Langs M Omwegen éFanfare Juliana 75 jaar in Stompwijh ÉAlkemade neemt rioleringswerk vervroegd ter hand Kans op groot pompstation langs A44 bij Rijnsburg Reiden omgeving CctdóeSotwml VRIJDAG 31 MH 1985 PAGINA 13 wk IUNUIT DE GEVANGENIS IN FRANKFURT KOMEN GOUDEN LOFTUITINGEN de Westduitse stad 'ranKfurt am Main be oefent sinds jaar en dag en volbloed Leidenaar je zielzorg in de ge- neentelijke gevangenis. Cigenlijk moeten we zeg- ;en: oud-Leidenaar, irant dr. Ambrosius (Ge ard) Martijn is al twintig P>bar niet meer uit Frank- 1 urt weg te branden. Op juli a.s. is deze alom J, eer gewaardeerde Pas- ionist 50 jaar priester. O fïet liefst zou hij „de aak" stilhouden, maar lat kan hij zoveel Leide- ïaars, die zijn familie en ïem van vroeger nog ennen, niet aandoen. Dat weet ik ook wel, nou zegt pater Ambrosius; .vooruit dan maar. Wij Mar- ijnen behoorden tot de Har- ebrugparochie. Daar was ik, n. Jerard dus, misdienaar en ;oorzanger, evenals mijn iroer Kees die nu pater God- ried heet. Kees is ook pas- n katoor in Duitsland moet u we- moenen. Mijn broer Abram Mar- gehtijn was in de Hartebrugkerk "»en jranaf z'n 13-e jaar hulporga- een jist en vader Martijn was er s rot iok koorzanger. Ik kende al- een de paters Franciscanen »n wilde ook Franciscaan lefcvorden. Dit was toen niet n ziefcneer mogelijk daar Megen et i .volgeboekt" was. Zoiets ko nen we vandaag de dag niet ieer tegen, ook niet in Me- ,n/e'andse kerkprovincie verlo- ~.a en, maar Gerard Martijn irerkende 's Heren Wijngaard 2. .verder „en toevallig kreeg ik j jontact met de paters Passio- listen en dat contact is geble- Pater Ambrosius, gebo- Pater dr. Ambrosius Martijn, Passionist („volgens het lijden van Christus") aan het veel hoop biedende altaar in Frankfurtse kringen. ren op 10 juni 1911 in Leiden, werd al in 1928 geprofest (via de eerste, tijdelijke geloften) in de congregatie der Passio- nisten. Dat was in het kloos ter „Mater Dolorosa" in Mook. Hij „deed" filosofie en theologie en zette in 1933 zijn studie voort aan het Theolo- gicum van de congregatie in de Eeuwige Stad Rome, waar heidendom en het „reisbu reau" voor Gods volk onder weg aan elkaar geparenteerd zijn. De befaamde congrega tie werd in 1720 in Italië ge sticht door de nieuwe heilige Paulus van het Kruis, in het barokke tijdperk. De Passio- nisten waren gespecialiseerd in z.g. volksmissies en het lei den van geestelijke oefenin gen, waarbij hun steeds de lijdende Christus als mogelijk levensmodel voor ogen stond, „omdat het kruis van Chris tus in alle tijden aan alle hun noden nieu we, wezenlijke christelijke impulsen kan geven". In Mook Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag ip deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 VHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pintors '35 priester gewijd. Verdere studies volgden: in het ker kelijk recht, bijvoorbeeld, aan de pauselijke universi teit, de „Angelicum". Daar studeerde Gerard, inmiddels geïdentificeerd als Ambrosi us, af in '38. Twintig jaar lang, tot '58, was hij werk zaam aan het Theologicum van zijn congregatie in Mook als docent kerkelijk recht en sociologie. Van '52 tot '63 be kleedde de nu gouden jubila ris het ambt van superior in twee Nederlandse kloosters. In '63 vertrok pater Martijn opnieuw naar Rome om daar als directeur een internatio nale groep studenten van zijn congregatie te begeleiden. Daarnaast vond hij in Rome ook nog tijd om als zielzorger op te treden in een klein En gels ziekenhuis, en aan het „Lateranum" (ook een pause lijke universiteit) voltooide hij tussen neus en lippen zijn studie kerkelijk recht die in '65 bekroond werd met de doctorstitel. Daarna begon Ambrosius' „Duitse" tijd. Gerard Martijn had zich nauwelijks een mooier klinkende naam kun nen toedenken: Ambrosius, „Aambrosioes". In het huis van bewaring van Frankfurt ging hij zich zielzorgelijk verder ontplooien. Hij voelde zich daar als priester thuis. Juist ook op grond van zijn taal- en rechtskennis en zijn intense begaan zijn met de gevangen zittende mens. Pas hier is hij zich helemaal priester gaan voelen. Daarom ook ging hij niet meer in op een nieuwe uitnodiging om naar Rome te komen. Nog steeds vindt deze Passionist baat bij zijn roeping; sinds 1980 als „Subsidiar Mitarbei- ter". Ongebonden' Pater Ambrosius Martijn, die als Gerardus 74 jaar geleden in een Leids doopboek werd opgetekend, heeft zich een leven lang ingezet, ongebon den aan plaats en rang, hoe wel zijn leven gebonden is door zijn geloften, door troiu| aan de Kerk en zijn „ordenP genootschap". Iemand die hem goed kent, in Frankfurt, heeft gezegd: „Dieses Unge- bundensein und die heilige Bande zeigten sich im Leben des Paters Ambrosius Mar tijn". Gerard Martijn heeft direct ja gezegd, toen hem in '65 werd verzocht zich ter be schikking te stellen voor de zielzorg „in den Justizvoll- zugsanstalten FrankfurtIk zou daar voor terugschrik ken; pater Ambrosius om armde die aanstelling onmid dellijk. Pater Ambrosius zelf heeft mij, voor de rubriek, enige „wierook" „zur VerfUgung gestellt". Afkomstig van ie mand die hem goed kent „uit de gevangenis als priester". „Te veel wierook", vindt de „Gefagnisseelsorger". Maar volgens die zegsman is pater Ambrosius Martijn een een voudige Passionist die „geen mens laat vallen". „Scheiter- haufenfanatismus und spitz- findige Theologie" behoren niet tot zijn gereedschap. „Volkomen terecht werd hij door zijn Hollandse koningin met een hoge orde onder scheiden..." „En wij", zegt de Duitse bron een klein beetje onder de indruk van Hans Christiaan Andersen en „den Kaiser Wilhelm" (al lang vergeten) aan het ge vangenisfront van Frankfurt, met een hartgrondige grom van vreugde: „wij die zijn po sitieve werkzaamheid in veel donkere uren van ons leven zonder meer hebben ervaren, verlenen hem nu de hoogste onderscheiding die wij met enig recht kunnen geven: onze dankbaarheid!.. Werke lijkheidszin. gerechtigheid en naastenliefde heeft deze goe de mens dag-in, dag-uit te genover z'n medemensen op elke plaats en op ieder uur in praktijk gebracht". Het gouden „Primizfeier" van pater doctor Ambrosius Martijn, Passionist, wordt op 7 juli '85 gevierd in de paro chiekerk van St. Matthias in Warmond. Op steenworp af stand van Leiden, waar het allemaal begon. NIEUWE UNIFORMEN EN LP d I iMPWIJK De ace|itompwijkse fanfare Juli- a bestaat 75 jaar en dat yordt zondag 2 juni ge- ig /ierd met met een recep- ae, gevolgd door een - 1 veek vol activiteiten. De anfare, die haar naam erj htleent aan de kort voor w«Je oprichting geboren ege irinses, werd in 1910 op- en 1 ericht door een aantal i nuzikaal ingestelde inwo- ers- *n die tijd werden veral muziek- en andere verenigingen opgericht, waarschijnlijk omdat meer vrije tijd beschikbaar wam en de mensen wat uimer in de financiën ie #wamen te zitten. De bmiroorbereidingen voor het e- iprichten van Juliana wa- loP^en al eerder getroffen Vant een kasboek van 30 lecember 1909 vermeldt 1 de aankoop van instru menten voor het voor die 't zlijd niet onaanzienlijke >edrag van 567 gulden en >5 cent. Een deel hiervan •estond overigens uit een fining verstrekt door en- j :ele inwoners. <jjv oals in veel kleine gemeen- nai - ten werd het hoofd van de school voorzitter. De heer J. Fleuren bekleedde die functie nog ruim 25 jaar. Eerste diri gent van de club die circa twintig leden telde was de heer A. Heemskerk. Volgens de historie een „zachtzinnig man" die in Zoetermeer woon de en per rijtuig naar de repe tities kwam. Bij het 15-jarig bestaan begon secretaris Arie Boer notulen bij te houden. Uit die tiid dateert ook het vaan del dat nog steeds gebruikt wordt. Een bekende dirigent was Bart van Veen onder wiens leiding in 1939 een muziekconcours werd georganiseerd ter gele genheid van het 25-jarig be staan. De vereniging bestond weliswaar al bijna dertig jaar maar daaraan werd niet zwaar getild. Dat dirigent en muzi kanten van goede kwaliteit waren, bewees het uitkomen in de ere-afdeling. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwam „Juliana" enige tijd zonder di rigent te zitten omdat diens politieke opvattingen niet strookten met die van de le den. In september 1945 ging men echter weer met frisse moed van start. Tijdens een vergadering in „Het Blesse Paard" werd pastoor Sister mans ere-voorzitter en de toe vallig aanwezige heer Boog- mans kreeg zonder veel com plimenten het voorzitterschap toegewezen. De heer K. Wijs man die al sinds de oprichting penningmeester was en die het tijdens de oorlog zo goed deed, werd door de vergadering min of meer gedwongen hier nog maar 'n tijdje mee door te gaan. Streng De nieuwe dirigent werd de heer L. Jansen. Volgens de overlevering was hij zo streng dat de meeste leden ba.ig voor hem waren. In de vijftiger ja ren kreeg de fanfare subsidie van de gemeente, een zaak waarvoor het latere KVP- raadslid C. Boer zich zeer in zette. De belangstelling voor de vereniging steeg intussen, ook door het geven van con certen in een muziektent die op verschillende plaatsen in het dorp werd opgesteld. In die tijd werd ook het besluit genomen dat de vrouwen van de leden tegen een wekelijkse vergoeding van tien cent, later twintig cent, mee mochten ko men naar de jaarlijkse feesta vonden. Vrouwelijke muzi kanten waren er trouwens ook al.In 1953 behaalde „Juliana" op een concours in Schiedam het hoogste aantal punten. En kele jaren later wordt voor het eerst in uniform gespeeld, ei genlijk meer dezelfde kleding: overhemd, donkerblauwe pan talon en zelfbinder en zwarte schoenen. De echte uniformen, de groen-geel-grijze pakken, kwamen tien jaar geleden bij het 65-jarig bestaan. De muziekvereniging richtte intussen een jeugdorkest op en in 1973 volgde de boerenblaas- kapel „De Pintengluurders" die met optredens voor carna- valsvereniginge, bruiloften en partijen voor een welkome aanvulling van de vereni gingskas zorgt. Door terugloop van het aantal leden werd het jeugdorkest in 1980 samenge voegd met het „grote" orkest. Een belangrijk evenement was in 1975 het optreden voor de televisie ter gelegenheid van de nationale zwemkampioen- schappen in het sportcomplex „De Fluit" in Leidschendam. Dick van der Plas die onlangs wegens gezondheidsredenen ontslag heeft moeten nemen, heeft het repertoire van de fanfare met lichte, moderne muziekstukken wat aantrek kelijker gemaakt. Met de nieu we dirigent Nico Rensen, trombinist bij de Koninklijke Militaire Kapel, gaat de fanfa re in geheel nieuwe uniformen niet alleen de feestweek maar ook de toekomst met vertrou wen tegemoet. Feestprogramma De feestelijkheden ter gele genheid van het 75-jarig be staan beginnen zondag 2 juni met een eucharistieviering in de H. Laurentiuskerk aan de Dr. v. Noortstraat waarbij de muziekvereniging zelf voor de begeleiding zorgt. Om 12.30 uur volgt een rondgang door het dorp waarbij de nieuwe uniformen worden gepresen teerd. Om 14.30 uur Diedt het gemeentebestuur in „Het Bles- se Paard" een receptie aan. Tijdens de receptie wordt, waarschijnlijk aan burgemees ter W. F. de Vreeze, de on langs opgenomen jubileum-LP aangeboden. Dinsdag 4 juni geeft de Sint Jan's Fanfare uit Zoeterwoude een feestconcert in het Dorps huis. Donderdag 6 juni wordt in hetzelfde gebouw voor le den en belangstellenden de toepasselijke film „Fanfare" van Bert Haanstra vertoond en vrijdag 7 juni geeft Juliana een galaconcert in de Lauren tiuskerk. Zondag 9 juni wordt de feestweek afgesloten met een majoretten- en showband- festival op het sportcomplex De Meerho'rst. Voor leden en genodigden volgt zaterdag 22 juni tenslotte nog een grote feestavond in partycentrum „Het Blesse Paard" met mu ziek van het Moonlight Trio. LKEMADE De vrij iteedbare reserves van gemeente Alkemade illen in vijf jaar tijd met ïgen miljoen gulden da rt voornamelijk als ge- ■l_f°lg van een nieuwe af- hrijvingstechniek. Dit is Ie belangrijkste conclusie fpbit een gisteren gepubli- Td rapport over aan- ;ing van de gemeente- meeijarenbegroting '85 tot en met 1989. op 1 januari jongstleden 'rij beschikbare reserves be joegen ruim elf miljoen gul len. Op 1 januari 1990 zal dat log slechts twee miljoen gul len zijn op voorwaarde dat de lemeenteraad met alle voor dellen van het college ak koord gaat. Het meest opvallende is dat de gemeente overgaat tot de tech niek van het zogenaamde „vervroegd afschrijven" van bepaalde oude investeringen en van sommige nieuwe pro jecten. De PvdA-fractie in de ge meenteraad dringt hierop al jaren vergeefs aan. Veel van de begrotingswijzigingen zijn die van het PvdA-raadslid F. Schoonderwoerd, zoals hij ze twee jaar geleden tijdens de grote bezuinigingsronde had opgenomen in een lijvige al ternatieve begroting. Destijds werden zijn voorstellen gro tendeels genegeerd, waarna de PvdA besloot zich terug te trekken uit het Vierpartijeno- verleg. In de voorstellen van B W is de meevallende opbrengst, ten gevolge van een herbereke ning van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds, verwerkt. Ook staan de op brengsten uit de verkoop van de bouwgrond aan de Flora- weg/Westeinde nabij „De Fransche Brug" erin, alsmede toegenomen inkomsten van het zwembad, de verhoogde rioolrechten en een meevaller bij de rijkssubsidie van riole ringswerken. Voorts is reke ning gehouden met de ver hoogde exploitatiekosten van de bibliotheek en het sport complex in Alkemade-Oost alsmede personeelsuitbreiding door arbeidstijdverkorting bij de gemeente en het herstel van de vorst- en opdooischade van het wegdek van met name het Westeinde in Roelofa- rendsveen. werken vervroegd worden uit gevoerd en zullen een tweetal surfstartplaatsen worden aan gelegd. De extra kosten daar van zijn ook opgenomen in de nu gepubliceerde aanpassing van de meerjarenbegroting. Uit het nieuwe investerings programma blijkt dat de voor genomen uitbreiding van het rioolpompgemaal aan het Sportpad en de aanleg van een persleiding zijn uitgesteld tot volgend jaar. De Groenewoud- sekade in Roelofarendsveen, Kaageiland en de Boekhors- tweg in de Zevenhuizen (Oude Ade) worden volgend jaar van riolering voorzien. De Noor- derhemweg en de Galgekade in Roelofarendsveen krijgen volgens de nieuwste plannen in 1987 riolering. In 1988 zijn de Witte Singel en de Noord kade aan de beurt. Per 1 augustus aanstaande zal Alkemade zich volledig aan sluiten bij de Schoolbegelei dingsdienst. Voorts wordt met een bedrag van vijftiendui zend gulden per jaar rekening gehouden met de mogelijke fi nanciële gevolgen van garan tieverlening bij de premiewo- ningbouw. In het investerings programma voor dit jaar is op genomen het creeren van par keergelegenheid aan de Jacob Marislaan in Roelofarends veen. De nieuwe beschoeing van de Ripse Pastoor van der Plaat straat wordt dit jaar voor tweeëneenhalf miljoen gulden vernieuwd. Volgend jaar zal de niet meer als school in ge bruik zijnde Ignatiusschool aan het Noordeinde voor twee ton worden verbouwd. Voor een nieuwe beschoeing van de Nieuwe Weteringse Voorweg is honderdduizend gulden uit getrokken. Voor de aanleg van de lang verbeide bushalte aan de Alkemadelaan is 275.000,- gulden uitgetrokken en voor ae reconstructie van het weg dek van het Veense Zuideinde driekwart miljoen gulden. In 1987 wordt de technische in stallatie van Sportcomplex „De Tweesprong" voor niet minder dan zeven ton aange past en krijgt een deel van de beschoeing van de Oude Wete ringse Veerstraat voor ruim een half miljoen gulden en op knapbeurt. De aanleg van een nieuwe derde veld voor D.O.S.R. op het land van Bon tje, (zodra het huidige nood- veld bij het industrieterrein moet worden getrokken), is op drie ton begroot. Aanleg is fi nancieel mogelijk vanaf 1988. DEN HAAG Er is een grote kans dat er een auto-verzor gingsplaats met tankstation komt langs de rijksweg 44 richting Den Haag achter de Rijnsburgse veiling Flora in de Kamphuizerpolder. Rijkswa terstaat heeft er goede hoop op dat de onderhandelingen hier over met succes kunnen wor den afgerond. Dat bleek gis termiddag tijdens de behande ling van de bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan Elsgeesterpolder van de ge meente Oegstgeest. Daartegen zijn vijf bezwaarschriften in gediend en drie van de vijf be treffen het feit dat de gemeen te in het plan niet de mogelijk heid heeft geopend voor de vestiging van bezine-stations. Overigens duurt het jaren voordat er ook daadwerkelijk zo'n station geopend kan wor den, omdat de grond eerst aan gekocht moet worden. De bezwaarschriften waren af komstig van FINA Nederland b.v., Rijkswaterstaat en H. van der Heijden service stations b.v. De drie voeren aan dat vooral het vracht- en toeristi sche verkeer op deze rijksweg grote behoefte heeft aan tank stations met parkeer- en rust- gelegenheden. Eigenlijk zou den die volgens deze instanties om de twintig kilometer aan wezig moeten zijn. Daarbij wordt aangevoerd dat de hui dige tankstations bij Sassen- heim en Wassenaar erg ver- keers-onveilig zijn en LPG- verkoop zal over enige tijd niet meer binnen een woonbe bouwing toegestaan zijn. Burgemeester mr. S.H. Scheenstra was namens de ge meente Oegstgeest een heel andere mening toegedaan en bovendien stelde hij dat die twintig kilometer-regel stamt uit een advies uit 1937 dat nooit tot norm verheven is. Volgens de gemeente is onvol doende aangetoond dat de hui dige benzinestations bij Wasse naar en Sassenheim niet vol doen en wordt ook niet aanne melijk gemaakt waarom juist op deze plaats een autoverzor- gingsstation zou moeten ko men. Een heel belangrijk be zwaar van Oegstgeest tegen de vestiging van de pompstations met toebehoren is ook de aan tasting van het open land schap. Aan de westzijde van1 de rijksweg zou dat dus opgelost kunnen worden met de ver schuiving van het station naar de Kamphuizerpolder. maar de benzineverkopers en Rijks waterstaat willen het station aan de oostzijde van de weg gesitueerd zien in het verleng de van de groenstrook die een scheiding aanbrengt tussen de Marine Electronische Bedrij ven enerzijds en de Haaswijk- bebouwing en het Groene Kerkje anderzijds. Er is tussen de rijksweg en de Haarlem merstraatweg al een stevige boomsingel aanwezig die is eigendom van Rijkswaterstaat en die zou volgens de be zwaarmakers het station aar dig aan het oog onttrekken. Geluidhinder zou volgens de bezwaarmakers ook niet te verwachten zijn omdat de rijksweg met zo'n 40.000 voer tuigen per etmaal al een ni veau van 54 dba produceert en een dergelijk servicestation daarbij in het niet valt met de te verwachten 40 dba. Alleen bij de dichtbij gelegen villa Buitengebeuren zouden maat regelen getroffen moeten wor den. Anderen Twee andere bezwaren tegen het plan zijn afkomstig van het Hoogheemraadschap van Rijnland en de agrariër J.C. Bouwmeester. De eerste wil dat een strook van 25 meter langs het Oegstgeesterkanaal de bestemming waterstaats- doeleinden krijgt. Dit met het oog op een mogelijke verbre ding van het kanaal. Volgens Rijnland is die op den duur nódig om de opvangcapacteit voor het boezemwater op peil te houden. Volgens de ge meente ziet het er niet naar uit dat het kanaal voor het jaar 2000 verbreed wordt Daarom acht men het niet nodig nu al een monument, de boerderij Haaswijk die binnen die strook van 25 meter ligt. weg te bestemmen. De agrariër wil dat het in zijn land gelegen koebosje niet als monument wordt aangeduid. Dat belemmert hem in zijn mogelijkheden, zeker omdat hij op den duur zijn weiland wil laten omspuiten tot bollen land. In de veehouderij gaat het slecht en bollengrona is hard nodig, is daarbij zijn uit gangspunt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13