ïflrik Snellenberg neemt evanche op Mar co Visser CIRCUIT UVS VERNEDERT NOORDWIJK: 6-0 Meer vollegrondsgroenten Regenbui plaagt atleten IN EN OM DE KAS glND EN TUINBOUW/SPORT" EeidóeSoutant EeicLeSowmit Indeling hoogste klassen amateurvoetbal Eencfld®011-— formaflt 2"CeicLcSou/tant Groeiende belangstelling foor veredeling bollenvak binnen de perken Geen kunstmest, geen vergif (1) VRIJDAG 7 JUNI 1985 PAGINA 19 t ze, ijiDEN Koudekerker schrapt worden, omdat de ffe.n jk Snellenberg heeft tij- regen de banen onbe- mcirVhet toernooi van De speelbaar maakte, inik revanche geno- op Marco Visser voor De Merenwijk eerdere nederlaag tij- Hans van Tongeren en Ilonka •o de comDetftie De van Riet (Roombure) zorgden is, ae competitie. ue VQor de eerste verrassing tij- ;esia-speler zette de als dens dit dubbelspeltoernooi ;te geplaatste Visser in door het als tweede geplaatste sets aan de kant 6-4, koppel Nolly Bennink en Joost Rodenburg te kloppen: 6-4, 6- de dames verscheen 2- Hetty Bosch en Hans La- Ipkp Wpiiprmans twPP court' de favoneten voor de leke weijermans twee eindzege in de mixed C1 er op het gravel. In r> plaatsten zich wel voor de hal- akelde zij Petra Velzel ve figales. Het Unicum-koppel (6-2, 2-6, 7-5) en in C klopte de talentvolle Leontien iom 711 pAn ronrip vpr- Poots en de ook al niet van ta- doorVarL Leunden jf5' W,llem S"ierdiik: ii a jico o-3, 4-6, 6-4. kloppen: b-4, b-Z. In de herendubbel Cl maakte kn r grootste gedeelte van Lodewijk Kallenberg een k programma moest ge- taxatiefout. De als bondsgede- legeerde bij dit toernooi be trokken Leiderdorper had wellicht gedacht in M. Wuffel- man en Ed Hedeman vrije zwakke tegenstanders te heb ben. Met Jan van Duijn aan zijn zijde konde de Unicum'er het toch niet redden: 7-5, 3-6, 7-5. Har Meijer was duidelijk tevreden met zijn plaatsje in de C-gelederen: „De laatste ja ren was een toernooi voor mij na de eerste dag afgelopen. Nu overleef ik nog eens een rond je en dat is best gezellig". Met Peter van Paridon slachtoffer de Meijer het koppel Hans Ek- ker/Jeroen Koppert: 6-7, 6-3, 6-1. Ter Aar Het C- en D-toernooi in Ter Aar kent al twee finalistes. Bij de dames in D plaatsten C. Wesseling en Alie Oudshoorn zich voor de slotronde. Bij de heren in C zijn twee halve fi nalisten bekend. J. Wender- holt bleek na drie sets sterker dan Jan Westerlaken en John Dahlhaus plaatste zich bij de laatste vier door Willem Bate laan te kloppen: 4-6, 6-4, 6-3. Bij de heren in D zijn de twee favorieten nog in de strijd. Ge rard Otto overleefde een ron de tegen J. Pijnacken en Arie Wesseling reikte al tot de kwarteindstrijd dankzij winst op L. van Berkel: 6-2, 6-1. gestie gewekt dat zij voor twee toernooien zou hebben inge- Nieuwe Sloot schreven. Niet Margarite, In de krant van afgelopen maar haar jongere zusje was dinsdag is vermeld dat Marga- deelneemster aan het Nieuwe rite Patiwael aan het toernooi Sloot toernooi. Omdat ook de van het Alphense Nieuwe toemooiorganisatie dacht met Sloot zou deelnemen. Omdat Margarite Patiwael te doen te zij ook in de uitslagen van het hebben, was zij in D tot en met toernooi van De Munnik voor- 16 jaar ook als eerste geplaatst, kwam, is ten onrechte de sug- WILLEM SPIERDIJK EIDEN Een forse regen- verhinderde gisteravond lede prestaties in de Leidse Met name bij de j)ringnummers presteerden atleten ver beneden de baat op de door Holland ge- ganiseerde wedstrijd. lak voor de regen hadden >ger James en Eric Taal in Holand wel al een goede .3 seconden op de 100 me- gelopen. Na de bui kwa- :n slechts Jaap Dirkx en •ans Blom (H) met 11.7 en .8 seconden nog onder de -aalf. Door het oponthoud in bijna een half uur was de ncentratie bij veel atleten reg en ook op de 200 meter [oor dames was dat merk- iar. Yvonne van Dorp won 24.9 seconden ruim voor idra van Rijt (B). Clubge- nootje Hellen Bank werd met 26.5 seconden winnares in de tweede serie en was 0,3 se conden sneller dan Van Rijt. Mieke van de Veek (B) en Joske Boom (H) deden in tijd weinig voor elkaar onder en noteerden 27.6 sseconden. Sandra Parlevliet (H) was in 27.4 seconden de snelste bij de meisjes. John Nieuwmey- er won het hoogspringen met 1.95 meter en bleef daarmee Heino Stroet (S), Martien Heemskerk (S) en Arjan den Haan (H) voor die gedrieën 1.80 meter haalden. Rob Ult- zen (H) was met 6.35 meter de minst slechts regio atleet in de verspringbak. Op de 800 meter dames was Brigitte Hopman (B) 0,4 seconden sneller dan Regina van Duin (H) die 2.26.5 minuten liep. In de 3000 meter steeple cha se maakte Ad Coolbergen (B) een voortreffelijk debuut door direkt al onder de tien minuten te eindigen: 9.57.9 minuten. Op de 1500 meter slechts vier Leidse atleten onder de vier minuten. Jan Laan (Spartaan) was daarvan de snelste met 3.55.8 minuten met Bataaf Wybo Lelieveld in 3.57.5 daar kort achter. Henk van de Oever (B) en Theo Haverkamp (A) com pleteren het kwartet met 3.58.0 en 3.59.6 minuten. Erg spannend was het tussen Ton van den Berg (B) en Tony Pracht (H). Van den Berg was na de eerste ronde terug gevallen maar door felle aan moedigingen weer in het goede spoor gebracht. Met nog een ronde te gaan pas seerde hij koploper Pracht, die direkt aanpikte. Samen werkten ze zich los van het veld, waarna Van den Berg won in 4.07.1 tegen 4.07.8 mi nuten. Henk Ravensbergen (4.06.2), Rob van Schooten (4.09.0) en Michel Moll (4.09.1) noteerde eveneens goede tijden op de 1500 me ter. Bij de nationale kampioen schappen voor militairen in Nijmegen kwam Jan Jansen (Holland) tot een goede twee de plaats op de 5000 meter in een tijd van 15.02.3 minuten. Winnaar werd Marti ten Kate in 14.38.1 minuten, na eerder ook al de 1500 meter in 3.48.3 minuten gewonnen te hebben. Bataaf Kees van Manen kwam op die vijf ki lometer niet in het spel voor en noteerde 15.48.6 minuten. In Leuven (België) kwam Menno Swier niet toe aan zijn tweede Europese limiet op de 400 meter horden. Met een tijd van 52.81 seconden was hij daar wel heel dicht bij (52.54 seconden), maar op hët laatste rechte stuk „wilde het niet meer." gebijarco Vermei] in g"J J koerde eijDEN Marco Vermeij uit heeft een prima prestatie verd. De amateur-wielren- van De Bollenstreek be- tijdens de ronde van nhout een derde plaats. t eif Dl aarlfeh fcve: VI ZEIST De indeling van de hoofdklasse zondagamateur- voetbal en eerste klasse zater dagvoetbal voor het seizoen 1985/86 ziet er als volgt uit: Zondagamateurs: Hoofdklasse A: AFC, AFC '34, CVV, DHC, DWV, EDO, Elinkwijk, RCH, RVC, De Spartaan, Spartaan '20, Storm vogels, Unitas, Wilhelmus. Hoofdklasse B: Achilles '29, De Bataven, Drachten, GRC, Hoogeveen, HSC '21, H. Sneek, Rheden, ROHDA, SC Enschede, De Treffers, WKE, De Zweef, Zwolsche Boys. Hopfdklasse C: Caesar, DESK, EHC, Geldrop, Halste ren, Limburgia, Longa, Rood Wit W., Sittard, Sparta '25, Zaterdagamateurs: Eerste klasse A: ASWH, Ba- rendrecht, DSVP, Excelsior M.t Heerjansdam, Kozakken Boys, Nieuw Lekkerland, MSVV, Oostkapelle, PPSC, Roda Boys, RVVH, Spijkenis- se, Zwart Wit '28. Eerste klasse B: DOVO, GVVV, Huizen, Marken, Noord wijk, Nunspeet, Quick Boys, RCL, Rijnsburgse Boys, Scherpenzeel, Spakenburg, Valleivogels, VVOG, IJssel- meervogels. Eerste klasse C: ACV, AVW '65, Bennekom, Blauw Wit '34, DETO, DOSK, Elim, Enter Vooruit, ESA, Flevo Boys, Oranje Nassau, SC Angelslo, SC Genemuiden, UW. LEIDEN UVS heeft zich gisteravond wel zéér overtuigend gekwalifi ceerd voor de halve fina les van het toernooi om de districtsbeker van West 2. In de eigen Leidse Kik kerpolder werd Noord- wijk op een smadelijke 6-0 nederlaag getracteerd. Een monsterverlies dat de zaterdag-eersteklasser overigens volledig aan zichzelf te „danken" had. Een matige instelling, een zwak ingrijpende laatste lijn en een falende doel- verdediger zorgden er voor dat UVS zich wel erg simpel bij de laatste vier kon plaatsen. Noordwijks invaller-doelman Arjen van der Heyden vas te goalie Dick Dortmundt was wegens werkzaamheden ver hinderd stond na zeventien minuten aan de basis van het eerste UVS-doelpunt. Van der Heyden gooide de gedekt staande Mark Vink de bal toe, waarna de in verlegenheid ge brachte Vink UVS-spits Sam Erades een niet te missen kans bood: 1-0. Noordwijk, zowel voor als na de openingstreffer de beter voetballende ploeg, ging vervolgens onaangedaan op zoek naar de gelijkmaker. Maar ook al omdat Klaas Vink een goede mogelijkheid onbe nut liet, bleef de 1-0 tot de dertigste minuut op het bord. Toen sloeg het counterende UVS echter beslissend toe. Binnen zestig seconden von den Hans de Kruys en de vol gend seizoen voor Sparta uit komende Richard van Pola- nen het Noordwijkse doel, waardoor de zaterdagspelers in een welhaast kansloze positie werden gemanoevreerd. Des ondanks bleef Noordwijk het wedstrijdbeeld beheersen. Maar ook al omdat doelman Wijnand Sloo's een perfecte re actie in huis had bij een inzet van dichtbij van Ivan Her mans bleef de voorsprong tot de rust intact Ook na de pauze drong Noord wijk UVS lange tijd ver terug in de eigen stellingen. De Leidse verdediging toonde zich echter aanzienlijk hechter dan de Noordwijkse, waardoor de 3-0 voorsprong maar zelden in gevaar kwam. Sterker nog. De laatste tien minuten van de bekerstrijd die toen al geen strijd meer was werden door UVS benut om Noordwijk op een ongekende nederlaag te tracteren. Hans van Leeuwen en Erades (2x) zorgden ervoor dat trainer Melbi Raboen nog driemaal blij juich out kon verlaten. Winst Sleutels Sleutels en ASC werkten gis teravond een laatste oefenduel af als voorbereiding op de strijd om de districtstitels voor afdelingskampioenen die mor gen (voor de zaterdagkampioe nen) en zondag in Mijdrecht zal worden gehouden. Leids zaterdagkampioen Sleutels kwam op het terrein aan de De Kempenaerstraat als win naar uit de bus. Hans Schreu- der verzorgde de enige en dus winnende goal. Afdelinesbeker VTL heeft beslag gelegd op de derde plaats in het afdelings bekertoernooi. De Vlietclub bleef Kagia gisteravond op het terrein van Lugdunum net de baas: 2-1. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de(kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand taar STUUB EEN LUXE HANDDOEK NAAB: NAAM: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). i 1 I _C^eW7j 2 veredeling van bol- en knolgewassen heeft met uitzon- iring van de lelies geruime tijd op een betrekkelijk laag tje gestaan. Geen wonder! De veredeling van bijv. tulpen is m zaak van zeer lange adem. Het duurt vele jaren voor men een veelbelovende zaailing een flink partijtje heeft ge- eekt en men kan verkopen. In een tijd waarin de kosten eds sneller omhoog spiralen, kan dat niet meer. De verede- ig was een zaak geworden, waarop men dik geld moest toe- jgen. De animo daalde dan ook sterk en velen zetten er zo iel mogelijk een punt achter. (et Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen in Vageningen, in de wandeling 'het IVT genoemd, was jaren èleden ook begonnen met de veredeling van bol- en knolge wassen. Ook van hyacinten en uitgerekend bij dat bolgewas is voor de veredelaars volop werk aan de winkel. Een groot '1 van het huidige assortiment bestaat uit cultivars die 'rtig, vijftig jaar geleden werden gewonnen, foch legde het vak aanvankelijk maar weinig belangstelling in de dag voor de zaailingen die dr. Jaap van Tuijl van het TT had gewonnen, hoewel daar beslist enkele goede aan- insten tussen zaten. Toen men in Wageningen te maken eeg met de beruchte hyacintenkwalen als zwartrand, geel- ;k, snot en meer van dat moois - om over virus maar te ijgen - leek het er op dat de gehele collectie nieuwigheden vernieling zou ingaan. Breezandse bloembollenkweker Jan S. Pennings komt de toe de collectie te hebben gered. Hij bood het IVT aan de aailingen voor het instituut te gaan telen in Breezand. Kli- natologisch voelen de hyacinten zich veel beter thuis in het Vie'inderige Noordelijke Zandgebied vlak bij Den Helder dan angsi Wageningen. Bovendien konden de bollen in Breezand de [eliji ehandeling krijgen die ze in Wageningen moesten ontberen. zoe )mdat het bloembollenvak te weinig belangstelling toonde vooLoor bet veredelingsonderzoek bij de hyacinten, besloot het ha; ^T de hyacinten in de ijskast te zetten. Eerst toen schrok aari ien 6oed wakker.. Het bestuur van de ver. De hyacint reisde iet spoed naar Wageningen om IVT-directeur Hogenboom te erzekeren dat de belangstelling voor de wetenschappelijke eredeling van hyacinten sterk groeiende was. Ook van an- a' ere zijde werd op het IVT enige druk uitgeoefend om het S inderzoek voort te zetten. Die initiatieven lijken succes te m.el lebben gehad. Het IVT zet het hyacintenveredelingsonder- nie oek voort, maar zal vermoedelijk wel een andere uitgiftebe- Bid gaan voeren. Men gaat nu niet door tot men kant-en-kla- n zijfc zaailingen heeft, maar gaat half-produkten afleveren. Met daa ndere woorden: het IVT voert bepaalde kruisingen uit, ook mei ie kruisingen die normaliter niet kunnen, maar die men et h oor bepaalde ingrepen wel tot stand kan brengen. Het IVT naakt de openingen en stelt de zaailingen in die fase beschik- inta! ®ar. De vakgenoten zullen dus op de gelegde fundamenten >n dplf verder moeten gaan bouwen. zd let IVT heeft ook op het gebied van de Hollandse irissen ze< eel 6°ede resultaten bereikt. Onderzoeker Wim Eikelboom take een aantal kruisingen uitgevoerd, waarbij hij o.m. de uit te larokko stammende wilde iris Tingitana heeft gebruikt. Hij mj,!erkreeg nieuwe typen met grote bloemen ook in witte en WJ ele kleuren. Het vak heeft daar veel belangstelling voor en ste 'et ziet er naar uit dat er diverse nieuwe en goede zaailingen itten aan te komen. reel succes boekte het IVT ook bij het veredelingsonderzoek une jj ieijes Niet alleen won men witte trompetlelies die in ons limaat goed willen groeien en zo niet virusvrij dan toch in rhai ider geval virusarm zijn, maar bovendien slaagde men er in j ni eheel nieuwe creaties te winnen. Men zag nl. kans om bloed 3ege an Aziatische lelies te brengen in de fraaie orinental-lelies. i, dAJit die kruisingen komen binnen niet al te lange tijd geheel i vaiieuwe typen en vormen en kleuren. Kort en goed: het IVT vo^oet belangrijk werk en daar begint men in het bollenvak j v#teeds meer oog en ook steeds meer waardering voor te krij- id". tëen. Naast de aanvoer van kas- groenten neemt de aanvoer van volle-grondsgroenten nu snel toe. Vooral na het war me weer en een paar regen buien schieten gewassen de grond uit. De prijzen die er voor de verschillende gewas sen betaald worden lopen nogal ver uiteen. Voor het kleiner wordende aanbod, van waspeen werden er oplo pende prijzen betaald, name lijk tot ƒ2,90 per kilo. Het overgrote deel van de aan voer van bospeen komt nog van onder glas, maar hier komt snel verandering in. De aanvoer van buiten begint op gang te komen. De prijzen voor bospeen daalden in de afgelopen week vrij sterk. Gemiddeld werd er 1,38 per bos betaald. Er worden gelij ke of lagere prijzen ver wacht. De aanvoer van bloemkool >s van behoorlijke omvang. Veel bloemkool heeft nogal wat schade opge lopen als gevolg van de zeer plaatselijk gevallen hagelbui en. In de afgelopen week daalde de gemiddelde prijs voor de „achten" naar ƒ2, per stuk. De aanvoer neemt waarschijnlijk nog verder toe waardoor de prijzen dalen. Ook in de afgelopen week was er sprake van een goede exportvraag naar ijsbergsla. De prijs liep zelfs op naar 1,16 per stuk. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze prijs zich de komende week niet weten te handhaven. Door. een goede exportvraag van Scandinavië naar Chine se kool, bleef de prijs voor dit gewas hoog. In de afgelopen week daalde de prijs voor dit gewas fors, namelijk van f 2,51 naar 1,35 per kilo. Een ruim aanbod houdt de prijzen onder druk. Door een terugval in de aanvoer van spitskool liep de prijs op naar 93 cent per kilo. De aanvoer zal snel groter worden en dit heeft weer lagere prijzen tot gevolg. De weekaanvoer van andijvie bedroeg meer dan 1 miljoen kilo, de prijs daalde naar 53 cent per kilo. Ook in de komende week zal er een ruim tot zeer ruim aanbod van andijvie zijn, lagere prij zen zijn daarom niet uitgeslo ten. Ondanks het kleiner ge worden aanbod van spinazie daalde de prijs voor dit gewas naar 44 cent per kilo. Bij mooier weer raakt deze groentesoort al gauw uit de gratie bij de consument, van wege de bewerkelijkheid. Voor dit gewas worden er ge lijke of lagere prijzen ver- In een lange rij wachten tot men aan de beurt Is om de produkten te laten keuren. wacht. Asperges beleefden in de afgelopen week weer een topaanvoer. De prijs varieer de van ƒ2,90 tot 8,30 per kilo. De aanvoer neemt af want het seizoen duurt nog zo'n twee weken. Als gevolg hiervan trekken de prijzen weer aan. Het beperkte aan bod van prei daalde in prijs naar 2,75 per kilo. De hoge prijzen van de voorgaande week deden de animo voor dit gewas afnemen. Het aan bod ondergaat niet veel ver andering, hetzelfde wordt voor de prijs verwacht. Glasgroenten Voor glassla lag de prijs tus sen 13 en 43 cent per krop De I daald week als gevolg van ter aanbod. Er werd van 13 tot 51 cent per stuk betaald. De aanvoer neemt verder toe en de exportmogelijkheden worden kleiner, lagere prij zen liggen dus voor de hand. Op de tomatenmarkt bleven de prijzen in de afgelopen week goed overeind. De tota- prijzen voor natuursla den in de afgelopen le export naar alle buiten landse afnemers verliep zeer vlot en nam over de hele li nie toe. Hierdoor werd het mogelijk dat de gemiddelde prijs voor de A-export aan trok naar 2,56 per kilo. De prijzen voor de vleestomaten trokken ook aan, namelijk naar gemiddeld 2,59 per kilo. Deze prijzen staken gunstig af bij die van vorig seizoen. Toen werd er voor de A-export 1,37 per kilo betaald en de vleestomaten brachten toen 1,60 per kilo op. De Commissie van de Eu ropese Gemeenschap heeft met ingang van 1 juni de compenserende heffing voor tomaten uit Spanje verhoogd naar 268,45 per 100 kilo. Er wordt een groter aanbod ver wacht en de exportmogelijk heden naar een land als Frankrijk nemen af door de steeds verder toenemende ei gen produktie. Er worden voor de komende week lage re prijzen verwacht. De prijs vorming bij de rode paprika's was in de afgelopen week be droevend slecht. Er werd ge middeld 2,85 per kilo Be taald, tegen 5,29 vorig sei zoen. Half mei lag de priis nog op 10,72 per kilo, de aanvoer bedroeg toen 370 ton per week. In de afgelopen week schommelde de aan voer rond 1 miljoen kilo. Hieruit blijkt duidelijk dat het aanvoerpatroon in pieken en dalen verloopt. Het zou een goede zaak zijn als er hierin meer te sturen was. len. Er is weer een dal in I aanvoerpatroon op komst met als gevolg hogere prii- zen. Maar dan is het voor de meeste bedrijven weer „zoe ken" geblazen. Bij de groene paprika's doet hetzelfde pro bleem zich in veel mindere mate voor. Dit komt omdat men hier bij het oogsten meer kan bijsturen. De prij zen van de groene paprika s veranderden weinig, gemid deld werd er 6,50 per kilo betaald. Door een groter aan bod van groen zal de prijs de komende week dalen. Onze voorouders waren écht niet gek. Ze wisten heel goed dat je op een natuurlijke manier groenten, fruit en bloemen kon kwe ken. Wij dénken dat we het beter weten. We spuiten om het hardst rotzooi over onze groentebedden en bloemperken. Kilo's chemische rommel men zegt dat het kunstmest is voegen we aan onze verzuurde moeder aarde toe. En waarom? Menen we nu als amateurkwekers werkelijk de beroepsland- en tuin bouw tot in het absurde le moeten volgen? We hoeven niet van onze volkstuintjes te leven, als we dat niet per sé wilen. In de groentewinkels is vrijwel elk seizoen groente en fruit te koop. Maar als we echt lekker wilen eten dan is een krop sla, een bloemkooltje of een bos wortels uit eigen tuin ui terst welkom. Nou ja, een bladluisje meer of minder moeten we maar op de koop toe nemen.... Kun je gemakkelijk goede planten kweken zónder behulp van al die chemische spuitbussen en -blikken? Ja, dat kan. Maar- dat kost moeite, dat kost inzet en tijd. Het is véél gemakkelij ker om de chemische truccendoos te openen, dan bladluizen, wantsen en rupsen op een natuurlijke wijze te bestrijden, of de groeikracht uit natuurlijke meststoffen te halen. Dat kost tijd. Jéren. Je verandert de biologische verhoudingen in je tuin niet van de ene op de andere dag. Heel geleidelijk kun je de verhou dingen in je tuinmilieu wel veranderen. We dan eerst af dat de kunstmestzak voortaan dicht blijft. We spitten weinig. Hoogstens een steek diep. De vork gebruiken we vaker: slechts als we zéker weten dat dieper liggende grondla gen de waterhuishoding verstoren, zullen we diebreken. Meest al is dat niet eens nodig. Diep spitten heeft, zeggen vooral milieuvriendelijke kwekers, nauwelijks zin. Daarmee verjaag je de zo nuttige wormen en verbreek je de natuurlijke watergangetjes, die voor de opstijging van het grondwater zorgen. Slechts de bovenlaag de humus- laag wordt wat oppervlakkig omgewoeld en tegelijkertijd ko men er natuurlijke stoffen in de vore. Op zandgronden heeft tuinturf een heel nuttige werking. Eigen gemaakte of gekochte compost vullen de voedselvoorraad aan. Wat beendermeel er bij - dat goedje heeft een lange werking en stalmest. Koeiemest op zandgronden paardemest op kleigronden. Koeiemest moet „kort" zijn. Dat wil zeggen dat ze al een tijd heeft liggen verteren. Biologisch ingestelde boeren ze zijn er werkelijk! willen u wel aan „korte mest" helpen. Een rijks daalder per plastic zak van en kilo of tien eigenlijk liters is best te betalen. Maar nu weten we in feite nog niks. Hoe vruchtbaar is de grond geworden? Is de grond zuur of juist niet? Weet u, de ene plant heeft juist zure grond nodig heide bijvoorbeeld en de ande re beslist niet. Allemaal moeilijke dingen. Zelf uitzoeken? Dat kan. Koop bij de drogist een stuk lakmoespapier Maak een papje van delen grond, die her en der uit de tuin zijn gehaald. Stop dat stukje lakmoespapier er in en kijk of het verkleurt. Uit die verkleuring valt op te maken of de grond kalk nodig heeft of niet. Te ingewikkeld? Geen nood. Er zijn bureaus die uitkomst bie den. U stuurt hun enkele grondmonsters toe en vraagt om een onderzoek. Enkele dagen later krijgt u een prima overzicht van de toestand van uw tuingrond. Bovendien wordt er bij gezegd welke bemesting u moet toepassen. Kost wel wat De plantjes groeien voorspoedig op. Maar plotseling ligt er een aantal plat tegen de grond. Droog en verdord. Hoe kan aat? Tien tegen één dat een grijsgrauwe rups die van de meidoornkever denkelijk vlak onder het grondoppervlak de pantjes heeft aangevreten. Het rupsebeest kun je vrijwel altija vlak in de buurt van die aangevreten plantjes vinden. Hem er uit halen en doden is de enige oplossing. Géén vergif De sla staat er al dagen lang schitterend bij. Enkele planten heb ben echter uitslag in de vorm van schimmels. De verrotting is nabij. Ze kunnen de andere planten aantasten. De gifspuit er op zou voor de hand ligen. Toch maar niet doen. De verschimmelde slakroppen er uit halen en ze op de composthoop smijten is be ter. (Volgende week: deel 2)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19