Sowva/ Afgraven gasfabriek I terrein noodzakelijk SPAARSELECT REKENING STAD OMGEVING RENTE 53/4% nutssnaarbanks jfCerkhofmuur en graven in grond Pieterskerkhof aangetroffen Weinig veranderingen na verkiezingen universiteitsraad Canadese acteurs repeteren „Ra" Gemeente komt aannemer tegemoet met lage erfpacht OGB- gegevens voortaan openbaar Weak dancefestival I scholierencentrum ,,'t reehuys" aan de Breestraat wordt zaterdag 8 juni een teak dancefestival gehou- Jn. Het centrum is daartoe gehele middag van een tot jf uur open. De Canadese eak dancegroep „The Ma- cal Band" zal optreden. Te rns zijn er video's en dia's in vorige break dancemani- staties te zien. De toegang- rijs is twee gulden vijftig. )kke Spierenburg w Berners 12 juni een voorlichtingsbij eenkomst. Vertoond wordt een film, waarin het reilen en zeilen op een Montessori school wordt weergegeven. De bijeenkomst begint om acht uur. e kunstenaar Okke Spie- nburg exposeert schilderij- i en tekeningen in Stelling \n de Lange Mare 65. De ntoonstelling duurt van 9 t en met 29 juni. Stelling is in dinsdag tot en met zater- ig open van twaalf tot vijf ir. De tentoonstelling wordt mdag 9 juni om acht uur avonds officieel geopend. tontessori e nieuwe Montessori basis- hooi Apollo" aan het 'trausspad houdt woensdag Drie musici. Margriet van Henegouwen, Peter Beyers- bergen en Ben Hurrelbrinck laten het publiek vrijdaga vond vanaf half negen ken nismaken met de kunstenaar Lord Berners (1883-1950). Lord Berners was behalve componist ook schilder en schrijver. De bezoekers van het concert, dat plaats vindt in De Muzenhof in Leider dorp, kunnen tevens een tentoonstelling over Lord Berners bezoeken die in het activiteitencentrum is inge richt. De toegang bedraagt vijf gulden. LEIDEN De verkiezingen aan de Leidse universiteit hebben niet tot opmerkelijke verschuivingen van de verhoudingen geleid. De nieuwe studentenpartij Chris telijk Initiatief haalde met de 446 stemmen de kiesde ler van 550 net niet. De opkomstpercentages waren bij de studenten ruim 41 procent, bij het wetenschappelijk personeel ruim 50 en bij het technisch- en administra tief personeel 36 procent. Voor de geldigheid van de verkiezingen was een percentage van 35 noodzakelijk. De afgelopen maanden bracht de universitaire gemeenschap haar stem uit op de studenten en personeel van het hoogste or gaan van het universitaire bestuur, de universiteitsraad, en kon den de studenten opnieuw studentleden van de faculteitsraden kiezen. In de universiteitsraad won de Unie van Faculteiten en Dien sten (UFD, waar alleen personeel zitting in heeft) twee zetels en bezit er nu zeven. De personeelsgeleding van de Progressieve Partij leverde twee zetels in maar de progressieve studenten uit deze fractie wonnen er twee, zodat de PP de zestien zetels be houdt. Het lijkt erop dat de PP de twee zetels van de Leidse Studentenbond heeft verworven. De LSb heeft zoals eerder ge meld het raadswerk opgegeven om zich te gaan wijden aan „bui tenparlementaire acties waarvan zij meer verwacht. De studen tenfractie Centrum Groepering Leiden (CGL) behoudt de vijf - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK LEIDEN De Canadese ac teurs, die het toneelspectakel over de Egyptische zonnegod „Ra" in het kader van het Holland Festival in Leiden zul len spelen, waren gistermid dag al in de stad aan het re peteren. De acteurs verken den onder leiding van regis seur Tom Sokoloski het ge bied rond de Burcht, waar een deel van de happening zal plaats vinden. Tevens werd gisteren een begin ge maakt met de inrichting van de tentoonstelling over „Ra", die in de zalen van het Burchtcomplex wordt inge richt en straks ook als decor bij het stuk zal dienen. Deze tentoonstelling gaat zaterdag 8 juni om tien uur 's avonds open en duurt tot 29 juni. Kaarten 111 gulden voor het „Ra-ritueel" dat tussen 17 en 29 juni twaalf keer in Leiden zal worden uitgevoerd en voor een deel via het LAK- theater verkrijgbaar zijn, zijn al bijna uitverkocht. Ook de belangstelling voor de gratis kaarten voor de twee try-outs op 14 en 15 juni is erg groot te noemen. Voor deze try- outs zijn in eerste instantie de omwonenden uitgenodigd, die mogelijk de meeste over last zullen ondervinden van het Ra-gebeuren. De Canadese toneelspe lers hier onder leiding van regisseur Tom Sokoloski aan het repeteren bij de Burcht. De voorstelling, eigenlijk meer een ritueel waaraan het uit 75 mensen bestaande pu bliek net zo hard moet mee werken als de Canadese to neelspelers, begint in de Burchtzalen steeds om tien uur 's avonds als de weg van de zonnegod Ra door de duistere onderwereld begint en eindigt de volgende mor gen bij zonsopgang in het Rijksmuseum voor Oudheden waar de hergeboorte van de zonnegod wordt gevierd. Per boot worden de spelers en publiek/deelnemers van de Hooglandse kerk naar het museum gebracht. DINSDAG 4 JUNI 1985 PAGINA 13 huizen voor chermd wonen EN Uit het gemeente- oningbestand zullen jaar zes woningen bestemd en voor woonprojecten ex-psychiatrische patiën- De gemeenteraad heeft oe gisteravond besloten, uizen zijn bedoeld voor nen die de inrichting n verlaten maar nog niet jn aan zelfstandig wonen, woningen zullen worden rd door Endegeest en de tingen De Schakel en Hu- fitas. GS onthouden goedkeuring aan proef scheiden huisvuil LEIDEN Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan een begrotingswijziging van de gemeente waarmee de proef met het gescheiden ophalen van huis vuil mogelijk werd gemaakt. De proef is inmiddels van start gegaan in de wijk Tuinstadwijk. De gemeente had voor de proef ruim drie ton uitgetrokken en ging ervan uit het grootste gedeelte van dit bedrag te rug te krijgen via een subsidie van de provincie en in het kader van een werkverruimende maatregel. GS vinden de verwachtingen van het gemeentebestuur te optimistisch omdat het allerminst zeker zou zijn dat deze bedragen zul len worden uitgekeerd. Volgens wethouder P. Bordewijk van financiën is de me- deling van GS niet schokkend omdat er slechts sprake van een misverstand tussen de ambtenaren van de provincie zou zijn. Hij verwacht dat GS binnenkort op hun besluit terug zullen komen. LEIDEN Om de restaura tie van tien oude panden (deel uitmakend van het Ci- tin-complex) aan de Hoge- woerd mogelijk te maken heeft de gemeente de grond voor het symbolische bedrag van ƒ1,- per jaar uitgegeven. De gemeente komt hiermee tegemoet aan de wensen van de aannemer die het project uit gaat voeren. Aanvankelijk was het de be doeling dat aannemer De Bolster de restauratie zou uit voeren. Voor een erfpacht van ruim 1400 gulden per jaar had hij in '82 reeds de beschikking over de grond gekregen. Enkele jaren later gaf De Bolster te kennen van het contract met de gemeente af te willen omdat de restau ratie voor hem financieel niet haalbaar zou zijn. Oor zaak hiervan was de tegen vallende afwikkeling van en kele omvangrijke restauratie projecten aan het Noordeinde en de Middelstegracht waar De Bolster getroffen werd door een hoge rente en late uitbetaling van subsidiegeld. Vervolgens werd Swavast B.V. bereid gevonden het project aan de Hogewoerd over te nemen mits de grond- kosten „tot een minimum werden teruggebracht". De gemeente heeft dit ver zoek ingewilligd omdat er reeds subsidie voor de restau ratie was toegezegd die slechts uitbetaald zou worden wanneer er dit jaar een begin met de werkzaamheden zou worden gemaakt. Bovendien heeft momenteel op de plaats van het Citin-complex aan het Levendaal nieuwbouw plaats, het zou „geen gezicht" zijn wanneer de bewoners van deze nieuwbouw uitzicht zouden krijgen op een bouw val. De gemeente is niet van plan van De Bolster een boete te eisen wegens het niet nako men van het contract. Ener zijds omdat men goede erva ringen heeft met De Bolster, anderzijds omdat deze aanne mer het op dit moment fi nancieel niet makkelijk heeft. Bovendien, zo gaf wet houder D. Tesselaar van volkshuisvesting gisteravond te kennen, vindt de gemeen te het belangrijker dat de woningen gerestaureerd wor den dan dat er een boete geïnd kan worden. Boekje voor Alphahelpsters LEIDEN De Wetenschapswinkel heeft een brochure uitgegeven voor alphahelpsters en de instellingen waar deze vrouwen staan ingeschre ven. In de brochure komen onder meer de rechtspositie van alphahelp sters aan de orde, de gevolgen van de wet tweeverdieners, de aftrekpos ten die voor alphahelpsters gelden en het indienen van een bezwaar schrift. Het boekje dat is getiteld „Alphahelpster... En dan?" is telefo nisch of schriftelijk te bestellen bij de Leidse Wetenschapswinkel, Kloksteeg 25, 2311 SK Leiden, tel 148333 toestel 5933. De kosten zijn een gulden exclusief porto. LEIDEN Het afgra- ven van de vervuilde grond van de voormali ge gasfabriek aan de Langegracht is noodza- kelijk. Of dit op het hele terrein ook moge lijk is, is echter nog de vraag. Ook staat nog niet vast wanneer de werkzaamheden kun nen worden uitgevoerd. De provincie Zuid-Hol land heeft dat laten we ten aan de omwonen den van het park. Vol gens een woordvoerder van de gemeente staat wel vrijwel vast, dat in het Huigpark vervuilde stukken grond moet worden afgegraven. Al in 1982 werd vastgesteld dat de grond tussen de Ma- resingel en de Langegracht is vervuild door onder meer concentraties van benzeen, lood, cyanide en tolueen. De gasfabriek stond op het hui dige terrein van het Ener gie Bedrijf Rijnland (EBR) en de vervuiling is in de loop der jaren doorgedron gen tot in het Huigpark. Uit een nader onderzoek dat nu door de provincie is afgeslo ten, zou zijn gebleken dat geen gevaar bestaat voor de volksgezondheid. Toch wordt het opruimen van de vervuilde grond noodzake lijk geacht, omdat de ver vuiling zich via het grond water steeds verder kan verspreiden. De meest ver ontreinigde stukken grond bevinden zich op het terrein van het EBR zelf. (Daar is overigens vorig jaar al een gedeelte van de vervuilde grond afgegraven, wat noodzakelijk was in ver- 'band met de renovatie van de elektriciteitscentrale). Of afgraven ook daadwer kelijk kan, hangt met name. af van de vraag of er veel kabels en leidingen in de grond liggen. „Vooral op het terrein van het EBR is het een wirwar van leidin gen. Afgraven kan dan niet", aldus de woordvoer der van de gemeente. Het gebruik van andere tech nieken bijvoorbeeld het slaan van damwanden moet in dergelijke gevallen voorkomen dat de vervui ling zich verder verspreid. In september hoopt de pro vincie dit zogenaamde sane ringsonderzoek te hebben afgerond. Verwacht wordt dat in het Huigpark alleen op bepaalde plekken afge graven moet worden. Dan moet, voordat de vuile grond wordt bereikt, eerst een laag grond van een me ter dik worden verwijderd. De gemeente verwacht dat daardoor een gedeelte van de beplanting zal sneuvelen. De komende maanden zal ook uitgezocht worden in hoeverre het slib in de Ma- resingel door de gasfabriek is vervuild. Vast staat dat het slib is vervuild, maar dat kan ook zijn veroor zaakt door uitlaatgassen van auto's. De gemeente hoopt dat het opruimen van de gifgrond in 1986 kan gebeuren, maar het is zeker niet uitgesloten dat het een paar jaar later wordt. De provincie heeft veel te weinig geld beschik baar voor het opruimen van gifbelten. De kans bestaat dat de komende jaren de voorkeur wordt gegeven aan vervuilingen elders in de provincie. Het opruimen van één stuk gifgrond kost al gauw miljoenen. ONDERDEN KISTEN MET SKELETTEN LEIDEN Gegevens over de onroerend goedbelasting (OGB) die voor panden in Lei den betaald moet worden, zijn voortaan openbaar. Dit heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. De gemeente Leiden is één van de eerste gemeen ten in Nederland die zo ver gaat met de openbaarheid rond de OGB. De regeling is in eerste instan tie bedoeld voor belasting plichtigen die beroep willen aantekenen tegen de OGB- aanslag voor hun huis. Nu alle gegevens openbaar zijn, kun nen zij hun huis vergelijken met andere, gelijkwaardige, panden om op die manier hun bezwaarschrift goed te motive ren. De openbaarheid is tot stand gekomen door samenwerking van de VVD en de PSP/PPR fractie in de gemeenteraad. VVD-raadslid M. van der Nat nam het initiatief door een voorstel in te dienen om in die gevallen waarin mensen be zwaar tegen de aanslag willen maken, hen op verzoek gege vens van andere panden ter beschikking te stellen. De twee linkse fracties gingen een stapje verder met hun voorstel de gegevens voor iedereen openbaar te maken. Alleen in gevallen van ver moedelijke misbruik kan het college de informatie weige ren. Misbruik zou bijvoorbeeld kunnen zijn wanneer de ver zoeker meer geinteresseerd is naar de financiële omstandig heden van de bewoners dan de economische waarde van een bepaald huis. Relatief Dé openbaarheid biedt aspi rant-kopers van woningen ook de mogelijkheid via de ge meente enig inzicht te krijgen in de waarde van het huis om zo de vraagprijs te kunnen be oordelen. De waarde van een dergelijk inzicht wordt echter relatief geacht. Het Leidse huizenbestand wordt één maal in de vijf jaar getaxeerd en in die periode kan de waarde van een huis aanzienlijk dalen of stijgen. Bovendien wordt bij de vaststelling van de OGB reke ning gehouden met een moge lijke afwijking van twintig procent. Bij de vorige hertaxatie van de OGB werden enige duizenden bezwaarschriften ingediend. Hieraan is mede debet geweest dat de waarde van het onroe rend goed toen in vrij kort tijdsbestek aanzienlijk was ge stegen. Dit maal (met ingang van 1 januari 1986) wordt op minstens enkele honderden bezwaarschriften gerekend waarvan een groot deel van de indieners zijn voordeel kan doen met deze nieuwe rege ling. Bromfietser breekt onderbeen LEIDEN Een 18-jarige Val kenburger is gisterochtend met een gebroken oriderbeen naar het AZL gebracht nadat hij rond half negen op de krui sing Dobbedreef-Rijndijk met zijn bromfiets in botsing was gekomen met een auto. De au tomobilist, een 45-jarige Leide- naar, reed op d^ Dobbedreef (ADVERTENTIE) 'en stopte bij de kruising met de Rijndijk om fietsers door te laten. Hij trok op en zag daar bij de op de Rijndijk rijdende Valkenburger over het hoofd. Een 33-jarige Leidenaar viel met zijn fiets over de brom fietser heen. Hij raakte niet gewond. Insluiper aangehouden LEIDEN Een 32-jarige Ha- fenaar is gisterochtend rond wart over elf op de Oude Varkenmarkt aangehouden nadat hij in een woning aan het Rapenburg was betrapt bij een insluiping. De man had bij zijn aanhouding een mes in zijn hand en bij fouillering kwamen nog eens 7 messen, 4 scharen en andere werktuigen tevoorschijn. De man werd be trapt door de bewoonster van het huis die gestommel in een ander vertrek hoorde. Zij zag de man in een bureau graaien, pakte hem vast, maar hij rukte zich los en ging er vandoor. Met behulp van twee parkeer- controleurs werd hij even later gepakt. gijl DEN Tijdens de pijler ingswerkzaamheden er rond het Pieters- gïkhof plaats vinden, g) vele graven met ske- jigen gevonden. Waar- gjijnlijk zijn de skeletten tot vierhonderd jaar •ijaL De stadsarcheoloog Ivjvan Pursen zegt enkele •xhtallen kisten gezien te gpben, maar de grond markers hebben wel en- £j}e honderden kisten ter mijatse aangetroffen. Tij- ftjis graafwerkzaamhe den afgelopen vrijdag xjrden per ongeluk en- gie kisten beschadigd, •jiji de kisten te bescher- gjln is er weer een dikke v|g zand over heen ge- j&bid. Waarschijnlijk zal eind deze week met :*:j; rioleringswerkzaamhe- jijih op het Pieterskerkhof grder gegaan worden. *:lt riool wordt dan om kisten heengeleid en skeletten worden on- moeid gelaten. Bij zijn derzoek heeft Van Pur- i onder de kisten scher ft gevonden die dateren 1350. Bij de werkzaamheden is men verder op een oude kerkhof muur gestuit die van de mid deleeuwen tot begin 17e eeuw het kerkhof omsloot. Een deel van die kerkhofmuur komt voor op kaarten uit 1600. De opgravingen bevestigen de voorstelling op de kaarten dat de muur rond het kerkhof voor een deel schuin loopt. Ook zouden resten van muren van Huize Lokhorst zijn aan getroffen. Dit was destijds de residentie voor de graven van Holland. Zo'n 15 jaar geleden werden voor het eerst resten van deze adelijke woonplek aangetroffen. Ook zijn nog twee waterputten en een beer put gevonden. Door de opgravingen op het Pieterskerkhof doen inmiddels alweer de wildste verhalen de ronde. Zo zou er buiten de kerkhofmuur een knekelput zijn aangetroffen, waar hoogst waarschijnlijk de lijken van pestlijders massaal zijn begra ven. De heer Pursen is zoiets echter niet bekend. Hij stelt dat de lijken van pestlijders meestal buiten de stadspoorten werden begraven ter voorko ming van besmetting. In de 15e en 16e eeuw werd Leiden door zeker 10 pestepidemieën getroffen. In de 17e eeuw wa ren er nog drie epidemieën. De werkzaamheden rond de Pieterskerk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13