Jverpool in liepe rouw De KNVB wacht af Belgen blijven elke verantwoordelijkheid afwijzen Niets ontbreekt aan rouw en ontsteltenis UPPORTERS: „HET WAREN DIE JONGENS VAN CHELSEA" ietende liaan PARIJS 'SIJTHOFE. lurmS^ GENLAND/BUITENLAND CeidócSomant VRIJDAG 31 MEI 1985 PAGINA 5 toclementslid: ,cerlbalvandalen ëShilderen de kc ïJï^bEN Het Britse rdenJi"islid Terry Dicks voorgesteld voetbal len van top tot teen hilderen met een ie pas na een half rdwijnt. Hij wil dat .ligans" op dezelf- lanier behandeld proc^n als vroeger de ■n ^ers, die verplicht °°rn met ratel en bel te lopen. verantwoordelijkheid afwijzen BRUSSEL De Belgi sche autoriteiten blijven categorisch elke mede verantwoordelijkheid voor het drama van woensdagavond in het Heizelstadion van de hand wijzen. Slechts op een punt gaf minister van bin nenlandse zaken Nothomb gisteren toe, dat er mis schien een beoordelings fout is gemaakt. „Het ge weld ontstond tot dusver altijd tijdens en na de wedstrijd en nooit daar voor. De ordedienst was daar niet op ingesteld". Overigens hadden vooral Britse fans al ruim voor het begin van de wed strijd een spoor van vecht partijen en vernielingen door de Belgische hoofd stad getrokken. Beschuldiging dat aanhangers van Liverpool en Juventus niet door een „neutraal vak" van elkaar waren gescheiden werden door minister No thomb tegengesproken. „De kaartjes voor vak Z (waar de ramp zich voltrok -red.) zijn, volgens afspraak, alleen in België verkocht. Ze zijn ken nelijk doorverkocht aan Italia nen of door Italianen opge kocht". Ook de Belgische voetbalbond legt de verantwoordelijkheid geheel bij Britse supporters. Voorzitter Louis Wouters wees verklaringen van ooggetuigen, als zou de politie niet op haar taak zijn berekend, van de hand. „Die mening is nergens op gestoeld. Het hele drama speelde zich af in zes minuten. De rijkswacht werd door de gebeurtenissen overspoeld". Na de ramp in het Engelse Bradford, waar een tribune binnen enkele minuten een vlammenzee werd, verklaarde Wouters nog: „Op de Heizei kan dat niet gebeuren. Wij hebben het stadion in 10 mi nuten geëvacueerd". Nu zei Wouters: „Dat is niet te verge lijken. Wat hadden we meer kunnen doen dan we gedaan hebben? De staat van beleg af kondigen om de wedstrijd zon der incidenten te laten spe len?" Ondanks de ontkenningen van officiële zijde, stapelen de ver wijten aan het adres van de organisatie zich op. Zo was er op het moment van de ramp veel te weinig politie aanwezig in het stadion. Ooggetuigen telden niet meer dan 50 rijks wachters. Volgens de autoritei ten waren het er meer dan 200. Toeschouwers toonden gisteren hun ongeschonden kaartje om te bewijzen dat de controle niet goed was. Zij ont kenden gefouilleerd te zijn; vandaar dat in het stadion ge vochten kon worden met mes sen, flessen en bierblikjes. In het stadion zijn geen relschop pers aangehouden, hoewel de politie daar alle gelegenheid voor had. Een gebrek aan respect voor de slachtoffers bleek afgelopen woensdag niet alleen door het toch laten spelen van de wed strijd, maar ook door de lei ding van het stadion, die aan het einde van de wedstrijd een vrolijk „Tot Weerziens" op het lichtbord liet verschijnen. De enige piëteit, die de Belgische voetbalbond gisteren toonde, was het besluit om de bekerfi nale tussen Beveren en Cercle Brugge overmorgen niet in het Heizelstadion te laten spelen, maar op het veld van Ander- lechL lijke an onze correspondent) ERPOOL Euro- drukste Atlantische laven was gisteren sombere stad. De zon »en, maar er stond ijzige noordoosten den d, die de vaandels tig deed wapperen, maal vormen bevlag- straten en gebouwen feestelijk gezicht. In irpool aan de Mersey dit gisteren echter het geval. Daar hin de vlaggen halfstok ierbied, rouw en wel- ook uit schaamte de slachtoffers van Heizel-tragedie in il. nder it opitermorgen droomden wij i cn van Europese glorie", rdenkte een praatgrage poli- dentian op. „Gisteravond is ïzelffc droom een vreselijke vanhtmerrie geworden". De dan^e klanten van een immer - dek bezochtte pub bleken al riële;. 1 dei even droefgeestig gestemd. Ook de uit België terugke rende supporters van Liver pool schenen geen fut te heb ben om iets te doen. Zij wa ren duidelijk onder de in druk, beschaamd en vol af schuw voor wat ze in Brussel op de Heizei hadden meege maakt. Sommige fans vertel den, dat men hen pas na af loop van de voetbalwedstrijd had verteld wat er was ge beurd en hoeveel doden er waren gevallen. Chelsea Een roodharig jongmens meldde dat de echte aansto kers van de Brusselse onlus ten geen jongens uit de stad waren. „Zij kwamen van ver buiten Liverpool", wist hij zeker. Kevin Donnally, een supporter van Liverpool van 21 jaar, was net als zijn kor nuiten aangedaan over de be schuldigingen. „Liverpool speelt al 21 jaar Europees be kervoetbal en heeft nog nooit iets te doen gehad met vijan delijkheden". Donnally be vestigde de berichten, dat de Tot op het moment dat zijinOstendeop de boot naar huis stapten, werden de Liverpool- supporters begeleid door een overmacht aan rijkswachters. „hooligans" van Chelsea zich tussen de aanhang van Li verpool hebben gemengd en het gevecht met de Italiaanse fans zijn begonnen. De sup porters van Chelsea hebben de kwalijkste naam van alle supporters-groeperingen van Engeland. John Smith, president van Liverpool: „Het was maar een handvol schoften, onder wie vele leden van het neo- -nazistische Nationale Front", beweerde hij. „Lang niet alle Liverpool-suppor ters waren dronken en wat de NF-aanwezigheid betreft, beschik ik over bewijzen. Het is trouwens algemeen bekend dat de jongetjes van het Na tionale Front geregeld naar grote voetbalwedstrijden trekken om daar herrie te kunnen schoppen". Smith zinspeelde op NF-vlaggen, maar weigerde te onthullen of hij er een in Brussel op de kop had getikt. Later werd bekend dat het Nationale Front-bestuur zijn beschuldi ging heftig had tegengespro ken. Maar premier Thatcher wil er toch graag met John Smith over praten in Dow- ningstreet 10. Zij wenst ook Britse verslaggevers te ont moeten, die het drama op de Heizei meegemaakt hebben. Verslagenheid Uit de ogen van pas terugge keerde Liverpool-supporters sprak in hoofdzaak diepe verslagenheid. „Ik kan het nog steeds niet geloven", meldde de 25-jarige Dennis Hucklefield. „De fans waren buiten het stadion nog in een zwaar gevecht gewikkeld, terwijl binnen mensen lagen te sterven. Voor mij heeft voetbal afgedaan. Ik ga nooit meer naar een wedstrijd". Het was duidelijk dat vele Liverpool-fans in Brussel de schok van hun leven hadden gekregen. Zij verborgen hun afkeer van het gedrag van de grootste woestelingen niet. Toch lieten ze steeds op nieuw horen, dat Brussel doeltreffende preventieve maatregelen had moeten ne men. „Niet alleen de vanda len, maar ook de organisato- .ren van deze wedstrijd treft veel schuld", zei John Ben nett (36), al 25 jaar supporter van Liverpool, die nu van plan is zijn abonnement op te zeggen. „Na alles wat ik in Brussel gezien heb, is dat voor mij geen moeilijke be slissing meer", voegde John er aan toe. „Tijdens het ko mende voetbalseizoen wil ik niet een van de volgende do den zijn. De situatie in Brus sel was krankzinnig. Een handvol idioten heeft daar het Britse voetbal diep in de grond geboord". De Liverpool-voetbalclub is gisteravond met stille trom naar huis teruggekeerd. De receptie op het stadhuis werd in stilte afgelast. De rouwtijd van Liverpool zal nog wel een tijdje duren. ROGER SIMONS t hij ken- role. t be- pEN De Britse omroep ster-heeft gisteren beelden jonden van een Italiaanse ^^blsupporter, die tijdens 'ENilen van woensdagavond Heizelstadion in Brussel t politie zou hebben ge in. In de vertraagd afge- ie beelden was te zien en man in een lichtgroen ten pistool trok en op de e schoot. Ook was duide- ?nsti|en flits waarneembaar, iet gia verdween de man in èzegtnigte, kwam weer naar elba», gooide een projectiel, ar «opnieuw zijn pistool en soplet andermaal. Waarschijn- studit bravoure hield hij het if val boven zijn hoofd en nentide ermee naar de politie, er gdie leek niets te zien of voorte willen doen, aldus het ftd. eidende commentaar. De isku^che politie heeft inmid- ten bevestigd, dat na de wed- emei tussen Juventus en Li- gelijlol lege patroonhulzen in indifadion zijn gevonden. En er adaarvan zouden volgens n pailitie zijn gevuld met hasj. Apotheek in de Kooi open LEIDEN De omstreden apotheek van B. van Leeuwen wordt maandag geopend. In een recordtempo van twee-en- een-halve maand werd het ge bouw aan de Surinamestraat neergezet. Op 14 maart werd de eerste paal geslagen. Tegen de komst van een derde apotheek in de Kooi bestonden aanvankelijk veel bezwaren. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie (KNMP) meen de dat er geen plaats was voor een tiende apotheek in Leiden op deze plaats. Ook door apo theek De Haven werden be zwaren ingebracht. Van Leeu wen, die niet was aangesloten bij het KNMP, werd be schouwd als een wilde apothe ker. Politiek Leiden meende echter dat Leiden-Noord wel degelijk een apotheek nodig heeft. Van Leeuwen kreeg dan ook een bouwvergunning voor zijn apotheek. Toenmalig wethou der P.H. Schoute stelde wel dat het de laatste apotheek in Leiden zou moeten zijn. Inmiddels lijkt de onenigheid tussen Van Leeuwen en de Leidse apothekers grotendeels bijgelegd. Zoals het er naar uit ziet, zal Van Leeuwen betrok ken worden bij de verdeling van de weekenddiensten in Leiden, hetgeen door de apo theken aanvankelijk werd ge weigerd. Rook door oververhitte pan KATWIJK Oververhitting van een pan eten was er de oorzaak van dat gistermiddag een grote rookontwikkeling ontstond in een woning en een winkel in de Voorstraat in Katwijk. De rook had de ka mer en de onder de woning gelegen winkel totaal in een dichte mist gezet. De gewaar schuwde brandweer ontdekte de etenspan en doofde het vuur. Brommer over de kop LEIDEN Een 16-jarige jongen uit Stompwijk is gis teravond rond half zeven op de Vrouwen weg met zijn bromfiets diverse malen over de kop geslagen. Hij is met een gebroken sleutelbeen naar het AZ1 gebracht. Het ongeluk gebeurde omdat het spatbord tegen het voorwiel klem raakte. ÏDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH jkflauwelijks had smidje Verholen een voet ^n het politiebureau gezet, of de agent der Éasse P. Plukhooy stormde verheugd uit iersloge. „Nee maar! Kijk 'es wie we 'ben!" riep hij. „Bokkige Janus in eigen Bokkige Janus, alias Janus, de-man- art, ook wel genaamd de messetrekker fisgraatsteegl" ,,U schijnt dit mannetje n," zei smidje Verholen. „En óf ik hem rit."0*5 a9ent Plukhooy. „Van zijn vijftig le- 3 hfren pracbt Janus er meer dan dertig in de "igenis door. Wat heeft-ie nóu weer uitge- UST?" „Hij schoot op brigadier Kleuntjes," ,a^vórdde de smid. „Maar Kleuntjes was hem al en stelde hem buiten gevecht." echt iets voor de mepper," grinnikte Plukhooy. „Nou..., dat is dan zo klaar als *Lon,Ie- iemand schieten, dat noe- moordaanslag. En als je op een agent schiet..., oejoejoeil Da's drie keer zo ergt Kom maar mee. Janus. Het gestreepte pakkie an, en dan hupsakee..., de cel maar weer inl Loetje Sa- loe zal het vast fijn vinden je weer te zien." En met snelle, geoefende hand bracht agent Pluk hooy Bokkige Janus op de plaats waar hij hoor de. Even later voerde smidje Verholen een uit gebreid gesprek met hoofdinspecteur Maffelaer. In een helder betoog vertelde hij precies wat er allemaal in en om de Swarte Piraet gebeurd was. „Ja ja, heer Verholen. De zaak is zonnek laar." zei de hoofdinspecteur. Hij plaatste zijn vingertoppen zelvoldaan tegen elkaar en glim lachte arrogant: „U ziet het zeker wel, hè? Mops, Kleuntjes, Klunzemans en ik..., wij rollen zo'n boevenbende in een wipje op." „Ach zó...," peinsde smidje Verholen. „Ik had anders zo'n Idee, dat ook ene Verholen er een klein pietsje mee te maken had gehad. GEEN ONGENUANCEERDE BAN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De KNVB zal voorlopig geen maatre gelen nemen tegen Britse clubs. De Nederlandse voet balbond wacht eventuele maatregelen van de UEFA af. „Een ongenuanceerde ban op alle Britse voetbal clubs is het afschuiven van de verantwoordelijkheid", zegt KNVB-veiligheidsfunctionaris Rob de Bakker. De landelijke overheid voert al jaren met de KNVB over leg om het voetbalgeweld in Nederland te beteugelen. Op 13 juni heeft de KNVB mondeling overleg met mi nister Rietkerk van Binnenlandse Zaken. Ook de drie Nederlandse topclubs Ajax, Feyenoord en PSV wachten voorlopig af met het nemen van speciale maatregelen ten opzichte van Engelse supporters. In augustus zal Tottenham Hotspur deelnemen aan het Amsterdam 710-toernooi. Manager Kees Ploegsma van PSV: „Gelukkig worden we met PSV niet op korte termijn geconfronteerd met een Engelse vereniging". Voorzitter Gerard Kerkum van Feyenoord: „Er wordt in Neder land al een hoop gedaan om gebeurtenissen als in Brussel te voorkomen." VVD en PvdA vinden niet dat het supporters van Engelse clubs verboden zou moeten worden in Nederland binnen te komen. Dit hebben de Kamerleden Dijkstal (VVD) en Worrell (PvdA) voor de NCRV-microfoon gezegd na de gebeurtenissen in Brus sel. Dijkstals eerste reactie was helemaal op te houden met be taald voetbal, maar hij wil eerst proberen andere maatregelen te nemen. Volgens voorzitter Jean Fournet-Favard zal de Franse voetbal bond de komende weken weigeren ploegen uit Groot-Brittannië te ontvangen. Charles Ferdinand Nothomb, de Belgische minis ter van Binnenlandse Zaken, wil dat er in België geen voetbal wedstrijden meer worden gehouden met Engelse en Schotse ploegen tot aan het moment dat de Europese Voetbalbond (UEFA) de veiligheid bij alle Europese voetbalwedstrijden kan garanderen. De internationale voetbalfederatie FIFA heeft aangekondigd al les te doen wat in haar vermogen ligt om te verzekeren dat de nationale bonden de nodige maatregelen treffen om herhaling te voorkomen. Paus vraagt wereldwijde actie ROME De gebeurtenissen in Brussel hebben ook paus Johan nes Paulus II bijzonder aangegrepen. Nadat hij zich woensdaga vond al enige tijd in zijn privékapel had teruggetrokken, heeft hij gisteren in telegrammen aan de aartsbisschoppen van Turijn en Brussel, de kardinalen Anastasio Ballestrero en Godfried Danneels, het „barbaarse geweld" in het stadion van Brussel scherp veroordeeld: „Ik wil mijn afschuw en afkeuring tot uit drukking brengen, van een dergelijke woest en onredelijk ge drag dat de mensheid verlaagt en de edele doelstellingen van de authentiek sportieve geest geweld aandoet". De paus zou graag zien, zo blijkt uit de boodschappen, dat er wereldwijd maatrege len worden genomen om het voetbalgeweld in te dammen. Brusselse politie Voorgelicht door Rotterdam ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft haar colle ga's uit Brussel uitgebreid op de hoogte gebracht van de maatregelen in Rotterdam bij een vorige cupfinale. De woordvoerder van de Rotter damse politie wilde donderdag echter niet ingaan op het feit of hij iets van die Rotterdamse inzichten heeft teruggezien in het optreden van de Belgen in het Brusselse Heizelstadion. „Dat laten wij over aan de be oordeling van de Belgen". Toen de Brusselaars in Rotter dam poolshoogte kwamen ne men, hebben zij het draaiboek gekregen waarmee geweld bij de finale tussen Everton uit Liverpool en Rapid Wien werd voorkomen. Belangrijke voorzorgsmaatregelen van de Rotterdammers waren: duide lijke aanwezigheid van de po litie voor, tijdens en na de wedstrijd, inbeslagname van allerhande slag- en steekwa pens voor de wedstrijd en het weigeren van dronken suppor ters. ITALIË SCHAAMT ZICH OVER CUPFEEST (Van onze correspondent) TURIJN De spelers van Juventus durfden gister middag nauwelijks het chartervliegtuig, dat hen zojuist uit Brussel had gebracht, uit te komen. Als geslagen honden kwamen de nieuwe Europese kampioenen uit eindelijk de vliegtuigtrap af, met begrafenisgezichten, zenuwachtig en gespannen. Eén van de spelers hield zonder overtuiging een beker omhoog, en dat was dan de trofee waar het in Brussel allemaal om begonnen was. Nooit is de Europa Cup met zoveel tegenzin ge wonnen, maar men wilde die trofee ook niet aan Li verpool laten, na alles wat er gebeurd was. Op de Italiaanse vliegvelden van Milaan, Turijn, Rome en Pa lermo komen nog steeds vliegtuigen aan met supporters uit Brussel. En overal staan medische eenheden gereed om zich over de gewonden te ontfermen. Dit zal ook de komende dagen doorgaan. Tot op heden weten nog niet alle Italiaanse gezinnen of hun zoon, vader of dochter ook bij de slachtoffers was en in welke staat die zal thuiskomen. De radio brengt de hele dag de telefoonnummers van de Belgische instanties. De slachtoffers komen uit het hele land, niet alleen uit Turijn en omstreken, de thuisbasis van Juventus. Op dit ogenblik is er nog niets bekend over de begrafenis, maar een centrale plechtigheid is alleen in symbolische zin mogelijk. Grote verontwaardiging is er in het hele land ontstaan over de feestelijkheden die 7000 „supporters" van Juventus woensdaga vond in het centrum van Turijn op touw hadden gezet, ondanks de doden van het Heizel-stadion. De verontwaardiging werd nog groter toen op het Juventus-stadion leuzen werden ontdekt, die de doden van Brussel hoonden en bespotten. De Italiaanse politie zette 's nachts extra manschappen in ter be waking van de Britse ambassade. Ook andere gebouwen met een „Brits accent" werden bewaakt. Aan de eigen overheidsgebou wen hingen de vlaggen halfstok. Niets ontbreekt aan de ontstel tenis en de rouw van de natie. In dit sportminnende land wegen de doden in de sport nu eenmaal veel zwaarder dan die in de politiek, in de natuur of in de misdaad van alle dag. President Pertini (88) beleefde één van zijn smartelijkste dagen van zijn presidentschap. Hij hield zich constant op de hoogte van het proces van identificatie van de slachtoffers in Brussel. Ko ning Boudewijn belde hem op om zijn smart te delen. En de Bel gische minister van Transport Decroo die in Rome op bezoek is, werd door Pertini in zijn paleis ontboden om hem alles precies te komen uitleggen. Onderzoek De Italiaanse voetbalbond heeft onmiddellijk een onderzoek ge last van alle stadions in het land. Italiaanse voetbalstadions heb ben hun orde na enkele vervelende ervaringen in het verleden beter geregeld dan vele buitenlandse. „Bij ons kan zoiets als in Brussel gebeurd is niet gebeuren", zo is gezegd. Maar de voetbal bond wil toch een extra onderzoek, „om de verontruste publieke opinie gerust te stellen". Natuurlijk is het ook een zaak van ei genbelang, want elke supporter die gisteren uit Brussel in het vaderland terugkeerde, zwoer plechtig: „Mij zien ze nooit meer in een voetbalstadion". De officier van Justitie in Rome heeft een gerechtelijk vooron derzoek geopend tegen „onbekende voetbalsupporters uit Liver pool" wegens het gebruik van geweld, de dood tengevolge heb bend, en mishandeling van Italianen. In het Italiaanse parlement is uitvoerig en emotioneel gesproken over het voorval van Brussel. Enkele radicale parlementsleden eisten bestraffing van de supporters van Juventus die het ge waagd hadden in Turijn een publiek feestje aan te richten. En de christendemocraten willen dat de regering bij de internatio nale voetbalbond aandringt op een uitsluiting van Liverpool uit de internationale toernooien. CEES MANDERS Voetballer van het jaar afgelast HILVERSUM De Tros heeft besloten het voor woensdag ge plande programma „De voetballer van het jaar" niet uit te zen den. Zij acht het ongepast zo kort na de afschuwelijke gebeurte nissen in Brussel dit feestelijke voetbal-evenement op het scherm te brengen. „Het is triest te moeten constateren dat een relatief kleine groep zogenaamde supporters de sport waaraan miljoenen veel plezier beleven, enorme schade heeft toege bracht", aldus de Tros. (ADVERTENTIE) Met Uw krant naar vertrek vrijdag 14 en 21 juni a.s. r de Franse hoofdstad Het uitgebreide programma biedt de mogelijkheid om een zo gevarieerd mogelijke en ruime indruk van de ver maarde lichtstad te krijgen. We rijden deze 3-daagse reis met een luxe touringcar van Maaskant, vertrekken op vrijdagmorgen en zijn zon dagavond weer thuis. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Follies Berge- res met een onvervalste Franse show. zaterdag staat o.a een excursie op het programma naar het prachtige paleis van Napoleon in Fontainebieau. is er gelegenheid tot winkelen en wordt 's avonds een lichtjestour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame. het Lou vre (o.l.v. Nederlands sprekende gids). Place du Tetre in het charmante Montmarlre en wordt de thuisreis aan- Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Char- treux. waar 2* wordt overnacht Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, als mede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen rekening. De prijs van deze - aantrekkelijke trip is slechts J Aó9.a per persoon Hiervoor krijgt u een comfortabele tweepersoonskamer met douche en toilet. 2* ontbijt en 2* avondmaaltijd De entrees zijn bij deze prt|s inbegrepen Voor een 1- persoonskamer is een toeslag van 55 - verschuldigd Gecombineerde reisverzekering 7.50 pp 5 - polis- kosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - poliskosten Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur), of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5