Dollar fors lager Ontwikkeling windmolens valt tegen Steeds minder banen voor jongeren in EG Bij architectenbureaus dit jaar 800 banen weg Melkproduktie met 9,55 terug Avebe krijgt ƒ40 miljoen subsidie Meer solo-surveillance van Wassenaarse politie Beurs van Amsterdam ECONOMIE £eidte<Sowuvnt DINSDAG 4 JUNI Tulip- hotel in Sjanghai ROTTERDAM Vertegenwoordigers van de Chinese stad Sjanghai en de Golden Tulip-organisatie in Hilversum ondertekenen morgen in Rotterdam het contract voor de bouw van een 600 bedden tellend hotel in de Chinese stad, volgens Golden Tulip het eerste volledig buitenlandse hotel in China. Daarmee is een bedrag van 40 miljoen dollar (140 miljoen gulden) gemoeid. Het hotel, dat door een Nederlands consortium wordt gebouwd, moet in 1988 klaar zijn. Het contract is een ge volg van het vriendschapsverdrag dat Sjanghai en Rotterdam zijn aangegaan in 1979 en dat in 1983 en 1984 is ver nieuwd. Golden Tulip is een dochter van de KLM en heeft in 60 landen in de wereld het beheer over (deels in sa menwerking) circa 320 hotels. Meer micro's in de bakkerijen DEN HAAG Het aantal bakkerijen dat met een microcomputer werkt is het afgelopen jaar verdubbeld van vijf tig naar honderd. Gezien de ontwikke lingen op de computermarkt valt te verwachten dat dit aantal in de toe komst sterk zal toenemen. Dit blijkt uit een rapport van het Hoofdbedrijfschap Ambachten. Over het algemeen waren de bakkers die een computer hadden aangeschaft tevreden, omdat zijn nu het ondernemerschap beter konden uit oefenen. Onvrede was er over de grote hoeveelheid tijd en moeite om met de computer te leren werken. Ook konden de bakkers niet met „harde" cijfers aangeven op welke manier de compu ter zich had terugverdiend. Schiphol bestelt nieuw bagage sorteersysteem SCHIPHOL Schiphol heeft een nieuw bagagesorteersysteem be steld, dat inclusief de installatie 36 miljoen gulden gaat kosten. De Westduitse Beumer Maschinenfa- brik KG uit Beckum gaat het sys teem leveren. De order werd giste ren op Schiphol officieel getekend door de directie van de luchthaven Schiphol en de directie van Beu mer. Schiphol heeft bedongen dat voor ruim de helft van de aan schafprijs zal worden besteld bij Nederlandse bedrijven, die delen voor het systeem moeten gaan le veren. Orders Airbus uit Korea en Australië PARIJS De Zuidkoreaan- se luchtvaartmaatschappij Korean Air heeft opnieuw drie vliegtuigen besteld bij het Europese vliegtuigbouw- consortium Airbus Industrie. Met het contract is een be drag van 200 miljoen dollar gemoeid. Airbus heeft tot nu toe op de tentoonstelling in Parijs 40 zekere orders en 13 opties kunnen bekendmaken. Daarbij is een order van de Australische luchtvaartmaat schappij Ansett voor acht vliegtuigen van het type A320, een toestel dat in 1988 op de markt komt. Belgen „slechts"5e op lijst bierdrinkers BRUSSEL „Belgen nog slechts vijfde op lijst der bierdrinkers" meldde de Ga zet van Antwerpen deze week. Uit cij fers van de Konfederatie der Brouwerij en van België blijkt dat de Westduitsers de grootste bierdrinkers ter wereld zijn. Per hoofd van de bevolking slaan zij jaarlijks 148,3 liter achterover. Onbet wiste kampioenen" noemt de Gazet hen. „Zij steken daarbij de Tsjechen voorbij met welgeteld één halve liter. De Oost- duiters doen het iets matiger met 147 li ter en de Denen zijn tevreden met 133,97 liter". Onmiddelijk na de Denen komen dan de Belgen met een jaarlijks verbruik van 128 liter gerstenat. De Nederlanders zijn met hun 87 liter ook behoorlijke drinkers. De grote windturbine in Petten heeft een mijlpaal bereikt door het overschrijden van de 10.000 draai-uren. Daarmee staat deze turbine met grote voorsprong aan de top van alle grote en mid delgrote windturbines. PETTEN De toepassing en produktie van wind-energie- turbines ontwikkelt zich in Nederland minder goed dan enkele jaren geleden werd ge hoopt. Dat hebben vier wind-energie deskundigen van het Energie- -onderzoek Centrum Neder land (ECN) gisteren in Petten meegedeeld. Het ECN test voor Nederland se fabrikanten windturbines op prestaties en veiligheid. Het adviseert bij de ontwikkeling van nieuwe modellen en is be trokken bij experimentele toe passingen van windenergie. Volgens de ECN-deskundigen is het voor een aanvaardbare levensduur van de turbines noodzakelijk dat modellen evenwichtiger worden ont worpen. Zo slijten veel oudere types relatief snel door onre gelmatige, harde wind, zoals die vooral aan de kust op treedt. Nieuwere modellen voldoen veel beter. Toch vinden de ECN-deskundigen het nodig te experimenteren met goedkope, flexibele kunststoffen voor on derdelen van de turbines; wis selende belastingen kunnen dan beter worden opgevangen. Ook achten de deskundigen het noodzakelijk dat Neder landse fabrikanten hun kennis bundelen om tot één goed pro- dukt te komen. Dit zou groot scheepse toepassing van wind energie in Nederland mogelijk moeten maken. Daarmee zou ook de export gediend zijn. De overheid moet volgens de deskundigen het onderzoek en de export van turbines gerich ter stimuleren. Het zal echter nog een aantal jaren duren voor windenergie kan concur reren met energie uit fossiele brandstoffen. Nu werken in Nederland zo'n 180 windturbines met wisse lend succes. Eén bedrijf expor teert met enig succes turbines naar Amerika. De VS importe ren met name veel Deense windmolens. BRUSSEL De vooruitzichten die jongeren in de Europese Ge meenschap hebben op een baan worden steeds slechter. Boven dien is er steeds meer sprake van langdurige werkloosheid en zijn vrouwen nog altijd meer het slachtoffer van de zwakke ar beidsmarkt dan mannen, zo blijkt uit gegevens van Eurostat, het bureau voor de statistiek van de EG. Bijna een kwart van de werklozen is tussen de 20 en de 24 jaar. Tussen oktober 1980 en oktober 1984 is het aantal werkloze jon- feren toegenomen van 3,1 tot 5,1 miljoen, een toeneming van 5%. In dezelfde periode verdubbelde het aantal jongeren dat meer dan een jaar als werkloos stond ingeschreven. Nu is ruim de helft van het aantal geregistreerde werklozen meer dan twee jaar zonder werk. Volgens de Europese vakbondsfederatie ETUC in Brussel is de situatie veel erger, omdat Eurostat in zijn gegevens alleen de of ficieel geregistreerde aantallen werklozen heeft verwerkt. Sommige mensen komen niet in aanmerking voor een uitkering en schrijven zich niet als werkloos in, hoewel ze wel willen wer ken. Hij schat het werkelijke aantal werklozen twee miljoen groter. Van de nieuw ingeschreven werklozen zijn de meeste tussen de 55 en de zestig jaar. Ook onder jonge vrouwen is de werkloos heid groot; 27% van alle werkloze vrouwen zijn jongeren. AMSTERDAM Er gaan dit jaar nog eens zo'n 800 banen ver loren bij de Nederlandse architectenbureaus. Ook in 1986 en 1987 verdwijnen er banen. Deze verwachting wordt uitgespro ken in het vandaag gepresenteerde jaarverslag van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). De daling van de werkgelegen heid bij de architectenbureaus bedroeg de afgelopen jaren al 2100 banen. De BNA spreekt dan ook van een „uiterst zorgelij ke situatie". Dat komt volgens de bond vooral door de bezuini gingen bij de overheid: „verschillende overheden vooral ge meenten verrichten bovendien steeds meer werkzaamheden zelf", aldus de bond. AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren fors om laag gegaan. Op de wissel markt van Amsterdam werd een officiële mid denkoers opgegeven van 3,42750 gulden, wat bijna 5,5 cent lager is dan vrij- In de loop van de middag zak te de koers nog wat verder, maar bij de opening van de Amerikaanse wisselmarkten werd rond de 3,44 gulden ge noteerd. De advieskoersen van de banken bedroegen maan dag 3,37 (aankoop) en 3,49 gul den (verkoop) tegen vrijdag 3,42 en 3,54. De daling werd toegeschreven aan de tegenvallende berich ten over de ontwikkeling van de Amerikaanse economie. Ook wordt er gespeculeerd op een verdere daling van de rentetarieven in de VS, wat de dollar aan aantrekkelijkheid doet inboeten. De wisselmarkt in Frankfort gaf uiteraard ook een daling van de dollarkoers te zien. Gisteren kwam er bij de „fixing" een koers uit de bus van 3,0392 mark tegenover 3,0892 vrijdag. De openingskoers bedroeg gis teren 3,0450 mark tegen een slot van 3,0769 mark op vrij dag. De slotkoers van vrijdag in New York bedroeg 3,0530 mark. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Boeren zullen hun melkproduktie met 9,55% moeten beper ken. Dat is 0,9% meer dan in '84. Minister Braks (Landbouw) heeft voor zijn plan een Kamermeer derheid bestaande uit CDA en PvdA achter zich gekregen. Rond 1 oktober zal op basis van de actuele ontwikkelingen bekeken worden of de pro- duktiebeperking bijgesteld moet worden. Dat zal echter alleen gebeuren bij belangrijke afwijkingen in de produktie. Dit is het resultaat van een vergadering die de Kamer commissie voor landbouw gis teren hield met de minister. Deze produktiebeperking bete kent een gevoelige nederlaag voor het Landbouwschap. Het schap heeft steeds oepleit dat de korting op de produktie tot 8,65% beperkt bleef. Ook de VVD is die mening toegedaan. De VVD'er Blauw overweegt over het besluit een Kamerde bat aan te vragen. De Kamermeerderheid be staande uit CDA en PvdA ont stond door een ommezwaai van CDA'er Van der Linden. Deze was het eerst eens met het Landbouwschap en de VVD. Hij heeft zich echter door de argumenten van Braks laten overtuigen. Bo vendien meent Van der Lin den dat de feitelijke korting op de melkproduktie toch niet boven de 9% zal uitkomen, ze- verantwoord is de korting op de melkproduktie nu tot 8,65% te beperken. Als de melkpro duktie tegenvalt zal de staat de superheffing die boeren dan ten onrechte niet betaald heb ben, moeten ophoesten. Dat mag niet van de EG. Bovendien heeft de overheid het bedrag (1% meer melk kost 70 miljoen) niet. Braks wees er ook op dat zo'n beleid zou lei den tot een bevoorrechte posi tie van de melkveehouderij binnen de landbouw. noorden meer melk geprodu ceerd dan zij mochten. Gemid deld was de overschrijding 3,8%. In het oosten produceer de 50% van de boeren te veel melk, gemiddeld 3,1%. In het zuiden waren die cijfers: 55% van de boeren produceerde te veel melk, gemiddeld 4,3%. In het westen was er ook een meerderheid van de boeren (55%) die te veel melk voort bracht (gemiddeld 4,2%). Overigens heeft Braks 34 mil joen gulden om boeren die hard worden getroffen door de superheffing enige verlichting te geven. Van dat bedrag gaat 80% naar kleine boeren die tot 55 koeien hebben. Vooral klei ne boeren hebben te veel melk afgeleverd. AMSTERDAM Het mi nisterie van economische zaken heeft Avebe, de coöperatieve verkoop- en produktievereniging van aardappelmeel en daarvan afgeleide produkten, in principe een subsidie toe gekend van 40 miljoen gulden voor een bio-tech- nologie-project. EZ heeft aan de toekenning echter de voorwaarde verbon den dat Avebe één of meer partners vindt. Het concern zoekt nu partners in Neder land. Drs. A. Mak, voorzitter van de hoofddirectie, heeft dit gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers meegedeeld. Mak maakte eind vorig jaar bekend dat Avebe zoeft naar mogelijkheden zijn activiteiten uit te breiden door nieuwe bio- technologische projecten, waarvoor het aardappelzet meel als basis kan dienen. Het bedrijf heeft 20 miljoen gulden nodig voor onderzoek en nog eens een zelfde bedrag voor het opzetten van een proeffabriek. Tot nu toe biedt met name het maken van stof fen voor de farmaceutische in dustrie goede kansen. Avebe heeft vorig jaar nog een verlies geleden van 27,4 mil joen gulden tegen 59,4 in '83. Het verlies moet worden ge dragen door de leden, de bijna 5.000 boeren die hun fabriek saardappelen aan het bedrijf leveren. Voor dit jaar rekent het be stuur van de coöperatie op een verlies van tussen de 15 en 20 miljoen. Mak verwacht dat Avebe over enkele jaren uit de rode cijfers kan zijn. Veel hangt af van de ontwik keling van de oogst. De slechte oogsten van '82 en '83 hebben het bedrijf 40 tot 50 miljoen gulden gekost. De Avebe is voor dit jaar echter gematigd optimistisch. WASSENAARDat Wassenaar in veel dingen een wat aparte plaats inneemt, toonde gisteravond ook de behandeling van het jaarverslag 1984 van het korps gemeentepotyie van deze gemeen te. De fractievoorzitters uit de Wassenaarse raad stelden in de vergadering van de commissie algemene zaken onder leiding van burgemeester drs. P.H. Schoute naast de kwestie van meer politie op straat, vooral belang in alarmmeldingen, recepties op residenties van ambassadeurs en onder meer vuurwapens. Voor politiek Wassenaar is de grote vraag op dit moment of er inderdaad meer politie op straat komt. Daar roept iedereen al jaren om, en met succes, beweren de fractievoorzitters zelf. Ze hebben in ieder geval de indruk dat er meer wordt gesurveil leerd. Nu staat in het jaarverslag van de gemeentepolitie dat moet worden getwijfeld aan de mogelijkheid nog meer agenten dan nu de straat op te krijgen. Volgens commissaris J.C. Van der Wolk „Is het de vraag of we in de toekomst nog meer kunnen doen dan nu. Dat kan alleen door de verkeerspolitie meer taken in de controlerende sfeer te geven. Dat betekent dat door de andere agenten meer kan wor den gesurveilleerd". De eerste man van het Wassenaarse korps noemt als mogelijke tweede oplossing de surveillance van agen ten, die alleen op pad gaan. van der Wolk noemt dat „solo-sur veillance", en zegt hiervan dat men in Wassenaar hiermee nog vrij onbekend is, en dat er soms nog wat angst is bij agenten geen direkte hulp te hebben van een collega. „Dat mag geen probleem zijn, want in Wassenaar is de gemiddelde assistentie- tijd 3,5 minuut, en voor zo'n korte tijd redt een agent dat wel- ".aldus de commissaris. In elk geval krijgt Wassenaar een uit breiding per 1 oktober naar een sterkte van 78,5 mensen (nu 75,5). Van der Wolk zei te hopen dat de uitbreiding nog twee mensen méér oplevert, en dat hij in beroep gaat als dit niet ge beurt. Op de vraag van CDA-fractieleider V.J.W. Wensveen of er hoge kosten zijn, omdat er meer dan 600 keer alarminstallaties loos af gaan, zei Van der Wolk: „Laatst was er een zwaar onweer, en toen zijn er veertig alarmen afgegaan. Reken maar dat elk alarm globaal een uur werk oplevert. Wat doen wij dus als een alarm twee keer per jaar onnodig afgaat: Dan sturen we een brief naar de betrokken personen. Wordt de installatie niet ver beterd, dan schrijft de politie dan ze bij een volgend alarm niet meer komt". Wensveen stelde ook de vraag hoe het zit met het aantal vuur wapens in Wassenaar. Er zijn 30 vergunningen afgegeven voor de schietsport, 20 voor schiethamers en 72, waarvan in het jaar verslag van de poltie niet staat aangegeven waarvoor. Volgens de commissaris zijn dat wapens die men schietklaar thuis heeft liggen ter zelfverdediging. Hij stelde dat de betref fende personen moeten deelnemen aan schietoefeningen, waar op de burgemeester grappend opmerkte „dat ze dan tenminste raak schieten". Verder zouden er in Wassenaar veel onklaar ge maakte wapens voorhanden zijn. VVD-fractieleider Ch.B. Aptroot wilde weten in hoeverre de be waking van residenties langdurig werk oplevert. Van der Wolk wilde hier uit veiligheidsoogpunt niet inhoudelijk op in gaan. Wel zei hij dat extra bewaking van de dertig residenties van de ambassadeurs in Wassenaar meer werk oplevert, waar tegen over staat dat Wassenaar om onder meer deze reden 29 man personeel meer heeft dan strikt genomen zou moeten. Tegen PvdA-fractieleider H. Goulooze zei van der Wolk (zie ook kader) dat de recepties van ambassadeurs 402 manuren werk op leveren. „Je kan ook geen blik agenten opentrekken, met het vragen van bijstand aan andere gemeenten moet je voorzichtig zijn Verder bleek gisteravond dat het ziekteverzuim van het politie personeel (zonder de langdurig zieken) drie procent is, dat de nieuwe politieverordening van Wassenaar in september in de gemeenteraad komt, en „dat de politie geen haarlemmerolie is voor maatschappelijke onvrede". Dit laatste werd door Van der Wolk gezegd over de luilakviering, die dit jaar in Wassenaar meer problemen opleverde dan in voorgaande jaren. Volgens burgemeester Schoöte, die het merendeel van de vragen liet be antwoorden door de commissaris, is hij van zins in het vervolg minder toe te geven aan onruststokers:„Aan de negatieve bena dering van de luilak viering wil ik een eind zien. Voor mij is dat duidelijk". Beurs begint week goed AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs is de nieuwe week kalm, maar goed begonnen. Waren in de och tend de enkele echt flinke stij gingen voornamelijk te vinden in de financiële sector, in de loop van de dag trokken ook de meeste andere koersen ver der aan. De deelindices voor industrie, banken, verzekerin gen en algemeen lokaal be reikten nieuwe hoogste punten voor dit jaar. Bij de internationals ging KLM voorop met een winst van 3,50 op 62,40. Akzo steeg 1,30 naar 108,40, Uni lever 2 naar ƒ347, terwijl Kon. Olie na een wat lager be gin een dubbeltje hoger sloot op 197,40. ABN ging 6 voor uit naar 450 en NMB 4,50 naar 191, nadat eerder zelfs f194 was betaald. Aegon ging f 4,50 omhoog naar 194,50 en Amev 3,50 naar 248,80. VNU werd 4,10 duurder op 207,60, HBG schoot ƒ7 om hoog naar ƒ141 en Anold 3 naar 227,50. In deze uiteinde lijk vaste markt viel Westlan- d-Utrecht uit de toon met een f 1,20 lager slot van 106,80. Op de lokale markt stal hout handel Holdoh de show. Het fonds, dat dit jaar in haar moeilijke sector een vferder verbetering van het resultaat zegt te verwachten, eindigde met een biedkoers van 220, en dat was 20 boven de slot koers van vrijdag. Borsumij- -Wehry ging 2,50 vooruit naar 383,50, Nedap 5,50 naar 123,50 en Beers 4 naar 295. Desseaux bleek beleg gers 3,50 meer waard op 106,50 en Van Dorp uiteinde lijk 5 meer op 179. ACF was exdividend per saldo 5 beter op ƒ206. Van Berkel stond exclaim flink onder druk en ging naar f 40 (laatste koers ƒ54,70). NBM schoot bij na een gulden omhoog haar 13. Sanders Behang werd eerst 10 lager geadviseerd op 95 en tenslotte verhandeld op 97. De obligatiemarkt gaf winsten te zien tot rond een halve punt. LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, maandag 3 Juni: aardap pelen 2,60-3.46; andijvie 30-56; peu len 8.10-9,40; snijbonen 5-5,30; kro ten 53-64; Chinese kool 35-60; rode kool 1,60; spitskool 52-1,10; postelein 35-59; rabarber 38-40; spinazie 32- 1,02; ijsbergsla 50-60; broccoli 3,30- 4,50; venkel 3,30-3,55; uien 19-41; witlof 65-2,05; bloemkool 6 per bak 1,85-2,45; bloemkool 8 per bak 1,55- 1,90; bloemkool 10 per bak 60-1,45; sla 13-39; bleekselderij 50-1.20; bos- peen 1,55-2,80; peterselie 22-69; raapstelen 38-41; radijs 32-41; selde rij 33-51; bos uien 17-46; paprika sl 31-47. DE LIER - Deift-Westerlee, dinsdag 4 juni Aubergines 170-490; bloemkool 70- 320; courgettes 35-75, courgettes geel 114-125; koolrabi 18-27; paprika groen 410-790, paprika rood 240- 340, paprika geel 510-900. paprika paars 260-1300; radijs 19-48; sla 13- 43; gelichte sla 17-45; snijbonen 550- 640; tomaten 760-1490; vleestomaten 1240-1850; ijsberghollen 85-180. goud en zilver De goud- en zilverprljzen van gistermiddag, tussen haakjes de vorige notering. Goud onbe werkt 34.750-35.250; (34,820-35,320). Bewerkt 37,020 laten; (37,090 laten). Zilver onbe werkt 650-720; (655-755). Be werkt 760 laten; (770 laten). BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6