Socialist Papandreou rerkiezineen houdt meerderheid Katwi jker vanavond terugverwacht met lekker vette haring Roep om transplantatiewet na rel organenhandel S ji'iten vallen Palestijnen nu ook in Zuid-Libanon aan SLA EN RUNDERTARTAAR Haringrace Racefietser zwaar gewond Sla' DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 3 juni 1985, 76e jaargang no. 23208 Jl Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aui.betaling),kwartaal f 65,68, jaar I 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Laatste „Puzzeluur" van Jos Brink op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.55 uur praten met Ka- rel v.d. Graaf. Op Ned. II om 19.27 uur Scala Gymnastica en om 21.30 uur waaghalzen in „Rondom Tien". Op Duitsland 1 om 23.00 uur speelfilm „Kalamitaten". Zonnige perioden, maar later op de dag van het zuiden uit enkele regen- of onweersbui en. Minimumtemperatuur rond 13 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 26 graden. Matige oostelijke wind, later draaiend naar zuidwest Zon op: 05.24, onder 21.53; hoog water Schev.: 04.21 en 16.53, laag water: 12.33 en 0.54. Holland Festival geopend In aanwezigheid van Koningin Beatrix en Prins Claus is zater dagavond in het Concertge bouw in Amsterdam het Hol land Festival 1985 geopend. Dit gebeurde met de negende symfonie van Mahler, uitge- het uoerd door het Concertgebou- y (workest onder leiding van de Amerikaanse dirigent Leonard Bernstein. Het 38e Holland Festival duurt dit jaar van 1 tot en met 30 juni. Na afloop van het concert brachten Koningin Beatrix en Prins Claus met Le onard Bernstein een toost uit op het welslagen van het festi val. Plasticfabriek uitgebrand, twee miljoen schade KESTEREN In Kesteren (Gelderland) zijn vannacht de produktiehal en de op slagplaats van het plasticverwerkend be drijf Majoni Plastic uitgebrand. De schade bedraagt ongeveer twee miljoen gulden. Het brandende plastic vormde giftige dampen, en in de loop van de nacht kwa men bij de politie veel klachten binnen van omwonenden, die last hadden van een schrijnende huid en irritatie aan de ogen. Voor zover bekend heeft niemand letsel overgehouden aan het inademen van de dampen. De brandweer kon voor komen dat het vuur oversloeg naar een groot schuimplasticbedrijf, enkele tiental len meters verderop, en een LPG-over- slagplaats. De politie houdt overigens re kening met brandstichting. Overvallers schudden casinogasten uit HULST De rijkspolitie in Zeeland is op zoek naar vier gewapende mannen die zon dagmorgen vroeg in het Zeeuwsvlaamse Kapellebrug (gemeente Hulst) een casino hebben overvallen. De vier overvallers wa ren in het bezit van twee pistolen en twee geweren. Ze beroofden de twintig aanwezi gen van hun sieraden en gingen er met het speel- en kasgeld van 40.000 gulden van door. Twee gasten liepen nog rake klappen met de pistolen op omdat ze naar de mening van de overvallers niet voldoende mee werkten aan het verzoek hun sieraden af te geven. De vier mannen die bivakmutsen droegen tijdens de overval spraken alle vier Frans. Ze verdwenen over de Belgische grens. Bestuurslid: Verliezen bij fulianafonds ang verzwegen" DEN BOSCH Het dagelijks bestuur en de penningmeester van het Koningin Juliana- ïonds (KJF) waren ruim een jaar geleden al op de hoogte yan het miljoenenverlies dat het fonds leed door een onver antwoordelijke speculatie op jde Optiebeurs van Chicago. Zij nebben hun kennis hierover Sang verzwegen en daarmee de Raad, het hoogste beslissings orgaan van het KJF, bewust Snisleid. Dat zegt bestuurslid J. Kamphorst. Het fonds heeft volgens hem niet 25,5 mil joen verloren, maar 37 mil joen. Voorzitter mr, W.Geert- sema van het KJF zegt dat de (onthullingen van Kamphorst grotendeels gebaseerd zijn op leugens. Begin vorige maand Iwerd de Amerikaanse beleg ger P. Melton door directeur J. Hillenius van het Julianafonds aangewezen als schuldige. Vol gens Kamphorst treft echter ook de directeur, voorzitter W. Geertsema en een deel van het bestuur blaam. Ondanks winst conservatieven in Griekse 1 1 1 ATHENE De socialistische Pasok-partij van premier An dreas Papandreou heeft giste ren de overwinning behaald in de Griekse parlementsverkie- ingen. De overwinning was minder groot dan vier jaar ge leden, maar de socialisten zul len ook in het nieuwe parle ment over een absolute meer derheid beschikken. Naar ver luidt zou de Pasok in plaats van de 172 nu 161 zetels krij gen in het 300 zetels tellende parlement. De rechts-gematig- de partij Nieuwe Democratie van oud-president Konstantin Karamanlis krijgt er tien zetels bij. Op basis van computerbe rekeningen krijgt zij nu 125 ze tels. De invloed van de Mos kou getrouwe communisten is iets teruggelopen. Premier Papandreou noemde de overwinning van Pasok een „grote overwinning voor de krachten van de vooruitgang en een grote neder laag voor de reactionaire krachten in binnen-en buitenland". Hij wees er op dat met deze uitslag een eind komt aan elke ontwikkeling buiten de normale democratische regels, een verwijzing naar de gang van za ken rond de verkiezing van Papan- dreou's kandidaat voor het presi dentschap, opperrechter Sartzetakis, die volgens de conservatieven niet volgens de regels verliep. De rechtse oppositie onder aanvoe ring van Mitsotakis beschouwde de verkiezing van Sartzetakis als on wettig en had aangekondigd diens positie aan de orde te zullen stellen, als zij de verkiezingen zou winnen. Zo ver komt het dus niet. Waarne mers vinden het verrassend dat de Pasok de meerderheid in het parle ment heeft behouden ondanks de betwiste gang van zaken bij de ver kiezing rond een nieuwe president. Opmerkelijk is ook dat de socialis ten voor het vormen van een nieu we regering niet zijn aangewezen op de communisten. De Griekse oud-president Kara manlis waarschuwde de Grieken aan de vooravond van de verkiezin gen voor „nieuwe avonturen", een verhulde aansporing om op Nieuwe Democratie te stemmen, een oproep die duidelijk niet gewerkt heeft. r viel veel te genieten, zaterdag in Scheveningen. Er werd feest gevierd om Vlaggetjesdag, de zon scheen weldadig warm en de I was een feest voor de tong, zoals staatssecretaris Ploeg hier duidelijk maakt. (Foto: Milan Konvalinka) NOORDZEE De hektrawler „Arie Ouwehand" (KW-122) uit Katwijk loopt vanavond rond half zeven de haven van IJmui- den binnen met ongeveer 300 kantjes haring aan boord. De vis wordt direct afgeslagen en kan dan het land in. Het schip heeft op de 57e breedtegraad ter hoogte van de Aber deen-bank een „goede trek" binnengehaald. Schipper Klaas van der Plas vindt dat de Hollandse nieuwe „lekker vet is en uiter mate geschikt voor verkoop aan de kar". Aan boord was men vandaag nog hard bezig de vis te verwerken en in te vriezen. De KW-122 heeft goede kans om de haringrace te winnen, want het schip ligt een uur voor op de kotter Johanna, de KW-39 die eveneens gisteravond aan de thuisreis is begonnen. Aan boord van de Sch. 106, waar onze verslaggever Paul Koop man de haringvangst van dichtbij volgt, was het gisteren een rustdag. De Scheveningers hebben vannacht de netten uitgezet. Pag. 3: Aan boord van Sch. 106 wordt zondagsrust in ere ge houden; Pag. 4: „Het zit wel goed met dat visje" LEIDEN Directeur Bernhard Cohen van Eu rotransplant in Leiden vindt dat er in Neder land zo snel mogelijk een transplantatiëwet moet komen. Hij zegt dat naar aanleiding van onthul lingen in het Britse zon dagsblad The Mail on Surftlay dat Engelse transplantatie-chirurgen een bloeiende handel zouden drijven in mense lijke organen. die berichten. Om derge lijke gebeurtenissen in Ne derland te voorkomen moet er een wet komen die ervoor zorgt dat bij elke transplanta tie duidelijkheid bestaat over de vraag waar het orgaan vandaan komt en bij wie het wordt ingeplant", aldus Co- hen. Eurotransplant is een organisatie die bemiddelt in organen. Zonder wet kan op dit gebied kan in de toekomst nog veel meer gebeuren dat niet door de beugel kan, denkt Cohen. In Nederland moet alleen voor nier- en harttransplan taties een vergunning wor den aangevraagd. Cohen vindt dat de overheid ook voor andere organen zoals le vers en hoornvliezen een vergunning verplicht moet stellen. „Wat we vooral nodig hebben is duidelijkheid, zo dat kwalijke praktijken in privéklinieken niet voor kunnen komen", aldus Co- hen. Enkele weken geleden begon de journaliste Barbara Jones in het zondagsblad een serie onthullingen over de praktij ken van de Britse artsen van academische centra, die in hun privé-praktijken nieren zouden hebben ingeplant bij rijke particuliere patiënten uit India en Pakistan. Deze organen zouden afkomstig zijn van familieleden, maar kwamen in werkelijkheid van mensen die door armoe de en chantage voor duizen den guldens gedwongen wa ren een nier af te staan. De chirurgen die in de ver halen van de journaliste wor den genoemd, ontkennen al len te hebben geweten dat er geen familieband bestond tussen de donoren en de goedbetalende Indiase en Pa kistaanse patiënten. JEGSTGEEST Een 35-jarige racefietser uit Oegstgeest heeft aterdagmiddag een schedelbasisfractuur opgelopen bij een val- >artij. De man reed op de Geversstraat en wilde links een auto voorbijrijden, die door een 40-jarige vrouw uit Voorschoten zo- uist rechts van de weg was geparkeerd. De vrouw zag de fietser >ver het hoofd en gooide het autoportier open. De fietser viel •ver het portier heen en smakte tegen het wegdek. Hij is over- jebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Leidenaar verkracht ex-vrouw L.EIDEN De Leidse politie heeft afgelopen nacht een 29-jari- ;e Leidenaar aangehouden, die zaterdagnacht zijn ex-vrouw verkrachtte, mishandelde en poogde te wurgen. De man wordt vastgehouden op het politiebureau aan de Zonneveldstraat. De nan was zaterdagavond al bij zijn ex-vrouw geweest en had laar geslagen en bedreigd. De vrouw meldde dit aan de politie m overwoog aangifte te doen. Korte tijd later kwam de man erug en vergreep zich aan haar. De vrouw moest zich onder loktersbehandeling stellen. BEIROET De sji'itische Amal-militie heeft giste ren het Palestijnse vluch telingenkamp al-Bass bij de Zuidlibanese havenstad Tyrus aangevallen. In Beiroet kwam het gisteren na twee dagen van be trekkelijke rust opnieuw tot gevechten tussen de Amal-militie en Palestij nen. De aanval op het kamp al-Bass begon, toen Palestijnse guerril lastrijders een controlepost van Air"' 'ij de ingang van het kr onder vuur namen. De Amd-strijders vielen daar op het kamp binnen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Het Rode Kruis heeft gisteren 29 gewonden kunnen afvoeren uit het vluchtelingenkamp Boersj el-Barasjneh in Beiroet. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis bevinden zich in dat kamp echter nog enkele honderden gewonden. Het Rode Kruis heeft tot nu toe 95 gewonden uit Boersj el- Barasjneh, dat al twee weken lang wordt belegerd door de Amal-militie, kunnen afvoe ren. Volgens één van de ge wonden is de toestand in Boersj el-Barasjneh zeer ern stig. Er is geen water en de Palestijnse overlevenden zou den massagraven hebben aan gelegd, waarin tientallen do den liggen. Kinderen zouden omkomen van honger en in Boersj el-Barasjneh zou chole ra zijn uitgebroken. Volgens de Libanese politie zijn uit de kampen Sabra en Chatila tot nu toe 40 doden ge borgen. Maar volgens waarne mers ligt het dodental in deze kampen veel hoger. Sabra is geheel in handen zijn van de Amal-militie, terwijl in Shatila op enkele plaatsen nog verzet wordt geboden door Palestij nen. Hotelstaking in New York NEW YORK Bezoekers van de duurste hotels in New York moesten dit weekeinde zelf langs stakend hotelpersoneel met hun koffers de trappen op. Enkele weken voor de ver wachte toevloed van vijf mil joen toeristen begonnen talloze werknemers in de metropool een staking voor onbepaalde tijd, de eerste hotelstaking in bijna een halve eeuw. In de straten rond beroemde hotels als het Plaza en het Waldor f-Astoria weerklonken de hele dag bij stakingsposten leuzen als „geen cao, geen werk". Verbijsterde gasten moesten zelf hun koffers vervoeren en sommigen maakten zelf de bedden op nadat om 14.000 be dienden, koks, schoonmakers, barlieden en piccolo's het werk hadden neergelegd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 7>k% LENING 1985n PER 1931/1995 inschrijving op 4 Juni a.s van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Supporters Ajax onverbeterlijk EINDHOVEN De minuut stilte die gistermiddag voor het duel PSV-Ajax in acht werd genomen als bezinning op het drama in het Heizel- stadion waarbij 38 mensen om het leven kwamen, is door een groot aantal sup porters van de niet-vaste kern van Ajax genadeloos verstoord. Met gejoel en het scanderen van de naam van het in opspraak geraakte Li verpool liet deze groep mer ken dat het onverbeterlijk is. Reeds vanaf zaterdagavond hadden supporters van Ajax zich van hun slechtste kant laten zien in Eindhoven. In verband met massale vecht partijen en vernielingen heeft de Eindhovense politie tientallen supporters aange houden. De spoorwegpolitie hield twee man aan op ver denking van het kalken van de leus „Heizei can be over done" (het kan nog erger). Bij fouilleringen bij de in gang van het stadion nam de politie messen, fietskettin- gen en een ploertendoder in beslag. De Europese voetbalfedera tie UEFA, die gisteren de Engelse clubs voor onbepaal de tijd uitsloot van deelne ming aan de Europa Cup toernooien, spant een proces aan tegen de Franstalige Belgische omroep RTB die heeft beweerd dat de scheidsrechter van de ramp zalige Europa Cupfinale tus sen Juventus en Liverpool de opdracht zou hebben ge kregen Juventus te laten winnen. Overigens hebben gerechte lijke instanties in Engeland inmiddels verklaard dat aan verzoeken om uitlevering van met naam en toenaam genoemde Engelse suppor ters door Italië en België zal worden voldaan. Door de uitsluiting van En gelse clubs, die de in hun ogen harde maatregel als noodzakelijk accepteerden, krijgt een aantal landen de gelegenheid alsnog een club af te vaardigen naar de Eu ropese bekertoernooien. Zo mag Sparta alsnog aan het UEFA Cuptoernooi deelne men. Kraay Niet alleen Ajax lijkt een technisch directeur te krij gen (Johan Cruijff). PSV hoopt vandaag onderhande lingen af te ronden met Hans Kraay, die met een dergelijke functie boven de huidige oefenmeester Jan Reker komt te staan. Verder onder meer in Sporttribune: Twee schutters actief in stadion FC Den Haag behaalt nutteloze zege Steven Rooks verliest en wint Amsterdam voorop in olympische race Lot RCL nu in handen van DTS'35 Unicum naar hoofdklasse (ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding per krop Ü3 Rundertartaar, C QO 500 granum JSsO.ZjO 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. De haring is onderweg! De vlaggetjes in Scheveningen zijn nog maar nauwelijks gestreken of de eerste vangsten zijn al op weg naar het vaste land. De Katwijkse trawler „Arie Ouwehand" is dit jaar de winnaar. De spannende haringrace wordt door de Leidse Courant met argusogen gevolgd vanaf de Scheveningen 106. Vandaag de eerste berichten in de krant, die u misschien zojuist bij de sigarenhandelaar hebt gekocht. Wilt u elke dag zo'n flitsende krant? Probeer het dan eerst veertien dagen! frX\\T De Letdse Courant wil ik best 1^1 1 14 dagen proberen. 11 i Gratis en geheel vrijblijvend Naam b een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidy Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mZr&lidóZ SoiiKMlt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1