lancia Prisma turbo DS rustige snelwegwagen DUWBAARHEID Ford Scorpio terug te vinden in Taurus/ Mercury Sable een elektronische ontsteking. De injectiemotoren worden bestuurd door de EEC IV computer, die de motor 250.000 keer per seconde controleert en tuned Zo wordt een maximale brandstofefficiency verkregen en wordt onnodige slijtage voorkomen. Verbruik volgens ECE-norm. Op alle motoren 5-bak standaard Ongewone nonnen voor comfort en luxe. De Scorpio is ontworpen voor maximaal comfort en puur stuurplezier. De volledig onaf hankelijke vering zorgt voor een uiterst soepele wegligging. De voorstoelen zijn volledig indivi dueel verstelbaar (op Ghia ook elektrisch). De comfortabele rugleu ning van de achterbank is in 2 delen (40/60) neerklapbaar. De wijd 90 km/h 120 km/h Stad "top snelheid 131lr 1:15.6 1:150 1:10.3 179 km 2.01tt 1:16.1 1:150 1:9.3 188 km 2.0 inj. 1:153 1:122 1:9.0 193 km 2.8 inj. 1:155 1:10.6 1:69 208 km opengaande hatchback en de lage drempel maken de enorme, bij neergeklapte achterstoelen 1.350ltr. grote bagageruimte gemakkelijk toegankelijk Geen enkele andere auto in z'n klasse biedtzoveelbeenruimte voor èn achter te zamen Het gebruik van geavanceerde technologie. Het gebruik van de modernste technologie, speciaal ten aanzien van de motoren, het ABS remsysteem en de vergaande kwaliteitscontrole tijdens het fabricageproces, maken de Scorpio één van de meest begerenswaardige auto's die ooit ter wereld werd gebouwd Een nieuwe norm.Een fascinerende auto om in te rijden Vanaf f 33.990,-* Ik heb een krant in mijn hand! Al weer enige jaren is de dollarkoers zo hoog dat er in elk geval in ons land nauwelijks meer een markt is voor Amerikaanse auto's. De revolutio naire USA-Fords voor 1986 zullen we hier dus nooit zien. Een goede indruk ervan kunnen we echter wel krijgen, want de Ford Taurus en Mer cury Sable zijn duidelijk geïnspireerd op Ford's Europese nieuweling Scorpio. Nog altijd is alles in Amerika groter dan hier - valt de Scorpio zoals ziin voorganger Granada bij ons in de grootste klasse, die nieuwe USA-Fords rekent men daar tot de middenklasse. En dat terwijl het sedanmodel (dat ondanks andere licht- en bumperpartijen wel heel duidelijk op de Scorpio lijkt) nog een wat lan gere kofferbak heeft dan zijn Europese tegenhan ger. Hier blijkt de grote integratie van Ford's technisch potentieel in Europa en Amerika, maar ook de wat bizarre verschillen. Dat de Taurus /Sable wat gro ter is dan een Scorpio en desondanks in een „klei nere" klasse valt is tot daar aan toe. Dat de Ameri kanen het niet zo op hatchbacks hebben wisten we al, zodat het ons niet verbaast dat de Taurus/Sable als vierdeurs sedan wordt gebracht ondanks zijn uiterlijke verwantschap met de vijfdeurs Scorpio. Daarnaast is er nog een stationcarmodel, dat nu juist bij ons lang niet zo populair is als in de USA. Maar dan kijken we naar de techniek: in voorwie laandrijving liep Europa altijd voorop, terwijl in Amerika alles achterwielaangedreven bleef. En nu heeft de Scorpio achterwielaandrijving, doch de Taurus/Sable voorwielaandrijving meegekregen. Conclusie: de Amerikanen leerden van de Europe se stroomlijnstyling en kozen hun eigen technisch concept. Er werden ook nieuwe motoren voor ontwikkeld, hetgeen in Europa bij Ford nu juist achterwege blijft - hier kiest men voor doorontwikkeling van het bestaande motorengamma. Die nieuwe US- krachtbronnen zijn een drieliter V6 met 140 pk, la ter te volgen door een 2,5 liter viercilinder. Er is sprake van een nieuwe automatische transmissie met vier overbrengingen - die bij ons al eerder (af gelopen najaar) is gepresenteerd. De viercilinder zal worden gecombineerd met een klassieke drie- versnellingsautomaat of een handgeschakelde vijf- bak. Dat de carrosserie-ontwikkeling van de Tau- rus/Sable nauw verwant is met die van de Scorpio blijkt ook uit het feit dat voor beide modelseries grote nadruk werd gelegd op ruimte en comfort voor de passagiers. Houdt Ford het hier voor de Scorpio op een conventioneel instrumentarium, in de USA kunnen de Taurus en Sable ook met een elektronisch djgitaal dashboard worden geleverd. De algemene vorm van het dashboard lijkt echter weer duidelijk op die van de Scorpio. Een nieuw accessoire voor zowel Europa als Amerika is de elektrisch verwarmde voorruit. Nu eens zien hoe Amerika gaat reageren op het nieuwe futurisme van Ford; en of men in Europa ook dingen zal gaan overnemen die in Amerika eerst werden uit gebracht, want het moet mogelijk zijn om elemen ten van de Taurus/Sable (elektronica, bij voor beeld) over te planten in „onze" Scorpio. Uiteinde lijk heeft men in de USA ook de Sierra XR4 onder de nieuwe merknaam Merkur zomaar overgeno men. LEID SE COURANT elta keerde Lancia in g naar de traditionele pule: het in de mid- aanbieden van ex- en sportiviteit die •n alleen in een hoge- verkrijgbaar is, zoals Lancia het wilde, erg gelukkige prijs- belemmerde in ons pucces van de Delta; n pas na een impor ting en de komst risma jn 1983. Ook in «tere klasse presteer- a ooit heel wat, iets pet de indrukwek- V ema nu eveneens een u^lcan komen. In die den we een turbodie- bij de Prisma nu ii Hf kwam Lancia met ■l, als unicum in de ^Kan het merk (ten- rflSjaar het personenau- Qpat). Het gaat daarbij om de Prisma, die wewerd van een nieuwe ofiat-diesel welke later 1 ICegata Diesel Super dnonteerd. Die laatste hij gin dit jaar naar ons Lancia Prisma met CO)- hebben we in Ne derland nooit mogen verwel- komen.Zonder turbo levert de 1929 cm3 grote viercilinder een vermogen van 48 kW/65 pk af, vergelijkbaar met wat de Prisma 1300 presteert. Die laatste haalde men al niet naar Nederland omdat de prestaties niet in overeenstemming wer den geacht met de algehele klasse van de auto. Voorzien van een turbocompressor en inlaatluchtkoeler ontlokt men de diesel nu 59 kW/80 pk, het geen dan weer vergelijkbaar is met wat de Prisma 1500 op de been brengt. Daar de diesel van nature een grotere trek kracht meebrengt liggen de Prestaties van de Prisma Tur- o DS (zoals hij officieel heet) zelfs op nog wat hoger niveau: een opgegeven top van 170 km/h en acceleratie tot 100 km/h in minder dan 13 secon den. Daarmee bereikt Lancia het gestelde tweeledige doel: een sportief karakter en pres taties die in deze klasse niet gewoon zijn. In de praktijk bleken de opge geven prestaties minstens haalbaar, zo niet nog te over treffen. De aangepaste vijf versnellingsbak houdt het mo tortoerental mooi laag (iets waar het bij de benzineversies nu iuist wat aan ontbreekt) zonder afbreuk te doen aan de motorische levendigheid. Ster ker nog, hoe sneller je riidt hoe mooier de diesel gaat lo pen. Een kruissnelheid van 160 tot 170 km/h op de meter beviel uitstekend. Ook dan nog laat de motor niet meer dan een tevreden zacht geronk horen, terwijl juist bij lage snelheid of stationair draaien de kenmerkende luidruchtig heid van de Fiat-diesels naar voren komt En uiteraard stuurbekrachti ging. Bekrachtigde besturin gen zijn bii Lancia altijd goed: niet te licht en ook bij hoge snelheid goed gevoelig. De we gligging van de Prisma is goed en vertoont alleen bij deze die sel wat meer onderstuur. Alles bijeen lijkt deze Prisma Turbo DS een grote aanwinst voor het Lancia-gamma - want ook de zuinigheid waarnaar men immers met een diesel zoekt is er. Het ECE-gemiddelde komt op 1:17, in de dagelijkse prak tijk zal dat wel ongeveer 1:15 worden; prima cijfers, zeker bij de geboden prestaties. Het feit dat de diesel in stadsge- bruik niet erg stil is past mis schien niet zo bij het overigens zo verzorgde karakter van de auto, maar daar valt nog wel overheen te komen. Wat an ders is het met de prijs, die waarschijnlijk meer dan 35 mille zal bedragen. Dat is toch wel een forse meerprijs ten op zichte van de benzine-Prisma, ook al krijgt men er dan een technisch heel fraaie motor voor. Bovendien gaat het be sparingsargument hierdoor niet meer op: dan moet je toch wel heel wat rijden om die meerprijs terug te verdienen uit lagere brandstofkosten. Blijft als enig argument het dieselkarakter, het rustig toe ren met hoge snelheid waarbij een benzine-Prisma door hoge toerentallen nu juist wat luid ruchtig en onzuinig wordt. Zo lijkt de turbodiesel voorname lijk een goed aanbod te wor den voor hen die nu al heel te vreden in een Prisma rijden en alleen wel een rustiger mo tor hadden gewild. Of zou Lancia misschien nog terugko men op het besluit de „gewo ne" Prisma diesel niet naar Nederland te halen? PETER FOKKER DOORDACHT DYNAMISCH. an u of een viotte financiering via Ford Credit en over de voordelen van Ford Leasina.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7