SPRUCE SPRINGSTEEN Tialë legerendarische faam waarmaken in de Kuip Politie verwacht geen moeilijkhederi deringen in de microbiologie bij te benen. Kortom, de boog staat zeer gespannen; de ontdekking van één onooglijk klein micro-organisme kan al tot miljoenenomzetten lei den. Octrooi De vrees voor bed rijf sspionage lijkt dus alleszins gerechtvaardigd. Maar waarom prikxeldraad als er oc trooien zijn om bedrijfsgeheimen te beschermen? „Een'octrooi bieden geen uit komst". zegt Mars. De octrooiwet geving heeft de snelle ontwikkelin gen in de biotechnologie niet kun nen bijbenen. „De wet bepaalt dat firma's die oc trooi vragen voor een door hen ontdekt micro-organisme, dit enige tijd „ter inzage leggen bij een daarvoor aangesteld instituut Pas na een bepaalde tijd kan'dan oc trooi verleend worden. Maar dat kan al te laat zijn. De concurrent krijgt alle gelegenheid om de stam van het micro-organisme op te vra gen en het vervolgens als een eigen ontdekking te claimen of aan het buitenland te verkopen". „Het regelen van juridische be scherming van je produkten kost bovendien een hoop tijd", vervolgt Mars. „Elke dag langer wachten betekent een dag niet produceren. Bovendien blijken octrooien in gro te delen van de wereld weinig waard te zijn". „Het zou niet meer mogelijk mogen zijn dat een concurrent langs wet telijke weg van ons een micro-or ganisme in handen kan krijgen. De stam zou pas opgevraagd mogen worden, wanneer het octrooirecht al verleend is". Finger-print Er wordt wel gewerkt aan aanpas sing van de wet op dit punt. Van - veel nut daarbij kan een nieuwe techniek zijn, die het mogelijk maakt door middel van genetische manipulatie een soort finger-print van het micro-organisme te maken. Die kan dan bij de Octrooiraad ter inzage gelegd worden, zonder risico voor de onderneming. Voorlopig zijn vergaande veilig heidsmaatregelen echter nog nood zakelijk en is een biotechnologie- reus als Gist-brocades, de grootste gistproducent ter wereld, soms ge noodzaakt zonder octrooien te pro duceren. Mars: „Want als wij een nieuwe penicillinestam ontdekken, piekeren we er eenvoudig niet over H in te vragen". HENK ENGELENBURG ROTTERDAM/UTRECHT De Rotterdamse politie verwacht geen moeilijkheden bij de twee concer ten die Bruce Springsteen op 12 en 13 juni in de Rotterdamse Kuip geeft. Een politiewoordvoerder liet weten dat er vooral manschappen worden ingezet om, de aanvoer van de fans in goede banen te leiden. „Het gaat om ongeveer 100 man. Het is dus lang niet zo grootscheeps als bij de laatste voetbalwedstrijd in de Kuip. Wij geloven niet dat de fans naar de havenstad komen om rotzooi te trappen. Ze komen om naar hun favoriete artiest te kijken", aldus de Rotterdamse politie. In het stadion worden de verrich tingen van de bezoekers in de ga ten gehouden yia een gesloten tele visie-circuit. Een woordvoerder van het organi satie-bureau Mojo liet weten dat de veiligheidsmaatsregelen dezelfde zijn als bij David Bowie en The Rolling Stones, concerten die on danks wat schermutselingen vredig verliepen. De Nederlandse Spoorwegen zet een groot aantal treinen in tussen Rotterdam Centraal en -Stadion. Er zal elk kwartier worden gereden. Na het concert rijden eveneens een groot aantal extra treinen naar ver schillende bestemmingen in Neder land. De vertrektijd van de laatste (stop)treinen naar Rotterdam, Am sterdam, Den Haag, Hoek van Hol land, Utrecht, Dordrecht, Rosen- daal, en Eindhoven houdt op beide dagen verband met het tijdstip waarop het concert eindigt. De laatste trein voor wie elders in Ne derland moet zijn, bijvoorbeeld in Enschede, vertrekt vanaf Rotter dam-Stadion om 22.50 uur. gezorgd dat de muziekpers hem nog steeds op handen draagt. Na tuurlijk werkt Bruce hard aan zijn carrière. Luiheid kan hem nooit verweten worden en zijn fans ko men bij hem altijd op de eerste plaats. Dat bewees hij in 1981 tij dens een groots opgezet feest in Londen, waar hem een aantal gou den platen zou worden uitgereikt. Iedereen was er behalve Bruce. Hij had keelpijn en was voorzien van medicijnen vroeg onder de wol gekropen in de hoop de volgende dag weer volledig hersteld te zijn. Eigentijds Communicatie is het belangrijkste woord in het vocabulair van Springsteen. Daarom ging hij in de rock roll en was hij aan het be gin van zijn carrière, nu zo'n elf jaar geleden, constant op tournee. Videoschermen Bruce maakt tijdens zijn concerten T gebruik van twee videoschermen,." zoals Bowie dat ook deed, waardoor zelfs de fans op de achterste rijen de podiumverrichtingen goed kun nen volgen, zij het dan in detail. De Nederlandse concerten zullen, als de groep net zo in vorm is als in Ierland, de stoutste verwachtingen overtreffen. De nieuwe E-Street-gi- tarist Nils Lofgren leverde functio nele gitaarpartijen af tijdens een concert vol contrasten. Rocksongs werden afgewisseld met ballads en covers zoals Jimmy Cliff's „Trap ped" werden gevolgd door compo sities zoals „My Hometown" en „Thunder Road", dat massaal werd meegezongen. De 35-jarige Springs teen blijkt een showman te zijn zo als er maar enkelen bestaan. Hij flirt met zijn publiek, dat bij wijze van spreken uit zijn hand eet en zet memorabele rock roll-shows neer. In Ierland behoorden tot de toegiften de klassieke rocksongs „Born to Run" en „Twist and Shout" van The Beatles. Het is nog vier nachtjes slapen, maar trek je rock roll-schoenen maar vast aan. HANSPIÊT s kan zorgen op het gebied van de farmacie, voeding en milieureini ging. Mars noemt als voorbeelden menselijke groeihormonen, een on gevaarlijk zoetmiddel dat suiker kan vervangen en planten die be stand zijn tegen een zoute bodem of extra lage temperaturen. Volgens een recent onderzoek zou de omzet in de moderne biotechnologie in Nederland over tien jaar tussen de 500 miljoen en een miljard gulden kunnen uitkomen. Een vertienvou diging vergeleken met nu. Bestuurslid Mars reageert hierop met een vergelijking: „De stand van zaken is als tien vogels in de lucht, terwijl je die ene in de hand nog mist. De nieuwste technieken van de biotechnologie hebben in derdaad nog slechts enkele nieuwe produkten voortgebracht. Aan het succes gaat echter steeds langdurige research vooraf". Hij vindt overi- fens dat de verwachtingen terecht oog gespannen zijn. „Te stellen dat de biotechnologie in de toe komst op bepaalde gebieden met de chemie kan concurreren, gaat niet te ver". Om in de toekomst vooraan te staan, is de afgelopen jaren in Ne derland een vergaande samenwer king tot stand gekomen tussen bio- technologische ondernemingen en wetenschappelijke onderzoekers. Voor Gist-brocades doen verschil lende vakgroepen van de universi teit in Groningen onderzoek op het gebied van enzymen. Het feit ech ter dat.Mars absoluut niets wil zeg gen over de onderzoeken die bij Gist-brocades zelf worden gedaan, illustreert hoezeer de biotechnolo- gen de hete adem van de (buiten landse) concurrentie in de nek voe len. Bovendien moeten ze spitsroe den lopen om de razendsnelle vor- tfE/ROTTERDAM „Bruce Springsteen? Die hoeven we niet", was de eerste reactie van omwonenden van het Lon- E Wembley Stadion toen ze hoorden dat de Amerikaan er concerten zou geven. Hoewel meer dan 400.000 fans een ije hebben gekocht, is de kans aanwezig dat de 35-jarige .-^ar/gitarist op 3, 4 en 6 juli vrij is. Waar de omwonenden Gil bang voor zijn is, dat wanneer ze in hun tuintje zitten te i de rust wordt verstoord door een te groot aantal decibe- januit het stadion. De gemeenteraad van Brent, in welke iente deze catacombe voor voetbal- en popliefhebbers ligt, t zich er inmiddels ook mee bemoeid. Volgens de gemeen- N h)d gaan de concerten gewoon door, maar als de daarvoor 'J® jitwoordelijke instantie weigert een speel-vergunning af te ererp, is het in theorie mogelijk dat het stadion tot de nok toe vuld, de installatie is opgesteld zonder dat de muzikanten noot mogen spelen, op straffe van een fikse boete. Zou gaat n Engeland. Springsteen bezit de gave zijn ge voelens op een eigentijdse wijze on der woorden te brengen. Hij kiest voor het beschrijven van het leven, zonder zich in fantasieën te verlie zen. De Amerikaanse samenleving is daarbij zijn belangrijkste inspira tiebron. Die onderwerpkeuze zijn songs spreekt tot de verbeel ding van de jeugd. Daarom hangen ze nog steeds aan zijn lippen. Op het podium krijgen die songs vaak een meer geïnspireerde uit voering dan op de plaat. Dat moet ook de reden zijn geweest waarom „Born in the USA" zo goed ver koopt. Zo reageerde het Europese Kubliek nauwelijks enthousiast op et verschijnen van de plaat. Pas op het moment dat de concerttour nee werd aangekondigd, steeg de verkoop en kon een in eerste in stantie geflopte single als „Dancing in the dark" alsnog een gigantische hit worden. Het wordt dus hoog tijd voor een live-langspeler (en video?) en die zal er na deze wereldtournee wel komen. Op die manier kan een miljarden- publiek tenslotte nog epns de mooiste momenten van het concert in de herinnering terugroepen en genieten van nummers als de ope ner voor deze Europese tournee „Bom in the USA", waarbij hij op overdonderende wijze ondersteund wordt door zijn trouwe E- Street"" Band. Het nummer over de scha- duw die de oorlog in Vietnam nog steeds over de Amerikaanse sa menleving werpt en over de gevol gen van de recessie werd in Slane i Castle gevolgd door Badlands met indrukwekkend pianospel van de misschien wat ondergewaardeerde Roy Bittan. Eén van de zwaarbewaakte fabriekspoorten van Gist-brocades. Fotograaf Cees Verkerk had nog maar net de camera gericht of er kwam een bewaker aan. HIJ moest maken dat hij wegkwam. komen. Misschien dat iemand ex pres z'n zakdoek in het laborato rium heeft laten vallen of zo. In elk geval staat wel vast dat die delega tie het nieuw ontdekte micro-orga nisme naar buiten wist te smokke len en er driftig mee is gaan produ ceren". Mars' voorbeeld mag dan van wat oudere datum zijn, de actualiteits waarde ervan is niet verminderd. Integendeel. Sinds revolutionaire technieken als genetische manipu latie en monoklonale anti-lichamen in de biotechnologie hun intrede hebben gedaan is deze wetenschap in een stroomversnelling geraakt en heet het, dat de biotechnologie voor een even grote omwenteling zal zorgen als de micro-elektronica. Na jaren van zwoegen in de labora toria van ondernemingen in bin nen- en buitenland, worden in de nabije toekomst de eerste klinken de resultaten verwacht. Het heet dat de moderne biotechnologie voor wonderbaarlijke" produkten pderland hebben we die pro- ;n niet. Ieder die een kaartje kan er van verzekerd zijn dat op 12 en 13 juni het podium het Feyenoordstadion zal be dien tenzij hij zijn stem of iets fs verliest natuurlijk. Dat het idelijk twee volle Kuipen zou- ^orden voor de Amerikaanse 'hadden de medewerkers van lelftse organisatie-bureau Mojo iin stoutste dromen niet ver- De wind waaide op dat mo- commercieel gezien niet zo iig voor Springsteen. Na veel s laien en we2en wei"d besloten - bch eenmaal te proberen. Pas bleek dat het concert in re- lijd was uitverkocht, konden in ogen 's avonds vredig slui- h denken aan een tweede con- Dat kwam er, maar het duur- ■Kel langer voor uiteindelijk alle ven over de toonbank waren em(in. Wat dat betreft is Springs- d populariteit in Nederland niet Koot als die van David Bowie of „^Rolling Stones. inviurdoop e, zt eerste Europese vuurdoop de t de koning van de Ameri- - wése rock roll inmiddels op ge- bel wijze achter de rug. De corr»- ke |5t, die vier jaar geleden voor -aniaatst Europa aandeed en wiens e Vllariteit voor zijn aangekondig- redpncertreeks te wensen overliet, in het Ierse Slane Castle kasteel waar ook U2 ge- 'anfdenis schreef voor een re- lediaantal mensen. Er waren maar *1 if 100.000 fans naar de Middel- alt^se burcht afgereisd om de ar- er. in zijn afgeknipte hemdsmou- 2S ijs-te zien spelen. Dat was hem üitfis zijn tournees door Amerika nog nooit gelukt, mooie weer bracht de fans al st£g op de been en uren voordat cconcert begon, was een giganti- i Ir? mensenmassa in de buurt van kasteel neergestreken. Bier impide in overvloed, met het ge- tna{ dat minstens de helft van de en jekers zo dronken was dat ze jwifvelijks van het optreden heb- t h kunnen genieten. Er moesten Yoi twintig toeschouwers met een ovtfk of verwondingen in het e- (tselijke ziekenhuis worden be- n hnand zal kunnen ontkennen eoogpringsteen zijn sporen als en- niet heeft verdiend. Op podium komt de rock roll lilltt uit zijn hart en heeft hij veel Kort geleden is alji instructie uitgegaan naar ^portiers van Gist-brocades bï>elft. De controle bij de fa- >V€ ekspoorten moet scherper: ".di soneel moet zich altijd zi« men legitimeren; bezoe- iplfs moeten een sticker dra- geregistreerd worden en ;en het fabrieksterrein al- onder begeleiding betre- bTjjri en verlaten. de opkomst van de biotechno- is de tijd voorbij dat de por- van Gist-brocades alle werk- lers van gezicht kenden. Bij de "JCfriekspoorten is het steeds druk- geworden en de veiligheids regelen zijn aangescherpt, it eigenlijk is Gist-brocades als voor bedrijfsspionage. 'at nu niet overdreven, die slag- len, die hoge hekken en dat keldraad bij Gist-brocades? Lid de raad van bestuur P. Mars it van niet. „Het gaat nu een- niet om een stuk papier met ijfsgeheimen dat een indringer meenemen", zegt hij. „De risi- .zijn veel groter omdat een mi- prganisme een soort fabriekje waarmee de concurrent meteen de slag kan". weet een voorbeeld van alweer dik aantal jaren geleden, maar [doende illustratief. Het ging om l Italiaanse staatsonderneming met een nieuw, zelf ontdekt mi- trganisme wilde gaan produce- Op een dag krijgen ze bezoek een delegatie van een ander lentatiebedrijf. Dat was ook de overheid, dus daar stak h kwaad in. Hoe het nu precies ird is, is nooit aan het licht ge weg van een man die op de hielen wordt gezeten door de duivel. Tij dens zijn vaak drie-en-een-half uur durende concerten lost hij de hoge verwachtingen in door een dertig tal nummers te spelen, die Springs teen niet alleen als begenadigd componist laten horen, maar ook als geïnspireerd gitarist en gepas sioneerd zanger. Bovendien heeft hij tegenwoordig nog een element aan zijn shows toegevoegd door zich regelmatig Michael Jackson- -achtig over het toneel te bewegen. Deze danspasjes hebben nu al een legendarische status, niet omdat ze zo professioneel worden uitge voerd, maar omdat de publiciteits- machine op volle toeren draait. De Springsteen-koorts heerst weer in alle hevigheid. Het probleem is al leen dat er geen geneesmiddel voor bestaat. Net als bij griep is het een kwestie van uitzieken; dus over een paar maanden zal het wel over zijn. Maar voorlopig worden zijn teksten geanalyseerd en lezen de „kennerser dingen in die zelfs Springsteen boven zijn pet gaan. De uit Freehold, New Jersey af komstig artiest heeft nog geen voet scheef gezet op het podium of je krijgt bijna een schuldcomplex als je geen kaartje hebt gekocht voor een van zijn concerten. Je moet tenslotte straks mee kunnen praten over het belangrijkste concert van 1985. Gewone jongen En Springsteen Die doet zijn eigen legendes eer aan. De onlangs met actrice Julianne Phillips in het huwelijk getreden gitarist portret teert zichzelf nog steeds als „de ge wone jongen van de straat". Bruce Niet alleen een geïnspireerd gitarist, maar ook een gepassioneerd zanger en een begena digd componist. is een stukje „American Dream". Kijk maar naar de binnenhoes van zijn laatste elpee „Born in the USA", een van de zwakste platen uit de Springsteen-geschiedenis. Glad geschoren, met een wit t-shirt aan en met gaten in de knieën van zijn spijkerbroek kijkt hij de koper van de plaat aan. Zijn image is zijn sterkste wapen. Het heeft er voor

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25