Duimen op afspraak trekt ook steeds meer ouderen Nieuwe wijze wegherstel groot succes jj WENEN QaidteiQowiwtit ifrÊ Voedsel onvoldoende gekoeld en verhit 10 t/m 14 juni BEURS VOOR SENIOREN! DOORTASTENDE LIFTER REGELT VOORAFEENRIT ROBERTO JACKETTI NAAR MOSKOU EG-commissie onderzoekt tarweverkopen YS „Brand in sexclub werk concurrentie" Werkweek defensie T moet 38 uur worderert SlSiaaBlii BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 7 JUNI 1985 PAG; MUREN DORDTSE FLATS STAAN OP INSTORTEN DORDRECHT De tegen het beton gebouwde bakstenen muren van zes flats in de Dordtse wijk Sterrenburg zijn zó slecht dat er maatregelen ge nomen moeten worden om instorten te voorko men. Bij een flat is het gevaar zó groot geworden, dat de politie gisteren de weg voor de flat volledig afgesloten heeft. De muur hangt alleen nog maar aan de daklijst en had bij veel wind al kunnen in storten. Eind 1983 is aan de Dordtse Blaauwweg, ook in Sterrenburg, al een groot deel van de muur bij een storm naar beneden gekomen. Niemand werd toen gewond. Het is nog niet precies aan te geven wat de oorzaak is. Een onderzoek heeft ge leerd dat drie flats aan de nabijgelegen Halleyweg ook onderhanden genomen moeten worden, even als twee flats aan de Kapteinweg. De kosten van de reparaties komen ten laste van de woning bouwcorporaties. Ziekenfonds mag stotter- therapie niet weigeren AMSTERDAM Het Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken mag niet zondermeer weigeren de stottertherapie van Len del Ferro in het pakket op te nemen. Met de Del Ferro-stichting moet worden onderhandeld over een con tract, waardoor ziekenfondspatiënten die deze therapie volgen, hun kosten vergoed krijgen. Die uistpraak deed gis teren rechter R. Gisolf in Amsterdam in het kort geding dat de vroegere opera zanger Del Ferro tegen het fonds had aangespannen. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) besloot on langs de therapie van Del Ferro te er kennen. De methode is nog altijd om streden. CDA'ers willen onderzoek naar werk Delahaye DEN HAAG De CDA-Kamerleden Beinema en Hennekam hebben minis ter Deetman (onderwijs en weten schappen) schriftelijk gevraagd om een „evenwichtig samengestelde" commissie van deskundigen, die een oordeel zou moeten vellen over de op vattingen van de omstreden historicus Albert Delahaye. Aanleiding tot het verzoek is Delahayes nieuwste boek, „De ware kijk op Noyon, het land van B'ethune en Frisia", dat vorig jaar werd gepubliceerd. De Kamerleden menen dat Delahaye „buitengemeen belangwekkende theoriën" verkondigt over de vroeg-middeleeuwse geschie denis van Nederland. Minder koeien DEN HAAG De om vang van de Nederlandse rundveestapel is tussen april '84 en april '85, het eerste jaar van de super heffing, met 3,7 procent gedaald tot 5.349.000 die ren. Dit blijkt uit een steekproefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal melk- en kalfkoeien nam met 169.000 dieren (6,6 procent) af tot 2.374.000. Op 1 april waren 583.000 stuks jongvee gedekt tegen 571.000 een jaar geleden. Het aantal dieren bestemd voor de mest steeg met bij na 5% tot 1.064.000. Vrees voor tekort aan mosselen YERSEKE De mossel- vissers in Zeeland vrezen dat er binnen enkele jaren een tekort aan mosselen zal zijn. Dat komt omdat ze tot nu tot veel minder mosselzaad hebben gevan gen dan gebruikelijk. Dat zaad moet na de vangst opnieuw worden uitge zaaid over de mosselperce len in de Oosterschelde en de Waddenzee en heeft dan twee jaar nodig om tot volle wasdom te komen. WAGENINGEN Ver giftiging van het dagelijks voedsel door bacteriën vormt een veel grotere bedreiging voor de ge zondheid dan chemische stoffen. Dat stelde de hoogleraar in de levens- middelenmicrobiologie en -hygiëne prof.dr. E.H. Kampelmacher bij zijn af scheid van de Wageningse hogeschool. Foutieve be- reidings- of bewaarge woonten van levensmid delen zijn dé grote oor zaak van vergiftiging. Het publiek in de moderne maatschappij is niet goed meer op de hoogte van de manier waarop met bepaalde levensmiddelen moet wor den omgegaan. Kampelma cher meent, dat de „infectie- druk" verhoogd is door on der meer de ingrijpende ver anderingen in de landbouw- produktie en de opkomst van de grootschalige voedselbe reiding. Naast schaalvergroting bij de produktie moeten de oorza ken worden gezocht in de massaslachting en -verwer king van vlees en vleeswa ren, de massabereiding van maaltijden, de sterke toene ming van de internationale handel in levensmiddelen en in de verontreiniging van bodem en oppervlaktewater met microben. Met de produkten komen ziektekiemen de keuken bin nen die door gebrekkige hy giëne of onvoldoende koeling tot aantallen uitgroeien die mensen kunnen besmetten als het voedsel onvoldoende verhit wordt. Voorkoming van besmetting is vrij een voudig, aldus Kampelma cher: voldoende koeling en verhitting. (ADVERTENTIE) T De beurs voor Senioren is 'n nationale manifestatie voor 50 plussers. Naast een uitgebreid aanbod aan artikelen en diensten zijn er optredens van koren en orkestea 'n Oude Ambachten plein, modeshows en 'n gezellige markt. Kortom een bezoek aan de beurs voor Senioren betekent een welbestede dag. dagelijks van 10-17 uur toegangsprijs f 7,50 houders PAS-65 en leden ANBO/Unie-KBO/PCOB f 4,- AMSTERDAM ral AMSTERDAM „Reser veer een lift vanuit je luie stoel, wij duimen voor jullie". Naar de adverten ties in dagbladen te oor delen zit er brood in het regelen van een lift voor anderen. Het is dan ook een misvatting dat het bij liften alleen maar gaat om het op goed geluk omhoog steken van de duim. Wie zich laat in schrijven bij een liftcen- trale en daarbij een da tum en gewenste bestem ming opgeeft, gaat deze zomer onbezorgd en vooral goedkoop op va kantie. Bij dit „Liften op afspraak" of „liften op af stand" weet de vakantie ganger vooraf bij wie hij in de auto stapt en is ook de automobilist verzekerd van een reisgezel met de juiste bedoelingen. Als je de liftcentrales mag gelo ven, ontdekken ook ou dere vakantiegangers de voordelen van deze ma nier van reizen. Sinds de opkomst van het duimreizen was het een ko men en gaan van liftcentrales, maar de Lift-Centrale in Am sterdam heeft de andere over leefd. Deze bestaat inmiddels al 27 jaar en mag zich de grootste van Nederland noe men. De Lift-Centrale (020 - 84.67.30) bemiddelt zogezegd in vraag en aanbod. Het systeem werkt volgens Bob Honhof van de Lift-Cen trale in Amsterdam heel sim pel. „Een voorbeeld: wie in het hoogseizoen naar Grie kenland wil, belt de centrale en laat zich op de wachtlijst voor dat land zetten. Afhan kelijk van het aanbod van rit ten in die richting krijgt de gegadigde na verloop van tijd het telefoonnummer van ie mand die wel een lifter wil meenemen. De partijen leg gen zelf het contact. De auto mobilist hoeft voor de bemid deling van de liftcentrale niets te betalen. Als het even kan proberen we voor de lif ter ook meteen de terugreis te regelen, soms met dezelfde automobilisten", aldus Hon hof. Voor de bemiddeling van een rit naar Griekenland vraagt de liftcentrale 25. Hetzelfde bedrag staat vóór een rit naar Portugal, 20 voor een plaats als Rome en de Spaanse Costa del Sol, voor 15 kan een lif ter naar Zagreb in Joegosla vië, voor een tientje naar Lyon en 5 naar Parijs. Maar is dat alles? Grote vlucht Meestal niet. De laatste jaren is het gebruikelijk dat auto mobilist en lifter een beschei den bijdrage in de benzine overeenkomen, een bedrag dat volgens Honhof meestal neerkomt op „een paar tien tjes". „Het komt echter ook regelmatig voor dat automobi listen van een dergelijke bij drage niet willen weten, om dat ze blij zijn met het gezel schap. Toch vind ik het beta len van een klein deel van de benzinekosten beter voor de verhouding tussen de liftge- ver en de liftnemer. De kans is dan kleiner dat de automo bilist op een onplezierige ma nier compensatie voor de ben zine wil halen", aldus Honhof. De Amsterdammer heeft aan het werk van de Lift Centrale een volledige dagtaak. „Mijn vrouw moet vaak inspringen, zo druk is het soms. We wil len deze Liftcentrale bewust niet al te veel laten groeien, omdat dat ten koste van de kwaliteit kan gaan", aldus Honhof. Liften heeft in 27 jaar van ons bestaan een grote vlucht ge nomen en heeft zich ver spreid van het selecte studen tenkringetje tot allerlei ande re geledingen van de maat schappij, zo weet Honhof. Ook de gemiddelde leeftijd van de lifters neemt toe. „We krijgen steeds meer verzoeken van ouderen om te bemiddelen. Toen we begonnen met deze centrale lag de leeftijd van de lifters ergens tussen de 16 en mensen stappen dan in bij au tobezitters die vroeger vaak zelf ook gelift hebben. De laatste jaren hebben we ook enige honderden mensen van boven de vijftig aan een lift geholpen. Die proberen we ui teraard aan wat ouder gezel schap te helpen. De trend naar een wat ouder publiek heeft ongetwijfeld te maken met het vertrouwen in het systeem. Kwaadwillende au tomobilisten pikken liever ie mand zo langs de kant van de weg op. De mensen die bij ons een lift aanbieden hebben dat vaak al eerder gedaan, heb ben goede ervaringen en zijn betrouwbaar. Maar ook zij willen niet voor verrassingen komen te staan met hun pas sagier en krijgen de zekerheid doordat elke potentiele lifter zich eerst bij ons laat registre ren". Ongeluk Maar wat gebeurt er als er een ongeluk gebeurt waarbij de lifter gewond raakt of waarvan de lifter zelf de oor zaak is? Automobilisten wor den gerustgesteld: „Geen ver zekeringstoestanden, want de hedendaagse WA-verzekering dekt immers als regel uw eventuele aansprakelijkheids risico ten aanzien van mede inzittenden", zp houdt een fol der van de Lift-Centrale de automobilisten voor. Zeker omdat belangrijke zaken als deze de laatste jaren goed zijn geregeld loopt het storm bij deze liftcentrale. Honhof spreekt van „enkele duizen den enthousiastelingen", die hij op weg heeft geholpen. Honhof gebruikt deze kwalifi catie met opzet. „De verve lendste klacht die ik achteraf van automobilisten kan krij gen is dat de lifter die ze na onze bemiddeling hebben meegenomen tijdens de rit heeft zitten slapen. De meeste vakantiegangers willen ie mand meenemen die actief is, die met zijn gezelligheid de reistijd korter kan doen lij ken. Veel dames willên een doortastende student mee hebben voor eventuele pro blemen onderweg. Anderen stellen weer prijs op een lifter die in het bezit is van een rij bewijs en een paar honderd kilometer het stuur kan over nemen. Ook komt het regel matig voor dat automobilisten liever iemand mee hebben die niet rookt en ook lifters geven hun voorkeur voor niet-ro- kers wel eens te kennen", zegt Honhof. Volgens hem is de belangrijk ste eigenschap die een lifter moet hebben een zonnig ka rakter en een sportieve instel ling. „Open staan voor ande ren, dat is belangrijk. Niet zeuren". ARJEN VAN DER SAR ven, die naar verwacht, door DEN HAAG Roberto Jac- delegatie die is uitgenodigd Het is voor het eerst in de Ne- 120.000 jongeren zullen wor- ketti en de Scooters gaat eind voor het Wereld Jeugd Festi- derlandse geschiedenis van de den bezocht. Ook zal de groep juli voor twee concerten naar val, dat van 27 juli tot 4 au- popmuziek dat een rockgroep met popmuzikanten uit ande- Moskou. De popgroep maakt gustus in de Russische hoofd- Rusland bezoekt. Roberto Jac- re landen deel nemen aan deel uit van de Nederlandse stad wordt gehouden. ketti zal twee concerten ge- popworkshops. SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" Het is voor u, professor. Een ie- Sen je lehert... Vanneer, nu ff. tiet de leletijdmaünne f... na tuurlijk. daar lijn ueloih men tion vriend Oernt heelt de leïdtni bij de proef op&avmt van defimsierdam1 bij Hastinp. Hij ut in moeiluh - heden en vraagt ome huiplHi kan hem die met weijertn BRUSSEL De EG-commissie in Brussel onderzoekt of de door de Verenigde Staten aangekondigde tarweleveranties aan Algerije wel in overeenstemming zijn met de regels van de GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven). Washington heeft aangekondigd dat het één mil joen ton tarwe aan Algerije wil leveren met aanzienlijke sub sidies De levering vormt een waarde van 420 miljoen gulden. De EG-commissie zegt dat die maatregel de wereldmarkt voor granen aanzienlijk kan ontwrichten. De voorgenomen onderhandelingen in het raam van de GATT (de nieuwe we reldhandelsronde) zullen er moeilijker door worden, aldus de reactie in Brussel. De EG-commissie zegt ook dat zij alles in het werk zal blijven stellen om het aandeel van de Europese Gemeenschap op de landbouwmarkt in de wereld te verdedi gen. Voor de Europese graanuitvoer verwacht zij voor het marktjaar 1984-85 een „zeer bevredigend" resultaat. EXPERIMENT tse HOOGHEEMRAADSCHAP DELFLAND DELFT Een nieuwe manier om wegen te herstel die als experiment door het hoogheemraadschap D land is ingevoerd, blijkt een groot succes te zijn. ontwikkelde methode, die tot nu toe twee winters bleemloos heeft doorstaan, levert een besparing op circa 3,5 miljoen gulden per kilometer, zo heeft hoogheemraadschap gisteren bekend gemaakt. Bij de nieuwe reconstructiewijze wordt op de bestaande wej der meer een stalen bewapening van zwaarverzinkt staald aangebracht, waarover een asfaltlaag wordt gelegd. De k< hiervan bedragen 675.00 gulden per kilometer. Bij de gebrul lijke methode, die 4,3 miljoen per kilometer kost, wordt de <j weg eerst opgeruimd. Daartoe moet deze eerst tussen damy^ den worden geplaatst. RilN Het hoogheemraadschap, dat onder meer 40 kilometer weire beheer heeft, begon in oktober 1982 met experiment op eerte I deelte van de Veenweg, een tweebaans weg die door Nooti V en Leidschendam loopt. De resultaten met twee proefvalL zijn volgens een woordvoerder „uitstekend te noemen". Het hoogheemraadschap zegt dat zowel van de kant van de r vinciale waterstaat als van de landinrichting enthousiast resultaten is gereageerd. Rijkswaterstaat is er inmiddels/an overgegaan vier proefvakken op de twee meestbereden rijtw teri van de Beneluxtunnel van de Delflandse wapening te voor,. Ook andere wegbeheerders, zoals de gemeenten RidderlU Geleen en Ede, die met soortgelijke probleemwegen te kan£ hebben, hebben belangstelling voor de herstelmethode. AMSTERDAM „Het is hoogst onwaarschijnlijk dat J.L. op 16 december 1983 in z'n eentje brand heeft gesticht in Club Ca bala op de Amsterdamse wallen, waar toen 13 men sen door verstikking om het leven kwamen. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat concurrenten van de eigenaar van Club Cabala en de daarmee verbonden Club 26 de hand hebben gehad in deze brand". „Ze hebben de komst van L., die uit rancune benzine spren kelde in de receptie van het omvangrijke sex- en gokcom- plex met de bedoeling brand -te stichten, handig aangegrepen om de op de Wallen zeer machtige exploitant van de twee clubs een slag toe te brengen. Dat was de strekking van het pleidooi van mr. Knap, die L. gisteren tijdens een marathonzitting in beroep verdedigde. De rechtbank veroordeeld! tot 12 jaar. Omdat er volt de raadsman een duidf verband is tussen de om{( van het drama op 16 deceri en de strafmaat, bepleitte een veel lagere straf: vijf t :e oi SF helemaal niets voor deze piot-theorie. Volgens hem het om een eenvoudige lijk zijn. Vijftien jaar cel; zijn eis. Voor ter beschikki telling van de regering vojKle' hij niets, hoewel aan het [ha] chiatrisch rapport over 7 gumenten daarvoor ontl konden worden. De procureur-generaal drukte dat verdachte en r man pas met hun complott^o] rie kwamen nadat hiervaf Vrij Nederland gewag i maakt. L. had daarvoor stf verklaard dat de brand van hem alleen was. 1 bps 1 rqet DEN HAAG Staatssecretaris Hoekzema van defensie, spec belast met personeelszaken, wil bij „zijn" ministerie een arbé duurverkorting (ADV) van vijf procent invoeren per 1 auguf" Wl Vanaf die datum wil de staatssecretaris dat voor het gehele,voc" fensiepersoneel een gemiddelde arbeidsduur gaat gelden va^' ui! uur per week. Lna^ Om dat te bereiken kan de werkdag met 24 minuten woif verminderd of kan de twee- of vierwekelijkse periode met pectievelijk vier en acht uur worden verminderd. Gerekgav! over een jaar wordt de arbeidsduur met 96 uur verminderdLag ADV zal leiden tot een herbezetting van 80 procent, met uiti me dering van het ministerie zelf waar dat percentage 40 bed ra-66 Dat betekent dat er arbeidsplaatsen vrijkomen voor 1227 roepsmilitairen, 487 burgerambtenaren en 996 dienstplichtigs Voorzitter Van Donk van de VBZ, de vereniging van mamdac personeel, zei in een eerste reactie „verbijsterd" te zijn oven'0-1 voorstel van Hoekzema. Hij wees erop dat bij de marine alL£ gemiddelde werkweek bestaat van 37,5 uur doordat 2,5 uur week wordt gecompenseerd voor wachtlopen. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar 8-daagse luxe - tourlngcarrels 495a I Vertrek 25 mei en 8 juni a.s. keizerstad wil genieten hebben wij een 8-daagse luxe touringcarrels naar Oostenrijk georganiseerd. Het ver trek is zaterdag, waarop vanuit Den Haag en Rotterdam vla Venlo, Keulen, Frankfurt, Wurzburg naar het over- nachtlngshotei In Gelselwlnd wordt gereden. Zondag gaat het via Neurenberg door het Donaudal, Passau. Linz en St. Polten naar Laaben In het Wienerwald. Gelo geerd wordt in het sfeervolle hotel Laabnerhof, gelegen In een natuurrijke omgeving met goede wandelmogelijk heden. Maandag rondrit door Wenen met o.a. bezoeken aan de St. Stephansdom, de Staatsopera, de Kapuzi- nersgrube en de Donauturm, onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan het Prater. Dinsdag staan de Hofburg met (Indien geopend) de vermaarde Spaanse Rijschool op het programma alsmede het slot Schönbrunn. "s Avonds wordt desge wenst gelegenheid gegeven tot het bezoek aan een opera, operette of concert. Woensdag volle dagtocht door het Wienerwald met eventuele boottocht Krems-Melk en bezoek aan de ab dij. 's Avonds bezoeken we «en Heurigen (wijngaarde nier) In het wijndorpje Grinzlng. Donderdag kan s mor- !6S3ï -Ei,'. gens een wandeling in de prachtige omgeving van het hotel worden gemaakt en is er 's middags gelegenheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Vrijdag vertrek via St. Polten naar Salzburg, waar een korte rondrit wordt^ gemaakt en gelegenheid gegeven Zaterdag via Frankfurt langs de Rijn terug naar Könlgs- winter voor de lunchpauze en vervolgens naar omgeving Venlo voor een afscheidsdiner. per persoon op basis van een 2-persoons kamer met douche en toilet en half pension logies, ontbijt en diner) inclusief het afscheidsdiner doch zonder de diverse entreeprijzen. Er zijn een drietal 1-persoons kamers beschikbaar waarvoor een toeslag geldt van ƒ50 per persoon. Gecombineerde reisverzekering 20 per persoon 5 pollskoslen. Annuleringsverzekering 31/2% van de reissom 6 kosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur),

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4