Britten bliiven twee i aar thuis Aftrekregeling voor groot onderhoud schiet doel voorbij Gemayel: Syrische troepen naar Beiroet BON: DRINGEND VERZOEK REGERING THATCHER Britse tv toont beelden van schietende Italiaan Dolman ziet ministers graag ook als kamerlid Meerlezen dócSouoont Vrijdag 31 mei 1985, 76e jaargang no. 23206 rs, behorende tol Sijlhof! Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden, dacleur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wtm Buijteweg. Abonnementen- (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (autbetaling).kwartaal f 65,68. jaar f 250,86. f 0,61 per mm. kleintjes f 0.43 per mm. Losse nummers f 1.00. Exclusief interview met prins Claus en met Westduitse presi dent R. van Weizsëcker in „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Ook aandacht voor voetbalramp in Brussel met Italiaanse en Britse commenta ren. Om 23.15 uur nachtfilm „Millionencoup". Op Ned. II om 22.10 uur ge sprek met minister-president. leer vermoeden mvangrijke vleesfraude EDEN Een speciaal rechercheteam Sft gisteren in Gelderland op tien plaat huiszoekingen verricht in verband een mogelijke, omvangrijke vlees- Wüde. Vorig jaar rolde hetzelfde team vleeszwendel van 15 miljoen gulden Bij de huiszoekingen in Velp, Arnhem, lendaal, Renkum en Veenendaal. nam politie administraties van bedrijven en 1 sonen in beslag, die worden verdacht valsheid in geschrifte, vennootschaps- ijfl ide en premie- en belasingfraude. De y2 itie verrichtte geen aanhoudingen. De w^htbank in Arnhem veroordeelde de lÉfee hoofdverdachten van de vorige frau- ffknlangs tot gevangenisstraffen van drie ifjdrie en een half jaar. Twintigduizend kinderen gewond in speeltuinen DEN HAAG Ongeveer 20.000 kinderen moesten het afgelopen jaar in het ziekenhuis worden behandeld aan verwondingen die ze in speeltuinen hadden opgelopen. Twaalfhon derd van hen moesten voor korte of langere tijd in het ziekenhuis blijven voor behande ling. De meeste slachtoffertjes zijn te vinden in de leeftijdsgroep van vijf tot negen jaar: 46%. Vooral polsen, schedels en onderarmen moesten het ontgelden. Dit blijkt uit een on derzoek van de stichting Consument en Vei ligheid, die concludeert dat vooral de speel tuinen bij pretparken, restaurants of cam pings nog lang niet veilig genoeg zijn. In der gelijke gelegenheden raakte ook meer dan de helft van alle kinderen gewond. Klimrekken, glijbanen, luchtkussens en trampolines ver oorzaken de meeste ongelukken. Westduitse politie rolt grote inbrekersbende op MUNSTER De grootste inbrekersbende al ler tijden in West-Duitsland, die voor ruim honderdtien miljoen gulden buit maakte, is gisteren door de politie in Mtlnster opgerold. Er zijn 227 mannen en vrouwen opgepakt, die volgens de justitie door de gehele Bonds republiek meer dan duizend inbraken hebben gepleegd en het voornamelijk hadden gemunt op goud, zilver, Meissner porselein, tapijten en baar geld. De bende beschikte over specia listen, voor onder meer het kraken van brandkasten en kluizen en voor het uitscha kelen van alarminstallaties. Tot dusverre konden gestolen voorwerpen tot een waarde van bijna dertig miljoen gulden worden te ruggevonden. Voor een deel ging de buit naar Oostenrijk en Nederland. Mensen bijten mensen NEW YORK In New York komt het steeds vaker voor dat mensen door mensen worden gebeten. Dit blijkt uit het jaarver slag van de dienst voor gezondheids zorg. „Menselijke dieren vormen de enige groep die men sen bijten", aldus een woordvoerder. „We kennen geen geval len van mensen die honden bijten, maar dat komt wellicht omdat honden geen aangifte doen". KNVB adviseert minuut stilte ZEIST De KNVB heeft zowel de betaald voetbal- als de ama teurclubs geadviseerd voor aanvang van de eerstkomende wed strijd een minuut stilte in acht te nemen in ver band met het voetbal drama in Brussel. Bo vendien wordt aangera den de vlaggen in de stadions half stok te hangen. LONDEN De Britse om roep ITV heeft gisteren beelden uitgezonden van een Italiaanse voetbalsup porter, die tijdens de rellen van woensdagavond in het Heizelstadion in Brussel 'op de politie zou hebben ge schoten. In de vertraagd af gespeelde beelden was te LONDEN Groot- Brittannië, de bakermat van het voetbalspel, dreigt voor enkele jaren uitgesloten te worden van Europese voetbal competities. Premier Margaret Thatcher heeft er op aangedron gen dat de Engelse voetbalbond de clubs verbiedt de komende twee jaar aan Europese bekertoernooien deel te nemen. Zij is van me ning dat de Engelse voetbalautoriteiten be ter niet kunnen wach ten op een besluit van de Europese voetbalfe deratie UEFA, die op 2 zien hoe een man in een 'juli in Genève over mo- iichtgroen jack een pistool gelijke sancties verga- trok en op de politie schoot. Ook was duidelijk een flits waarneembaar. Daarna ver dween de man in de menig te, kwam weer naar voren, gooide een projectiel, trok opnieuw zijn pistool en schoot andermaal. Waar schijnlijk uit bravoure hield hij het pistool boven zijn hoofd en zwaaide ermee naar de politie, maar die leek niets te zien of niets te willen doen, aldus het bege leidende commentaar. De Belgische politie heeft in middels bevestigd, dat na de wedstrijd tussen Juventus en Liverpool lege patroon hulzen in het stadion zijn gevonden. Enkele daarvan zouden volgens de politie zijn gevuld met hasj. Onder de doden en gewonden be vindt zich overigens nie mand met schotwonden. De opnamen leken te zijn ge maakt nadat een groep Li verpool-supporters een vak met Juventus-aanhangers was binnengedrongen, met alle rampzalige gevolgen van dien. dert De UEFA overweegt naar aanleiding van de gebeurte nissen tijdens de Europa- Cupfinale van woensdaga vond in Brussel alle Britse voetbalclubs voor drie jaar en Liverpool voor vijf jaar uit te sluiten van Europees voetbal. De UEFA zal zich bij het uiteindelijke oordeel mede baseren op het rap port van een speciale onder zoekscommissie, die giste ren direct aan het werk is gegaan. De voorzitter van de Britse Football Associa tion (FA) Millichip heeft al laten blijken dat hij het met het voorstel van premier 0e 25-iariqe Tonlo Roma legde gisteren in het Heizelstadion bloemen op de plaats waar een van zijn vrienden om het leven kwam. Thatcher eens is. „Het is ge noeg geweest. We kunnen niet langer tegen deze pro blemen op", aldus Millichip, die vandaag overleg heeft gevoerd met de premier. Ook het Internationaal Olympisch Comité heeft er bij monde van voorzitter Samaranch voor gepleit, dat er voorlopig geen Engelse voetbalteams meer buiten hun landsgrenzen spelen. Het geweld van de Liver- pool-aanhang en de daarop volgende paniek onder de Italiaanse supporters in het Heizelstadion heeft aan 38 mensen het leven gekost, onder wie 26 Italianen, vier Belgen en een in Belgie woonachtige Brit. Zes do den zijn nog niet geïdentifi ceerd. Onder de doden be vindt zich een 10-jarig Ita liaans jongetje. Ongeveer 90 mensen worden nog in zie kenhuizen verpleegd, tien van hen verkeren in le vensgevaar. De Belgische politie heeft in totaal vijf tien mensen aangehouden, onder wie een Belg, die werd betrapt bij het stelen van een fototoestel van één van de doden. Pagina 5: Liverpool in diepe rouw Zonnig onthaal voor president Von Weizsacker De Westduitse Bondspresident Richard von Weizsëcker maakte gisteren vlak na aankomst een korte rijtoer door zonnig Amster dam. Na zijn bezoek aan de hoofdstad kwam het echtpaar Von Weizsacker en prins Claus vanmorgen vroeg per helikopter aan in 's-Gravenzande. Daar werd het tuinbouwbedrijf bezocht van de firma Van der Kooy. Er werd uitleg gegeven over de hypermo derne teeltmethoden in dit tuindersbedrijf. Dochter Elise van der Kooy bood de Duitse president een fraaie Westlandse ruiker aan. Daarna ging het naar de veiling Westland Zuid, waar de verkoop activiteiten in de afmijnzaal werden bewonderd. Vervolgens wer den de Deltawerken, de Rotterdamse haven en de Laurenskerk bezocht. Vanmiddag had er een ontvangst plaats in de Ridderzaal, waar de leden van het kabinet werden voorgesteld aan de Duitse gas ten. Mevrouw Von Weizsëcker bezocht samen met prinses Mar griet in Den Haag een opvangtehuis voor Marokkaanse en Turk se vrouwen. Pagina 4: Von Weizsacker Goede relatie met Nederland niet vanzelfsprekend. HET WEER Heldere nacht met minima rond 7 graden. Overdag zonnig en middagtemperaturen van 16 tot 23 graden. Matige ooste lijke wind, aan de kust af en toe krachtig. Zondag zonnig en vrij warm, daarna meer be wolking. Zon op: 05.26, onder 21.50; hoog water Schev.: 02.04 en 14.31, laag water: 10.16 en 22.51. DEN HAAG De voor zitter van de Tweede Ka mer, dr. D. Dolman, vindt dat Nederlandse bewinds lieden net ais in Groot- Brittannië tevens lid van het parlement zouden moeten zijn. Hij zei dit gis teren in een toespraak bij de presentatie van een proefschrift over de rela tie tussen parlementaire journalisten en kamerle den, geschreven door drs. Addy Kaiser. „Ik betreur het dat ministers en staatssecretarissen geen lid van het parlement zijn. Vroe ger was dat in ons land wel zo. grondwet op dat punt wordt gewijzigd", aldus Dolman. Hij is van mening dat de bewinds lieden vandaag de dag veel te weinig met het dagelijkse „po litieke handwerk" bezig zijn. Dat zou volgens hem verhol pen kunnen worden als ze naast hun werk als minister of staatssecretaris ook het recht zouden hebben de politiek vanuit de kamerbanken te be drijven en te volgen. Hun re gerende arbeid zou daar niet onder hoeven te lijden, vindt Dolman. Hij heeft er al vaker op gehamerd dat bewindslie den veel meer detailkwesties zouden moeten overlaten aan hun ambtenaren. Pag.4 Journalistiek Den Haag laat zich niet leiden door politieke vriendjes (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en VVD willen dat met in gang van 1 januari 1986 de regeling voor belastingaft rek wegens groot onder- Politie Groningen wil tv-opnames voor studie GRONINGEN De gemeen tepolitie van Groningen gaat bij de NOS de tv-beelden op vragen van de voetbalwed strijd Juventus-Liverpool. De opnames van de ongeregeldhe den wil de politie gebruiken voor studie en instructie. Vol gens een woordvoerder kun nen er ook bij wedstrijden van FC Groningen gevaarlijke si tuaties ontstaan. Als voorbeeld uit het afgelopen seizoen noemde hij onder meer wed strijden van FC Groningen te gen FC Utrecht en Ajax. De korpsleiding wil aan de hand van de beelden zijn agenten duidelijk maken, hoe zij wel en niet moeten handelen in gevaarlijke situaties. ™uto ■rethouder [jgan weg Éllehaald EEUWARDEN De politie »n Leeuwarden keek vorige eek wel even vreemd op "Jen ze tijdens een surveillan- WÊH een krakkemikkige auto C Gaf® rijden en achter het stuur iemand minder dan de plaat- jlijke wethouder van ver- eer, H. Geerts, ontwaarde. De ^^litie nam de auto in beslag de wethouder moest lopend aar huis. „Ik had miin auto eurig in onderhoud bij een ïrage. Die heeft nooit een jintje gegeven dat het rijden i de wagen niet meer ver bouwd was. Bij de politie heb t met eigen ogen gezien dat f wel wat loos was", reageer- e de wethouder. Een nieuwe iito aanschaffen, doet hij niet. Daarvoor heb ik geen geld", 3 laat hij weten. „Ik fiets jouwens bijna altijd. Toen ik 'erd aangehouden, fietste ik )evallig niet omdat het regen- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER RECREATIE.EXPOSIT1ES EN EEN COMPLETE AGENDA Aanranding op Stationsplein LEIDEN Een 22-jarige vrouw uit Leiden heeft giste ren aangifte gedaan van aan randing. Zij werd op maandag avond 27 mei rond kwart over elf op het Stationsplein door een man van achter in de der tig aangevallen. Twee weken cel Walter Degreef HASSELT De Belgische voetbalinternational Walter Degreef is door de rechtbank in Hasselt veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een boete van 20.000 frank, ruim 1100 gulden. De speler van landskampioen Ander- lecht werd schuldig bevonden aan belastingontduiking ter waarde van één miljoen frank (55.000 gulden). Raymond Jas pers werd voor het niet opge ven aan de belasting van in komsten veroordeeld tot een boete van 550 gulden. De bij KV Mechelen spelende Jas pers werd schuldig bevonden aan ontduiking van 600.000 Belgische franken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. BEIROET Syrische rische militairen naar de strijdkrachten zullen naar Libanese hoofdstad te stu- Beiroet worden gestuurd ren. om daar een einde te ma- ken aan de gevechten tus- Volgens Gemayel het de sen Palestijnen en de SJ* belangrijkste taak van de Sy- tische Amal-militie. De n^rs om alle milities in Bei- Syriërs zullen in Beiroet roet te ontwapenen. Ook de bijgestaan worden door Palestijnen zullen hun wa- het Libanese leger. Dit pens moeten inleveren, aldus heeft gisteravond de Liba- de Libanese president. De nese president Gemayel christelijke radiozender verklaard na een langdu- St,em va" Libanon meldde j u .a TAoXvoo gisteren dat de christelijke ng onderhoud in Damas- ^jlitie de Libanese strijd- cus met zijn Syrische krachten, haar uitvoerende ambtgenoot Assad. Van- comité heeft ontbonden, ochtend is in Beiroet be- Waarnemers in Beiroet zien kend gemaakt dat Assad hierin een teken dat de al heeft ingestemd met christelijke militie akkoord het Libanese verzoek Sy- gaat met de overname van Beiroet door een gezamenlij ke Libanees-Syrische strijd macht. Terwijl Gemayel in Damas cus besprekingen voerde, be stookten de sji'itische Amal- militie opnieuw de belegerde Palestijnse kampen Sabra, Shatila en Boersj el-Barasj- neh. Amal wordt hierbij ge steund door de zesde brigade van het Libanese leger, dat grotendeels uit sji'iten be staat. Volgens woordvoerders van Amal is het kamp Sabra nu geheel in handen van de sji'iten. De Veiligheidsraad komt vandaag op verzoek van Egypte bijeen om zich te beraden op de gevechten in en rond de Palestijnse vluch telingenkampen. houd en schilderwerk aan het eigen huis verdwijnt. De regeling werd begin 1983 ingesteld. Toen al werd afgesproken dat zij slechts drie jaar zou gel den, hoewel de mogelijk heid van verlenging van de regeling niet werd uit gesloten. CDA en WD erkennen echter beide dat de regeling niet aan haar doel, namelijk het bestrij den van beunhazerij in de bouw, heeft beantwoord. Van verlenging zal daar om geen sprake zijn. De fiscaal specialist van de VVD-fractie, Frank de Grave, zei vanmorgen dat de VVD er geen enkele behoefte meer aan heeft, het huidige aftrek systeem nog langer te laten voortduren. „Er hebben veel minder mensen gebruik van gemaakt dan was verwacht en het zwart werken in de bouw sector is niet afgenomen", al dus De Grave. Volgens De Grave is het ech ter niet uitgesloten dat er bij de kabinetsformatie van vol gend jaar een nieuwe formule wordt gevonden voor de af trek van onderhoud aan eigen woningen. Het CDA pleit in zijn ontwerp-verkiezingspro- gramma voor een algehele af trekregeling. Het probleem daarbij is echter dat het huur waardeforfait (de waarde van het eigen huis, die bij het be lastbaar inkomen moet wor den opgeteld) flink omhoog zal moeten. Komend najaar zal in de Ka mer gediscussieerd worden over de vraag wat er met het overblijvende geld moet ge beuren dat het rijk had uitge trokken voor de aftrekrege ling. Nederland mag dan heel wat mensen tellen, die kunnen lezen noch schrijven, in de Verenigde Staten is het analfabetisme ook niet gering. Tegelijk met een grote campagne tegen dit euvel gaat men er nu ook een actie voeren die de Leidse Courant uit het hait is gegrepen. Men gaat kinderen stimuleren meer te lezen en minder naar de televisie te kijken. Een dergelijke actie zou ook mooi passen in wat op deze plaats altijd wordt beweerd: meer tijd uittrekken voor het lezen. En dan vooral in de Leidse Courant met zijn wekelijkse boekenpagina op vrijdag. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1