erkwistend defensiebeleid ledreigt positie Weinberger Economische sancties treffen vooral zwarten „Oostenrijks echtpaar had Mengele bijna tien jaar in huis ar „Agca kreeg terreur opleiding in Syrië" ™lhs herdenken bestorming Gouden Tempel PARIJS sn 'SIJTHOFE *L Israëlische terug trekking uit Libanon voltooid Naleving SALT-II niet realistisch als SU verdrag schendt BEURS VOOR ISENIORENI ENLAND Eeidóe Sou/tan t VRIJDAG 7 JUNI 1985 PAGINA 5 tse regering: "wijzing van nil was onterecht 6EN De Britse regering heeft giste- >gegeven dat zij een fout heeft be- iet het terugsturen van een Tamil- Iteling naar Sri Lanka. Het ministerie jnnenlandse zaken, dat verantwoor- is voor het immigratiebeleid, ver- Ie dat Kandiah Raveenthiran, die vo- laand in Groot-Brittannië arriveerde, jestuurd was naar Sri Lanka voor een aat de kans had gehad zijn asielaan- te verdedigen. Minister van binnen- I zaken Brittan deelde in het Lager- jiee dat waarschijnlijk terecht een vi- jeweigerd was. De beslissing om hem wijzen vloeide echter voort uit een lunicatiestoornis, aldus Brittan. President Paraguay ziet af van reis naar Bonn ASUNCION President Stroessner van Paraguay gaat in juli niet op staatsbezoek naar West-Duitsland. Dit heeft de rege ring in Asuncion gisteren meegedeeld. De Paraguayaanse autoriteiten hebben geen nadere bijzonderheden gegeven. Eerder liet de Westduitse sociaal-democratische partij de autoritaire president Stroessner, die van Duitse afkomst is, weten dat hij wat haar betreft niet welkom is in de Bondsrepubliek. De Paraguayaanse presi dent, die sinds de militaire staatsgreep in 1954 aan de macht is, is in het verleden herhaaldelijk beschuldigd van het schen den van de mensenrechten. Ook zou hij jarenlang onderdak hebben verschaft aan nazi-arts Josef Mengele. Belgische Kamer stelt onderzoek in naar Heizeldrama BRUSSEL De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft gisteren besloten een spe ciale commissie in het leven te roepen, bestaande uit vertegenwoordigers van alle partijen, die een onderzoek zal instellen naar de gebeurtenissen in het Brusselse Heizel-stadion van vorige week. Ka mervoorzitter Jean Defraigne zei dat de speciale onderzoekscommissie er gekomen is op verzoek van de fractievoorzitters. De minister van binnenlandse zaken, de Fransta lige christen-democraat Charles-Ferdinand No- thomb, zou tijdens een bijeenkomst achter geslo ten deuren verklaard hebben te willen aftreden, maar heeft dat niet gedaan omdat dit zou neerko men op een schulderkenning nog voordat een of ficieel onderzoek is gedaan. '""klNGTON De wejre van de Ameri- eeite minister van de- ooti Weinberger loopt :vanr door de stroom de .berichten over het st ojvistende aankoopbe- iels/an het Amerikaanse rijbqterie van defensie. ?°^n rapport van de in- jfj^ur-generaal van het igon bleek deze dat het ministerie heeft gespeeld i,6 miljard dollar te lillen door haar on- ruldige aankoopbe- ^%iek op Weinberger naar ding van de financiële ppschandalen van het gon heeft de geloofwaar- jd en het gezag van de ,er sterk ondermijnd, %leen wat de totale de elbegroting betreft, maar het gebied van de wa- om\dloopbesprekingen. ^Aerger, een trouw aan- e} ~T van Reagan sinds de riJ $t deze nog gouverneur van Californië was, heeft tot nu toe altijd kunnen rekenen op de steun van de Ameri kaanse president, met als ge volg dat de Amerikaanse de fensiebegroting tot dit jaar met een waas van heiligheid was omgeven en praktisch onaan tastbaar was, terwijl andere di plomatieke initiatieven heel wat kritischer bestudeerd wer den. Weinbergers onzorgvuldige behandeling van de aankoop schandalen heeft zijn vijanden een machtig wapen in handen gegeven. De problemen voor de minister zijn groot: Demo cratische senatoren hebben zijn aftreden geëist, het Ame rikaanse leger raakt steeds meer gefrustreerd en de nieu we stafchef van het Witte Huis, Regan, doet alle mogelij ke pogingen om Weinberger bij president Reagan vandaan te houden. Uit een hoofdartikel in het laatste nummer van de Navy Times bleek duidelijk hoe on tevreden het leger over minis ter Weinberger is. In het ari- kel werd nogal wat kritiek ge leverd op zijn beslissing om drie marine-officieren te ont slaan, die asbakken voor mari nevliegtuigen hadden aange kocht voor een prijs van meer dan 500 dollar per stuk. De aankoop van deze dure asbak ken was het laatste schandaal dat aan het licht kwam, nadat de kranten al bol hadden ge staan over wc-brillen, die 600 dollar per stuk kostten en een koffiemachine, waar 9000 dol lar voor betaald moest worden. Politieke list De Navy Times omschreef de maatregel van Weinberger als „een politieke list van een mi nister van defensie, wiens ge loofwaardigheid in Washing ton steeds meer op de helling komt te staan". Volgens de krant heeft zijn handelwijze het ministerie van defensie in een kwaad daglicht gezet en hem het wantrouwen van de bevolking opgeleverd. De moeilijkheden rond Wein berger komen de gematigde politici in de Amerikaanse re gering zoals minister van bui tenlandse zaken George Shultz en nationaal veiligheidsadvi seur Robert McFarlane goed uit. Beiden zijn op dit moment in een politiek binnenlands gevecht verwikkeld met mi nister Weinberger en zijn voornaamste bondgenoot Wil liam Casey, directeur van de CIA. Onderwerp van de dis cussie is of de VS zich nog lan ger moet houden aan de bepa lingen van het SALT-II ver drag met de Sovjet-Unie. Minister Weinberger is er voor om het verdrag aan het einde van dit jaar te laten aflopen, hoewel de gezamelijke staf chefs van de Amerikaanse strijdkrachten van mening zijn dat men zich moet vasthouden aan het in 1979 gesloten ver drag, omdat de Sovjet-Unie anders haar offensieve wapen- produktie misschien zou op voeren. Weinberger is ook een van de grote voorstanders van het Star Wars-programma van president Reagan. De onthullingen over de aan koopschandalen van het Pen tagon zouden minister Wein berger wel eens duur kunnen komen te staan. Aangezien het Pentagon op dit moment wei nig populair is, zal het het Witte Huis bijzonder veel moeite gaan kosten om niet nog meer concessies te hoeven doen aan de totale defensiebe groting en niet nog verder af te glijden naar de democrati sche begroting, die de goed keuring heeft gekregen van het Huis van Afgevaardigden, en waarin voorgesteld wordt de defensieuitgaven te bevrie zen zonder enige vorm van in flatie-correctie wat in feite neerkomt op bezuinigen. De Democratische senatoren David Pryor en Lawton Chiles hebben begin deze week ver klaard dat zij president Reagan zullen adviseren mi nister Weinberger te ontslaan. Een nieuwe man moet dan de kans krijgen de geloofwaardig heid van de ministerie van de fensie te herstellen, aldus de twee senatoren. Veel andere politici delen dit standpunt, maar minister Weinberger lijkt voorlopig nog niet van plan het veld te ruimen. ROME Op het pausproces in Rome heeft de tot levens lang veroordeelde Turk Ali Agca verklaard dat Bulgaarse en Tsjechoslowaakse experts hem en andere leden van de Turkse terreurorganbisatie Grijze Wolven in Syrië heb ben opgeleid als terrorist. De groep omvatte westerse terroristen uit Frankrijk, Ita lië, Spanje en Duitsland. Hij zei met geen van deze buiten landers te hebben kunnen spreken omdat hij geen vreemde talen machtig was. Agca verklaarde dat het kamp geleid werd door de Syrische geheime dienst. Vervolgens richtte hij zich tot het publiek en verklaarde met luide stem: Ik bevestig met zekerheid dat het politieke en financiële cen trum van het internationale terrorisme de Sovjet-Unie is. Agca, die vorige week de ope ning van het proces tegen hem, vier andere Turken en drie Bulgaren verstoorde toen hij verklaarde dat hij Jezus was, het einde van de wereld voorspelde en vervolgens wei gerde in de getuigenbank plaats te nemen, maakte giste ren weer een kalme en serieu ze indruk. (Vervolg van de voor SAO PAULO/WASHING TON Politiecommissaris Tuma verklaarde gisteren dat de ontdekking van het graf bij Sao Paulo is gevolgd na de on dervraging van een Oosten rijks echtpaar, dat Mengele bij na tien jaar onderdak zou heb ben verleend. Het in Brazilië wonende echtpaar, Wolfran en Liselotte Bossert, vertelde dat Mengele in 1970 door ene Ger hard aan hun was voorgesteld als een man, die „wegens de oorlog wat problemen had". Pas een jaar later zou Gerhard hen Mengele's ware identiteit hebben onthuld. Commissaris Tuma zei verder dat de politie in het huis van het echtpaar Bossert papieren had aangetroffen, die klaar blijkelijk aan Mengele toebe hoorden, inclusief een foto van de kamparts. Het lijk van de gisteren opgegraven man, die volgens documenten van het kerkhof Wolfgang Gerhard heette, zou in 1979 bij het zwemmen zijn verdronken. Er bestaat echter de nodige twijfel over de indetiteit van het opgegraven lijk. „Als ie mand dood is, hoef je ook niet meer naar hem te zoeken. Het zou sommigen goed uitkomen wanneer Mengele dood wordt verklaard". Dat is het com mentaar dat in internationale kringen van nazi-speurders wordt gegeven op berichten uit Sao Paulo dat daar sinds 1979 Jozef Mengele begraven lag. Het is, zegt men in die krin gen, niet de eerste keer dat Mengele dood wordt ver klaard. De laatste maal nog, in de maart van dit jaar, publi ceerde een Portugees week blad het bericht dat in Lissa bon een bejaarde Nederlander zich van het leven had be roofd, maar dat de man in kwestie in werkelijkheid Men gele zou zijn geweest. Dit be richt bleek onjuist, evenals alle voorgaande mededelingen van deze strekking. Serge Klarsfeld, één van de bekendste nazi-jagers ter we reld, gelooft niets van het ver haal van politiecommissaris Tuma. Klarsfeld baseert zich daarbij onder meer op de erva ringen van zijn vrouw Beate, die de afgelopen drie weken in Paraguay is geweest waar zij geprobeerd heeft in contact te komen met mensen die van de verblijfplaats van Mengele op de hoogte kunnen zijn. Vol gens Klarsfeld heeft zijn vrouw van de autoriteiten in Paraguay slechts tegenwer king ondervonden. „De rege ring van Paraguay zou vol strekt anders hebben gerea geerd wanneer bekend was dat Mengele al in 1979 zou zijn overleden", aldus Klarsfeld. NEDERLANDSE MAROKKAAN IN PARUS GEARRESTEERD PARIJS Een uit Nederland afkomstige Marokkaan, die te vens over de Nederlandse nationaliteit beschikt, is gisteren in Parijs gearresteerd, omdat hij begin vorige maand in Amster dam een 10-iarig meisje had ontvoerd. Het meisje werd kort na zijn aanhouding teruggevonden in Toulouse bij een oom van de ontvoerder. Dit is bekendgemaakt door welingelichte bronnen in Parijs. d.TrSAR Duizenden met oranje tulban- vrfdeur van het marte- het jhap) zijn gisteren in - T houden Tempel in ar bijeen gekomen herdenken dat het -.J één jaar geleden is n rsiet Indiase leger hun veroverde. ;ters en in leuzen wer den de twee sikh-moordenaars van Indira Gandhi geprezen evenals de bij de bestorming om het leven gekomen leider van de extremistische sikhs, Bhindranwale. Het aantal sikhs dat gisteren in de Gou den Tempel aanwezig was, was aanzienlijk geringer dan werd verwacht. Terwijl in de Indiase deelstaat Punjab de Sikh-herdenking van de inval in de Gouden Tempel tamelijk geweldloos verliep verliep, kwamen uit andere delen van India berichten van geweldda digheden. Bij een uit de hand gelopen grensconflict tussen de politiemachten van de twee noordelijke staten Assam en Nagaland kwamen 25 politie agenten om het leven en raakten 30 anderen gewond. Ongeveer 25.000 omwonenden zouden voor het geweld op de vlucht zijn geslagen, zo meldde het Indiase persbureau UNI. (ADVERTENTIE) tlet Uw krant naar ertrek vrijdag 14 en 21 juni a.s. 9 Franse hoofdstad spec art* Uguf weekeinde met de krant helévoor,velen 009 s,eeds een be,evenis- l va#' uitgebreide programma biedt de mogelijkheid gevarieerd mogelijke te krjjgen agavond bezoeken we de beroemde Follies Berge- ervalste Franse show. zaterdag staat 4. een excursie op het programma naar het prachtige van Napoleon In Fontainebleau. is er gelegenheid u -lwinkelen en word' 's avonds een llchtjestour door chtilrljs gemaakt, mapidag volgt een bezoek aan de Notre Dame. het Lou- 5ver"0 1 v Nederlands sprekende gids). Place du Tetre in e alLr uur. charmante Montmartre en wordt de thuisreis a Gelogeerd wordt in hel Sofra Motel Relais des Char- treux, waar 2* wordt overnacht. Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, als mede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen rekening. De prijs van deze OOR aantrekkelijke trip is slechts T <cOO«a per persoon Hiervoor krijgt u een comtortabele tweepersoonskamer met douche en toilet, 2x ontbijt en 2x avondmaaltijd. De entrees zijn bij deze prijs inbegrepen. Voor een 1- persoonskamer Is een toeslag van 55.- verschuldigd. Gecombineerde reisverzekering 7.50 p.p. 5.- polis- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- pollskosten. maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 of persoonlijk in onze vestiging ^straat 71. Den Haag (op de hoek liet Spui). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 België produceert slechte frieten BRUSSEL De gefri tuurde aardappelreepjes die België tot ver over de grenzen bekendheid geven als het patattenland bij uit stek, zijn vaak van derma te slechte kwaliteit dat zij ongeschikt moeten worden geacht voor menselijke consumptie. Dit is de con clusie van Test Aankoop, het Belgische consumen tenblad dat in zijn laatste nummer de vloer aanveegt met de Belgische frieten onder de kop: Nationale eer op het spel. Een onder zoek van Test Aankoop onder 55 frietkramen en tien restsurants bracht aan het licht dat de frieten in veel gevallen twee maal de normale hoeveelheid vet bevatten en dat ruim de helft van de de verko pers vet gebruikt dat niet aan de eisen voldoet. De bond van fritesverko- pers is inmiddels begon nen België's nationale trots uit het slop te halen. Slachting In Beiroet gaan de gevechten tussen Palestljnen en sji'iten nog steeds door. Een Palestijnse vrouw loopt huilend achter de baar van haar omgekomen zoon wiens half vergane lijk in het kamp Chatila is aangetroffen. Het werd samen met 82 andere slachtoffers in een massagraf begraven. TEL AVIV Precies drie jaar na de Israëlische invasie in Libanon hebben gisteren de laatste Israëlische troepen dit land weer verlaten. Pre mier Peres heeft verklaard dat enige Israëlische troepen tijdelijk in Libanon zullen blijven om er zeker van te zijn dat het rustig blijft langs de Israëlische grens. Leger- functionarissen hebben daar voor gesproken over honder den soldaten die in Libanon zouden blijven. Hun voor naamste taak zou zijn het christelijke Zuidlibanese Le ger (SLA) te assisteren. VAN DEN BROEK: ESTORIL De Europese NAVO-landen hebben de Amerikaanse regering in de Portugese badplaats Estoril, waar de NAVO-ministers van buitenlandse zaken bij elkaar zijn, unaniem gevraagd SALT- II, het tweede Amerikaans- -Russische akkoord over be perking van de lange afstands raketten, zoveel mogelijk in stand te houden wegens de rol die het akkoord in het wapen- beheersingsproces kan spelen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz, gaat met een „vrij hel dere en vrij duidelijke bood schap" terug naar Washington, zo verklaarde minister Van den Broek na de eerste dag van de bijeenkomst van NA VO-ministers van buitenland se zaken, donderdag in de Por tugese badplaats Estoril. Presi dent Reagan zal waarschijnlijk binnen enkele dagen bekend maken of de Verenigde Staten de bepalingen van SALT-II zullen blijven naleven. Vol gens minister Van den Broek is het politiek niet realistisch van de Amerikaanse regering te verlangen SALT II te blij ven naleven als de Sovjetunie zich schuldig maakt aan „een aantal ernstige inbreuken". Onenigheid over president Re- agans Starwars-plannen zal er waarschijnlijk toe leiden dat de NAVO-ministers van bui tenlandse zaken in de slotver klaring geen steun zullen be tuigen aan wat officieel wordt aangeduid als SDI, het Strate gisch Defensie Initiatief. Frankrijk is tegenstander van het initiatief van president Reagan. D JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH ZUID AFRIKAANSE MINISTER: !en dagje later stond smidje Verholen Ijverig te hameren in zijn smidse. Vrolijk kte de hamer op het roodgloeiende ijzer i vonken spetterden alle kanten op. „Nou da gun iedereen zijn centjes," grinnikte de terugdenkend aan zijn mysterieuze avon- *ar dat merkwaardige uitstapje naar een 5 rieden. „En die brave Gozewijn van Uylen de het wel in het bijzonder," mompelde hij. ejongejonge, wat heeft-ie allemaal moe- Borstaan voor het goud zijn eigendom was. I ^was zijn hele familie al om zeep geholpen, Vt had maar weinig gescheeld of hijzelf was rat vedronken. Maar eind goed, al goed, dan maar wijs. Laat mij hier maar lekker smidse werken, dan heb ik ruim mijn en heb ik geen koffers goud nodig 'j bij al deze verstandige overpeinzingen hij plotseling gestoord door de binnen- It van niemand minder dan burgemeester van Muizenis In hoogsteigen persoon. Opgeto gen zwaaide deze met een krant en hij zei: „Proficiat, Verholen! Dat heb je hem weer eens knap gelapt, beste kerel! Er staan hele stukken over in de krant met foto's erbij en zol Ja ja, ik geloof, dat we jou zo langzamerhand maar eens ereburger van Rijkhuyzen moesten maken." „Mij ereburger maken? Waaróm!?" riep de smid oprecht verbaasd uit. „Wel nou nóg mooier," antwoordde burgemeester Van Muize nis. „Jij vindt maar goudschatten en redt maar mensenlevens alsof het niks is. Trouwens eh die vriend van je. Die Van Uylen uit Ravelijn. Weet je wat hij heeft gedaan? Ik kreeg zojuist een brief van hem, dat-ie zijn driehonderd bun der bos ten geschenke geeft aan onze gemeen te! Een mooi gebaar, vind je niet? We zullen dat .perceel het Van Uylenpark noemen. En eh..., jij hebt nou wel zijn goudschat gevonden. Heeft hij voor jou ook nog wat gedaan?" KAAPSTAD/WASHING TON/LONDEN De Zuidafrikaanse minister van financiën, Du Plessis, heeft zich gisteren fel uit gelaten over het besluit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden om economische sancties te gen Zuid-Afrika uit te vaardigen. Du Plessis zei dat het stopzetten van Amerikaanse investerin gen en bankkredieten, alsmede een aantal andere maatregelen, onherstelba re schade zou brengen voor de miljoenen zwar ten in de buurlanden van Zuid-Afrika. Eerder deze week had Zuid-Afrika al gedreigd met de uitzetting van een miljoen zwarte arbeiders uit dat land, als de Amerikaanse regering economische strafmaatre gelen gaat treffen. De Amerikaanse regering heeft gisteren kritiek geleverd op de oproep van het Huis tot economische sancties tegen Zuid-Afrika om dat land er toe te bewegen de apartheidspoli tiek te beëindigen. Een woord voerder van het State Depart ment wees er op dat de rege ring meent dat een politiek, die Amerikaanse investerin gen in Zuid-Afrika belemmert, allereerst de zwarte meerder heid in Zuid-Afrika treft. „Omdat de meeste zwarte Zuidafrikanen arbeiders zijn, zullen zij hoogstwaarschijnlijk de eerste slachtoffers zijn van een beleid van niet-investe- ring", aldus de woordvoerder. Premier Thatcher heeft giste ren herhaald dat Groot-Brit- tannië gekant is tegen econo mische sancties jegens Zuid- -Afrika. In het Lagerhuis ver klaarde zij dat haar regering meent dat „sancties en het stopzetten van investeringen niet zullen leiden tot de veran deringen die wij in Zuid-Afri ka wensen". Politie en leger van Zuid-Afri ka hebben gisteren in zwarte woonsteden bij Johannesburg en Pretoria 425 zwarten gear resteerd. De Zuidafrikaanse politie meldde dat geen huis zoekingen zijn gedaan, maar dat alleen personen zijn gear resteerd die werden gezocht wegens diefstallen, geweldple gingen, drugsbezit en alcohol misbruik in het verkeer. Bij de actie is het niet tot incidenten gekomen, aldus de politie. ADVERTENTIE. 10 t/m 14 juni T De beurs voor Senioren is 'n nationale manifestatie voor 50 plussers. Naast een uitgebreid aanbod aan artikelen en diensten zijn er optredens van koren en orkesten, 'n Oude Ambachten plein, modeshows en 'n gezellige markt. Kortom een bezoek aan de beurs voor Senioren betekent een welbestede dag. dagelijks van 10-17 uur toegangsprijs f 7,50 houders PAS-65 en leden ANBO/Unie KBO/PCOB f 4.- AMSTERDAM ral

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5