^eidóeSou/to/nt Vandalisme ondergraaft parkeerplan STAD OMGEVING Directeur, ^eker vijftig personen aan 3e slag bij bedrijfjes Olga-complex «JORZITTERETC. Bestuurder overleden Bewoners Hooigracht snel verlost van verkeerslawaai J3K AL VEEL BELANGSTELLING VOOR MOSTERTCOMPLEX DONDERDAG 6 JUNI 1985 PAGINA 13 M rLAND ECHT: willen lal jnhouden •EN Hypotheek- Westland Utrecht beren de Leidse ijs- ipen te houden. De itsverenigingen in de zullen in die pogin- en actieve rol moe- spelen. Aldus een 'voerder van de vanmorgen, die te- laat weten verrast te [oor het plotselinge xekken van de Ex- itie Maatschappij IJs- i (EMY). SY deelde gisteren mee loitatie van de ijshal- lin Leiden, Enschede, jrecht en Rotterdam met jddellijke ingang te aari,digen. Daarbij werd evoerd dat de hallen in _J>mermaanden niet ren- noftd te maken waren door y bitblijven van vergun- l| »n om evenementen te 'J tn organiseren. Ook had gelopen winter met veel «■trijs de exploitatie sterk B^ief beïnvloed. gSMY had de ijshallen ge- van de hypotheekbank "land Utrecht. Een idvoerder van de bank [veten, dat het openhou- van de ijshallen finan- gezien verstandiger is een eventuele sluiting, de winter draaiden de h kostendekkend. Het lus onverstandig zijn om jsloten te houden, want kost in elk geval alleen J geld. Duidelijk is, dat jhallen niet winstgevend Dit komt dan vooral de zomermaanden, die jcploitatie sterk negatief vloeden. De mogelijkhe- |om de hallen te verko- allen gewoon geopend te |en. Om dat mogelijk te en hebben we de hulp J* van verenigingen en ■■^ente", aldus de woord- Ier. J"( iet de kansen voor het ZZ ud van de Leidse ijshal I somber in. In elk geval J Ier somber dan bij de jn elders in het land. den heeft een sterk en ousiast verenigingsle- Ik heb begrepen dat er ke activiteiten in de ijs- zijn, zoals shorttrack, ng, ijshockey en derge- Vanuit zo'n stérk vere- jjgsleven moet het moge- l^ijn de hal te behouden, rlopig hebben we beslo ot een inventarisatie van nogelijkheden en zullen )00 enkele maanden een r5$sing nemen", aldus de rg^theekbank. !5Q 5dh 5d (ADVERTENTIE) 5GU >00 restaurant bij uitstek voor en sfeervol dineren met 'OQzakenrelatie of veremgings- >5(fuur - jjafimam M Jongetje valt van achterbank LEIDEN Een VA jaar oud jongetje uit Boskoop is gisteroch tend rond elf uur met een hoofdwond naar het Diaconessenhuis gebracht. Het jochie zat op de achterbank van een auto en schoot daarvan af bij een on verwachte beweging van het voertuig. Het ongelukje gebeurde ter hoogte van de Hoogh- kamerbrug. Inbraak in slachthuis LEIDEN Uit het slachthuis aan de Pasteurstraat is in de nacht van dinsdag op woensdag een flinke hoeveelheid levensmiddelen gesto len. De toegangsdeur werd gefor ceerd. Agenten zagen dinsdag nacht een auto rijden met drie jon gens. Toen zij de politiewagen ont dekten, zette het drietal de auto op het parkeerterrein bij de Arends hort en nam de benen. In de auto lagen de levensmiddelen. Gisteren bleek in de loop van de dag dat de auto gestolen was van Stadszicht en dat er in slachthuis was inge broken. Koninklijke onderscheiding OEGSTGEEST De heer L.M. Ackermans uit Leiden is gisteren onderscheiden met de medaille in goud in de Orde van Oranje Nassau. De heer Ackermans was vo rige maand 40 jaar in dienst bij het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. Hij is daar chef van de afdeling Opper vlaktebehandeling. Ir. J. Kreeftenberg, directeur van het bedrijf, speldde hem de bij de onderscheiding beho rende versierselen op. Zilveren priester LEIDEN Pastoor A.W.C. Heijster viert komende zondag zijn 25-jarig priesterfeest. Dit feit zal hij her denken in een plechtige eucharistieviering in de Pe- truskerk aan de Lammenschansweg vanaf half elf. In verband met de festiviteiten wordt komende zon dag geen H. Mis opgedragen om negen uur. Eigenaar vindt gestolen auto LEIDEN Een 43-jarige Leidenaar stond gisteren raar te kijken toen hij bij een Leidse autosloper zijn gestolen wagen ontdekte. Het voertuig was herme tisch afgesloten en daarom waarschuwde hij de poli tie. Deze heeft de zaak in onderzoek. De auto, die op Het Plantsoen stond geparkeerd, werd in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen. STUDENTEN HEBBEN WEINIG BELANGSTELLING VOOR ACTIES LEIDEN De Leidse studenten hebben zeer weinig belangstelling voor acties tegen onderwijs-minis- ter Deetman. Dat bleek gistermid dag weer toen de zoveelste voorge nomen bezetting van een universi teitsgebouw wegens gebrek aan belangstelling moest worden afge last. Vanochtend om elf uur was er wel sprake van actie toen het kruispunt Noordeinde /Breestraat werd afgesloten door enkele tien tallen studenten. De minimum-eis van de organisa toren voor de actie van gisteren was honderd bezetters. Er kwa men slechts 70 studenten naar het verzamelpunt aan de Oude Var kenmarkt. Ter vergelijking: Lei den herbergt 17.000 studenten. Na enige discussie keerde het actiebe- luste gezelschap huiswaarts. Van nacht om half twee werden in de Mandemakerssteeg twee Leidse vrouwen, van 23 en 26 jaar oud, aangehouden die affiches aanplak ten. De plakkaten riepen eenieder op zich donderdagochtend te ver zamelen op de Oude Varken markt, zodat een kruispunt in de stad kon worden bezet. De twee vrouwen zijn na verhoor naar huis gestuurd. i VERNIELINGEN METERS EN AUTOMATEN STEEDS GROTER PROBLEEM LEIDEN Het vernie len van parkeermeters en -automaten begint een steeds groter pro bleem te worden. De gemeente verwacht bo vendien dat de vernie lingen de komende ja ren alleen maar verder zullen toenemen. Die toename zal met name een gevolg zijn van het uitvoeren van het par keerplan voor de bin nenstad. Volgens dat plan moet overal in de binnenstad betaald par keren worden ingesteld en zal het aantal contro leurs sterk worden uit gebreid. Wethouder J. Peters van verkeer li^f gisteravond tij dens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening blijken, dat de ge meente eigenlijk geen idee heeft hoe dat vandalisme aangepakt moet worden. „Het wordt echt een heel probleem", aldus Peters. Mocht het vandalisme in derdaad sterk toenemen dan heeft dat grote gevol gen vÖbr de financiële haal baarheid van het parkeer plan voor de binnenstad. De gemeente hoopt dat het par keerplan ongeveer kosten dekkend zal zijn volgens het collegeprogramma moet dat ook maar het is zeer de vraag of dat lukt. Zo kan niet alleen een toenemend vandalisme de financiële basis ervan verstoren, maar ook de geschatte opbrengst van de parkeermeters kan tegenvallen. Alle fracties in de gemeen teraad stemden gisteravond tijdens een commissieverga dering met het parkeerplan in. „Het parkeerprobleem helemaal oplossen kan niet, maar dit is een goede po ging tot een zekere oplos sing", aldus VVD'er Zonne- vylle. Alleen de SP wees het betaald parkeren door bewoners van de binnen stad af. Binnenstadbewo ners met een laag inkomen zouden niet de dupe mogen worden van het simpele feit dat ze toevallig in de bin nenstad wonen, aldus de SP. Verschillende fracties vroe gen zich wel af of de fase ring van het parkeerplan vanaf 1 januari 1986 alleen in de Pieterswijk en Pan- cras-West en de loop van de jaren daarna de rest van de binnenstad niet tot een te grote parkeerdruk op om liggende wijken zal leiden. Volgens de wethouder moet het plan wel gefaseerd wor den ingevoerd. De techni sche problemen zouden te groot worden, als het in één keer voor de hele binnen stad zou gelden. Ook de VVD-fractie stemde in met het voorstel een on beperkt aantal parkeeron- theffingen te verlenen. De twee VVD-wethouders had den eerder laten weten dat een maximum aantal vast gesteld moet worden, omdat anders teveel kort-parkeer- plaatsen gebruikt zou kun nen worden door langpar- keerders. Volgens wethou der Peters levert dat echter een te grote bureaucratie op. Peters liet gisteravond nog weten dat de ontheffingen voor bedrijven alleen - ver strekt zullen worden voor auto's met een zogeheten grijs kenteken. Dat zijn vaak bestelauto"s of perso nenauto's zonder achter bank. Gewone personenau to's vallen daar dus niet on der. Een ontheffing zal zowel voor bewoners als bedrijven 180 gulden per jaar kosten. HMMBl Klachten over Vijf Mei-complex LEIDEN Bewoners van de Boshuizerlaan en de Telders- kade hebben bezwaar aangete kend tegen de uitbreiding van de Sauna 5 Mei in het gelijk namige sportcomplex. Volgens de omwonenden zal .de ver- De omwonenden hebben de gemeenteraad er op gewezen dat zij nu reeds hinder onder vinden van bezoekers van het sportcomplex. Uitbreiding er van zal deze alleen maar doen toenemen, vrezen de omwo nenden. Het gaat dan met name om het parkeren van auto's op de stoep en voor in- en uitritten terwijl er nog wel plaats is op het naast de sport hal aanwezige parkeerterrein. De politie controleert onvol doende, vinden de omwonen den. Zij stellen dat de maatre gelen die de gemeente heeft genomen om deze overlast te gen te gaan, weinig hebben ge holpen en slechts symptoom bestrijding zijn. AUTO OVER DE KOP: De 21-jarige En gelsman N.P.Da vison uit Liver pool is gister middag om kwart over een in het Acade misch Zieken huis Leiden overleden aan de gevolgen van een verkeerson geval op de Rijksweg 4 in Al kemade. De man, die in de richting Amster dam reed, raak te om kwart over twaalf door nog onbekende oor zaak met zijn auto van de weg. De wagen reed door de berm, sloeg over de kop en kwam in een sloot te recht, waar hij later op de dag uit werd geta keld. LEIDEN De eerste Leidse woningen die in het kader van de wet ge luidshinder (bijdragerege ling verkeerslawaai) wor den geïsoleerd, staan aan de Hooigracht. Nog dit jaar zullen de eerste pan den onder handen worden genomen en zal het ge luidsniveau binnenshuis worden gehalveerd. Deel name aan dit project is ge heel vrijwillig. Verwacht wordt dat 40 van de onge veer 80 woningen uitein delijk zullen worden geï soleerd. De werkzaamhe den worden gesubsidieerd door het rijk, huiseigena ren hoeven in de meeste gevallen geen eigen bij drage te betalen. Leiden krijgt per jaar 200.000 gulden van het rijk voor het aanbrengen van geluidsweren- de voorzieningen in woningen die worden geteisterd door verkeerslawaai. De Hooigracht wordt als eerste aangepakt omdat deze verkeersader zorgt voor de meeste overlast. Per etmaal rijden er 16.000 auto's over deze gracht, 1120 hiervan zijn vrachtwagens. Het ver keer produceert er een ge luidsniveau van 70 decibel (DBA), een behoorlijk hoge ge luidsbelasting voor de wonin gen aan de Hooigracht. Een norm van 50 DBA op de gevel wordt aanvaardbaar geacht. Verwacht wordt dat het geluid in de woningen kan worden teruggebracht tot 35 Decibel. Een andere reden waarom voor de Hooigracht is gekozen, is het feit dat er sprake is van een zeer afwisselende bebou wing. „Dit is een van de moei lijkste projecten en daar leer je meer van dan wanneer je een straat aanpakt met allemaal dezelfde woningen", vertelt G. in 't Veld van de directie Mi lieu. Aan de Hooigracht staan ook monumenten en daarvoor zijn volgens In 't Veld inge wikkelde voorzieningen nodig. Dit zou kunnen betekenen dat de huiseigenaar niet alle kos ten krijgt vergoed. Er is inmiddels een bewoners- avond gehouden die door zo'n 35 personen werd bezocht. Wie niet is verschenen, heeft een uitgebreide brochure thuis ontvangen. Voor 15 juni moet men nu kenbaar maken of men in principe geïnteresseerd is in deelname aan het project. Wie meedoet, krijgt vervol gens bezoek van werknemers van het bureau Isoplan uit Apeldoorn die de woning aan een bouwtechnisch- en de ge velconstructie aan een akoes tisch onderzoek onderwerpen. Op grond van dit onderzoek wordt door de gemeente subsi die aangevraagd. Wanneer de bijdrage van het rijk bekend is, wordt duidelijk hoeveel de bewoners eventueel zelf moe ten betalen. In augustus krij gen de bewoners een voorstel over de te treffen voorzienin gen en hoort men of er bijbe horende kosten zijn. Voor half september wordt door de ge meente van de bewoners een defintieve beslissing verwacht. Eind dit jaar (begin november- december) wordt met de werkzaamheden begonnen. De woningen worden in ieder geval voorzien van dubbel glas (akoestische beglazing). Het type hangt af van het onder zoek van het adviesbureau. Aangezien de ramen niet meer open kunnen, zullen ventila- tiekasten moeten worden aan gebracht. Ook deze kasten hebben een isolerende wer king en worden dus niet voor niets suskasten genoemd. „Wanneer alle 80 woningen moeten worden aangepakt, dan komen we geld tekort", zegt In 't Veld. „Maar dat hin dert niet, want dan gaan we in 1986 gewoon door met de Hooigracht", doelt hij op het feit dat Leiden twee ton per jaar krijgt Het ministerie van VROM, de subsidiegever, gaat uit van een periode van 25 jaar waarin alle geluidsoverlast door verkeer moet worden te ruggedrongen. Volgens In 't Veld wordt na het project aan de Hooigracht gedacht aan het onder handen nemen van de Langegracht en het Noordein de. „Maar dat hangt ook van de resultaten van de Hooi gracht af". De Hooigracht: 16.000 auto's per etmaal. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ok IdEN De bedrijfjes thans in het Olga- 3 Hplex zijn gehuisvest, 3 Hen volgend jaar niet •j l)aar op straat worden Jt. Officieel zouden de 3 Tijfjes na drie jaar het Kplex moeten verlaten Helders zelfstandig ver- 3 K te draaien. De stich- ■j werkgelegenheid Jen die het Olga-com- 3 v beheert, is van me- dat er wel rekening hóuden moet worden de zogenaamde unctie van bedrijf- het Olga, maar dat geen arbeidsplaatsen kosten. Als zou blij- dat een bedrijfje door laatsing elders fail liet zou gaan, vindt de stichting dat de werkgele genheid moet prevaleren en dat het niet verplaatst hoeft te worden. Daarom zal volgend jaar zeer indi vidueel worden bekeken of bedrijven kunnen wor den verplaatst. Dit stelt de voorzitter van stichting werkgelenheid Leiden, de heer G. Bovens. Tot nu toe is men erg tevreden over de voortgang in de be drijfjes in de Olga-bedrijfsver- zamelgebouwen aan de Evert- senstraat 99. Na bijna twee jaar hebben zeker 50 personen werk gevonden in de ongeveer 20 bedrijQes in het complex. In die twee jaar ging slechts één bedrijfje failliet. Een ander be drijfje heeft het momenteel wat moeilijk. De rest draait erg goed. Een kringloopproject dat in het Olga startte, heeft thans haar vleugels uitgesla gen en functioneert geheel zelfstandig in een pand aan de Langegracht. Voor de vrijge komen ruimte is inmiddels al weer veel belangstelling. In het Olgacomplex bevindt zich nu een metaalconstructie bedrijf dat onder meer molen wieken ontwerpt en persen maakt. Er is een lasbedrijf, dat onderhoudswerk verricht, er is een timmer- en onderhouds- zaakje dat bijvoorbeeld meu bels op bestelling fabriceert, de CNV-werkende jongeren zit ten er met een kantoortje, er zit een fabriekje dat zich heeft gespecialiseerd in het isoleren van allerlei apparaten en veel opdrachten ontvangt van het Academisch Ziekenhuis, er zit een botenbouwer, er heeft ie mand een bedrijje in het be kleden van deuren, er is een klussenbank, iemand reno veert op verzoek antieke au to's, er is een technisch onder houdsbedrijf, het cateringbe- driifje verzorgt ook de kantine in het Olga, er is een theater- bureau, een koeriersbedrijf, een fotograaf, er zit een inmid dels al groot servicebedrijf dat kleding vervaardigt voor de groothandel, er is een ont werp- en reclame studio en ie mand die mode ontwerpt en maakt. De heer Bovens stelt dat het succes van het Olga-complex vooral te danken is aan de goede voorbereidingen en se lectie vooraf en de inzet van de Planwinkel, die alle star tende ondernemers intensief heeft begeleid. Doordat alle ruimte in het Olga al snel in genomen was, heeft de stich ting werkgelegenheid de afge lopen twee jaar vaak „nee" moeten verkopen aan belang stellenden, die ook een bedrijf je wilden beginnen. Voor de cursussen over het opzetten van een bedrijfje, die in de Olga- bedrijfsverzamelgebouwen werden gehouden was ook al tijd veel belangstelling. Met het op te knappen Mos- tertcomplex aan de Middelste gracht/Ir. Driessenstraat zal begin volgend jaar weer meer goedkope ruimte komen voor startende ondernemers. De verbouwingstekeningen van architect B. Veldman zijn ge reed en binnenkort zal met de werkzaamheden worden be gonnen. Ondanks het feit dat er zich voor dit Mostertcom- Elex al 12 belangstellenden ebben gemeld, start de stich ting een dezer dagen met de werving van potentiële onder nemers. Expositie Els de Vries houdt tot woens dag 26 juni in de gangen van Holiday Inn een expositie van beschilderde dienbladen, stillevens in houtskool, pastel en gouaches. Els de Vries heeft haar akte tekenen en volgde een opleiding aan de Utrechtse Vrije Academie. Bazar Het dienstencentrum Bin nenstad/Zeehelden wijk houdt dinsdag 11 juni aan de Middelweg 28 een bazar. Er zijn verschillende zelfge maakte artikelen te koop en verder is er een romelmarkt. De bazar is van twee tot vijf uur geopend. Het diensten centrum houdt donderdag 13 juni een slotavond voor alle vrijwilligers die zich het af gelopen jaar hebben ingezet voor de aktiviteiten van het dienstencentrum. Morsc- hkoor zingt en een groep uit de Zeebeldenwijk verzorgt volksdansen. De bijeenkomst begint om half acht. Vrou wen film In het filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 wordt in het kader van het thema „vrou wenfilms" woensdag 12 juni de film „Der beginn aller schrecken ist lieben" van de Duitse regisseur Helke San- der uit 1984. De film wordt twee maal gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Donderdag 13 tot en met zondag 16 juni wordt de Italiaanse vrouwenthriller „Via Degli Specchi" van Gio- vanna Gagliardo uit 1984 vertoond. Donderdagavond wordt twee maal gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. De overige dagen alleen vanaf kwart over negen. De Teppelaars Toneelgroep De Teppelaars van de christelijke scholenge meenschap „De Vlietschans" speelt woensdagavond 12 en donderdagavond 13 juni van af acht uur het toneelstuk „Zoekt en gij zult vinden". Het is voor de vijfde keer dat deze toneelgroep in de aula van de school aan de Apolio- laan 262 zal optreden. Het to neelstuk wordt eigentijds ge noemd en gebracht door een groot aantal spelers. De regie is in handen van Saskia Tep- pema. Kaarten a 2,50 gulden zijn verkrijgbaar bij de school. Aniba Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1 houdt morgen avond een open podium voor folkmuzikanten De bijeen komst begint om negen uur en de toegang is gratis. Nade re inlichtingen zijn telefo nisch verkrijgbaar: 01717- 2726.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13