Bestraffing winkeldief door politie Nazi-jagers twijfelen aan dood van Mengele Senaat VS akkoord met hulp aan Nicaraguaanse opstandelingen uulle vakken _Jlen mee ei jfer st vwo Kamercommissie onderzoekt belastingpraktijk staatssecretaris Vermiste supporter terug in Turijn Moordenaar trouwt moeder slachtoffer Vrijdag BON: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. I^P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Vrijdag 7 juni 1985, 76e jaargang no. 23212 Bartje op herhaling op Ned. I om 20.28 uur. In „Hier en nu" om 23.05 uur militaire oefen terreinen en de positie van de Unesco. Op Ned. II om 19.12 uur Ted- tijd, om 22.10 uur praten met de minister-president en om 23.30 uur nachtfilm „Koningin voor duizend dagen". HETWEER Zonnige perioden, maar eerst nog een enkele bui. Vannacht rond 8 graden, morgen onge veer 16 graden. Matige weste lijke wind. Zon op: 05.22; onder: 21.57. Schev. hoog water: 7.18 en 20.01; laag water: 3.12 en 15.24 1TVOERDE TURKSE BELT EGOUDERS VOOR HULP LEM Het 19-jarige Turkse meisje Sonay Osde- lat op 1 juni door haar vader naar Turkije werd ierd, is er gisteravond in geslaagd heel kort met (Nederlandse pleegouders te bellen. Ze vroeg hen lip. Sonay zei dat ze in Emirdag zit, de woonplaats aar ouders, en dat ze terug wilde naar Nederland. - werd door haar vader naar Turkije gelokt onder Dorwendsel dat haar moeder ernstig ziek was. De élijke reden is dat ze in Turkije wordt uitgehuwe- tegen haar zin. Begin vorig jaar werd het meisje il door haar familie gedwongen naar Turkije te omdat men vond dat ze te veel Nederlandse was fden. Daarna keerde ze wel terug naar Nederland, na ze direct haar paspoort in bewaring gaf bij de (idelingenpolitie in Haarlem. Desondanks is haar I toch in geslaagd haar naar Turkije te „smokke- )n). De Haarlemse politie is inmiddels een onderzoek ft naar de ontvoering. Meeuwen plaag voor visserij YERSEKE Meeuwen blijken steeds meer een plaag te worden voor de visserij. Zelfs midden op zee worden vissers door wolken van meeuwen lastig gevallen, waarbij ze niet alleen de gevangen vis bevuilen, maar ook de schepen en de mensen die aan het werk zijn. Volgens een woordvoerder van het produktschap voor vis en visprodukten zou de overheid maatregelen moeten treffen tegen de explosieve groei van het meeuwenbestand. Dat zou bij voorbeeld kunnen door in de broedkolo- nies eieren te laten weghalen in de broedperiode. In Nederland behoren diverse meeuwensoorten echter tot de beschermde dieren. Een andere ma nier om de meeuwen te bestrijden is het inzetten van valken. De Zeeuwse mosselboeren zijn naar stig op zoek naar één of twee valkeniers. Tweekoppig monster Dierenhandelaar Ron Magill uit de Amerikaanse stad Miami lijkt gefixeerd door een tweekop pige slang. Het dier is twee' maanden oud en is niet langer dan dertig centime ter. Het geslacht is nog onbekend maar het kan met beide koppen een muis verorberen, zelfs te gelijkertijd. De slang is Medusa genoemd naar een klassieke mytische figuur. J ouw bevalt or vierde Ial van ~eeling TUNE Een dertigjarige 'ikaanse heeft voor de e maal tweelingen ter ld bebracht. Regina Dor- ;raa(s volgens haar gynaeco- uitgi een „biologisch feno- iW Mevrouw Dorchy is 'en van haar vijfde doch- irkilfi haar derde zoon beval- ijs t De andere tweelingen en in 1973, 1980 en 1982 f HAAG De Alge- e Vereniging van olleiders (AVS) is op staatssecretaris aar-Maas (onderwijs) de gang van zaken de examenregeling ït vwo. vo-scholen ontvingen pas week een brief van de secretaris met een wijzi- van de richtlijnen voor de king van diploma's en rlijsten, die overigens een 51S i tevoren waren uitge- t i. De schoolleiders vinden lij, wanneer zij volgens de [lijnen hebben gewerkt, doeld de belangen van - ingen kunnen hebben ge- O-ad. vijziging houdt in dat de •scholen alle examenvak- óp de cijferlijsten moeten men en niet alleen het geschreven aantal van ze- vakken. Hiermee wil de ^secretaris ervoor zorgen leerlingen met meer dan verplichte aantal vakken a** hun eindexamenpakket fan ook profijt kunnen k ien. Als de leerling verder studeren moet de univer- bij studies waarvoor een e ïntenstop geldt in geval de zogenaamde gewogen g de zeven cijfers kiezen [et hoogste gemiddelde op ren. jens de gewijzigde richtlij- kunnen vwo-leerlingen lat willen een nieuwe cij- |st krijgen. De school moet lude lijst terugnemen en ietigen. pwonde in de jlikaanstraat •EN Een 33-jarige in- :r van Poortugaal is gis- ddag met letsel aan de naar het AZL overge- it. De man was betrokken n kleine kettingbotsing i drie auto's op de krui- van de Pelikaanstraat en aarlemmerstraat. Twee stonden te wachten voor rode stoplicht, maar de e, bestuurd door een 49-ja- inwoner van Raamsdonk, ~^niet tijdig in de gaten dat ilicht rood was. Hij reed erop de auto van de inwo- van Poortugaal en deze i schoof tegen de eerste. Na zijn discussie met de kamercommissie voor financiën weiger de staatssecretaris Koning tegenover verslaggevers een verkla ring af te leggen. Een voorbijganger op het Binnenhof was hem daarbij behulpzaam. Hij pakte de bewindsman bij de arm en be geleidde hem naar zijn auto. Koning had er plezier in, de pers had het nakijken. DEN HAAG Er komt een onderzoek naar de han delwijze van staatssecretaris Koning (Financiën) bij de belastingaanslag van AVRO-directeur Wibo van de Linde. De vaste commissie voor Financiën uit de Twee de Kamer gaat bekijken in hoeverre Koning juist heeft gehandeld door tegen de zin van de belastinginspec teur toe te staan dat Van de Linde 19.000 gulden aan bijverdiensten op naam van zijn vrouw zette. De commissie besloot daartoe nadat zij twee uur lang achter ge sloten deuren met de bewindsman had gesproken over zijn be moeienissen met deze belastingaanslag. De commissie kreeg gis teren vertrouwelijk inzage in dit dossier. Na bestudering zal de kamercommissie opnieuw bijeenkomen. Voorzitter Joekes (VVD) sloot niet uit dat er dan verder gegraven zal worden, waarbij ook mogelijk de belastinginspecteurs zullen worden ge hoord. Dezen verzetten zich krachtig tegen de opvatting van de staatssecretaris dat hij te allen tijde bevoegd is in te grijpen in belastingconflicten tussen burgers en de inspecteur. Commissievoorzitter Joekes benadrukte gisteren dat de commis sie echter nog geen enkel standpunt heeft ingenomen over de vraag welke bevoegdheden de staatssecretaris in individuele ge vallen heeft. Zij stelt het wel op prijs als de staatssecretaris, wiens afgelegde verklaring gisteren alleen betrekking had op de zaak Van de Linde, ook openheid zou verschaffen over andere belastingzaken waarin hij persoonlijk heeft ingegrepen. Ook deze zullen dan bij de beoordeling worden betrokken. Dat alles zal in beslotenheid plaatsvinden. De uiteindelijke oordeelsvor ming en afronding zal volgens Joekes echter wel in de open baarheid moeten worden afgerond. Staatssecretaris Koning verliet na»de twee uur durende zitting gisteren uiterst zwijgzaam het gebouw van de Tweede Kamer. Zijn minister (Ruding) toonde zich wel bereid commentaar te le veren op de kwestie rond de belastingdossiers. Hij stelde zich onvoorwaardelijk en volledig achter zijn staatssecretaris op. Ru- ding onderschreef volledig wat Koning zelf al eerder tot zijn verdediging had aangevoerd: „In zijn functie kan hij bepalen of bepaalde aanslagen worden veranderd of niet. De buitenwereld vindt dat abnormaal, maar het is niets nieuws. Dat gebeurde ook in het verleden bij kabinetten van een andere signatuur", aldus de minister. h PARIJS Op 10 en 11 juni wordt Europese »n het Zuidfranse Arles een confe- rentie gehouden om een bredere basis te scheppen voor het boek in ianden biieen West-Europa. Aan de bijeenkomst, die plaatsvindt op initiatief van het Franse ministerie van cultuur, ne- Dp men de belangrijkste auteurs, ver talers, boekhandelaren en biblio thecaressen van de landen van de loeken- eg en van Oostenrijk, Spanje, Por tugal en Zwitserland deel. Gespro ken zal worden over de belangrijk- onferentie ste moeilijkheden bij de totstandko ming van een literair wérk en ver talingen en over mogelijkheden voor samenwerking tussen de lan den in de toekomst. Forse boete voor knoeien met wijn AMSTERDAM Het knoeien met wijn, sherry en port is het bedrijf Athlantic in Edam van daag op een boete van 80.000 gulden komen te staan. De Amsterdamse rechtbank acht te onder andere bewezen dat de wijnhandel in 1982 en 1983 vele tienduizenden liters "beaujolais primeur" onder die naam verkocht, terwijl deze kwaliteitswijn was vermengd met goedkope tafelwijn. Dat gebeurde ook met Cótes du Rhone. De huidige directeur van het in moeilijkheden ver kerende bedrijf kreeg een boe te van 3000 gulden opgelegd. JUSTITIE ZOEKT SNELLERE RECHTSGANG DEN HAAG Het ministerie van justitie denkt erover om de politie de bevoegdheid te geven winkeldie ven zelf te straffen. Tot nu toe legde de rechter een straf op. De politie zou een winkeldief een geld boete moeten kunnen opleggen of een al ternatieve straf. Dat zou mogelijk ge maakt kunnen worden door een winkel diefstal niet meer als misdrijf maar als overtreding aan te merken. Berechting door de rechter is dan niet meer nodig, waardoor sneller tegen winkeldiefstallen kan worden opgetreden. De gedachten van de ambtenaren op Jus titie zijn gisteren door de Utrechtse poli tiecommissaris Wiarda onthuld op een congres over winkeldiefstallen in Amster dam. Jaarlijks kosten winkeldiefstallen de win kelbedrijven ongeveer een miljard gulden. Dat betekent dat de prijzen van de pro- dukten door de winkeliers verhoogd (moeten) worden. Het openbaar ministerie heeft inmiddels ook een tot voor kort bestaande richtlijn dat alleen winkeldiefstallen van meer dan vijftig gulden zouden worden aangepakt, laten vallen. Verder zal er een automatiseringsproject worden opgezet waarin gegevens over winkeldiefstallen worden verzameld. Dit moet een snellere opsporing van de daders mogelijk maken. Binnenkort worden er bovendien aangif te-formulieren in omloop gebracht waar mee het bedrijfspersoneel betrapte win keldieven bij de plaatselijke politie kan aangeven. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft giste ren ingestemd met niet-militaire hulp (kleding, voedsel eri medicijnen) aan Nicaraguaanse opstandelingen tot een waarde van 38 miljoen dollar (ruim 100 miljoen gulden). Het besluit van de Senaat, met 55 tegen 42 stemmen genomen, vormt een belangrijke overwin ning voor president Reagan. Volgende week stemt het Huis van Afgevaardigden over het voorstel. Eerder heeft het Huis tegen elke hulp aan de Nicara guaanse opstandelingen gestemd, maar Democratische leden er van ontstaken in hevige woede toen president Oretega van Ni caragua vlak na dit besluit naar de Sovjet-Unie reisde om daar ecnomische steun te vragen. Zij lijken voorstander te zijn van hulp in de vorm van voedsel, medicijen en andere goederen, maar willen deze alleen verlenen aan opstandelingen buiten Ni caragua die hun wapens neerleggen. Het besluit van de Senaat is een compromis tussen Republikeinen en Democraten. De rege- ring-Reagan wordt namelijk door de Senaat opgeroepen tot rechtstreekse onderhandelingen met Managua. De invloedrijke senator Nunn verklaarde dat de Senaat met het besluit een sig naal naar Managua stuurt dat de VS „hun steun bevestigen aan hen die ijveren voor vrede in Centraal-Amerika". Volgens hem verlaten de VS hiermee de militaire optie. Maar Edward Kenne dy was fel tegen het besluit. Volgens hem betekent steun voor dit voorstel een stem voor meer doden." De Senaat verwierp ook pogingen van Kennedy en medestanders om de inzet van Amerikaanse troepen in Nicaragua te verbieden zonder vooraf gaande toestemming door het Congres. TURIJN De Juventus-supporter die sinds de voetbal ramp van 29 mei in het het Brusselse Heizel-stadion vermist was, is gisteren na een lange omzwerving door Frankrijk in Turijn teruggekomen. De 40-jarige Marco Manfredi weet zich niets van de tragedie in het stadion en maar weinig van de daaropvolgende dagen te herin neren. Hij verklaarde „lange tijd" te hebben gereisd en in de open lucht te hebben geslapen. Hij heeft geleefd van brood, kaas en appels. Manfredi wist wel dat hij in een ziekenhuis in St. Nazaire opgenomen is geweest. Niet zeker is of hij zich in het vak bevond waar de 38 slachtoffers zijn gevallen. Manfredi hoorde pas in Tu rijn dat Juventus de wedstrijd heeft gewonnen. De politiecommissaris van Sao Paulo, Tuma(derde van rechts in donker pak), kijkt toe naar het openen van het graf, waarin de kamparts Mengele zou liggen. SAO PAULO/WASHING- TON De Braziliaanse politie heeft gisteren nabij Sao Paulo onder grote be langstelling het graf geo pend, dat het lijk zou be vatten van de oorlogsmis dadiger Josef Mengele. Nazi-speurders hebben echter al laten weten niet te geloven dat Mengele dood is. Volgens het Bra ziliaanse ministerie van justitie is identificatie van de stoffelijke resten moge lijk, maar zal het nog on geveer twee weken duren voordat de resultaten van het onderzoek bekend zijn. had gisteren verklaard er voor negentig procent zeker van te zijn dat Mengele op het kerk hof bij Sao Paulo lag begraven. Volgens hem was Mengele m 1979 door verdrinking om het leven gekomen. Stof in gaswolken tussen sterren LEIDEN Astronomen in Leiden, Groningen en Pasede- na (VS) hebben uit de door de Nederlandse satelliet IRAS verzamelde gegevens afgeleid dat zich zeer fijn stof bevindt in de gaswolken tussen de sterren. Er zijn aanwijzingen dat deze stofdeeltjes niet veel groter zijn dan macromolecu len. Hun aard en ontstaanswij ze is onbekend. Het resultaat is volgens de onderzoekers daar om zo verrassend, omdat de korreltjes vrij warm blijken te zijn, namelijk op kamertempe ratuur. Hoe die korreltjes zo warm komen, is een energie probleem waarover uiteenlo pende meningen bestaan. Het Simon-Wiesenthalcen- trum in New York zei geen geloof te hechten aan de be richten dat Mengele in 1979 zou zijn verdronken. „Wij ge loven het niet om een aantal redenen: Als hij in 1979 was gestorven zou zijn familie dat hebben laten weten. Boven dien is Mengele vorig jaar in Paraguay gesignaleerd door medewerkers van Wiesent- hal", zo verklaarde een woord voerder van het centrum. Een team van Amerikaanse, Westduitse en Israëlische on derzoekers is ondertussen al in Brazilië gearriveerd om na te gaan of de opgegraven stoffe lijke resten inderdaad toebe horen aan de nazi-arts Menge le, die bekend stond als de „engel des doods" en verant woordelijk is voor de moord op ongeveer 400.000 joden in het concentratiekamp Ausch witz. Pagina 5: „Oostenrijks echt paar had Josef Mengele bij na tien jaar in huis" SANTA ANA Een Ameri kaan die een meisje van twee heeft vermoord, is gisteren in de rechtszaal getrouwd met de moeder van het kind. Meteen daarna werd hij wegens moord tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Eerder had de recht bank te horen gekregen dat Thomas Wyrick het meisje Natalie Martinez had doodge slagen in het appartement dat hij met haar moeder deelde. De 34-jarige Wyrick kuste zijn bruid, Sally Martinez, in de rechtszaal nadat het huwelijk voltrokken was door een Mor- moonse geestelijke. Meteen daarna werd hij afgevoerd naar de gevangenis. Vrijdag: de dag van de boekenpagina en van de land- en tuinbouwrubriek. Wekelijks kijken de liefhebbers van het goede boek en de mensen met agrarische belangstelling uit naar de bant van die dag. En zo gaat dat elke dag met telkens iets anders. Eitra's bij al het nieuws en achtergrond, dat toch al in de bant staat. U merkt het vanzelf als u nog geen abonnee zijnde onderstaande bon nu invult. Elke dag van de komende veertien, die u de Leidse Courant dan gratis krijgt, heeft de bant een eigen gezicht: en steeds weer voor elck wat wils. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend D envelop tonder postzegel opsturen naar uiant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1