Gesprek joden-christenen is „hartoperatie w Visies op hedendaags antisemitisme £eidó&<2owtar[ kerk wereld KTH AMSTERDAM PUBLICEERT STUDIE Zwarten moeten kerk uit in Transvaal Export bloedplasma zwarte mijnwerkers uit Zuid-Afrika Hervormde ambtsdrager moet avondmaal niet mijden beroepingen a tie Europa en Star Wars weer ACHTERGROND CeidócQowuwt VRIJDAG 31 MEI 1985 PAGI PAUSBEZOEK: HALF TOT EEN MILJOEN KIJKERS Het bezoek van de paus aan Nederland is op de televisie matig bekeken. Volgens een opgave van de Kijk- en Luisterdienst van de NOS trok het vier dagen durende bezoek van paus Joy- hannes Paulus II gemiddeld een half tot één miljoen kijkers. Vertaald in kijkdichtheid is dat maximaal 8,5 procent. De 1-2-3-Show van de KRO leverde een gemiddelde kijkdichtheid op van 65 procent (7,7 miljoen kijkers), de Elfstedentocht had een kijkdichtheid van 55 procent (6,5 miljoen kijkers). De luis terdichtheid op de radio werd als normaal ervaren. De mon- sterproduktie van de KRO, die werd ondersteund door de NOS, kreeg wel een redelijke waardering, iets boven de 7. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat de kerkvaste katholieken het meest hebben gekeken, gevolgd door de ka tholieken die minder dan twee keer per maand naar de kerk gaan. Televisiedirecteur Schoonhoven toonde zich in ieder geval te vreden over de opzet van de verslaggeving, waarbij een schei ding was aangebracht tussen de registratie van de gebeurtenis sen en de nabeschouwingen. „De kritische analyses en de com mentaren zijn door grote groepen mensen op prijs gesteld. De hoge waardering vanuit een toch verdeeld katholiek achter land stemt tot tevredenheid", aldus Schoonhoven. Uit een tele fonische enquête door de NOS-dienst een week na het pausbe zoek onder een representatieve groep katholieken, kwam nog naar voren dat 50 procent van mening was dat het bezoek een goede zaak is geweest. Slechts drie procent was de tegenover gestelde mening toegedaan, 27 procent had geen mening en voor 20 procent maakte het niets uit. Degeen die 't kwaad niet keert wanneer hij 't keren kan, hét zondige gebiedt Joost van den Vondel ,,De vragen over de ver houding tussen jodendom en christendom gaan veel dieper dan we vaak den ken. Dieper dan bijvoor beeld de problemen die zich voordoen bij het pro ces van eenwording van hervormden en gerefor meerden in Samen op Weg. Ook dieper dan bij de oecumenische contac ten tussen protestanten en katholieken. In het ge sprek met het jodendom staat de identiteit van het christendom op het spel. Dat is het boeiende en te gelijkertijd gevaarlijke of soms zelfs angstaanjagen de van het gesprek met het jodendom". Prof. dr. L. A.R. Bakker, sy stematisch theoloog aan de Katholieke Theologische Ho geschool Amsterdam (KTHA), zegt dit naar aanleiding van de publicatie „Joden en chris tenen, een moeizaam gesprek door de eeuwen heen". Het boek is geschreven door leden van de KTHA-werkgroep jo- dendom-christendom en door de Leidse wijsgeer De Rijk en de Westduitse theoloog H. Kremers. Prof. Bakker voerde met prof. H. P.M. God- dijn de redaktie. Het boek is een bijdrage in de christelijke bezinning op de relatie met het jodendom. Bij zonderheid daarbij is dat niet alleen theologen een bijdrage leverden, maar ook bijvoor beeld een socioloog (Goddijn) en een psycholoog (prof. C. J. M. Donders). De aard van het onderwerp vraagt om een veelzijdige aanpak, me nen de redakteuren. De publicatie, opgenomen in de Annalen van het Thijmge- nootschap, wil tegemoet ko men aan de honger die bij veel christenen bestaat naar inzicht in de joodse wortels van hun geloof. „De verschil lende artikelen in het boek zijn de eerste gepubliceerde vruchten van de werkgroep jodendom-christendom van de KTHA. En we moeten er met een bijzeggen dat het boek wellicht meer vragen oproept dan dat het antwoorden geeft. We vragen ons af wat het jo dendom te zeggen heeft. Want we hebben ontdekt dat die boodschap al honderden jaren verminkt is. Jezus is ontjoodst en daarmee is een wortel van het christelijk geloof doodge gaan. Maar we hebben de le venssappen van die joodse wortel nodig. En daarnaar zoeken we. We staan aan het begin van een periode die de fundamenten van ons christe lijk theologisch denken be vraagt. Het gaat om vragen als: „Waar splijt Jezus joden Prof. L. A. R. Bakker en christenen nu precies ot delen we hetzelfde geloof? We zijn, zoals prof. Kremers het uitdrukt, begonnen aan een hartoperatie". Afzetten Beide KTHA-hoogleraren wijzen er op dat een belang rijk deel van de christelijke identiteit bestaat uit het afzet ten tegen het jodendom. „Het jodendom is door de afwijzing van Jezus niet meer Gods volk, het heeft als zodanig af gedaan. Christenen hebben Jezus voor zichzelf opgeëist en Hem tégen zijn volk ge bruikt. In Zijn naam werden joden gedood, verdreven, ge discrimineerd. Ons boek is een bijdrage in de poging om het christelijk geloof te her- bronnen, zonder het vooroor deel dat de christenen gelijk hebben en dus de joden onge lijk". De heren Bakker en Goddijn menen dat de katholieken een eigen vertrekpunt hebben als het gaat om het gesprek met het jodendom. Net zoals de lu theranen door hun geschiede nis anders aan de ontmoeting beginnen dan calvinisten. Met name de Duitse lutheranen staan in een traditie die mee bepaald is door Luthers hou ding ten opzichte van de jo den. De Reformatie heeft wat dat betreft het negatieve beeld over de joden meer be vestigd dan gecorrigeerd. Bij de calvinisten ligt het genaun- ceerder. Calvijn sprak anders over het jodendom dan Lu ther en de ervaring van veel protestanten, onder andere Hugenoten, om net als de jo den een kleine, verdrukte minderheid te zijn die in bal lingschap moest leven, heeft wellicht bijgedragen tot een Prof. H. P. M. Goddijn ander klimaat. Maar ook in de calvinistische traditie leefde de gedachte dat het christen dom het nieuwe Verbonds volk is, tegenover het oude, het jodendom. De Reformatie heeft de wor tels van het anti-joodse kli maat met de Katholieke Kerk gemeen. Verschillende kerk vaders, onder wie Augustinus, waren uiterst radicaal in hun afwijzing van het joodse volk en het jodendom. Zij gaven voeding aan het sterke anti semitisme dat alle tijden door zoveel joden het leven letter lijk onmogelijk heeft ge maakt, met de onthutsende climax van de holocaust in onze eeuw. Prof. Goddijn meent dat de structuur van de katholieke kerk tot in de jongste geschie denis een vruchtbare bodem is voor anti-semitisme. Er zijn relaties te leggen tussen het Vaticaanse hiërarchisch den ken en fascisme, waarbinnen anti-semitisme welig kan tie ren. „Je schrikt als je bedenkt wat er onder de vlag van de ka tholieke kerk allemaal is ge beurd. En je vreest voor wat er nog kén gebeuren. Denk maar aan de pogroms in Po len né de tweede wereldoor log. In dit geval is het duide lijk dat de hiërarchie het anti semitisme injecteerde in het volk. En wat gebeurde er in het Vaticaan zelf na de oor log? Er vonden in lokale ker ken in Duitsland en Frank rijk zuiveringen plaats, maar niet in het centrum van de kerk. De vatbaarheid voor de fascistische mentaliteit is er nog aanwezig". Theologie De theologische bezinning op de relatie met het jodendom gaat verder dan de Vaticaanse theologie toestaat. Zelfs de vraagstelling van christelijke zijde, bijvoorbeeld naar de christologie, verdraagt zich niet met de claim van het Va ticaan op de zuiverheid van de leer. De beide hoogleraren menen dat in de theologische praktijk van de katholieke wereldkerk dat Vaticaans denken allang een gepasseerd station is. De identiteitsbevei liging waarvan het Vaticaan herhaaldelijk blijk geeft, wordt door steeds minder mensen gewaardeerd. De herbronning van het christelijk geloof is een bij uit stek oecumenische aangele genheid. Steeds meer theolo gen, van welke huize ook, spreken uit dat de toekomst van het christendom weieens kan liggen in de gezamenlijke bezinning op dat wat in de loop van de kerkgeschiedenis verloren ging aan joodse wor tels. Vandaar dat Samen op Weg, het streven naar een wording van hervormden en gereformeerden, of de dialoog tussen Rome en Reformatie niet het eindstation is van oe cumene. „In Israël ligt de bron voor een hernieuwd christendom. De strekking van die constatering is veel breder en dieper dan alle ge sprekken tussen hervormden en gereformeerden of tussen protestanten en katholieken. Waarmee niet gezegd is dat deze initiatieven zonder waar de zijn; integendeel, die oecu menische activiteiten kunnen meespelen in de gezamenlijke herbronning". De Amsterdamse hoogleraren zien dat katholieken zich niet neerleggen bij theologische uitspraken van het Vaticaan. noch bij de structuur van de „Het middel van het strafrecht om anderen een bepaalde overtuiging bij te brengen is weinig overtuigend. Toch kunnen we het niet achterwege laten bij gebrek aan be ter". Dat verklaarde mr. F. Korthals Altes, minister van Justitie, bij de presentatie van een bundel opstellen onder de titel „Visies op het hedendaagse antisemitisme". Voor zitter R.A. Stein van de Stichting ter Bestrijding van het Antisemitisme (Stiba) verrichtte de officiële handeling. In de visie van prof. mr. J. E. Doek, hoogleraar privaat recht aan de VU en mede-auteur van het boek, moet er meer worden gedaan om het strafrecht meer te doen zijn dan een papieren tijger. De grote moeilijkheid blijkt steeds weer te zijn, dat bij het beledigen en discrimineren van minderheden opzet moet worden bewezen. Dit probleem kan ook niet langs de weg van de „voorwaardelijke opzet" worden opgelost. Hij suggereert bepalingen op te nemen analoog aan de huidige artikelen 137c en 137d, zonder het opzet-vereiste. Dat kan zijns inziens worden vervangen door het schuldvereiste, dat is het strafbaar stellen van de genen die zich in het openbaar beledigend uitlaten over groepen mensen wegens hun ras, godsdienst of levensover tuiging. Daarbij behoeft de intentie te beledigen niet aan wezig te zijn. katholieke kerk. „De hiërar chie van de kerk is voor een groeiend aantal mensen een belemmering om te geloven zoals zij denken dat ze moeten geloven. Het probleem is hoe dat verzet tegen de structuur vorm moet krijgen. Het is de vraag naar het „aantrekkelijk alternatief", meent prof. God dijn. Zijn collega Bakker: „Misschien kan ook wat dit betreft het jodendom met zijn leerhuizen als voorbeeld die nen. Wellicht dat veel mensen in huisgemeenten beter kun nen leren geloven dan in de traditionele kerk". Schroom De grote christelijke belang stelling voor het jodendom wordt niet door alle joden op prijs gesteld. „Vroeger heette het jodenzending, nu is het oecumene; het gaat altijd om christelijke zieltjeswinnerij" is een geluid dat uit orthodox joodse kringen is te horen. De redakteuren van het boekje kunnen zich een dergelijke reactie goed indenken; de kerkgeschiedenis geeft alle reden tot joodse huiver voor contacten met christenen. Vandaar dat in ieder geval Goddijn en Bakker met een zekere schroom hun werk hebben gedaan. Vandaar ook dat de pretentie van het boek niet is: een dialoog met het jo dendom. „Zover zijn we nog lang niet; we moeten eerst veel meer afleren van ons christelijke vooringenomen heid en leren wat joden wer kelijk te zeggen hebben", meent prof. Bakker. „Ik ben ook huiverig voor dat begrip dialoog omdat we als christe lijke beschaving eerst bijna alle joden hebben uitgemoord. Kun je die paar overgebleve nen dan nog tot een dialoof uitnodigen? Ik heb daar grote moeite mee", aldus prof. God dijn. Het is niet toevallig dat de Katholieke Hogeschool Am sterdam met dit boekje is ge komen. Het is de enige theo logische hogeschool ter we reld waar een rabbijn docent is. Al sinds 1967 is rabbijn Ye huda Aschkenazy verbonden aan de hogeschool. Prof. Bak ker zegt dat het boekje dan wel geen joodse mede-auteur heeft, maar dat het jodendom via de joodse hoogleraar Tal- mudica toch duidelijk aanwe zig is. „Want zijn kennis van de joodse traditie en de bewo gen wijze waarop hij deze aan de gemeenschap van de KTHA vermag mee te delen, zijn een bron van inspiratie geweest voor wat in het boek besproken wordt". LUTSEN KOOISTRA N.a.v. „Joden en christenen. Een moeizaam gesprek door de eeuwen heen". L. A. R- Bakker en H. P.M. God dijn red. Omvang: 184 blad zijden, uitgave Ambo, te vens publicatie van het Thijmgenootschap. Prijs ƒ28,50. In het geheim heeft de kerkeraad van de Nederduitse Gerefor meerde Kerk van Pietersburg-Noord in Transvaal het besluit genomen de politie te hulp te roepen, als zwarten die het zou den bestaan een dienst van deze blanke gemeente bij te wonen, niet vrijwillig het veld zouden willen ruimen na daartoe te zijn gesommeerd. Enige tijd geleden had de predikant van deze ge meente vanaf de preekstoel al aangekondigd de dienst direct te zullen beëindigen, als zwarten in de kerkbanken zouden plaats nemen. Deze kwestie is in een stroomversnelling geraakt toen vijf jon ge zwarte studenten de dienst bijwoonden van de gemeente van Pietersburg-Centrum zonder dat iemand daartegen in het openbaar zijn stem verhief. Het besluit van de kerkeraad zal zondag ter goedkeuring aan de gemeente worden voorgelegd. De moderator (voorzitter) van de synode van de NG-Kerk van noordelijk Transvaal, prof. Johan Heyns van de universiteit van Pretoria, heeft verklaard dat het kerkeraadsbesluit een in breuk betekent op het synodebesluit waarin wordt afgezien van rassendiscriminatie in de kerk. Hij heeft de kerkeraad al om opheldering gevraagd. Twee zwarte mijnwerkers WERELDRAAD: ONMENSELIJK Japanse farmaceutische bedrijven importeren bloedplasma uit Zuid-Afrika, afkomstig van zwarte mijnwerkers die zonder vergoeding bloed moeten afstaan, zo meldt de „Urban Rural Mission Newsletter", een uitgave van de Wereldraad van Ker ken. De 800.000 zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika moeten elke 56 dagen 500 cc. bloed afstaan, bestemd voor bloedtransfusies bij mijnongelukken. Grote hoeveelheden bloed worden echter verwerkt tot bloedplasma. Door de rassenscheiding in Zuid- -Afrika die ook doorwerkt in de gezondheidszorg, wordt bloed van zwarte donors niet voor blanken gebruikt, maar dient wel als exportprodukt. De Wereldraad vindt het onmenselijk dat bloed dat onder deze omstandigheden wordt afgetapt van Zuid- afrikaanse mijnwerkers nu wordt gebruikt voor de welvarende Japanners. Tussen maart en september 1984 zou Japan in totaal 820 kilo bloedplasma, ter waarde van 1,5 miljoen dollar, heb ben ingevoerd uit Zuid-Afrika. Paus naar zeven Afrikaanse landen Paus Johannes Paulus II zal in augustus voor de derde keer naar Afrika reizen voor een 12-daags bezoek aan zeven landen. De paus zal van 8 tot 10 augustus in Togo zijn, op 10 augustus in Ivoorkust, van 11 tot 14 au gustus in Kameroen, op 14 augustus in de Centraal Afrikaanse Republiek, op 15 augustus in Zaire, van 16 tot 19 augustus in Kenia en op 19 augustus in Marokko. De ambtsdrager die niet deel neemt aan het avondmaal, kan zijn ambt niet op een be hoorlijke wijze vervullen. Er ger nog: zo'n ambtsdrager verspert door zijn houding de toegang tot de Tafel des He ren voor veel „aangevochten Dat schrijft de commissie Ambt en Avondmaalsmijding in een rapport dat in juni door de hervormde synode wordt besproken. De commissie heeft zich gebogen over de problematiek van de avond maalsmijding door ambtsdra gers in een aantal hervormde gemeenten. Deze avondmaals mijding is het gevolg van de opvatting dat men te onwaar dig en zondig is om aan het avondmaal deel te nemen. De houding komt vooral voor in de uiterste rechterzijde van de kerk. In rapporten van 1958 en 1960 werd er al op gewezen dat ambt en avondmaal niet van elkaar gescheiden kunnen worden. De commissie meent dat de oplossing van de pro blematiek eerder een pastora le dan juridische benadering behoeft, omdat een puur ker krechtelijke benadering vaak alleen maar verharding van standpunten tot gevolg heeft. Hiermee doelt de commissie op de problemen in een aantal gemeenten over de avond maalsmijding. Hervormde Nederlandse Kerk Beroepen: te Soest, H. J. J. Radstake te Heinkens- zand; te Lienden, L. W. Chr. Ruijgrok te Bru- chem. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Bergum parttime, drs.W. A. Andela en drs. M. A. Andela-Hofstede te Winsum-Oosterend parttime. Beroepen te Alkmaar, F. D. Rooze te Eefde-Gorssel. Jen !oc De grootste trots van Frankrijk, die via zijn president^ die nu De Gaulle, Pompidou of Mitterrand heet afif op de Fransen, is zijn onafhankelijkheid. Als uitvloeis die trots heeft Frankrijk sinds jaren zijn eigen atoomw*< die het zorgvuldig in eigen beheer houdt. Frankrijk votl daarom niets voor aan de leiband van de VS te lopen t project voor defensieve ruimtewapens, dat in de volksi' de romantische maar onjuiste naam Star Wars heeft g gen. Inventief als altijd stelt Frankrijk er iets tegenovefo eigen Eureka, een technologisch project dat liefst op Eu* se basis en wetenschap moet stoelen. Ook in dit geval j naam ietwat misleidend: Eureka („Ik heb het gevondei nog slechts een papieren plan. De bedoeling ervan is echter overduidelijk: Europa I zich op dit technologisch terrein niet uit te leveren i VS en moet voorkomen dat het zich in een al te ondt schikte positie manoeuvreert. Europa moet zich boven' niet al te snel blind staren op mogelijke lucratieve comphp tieorders of de levering van onderdelen, die uit het Af kaanse plan voor een afweerschild in de ruimte voor europese industrieën kunnen voortvloeien. Parijs is (L^ overtuigd dat Europa de zaken in eigen hand moet ho|eft raag' DAARVOOR maakt Frankrijk zich op het ogenblik Pn bij zijn bondgenoten, met uitzondering uiteraard van cke fj; Daartoe heeft Frankrijks president Mitterrand een lantdra, derhoud gehad met Kohl, de bondskanselier van Eurvoor machtigste industrieland. West-Duitsland vormt een wat"0"' derlijke hobbel voor de Frans-Europese aspiraties, wanr is Kohl geweest die, onder de indruk van het recente van Reagan, tegenover de VS al min of meer heeft l eei doorschemeren alles te voelen voor het Amerikaanse S&e U gische Defensie Initiatief (SDI). Het Frans-Duitse gesprek heeft weinig opgeleverd, geen duidelijke ommekeer bij Kohl. De bondskanselier^ 19J op twee gedachten hinken. Uit het overleg is een afsfj" De voortgevloeid samen te onderzoeken hoe de technologPe^' Europa gebundeld kan worden om op die manier een daU^j te werpen tegen de Amerikaanse (en Japanse) kennis vajan ken. Kohl speelt daarbij met de gedachte, dat die gebunijij d< Europese technologie kan worden ingepast in het Aijerel kaanse project. Hij lijkt daarbij echter over het hoofd tef°'ei dat West-Duitsland niet over voldoende financiële mii beschikt om zowel aan het Amerikaanse als aan het plan mee te werken. hgj. Zijn voorganger, oud-bondskanselier Helmut SchF heeft voor het eerst sinds jaren weer zeer nadrukkelijaOT stem laten horen door bij Kohl in deze kwestie hartsl lijk te pleiten tégen een deelname aan het Amerikaan: ject en vóór een nauwe Duits-Franse en Europese techn< sche samenwerking. Moskou is deze Westeuropese ver< heid bepaald niet onwelgevallig. Het partijblad Pravda gisteren in een commentaar op het Frans-Duitse overli vreden geconstateerd, dat boven de boot waarin Mittei en Kohl hun besprekingen afsloten „de schaduw hing vi VS met hun Star-Warsproject". ish r3 F ALLE vage toezeggingen van Kohl ten spijt kijkt Mfach rand teleurgesteld terug op zijn overleg met de bondskPj^l lier. Hij had liever een besluit gezien tot consequente aaferzc van de Franse Eureka-plannen. Zijn visie is zeker niet|an der meer verwerpelijk. Het zou inderdaad spijtig zijn idams de kennis van zaken die Europa nu al heeft, zou emi| naar de overkant van de Oceaan, ons werelddeel ach tend met een wetenschapspotentieel dat beroofd is vai top. Ook voor ons land staan daarbij grote belangen o spel. Zonnig DE BILT (KNMI) Ook morgen wordt het een zonnige dag. 's Nachts is het nog vrij fris met minimumtemperatu ren van ongeveer 7 graden. In de vroege morgen kan er wat lage bewolking ontstaan, die echter weer snel oplost, 's Middags lopen de maxi mumtemperaturen uiteen van 16 graden op de Waddeneilan den tot circa 23 graden in het binnenland. De wind blijft noordoostelijk, in het binnen land matig, aan de kust vooral 's middags af en toe krachtig. Het zonnige weer hangt samen met een krachtig hógedrukge- bied boven de Noordzee, dat tot en met maandag het weer beheerst. Het ziet er naar uit, dat daarna depressies weer dichterbij kunnen komen. Spinazie met uiensaus en aardappelkroketten kwark- vanille vla vegetarisch) Voor twee personen hebt u nodig: 750 g spinazie, 1 ui, 15 g margarine, 1,5 dl wa ter, half groentebouillonta blet, 15 g bloem, paar le pels melk, peper, nootmus kaat, 1 lepel citroensap, zout; 4 eieren, 4 lepels melk, zout, peper, 15 g margari ne; 250 g aardappelen, zout, circa 0,5 dl melk, half ei dooier, peper, paneermeel, losgeklopt ei of eiwit, fri tuurvet; 225 g kwark, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker), 1 lepel grof ge hakte hazelnoten, half fles je vruchtenpuddingsaus. Was de spinazie en Iaat haar uitlekken. Fruit de kleinge sneden ui lichtbruin in de margarine, voeg water en bouillontablet toe en laat het mengsel zacht koken. Zet de spinazie op met aanhangend water, laat haar slinkei daarna uitlekken. Meng bloem en melk to# papje, schenk dit men, roerende bij de ui-bod en laat deze even ko| Snijd de spinazie, dot groente bij de uiensauï maak haar op smaak a/j peper, nootmuskaat, citi sap en zout. Klop de eieren los met t zout en peper. Schenk h^ mengsel in een steelpan met gesmolten margarid roer steeds het stollend los van de bodem. Leg roerei midden op de spini Maak de gaar gekookte a appelen zeer fijn (start mixer of pureeknijper} meng ze met melk en eifp er tot een stevige pv Voeg zout en peper Vorm met twee lepels aDW. tjes van de puree, haa IK door paneermeel, rol zéCp i kroketten (met één hani \J een plankje), haal die j losgeklopt ei en weer j paneermeel. Bak de kroI ten in warm (180 graden tuurvet bruin. Meng kwark, vla en nJ doe het mengsel in de sclj (tjes) en leg er de puddi aus op. JEAiï

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2