Astronaute Shannon Lucid wil best naar Mars Halley, beroemdste aller kometen, tot in detail gefotografeerd tijdens de (elementaire) parachutistentraining. )n van de issische In het at»lvormigedeel, pit tijdens de 'gjheervlucht ngs Venus I^rdt geworpen, ■vindt zich de Jidingscapsule 1 JA UAII/M,- de ballon- r«stel reist door de richting van Nederlandse voorouders hebben, zoals Jack Lousma en David Leest- ma. „Het ging eigenlijk helemaal vanzelf", zegt ze. Ook Wubbo Oc- kels was daarbij meer dan eens van de partij. Lousma nu niet meer actief in de ruimtevaart moest, toen hij in 1982 voor de tweede maal naar Friesland kwam, uit drukkelijk de beste wensen van Lucid en Leestma aan het land van hun voorouders overbrengen. Voor de nu 42-jarige Lucid, ge trouwd en moeder van drie kinde ren, gaat deze maand een droom in vervulling. Vliegen is altijd haar grote passie geweest. Toen ze ne gentien was, begon ze te sparen voor privé-vlieglessen. Het geld dat ze ervoor moest neertellen, ver diende ze voornamelijk met baby sitten. Het was geen vetpot overi gens. „Vijftig dollarcent per uur", zegt ze lachend. Opstel Trouwens, als tiener schreef ze voor school al eens een opstel waarin ze uiteenzette dat ze „ruim- tevaartgeleerde" wilde worden. „Mijn lerares vond het allemaal maar niks en dat kan ik me achter af nog wel voorstellen ook", zegt Lucid. „Vergeet niet dat er, toen ik hqt opstel maakte, nog geen mens in de ruimte was geweest, zelfs nog niet eens een onbemande kunst maan Shannon Lucid werd in de zomer van 1979, samen met vijf andere vfouwen, ingelijfd in het astronau tencorps van NASA, het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart. Verscheidene van haar onze redacteur ruimtevaart) het voorjaar van 1980 zei W. Lucid dat ze er of meer op rekende bin twee tot drie jaar haar ruimtevlucht te hebben Dat bleek achteraf iets te optimistisch. Het precies vijf jaar duren, nu staat „haar" Space de „Discovery", dan klaar voor een zeven da- in beslag nemende missie. Lucid, van professie bio- maakt deel uit van t in van de merkwaardigste van de ruimte- ^ïndel tot dusver. Behalve jor vijf Amerikanen wordt jjn de vlucht deze maand neelgenomen door een Frans jan en een Saoediër. ïl! ï'rouwens, zo erg lang is mijn fa- 'ëlie ook nog niet eens Ameri- igans", zegt Lucid. Haar grootva- rr van moeders kant was (alweer) :c»n Nederlander, een Huizenga, af- uit Lioessens (bij Dok- „Ik weet daar overigens aiaar heel weinig van, maar dat is tk juist de reden waarom ik graag naar Friesland zou komen. Ik s u het liefst zo snel mogelijk na de al willen gaan, maar het kan eens wat langer duren, omdat te nog meer zaken op het prograrq- :na staan. Nu al staat vast dat het K als alles goed gaat ook voor riij niet bij deze ene missie zal blij- jn Vandaar Jiverigens heeft ze de afgelopen ja- n regelmatig contact gehad met UJlega's, die eveneens Friese c.q. De 28-jarige Saoedische astronaut sultan Al-Saoed (I) en zijn eventuele vervanger Abdoelmoh- sen Hamad A-Bassam, tijdens de training in een Space Shuttle-vluchtnabootser in Houston. Voor Shannon Lucid, 42 jaar, moeder van drie kinderen, gaat deze maand een droom in vervulling. vrouwelijke collega's zijn inmiddels al in de ruimte geweest. Sally Ride zelfs al twee keer. Judith Resnik was de tweede, Kathryn Sullivan (die ook een ruimtewandeling maakte) nummer drie, Anna Fisher nummer vier, Rhea Seddon num- r vijf en Shannon sluit de rij. Althans wat die eerste zes betreft, die in de Amerikaanse media wel eens zijn aangeduid als het „sex tet". Er zijn inmiddels alweer ver scheidene andere vrouwen in het astronautenteam opgenomen onder wie Bonnie Dunbar, die in oktober de ruimte ingaat, samen met o.a. twee Westduitsers en de Nederlan-: der Wubbo Ockels. Het zijn allemaal betrekkelijk korte vluchten, in duur variërend van vijf tot hooguit acht dagen. Maar binnen tien jaar hopen ook de Amerikanen (weer) over een echt ruimtestation te beschikken, waar in steeds missies van drie maanden zullen worden uitgevoerd. Lucid houdt zich warm aanbevolen voor een dergelijke trip. „Ik hoop dat het allemaal een beetje vlot gaat, zodat ik nog niet te oud ben als het eenmaal zover is", zegt ze. „Ik zou ook dolgraag bij een vlucht naar Mars willen zijn, maar ik denk dat ik tegen die tijd echt niet meer in aanmerking kom". Ze geeft toe, dat haar man Mike (ook chemicus van beroep) en haar kinderen Kawai, Shani en Michael haar zouden missen, „maar aan de andere kant zouden ze mij zo'n bui tenkans beslist gunnen. Ze zouden het geweldig vinden". „Dat is iets wat je bij heel veel Amerikanen tegenkomt. Ze zouden het liefst' ontdekkingsreizen willen doen, nieuwe gebieden willen ver kennen. Maar de witte vlekken op de kaart van Amerika zijn nu echt wel ingevuld en dus blijft er in fei te maar een mogelijkheid over: de ruimte in", zegt Lucid. Ze herin nert zich dat ze eigenlijk maar knap jaloers was toen Neil Arm strong als eerste mens de maan be trad: „Ik doe liever 2elf ergens aan mee dan dat ik van een afstand al leen maar sta toe te kijken". Maanlanding Tijdens die eerste landing van mensen op de maan was de in Sjanghai (China) geboren Shannon Lucid 26 jaar. Achteraf gerede neerd had ze er al bij kunnen zijn, ook toen, in juli 1969, al. Per slot van rekening js een van haar reis genoten, aan boord van de Shuttle, de Saoedische sultan Salman Abdel Aziz Al-Saoed (neef- van koning Fahd) pas 28 en daarmee de jongste van alle astronauten, die tot dusver met een Amerikaans ruimteschip hebben gevlogen (de Russen Joeri Gagarin en Gherman Titov vlogen ook al op die jeugdige leeftijd: Ti tov was zelfs nog maar 25). Maar de taken van de Saoediër stellen in feite maar heel weinig voor. Hij gaat voornamelijk om religieuze redenen „de nieuwe maan" foto graferen en is voor het overige bij na uitsluitend van de partij als „gast-astronaut", omdat er tijdens de komende vlucht onder meer een Arabische communicatiesatelliet moet worden gelanceerd; zijn trai ning duurde dan ook slechts twee maanden. Behalve de Arabische kunstmaan worden er ook nog een Mexicaanse en een Amerikaanse verbindings kunstmaan (resp. Morelos A en Telstar 3) overboord gezet en zal er een astrofysisch observatorium, aangeduid als de „Spartan", tijde lijk op korte afstand van de ruim tependel vliegen om tegen het eind van de missie weer aan boord te worden genomen en mee terug te keren naar de aarde. Het met be hulp van de Shuttle-grijparm over boord zetten en terughalen van die „Spartan" is een van Shannon Lu- cids belangrijkste taken. Sally Ride, Anna Fisher en Rhea Seddon heb ben tijdens vorige missies al aange toond, dat zij dergelijk precisiewerk op zijn minst even goed aan kun nen als hun mannelijke collega's. Star Wars Het astronautenteam aan boord van de Discovery zal ook nog assis teren bij een proef met een experi menteel systeem, dat in het kader van Amerika's Strategische Defen sie Initiatief (Star Wars) wordt uit geprobeerd. Terwijl de ruimtepen del in een lage baan om de aarde draait wordt vanaf Hawaii een la serstraal gericht op een reflector ter grootte van iets meer dan 20 centimeter, die bij een van de rui ten van de Discovery is gemon teerd (in verband daarmee is het normale glas in het raam vervan gen door hoogwaardig kwarts met een speciale coating). Men wil hier mee nagaan of het mogelijk is om met een laserstraal een snel bewe gend doel buiten de dampkring nauwkeurig te raken. In feite is die mogelijkheid al lang bewezen met het weerkaatsen van laserstralen door op de maan opgestelde (Ame rikaanse en Russische) reflectors, maar de Discovery zit uiteraard in een veel lagere baan dan de maan en hoe lager de baan hoe groter ook de vliegsnelheid en hoe moei lijker het ook wordt om een „preci- sie-schot" af te vuren. Behalve Shannon Lucid en de Saoediër Al-Saoed nemen aan de nu voor de deur staande ruimte- pendelmissie deel Daniel Branden- stein (gezagvoerder), John Creigh- ton, John Fabian, Steven Nagel en de Fransman Patrick Baudry, wel ke laatste zich vooral zal bezighou den met medisch-biologische expe rimenten. En wat Shannon Lucid en haar vrouwelijke collega's be treft, de dames vinden het een hele verademing dat ze na een aantal vluchten te hebben gemaakt nu in elk geval niet meer als „raritei ten" en „bezienswaardigheden" in de tot voor kort uitsluitend door mannen bevolkte (Amerikaanse) ruimtevaartwereld worden be schouwd. SJOERD VAN DER WERF ZELFMOORDACTIE VAN WESTEUROPESE RUIMTESONDE GIOTTO (Van onze redacteur ruimtevaart) NOORDWIJK Het zit nog niet helemaal goed met de Westeuropese ruimtesonde Giotto. Er zijn problemen met de uiterst gevoelige camera, die, als alles goed gaat, in maart van het volgend jaar de kern van de befaamde Ko meet van Halley op circa 150 miljoen kilometer van de aar de tot in kleurig detail moet fotograferen. Toen de in opdracht van de West europese ruimtevaartorganisatie ESA ontwikkelde en gebouwde Giotto naar zijn plaats van lance ring, de basis Kourou in Frans- Guyana, werd overgevlogen, bleef de camera achter in Europa. Toch heeft men goede hoop dat de moei lijkheden met het systeem tijdig kunnen worden opgelost en dat Giotto, met camera en al, op de vastgestelde datum, begin juli, per Ariadne-raket in de ruimte kan worden gebracht voor zijn lange, interplanetaire reis die hem in de nacht van 13 op 14 maart van het volgend jaar op minder dan vijf honderd kilometer langs „Halley" moet doen scheren. Men vindt het alleen jammer en in principe ook niet juis». maar er zat gewoon niets anders op dat de door het Westduitse Max Planck Instituut ontworpen en bij British Aerospace gebouwde camera nog niet in het voertuig was geïnstal leerd, toen dat in het Noordwijkse Estec zijn laatste, definitieve be proeving onderging. v Van de vijf aardse Halley-verspie- ders zal de Europese Giotto de meest riskante aanvliegroute vol gen. De eind vorig jaar door de Sovjet Unie gelanceerde Vega's-1 en -2 houden een wat veiliger af stand aan, maar kunnen toch vooropgesteld dat alles inderdaad volgens plan blijft verlopen een belangrijke rol spelen bij het wel slagen van de Giotto-onderneming. Vega-1 passeert de komeet (op on geveer 10.000 km afstand) namelijk al op 6 maart, d.w.z. een week voordat Giotto „arriveert" en men is overeengekomen, dat de gege vens van Vega-1 meteen beschik baar zullen zijn. Dat houdt in, dat er met de Giotto eventueel nog een laatste, kleine koerscorrectie kan worden uitgevoerd, althans wan neer duidelijk wordt dat hij op de kern (doorsnede circa 13 km) van de Komeet van Halley te pletter dreigt te slaan. Venus Overigens staan de Russische Ve ga's nu al voor een uiterst belang rijke opgave. Ze naderen namelijk het eerste doel van hun reis door de interplanetaire ruimte, de achter een dik wolkendek schuilgaande planeet Venus. Vega-1 bereikt Ve nus vrijdag 14 juni, Vega-2 de dins dag daarop (18 juni). Tijdens die passage zullen beide voertuigen elk een 117 kg wegende instrumenten- capsule afwerpen, die een zachte landing op de planeet moet maken. Daarbij blijft het echter niet. Aan boord bevinden zjctf" namelijk ook twee met helium gevulde ballon nen van Frans fabrikaat, voorzien van een rijk-geïnstrumenteerde gondel, die enige tijd gehoopt wordt dat ze het in elk geval twee dagen zullen uithouden in de zeer dichte dampkring van Venus moeten blijven zweven voor het doen van allerlei metingen. De twee ballonnen met hun gondels wegen elk 115 kg. De metingen, te verrichten boven het equatoriaal gebied van Venus, hebben vooral ten doel informatie te verzamelen over de uiterst ge compliceerde meteorologische pro cessen in de Venusiaanse atmo sfeer. Door precisiemetingen met betrekking tot de plaats waar de ballonnen zich bevinden, kunnen onder andere de heersende winds nelheden tot op ruim drie kilome ter nauwkeurig worden geregi streerd. Andere onderzoekingen zullen informatie moeten verschaf fen over de frequentie van elektri sche ontladingen (bliksemflitsen), temperatuur en druk in de atmo sfeer en de dichtheid van de wol ken. Het instrumentarium bevindt zich in anderhalve meter lange gondels, die op hun beurt ongeveer twaalf meter onder de drie meter in door snee metende ballons hangen. Bij het ontvangen van de gegevens wordt een belangrijke rol gespeeld door de befaamde Amerikaanse „Deep Space"-volgstations van NASA in Australië, Spanje en Cali- fornië. Intussen vervolgen dan de beide, elk 253 kg wegende Russische „moederschepen" hun reis naar de Komeet van Hafley, waarbij ze min of meer op de voet worden gevolgd door een kleine Japanse Halley - verkenner, de begin januari gelan ceerde „Sakigake" (Voorbode, Wegbereider), die overigens op vrij grote afstand van zijn doel zal blij ven: 4 a 5 miljoen kilometer. In de loop van augustus volgt er nog een tweede Japanse ruimtesonde, voor lopig aangeduid als „Planet A", die de komeet veel dichter zal moeten naderen. Doorreis Maar dat is dan toch nog niets in vergelijking tot de Giotto, die er in maart '86 een soort zelfmoord-on derneming van maakt door de kern van de komeet op minder dan 500 km te passeren, waarbij hij terecht komt in een onvoorstelbare storm van stofdeeltjes, die met een snel heid van bijna 70 kilometer per se conde op het met een bescher mend schild uitgeruste toestel zul len losbeuken. De bij het project betrokken weten schappers en technici nemen vrij wel zonder uitzondering aan, dat Giotto die aanslag niet zal overle ven en zodanig wordt aangetast dat hij aan het eind van zijn scheer- vlucht langs de komeet volledig verstomd zal zijn. Men hoopt slechts dat hij het lang genoeg zal uithouden om zijn gegevens naar, de aarde te kunnen overseinen. Een van de belangrijkste opdrach ten is daarbij het fotograferen van de vermoedelijk onregelmatig ge vormde en uit een forse klomp ijs en stofdeeltjes bestaande komeet- kern. Als aan de hooggespannen verwachtingen wordt voldaan, kunnen er zeer gedetailleerde kleu renopnamen worden ontvangen, die de mensheid voor het eerst een blik zullen gunnen op die onder een wolk van stof schuilgaande kern. Forse klomp ijs Bij ESA heeft men. zoals gezegd, goede hoop dat de problemen met de camera van Giotto definitief tot het verleden zullen behoren, maar dat betekent nog niet dat de foto sessie in maart „dus" ook zal sla gen. De boven de kern heersende stofstormen kunnen niet alleen voor een dichte „mist" zorgen, ze kunnen de camera ook volledig vernielen of door hun geweldige snelheid de ruimtesonde zodanige klappen toedienen, dat de beelden onscherp worden. Trouwens, die klappen kunnen er zelfs voor zorgen dat het toestel de juiste stand verliest, waardoor de antenne niet meer op de aarde ge richt staat en daar de ook bij het Giotto-gebeuren ingeschakelde reusachtige schotelantennes van NASA ten spijt zelfs de geringste fluistering van het scheepje niet meer wordt ontvangen. Maar dat is gewoon het risico van deze specta culaire missie naar „Halley". de be roemdste aller kometen, die zich voor het eerst sinds 1910 weer in „onze" contreien van het zonnestel sel laat zien. SJOERD VAN DER WERF

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23