Gasprijs tuinders 45 cent Top Europese ministers >ver voetbalvandalisme SER-meerderheid voor verlaging minimumloon Paksoi BON: 1 JUNI OP SCHIPHOL Overledene" verrijst joor derde keer uit dood Parachutist verongelukt Seniorenbeurs: veel informatie en een dagje uit U.S.M. «^£ekbe(2ouxo/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden, lacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui) te weg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f65,68, jaar f 250,8^ Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per rr Zaterdag juni au. Sonja op zaterdag op Ned. I om 22.25 uur. Op Ned. II om 19.40 uur „NCRV-60-Show". Om 23.10 uur nachtfilm Mil- lionencoup(2). Zondag: Op Ned. I om 22.20 uur „Dance Black America" en op Ned. II om 12.00 uur in „Capitool" geweld op het voet balveld. Zonnig. Middagtemperatuur van 16 graden aan de kust tot 23 graden in het binnenland. Matige noordoosten wind, aan de kust in de middag af en toe krachtig. Zon op: 05.25; onder: 21.51 uur. Schev. hoog water: 2.53 en 15.23; laag water: 11.09 en 23.34 uur. iekenprijs Claus en A. leken bekijken beeldvoorstelling een zogenaam- [stereobril. Zij de- dit bij een bij- :omst gisteren in iterdam ter gele- eid van de uitrei van de Heine- prijs. De prijs van 10.000 ging naar twee buitenlandse erzoekers dr. Julesz en prof. Werner E. Rei- voor hun n brekend werk het gebied van zien van diepte seweging. NS controleert via bevolkingsregister DEN HAAG De NS is ertoe overgegaan uittreksels uit het be volkingsregister te vragen van mensen die een NS-openbaar vervoerkaart willen kopen. De spoorwegen hebben hiertoe be sloten nadat hen gebleken was dat veel mensen die op één adres wonen ten onrechte opgeven een gezin te vormen. Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft dit verklaard in antwoor den op vragen van het Kamerlid Van Es (PSP). Op één adres kun nen meer gezinnen of alleen staanden wonen, aldus de minis ter. Nieuw telefoontoestel in '86 DELFT De PTT begint volgend jaar met de invoering van een nieuw stan daardtelefoontoestel, ter vervanging van het huidige model, de grijze T-65. Dit heeft prof. R.D.E. Oxenaar, hoofd van de afdeling esthetische vormgeving van de PTT, gisteren meegedeeld. Hoe het nieuwe toestel eruit zal zien wilde de PTT nog niet zeggen. Het staatsbe drijf presenteerde wel de resultaten van een onderzoek dat de Technische Hoge school van Delft en de PTT ten behoeve van de ontwikkeling en vormgeving van het nieuwe toestel hebben gehou den. Daaruit blijkt dat de meeste voor keur uitgaat naar een toestel met afge ronde hoeken, een hoorn die „verticaal" op het toestel ligt en een glanzende lak- laag. Het grijze toestel dateert uit 1965. Steeds meer bot breuken bij ouderen ROTTERDAM Het aantal botbreuken bij ouderen ver toont absoluut en relatief een stijgende lijn en ze vormen bij mensen van boven de 70 een van de belangrijkste redenen voor ziekenhuisopname. Daar om wijdde het Centraal Orgaan Intercollegiale Toetsing gisteren en vandaag in Rotterdam een bijeenkomst aan osteoporose, de geleidelijke ontkalking van het skelet. De bedoeling is, met de betrokken specialisten te komen tot richtlijnen voor de preventie en de behandeling. Pag.3: Osteoporose kan leven behoorlijk vergallen. LASTENVERZWARING GEMIDDELD 7500 GULDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gasprijs voor tuinders gaat aanstaan de dinsdag met 2,5 cent om hoog tot 45 cent. De prijsver hoging betekent dat een ge middelde tuinder per jaar 7500 gulden meer voor zijn energie kwijt is. De hogere gasprijs is het gevolg van een contract dat het Landbouw schap, Gasunie en Vegin gis teren hebben bereikt. Met het nieuwe contract ver valt een in oktober 1984 ge sloten contract over de gas prijs voor tuinders. Daarin stond dat de gasprijs gedu rende een jaar op 42,5 cent zou blijven staan. Het werd echter door de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, verworpen. Via een procedure voor het Europese Hof werd geëist dat ons land de gasprijs uiterlijk op 31 mei In het nieuwe contract is be paald dat de gasprijs voor tuinders weer gekoppeld wordt aan de prijs van zware stookolie. Tot 1 oktober 1986 is daarbij een maximum-prijs ingebouwd van 45 cent per kubieke meter. Voor het jaar daarna zal weer een nieuwe maximumprijs worden afge sproken. Gezien de daling die nu in de stookolieprijzen zit, kan het nu afgesloten con tract betekenen dat de gas prijs voor tuinders nog daalt. De voorzitter van het Land bouwschap, J. Schouten, ver klaarde in een reactie, gezien de omstandigheden, redelijk tevreden te zijn. „Wij staan niet te juichen bij de verho ging, maar de prijs moest om hoog gezien de eis van de EG die bevestigd is door de hoog ste Europese rechter". 5N HAAG Een aan- Europese sportminis- s zal dinsdag 11 juni op liphol bijeenkomen om h te beraden over de iblematiek van het •etbalvandalisme. Het Stiatief voor deze bijeen- mst is genomen door latssecretaris drs. J. van r Reijden van WVC. ist staat, dat de Brit icFarlane, de Fransman ilmat, de Westduitser mmermann en de Belg ima op de luchthaven nwezig zullen zijn. i der Reijden maakte giste- i bekend welke punten hij I deze bijeenkomst zal in- èngen. Hij noemde onder snelrecht voor rellen- joppers, een verbod op de rkoop van alcoholhoudende dranken, fouillering bij betre ding van het stadion en bij het betreden van het tribunevak, haast met het omzetten van staan- in zitplaatsen en haast met het verbeteren van de af scheiding tussen de vakken in de stadions en het aanbrengen van voldoende vluchtwegen. De bewindsman zal op 9 juni zijn denkbeelden bespreken met de KNVB. De beteugeling van het geweld in en rond voetbalstadions zal waarschijnlijk een punt van bespreking worden op de Eu ropese topconferentie, eind juni in Milaan. De Belgische premier Wilfried Martens heeft gistermiddag gezegd dat hij dit punt in Milaan zeker aan de orde wil stellen. De Nederlandse Europarle mentariër Larive wil bij de eerstvolgende zitting van het parlement in Straatsburg een urgentie-resolutie indienen die een Europese richtlijn bepleit waarin alle lidstaten worden verplicht dezelfde maatregelen tegen voetbalvandalisme te nemen. Die richtlijn zou er al moeten komen vóór het ko mend voetbalseizoen. Intussen heeft de Engelse voetbalbond gehoor gegeven aan het verzoek van premier Thatcher om de Engelse voet balclubs voorlopig te verbie den deel te nemen aan Euro pacup wedstrijden. De Belgi sche regering heeft Engelse voetbalclubs „tot nader order" verboden in België te spelen. Pagina 5: Belgische politie bond kraakt organisatie cupfinale. Op de voorpagina van onze zaterdagbijlage Finale ge ven KNVB-voorzitter Van Marle, massapsycholoog H. van der Brug en NOS-ver- slaggever Theo Reitsma hun mening over de gebeurtenis sen afgelopen woensdag in Brussel. Een familielid van een Italiaanse supporter die tijdens de fatale cupfinale in Brussel om het leven is gekomen, arriveert overmand door emoties op het Belgische vliegveld Zaventem. Ongeveer 55 fa milieden kwamen daar gisteren aan met een toestel van de Italiaanse luchtmacht. Vandaag hebben zij een herdenkingsceremonie op het vliegveld bijgewoond. AIROBI Wat de honderden aanwezigen op zijn begrafenis iin of meer hadden verwacht, de overledene was opnieuw dood. Tijdens de rouwplechtigheid in het Kenyaanse dorp tui kwam Musyoka Mututa overeind in zijn kist en vroeg om slok water. De begrafenis was de derde van de 60-jarige i voor wie het een gewoonte lijkt „uit de dood te herrijzen", driejarige leeftijd „stierf" Mututa aan een ziekte. Zijn li- im werd gewikkeld in lakens, in het graf gelegd maar ver- Igens haastig opgehaald toen uit de bundel een kreet klonk, gentien jaar later „overleed" hij opnieuw toen zijn familie m als vermist bij de politie had gemeld. Na zes dagen zoeken nden schaapherders zijn schijnbaar levenloos lichaam in een ld. Toen zijn doodskist in het graf zakte opende Mututa tot tzetting van de aanwezigen het deksel. Tegen journalisten gaf aan de volgende volgens hem eenvoudige verklaring: „Het gewoon een fout van de engelen in de hemel bij het vast- ellen van mijn identiteit". „De dood zal tenslotte komen, daar ik zeker van", merkte Mututa nog op. Overdracht Gaande en komen de bevelvoerder van de zeestrijdkrachten gisteren tijdens het défilé in Den Helder waar de comman do-overdracht plaatsvond (foto bo ven). Links de nieu we bevelvoerder vice-admiraal C. Brainich von Brai- nich Felth, rechts vice-admiraal J. Hulshof, die de ko ninklijke marine met eervol ontslag ver laat. De overdracht ging gepaard met enig ceremonieel (foto links). (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Een meerderheid in de Sociaal Econo mische Raad (SER) is vóór een verlaging van het wet telijk minimumloon met vijftien tot twintig procent. Naast de werkgeversvertegenwoordigers stemden ook de kroonleden Duisenberg, Nieuwenburg, Epema- Brugman, Wolfson, De Ridder, Meulenberg, Rood en Kooiman voor verlaging. De vertegenwoordigers van de vakbeweging stemden tegen. Dat bleek gisteren in de SER bij de vaststelling van een advies over het minimumloon aan minister De Koning van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Wat de werkgevers betreft mag het minimumloon volledig wor den afgeschaft en de hoogte van het minimum worden overgela ten aan de cao-partners. Het minimumloon bedraagt momenteel voor 23-jarigen en ouder bruto 1987,70 gulden per maand (netto varieert het tussen de 1376 en 1495 gulden). In veel bedrijfstakken zijn de minimumschalen echter hoger. Van het totaal aantal werknemers tussen 23 en 64 jaar ontving eind 1983 3,6 procent een minimumloon. Indien het kabinet mocht beslissen het advies over te nemen dan zal dat ook gevol gen hebben voor de uitkeringen die gekoppeld zijn aan het mi nimumloon en evenredig zullen worden verlaagd. De SER erkende dat aanpassing van het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen een belemmering kan vormen voor verdergaande arbeidstijdverkorting. Dat probleem ontstaat als werknemers boven het minimum inleveren en de minimum loners hun inkomen wettelijk beschermd weten. De raad ziet dit probleem overigens geen grote vormen aannemen. ROOSENDAAL Een 28-jarige inwoner uit Roosendaal is gis teravond verdronken in een kanaal in zijn woonplaats waarin hij na een sprong met een parachute terecht was gekomen. De man, sergeant bij het commandokorps van de landmacht, was een geoefend springer. Hij maakte de sprong als lid van een pa ra-club. Zijn parachute was normaal open gegaan. Er wordt een nader onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. De beurs voor senioren die van 10 tot en met 14 juni in de RAI wordt gehouden heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats geven vele instellingen informatie en adviezen over wonen, gezondheid, voeding en nog vele andere onderwer pen. In de tweede plaats wil de beurs ouderen ook „een ge zellig attractief dagje" bezorgen. Op de eerste dag wordt een symposium gehouden over het ouderenbeleid in het jaar 2000. In Finale een gesprek met de socioloog dr. W. van den Heuvel die die dag een forumdiscussie leidt. Volgens hem snapt „de politiek" weinig van beleid-maken. „Zo'n pas 65+ bewijst toch dat er fundamenteel iets mis zit met het oude renbeleid". VERDER IN FINALE: Aandacht voor de voet balrellen van afgelopen woensdag. Visrubriek. Aal, de gril ligste, wispelturigste. Italië ontdekt „Spaanse" Domenico Scarlatti. Ida Gerhardt, een weerbarstige dichteres, tachtig jaar. Voorzitter 75-jarige Christelijke Bond van Oranjevereni gingen: „We zullen ook trouw zijn aan een ongelovige koning". •Tulip komt met goedkope IBM-compatible computer. Ierland: zwerven, golfen, varen en vissen op het groene eiland. Joegoslavië blijft goedkoop vakantieland. Piet Schrijvers wordt verdere afgang bespaard. Spelen Seoel in teken i de mens. NAVO-pompstation door explosie beschadigd FRANKFURT Een explo sieve lading heeft gisteren in de omgeving van Frankfurt een pompstation beschadigd van een NAVO-pijpleiding die naar de Amerikaanse lucht machtbasis Rhein-Main loopt. De leiding zelf liep geen scha de op, zo heeft de politie be kendgemaakt. De schade aan het station wordt geschat op bijna 10.000 mark. De politie zei dat de aanslag tot nu toe niet opgeëist 'was, maar sloot de mogelijkheid niet uit dat de aanslag gepleegd was door de nauw met de Rote Armee Fraktion verbonden Revolu tionaire Cellen, die in het ver leden al meer aanslagen op NAVO-doelen zegt te hebben gepleegd. Volgens de politie zou de aanslag ook te maken kunnen hebben met een open dag op de luchtmachtbasis in het komende weekeinde. (ADVERTENTIE) Morgenavond Drive-In discotheek Meddle, Oud-Ade Aanvang 20.30 uur Heeft u een eigen tuintje om daarin van alles te verbouwen of wilt u zo maar wat meer weten over paksoi? Vragen die de Leidse Courant vandaag weer ongevraagd beantwoordt. Het gaat om een tamelijk nieuwe groente, een bladkoolsoort, die oorspronkelijk uit Aziè komt. In onze rubriek „Binnen de perken" leest u er vandaag meer over. Ook over de bereidingswijze van deze „familie van de Chinese kool". En dat allemaal in deze wekelijkse rubriek in de Leidse Courant. De krant die u niet alleen de kool wil laten verbouwen, maar hem ook zelf wil laten stoven. i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar lurant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat kan et i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1