rêr Thatcher snijdt radicaal sociale zekerheid in L318 Z-HoUanders EG draagt last van Papandreou's zege roepen 'Alioy'! IGGI-conferen ingenomen met economische politiek Indonesië '95 ZALEM De Israëli- Brusselse gemeen te zit zondergeld en sluit alle diensten an,ournalisten mogen giet fotograferen Sabra JNIL =1] ITENLAND EeicbeSomcwt DINSDAG 4 JUNI 1985 PAGINA 5 l ^oterij van de dood' 9.9 8.9 9 7 do HORIZONTE Een papiertje dat zondag "jcel 16 naar cel 17 werd doorgegeven beteken- i2.$et doodvonnis voor Lafaiete Ferreira. De we- fO q handel in verdovende middelen veroordeel- *|jO-jarige werd door zijn celgenoten gewurgd, 9.q-mee „de loterij van de dood", het macabere est tegen de slechte omstandigheden in de p volle Braziliaanse gevangenissen, haar 14e (itoffer eiste. Een woordvoerder van de Brazi- 112. jse politie verklaarde nog meer slachtoffers loterij van de dood" te verwachten. „Het dezelfde situatie. De sterkere gevangenen be- li wie moet sterven", aldus de woordvoerder, t is de enige manier om de omstandigheden te leteren. Het moorden zal doorgaan, en zelfs emen, zolang het probleem van de overvolle ingenissen niet is opgelost", zo zei een gevan- I die wegens moord 70 jaar moet uitzitten. De Israëlische minister van defensie, Rabin (links), wordt verwelkomd door de Amerikaanse vice- president Bush. Gisteren arriveerde Rabin in Washington om de mogelijkheden van een hervatting van het vredesproces in het Midden-Oosten te bespreken. Dit proces geraakte vorige week tijdens het bezoek van de Jordaanse koning Hoessein aan Washington in een stroomversnelling. Zware boete voor General Dynamics WASHINGTON De Amerikaanse fir ma General Dynamics heeft een boete van ruim 2,3 miljoen gulden aan het mi nisterie van defensie betaald, omdat zij dubieuze cadeaus tot een bedrag van 230.000 gulden had gegeven aan admiraal Hyman Rickover. De nu gepensioneerde admiraal stond indertijd aan het hoofd van het onderzeeboot-bouwprogramma van de marine. General Dynamics, een van de grootste leveranciers van de Ame rikaanse strijdkrachten, is er ook van be schuldigd oneigenlijke kosten bij het mi nisterie te hebben opgevoerd. In verband met deze affaire heeft de marine vorige maand geweigerd twee nieuwe orders te verlenen aan General Dynamics. 'Tf ires wil ecte J^prekken '^t Hoessein wc Palestijnen premier Peres heeft gis- ond de Jordaanse koning sein en de Palestijnen op spert niet eerst met Was- jon te gaan praten maar met Israël te onderhan- over vrede. De Ameri- minister van buiten zaken, Shultz, had afge- weekeinde in een brief B'eres laten weten dat de ing-Reagan wel voelt een gesprek met een Jor- i-Palestijnse delegatie, deed verder een beroep PLO-leiders om geweld zweren. Of jullie willen Ttkur0gi besprekingen en on- andelingen, óf jullie wil- reet noord en haat. Neem een mussing. Jullie kunnen alle- rijgen, aldus Peres. Iritse ■^ud-minister 2-LF\ >rown verleden gjgpNDEN De Brit i£j*«orge Brown, die van jj^g66 tot '68 minister van litenlandse zaken was, zondag op 70-jarige ïftijd overleden. De on- iorspelbare Brown (La- iur), die soms nogal .w van de tongriem ge leden was, werd door .ömmigen beschouwd als i "n brilliant staatsman, 's' tor anderen echter als n ramp voor het land. Is minister van buiten- 'g vndse zaken speelde hij n belangrijke rol bij de itse bemiddelinspoging de Vietnam-oorlog. Hij id ook mede de hand in redactie van de N-resolutie 242, die nog - ïeds een van de hoek- ^-^nen is van het vredes- W oces in het Midden- Qposten. In 1968 trad hij yji nadat premier Wilson :m niet had geraad- ^egd over een goudcri- (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse welvaartsstaat, die onmid dellijk na de tweede we reldoorlog door Labour werd opgebouwd maar die momenteel al 40 mil jard pond per jaar kost dat is een derde van de to tale Britse begroting zal door de regering That cher grotendeels worden ontmanteld. Haar minister van volksgezondheid, Norman Fowler, heeft het plan daartoe gisteren openbaar gemaakt. Fowler sprak in het Lagerhuis van een grondige modernise ring, die tot gevolg zou hebben dat het nieuwe Britse systeem van sociale zekerheid bruik baar zou blijven tot ver in de 21ste eeuw. Maar volgens de socialistische partij komt het allemaal neer op een terug keer naar het Victoriaanse tijdperk van vorige eeuw, toen miljoenen Britten in bittere ar moe leefden en zelden genoeg geld hadden onp hun gezond heidszorg te betalen. Minister Fowler, een trouwe adjudant van premier That cher, probeert met zijn hervor mingen minstens een miljard pond te besparen. Of hij in deze opzet zal slagen, is nog niet direct duidelijk. In af wachting bezweert Labour de regering Thatcher van haar plan af te zien. De oppositie partij tracht Thatcher en haar ministers bang te maken met het schrikbeeld, dat zij in de volgende parlementsverkie zingen zwaar zullen boeten voor hun aanslag op de „wel fare state". Maar premier Thatcher slaat alle waarschuwingen in de wind. Zij is de overtuiging toe gedaan, dat het volk alle her vormingen verwerpt tot het na verloop van tijd concludeert, dat zij in feite een verbetering zijn. Of de Britse gepensio neerden er in de toekomst ook zo zullen over denken, valt echter te bezien. Elf miljoen Britten, die mo menteel een geregelde bijdrage betalen aan de staat voor het kleine ouderdomspensioen, aangevuld met een pensioen dat gebaseerd is op hun inko men tijdens de twintig beste jaren van hun leven, zullen namelijk in de toekomst moe ten overschakelen op een par ticulier pensioenfonds dat geen garanties geeft in ver band met de inflatie. Op dit moment zijn al nagenoeg 10 miljoen Britten aangesloten bij particuliere fondsen, waarvan sommige een pensioen beloven dat neerkomt op twee derde van het loon in de laatste jaren voor zij op rust gesteld zullen worden. De regering-Thatcher is ook van plan de sociale uitkerin gen voor hulpbehoevenden ge voelig te verminderen. De werkloosheidsuitkeringen moeten er eveneens aan gelo ven. Bij de toekenning van ge boortepremies zal voortaan re kening gehouden worden met het inkomen van man en vrouw of van de vrouw alleen. Het blijft dus geen vast bedrag meer. De volledige toepassing van het plan-Fowler zal onge veer twee jaar vergen. correspondent Aad Jongbloed) (Van om BRUSSEL Schaarbeek, probleemgemeente binnen de Brus selse agglomeratie heeft gisteren alle gemeente- en sociale dien sten gesloten, omdat er geen franc meer in kas is. Met uitzonde ring van een minimale bezetting van het politieapparaat moch ten gisteren alle ambtenaren thuis blijven. Alleen het onderwijs functioneerde normaal. De directe oorzaak daarvan is dat de gemeente Schaarbeek voor de maand juni nog niet een bedrag van 15 miljoen gulden heeft ontvangen van de regering en daardoor de salarissen van de ambtenaren nigt kan betalen. Evenmin is er geld voor de uitke ringen. Een en ander betekende dat gisteren geen huwelijken gesloten werden, dat het zwembad gesloten bleef, geen huisvuil werd op gehaald en dat geen geboorteakten werden opgemaakt. Het zie kenhuis van Schaarbeek kan zich min of meer zelf bedruipen, zodat de gezondheidszorg normaal doorgang vond. Wel moest men een beroep doen op de schoonmaakploegen om zonder be taling aan het werk te blijven. Ook in het gemeentelijk bejaar dentehuis bleef het personeel vrijwillig aan de slag. De Schaar- beekse wethouder Van Gompel wist gisteren niet hoe lang de situatie zou gaan duren. üaa sev. 95 £«ROET Buitenlandse journalisten moeten hun camera's *j|ven voordat zij het Palestijnse vluchtelingenkamp Sabra Lp^eiroet binnengaan. De Amal-militie, die eind vorige k het kamp geheel in handen kreeg, voelt er niets voor iQIde gevolgen van de strijd tegen de Palestijnen wereld- 7«dig worden gemaakt. Palestijnse overlevenden uit Sabra oen verteld over massamoorden. Ook hebben bulldozers .«•4 woningen met de grond gelijk gemaakt. De aanblik in ra is schokkend. De gevechten in Sabra en het aangren- le Shatila hebben heeft minstens 15.000 Palestijnen dak- gemaakt. De meesten van hen zochten een veilig heen- len in het door Druzen beheerste heuvelgebied buiten de Edstad. Sovjet troepen rukken op in Kunar-vallei ISLAMABAD De Afghaan se guerrillastrijders hebben zich onder druk van een Rus sische overmacht uit het groot ste deel van de Kunar-vallei nabij de Pakistaanse grens te ruggetrokken. Russische troe pen hebben bezit genomen van een strategisch belangrijk dorp halverwege de vallei. Dit hebben bronnen bij het Af ghaanse verzet gisteren be kendgemaakt. De verzetsstrij ders trokken zich terug na ruim een week van hevige bombardementen en herhaal de aanvallen door Russische tankeenheden en stoottroepen. /1ID JE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH ..Stap in. Verholen," zei Gozewijn van Uy- peldepippel!" riep de smid uit. „Gaan we naar QC,,Toen jij vanmorgen lekker lag'uit te sla- de Nationale Bank?" „Precies!" grinnikte 'S er al een heleboel gebeurd. Eerst heb- Gozewijn. „En dat is de grootste bank van heel we gewacht tot het water in die sakkerloot- het land. We zijn er al, zie ik. Stap uit, Verholen, ^^^ratenkelder weer was weggevloeid. Met be- en volg me in deze kapitalistische bunker, waar van brigadier Kleuntjes en de kok hebben nijn kist goud toen naar boven gezeuld. Dat een hele hijs, zoals je wel begrijpt." „En lardssen hebben ze je pak ook mooi ontvlekt en ïrst," prees smidje Verholen. „Je ziet er r helemaal als een héér uit!" „Wij van Uy- zijn allemóal heren," hernam Gozewijn met iste trots. „Afijn, om kort te gaan: vanmor- Jjajin alle vroegte hebben we onder politiege- I mijn kostbare goudschat naar de Nationa- IJpnk gebracht. Daar ligt het nu veilig in de en ze zijn het voor me aan het tellen. En t neem ik jou nu mee naartoe." „Gom- het sakkerlootse aardse slijk de kluizen uitpuilt. Nou..., voor mij kunnen ze wat met dat politieke geklep over het aardse slijk. Een goedgevulde bankrekening is beter dan niks, wat jij!?" Blijkbaar was de bankdirecteur deze mening ook toegedaan, want hij stond in hoogst eigen persoon al op zijn nieuwe cliënt te wachten. Zijn gelaat was een en al welwillendheid, maar ja..., dat hoort nu eenmaal bij het bankwezen. Als je een welgevulde rekening-courant hebt, is de di recteur best bereid je joviaal en vriendelijk toe te lachen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Over de massaal gevierde over- tie voor de Griekse boeren zouden Spanje en Portugal het lidmaatschap kunnen verge ten. De chantage lukte. Op de Top van Brussel, eind maart, winning van de Griekse waren de regeringsleiders het premier Papandreou schijnt een merkwaardig licht. Die overwinning is namelijk in niet geringe mate te danken aan de Europese Gemeenschap, terwijl Papandreou nog voor zijn verkiezing in in 1981 de Grieken plechtig beloofde uit die EG (en de NAVO) te zullen stappen. De bange vraag in de Ge meenschap, waar Papan dreou verre van populair is, is dan ook welke con clusie de Griekse premier uit de verkiezingswinst zal trekken. In 1981 voerden twee grote be loften Papandreou naar de macht. Hij zou Griekenland onmiddellijk uit de NAVO te rugtrekken en hij zou onder handelingen gaan voeren om ook uit de Europese Gemeen schap te kunnen treden. Papandreou had daar zijn re denen voor. Met te dreigen uit de NAVO te stappen haalde hij bij de verkiezingsstrijd veel wind uit de zeilen van de Mos kou gezinde communisten (KKE); bovendien zou na de verkiezingen wel eens kunnen blijken dat hij de steun van de KKE nodig zou hebben. Toen die steun niet echt nodig bleek, schrapte hij het plan de NAVO te verlaten, maar hij bleef bij de NAVO-onderhan- delingen wel dreigen om zo de eigen achterban rustig te hou den. Zijn taktiek binnen de EG werd voor de overige lidstaten bijna een nachtmerrie. Tijdens de top van regeringsleiders in Dublin in december liet hij zijn collega's verbijsterd ach ter, toen hij op het laatste mo ment een veto uitsprak over het lidmaatschap van Spanje en Portugal. Indien niet ette lijke miljarden vrijgemaakt zouden worden als compensa- zo beu, dat ze besloten het lid maatschap van Spanje en Por tugal met geld te kopen. Zo kreeg Papandreou ruim 5 mil jard gulden om letterlijk en fi guurlijk de boer mee op te In 1981 hield Papandreou in een poging een hervormings plan uit te voeren, dat overi gens nog niet van de grond ge komen is, de boeren nog voor dat de EG een slechte zaak voor hen was. Toen hij bij de Europese verkiezingen de be lofte ten aanzien van de EG nog niet nagekomen was, kwam hem dat redelijk duur te staan, want hij verloor een op de elf boeren. Nu tapte hij uit een ander vaa tje. Dank zij zijn harde opstel ling binnen de EG, zo liet hij radio en tv prediken, konden de boeren een zonnige toe komst tegemoet zien. Gezien de verkiezingsuitlag is die op zet geslaagd. Voor de Gemeen schap betekent dit niet dat de komende tijd zorgeloos tege moet gezien kan worden. De droom van de Griekse boeren komt namelijk niet uit. Voor een niet onbelangrijk deel van de toegezegde 5 miljard gulden zal de Griekse regering in Brussel plannen op tafel moe ten leggen, omdat de generosi teit van de EG niet zo ver gaat dat het bedrag zonder meer in de Griekse staatskas gestort wordt. Dat probleem is voor Papandreou niet zonder meer op te lossen, omdat zijn ambte lijk apparaat onvoldoende uit gerust is om plannen te reali seren, die hout snijden. Papandreou heeft om de infla tie te bestrijden, die onaccepta bele vormen aangenomen heeft, en om de tot grote hoog te gestegen schuldenlast te verminderen veel meer nodig dan de 5 miliard, die voor een groot deel al onzeker is. Dat betekent dat de Europese Ge meenschap wellicht- nog jaren de last van Papandreou's over winning -zelfs niet gewenst door d^jeestverwante Franse president en de Spaanse en Portugese premiers- met zich mee zal dragen en daardoor ernstig in de ontwikkeling ge stoord blijft. AMSTERDAM De con ferentiezalen van het Am sterdamse Sonesta-hotel zijn vandaag en morgen voor de buitenwereld af gesloten. Voor alle be langstellenden aan het oog onttrokken wordt binnen top-overleg ge voerd tussen de landen die zijn aangsloten bij de IGGI (de Intergouverne mentele Groep voor Indo nesië), een groep westerse landen die hun ontwikke lingshulp aan Indonesië zo goed mogelijk proberen te coördineren. De inzet van de tweedaagse conferentie is hoog: een bedrag van ruim twee miljard dollar. De IGGI werd in 1966 in het leven geroepen om meer lijn te brengen in de westerse ont wikkelingshulp aan Indonesië. Tot de groep behoren behalve Nederland en Indonesië onder meer Groot-Brittannië, Frank rijk, West-Duitsland, de VS, Canada en Australië. Ook de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds zijn er bij aangesloten. De economische hulpverlening die Indonesië via de IGGI be reikt, dient nog meer dan bij menig ander land een duide lijk politiek doel. Na de roeri ge periode-Soekarno is de wes terse wereld er veel aan gele gen Indonesië binnen het niet- communistische kamp te hou den. Indonesië is een reusachtig ei landenrijk, strategisch belang rijk gelegen en met nog onge kende economische reserves. Bovendien is het met zijn 160 miljoen inwoners qua be volking het vijfde land ter we reld een potentiële afzet markt van formaat. De Indonesische economie be weegt zich, gemiddeld over de afgelopen vijftien jaar, in een duidelijk opgaande lijn. Dat is vooral het gevolg van de in komsten uit de olie- en gas winning. Die leveren niet minder dan 70 procent van de exportopbrengsten. Toen in het begin van de jaren tachtig de wereldmarkt voor deze produkten inzakte, waren de gevolgen daarvan direct merk baar. De regering-Soeharto zette de tering naar de nering en sinds twee jaar is er weer sprake van economische groei. In het nu lopende vijf-jaren plan wordt tot 1989 gerekend op een jaarlijkse groei van ge middeld vijf procent. Te hoog gegrepen? Misschien wel. Maar feit is dat zowel de We reldbank, het IMF als de ver schillende IGGI-lidstaten zich zeer ingenomen tonen met de economische koers die Indone sië is ingeslagen en daar ook resultaten van verwachten. Dat beleid laat zich in het kort omschrijven als: minder pro tectie; meer export van „non- oil" produkten, een verbete ring van de havens en de in frastructuur en meer arbeids intensieve, lichte industrie. Met name die uitbreiding van de werkgelegenheid is van groot belang, wil Indonesië in de toekomst kunnen concurre ren met landen in de regio zo als Maleisië, Singapore en de Filippijnen. Op een ander ter rein is al succes geboekt. Indo nesië is in staat de gehele ei gen bevolking van rijst te voorzien. De produktie is zelfs zo groot, dat nu weer proble men dreigen door een tekort aan goede opslagruimtes. De gedegen manier waarop 's lands ontwikkeling wordt voorbereid, ligt mede aan het succes-op-dit-moment ten grondslag. De Indonesische re gering presenteert elke jaar een zogenaamd „Blue Book", waarin de projecten staan ver meld die het in de komend ja ren hoopt te verwezenlijken. Dit boek is de basis waarop in Amsterdam wordt onderhan deld. Elk jaar vertrekt de In donesische delegatie redelijk voldaan uit Nederland naar huis. Verschillende internationale organisaties zijn van mening dat Indonesië door de olie-in komsten niet meer tot de ont wikkelingsland kan worden gerekend. Maar onder meer de Wereldbank adviseerde in zijn laatste jaarverslag om de IG- GI-steun voor het komende jaar in elk geval op hetzelfde peil te houden. Indonesië is naar de mening van de bank door die sterke afhankelijk heid van de olie-inkomsten nog veel te kwetsbaar om het zonder hulp (vooral leningen tegen een laag rentepercenta ge) te stellen. Voorzetting van de hulp wordt beschouwd als een voorwaarde voor een sta biele ontwikkeling, zowel eco nomisch als politiek. De vergadering in Amsterdam wordt, zoals altijd, door Neder land voorgezeten. Die voorzit tersfunctie van minister Schoo is een afspiegeling van de be langrijke positie van Neder land in de IGGI, ondanks het feit dat ons land niet meer le vert dan drie procent van alle buitenlandse hulp die Indone sië jaarlijks krijgt. De histori sche relatie tussen beide lan den is hier natuurlijk niet vreemd aan. De Nederlandse IGGI-bijdrage bedraagt zo'n 160 miljoen gul den per jaar, waarbij de na druk steeds meer komt te lig gen op projecten, waarvoor Nederland specialistische ken nis in huis heeft. „De behoefte van het land staat voorop. Daarna wordt gekeken wat Nederland in huis heeft. Dat doen niet alleen wij. Ook In donesië weet precies op welke terreinen wij dat land kwalita tief iets te bieden hebben", al dus een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken, uit wiens woorden blijkt dat de nieuwe politiek om het bedrijfsleven meer in te schakelen bij de ontwikke lingssamenwerking op dit ter rein volop in praktijk wordt gebracht. Voorbeelden daar van zijn de Nederlandse deel name in de maritieme sector: de plannen van Indonesië om de communicatie en het ver voer tussen de duizenden ei landen ingrijpend te verbete ren. Maar ook de moderne landbouw (agro-industrie). Bo vendien besteedt Nederland veel aandacht aan onderwijs en training. Toch is het-in Indonesië niet uitsluitend goud dat er blinkt. Het land wordt immers nog al tijd door jgeneraals bestuurd. De verschillen tussen rijk en arm zijn nog steeds groot. Het aantal landloze boeren neemt nog steeds toe en de steden ra ken steeds meer overbevolkt Nederlandse ontwikkelings werkers weten af en toe niet precies, hoe zij zich tegenover het land moeten opstellen. „Vergeet niet", aldus een van hen, „dat Indonesië de meest onderdrukkende staat is uit de hele regio. De sociale controle en de controle door de macht hebbers is groot. Ze weten echt alles wat er in het land ge beurt. Aan de andere kant weet je dat het land bijvoor beeld dringend om kleinscha lige industrialisatie verlegen zit. Op Java is 62 procent van de bevolking boer. Dat percen tage moet omlaag, maar dan zal er wel vervangende werk gelegenheid moeten zijn. Na tuurlijk kan Nederland daar een rol bij spelen. Wij zijn niet tegen die samenwerking en wij zijn niet tegen de IGGI. Je moet er alleen niet te braaf over praten". JOS TIMMERS INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 'ADVERTENTIE Zij zonden namelijk hun persoonlijk nummer temg naar Reader's Digest en wonnen een geldprijs in een Reader's Digest Prijzenfestijn. Een prijs die kan oplopen tot maar liefst een ton. Toch even aan denken als er een envelop van Reader's Digest in uw bus ligt. Want alleen op ingezonden nummers betaalt Reader's Digest uit. Maar dan ook tot elke prijs. READER'S DIGEST. WIJ BETALEN UIT TOT ELKE PRIJS. [JÊ

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5