terschi Weer beste maatjes met Hollandse Nieuwe INFORMATIE AAN YRCINRtlZICFRS. Enquête van politie naar wensen bevolking Militairen overwegen vertrouwen in staats secretaris op te zeggen Aanschaf van huisdier zelden weloverwogen sir Internationaal onderzoek naar treinoverval Bijlmer Debat Postbank wacht op advies- Albeda AGIÏNNENLAND Ceidóc Soman t VRIJDAG 31 MEI 1985 PAGINA 3 Aantal aids- neldingen naar 52 MSTERDAM Het totaal aantal aids-meldingen in ederland bedroeg per 1 april van dit jaar 52, waarvan veederde in Amsterdam. Vijfendertig patiënten zijn middels overleden. Dat staat in een rapport van de G en GD, het Academisch Medisch Centrum en het jreau gezondheidsvoorlichting van de gemeente. Aids een afweerstoornis als gevolg waarvan allerlei zoge- K jemde gelegenheidsinfecties en bepaalde tumoren op deden. In het rapport staat verder dat de regio Am- oerdam de komende vijf jaar rekening moet houden ^et een stijging van het aantal aids-patiënten tot onge ler 1.300. De meeste van deze patiënten (1.250) zullen hmoseksuele mannen zijn, de rest behoort tot de 6 roep druggebruikers. De uiteindelijke kans op overle- ing is thans nog lager dan tien procent, aldus het rap- Nieuwe visakte vanaf morgen noodzakelijk AMERSFOORT Morgen gaat officieus het visseizoen van start. Een officiële opening be staat niet meer, omdat door de nieuwe Visserij- wet het gesloten seizoen is opgeheven. Ook het nachtvissen in de maanden juni, juli en augus tus is nu bij de wet toegestaan. Wel moeten de vissers vanaf morgen een nieuwe visakte heb ben. De bestaande viskaarten en het bijdrage- bewijs, waarmee de overheid het gebruik van één of meer gewone hengels en de speciale hen gel regelde, verdwijnt. Daarvoor in de plaats komt één nieuwe sportvisakte voor het vissen met maximaal twee hengels. De NWS waar schuwt ervoor dat de akte alleen niet altijd voldoende is. Voor water van hengelsportvere- nigingen is altijd een vergunning van de vere niging nodig. Overheid erkent ruiterexamen DEN HAAG Het sinds 1976 bestaande ruite rexamen en -bewijs wordt per 1 juni officieel er kend door het ministerie van landbouw en visse rij. Minister Braks heeft hiertoe besloten omdat hij meent dat het examen kan bijdragen aan het op lossen van knelpunten in de recreatieve ruiter sport. Door die beslissing zullen de ruiters naar verwachting op meer terreinen terecht kunnen, die nu nog voor ze gesloten blijven. Bovendien is er met de Hippische Sportbond gezocht naar mo gelijkheden waardoor ruiter en paard zich beter en veiliger in het verkeer kunnen begeven. De ruiter zou aan de linkerarm een speciale lantaarn moeten dragen en de benen van de paarden moe ten worden voorzien van sterk reflecterende pijp- kousen. De politie ziet bovendien graag dat de rui ter een reflecterend vest draagt. Minister Braks (links) bekijkt met voorzitter Stehouwer van de Hippische Sportbond het rapport. Bonden ruzieën met elkaar over NS-cao UTRECHT Tussen de Vervoersbond FNV en de drie andere spoorwegvakbonden CNV, FSV en VHS, is een forse rel ontstaan. De FNV beschuldigt de andere drie ervan de leden te hebben „verkocht en verraden", omdat de drie hun handtekening hebben gezet onder de nieuwe cao voor de 27.000 werknemers bij de NS. De Vervoersbond FNV deed dat niet. Deze vindt het principe-akkoord dat de NS met de andere vakbonden heeft bereikt veel te mager. De FN V-bond heeft bij NS 9000 leden en is daarmee veruit de grootste spoorwegvakbond. De andere bonden hebben bij elkaar circa 8.000 NS'ers georganiseerd. De bonden beschuldigen el kaar er van dat ze hun leden een volstrekt ver keerd beeld geven van het bereikte onderhande lingsresultaat. opa KV werft emonstranten oor film |J)e Aanslag EN HAAG Het Interker- f ilijk Vredesberaad (IKV) hoijeft zijn sympathisanten ge- aagd als figurant op te tre in bij opnamen voor de film Aanslag. De makers van e film hebben het IKV een lan .drag per dag aangeboden Eui 'oor elke figurant die we wa| innen vinden". IKV-secreta- Mient Jan Faber herinnert sympathisanten in Den aag en directe omgeving er •t een brief aan dat het IKV ;e Stle laatste tijd onder forse fi- anciële druk staat". Daarom ze „wellicht wat ongewone ethode om fondsen te wer- altpn". Fons Rademakers filmde 1983 de vredesdemonstratie Den Haag, met de bedoeling lelden daarvan te verwerken een film naar het boek De anslag van Harry Mulisch. an 22 tot en met 24 juni wil ounijij de gespeelde scène's, met Ai erek de Lint en Ina van der j te lolen, opnemen, nidt Djterke groei van leine huishoudens 3chn Rotterdam elijt OTTERDAM De komende tsto en jaar zal vooral het aantal :n- en tweepersoonshuishou- ins in Rotterdam sterk groei- i. Dat blijkt uit een onder- bek van het Gemeentelijk 'da ureau voor Onderzoek en erletatistiek (GBOS) in Rotter- tteiïm- 1° J981 bestond 60,7 pro van alle Rotterdamse iishoudens uit een- en twee rsonen. Vorig jaar was dat :,3 procent en voor 1994 ver- Mf30*11 het GBOS dat die groep j ken percentage van 72,6 pro ent zal bedragen. Uit het on- aaierzoek blijkt verder dat meer detlan de helft van de Rotter- n idamse huishoudens in 1994 uit nigiiiet-inwonende alleenstaan- ichllen za' hestaan. Vergeleken net 1984 komt dat neer op een .ijging van bijna vijftien pro- 1 °fent. De gemeente verwacht rder dat het aantal inwoners ongeveer 572.000 gehand- ^TJaafd blijft. ADVERTENTIE OSANGENiiMONAt* SCHEVENINGEN/IJ- MUIDEN Als morgen de Nederlandse vissers in de traditionele haringra ce hun schepen richting Shetland-eilanden stu ren, begint in feite het seizoen voor de echte liefhebber. De maatjes haring, de lekkernij waar het om gaat, heb ben we jarenlang maar mondjesmaat kunnen krijgen. Wordt het dit jaar weer wat met het nationale visje? Secretaris J. van der Gugten van het Nationaal Visbureau ziet 1985 als haringjaar wel zitten. Het bureau bestaat nu ruim een jaar en haar taak, het bevorderen van de vis- consumptie, hoeft volgens de secretaris dit jaar wat de ha ring betreft geen probleem te zijn: „Er is haring in over- vlped en bovendien van uit stekende kwaliteit", aldus Van der Gugten. De bioloog en haringdeskun- dige drs. A. Corten van het Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek in IJmuiden verklaarde kort geleden al dat het naar zijn inschatting een puik haringseizoen be looft te worden. De harings tand in de Noordzee is de laatste paar jaar sterk vooruit gegaan, vindt Corten. De Nederlandse vissers mo gen dit jaar 82.500 ton haring vangen, ongeveer tweemaal zoveel als vorig jaar. De ge dachte dat het alleen Neder landers zijn die de maatjesha ring eten, berust echter op een misverstand. Niet ieder een weet dat ongeveer ze ventig procent van de vangst wordt geëxporteerd naar het buitenland. West-Duitsland is een grote afnemer. „Nederlanders en Duitsers zijn het er overigens niet over eens wat nu precies een lekkere haring is'zegt Van der Gugten. „Duitsers vinden de haring die ze bij een stal letje in IJmuiden of Scheve- ningen kopen vaak maar flauw. Ze hebben liever een wat pittiger visje, met meer zout. Je ziet het ook aan het drankje dat erbij gedronken wordt. Hier beschouwt men de borrel als de juiste begelei ding van de haring, in Duits land drinkt men er liever een stevig glas bier bij", aldus Van der Gugten. Drie rustjaren Wat voor smaak ook de favo riete mag zijn, de haring zit de laatste jaren flink in de lift. De consumptie steeg tus sen 1980 en 1984 van 2,3 kilo tot 2,9 kilo per hoofd. De groei wordt veroorzaakt door de royalere aanvoer en de gunstiger prijzen van de laat ste jaren. Een kwart van het totale visverbruik bestaat in middels uit haring. „De Hollandse Nieuwe heeft dit vooijaar goed kunnen ge dijen", zegt van der Gugten. „De omstandigheden, zoals de temperatuur van de war me Golfstroom waren uitste kend. Bovendien heeft de ha ring drie goede rustjaren ge had, een goede zaak als je be denkt dat de haring ook on der water vijanden heeft. Het is gewoon oorlog in zee", al dus Van der Gugten, die be nadrukt dat het handhaven van de gunstige haringstand geen makkelijke opgave is. „We hebben ze nu eenmaal niet aan een touwtje". Maatjes Tijdens zijn groei in de war me Golfstroom trekt de ha ring steeds verder naar het noorden van de Noordzee. De meeste haring wordt dan ook gevangen bij de Shetland Ei landen, bij Schotland. In dit voedselgebied eten ze zich onder gunstige omstandighe den vol, het water is er zeer zuiver. Zodra dat gebeurd is, spreken we van maatjesha ring, die dan drie jaar oud is. Het vetgehalte bedraagt op dat moment ongeveer 25 pro- In september en oktober Met of zonder uitjes, de deskundigen geloven dat 1985 een puik haringjaar wordt. wordt voor de voortplanting hom en kuit gevormd, waar door de haring het predikaat „vol" meekrijgt. Het vetge halte bedraagt dan nog maar 12 tot 18 procent. Dan wordt het kouder en is er minder plankton voor de haring. Het vormen van hom en kuit heeft veel energie gevergd, waardoor het vetgehalte in de haring gedaald is tot 5 procent. „Iele haring" is de term die hiervoor wordt ge hanteerd. De Hollandse Nieuwe mag vet zijn, toch is de haring goed voor het cholesterolge halte. Onderzoeksresultaten uit onder meer de Verenigde Staten wijzen erop dat haring zoveel onverzadigde vetzuren bevat, dat het cholesterolge halte van de haringeter er positief door wordt beïn vloed. Alleen de vette vis soorten zoals haring en mak reel bevatten EPA-zuur, net als linolzuur een onverzadigd vetzuur. Vijftien jaar Een driejarige maatjesharing is volwassen. Er gaan er acht a negen in een kilo. De vier en vijfjarige haring is groter en vindt onder de Duitsers meer liefhebbers dan onder de Nederlanders. Een haring kan overigens maar liefst vijftien jaar oud worden en heeft dan twaalf maal aan het voortplantingsproces deelgenomen. De rust die de haring de laat ste jaren genoten heeft, heeft gelegenheid gegeven voor een ongestoorde voortplan ting. De overvloed waarmee de Hollandse Nieuwe op het moment in de zeeën rond Groot-Brittannië dartelt, zorgt er volgens visserijdes kundigen voor dat de vissers na Vlaggetjesdag de eerste vis wat zuidelijker zullen vangen dan normaal. Dat kan ook gevolgen hebben voor de smaak, immmers: hoe verser de haring bij het kaken of schoonmaken is, hoe beter de kwaliteit kan zijn bij consumptie. Vries- hektrawlers vriezen de mees te haring onmiddelijk na vangst in. Deze wordt dan aan de wal gekaakt en gezou ten. „Ingewanden en overtollig bloed moet eruit om bacterie vorming te beperken", legt Van der Gugten uit. „Maar in feite zorgen juist die bacte riën voor een deel van de smaak. Het is dus een heel ingewikkeld stelsel van fac toren waardoor de maatjes haring de ene keer lekkerder kan smaken dan de andere. Zo is ook van belang of de haring in het restaurant of bij het stalletje op de markt wel koud genoeg staat, hoe lang ze in een geopend ton netje ligt, kortom: of er zui nig mee wordt omgespron gen. Ik durf gerust te zeggen dat het verwerken van de haring een kunst mag wor den genoemd. En als de ha- ringboer z'n kunst verstaat is de eerste haring om te proe ven, de tweede om na te gaan of ze echt zo lekker is; bij de derde haring kan je niet meer ophouden met eten". Smaken en maten zijn er in overvloed, maar vraag en aanbod bepalen de prijs. „Maar niet voor de eerste la ding", zegt Van der Gugten. „De prijs voor de eerste ha ring Hfeeft met de eetwaarde niets te maken. Daarvoor geldt: wat de gek ervoor geeft. En dat is meestal niet weinig". ARJEN VAN DER SAR ZAANSTAD De ge meentepolitie van Zaan stad houdt in de maand juni een bevolkingsonder zoek. Brigademensen gaan daarvoor in uniform langs de deuren met enquête formulieren. Doel van de actie is er achter te komen hoe volgens de burgers agenten hun taak dienen te vervullen, aldus inspec teur M. Pelzer gisteren. De politie kwam op het idee om dit onderzoek te doen aan de hand van de resultaten uit het in maart uitgegeven inte rimrapport-Roethof van de kamercommissie kleine crimi naliteit. Daaruit kwam onder meer naar voren dat de burger meer betrokken moet worden bij het werk dat de politie doet. Volgens Pelzer wijzen ook Amerikaanse cijfers in die richting. Met positief gevolg, aldus de inspecteur. Nadat de resultaten door de VU en de leidinggevende Zaanse politiefunctionarissen zijn uitgewerkt komen ze weer terug bij de brigademensen, die de resultaten zelf verder uitwerken. Daarbij zal per wijk bekeken worden waar het zwaartepunt gelegd moet worden. De politie denkt daar bij aan de vier hoofdlijnen: preventie, kleine criminaliteit, verkeer en bestuurszaken. LUNTEREN Het Geor ganiseerd Overleg Militai ren (GOM), waarin de tien Nederlandse belangenor ganisaties van militairen participeren overweegt het vertrouwen in staats secretaris Hoekzema (de fensie-personeel) op te zeggen en voortaan minis ter van defensie De Ruiter verantwoordelijk te stel len voor het personeelsbe leid in de krijgsmacht. Op de 39ste algemene vergade ring van de Vereniging Belan genbehartiging Zeemacht (VBZ) in Lunteren kondigde woordvoerder Ros gistermid dag het voornemen van het GOM aan, nadat hij gewag had gemaakt van de „wanhopige situatie", waarin militairen van landmacht, luchtmacht en marine door het bezuinigings beleid van de regering verke ren. Voorzitter J. van Donk van de VBZ, met ruim 18.000 leden de grootste belangengroepering binnen de Koninklijke Mari ne, betuigde adhesie aan de suggestie van woordvoerder Ros, om dit redelijk snel in het GOM aan de orde te stellen. In zijn jaarrede verweet Van Donk de regering „veronder stelde pluspunten weg te ne men, zonder het totaalpakket aan wensen en aan eisen (waaronder de uitkering in eens over 1985 voor alle Ne derlandse militairen) in be schouwing te nemen". „Zelfs zonder de door ambte naren gevraagde pakketverge lijking is de positie van de ambtenaar duidelijk: zij ziin de melkkoe van de overheid al dus Van Donk. Hij schatte de achterstand van het militair personeel ren opzichte van het burgerpersoneel van defensie gemiddeld op ruim 18 procent AMSTERDAM Door een soortgelijke treinroof bij Marseille heeft het onderzoek naar de overval op de posttrein in de Am sterdamse Bijlmermeer dinsdagmiddag een internationaal ka rakter gekregen. Het 20-man tellende rechercheteam, dat onder leiding van hoofdinspecteur G. van Klaveren werkt aan deze zaak, heeft contacten gelegd met de collega's in de Zuidfranse stad, in de hoop om door uitwisseling van gegevens op het spoor te komen van de daders. Eerder was al samenwerking gezocht met de Belgische justitie met het oog op de overval op een post trein vorige week maandag bij Duffel, 20 km ten zuiden van Antwerpen. De Amsterdamse politie gaat er overigens nog niet van uit dat zij te maken heeft met een internationaal opererende bende. Na een tip van een wandelaar heeft de politie gisteren in het westelijk havengebied van Amsterdam nog een postzak terugge vonden. Er zaten onder meer kleren, schoenen, bivakmutsen en valse baarden in die door de vier overvallers zijn gebruikt. De spits van de twee jaar geleden gesloopte Spaar- nekerk in Haar lem is gisteren in het winkelcen trum Schalkwijk op een speciaal voetstuk ge plaatst. Daar werd dit enig overgebleven deel van de fraaie kerk al di rect door vele Haarlemmers be wonderd. DEN HAAG De Twee de Kamer zal het debat over de Postbank niet af ronden voordat er een ad vies is van de commissie- Albeda over de status van het toekomstig^ personeel. De commissie-AJbeda zal vóór 11 juni met het ad vies komen. Daarna zal het kabinet meteen met de betrokkenen om tafel gaan zitten om te bezien of het wetsontwerp moet worden aangepast. Zo mogelijk zal de zaak dan voor het zomerreces van de Kamer, dat 28 juni be gint, worden afgerond. Het streven blijft erop gericht de Postbank op 1 januari 1986 te laten starten. Dit is de uitkomst van een kort debat dat gisteren in de Kamer werd gehouden op ver zoek van CDA'er Eversdijk. Deze wilde niet op het advies van Albeda wachten, omdat dit nog vier weken zou kun nen duren. Na het uitbrengen van het advies had het kabinet zo had Eversdijk voorge steld met een wijzigings voorstel in de vorm van een „novelle" kunnen komen. Het voorstel van Eversdijk werd niet door minister Smit-Kroes gesteund. (ADVERTENTIE) Om de vervoersvoorwaarden in hei openbaar vervoer zoveel mogelijk gelijk te schakelen gelden vanaf 1 juni 1985 enkele nieuwe regels voor het reizen met de trein De belangrijkste wijzigingen -Wie zonder geldig kaartje instapt, meldt zich na het instappen bij de kondukteur zodra hij of zij hem ziet en betaalt een met f2,50 verhoogde prijs.Vanzelfsprekend vervalt deze verhoging wanneer op het vertrekstation de lokêtten bij het instappen gesloten zijn - Wie verzuimt om de kondukteur te waarschu wen wordt bovendien een bedrag van f25,- in rekening gebracht De volledige tekst van de nieuwe vervoersvoor waarden wordt u na overmaking van f5,- op post rekening 392660 van NS te Utrecht met de vermelding "Reizigerstarief', toegezonden fRIEMELS hdms ik tjfM ce >aa|KZ6£: KWÊB ICCDOVMBJ '&p Oe ft2uir/)uTDMA9T. ik Uil Miin uihst- UIT ONDERZOEK BLIJKT: ZEIST De aanschaf van een huisdier gebeurt zel den weloverwogen. Veel mensen bezinnen zich niet of nauwelijks voordat ze een hond of kat in huis halen. Niet meer dan 20 procent van de mensen wint enige informatie in voor ze een huisdier aan schaffen. En dat, terwijl een hond of kat gemid deld tien jaar huisgenoot is, zo'n 1000 gulden per jaar kost, veel aandacht nodig heeft en bij een ver keerde „opvoeding" een plaag voor de omgeving kan zijn. Eén en ander concludeert het NIPO uit een telefonische en quête die vorig jaar is gehou den onder 374 bezitters van to taal 410 honden en 397 bezit ters van totaal 593 katten. Staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij nam vanmorgen het rapport in ont vangst Hij verklaarde daarbij grote waarde te hechten aan het onderzoek naar de motie ven die mensen hebben om een huisdier aan te schaffen. In september begint immers de campagne „Bezint eer gij begint", waarin mensen wordt gewezen op de gevolgen die net aanschaffen van een huis dier heeft. Uit de enquête is verder onder meer gebleken dat maar wei nig mensen een stamboom be langrijk vinden. De meeste problemen bij het houden van honden of katten houden ver band met het gedrag van de dieren. Van de hondenhouders had elf- en van de kattenhou- ders twaalf procent wel eens klachten over het gedrag van het dier.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3