„Sfeer belangrijker dan salaris: als je het maar naar je zin hebt j Overvloed aan tennistoernooien in Leidse regio TENNIS CIRCUIT „Papieren" zege baat schakers Katwijk niet LEIDEN OMGEVING CeidócGowtant Van school...en dan...? (3) SCHOOLVERLATER OVER TOEKOMSTIGE BAAN: WIE MOOI WILGAAN, KANHEf INDE KRANT ZIEN STAAN, DINSDAG 4 JUNI 198S PAGINA l(ü De warme Tweede Pinksterdag is opz'n Hollands ten einde gelopen. De straten zijn weer nat en af en toe vallen er nog meer druppels. In een kantoorgebouw waar het anders gonst van de bedrijvigheid praten negen jonge mensen, die deze weken het examen afleggen voor hun middelbare- of hogere beroepsopleiding, over hun toekomst. Twee technici, twee analisten, twee fysiotherapeuten, een cultureel werker en twee modevormgevers over doorstuderen, werken, dienstplichten niet-werken. -ou (W< DEN HAAG Aan het eind van de bijeenkomst, als de bandrecorder al lang niet meer loopt, schiet de 20-jarige Arjen Gerritsen uit Den Haag ineens nog een reden te binnen waarom hij na de zomer de overstap maakt van de middelbare tech nische school naar de ho gere technische school. „In mijn omgeving zie ik allemaal mensen die ont zettend jong al gesetteld zijn: mannetje, vrouwtje, kindjes, een baan. En dat dan voor de eerstkomen de veertig jaar. Daar moet ik nog niet aan denken. Door nog drie jaar naar school te gaan heb ik nog even uitstel". George Molenaar uit Zoeter- meer is 24 en woont al een aantal jaren samen. Hij kan een lach niet onderdrukken. Dan zegt hij: „Ik geloof dat jij bang bent voor huisje, boomp je, beestje. Ontloop jij je ver antwoordelijkheden niet?". George is uit interesse voor techniek van de lts naar de mts gegaan. „Van nature ben ik nieuwsgierig van aard. Omdat ik meer kennis wilde hebben ben ik naar de mts ge gaan. Ik heb ook wel hts- plannen gehad maar ja, als je samenwoont, moet er brood op de plank komen. Dus die plannen heb ik op een gege ven moment opzij gezet". George heeft goede hoop dat hij zijn stageplaats kan omzet ten in een vaste baan, omdat met het vertrek van een me dewerker een vacature is ont staan. Hij moet wel de gebrui kelijke sollicitatieprocedure afwachten. Arjen vraagt zich af of hij wel tevreden moet zijn met een mts-diploma. „Dan maar naar de hts, nog even van de facili teiten genieten. Ik geloof wel dat 't een aardige keus is. En als 't dan maar drie jaar extra leren is. vind ik dat wel te doen. Daar komt nog bij dat ik ooit een geschiedenisleraar had die zei: kennis is macht. Met dat in m'n achterhoofd ga ik naar de hts". Moeilijke wijken „De mentaliteit van die jonge ren, daar Kan ik gewoon niet bij", zegt de 21-jarige Mark de Bruin uit Den Haag over zijn stageperiode in Haagse club- en buurthuizen. Mark heeft in Leiden aan de mbo-school Emilie Knappert cultureel werk gedaan. „Ik weet niet of ik in dit werkveld wil blijven. De ervaringen die ik tijdens m'n stage heb opgedaan, zijn vrij negatief. Ik had dan ook wel club- en buurthuizen in de moeilijke wijken. Je hebt totaal geen inloed op ze. Als ze merken dat je een andere manier van praten hebt, uit een ander milieu komt, ne men ze niets meer van je aan. Je moet echt heel autoritair zijn. Wil je gezag hebben, dan moet je ook op z'n tijd klap pen uitdelen. Dat zint me he lemaal niet, ik wil niet op zo'n manier met jongeren wer ken". Toga's en beffen „Na de mavo wilde ik iets met kleding gaan doen. Mijn ou ders en leraren zeiden: ben ie gek! Je gaat gewoon naar de meao, een goede opleiding volgen. Ik ben er met zó'n ge zicht heengegaan", zegt de 21- jarige Haagse Michel Jonge- jan, zijn hand op borsthoogte onder zijn kin houdend, „en ik ben er echt met zó'n ge zicht weer af gegaan". Na dat onplezierige intermezzo van een jaar is Michel naar de technische school voor mode en kleding gegaan. Nu werkt Over een paar weken hopen ze allemaal hun diploma te heb ben. Van links naar rechts, staand: George, Arjen, Anneke, Sophia, Mark en Michel. Zittend: Linda, Lia en Noortje. hij in een kleermakersatelier aan toga's en beffen voor rechters en advocaten. „Dat wil ik nog een tijdie blijven doen. Intussen werk ik aan tekeningen en ontwerpen. Daarmee wil ik een goede kans maken om op een acade mie voor beeldende kunst te komen. Ik ben iemand die lie ver zelf de touwtjes in handen heeft. Als je goed werk kunt laten zien en je wordt overal aangenomen dan kun je zelf bepalen waar je heen wilt". Noortje Molenaar (20) uit Den Haag zit bij Michel in de klas en ook zij heeft werken met -kleding hoog in het vaandel staan. Toch was de school voor mode en kleding aan de Haagse Dorpersdreef niet haar eerste keus. Al voordat ze deze opleiding begon, deed ze toelatingsexamen aan de Amsterdamse hts voor de tex tielindustrie Mr. Koetsier. Hoewel Noortje toen werd af gewezen, heeft ze het een paar weken geleden nog eens geprobeerd. Mocht de uitslag weer negatief zijn dan gaat ze aan de Haagse hts bedrijfs kunde studeren. „Als je de kranten openslaat zijn daar heel veel banen voor. Ik wil gewoon verder leren, meer weten. Ik wil later een heel goede baan hebben. Met de opleiding die ik nu heb, kun je wel een leuke baan krijgen maar niet een echt goede. Of je moet voor jezelf beginnen. Maar dat is niets voor mij. Ik wil zeker zijn van een goede opleiding. Daar kun je later altijd op terugvallen. Ik wil in alle omstandigheden goed voor mezelf kunnen zorgen". Drie maal uitgeloot „Ik heb al zo lang geleerd, ik hou het nou wel voor gezien". Linda van der Harst uit Den Haag is 24 jaar en heeft na haar vwo-opleiding een jaar scheikunde gestudeerd nadat ze was uitgeloot voor medicij nen. Daarna volgde Linda een jaar de secretaresse-opleiding bij Schoevers, toen scheikun de toch niet haar vak bleek te zijn en zij opnieuw voor medi cijnen werd uitgeloot. Het werd uiteindelijk de Haagse Academie voor Fysiotherapie, toen ze een jaar later voor de derde keer werd uitgeloot. Daar heeft de Haagse de afge lopen weken haar examens afgelegd; nu is zij op zoek naar een baan als fysiothera peute. „Via vervangingen kom je vaak nog wel aan een baan, dus als iemand met va kantie is of met zwanger schapsverlof of zo. Of anders via via. En verder heel wei nig", zegt ze. Lia Krul (21) eveneens uit Den Haag is een klasgenote van Linda en vult aan: „Je kunt ook voor jezelf beginnen maar dan moet je toestem ming vragen aan het zieken fonds. Je mag je dan meestal wel vrij vestigen maar dan krijg je voornamelijk particu liere patiënten. In het begin kun je daar zeker niet van be staan. Het vraagt een enorme investering. Artsen verwijzen liever naar fysiotherapeuten die al gesetteld zijn, die een goede ruimt^ hebben met veel apparatuur". Aansluitend op de havo heeft Lia de Haagse opleiding voor fysiotherapeu ten gevolgd; nu zoekt zij em plooi. Anneke Voskamp (21) uit Zoetermeer en Sophia Pauk (22) uit Den Haag moeten vol gende week hun eindexamen- werkstukken voor de Haagse Analistenschool verdedigen. Beiden hebben echter aan hun stage al een baan overge houden. „Toen wij aan de op leiding begonnen was dat wel anders", zegt Sophia. „Er was nauwelijks vraag naar analis ten. Nu hebben bijna al onze klasgenoten een baan nog voordat ze hun diploma heb ben". Anneke heeft na de havo sterk getwijfeld. „Ik wil de graag iets in de medische sector doen. Ik twijfelde tus sen fysiotherapie, verpleging en de analistenopleiding. Door de beroepskeuze-avon den op de havo is het de ana listenschool geworden. Ik was alleen bang dat ik de praktijk misschien niet zo leuk zou vinden. Want pas na het der de jaar ga je de praktijk in. Het viel gelukkig reuze mee", zegt Anneke die nu in het la boratorium van het Westein de Ziekenhuis werkt. Sophia: „In de derde klas vwo moest je tien vakken kiezen. Ik wilde graag biologie hou den, daarvoor was het weer verplicht dat je scheikunde koos. Een waardeloos vak, vond ik toen. Maar in de vier de zag ik ineens 't licht. In eens vond ik scheikunde heel leuk, dat is tot het eind zo ge bleven. Ik heb nu leuk werk: een contract voor acht maan den bij de Rijksuniversiteit Leiden. In 't onderzoek, geen routinematige dingen. Ik vind sfeer belangrijker dan salaris. Als je het maar naar je zin hebt Best wel gezellig Noortje twijfelt daaraan en probeert dat met en voorbeeld duidelijk te maken. „Stel: je hebt een leuke baan, maar je verdient er geen snars mee. Je kunt jezelf er net mee on derhouden en verder niet. Hoeveel sociale problemen zijn er niet tegenwoordig? Ik denk dat mensen met een mi nimumloon het heel erg ver velend hebben". Michel: „Ik heb heel veel baantjes gehad, en altijd had ik 't er naar m'n zin. Als ze tegen me zouden zeggen: je kunt hier 1200 gulden verdie nen en daar 1700 gulden, dan maken we het bij die van 1700 best wel gezellig. Als je ergens gaat beginnen met een nega tieve instelling, dan wordt het bij 1200 niet gezellig en bij 1700 ook niet. Als ik maar be zig kan zijn met die dingen waar ik mee bezig wil zijn". „Ik voel een kloof tussen jul lie en mij, bijvoorbeeld die sa larissen. Dat houdt mij eigen lijk helemaal niet zo bezig", zegt Anneke verbaasd. Mark: „Zou het niet zo zijn dat jullie tijdens de opleiding nooit over het salaris hebben moeten nadenken, want het is tóch wel redelijk betaald?" Michel: „Wij moeten er echt voor vechten, want als je in de kleding niets presteert dan krijg je ook niets. Het is ge woon een beetje ellebogen werk". Anneke: „Ja, inderdaad. Bij ons is het meer van: wij heb ben een papiertje en we wor den er toch wel naar betaald. En voor de rest maakt het niet zo veel uit. 't Raakt ons niet zo". „Zo denk ik niet hoor", zegt Sophia, „wij moeten ons ook waarmaken in ons werk. An ders wordt mijn contract niet verlengd". Volgens George heeft het al lemaal met elkaar te maken. „Het gaat om de definitie van arbeidsvreugde. Dat ligt niet alleen aan het werk maar ook aan alles wat daar omheen hangt. Ook of je thuis rond kunt komen zodat je aan 't eind van de maand, bij de ontvangst van het salaris, zegt: we zijn er weer en vol gende maand weer vrolijk verder. Dat zijn dingen die al lemaal met arbeidsvreugde te maken hebben". Noortje: „Als je gestudeerd hebt kun je meerdere richtin gen uit. Ik wil gewoon een goede opleiding zodat ik leuk kan verdienen. Als ik dan kan kiezen tussen verschillen de banen, dan geef ik de voorkeur aan de leukste. Ook al verdien ik dan een paar honderd gulden minder". Dienst Mark: „Ik moet nu in dienst. Eerst wilde ik er nog wel on deruit, maar dat heb ik laten zitten. Ik maak 't daar wel naar m'n zin, net als Michel zegt". 'Michel: „Ik wil dus absoluut niet in dienst. Dat wordt ver vangende dienst als ik nog eens moet". Mark: „Als ik uit dienst kom ga ik misschien iets in de ma- nagementrichting doen. Ik probeer een beetje op de markt in te spelen want in mijn richting, cultureel werk, is enorme werkloosheid. En je moet toch wat anders. Ik heb geen zin om al een vaste baan te nemen. Eerst wil ik nog wat doorstuderen". Michel: „Ik wil een leuke baan hebben. Maar eerst de kunstacademie volgen. EenW- leuke baan is voor mii een leuk inkomen en een leuke f werksfeer waarin je toch kuntl^j doen wat je zelf heel belang rijk vindt, ontwerpen, werken met kleding. Op eigen initia- a tief. Niet dat iemand zegt: dit ga je doen. Maar dat je zelf kunt zeggen: dit gaan wè doen. Iets in die sfeer". Linda kan zich nog niet echt druk maken over salaris of werksfeer. Zij wil eerst zeker zijn van een baan in de fysio therapie. „Of iets wat met dat vak te maken heeft. Nu heb i ik niets om aan te pakken. I Omdat ik Schoevers heb, zou I ik secretaressewerk kunnen I gaan doen, maar ik heb niet! voor niets doorgestudeerd. Ik wil in de fysiotherapie". Maar als het helemaal niet anders kan, dan kiest Linda toch een A secretaressebaantje. „Alles be- M ter dan helemaal niets doen". Lia: „Niets doen is ook niks voor mij, ik denk dat ik toch iets ga zoeken, zoveel moge-j^ lijk in die medische richting. Als het helemaal niet mochtj lukken, dan maar zolang opJan kantoor". p hai op Helpende hand wij Aijen ziet voor zichzelf eenjp^ verzorgende taak in de tech-F1^ niek weggelegd. Hij heeftdat kennissen bij de NS en daarrec zou hij over een paar jaar ookfcjie wel willen werken. „Voor mijjev is het belangrijk dat zo'n trein blijft rijden, zo schokvrij en zor"a snel mogelijk. En dat 'ie ookvai in de winter blijft rijden. Datgei zou voor mij de motivatie zijngte: om te gaan werken. En die|jei centen die daarbij komen, datDe, maakt me niet zoveel uit. Hetr hulpvaardig zijn in het ar-Dai beidsproces, dat is voor mijror belangrijk. Ik ben in mijn le-get ven flink wat gebruikt en be-He lazerd, da's niet zo erg, maarwjj op die manier heb ik wel ge-i.,; zien dat je veel mensen een helpende hand toe moet ste-Pe ken. Dat doe ik de laatste tijdiste ook veel, klusjes voor kennis-be: sen en bekenden. Dat wordtg0( op prijs gesteld. Ik wil dat la-fjj, ter voortzetten, op mijn ma nier. Door te zorgen dat 't^Z openbaar vervoer blijft rijden.^.. Ik vind dat veel belangrijker!" dan presteren en zo mooi mo-l v gelijk werk leveren. Die mo-l i tor moet blijven draaien". Als we na het gesprek weer^C allemaal buiten staan en nog^gg wat napraten, blijkt nog eens, jn dat iedereen met veel ver-jft trouwen de toekomst tege-|er moet ziet. „Als je wilt wetenjgg, hoe het ons is vergaan moet jees^ ons over een jaar nog eens. >s vragen". Een goed idee. ipr YVES VAN ERP' LEIDEN De tennisliefheb- ber kan deze week weer volop aan zijn trekken komen. Liefst op vijf plaatsen worden er toernooien afgewerkt. Opval lend is, dat maar op één plaats aan een „gewoon" toernooi kan worden meegedaan. In Katwijk worden bij MVKV al leen dubbelspelen afgewerkt, hetzelfde geldt voor De Me- renwijk en in Ter Aar mogen alleen de 30-plussers meedoen. Bij het Alphense Nieuwe Sloot heeft men een scheiding in de D- en C-categorie aangebracht bij een leeftijdsgrens van ze ventien jaar. Slechts bij De Munnik kon voor een „open" toernooi ingeschreven worden. Toch heeft ook in Leiderdorp de organisatie besloten om een extra categorie D 18+ in te voeren. De B-spelers komen deze week bij De Munnik in actie. Zonder concurrentie van an dere toernooien heeft de wed strijdleiding een aardig deel nemersveld op de been gekre gen. Opvallend is verder dat de plaatsingscommissie dit jaar eens geen puinhoop van de plaatsing heeft gemaakt. Freek van der Capellen voert de lijst aan gevolgd door Her man van der Capellen en Hans Tönjann. Joost van Leeuwen presteert traditioneel sterk tij dens „De Munnik" en zag de goede verrichtingen in voor gaande jaren beloond met een vierde positie. Bob van Over boek is nummer vijf; de lange Leidenaar zal echter alle moeite hebben zich eerst Mare Nagelkerken en vervolgens Thomas Koemans van het lijf te houden. Jasper IJtsma EcidócSoutont (Hoofddorp), Ben de Jel (Leeuwenbergh) en Bub van der Zee nemen eveneens be schermde posities in. Op het miniscule dameslijstie staat Margot van Overloop als eerste genoteerd. Niemand zal haar van de zege kunnen af houden, ook de als tweede ge noteerde Carla Quak niet. In C wordt er een overwin ning van Marco Visser ver wacht. Richard Oskam, Rob bert van Splunter en Martijn Krans volgen in het rijtje kanshebbers. Bij de dames in C gaat Heieen van de Berg de toernooien beheersen. Hoewel zij als tweede is geplaatst zal ook de nummer één, Nelleke Weijermans haar niet van de overwinning kunnen afhou den. Het is prettig voor de overige C-speelsters, dat He- leen van de Berg vermoedelijk veel in het nationale jeugdcir- cuit actief zal zijn. De Merenwijk De organisatie van het dubbel- speltoernooi had het stoutmoe dige plan ook de B-categorie in huis te halen. Een plan dat tot mislukken gedoemd bleek. Voor de modale B-speler is het „singeltje" net even te belang rijk om zich een week alleen met dubbels bezig te houden. Wegens gebrek aan belangstel ling schrapte de toernooicom- missie de B-klasse dan ook van het programma. Het here dubbelspel Cl, het hoofdnum mer van het toernooi, kent Martin Hoekstra en Maarten Buis als favorieten. Eric de Graaf en Johan van der Lippe zijn als tweede genoteerd. „Kuifhof'-toemooi Het dubbelspeltoernooi van MVKV rekent er op dezelfde winnaars als vorig jaar te mo gen huldigen. T. Koedam en L. Koek in het herendubbel spel, T. Mulder en L. van Grieken bij de dames en W. van der Meer en H. Salman, allen winnaars van de vorige editie van dit toernooi, zien hun naam dit jaar bovenaan de deelnemerslijsten geschre- Ter Aar De belangstelling voor het 30+-toernooi van Ter Aar blijkt bij de dames in C mini maal. Dit onderdeel is dan ook van het programma geschrapt De heren spelen wel in de C- klasse. H.J. van der Vlist uit Woerden is de favoriet voor V. Weber uit Koudekerk. WILLEM SPIERDIJK Plaatsing De Munnik HEB: 1. F. van der Capellen; 2. H. van der Capellen; 3. H. Tönjann; 4. J. van Leeuwen. DEB: 1. M. van Overloop; 2. Carla Quak; 3. C. Verwoed; 4. M. Post. HDB: 1. H. van der Capellen/B. Van der Zee; 2. R. van Marwljk/J. van Leeuwen. HEC: 1. M. Visser; 2. R. Oskam; 3. R. van Splunter; 4. M. Krans. DEC: 1. N. Weijermans: 2. H. van de Oudshorn/E. Heemskerk. Berg; 3. K. Berg; 4. W. den Hollander. HDC: 1. R. van Splunter/R. Ubink; 2. M. Krans/A. Weening. DDC: 1. T. van Velzen/K. Berg; 2. C. van der Meer/R. van der Meer. GDC: t. N. Weijermans/M. Steens; 2. M. Patiwael/K.J. Schuilenburg. De Maranwijk HDC1: 1. M. Hoekstra/M. Buis; 2. J. van der Lippe/E. de Graaf. HDC2: 1. L van Tongeren/H. van Ton geren; 2. E. Adrichem/J. Aperghis. GDC1: 1. H. Bosch/H. Lacoud; 2. N. Bennink/J. Roodenburg. GDC2: 1. P. Jongmans/T. Poots; 2. A. Wijnveldt/A. Poots. DDC2: 1. L. van der Bent/N. Voge laar; 2. A. Lakeman/D. Drejer. HDD: 1. G. van Seeters/E. van See- ters; 2. D. van der Water/H. Walen kamp; 3. L. Van Tongeren/D. Doffer- hof; 4. G. Lepelaar/M. van Marwijk. GDD: 1. E. van Riet/W. Glezeman; 2. S. Poncln/E. Poncin; 3. L. van Mar- wijk/M. van Marwijk; 4. J. Wallaad/H. Wallaad. DDD: 1. C. Ruskamp/A. van Spron- sen; 2. I. van Ormoudt/F. Zitman; 3. E. Drlel/D. Lacoud; 4. E. van Riet/Y. van Riet. „Kuiïhor-toernool HDD: 1. T. Koedam/L. Koek; 2. J. Langstraat/D. van der Neut. GDD: W. van der Meer/H. Salman; 2. C. Voskull/J. Voskuil. DDD: T. Mulder/L. van Grieken; 2. W. HDC: 1. H.J. Van der Vlist/HJ. van Schalk; 2. J. van der Berg/E. Rooder- kerk. HED: 1. G. Otto; 2. A. Wessellng. DED: 1. L. Heijers; 2. A. Oudshoorn; HDD: 1. P. Douglas/D. Westraten; 2. J. Lek/T. de Wolff. DDD: 1. A. Oudshoorn/A. van Woer den; 2. C. Haastregt/C. Zonderop. GDD: 1. F. Heemskerk/R. Heemskerk; 2. A. Tjho/R. Tjho. Nota gemeente kinderopvang veel te vaag LEIDEN De fracties van PSP en PPR dringen er bij de gemeente op aan om de ko mende maanden daadwerke lijk prioriteit te geven aan het uitwerken van een beleid voor kinderopvang. De onlangs verschenen gemeentelijke con cept-nota kinderopvang vin den zij veel te vaag. Dat blijkt uit een brief van het gemeen teraadslid Rob van Lint, na mens PPR en PSP, aan het college van B en W. Zoals bekend hadden deze partijen ook reeds een nota kinderopvang samengesteld. Veel uitgangspunten blijken dezelfde te zijn. De kleine linkse fracties stellen dat ze ker een tijdwinst van drie maanden mogelijk was ge weest als het college de nota van PSP en PPR direct de in spraak ingedaan had. Beide partijen verwijten het college dat zij veel te lang over de concept-nota heeft gedaan en dat men zelfs niet veel verder is gekomen dan de uitgangs punten in de nota van PSP- PPR. Zij vinden verder dat het college de mogelijkheid van het terugploegen (het geld van uitkeringen met aanvul ling gebruiken om salaris van te betalen) veel te mager heeft onderzocht. Ook zijn beide partijen ontevreden over het gemeentelijk standpunt over de honorering van assistent leidsters bij de kinderopvang. RK IVO SG Duinzigt te MAVO Richard van Benten. Henri Basselier, Willy Al- gera, Ellen Arrachart. Pieter Bakker, Anita Balk, Ymke Bartlema, Walter Belt, Tineke v.d. Bent, Anita v.d. Berg, Marike Bergsma. Esther Beukman. Edwin Beyersbergen. Peter van Bie zen, Alexander Blonk, Leon Vos. Paoul Boeder, Alice v.d. Boogaard, Petra Boskamp, Tom de Bruyn, Angelique v.d. Burg. Annemarie Burger, Sonja Burger, Arjan v.d. Burgh, Ronald Cle mens. Pierre Corbeau. Arjan Cramer. Vivian Curfs. Francois Oamave, Wytze Davids. Inge Dek, Huberlien Dek. Hans Dek, Vincent Dtck- hoff. Riet Diemel. Brenda van Oiemen. Marisa Drent, Jeanette Driessen. William Drlessen, Collin Duyndam. Pieter van Dijck, Arenda van Dijk, Sylvia van Dijk, Rody Essing. Remon Ey- sackers, Diane Flament. Yvonne Flippo, Moqi- que v.d. Geer, Petra v.d. Geer, Filip Gels. Ga- vier Gesta Fernandez, Margreet de Goed, Ma rieke Gottenbos, Mark van "Grieken, Ingrid van Grieken, Wilma de Heiden, liesbeth van Hel den, Caspar Helder. Jack Herder, Yvonne Ho- gervorst, Veronlque den Hollander, Michelle Homan, Willem Hopman, Theo van Hoorn, Jac queline van Houten. Rene van Houten. Els v.d. Hoven, Wendy Huizer, Inge Hulsebosch, Natas- ja Hurrelbrinck. Tecla Jagtman, Pieter Jan maat, Sandra Jol. Menno de Jonge, Karin Juf fermans, Rob Kaphorst, Evelien van Kampen hout, Rene Kamphuis. John Keereweer, HP Kempers, Nicolette van Keulen, Koen Keyzeis Henriëtte Keyzer. Eugenie Klein Bretler, Anderi Bos, Angelique Knaapen, Maurice Kok, Slm0(jr( Kops, Christine Kortselius, Karin Kromho j Edwin Kuilenburg, Murat Kucuksen, Desli v.d. Lans, Jan Willem Leendertz, Sandra U Simone van Kamenhout, Breda Moellker, STVé fan Marlens, Petra v.d. Mey, Martijn Kulfcn Michel Meyers, Llsette Middelburg. Rosemar Koot, Jacqueline Kraakman. Reinoud Mini* Jacqueline Mooiman, Thelma Muller, Injr Nieuwenburg. Ingrid Noorloos, Marleen L Noort, Monique Olivier, Theo Onderwat d Charlotte Onvlee. Herman Peerdeman. Jeai>ori Peerdeman, Ralph Peeters, Sandra v.d. Plo v Eric v.d. Poel, Aschwin Pol, Rene v.d. Pol, N. Pollen, Robert Jan Postma, Ruben Rademak'ni Carolien Rienstra, Tessa Riezenkamp, Patr w Roelandse, Matthijs Roest. Sandra Romeuol Angelique Ruis. Sandy Sassen. Marjolein i( Schie. Ingrid Schipper. Rita van Schoot Theo Schröder. Astrid Seller, Simone Sm" Monique Sommeling. Dirk Jan Spoor, Lir ni Spreeuw. Lène v.d. Star, Marijke Straatf w Saskia Strrot, Debbie Thiele, Saskia Ulje, Tier van Veen, Rienk v.d. Velden, Barbara Verh£er Ivo Verhaar, Sandra Verhoef. Henri Vermeul. Angelique de Vet, Sandra Voltebregt. Iriue Voorhoeve, Mariska Dijst, Marietta de V k' Theo Waasdorp. Menno Westra. Erwln Wij'dei kus. Roell Wijngaarden, Kees Willem Zanden, gen, Llnda Zilverentant, Thea Zwetsloot, fge Jahreis. HL,, LEIDEN De schaak club Katwijk is er niet in geslaagd naar de KNSB- competitie te promoveren. Ook een papieren over winning van 8-2 op Ko ningsclub 2 voldeed niet, omdat Amstelveen met 7- 3 van het Utrechtse Paul Keres won en daarmee in de tweede klasse KNSB belandde. Zaterdag, in Katwijk, kwam het al gepromoveerde tiental van de Koningsclub slechts met zes spelers in Katwijk op dagen. De beton-miljonair, sponsor en teamleider Win- fried Pagel steekt zijn geld al leen in die club om persoonlij ke roem te vergaren, het scha ken zelf interesseert hem nau welijks. Bovendien was het ei genlijk niet de bedoeling om dit jaar de KNSB te bereiken. Nog voordat de promotiecom petitie van start was gegaan had hij de Noord-Hollandse schaakbond al gevraagd zich voorwaarde dat zijn eersl terug te mogen trekken. De bord-speler op het score-fi roem die zijn teams voor hem vergaren mocht volgend jaar niet te veel geld gaan kosten. ef Tegen Katwijk deed het er dj voor meneer Pagel niets mef toe. Hij kon ook niet begrijpt dat de Katwijkers misschit wel wilden schaken. Nee, ml A neer Pagel had een voorstu van de zes aanwezige spelel zouden drie hun partij opgl ven en twee remise spelen i De schaakbond verplichtte muiier een heel punt aanget kend zou krijgen. Geheel verbijsterd onnozelheid, aarzelde de Ki wijkse teamleider Wilfrij Koningsclub evenwel deel te Binnendijk niet lang. nemen. Omdat Pagel in princi pe niet van verliezen houdt, werd twee maal met 5,5-4,5 ge wonnen en daarmee de pro motie een feit. teerde het aanbod en offe zichzelf op aan het eerste bo Zijn tegenstander aldaar: v zelfsprekend de heer Pagel. REMMELT OTT

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16