a CCNRAD InterCollege slaat de brug tussen opleiding en praktig Dwarsligger Cees van Wees stookt in verleden van goudeerlijke jenevers Je opleiding voor de praktijk als manager of ondernemer start in Den Haag op 2 september aan de InterManagement School. GOUDEN BRUILOFT FOTOZETTER M/V SYSTEEMANALIST tl BINNENLAND £aidóc (Sou/tont ZATERDAG 8 JUNI 1985 PAG] Door Europa waait al vele jaren het hardnekkig gerucht, dat Nederland in feite een groot, vochtig vulnisvat is. waar de commercie onbekommerd zijn afval in kiepert. Wat in andere landen onverkoopbaar is en door de consument vol walging van zijn tafel wordt ge weerd, blijkt in de dreven van Jan de Witt en duimelot Hansje Brinkers nog altijd een gewild artikel te zijn. Zo lijkt het er verdacht veel op, dat een Nederlander de prijs van een artikel be langrijker vindt dan de kwaliteit en zich zonder enig protest een tweede, derde (wie meer dan drie?) keus in de maag laat splitsen om daarmee de inhoud van zijn oude kous te sparen. Ogenschijnlijk heeft hij er ook vrede mee, dat hij op zijn bord en in zijn glas voedsel en drank aantreft, die geen keus meer zijn, maar een regelrechte kneus. Geen borrel maar een barrel, een vingerhoed verdriet, een kelkje vol laffe tranen van een opgezette chemische krokodil. Voor de vakman, die er nog steeds op uit is een goed produkt te maken, is zo'n si tuatie knap frustrerend. Hij weet ook donders goed, dat er er veel HoreKaf on der het rijpe koren zit. Maar in zijn eigen bedrijf wenst hij toch onder geen enkele voorwaarde te marchanderen en omwil le van de smeer eeuwenoude dromen aan te lengen met goedkoop bedrog. Als hij dan ook op zijn etiketten laat druk ken, dat in de door hem geleverde fles sen „zeer oude jenever" zit, heeft de klant de zekerheid, dat hem geen chemi sche kool gestoofd wordt. Als beheerder van een eeuwenoude erfenis is hij nu eenmaal niet bereid om zijn hassebas tot stiefkind van de rekening te degraderen. Tegen windmolens Cees van Wees uit Amsterdam behoort tot die nog steeds krimpende groep van Mohikanen. „Een dwaze Don Quiehot- te", voegen ingewijden er graag hoofd schuddend aan toe, „Van Wees is een eenzame strijder, die tegen windmolens vecht". Ze kunnen zich namelijk niet voorstellen, dat er op dit ondermaanse - nog iemand is, die zijn fantasie en zijn energie verbruikt om een produkt te creëren zonder daarbij scherp op vette winstmarges te letten. „Kom van Wees", zingen ze hem in koor toe, „het is maar tijdelijk". Want het publiek, hebben ze allang vastgesteld, wil nu eenmaal voor een dubbeltje de vereiste hoogte krijgen. Het is natuurlijk allemachtig mooi spul, wat Van Wees in zijn koperen ketels brouwt, geven ze volmondig toe, maar ja, wat schiet je er als koopman mee op? In de tijd dat Van Wees zijn geraffineerde mengsels stookt hebben de computers van de concurrentie al lang een alcoholi sche Westertoren gebouwd. En daar gaat het uiteindelijk toch om. Wat moet Van Wees daarop antwoor den? Moet hij voor de zoveelste keer uit leggen, dat hij domweg te trots is op de jenever- en likeurstokerij „De Ooievaar" om hem zonder slag of stoot, ten koste van zijn principes, op te offeren aan de gouden Mammoet? De zaak waarin hij zijn vader is opgevolgd, dateert uit 1782 en zo'n kostbare erfenis wil hij zolang het nog kan zuinig beheren. Vandaar dat hij er angstvallig voor waakt, dat de pot nimmer zijn ketels kan verwijten, waar in hij met een handjevol trouwe mede werkers naast zijn sublieme jonge en oude jenevers de kruidenbitter Huppelo lie, de scheepsjenever Taainagel, 23 dub bele Amsterdamse likeuren, een superbe advocaat en kandeel en zijn oudholland- se likeuren blijft maken met intrigeren de namen als Juffertje in het groen, Na- Carmiggelt Het kan trouwens geen toeval zijn, dat zijn Ooievaar zich heeft verscholen in de morsige Jordaan, waar de helden van Carmiggelt zich thuis voelen en blinde lings de weg weten te vinden naar sche merige drenkplaatsen, waar ze gein en pijn met monkelende welsprekendheid in hun kelkjes de verdrinkingsdood la ten sterven. Het is een stadswijk vol gab bers die het niet verdiend hebben om door een uitgekookte jeneverstoker bela zerd te worden. Ze hebben er recht op te nippen van vliesdunne, onversneden vreugde, die niet met hoofdpijnverwek- kende nepmiddelen op smaak is ge bracht. Ze zouden het ook niet pikken als Van Wees, hun laatste korenhalm, over stag zou gaan. Want in het alcoholi sche schimmenrijk zijn zij immers de ware connaisseurs, die bij de eerste slok al proeven of ze begenadigd dan wel vergiftigd zijn. Dwarsligger Wat dat betreft kunnen de kenners ge Cees van Wees: honderd procent garant voor een goudeerljke vaderlandse kopstoot. rust zijn. Want aan Cees van Wees, de eeuwige dwarsligger en luidruchtigste smaakmaker van Mokum, hebben ze nog steeds een trouwe bondgenoot. Ook hem is het al jaren een doorn in het oog, dat over de toonbanken van de meeste tap perijen consumpties worden geschoven, die eigenlijk alleen op doktersrecept in apotheken verkocht zouden mogen wor den. Ook hij haat de langzame verloede ring van het edele ambacht der jenever- en likeurstokers in Nederland. En daar om houdt hij koppig vast aan de kwali teit van zijn produkten, die beslist niet bestaan uit een klets water en enkele druppels smaakstof. De zeer oude jenever „Loyaal" bijvoor beeld, die hij binnenkort op de markt brengt, kan volgens hem met gemak we dijveren met de allerbeste whisky's. „Als een Schot zijn malt bereidt", meldt hij, „speelt het geheimzinnige Highland daarbij een beslissende rol. Onder in vloed van bergwater, planten en bloe men rijpt de amberkleurige kopstoot, die al eeuwen schot brengt in de conversatie van een stug en zuinig volk. Op precies dezelfde wijze rijpt „Loyaal" tot zijn su blieme volwassenheid. In deze jenever zijn zeven soorten moutwijn verwerkt tot een uitgebalanceerd mengsel. Als je dan bedenkt, dat in de meeste- jenevers één tot hooguit drie procent moutwijn is verwerkt en de rest bestaat uit armoedig bedrog, durf ik de stelling te verkondi gen, dat mijn jenever recht heeft op in ternationale erkenning". „In elk vak kan, net zoals in de sport, er nu eenmaal maar één de beste zijn. Ge lukkig beschikken wij nog over de oude rotten, voor wie het een sportieve uitda ging is produkten te maken, die er stuk voor stuk uitspringen door hun onge kende smaakrijkdom en hun uitzonder lijke neus". „Dat geldt dus ook voor „Loyaal". Een stokoude vaderlander, die na 200 jaar weer in de bloei van zijn leven is". In het dorp waar tante Bets en oom Wil lem met engelengeduld vijftig jaar we derzijdse huwelijkstrouw bijeengesprok keld hadden, hing reeds rond het mid daguur zo'n opgewekte stemming die men slechts aantreft op plaatsen waar voor niks gedronken kan worden. Van de bushalte kwamen om het halve uur al groepjes mensen in de stemmige, doodsaaie kleren, waarmee dit volk zich al eeuwen camoufleert op de dagen des Heren. Uit diverse knoopsgaten kierden anjers als dotten slagroom en sommige vrouwen droegen op hun japonnen zo'n ingewikkelde corsage, die om een voor tuintje schreeuwde. In een kleine tapperij troffen wij Frans aan. die voor eigen rekening vast een ondergrondje van bier en ienever zat te metselen voor het grote slempwerk, dat straks ongetwijfeld zou volgen. „Heb je Francien niet meegenomen?", vroegen we terloops. Waarop hij vaag gebaarde en mompelde, dat ze alvast vooruit was gegaan om het feestterrein te verken nen. „Als je naar een bruiloft gaat", doceerde hij even later met duidelijk tabulatoref- fect, „moet je tevoren een paar neuten inslaan. Dan voelen de consumpties die volgen zich tenminste op hun gemak. Die denken dan: ha, we zijn thuis. Be grijp je, ouwe reus?". Samen liepen we zwijgend in de richting van het huis, waar tante Bets in de ach terkamer voor een spiegel zat, waarop met zeep geschreven stond: hulde aan het gouden paar. De leunstoel naast haar was leeg. Maar Guus, die de taak van ce remoniemeester op zich had genomen, maakte duidelijk, dat het andere feest varken even naar het gemak was en elk moment weerom kon komen. Door de ramen van de tuindeuren zagen we nu ook tante Hermien, die wat vaag rondscharrelde bij de schuur. Ze had een verdacht rode neus, waaruit we aanvan kelijk opmaakten dat ze wat vroeger dan de rest was gearriveerd en in de con sumptieve sector al vast een beslissende voorsprong had genomen. Pas toen ze zich omdraaide, zagen we dat het neusje niet van haar was maar van papier ma- ché. Een grapje, legde ze later uit, toen haar twee dochters bij de schuifdeuren een versje hadden overgegeven. Het duurde daarna nog ruim een kwar tier voordat een onbekende juffrouw, die kennelijk was ingehuurd, kwam vragen wat de dames en heren wilden drinken. Een oudje met een pils ernaast", beken de Frans gretig. Toen ze vervolgens bij een niet vermoede manoeuvre kapsei zend in de buurt van zijn gezicht kwam, riep ze misprijzend: „U moet netjes op uw beurt wachten. U heeft al meer ge had dan goed voor u is". Op dat moment kwam oom Willem te rug, ondersteund door zijn zoon Gijs, die al sinds 1952 tevergeefs zijn hoofdakte probeert te halen. Staande luisterden de aanwezigen naar het welkomstlied, dat twi - f vil >sM even tevoren was rondgedeeld. Htn' een gedrukte tekst waarin vóór woord bruidsspaar stippeltjes sf^MK Met potlood was er boven gesch --- „gouden". „Ze hadden ook lieden {Vil die winkel, waar dat woord gt was", legde Gijs uit. „Maar die meteen dertig centen durder. En j manier kon je wel bezig blijven". Tante Bets kreeg van het geb, spontaan tranen in haar ogen. Maa Willem staarde blanco in de richtiii de schoorsteen, alsof hij zich van feestlied bewust was. Toch was p een met zes coupletten. Wat vijftigjarige ech t veren iging nog meeviel. Na het lied kwam er weer een wej na de wens een voordracht vooif heren en een dame. Daarna wederom een wens. Waaruit in elk bleek, dat het feest grondig was reid. Wat we aan consumpties kwamen, haalden we met wensen ruimschoots in. Opeens, midden in een vers dat van tante Els op huilerige toon droeg, riep Oom Willem boosaardiL. het kedo. Waar blijven jullie nou jtL'rv kedo?". JSID. „Dat komt straks pa", riep zijn zoiloert straffend, „U moet niet zo hebbe/^onir zen „Maar ze hebben gezegd dat er e is", hield de grijsaard begerig mag toch zeker wel weten wat he± Kleine Kees werd haastig op doi gerangeerd, waarna onder pianos tante Hermien een rookstandaan nog knappe tweedehands luie sten den binnengedragen. „Daar moet I dronken worden stelde Frans Ir voor, maar geen mens sloeg acht I bede. Oom Willem werd als eerste in gehesen. Terwijl we met zijn all hem heen gingen staan. schroefdA tograaf van het plaatselijke ad vei blad zijn camera op een statief i zocht hij de aanwezigen even tel naar het vogeltje. Tijdens de stilte die daarop volg Frans: „En oom. Zeg nou eens j Hoe zijn die vijftig jaren geweest» De oude glimlachte vervaarlijk e/J enkele seconden hoofdschuddend^ waren vijftig ellendige jaren Neem dat maar rustig van je c Katholieke Stichting Huize st-bernardus verpleeghuis reactiveringscentrum bejaardenverzorgingstehuis hoofdstraat 82. 2171 AV Sassenheim. tel. (02522) 19004 De Direktie van bovengenoemd verpleeg huis en reaktiveringscentrum roept sollici tanten op voor de funktie van ziekenverzorgende v/m Het verpleeghuis is verdeeld in 3 afdelin gen met elk 38 bedden. Tot haar of zijn taak behoren: het verplegen van patiënten in samen werking met verpleegkundigen en ziekenverzorgenden: een belangrijke inbreng hebben bij het begeleiden van leerling-zieken verzorgenden; het bevorderen van een goede sfeer op de afdeling, waarbij de begeleiding en de persoonlijke benadering van onze patiënten voorop staat. De GA.O.-Ziekenhuiswezen is van toepassing. Inlichtingen over deze funktie kunnen worden ingewonnen bij het koördinerend hoofd verplegingsdienst, de heer P.H.J.M. ter Linden, aan wie ook de schrifte lijke sollicitaties kunnen worden gericht. Drukkerij Conrad Humanitas is een modern geoutilleerde offsetdrukkerij, gevestigd dicht bij het centrum van Den Haag. Wij beschikken over een flexibele organisatie met ca. 25 medewerkers, welke is gericht op de produktie van tijdschriften, jaarverslagen, handelsdrukwerk en full-colour reklamedrukwerk. waarmee wi| een vaste kring van afnemers bedienen Door vervanging van de huidige zetapparatuur en uitbrei ding van de kapaciteit. zoeken wij ter versterking van onze afdeling fotozetterij een jonge ervaren die bekend is met de eisen van een dergelijke afdeling: - Flexibele werkinstelling; - Goed typografisch inzicht; - Belangstelling voor moderne technische ontwikke lingen. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie over het bedrijf en de funktie. kontakt opnemen met de heer H P. Preschel, telefoon 070-456300, of schrijven naar CONRAD HUMANITAS BV Toussaintkade S3,2513 CL Oen Haag. Telefoon 070-456300 "DE SAMENWERKING" Bedrijfsvereniging voor het Slagers- en Vleeswarenbedrijf, de Groothandel in Vlees en de Pluimveeslachterijenis voor die bedrijfstakken uitvoeringsorgaan van: de ziektewetarbeidsonge schiktheidswetten en de werkloosheidswet. Tevens verzorgt zij de admini stratie van het bedrijfspensioen fonds en voert zij enkele VUT-regelingen uit. De bedrijfsvereniging heeft 175 medewerkerswaarvan 10 werkzaam zijn op de automati seringsafdeling, alwaar gewerkt wordt met een IBM systeem J8. (m/v) met bij voorkeur een HBO-opleiding, enige jaren ervaring, kennis van administratieve procedures en die - zo mogelijk - beschikt over leidinggevende capaciteiten? Spreekt het werken in een klein teamverband u aan? Dan bent u wellicht de systeemanalist die wij zoeken voor het bijhouden, implementeren en ontwerpen van nieuwe en aanvullende programma's, het beheer en beveiliging van het systeem en het zelf programmeren in Cobol. Voor deze functie bieden wij een salaris van max. ƒ5083,-bruto per maand, 8% vakantietoeslag, 6,33% einde-jaarsuitkering, 24 vakantiedagen en een goede pensioen- en spaarregeling. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan:' BEDRIJFSVERENIGING "DE SAMENWERKING" t.a.v. Mr. P.H.J. Weezenaar, Hoofd afd. Personeelszaken, POSTBUS 80518, 2508 GM 's-GRAVENHAGE Voor nadere informatie omtrent de functie kunt u zich wenden tot de heer K.F.J. Mulder, Hoofd Automatisering, tel.070-529691 computers). Verder bedrijfseconomie, marketing, het leren organiseren, communiceren en analytisch denkd sociale vaardigheidstraining, vergadertechniek, etc. ^rjj Het cursusprogramma werd samengesteld i.s.m. Regio Baak, het ondernemers-opleidingscentrum van het Vbfr De opleiding begint met een trainingsweek op een Enjpju outward-bound school' en wordt afgerond met gast- colleges, werkbezoeken aan bedrijven en twee stage- H® Op de InterManagement School van InterCollege worden jongens en meisjes opgeleid die na de middelbare school, via de kortst mogelijke weg, de praktijk in willen om carrière te maken als manager of ondernemer. De nadruk ligt daarbij op de commerciële dienstverlening: (detail) handel, transport, horeca, toerisme, sport, automatisering, amusement, etc. InterCollege in Den Haag (1979) en Eindhoven „haan" werd opgericht om een brug te slaan tussen de midde) oP bare school en het bedrijfsleven, met op de praktijk dfe' gerichte-opleidingen van één of twee jaar. 'dajp De InterManagement School legt een stevige bas& voor een carrière als manager of ondernemer. lo Als je toekomst je wat waard is, bel dan mw. I. van Büseck, en vraag de brochure aan. jraci loofs jrciël I feil kkel< Kat' Ie be InterManagement School, L. v. Meerdervoort 9/11,2517 AB 's-Gravenhage, Telefoon 070-652945. zarii «rgeli Lid VAKOS (Ver. Vakopleiding Schoonheidsverzorjjk INSTITUUT DANGREMOND'Z i irhi /*X Lid VAKOS U Opleiding voor: de w SCHOONHEIDSSPECIAUSTdhad dag- en avondcursussen voor SnVAif)'/. diploma. gstc., Aanvang cursussen hall Septembers. Prospectus op aanvraag. INSTITUUT DANGREMOlk Fred. Hendrikplein 33 2582 AX Den Haag Tel. 070-52.1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10