inieuw ravage op A4 STAD OMGEVING ^cicUcScwtcuit Weinig animo voor studenten actie Protesten tegen gastdocentschap Gerard Reve Bnnt*. WÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊmmmKÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊm Aalsmeerse tuinders willen centraal op kolen stoken VRIJDAG 7 JUNI 1985 PAGINA 13 Inbraak bij Bonaventura LEIDEN Bij een inbraak in het Bo- naventuracollege aan de Burggraven- laan zijn in de nacht van woensdag op donderdag vier videorecorders, een cas settedeck, een draagbare kleurentelevi sie, een versterker en een aantal video banden gestolen. De inbrekers forceer den vijf deuren om bij de goederen te komen. Fietser breekt neus LEIDEN Een 39-jarige fietser is gis teren met vermoedelijk een gebroken neus en letsel aan de mond naar het AZL overgebracht, nadat hij met zijn fiets ten val was gekomen. De man reed op zijn fiets de Huigbrug op en bleef met een trapper achter een bloembak haken. Bootdieven aangehouden NIEUWKOOP De politie van Nieuwkoop heeft gistermorgen twee bootdieven kunnen ar resteren nadat deze vast waren gezet in de Slik- kendamsluis. De dieven maakten zich vroeg in de ochtend meester van de motorboot, een OC- Jol met een waarde van ruim 20.000 gulden. De boot lag afgemeerd aan een woonark in de Meije. De Nieuwkoopse eigenaar ontdekte de diefstal zeer spoedig en waarschuwde de sluisbeheerder. Deze had de gestolen boot net in de sluis gekre gen, liet de sluisdeuren dicht en waarschuwde de politie. De twee dieven, een 40-jarige inwoner van Wognum en een 29-jarige inwoner van Hoorn gaven zich zonder verzet over aan de po litie. De rijkspolitie van Nieuwkoop is nog op zoek naar twee getuigen in deze zaak, namelijk sportvissers die zaten te vissen vanaf de brug aan de Amstelkade in Woerdens Verlaat. Zij worden verzocht zich te melden, tel. 01725-3100. Vrouwen dringen woning binnen LEIDEN Vier vrouwen heb ben gistermiddag tevergeefs ge probeerd een woning aan de Dia mantlaan binnen te dringen. Het viertal belde aan en toen de be woner opendeed, stapten ze gang in met de vraag of het toilet ge bruikt kon worden. In een auto die voor de deur stond, wachtte ondertussen een man. De bewo ner van het pand wilde het vier tal niet in zijn huis, werkte de vrouwen naar buiten en waar schuwde de politie. Tegen de vrouwen is geen proces verbaal opgemaakt omdat er geen sprake was van enig strafbaar feit. erij voor Anjerfonds Ira, enU/fN De Anjeractie die dit jaar wordt gehouden, bestaat i loterij. Sinds april worden loten, die één gulden per stuk 1, aan de man gebracht. De lotenverkoop wordt donder- I >nd 20 juni extra ondersteund door muziekkorpsen en ma- groepen. Deze zullen tijdens de koopavond op en rond het P *jiisplein voorstellingen verzorgen. Dan wordt ook getracht lan het winkelend publiek te slijten. "én worden verkocht door verenigingen die actief zijn op bied van de amateuristische kunstbeoefening. Het Leids met tomitee heeft 20.000 loten uitstaan bij de verenigingen, op Ti zal blijken hoeveeL er zijn verkocht. De trekkingsdatum 1711-tlerdag 27 juni. Het geld is bestemd voor het Anjerfonds Jolland en komt via deze instantie weer terecht bij de verenigingen die daarmee uniformen, muziekinstrumen- iluidsinstallaties, lichtapparatuur en dergelijke kunnen ko- een of meer loten aanschaft, maakt kans op een video- 2%fi wasautomaat, kleurentelevisie, fiets en andere zaken. Houthandel Sprey voorlopig verliesgevend ALPHEN AAN DEN RIJN Houthandel Jacob Sprey, die vo rig jaar bijna f 0,9 miljoen heeft verloren, heeft in het eerste kwartaal door de vorstperiode de omzet sterk zien dalen. Hoe wel thans reorganisatieplannen in uitvoering zijn, zal de kosten vermindering zich eerst in de loop van 1985 manifesteren. De verkoopmarge blijft onder druk staan, zodat ook dit jaar geen positief resultaat wordt verwacht. Wel is de directie van mening dat na reorganisatie de huidige concurrentieslag kan worden overleefd, zo staat in het jaarverslag. De overcapaciteit in de be drijfstak heeft een zware druk op de bedrijfsresultaten gelegd. De voortdurende verliezen maken het noodzakelijk de activitei ten van de vennootschap te herstructureren. De verliezen kun nen voor een groot deel worden toegeschreven aan de vestiging in Lelystad. Voor deze vestiging wordt daarom naar andere ex ploitatiemogelijkheden gezocht. Voorshands zullen de houtbe werkingsactiviteiten worden gestopt terwijl de verkoop zal wor den geconcentreerd in Alphen en Hilversum. LEIDEN Zo'n 70 stu denten bezetten gister morgen omstreeks half twaalf in het kader van landelijke acties tegen de plannen van onderwijs minister W. Deetman met de studiebeurzen twee kruispunten in de stad. Met spandoeken en mega foon trokken zij vervol gens over de Langegracht, Lange Mare, Breestraat, Gangetje, Hooigracht en het Rapenburg. Bij de ingang van het Acade miegebouw aan het Rapenburg hielden zij stil om luidkeels hun ongenoegen over de plan nen van de minister, waarin de beurzen worden verlaagd en het collegegeld verhoogd, kenbaar te maken. In allerijl werden de ijzeren hekken van de ingang van het gebouw ge sloten, zodat de actievoerders niet naar binnen konden. Met de inmiddels verregende spandoeken trok men toen verder naar de Oude Varken markt, waar de doorweekte studenten door zorgzame kra kers van het gekraakte Me disch Archief met koffie wer den ontvangen. Hun beraads lagingen daar over verdere ac ties leidden niet tot resultaten. WEGENS RACISTISCHE UITLATINGEN: iTrüaes auto's werden tussen Leiderdorp en Leiden beschadigd. p|ES GEWONDEN OP SNELWEG DEN HAAG- AMSTERDAM heeft voor kan in terecht bij K&O een uit 25 lessen be- cursus Tsjechisch beginners. Er worden lessen aan gevorderden Na de beginnerscur- men een aardige ba- van de taal en kan redden in Deelname gulden. K&O, Oude f5, telefoon 141141, ver meer inlichtingen. ?n avondscholenge- nschap Boerhaave houdt het komende schooljaar r een avondcursus Rus- rwwh voor beginners en ge- I \wderden in het gebouw van I Louise Scholengemeen- pp aan de Kagerstraat 7. f cursussen bestaan uit 35 [en en de deelnamekosten enSlragen 335 gulden. Op maandagavond 10 juni wordt aan de Kagerstraat vanaf ze ven uur een voorlichtingsbij eenkomst over deze lessen ge houden. Vrijwilligers De Leidse Vrijwilligerscentra- le heeft 165 vacatures. Deze variëren van het werken met peuters, bejaarden en gehan dicapten tot werk bij de klus sen bank of een kringlooppro ject. Het mag duidelijk zijn dat de centrale vrijwilligers zoekt om deze vacatures uit de wereld te helpen. Geïnte resseerden kunnen van maandag tot en met vrijdag 's middags van twaalf tot vijf uur terecht aan de Lange gracht, tel. 149064. Film „Les Nuits de la pleine Lune" van Eric Rohmer is de film die van donderdag 13 tot en met woensdag 19 juni op het programma staat van het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17. De film gaat over een jong meisje (Pascale Ogier) dat alleen wil wonen en ontdekt dat deze zelfgekozen beproeving nogal wat risico's met zich mee brengt. De voorstellingen be ginnen om acht uur en om kwart over tien. Wethouders van Onderwijs in brief aan minister Overheid maakt behoorlijk beleid op scholen onmogelijk LEIDEN Verschillende wethouders van onderwijs, waaronder de Leidse wethou der H. van Dongen, vinden dat het hen onmogelijk wordt gemaakt om een constructief en behoorlijk onderwijsbeleid te voeren door de vele en vaak laat verschijnende circulaires van het ministerie. Dit geldt vooral voor de invoering van de wet op het basisonderwijs. Zij zijn het dan ook oneens met de uitlatingen van het ka binet en het ministerie dat de invoering ervan soepel zou verlopen. De wethouders uit Leiden, Al phen aan den Rijn, .Capelle aan den IJssel, Schiedam, Delft, Maassluis, Dordrecht, Gouda, Zoetermeer, Rijswijk en Vlaardingen schrijven dit in een brief aan de minister van onderwijs en wetenschap pen, W.J. Deetman. Deze wethouders van onder wijs voeren regelmatig overleg over het onderwijsbeleid op gemeenteniveau. In de brief aan de minister stellen zij dat verschillende regelingen tot voor kort niet bekend waren of zelfs nog steeds niet bekend zijn, terwijl de invoering er van al in augustus dit jaar moet plaats vinden. Zij noe men dit zeer kwalijk. Zij vin den dat een dergelijke onze kerheid een negatieve invloed heeft op de onderwijsinhoude lijke ontwikkelingen binnen de scholen. Betogers in discussie met een t De bezettingen gistermorgen van het kruispunt Breestraat- /Noordeinde/Kort Rapenburg en het kruispunt Langegracht- Lammenmarkt/ Molen werf door de studenten leidden tot lange files in de binnenstad. Doordat de beide bezettingen niet al te lang duurden, loste de verkeerschaos zich echter weer vrij snel op. De bezet- oze automobiliste. tingsacties op de kruispunten riepen agressieve reacties van automobilsten op. Er ontston den heftige discussies en auto mobilisten ondernamen pogin gen op de betogers in te rijden. Suggesties daartoe werden veelvuldig door het toekijken de publiek gelanceerd. In en kele gevallen moesten de beto gers door flinke sprongen te maken het vege lijf redden. Een automobilist die eerst bij het ene en later, ook weer bij het andere kruispunt moest wachten, reed met hoge snel heid op de betogers in. Hij moest deze actie bekopen met enkele deuken en krassen in zijn auto. Bij beide bezettingen was de politie aanwezig, maar greep niet in. Wateroverlast Zevenhoven ZEVENHOVEN De hevige regenval gisteravond heeft voor wateroverlast gezorgd in Zevenhoven. De Spar Super markt aan de Albrechtshof kwam blank te staan en ver der liepen de trottoirs aan het Plantsoen onder water. De brandweer pompte het over tollige water weg en de super markt, die niet al te veel scha de heeft opgelopen was van daag al weer bedrijf. JSIDEN LEIDER- sei £ORP Bij totaal vijf (?snjjanrijdingen op de A4 rtlngle snelweg Den Haag 3z°r^msterdam ter hoog- van Leiden en Lei- ierdorp zijn gistermid- lag zes gewonden geval- en. Vijf inzittenden van rerschillende auto's erden met lichte ver- 'ondingen naar het ademisch Ziekenhuis iden overgebracht, de ;de werd met onbe kend letsel naar hetzelf- le ziekenhuis vervoerd. j)oor de botsingen ont- onden grote files. be eerste aanrijding deed zich om twaalf minuten over twee voor tussen de spoorlijn Leiden-Alphen en de Euro pa weg op de^ rijbaan richting Amsterdam.'ln totaal waren daar zes auto's bij betrokken. Bij deze botsing vielen vijf gewonden, onder wie een kind van twee jaar oud dat als gevolg van de klap door de voorruit van de auto waarin het zat vloog. Vol gens een woordvoerder van de Leidse politie is het „een wonder" dat de inzittenden er zo goed afkwamen. De precieze oorzaak van deze aanrijding is onduide lijk. Een 40-jarige inwoner van Prinsenbeek botste op de rechterrijbaan door onbe kende oorzaak tegen een vrachtauto aan die voor hem reed. Op de linkerrijbaan reed een 37-jarige inwoner van Vlaardingen die dat zag gebeuren. Hij remde sterk af, waardoor een auto die zich achter hem bevond moest uitwijken. Deze wa gen, bestuurd door een 23-ja- rige Rotterdammer, tolde een paar maal om zijn as en raakte de vrachtauto. Nog eens twee auto's reden op de ravage in. Tussen het AC wegrestau rant in Leiderdorp en de Rijnbrug, in de richting Den Haag, deden zich gistermid dag tussen twee en drie uur de andere aanrijdingen op de A4 voor. De politie no teerde daar vier botsingen. Wegens werkzaamheden aan de Rijnbrug is regelma tig sprake van filevorming en de ongelukken zijn vol gens de politie veroorzaakt door een nat wegdek en au tomobilisten die met te hoge snelheid in deze file reden. Een vrouw uit Heemstede, die naast haar 55-jarige echt genoot in de auto zat, moest met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden gebracht. Het voertuig van het tweetal werd door een onbekend ge bleven auto van achteren aangereden. Een 23-jarige vrachtwagenchauffeur uit Utrecht botste met zijn voer tuig tegen een andere vrachtauto en kon niet voor komen dat zijn combinatie ging scharen. De laadbak raakte ernstig ontzet. Ook in de andere twee gevallen was sprake van alleen blikscha de. LEIDEN De Leidse hoogleraar algemene taal kunde van de vakgroep Nederlands prof.dr. J.G.Kooij en zijn collega bij de vakgroep algemene literatuurwetenschap drs. E.Kummer hebben grote bezwaren tegen de komst van de schrijver Gerard Reve als gastdocent bij de vakgroep. Zij wijzen op de Reve's „racistische uitla tingen aan het adres van anders gekleurden in ons land". Kummer noemt de komst van Reve „onwaar dig". Reve komt naar Leiden op uit nodiging van de vakgroep Ne derlands en de vereniging voor Onderwijs Kunst en We tenschappen. Naast colleges aan studenten geeft hij vier voor iedereen toegankelijke lezingen in de Pieterskerk. Reve is de eerste van de reeks schrijvers die de vakgroep de komende jaren wil uitnodigen. Drs. Kummer: „Er zijn zoveel talentvolle schrijvers in Ne derland en daarom vind ik het jammer dat men uitgerekend Van het Reve heeft uitgeno digd. Ik heb het idee dat men hem vooral heeft gevraagd om meer studenten te trekken. Begrijp me goed, ik vind Reve een groot schrijver, maar ik keur het af dat hij al die racis tische uitspraken doet. Reve zelf zegt dat je die uitspraken ironisch moet opvatten en dat hij te intelligent is om antise miet te zijn, maar ik vind dat er voor racisme geen enkel ex cuus is". Kummer zegt desgevraagd verbaasd te zijn dat niet meer collega's, vooral uit de hoek van de letterkunde of studen ten, protesteren tegen de uit nodiging aan Reve. Hij hoopt dat de studenten tijdens de col leges van Reve alsnog kriti sche geluiden zullen laten ho ren. Kummer en Kooij zijn er Gerard Reve. niet op uit de uitnodiging van Reve alsnog ongedaan te ma ken: „Die uitnodiging volgde uit een democratisch besluit van de vakgroep Nederlands en de democratie gaat voor al les. Verhindering zou boven dien censuur betekenen en dat zouden we zeker niet willen", aldus Kummer. De betrokken heid van de literatuurweten- AALSMEER Tuinders in het Aalsmeerse glas tuinbouwgebied overwe gen over te schakelen van aardgas op kolen voor hun energievoorziening. Volgens de tuinders is door de verhoging afgelo pen dinsdag van de aard- gasprijs van 42,5 naar maximaal 45 cent het om slagpunt bereikt waarop het gebruik van kolen goedkoper is dan aardgas. De drie Aalsmeerse Landbouw Organisties (ALO) denken aan het oprichten van coöperaties voor het opzetten van centrale kolenstookinstallaties. Elke centrale zou 20 tot 25 hectare glas moeten verwarmen. Vol gens de ALO zijn centrales pp den duur goedkoper omdat bij voorbeeld de technische voor zieningen, die nodig zijn ofn aan de (hoge) milieu-eisen te voldoen, coöperatief beter ge realiseerd kunnen worden. Uit eerder studies is gebleken dat een kolenstookinstallatie bin nen drie jaar na afschaf kan worden terugverdiend bij een fasprijs van 42,5 cent per uub. De ALO wil in feite de tuin der geen gas of kolen laten ko pen, maar warmte. Dat argu ment was overigens voor de drie HLO's in het Westland een min-punt van centrale ko- lenstook, omdat de berekening hoeveel warmte elke tuinder gebruikt erg ingewikkeld in elkaar gaat steken. Tuinders die op kolen hun kassen gaan verwarmen, moeten ook nog op gas aangesloten blijven om pieken in het warmteverbruik op te kunnen vangen. Maar tuinders die minder gas afne men dan met het gasbedrijf is overeengekomen, krijgen een „boete" voor elke niet afgeno men kuub. De ALO wil behalve kolen- stook ook gaan onderzoeken wat warmtekracht-koppeling kan betekenen voor de tuin ders. Zoals bekend staan in Naaldwijk, mede op initiatief van het GEB al enkele TE- (warmte-kracht)installaties op gesteld. schapper Kummer bij dit on derwerp valt te verklaren uit het feit dat hij zich veel bezig houdt met de Franse schrijver Céline, in wiens boeken men antisemitische uitlatingen kan aantreffen. Kummer vertaalde zijn bekendste roman onder de titel „Reis naar het einde van de nacht" en schreef een boek over antisemitisme.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13