Aruba vindt 1996 te vroeg Alcohol voortaan taboe in en rond Britse stadions Uitwijzing van Tamils pas na overleg met YN Vrouwen in mannenberoepen worden danig gediscrimineerd lachtoffers oetbaldrama brwisseld |:~ngelse elftal wordt Sjsrfet uitgesloten RrBF houdt vast: Inventus moest winnen HARCE MAATREGELEN TEGEN VOETBALVANDALISME NNENLAND/BUITENLAND SieidócQou/iant DINSDAG 4 JUNI 1985 PAGINA 7 Arubaanse l< i de Tweede BETICO CROES BOTST MET TWEEDE KAMER OVER ONAFHANKELIJKHEID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het eiland Aruba wil weliswaar op 1 januari aanstaande een aparte status krijgen in het Koninkrijk, maar het wil daardoor niet automa tisch in 1996 onafhanke lijk worden. Dit bleek gis teren, op de eerste dag van het mammoetdebat in de Tweede Kamer over de toekomst van onze laatste overzeese gebiedsdelen. Een meerderheid in het Nederlandse parlement voelt echter niets voor de door Aruba bepleite ont koppeling. De Arubaaanse leider Betico Croes, die samen met nog twaalf Antilliaanse politici het debat bijwoont als bijzondere gedelegeerde (zonder stem recht), hield echter voet bij stuk. Dat zijn eiland binnen kort een „land" wordt met een eigen regering (en dus los komt van de overige Antillen en vooral van het overheer sende Curasao), heeft volgens hem geen andere consequentie dan dat ooit de onafhankelijk heid zal intreden. Volgens Croes kunnen er wel degelijk omstandigheden zijn, die een latere invoering dan 1996 rechtvaardigen. Hij wees op de mogelijkheid van internatio nale spanningen in het Cari- bisch gebied. Volgens ingewijden wordt Croes deze houding ingegeven door de economische ram- spoed, die Aruba sinds een jaar teistert. Als echt onafhankelij ke natie zou Aruba door Ne derland behandeld worden als andere ontwikkelingslanden, wat inhoudt dat de geldkraan in Den Haag een flink stuk dicht zou gaan. Tijdens het de bat vergeleek Croes de recente sluiting van de Lago-raffina- derij op het 65.000 inwoners tellende Aruba met het failliet gaan van alle industrie in het Nederlandse Rijnmondgebied. Op grond daarvan claimt Aru ba ook extra geld van Neder land tijdens de status aparte, hetgeen inmiddels is toege zegd. Wat betreft de onafhankelijk heid zal Croes in de Tweede Kamer zijn zin niet krijgen. De twee amendementen, waarmee hij een eventueel uit stel wil vastleggen, maken geen kans. „Onafhankelijk heid is geen jojo, die je naar believen kan aanvragen en waarvan je weer kunt afzien, als het ie goeddunkt," zei VVD'er Wiebenga. Hij stelde dat zijn fractie, als de amende menten wel zouden worden aangenomen, tegen de „status- aparte" van Aruba zou stem men. Zijn CDA-collega De Kwaadsteniet verklaarde dat uitstel van onafhankelijkheid van Aruba alleen mogelijk zal zijn, als alle zes Antillen zich zouden willen herenigen met het oog op een toekomstige ge zamenlijke onafhankelijkheid. Er bleek gisteren ook een me ningsverschil te bestaan over de status aparte op 1 januari a.s. Aruba wil dit geen dag la ter. CDA, VVD en D'66 zijn het echter met minister De Koning eens dat die datum nu nog niet moet worden inge vuld, omdat over enkele zaken nog te weinig duidelijkheid bestaat. Marlies Ott: „Het verloop on der vrouwen in mannenberoe pen zal hoog blijven", vanwege de nadelen, en dat mannen zich realiseren hoe veel voordelen er verbonden zijn aan een baan in een vrou wenberoep en dus daarvoor kiezen". Vrolijker is Marlies Ott van haar proefschrift en promotie niet geworden. „Volgens mij ziet de toekomst op de arbeids markt er voor vrouwen som ber uit Wanneer er geen be leid gevoerd zal worden dat zich richt op gelijke kansen voor mannen en vrouwen, zal de toename van mannen in vrouwenberoepen aanhouden en zullen vrouwen in die be roepen minder doorstromen naar leidinggevende functies. Het verloop onder vrouwen in mannenberoepen zal hoog blij ven en een scheve getalsver houding met alle nadelige evolgen voor vrouwen van- ien zal een veel voorko mend verschijnsel blijven". PIET SNOEREN Marlie Ott: „Assepoesters en kroonprinsen". Uitgeverij: SUA, Amsterdam. Prijs: ƒ24,50 Eengezins woningen in Winkelhof- West LEIDERDORP Met de wo ningbouw in Winkelhof-West wordt binnenkort begonnen. Wethouder A.H. Meerburg (CDA) deelde gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening mee, dat door het ministerie van Volkshuisves ting een vergunning is ver leend voor de bouw van 71 premie-C eensgezinswoningen. Het stuk grond naast het win kelcentrum Winkelhof, dat al enige jaren braak ligt, is eigen dom van Nationale Nederlan den. Het bouwplan voorziet in de bouw van eengezinswonin gen in de huursector. De huur prijs zal vermoedelijk rond de 700 gulden liggen. Volgens wethouder Meerburg zijn er geen problemen met de omwo- nenenden te verwachten, om dat het bouwplan binnen het bestemmingsplan past. Eerde re plannen van Nationale Ne derlanden voor de bouw van etagewoningen langs de rand van het gebied leverden wel de nodige protesten op. Het bestemmingsplan laat ook nog de bouw van een klein flatge bouw toe. In de onderlaag kan een winkel of kantoor worden gevestigd. Hiervoor zijn nog geen plannen beschikbaar. Meerburg achtte het niet uit gesloten, dat ook hier eenge zinswoningen voor in de plaats komen. De gemeente Leider dorp heeft inmiddels de bouw vergunning voor de 71 wonin gen afgegeven. MARLIES OTT IN PROEFSCHRIFT: AMSTERDAM Een pa tiënt in een ziekenhuis die geopereerd moet worden, zal eerder aan een broe der dan aan een zuster om informatie vragen. Maar wanneer zijn po geleegd moet worden, zal de pa tiënt automatisch een zus ter roepen. Kennelijk dicht men onbewust meer status en gezag toe aan een man dan aan een vrouw. Met dit voorbeeld wil Marlies Ott duidelijk maken hoezeer er, on danks de emancipatie, nog sprake is van een ongelij ke verdeling tussen de mannen- en vrouwenwe reld. Ze spreekt in dit ver band van een „theelich tjes-cultuur". Marlies Ott is vandaag aan de universiteit van Amsterdam tot doctor in de sociale weten schappen gepromoveerd op een proefschrift dat ze de veel zeggende titel „Assepoesters en kroonprinsen" mee gaf. Uitgangspunt van het onder zoek waaraan ze vijf jaar heeft besteed en waarvoor ze onder meer stage heeft gelopen bij de Haagse politie, is de vraag: Be staat er een verschil tussen de minderheidspositie van man nen in vrouwenberoepen (ver plegers) en vrouwen in man nenberoepen (agentes van po litie)? Daarnaast stelde ze zich de vraagLWat zijn de oorzaken voor de snelle toename van mannen in vrouwenberoepen en de geringe toename van vrouwen in mannenberoepen? Immers: Van de groei van de mannelijke beroepsbevolking is sinds 1971 ruim 90 procent gegaan naar beroepen waarin vrouwen zijn oververtegen woordigd, terwijl de groei van de vrouwelijke beroepsbevol king slechts voor 16 procent ging naar typisch mannelijke beroepen. Carrière De verklaring die Marlies Ott heeft gevonden, luidt dat man nen in vrouwenberoepen geen last hebben van hun minder heidspositie en vrijwel moeite loos carrière maken. Ze wor den ook door hun vrouwe lijke collega's positief gedis crimineerd. „Verpleegsters vinden het leuk een man in hun midden te hebben", aldus de jonge doctor. „Ze kennen hem automatisch een zeker ge zag toe. Broeders worden ook sneller geprikkeld tot het ma ken van promotie. Je kunt toch niet eeuwig met po's blij ven sjouwen, is dan het argu ment". Vrouwen in mannenberoepen worden ook gediscrimineerd, maar dan negatief. „Op vrou welijke agenten wordt door de mannelijke collega's extra ge let en wel op een manier die vervelend voor ze is. Ze wor den door collega's vaak op een hinderlijke wijze aan hun an ders-zijn herinnerd. Ze krijgen grove opmerkingen te horen en gaan minder naar groeps- feestjes omdat de kans groot is dat er geintjes met ze worden uitgehaald. De promotiekan sen zijn kleiner, ondermeer omdat ze vaker lichtere taken krijgen toebedeeld dan de mannelijke collega's, met het gevolg dat ze zichzelf niet kunnen bewijzen". Marlies Ott heeft ook onder zoek gedaan naar de frequen tie van ongewenste intimitei ten. „Die blijken bij mannen in vrouwenberoepen slechts sporadisch voor te komen", zegt ze. „Broeders in zieken huizen worden nauwelijks ge confronteerd met dubbelzinni ge grappen of sexueel getinte handtastelijkheden. Daar te genover heeft maar liefst 90 procent van de vrouwen in po litiekorpsen last van grove op merkingen, en 52 procent lijdt onder handtastelijkheden- Zes tig procent vertelde dat er tij dens de nachtdienst of het pos ten naar pornofilms wordt ge keken en dat ze dan reacties te horen krijgen in de trant van: Kun je dat bij mij in de auto ook niet eens doen?". Weerstanden Het onderzoek heeft Marlies Ott tot de slotsom gebracht dat een zeer scheve getalsverhou ding op de werkplek voorde len voor mannen oplevert vanwege het aanzien dat ze genieten, terwijl het voor vrouwen als gevolg van hun lagere status een nadeel is. Ook heeft ze ontdekt dat man nen in de meerderheid weer standen hebben tegen een gro te toename van vrouwen in hun beroep, terwijl vrouwen in de meerderheid geen pro blemen hebben met een grote toename van mannen. „Ik denk dat dit twee belangrijke oorzaken zijn van de ongelijke doorbreking van de beroepen- scheiding, want het is denk baar dat vrouwen die de keuze voor een mannenberoep over wegen, van zo'n keuze afzien r 12*00* 119,00 326,00 32350 KLIJN De voorzitter van de inter- 412,00 ionale voetbalfederatie FIFA, de Bra- iSsno aan J°ao Havelange, heeft verklaard eeojoo de maatregelen van de UEFA tegen «7.00 ise clubs niet van toepassing kunnen op het Engelse nationale elftal. Dat is zaak van de FIFA. Het staat Enge- d geheel vrij deel te nemen aan iedere 27i!oo ?rnationale wedstrijd, waaronder de 157ao irronden v°or de wereldkampioen- 458,00 iappen. Bovendien, aldus Havelange, m!20 ift de FIFA altijd het laatste woord x beslissingen van de UEFA. Hij ver- 202I00 arde dat de FIFA de door de UEFA 10200* !e^efide straffen zorgvuldig zal bestude- 7o!oo en er indien nodig wijzigingen in zal .brengen. 299.50* 226,00 BRJSSEL De Franstalige radio en televisie RT5F is niet van plan terug te komen op het be- ricli dat zij vrijdagavond lanceerde: dat vorige weëc woensdag besloten is om Juventus de Euro- pacip te laten winnen. Ook gisteren beriep de RT5F zich op goede en betrouwbare bronnen. ,,Wj zien dus geen aanleiding tot rectificatie over te gaan", aldus een woordvoerder, „ook niet nu Ie Europese voetbalbond (UEFA) dreigt juri- dishe stappen te ondernemen". Het bericht van deRTBF werd gisteravond bevestigd door kolo- ne' Van Gompel, de bevelhebber van de brand- wer in de Heizel. In het televisieprogramma vai Karei van der Graaf verklaarde hij dat „al le; in het werk moest worden gesteld" om de Ita- li;nen te laten winnen. „Alleen dan kon min of neer verder een veilig verloop van de avond vorden verwacht". De Liverpool-fans Terry Wilson (links) en Steve McDonald heb ben de politie om bescherming verzocht, nadat zij in een Britse krant werden genoemd als leiders van de „supporters", die ver antwoordelijk zijn voor het drama in de Heizel. De twee verklaar den dat zij op verzoek van een fotograaf hadden geposeerd als „hooligans", maar dat zij verder niets met de rellen te maken hebben gehad. pnieuw beraad EFAop 20 juni RICH De Europese voet- unie (UEFA) zal zich op 20 i beraden over extra straf- i46.oo tegen Liverpool. Dit naar 238.00 ileiding van het voetbaldra- 143,'oot *n 9e Heizel. De maatrege- 14*00 die mogelijk worden geno- n. zijn een aanvulling op de 2sjx> iluiting van alle Engelse bs, waartoe zondag in Bazel 4*70 rd besloten. UEFA kondig- 675.00 ;in Bazel ten aanzien van ui!» ferpool 56,80 1315,00 154.30 i 104,50 i 1131.70 105,00 26,20 9,50 37,70 122.00 22,80 20.50 84.70 .speciale sancties" ME De verwanten van te Italiaanse voetbalsuppor- ■5 die bij de gewelddadighe- I van vorige week in Brus- om het leven kwamen, igen gisteren een nieuwe ok te verwerken toen bij ining van de lijkkisten |?k dat deze niet hun over- ene bevatten. Udine opende een arts in band met een gerechtelijke schouwing de kist van de jarige Nisio Fabbro. In de t lag het stoffelijk overschot 1 een totaal onbekende n. Hetzelfde gebeurde in 3tteria met de nabestaanden de 38-jarige Luciano Pa- uca. Het is nóg niet bekend deze twee gevallen met el- fr verband houden. Men :mt aan dat de vergissingen Brussel zijn gemaakt, gische artsen hadden de lij- 1 al onderzocht, maar de liaanse rechter Alfredo Ros- i, die met het onderzoek de ramp is belast, stond op 1 tweede lijkschouwing van slachtoffers. Daarbij is tot sver als meest voorkomende )dsoorzaak verstikking ge- ken. Maar in Cagliari toon- een lijkschouwing op het gste slachtoffer, de 11 jaar le Andrea Casula, dat het ütje en zijn vader waren ge- ken met een vlijmscherp waarschijnlijk een (Van one correspondent Roer Simons) LONDEÊ De Britse premier Thatcher heeft naar aaileiding van het drama n het Brusselse Heizel-südion harde maatregden aangekon digd om het voetbalvan dalisme in eigen land te onderdrikken. £Jet zoals reeds inSchotland het ge val is, al* sterke drank voortaai ook in Engeland taboe zin in en rond de stadions. Dronkenschap is de belangrijkste oorzaak van de gewelddaden, waaraan Britse voetbal fans zich te buiten gaan. Voetbalsupporters zullen niet meer in het bezit mogen zijn van lege flessen, blikjes en an dere gevaarlijke voorwerpen, die als projectielen gebruikt kunnen worden. De Britse po litie krijgt bovendien ruimere bevoegdheden om het rumoe rige volkje in de voetbalsta dions beter in toom te houden. Zij zal zelf mogen beslissen waar en wanneer speciale maatregelen genomen moeten worden. In versneld tempo zullen de stadions worden voorzien van gesloten tv-systemen, waar mee rumoerige fans voortdu rend in de gaten kunnen wor den gehouden. De regering- -Thatcher is van plan alle Britse voetbalclubs hiervoor een subsidie te geven. De poli tie is er zeker van dat dergelij ke camera's het opsporen van verniel- en moordzuchtige supporters aanzienlijk zal ver gemakkelijken. Premier That- Spelers van een plaatselijk voetbaltem droegen in het Noorditaaanse Udine de kist, waarin ch het stoffelijk over schot had moeten bevinden van de 51-jarige Dionisio Fab bro, een van de slachtoffers uit Brussel. Later bleek dat de kist het lichaam bevatte van een onbekende man. cher noemde het speelverbod dat de UEFA alle Britse clubs voor onbepaalde tijd heeft op gelegd een „rechtvaardige maatregel". Thatcher zei ook, dat Groot- -Brittannie de autoriteiten in België zal helpen om Engelse supporters, die bij de rellen be trokken waren, voor het ge recht te slepen. Britten die in België een gevangenisstraf krijgen, kunnen desnoods te ruggestuurd worden naar hun eigen land, waar de autoritei ten ervoor zullen zorgen, dat zij hun verdiende straffen uit zitten in Britse gevangenissen. WCS: meedoen aan onderzoek oplossing rellen ZEIST De Vereniging van Contractspelers (WCS) wil meedoen met een omvangrijk onderzoek naar de manier, waarop voetbalrellen kunnen worden voorkomen. Dat kon digde voorzitter mr. Janssen van Raay in Zeist aan tijdens de algemene ledenvergadering van de WCS. Volgens de voorzitter is een positieve bij drage van spelers in het be lang van het Nederlands en het internationale voetbal. „Als vakbond moeten we ons mengen in de discussies. De emoties vieren nu hoogtij. Geen mens vraagt zich af, of het wel zo verstandig was alle Engelse clubs uit te sluiten van Europees voetbal. Eerlijke rechtspraak moet het winnen van de vloedgolf aan veront waardiging die nu heerst". EN WISKE HETDREIGENDE DINGES In het ruim twee uur durend gesprek zegden de bewindslie den toe, dat de VN-organisatie nauw betrokken zal worden bij de behandeling van asie laanvraag van de 3.500 Tamils die toevlucht hebben gezocht in ons land. Elke individuele uitwijzing zal pas geschieden, nadat de VN-organisatie om advies is gevraagd. Uit het overleg is ook naar vo ren gekomen, dat de UNHCR de situatie in het zuiden van Sri Lanka gevaarlijker inschat dan de Nederlandse regering, die meent dat Tamils naar dat deel van het eiland kunnen worden teruggestuurd. De VN-diplomaten maakten giste ren duidelijk dat zij somber gestemd zijn over de situatie aldaar. De VN-vertegenwoordigers bleken het wel eens over het feit dat niet alle Tamils zonder meer aangemerkt kunnen worden als politiek vluchte ling. Onderkend wordt dat de categorie Tamils, die om eco nomische of criminele motie ven naar Nederland is geko men, geen asiel kan worden verleend. De bewindslieden hebben de VN-organisatie toe gezegd de asielprocedures „zeer zorgvuldig" uit te zullen voeren. In de Indiase hoofdstad New Delhi zijn de staatshoofden van india en Sri Lanka over eengekomen onmiddellijk stappen te ondernemen die een einde moeten maken aan de geweldadigheden tussen de Tamil-minderheid en de Sin- galese meerderheid op Sri Lanka. India is er in het verle den van beschuldigd, dat het niets onderneemt tegen guer rilla-kampen die de Tamils in de Zuidindiase deelstaat Tamil Nadu zouden hebben. New Delhi heeft deze beschuldigin gen steeds van de hand gewe zen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Mocht in bepaalde gevallen worden besloten tot uitwijzing van Tamils uit Nederland, dan zal daarover eerst overleg worden gevoerd met de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties. Dit zijn minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) en staatssecretaris Korte-van Hemel (Justi tie) gisteren overeengeko men met vertegenwoordi gers van de UNHCR.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7