iHollandse Nieuwe9 levert 11.800gulden pp voor Greenpeace Waterdichte controle op vuilstortplaats geëist Zilveren Anjers toegekend OPMERKELIJKE ACTIE OUWEHAND'S REDERIJ Opknappen Middenweg kost 35 mille meer Begroting Zoeterwoude ook volgend jaar krap sluitend Vijftig jaar na kermis nog steeds een paar ■^IDEN OMGEVING £eidéc@ou/ia*il DINSDAG 4 JUNI 1985 PAGINA 17 -bouwvakker (wond t ZILK Op een iwterrein aan de prtlaan in De Zilk (gisterochtend een fwijkse werkne- t van een bouw- Irijf gewond ge- jkt. De man viel l een trap en werd I rugletsel en pfdpijn vervoerd ir het Academisch henhuis in Lei- f Vierdaagse van start NOORDWIJKERHOUT In totaal 1272 deelnemers meldden zich gisteren aan de start voor de vierdaagse van Noordwijker- hout. Sommige verenigingen nemen al dertig jaar aan de vierdaagse deel. Van de scholen bracht ook dit jaar weer de Pin- senhof het grootste wandelleger op de been, namelijk 345 leerlingen met enkele onderwijzers. De tocht voerde door de duinen en dit noodzaakte de deelnemers in rolstoelen om van de uitgestippelde route af te wij ken en het rijwielpad te volgen. Van avond zoeken de deelnemers de schaduw op van landgoed Leeuwenhorst. Morgen voert de tocht langs de Oosterduinen. De vierde dag zal eindigen op het oude voet balveld. Staal te dik VOORHOUT Onbe- kenden hebben zondag nacht geprobeerd de brandkast van een be drijf aan de Carolus Crusiuslaan in Voor hout te kraken. Men kwam het bedrijf bin nen door een raam te forceren. De snijbran ders bleken evenwel niet in staat om het staal van de brandkast te bedwingen. De inbre kers moesten onver richter zake huiswaarts keren. Zilveren jubileum burgemeester Winkel Burgemeester Winkel van Noordwijkerhout vierde gisteren het feit dat hij 25 jaar in overheidsdienst was. Daarvan bekleedde hij 18 jaar het ambt van burgemeester, eerst in Nootdorp, nu in Noordwijkerhout. „Onzicht baar leiding geven", zo kenschetste de heer Winkel de taak van een burgemeester in een toespraak tot zijn ambtenaren en de ge meenteraadsleden. Hij werd toegesproken door wethouder Heemskerk, gemeentese cretaris Adriaanse en de heer Ket. De heer Sluis zei namens de raadsleden dat een ambtenaar die wil excelleren zowel goede als slechte eigenschappen bezit. Na deze toespraken maakten vele Noordwijkerhou- ters van de gelegenheid gebruik om hun burgemeester te feliciteren en in de bloeme tjes te zetten. LEIDEN/DEN HAAG De heer G.J. de Jon- cheere, honorair medewerker aan het Rijksherbari um in Leiden krijgt dit jaar uit handen van Prins Bernhard een zilveren anjer. Hij krijgt deze onder scheiding voor zijn wetenschappelijk werk op het gebied van de varens. Prins Bernhard reikt dit jaar op 26 juni in het Pa leis op de Dam aan vier personen een zilveren an jer uit. Behalve de heer Joncheere krijgen de heer W. Knippenberg uit 's Hertogenbosch, mevrouw L. 't Hart uit Pietersburen en mevrouw M. Kool uit Zuidwolde een dergelijke onderscheiding. 1 f 'e"KATWIJK Het eerste ^emmertje met 50 'Hol- op Jand se Nieuwe', ofwel krakend verse groene Jiaring, heeft gisteravond op de visafslag van Kat wijk maar liefst 11.800 ,engulden opgebracht. De eigenaar van het schip eftdat de haringrace won, larrederij Ouwehand, kreeg '°^die prijs zo hoog omdat ^tevoren bekend werd ge smaakt dat de opbrengst ,okvan de allereerste harin- )atgen van dit seizoen be- ijnstemd was voor de mi- Jieïieu-organisatie „Green- jjjpeace". Onmiddellijk ar.barstten na dat bericht Thjfond negen uur in het le-gebouw aan het Prins be-Hendrikkanaal in Kat- iarwijk hectische tafrelen Oos en boden verschillen de, tie gegadigden de eer- tijdjste Hollandse nieuwe in iis-bezit hebben is altijd een rdtgoede reclamestunt er la"flink op los. De rederij wil Greenpeace steunen vanuit het oogpunt dat de belangen van de visse rij en deze milieuorganisatie op de lange termijn hetzelfde zijn: een schone zee te heb ben. Daarom werd in samen werking met collega-reders en -vissers in mei ook al in het blad Visserij nieuws een advertentie ten bate van deze organisatie geplaatst. „Ons zeemilieu wordt regelmatig bedreigd door lozingen van schadelijke stoffen. Voor de haring die we vangen in de Noordzee bestaat op dit mo ment gelukkig geen enkel gevaar. Dit moeten we zo houden. Milieuorganisaties staan op de bres en vechten wat dat betreft voor alle vis sers en uiteindelijk ook voor de consument. De visserij en Greenpeace willen beiden dat ook toekomstige genera ties nog de vruchten van de zee kunnen plukken. Recent is het actieschip Sirius van Greenpeace opgebracht in Antwerpen omdat dit schip dumping van afval in zee wilde verhinderen. Een groot chemieconcern liet het schip aan de ketting leggen. Om Greenpeace te steunen voert de visserijsector collectief ac tie onder het motto „Stort hij straks in zee of stort u nu op onze giro?". Het record-bed rag van 11.800 gulden werd binnen een kwartier bereikt. Veiling meester Martien van der Plas begon de veiling bij opbod door in te zetten met 1000 gulden. Daarna begon het bieden, eerst met vijfhonderd gulden per keer omhoog en na de 4000 gulden met hon derdjes. Een drietal aspirant- kopers dreef de spanning en de temperatuur in het zaaltje tot grote hoogten. „7700, 7800, 7900, 7950. Kom op mensen, het is voor een goed doel", riep veilingmees ter Van der Plas. Een luid applaus viel de koper ten deel toen het bieden uitein delijk bij het magische be drag van 11.800 gulden bleef steken. Het was overigens voor het eerst dat „de win naar", W. Meester van res taurant De Mandenmaker in Spakenburg, zich in de strijd om de Hollandse Nieuwe be gaf. 236 gulden De aanwezige staatssecretaris van landbouw en visserij, A. Ploeg, berekende razendsnel dat voor de eerste vijftig ha ringen dus 236 gulden per stuk werd neergeteld. Daar mee zijn dat de duurste sinds er vanaf 1983 weer op haring gevist mag worden. In dat eerste jaar brachten de eerste haringen 30 gulden per stuk op. De geveilde haring kwam, zoals gisteren al bekend werd, van de KW 122, de „Arie Ouwehand" van de ge lijknamige rederij uit Kat wijk. De ook uit Katwijk af komstige „Johanna", ofwel KW 39 van de rederij Ken- nemerland, kwam een uur later binnen. Ook de vangst van dat schip werd gister avond in Katwijk geveild. De winnaar, de KW 122 met aan het roer Klaas van der Plas, bracht aan wal 1452 emmers van vijf kilo met elk vijftig stuks, 1488 emmers van vijf kilo met elk 45 stuks, 146 pakken van 24 kilo met 120 tot 140 haringen, 173 pakken van 24 kilo met elk 220 tot 240 haringen en nog eens drie kantjes; in totaal zo'n 23.000 kilo. De „Arie Ouwe hand" is zaterdagmiddag om drie uur van wal gestoken en heeft 24 uur later bij Schot land in de Noordzee de net ten uitgeworpen. Na een paar uur vissen, is men met ge zwinde spoed teruggekeerd naar Nederland. De verwij ten van Scheveningse zijde dat de zondagsrust aan boord van de Katwijkse schepen niet is geheiligd, bestempelt A. Ouwehand van de Kat wijkse rederij als uiting van jaloezie. „Die schepen zijn erop ingericht om 's zondags de vis te verwerken. Dat is normaal". Over de kwaliteit van de eerst gevangenen was men in Khtwijk zeer tevreden. De kenners wreven zich in hun handen toen zij de nieuwe lingen keurden. „De kwali teit is wel dertig tot veertig procent beter dan verleden jaar. Het is een zeer goed ha rinkje, lekker donker van kleur. Daaraan kan je zien dat die uit noorderlijk water komt. Hij ziet er anders uit dan de Deense", zo klonk het deskundig rond de ingevro ren vis. Reder Ouwehand stelde ook nog: „De kwaliteit is super, ouderwets gewoon, De eerste Hollandse Nieuwe is gekocht door W. Meester (links). Samen met zijn in klederdracht gesto ken echtgenote en zijn haringleverancier H. Koelewijn geniet hij ervan. zeker in vergelijking met de eerste vangsten van andere jaren". Overigens zal binnen veer tien dagen bekend worden wie de koninginneharing mag leveren. Dit jaar is van het roulatie-systeem van vis serijgemeenten afgestapt. Schepen uit alle gemeenten kunnen nu meedoen in de strijd om de kwalitatief beste haringen te leveren. De al- lerbesten worden uiteindelijk aan koningin Beatrix aange boden. Naar verwachting zal de nieuwe haring vanaf van daag tussen een rijksdaalder en vijf gulden gaan kosten in winkels en aan de kar. De Leidse vishandelaar Schaap uit de Herenstraat kondigde al aan dat de haring bij hem vanaf vandaag voor een rijksdaalder over de toon bank gaat. ASTRID SCHOORDIJK ervaller o-i Wassenaar er rermeesterd er"ft gistermorgen een over- §e*ler in zijn woning aan de te.n>egaaienlaan weten te over- 1 )eesteren. Omstreeks acht ïns: 's morgens belde de over- |er, een 20-jarige Amster- ^nmer aan bij de woning in Rspnaar en hield de bewo- een pistool onder de neus. -""overvaller ging met de be- lllllher het huis binnen, hield r h£ en zijn vrouw onder schot Keyzeiste geld. Hij kreeg 250 Anden, maar wilde meer geld Simodrong aan op een bezoek de bank. Hier werd enige ra over gediscussieerd. De n, srvaller was inmiddels gaan Kuifcn en had het pistool, naar semar bleek een alarmpistool, Jjjit zich op de bank neerge en Op een gegeven moment irwaï de bewoner zijn kans Jeat>on en dook bij het uitma ak van zijn sigaret onver- ■rriak'bt over de salontafel naar Patr wapen en slingerde dat lomevolgens weg. Hierop ont- ®in ld een vechtpartij. De Smuw van bewoner rende Lm- buis uit en waarschuwde raatf wielrijder, die mee naar ie. Tien ging en hielp de over- tatijer te overmeesteren. De lritie werd gebeld en even la- lè v kon de Amsterdammer i Wijfden gearresteerd en inge- andfen. De man bekende nog in °t, «gestolen auto te rijden, die zondag in Delft onder be- HUIjging van hetzelfde wapen de eigenaar had afgeno- jwmmmmm J.HOWARD'S Nieuwe bus Zeehospitium „Ik kan u niet uitdrukken hoe belangrijk deze bus voor ons is. Wij zijn er bijzonder blij mee en danken al diegenen die door financiële gaven of op an dere wijze ervoor hebben ge zorgd dat de bus er kon ko men". Adjunct-directeur Wen- tholt van het Rijnlands Zeehos pitium in Katwijk gebruikte deze woorden toen hij gisteren namens alle bewoners de sleu tels en papieren van de nieuwe rolstoelbus van het huis in ont vangst nam. De aanschaf van de ongeveer een ton kostende bus is dankzij acties van de Stichting Vrienden van het Rijnlands Zeehospitium gerea liseerd. De twee oude busjes moesten weg en het huis zelf heeft geen middelen om nieu we te kunnen aanschaffen. Dankzij vrijwilligers, die achter het stuur plaats nemen, kan de bus overigens verder rijdende worden gehouden. Op de foto tonen adjunct-directeur Wen- tholt (links) en B.J.A. van Schaik (rechts) van Mercedes Nederland dat de bus aan de modernste eisen voldoet. LEIDERDORP Er moet een waterdichte controle ko men op de vuilstortplaats die in het Doesgebied langs de Rijksweg A4 zal worden inge richt. Deze eis werd gister avond heel nadrukkelijk door alle leden van de raadscom missie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu op tafel ge legd. De plannen voor een vuilstortplaats, waarover al tien jaar wordt gesproken, be ginnen thans vastere vormen aan te nemen. Op langere termijn krijgt het gebied een recreatieve bestem ming. Wethouder A.H. Meer burg deelde mee, dat de pro vincie bereid is aan de ge meente Leiderdorp voor het winnen van zand een ontgron dingsvergunning te verlenen. Daarmee wordt aan een wens van de gemeente tegemoet ge komen. Leiderdorp heeft steeds de koppeling tussen zandwinning en vuilstortplaats benadrukt. Er wordt binnen kort een werkgroep ingesteld van vertegenwoordigers van de gemeente Leiderdorp, de provincie, de inspectie Volks gezondheid en de gemeen schappelijke vuilverwerking Leiden die zich met de voor bereiding van de vuilstort plaats zal bezighouden. Op zeer korte termijn wordt een zogenaamd geo-hydrologisch onderzoek gehouden, waar voor Leiderdorp de opdracht zal geven. Het is ook de bedoeling dat het vuilverwerkingsbedrijf Vliko een plaats krijgt toegewezen. Meerburg zei binnenkort een uitspraak van de Raad van State te verwachten over de hinderwetvergunning waar door Vliko gedwongen wordt zijn huidige vestiging aan de Hoogmadeseweg te sluiten. Over de milieu-technische as pecten stelde Meerburg dat in de zandput geen vuil zal wor den gestort, maar dat deze wordt bestemd voor waterre- creatie. Het is de bedoeling dat de vuilstortplaats alleen wordt gebruikt voor grof vuil en bouw- en sloopafval. Een spe ciale folie, die het milieu moet beschermen, wordt op de bo dem aangebracht. De commissie bleek er moeite mee te hebben dat de Leidse vuilverbranding een grote rol speelt bij de controle op het storten van vuil. De commis sieleden W. Kruidenier (VVD) en H. van der Zande (PPR) hielden een pleidooi voor een onafhankelijke controle, zelfs al zou dat extra geld kosten. Zij waren er niet helemaal ge rust op, dat tussen het sloopaf val chemisch bedrijfsafval trecht kan komen. Wethouder Meerburg benadrukte dat ook de gemeente streeft naar waarborgen om illegale vuil- stort te voorkomen. VALKENBURG De reno vatie en herindeling van de Middenweg gaat 120.000 gul den kosten. Dit is 35.000 gul den meer dan in het investe ringsschema is gereserveerd. Het plan werd gisteravond aan de leden van de raadscommis- Wethouder H. van der Nagel deelde de raadscommissie mee dat de ontbrekende 35.000 gul den gehaald kunnen worden uit het fonds stads- en dorps vernieuwing. Het raadslid A. de Vries (GPV) was in eerste instantie niet enthousiast met dit duurder uitvallend plan. Hij herinnerde aan het plan voor het aanbrengen van een lift in het gemeentehuis, dat wegens te hoge kosten in de ijskast is gestopt. Tevens stelde hij dat ook andere straten in het dorp aan een opknapbeurt toe zijn. Wethouder Van der Nagel deelde desgevraagd mee dat de herindeling in de straat een verlies van 6 parkeerplaatsen betekent. Het college zal nader advies inwinnen bij de rijkspo litie ter voorkoming van ver keersproblemen, mevrouw G. Spiering-Poot (CDA) vond dat het een goede zaak was om achter het collegevoorstel te staan. Het plan goed aanpak ken, dan zijn we er voorlopig vanaf, stelde zij. Uiteindelijk kon de commissie met de opzet van het plan akkoord gaan. Op de gevaarlijke kruising Mar. Poststraat/ Hoofdstraat zal een verkeersspiegel wor den geplaatst. Dit deelde wet houder H. van der Nagel mee naar aanleiding van vragen van de VVD'er Mizee over deze verkeerssituatie. A. P. Bremer stelde voor om prioriteit te verlenen aan de gevaarlijke situatie die is ont staan door spanning op de damwand van de grote wate ring. „Gezien de aangrenzende woningen is het onverant woordelijk deze aanpak langer uit te stellen", aldus Bremer. Tenslotte deelde wethouder Van der Nagel mee dat don derdag 13 juni om vier uur de gerenoveerde Hoofdstraat offi cieel in gebruik wordt gesteld. Vorige week werd het ver keerslicht opnieuw ingesteld aan de Hoofdstraat/Voorscho- terweg waarmee een einde ge komen is aan de gevaarlijke oversteeksituatie voor brom mers en fietsers. ZOETERWOUDE Als de voortekenen niet bedriegen zal de gemeente Zoeterwoudë ook in 1986 een sluitende begroting heb ben zonder dat er sprake is van een verhoging van de belasting en overige tarieven. Uitgangspunt bij dat streven is voorts dat de uitgaven op hetzelfde niveau blijven als in 1985. Gevolg van deze opzet is dat er vooralsnog géén ruimte is voor investeringen terwijl de begroting van het lopende jaar „ruimte" heeft tot een bedrag van ruim 32.500 gulden. Het college van burgemeester en wethouders spreekt zelf van een „nog minder dan krap sluiten de begroting 1986". Consolidatie van het inkomsten- en uitgavenniveau wordt dui delijk gezien als het kenmerk van de begroting voor het ko mend jaar en is tevens, aldus het college, het maximaal haalbare. Het gemeentebestuur denkt inkomsten en uitgaven in even wicht te kunnen houden door het onderhoud van wegen plan matig via het meerjarenonderhoudsprogramma uit te voe ren. Voorts zullen de onderhoudsuitgaven van gebouwen en ge meentelijke objecten tot 1989 niet noemenswaardig veranderen. De personeelslasten vormen een groot en noodzakelijk onder deel van de totale uitgaven. Door voortdurend de efficiency van de werkwijze (mede in relatie tot de arbeidstijdverkorting) te bezien wordt verwacht dat de toekomstige personeelslasten geen bovenmatig zwaardere last voor het budget betekenen. De subsi dies in de welzijnssector zijn op de nullijn gesteld. Uitgangspunt bij de belastingen is dat deze niet worden verhoogd. Door de toe name van het aantal woningen en realisatie c.q. uitbreiding van industrie complexen betekent dat de inkomsten aan onroerend- goedbelastingen toch enigszins zal toenemen. De hondenbelas ting, rioolrechten, reinigingsrechten enz. worden niet verhoogd. Wat wel wordt verhoogd is het tarief van een zwemabonnement dat in de voorverkoop wordt gekocht. Thans is dat 27,50 en dat wordt opgetrokken naar bijna ƒ32,50 voor personen t/m 15 jaar en 46 gulden voor personen van 16 jaar en ouder. Hoewel dat financieel niet echt zoden aan de dijk zet gaat het meer om een betere bijstelling van tarieven in de voorverkoop en na die pe riode. De in Voorhout woonachtige Jaap van der Geer en Neeltje Lan- gerak beloofden elkaar op 5 juni 1935 voor altijd trouw. De bruid en bruidegom komen beiden uit Zoeterwoude en daar leerden zij elkaar dan ook kennen tijdens de jaarlijkse kermis. Het bruid spaar, dat nog een uitstekende gezondheid geniet heeft vier dochters en zes zonen en 27 kleinkinderen. „Aan dat aantal heb ben ze met z'n tienen gewerkt, dus dat is zo'n mirakel niet", vind de bruidegom lachend. Het gouden huwelijksfeest wordt morgen gevierd met kinderen, kleinkinderen en verdere familieleden met een H. Mis in de Bartholomeuskerk in Voorhout waarna 's mid dags van half zes tot half zeven een receptie wordt gehouden in het parochiehuis aan de Herenstraat. De bruidegom werkte fn de bollen en omdat hij in 1944 bij de firma Chr. van der Geer in Voorhout ging werken, bouwde het bruidspaar het eerste nestje in de Mgr. Broerestraat in het bol- lendorp. Een half jaar later verhuisden de heer en mevrouw Van der Geer naar de Boekhorstlaan 33. Na 24 jaar verlieten zij ook dat weer om naar hun huidige huls te vertrekken. In het begin van de jaren vijftig begon Jaap van der Geer voor zichzelf. Hij kweekte narcissen en blauwe druifjes. „Ik was één van de besta blauwe druivenkwekers", vertelt de bruidegom „Samen met een kweker uit Noordwijkerhout had ik altijd een soort competitie

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17