^Autoriteiten zijn $e grote schuldigen ossmg voor -iMachtsvertoon politie 'hield Rotterdam rustig ien3elgische politie volstrekt ondeskundig' Van der Reijden vreest definitief einde Europa-Cup i^NNEN LAND/BUITENLAND EeidaeSou/uwt DONDERDAG 30 MEI 1985 PAGINA 5 - JMMENTAREN IN DUITSLAND EN FRANKRIJK: S 1*1 1 van f^N/PARIJS In eerste com- orië Intaren uit Duitsland en Frankrijk patiti$de dramatische gebeurtenissen in len pJSSel werd vooral kritiek geuit op a gezit(volstrekte ondeskundigheid" van overiBelgische politie. De Franse tele- lever^e zond de beelden van de ongere- 1 de ldheden rechtstreeks uit waarbij de dit (rtverslaggevers zich vertwijfeld jw vjroegen wat ze ervan moesten zeg- slag: f Al voor de wedstrijd had één lijk ifr hen geconstateerd dat de getrof- het j veiligheidsmaatregelen ontoerei- wacnd waren, k vanmorgen openden de Franse kran- >uw dan ook hun voorpagina's met s-indt koppen als: „Belgische politie bewijst ongelooflijk onvermogen", „Het voet bal vermoord" en „Dodelijke stommi teit". „De wreedheid heeft de cup ge wonnen", zo zei een televisiecom mentator gisteravond. Veel Fransen hebben zich geërgerd aan het toch la ten doorgaan van de wedstrijd. De voormalige Franse bondscoach Mi chel Hidalgo zei dat het doorgaan van de wedstrijd de enige manier was om een nog groter onheil te voorkomen. De Franse commentatoren wezen nog eens op de gewelddadige erva ringen die men eerder in Parijs had bij een bezoek van de sup porters van de Engelse club Leeds United. Ook in de Bondsrepubliek werd luide kritiek geuit op de Belgische politie en autoriteiten, die de supporters van Liverpool en Juventus onvoldoende gescheiden zouden hebben en veel eerder en harder op hadden moeten treden toen de rellen begonnen. „In zulke situaties, zeker als er doden en gewonden zijn gevallen, zouden wij sneller en harder zijn opgetreden", zei Harald Zielinsky van de stadion- -politie van Eintracht Frankfurt. Van Marle wilde finale niet laten doorgaan BRUSSEL Voorzitter Jo van Marle van de KNVB was één van de be stuurders van de Europese voetbalu nie (UEFA), die tijdens de slachtpar tij vóór de aftrap van Liverpool-Ju- ventus koortsachtig vergaderden. Mijn eerste, inderdaad impulsieve re actie was: „De finale mag niet door- gaan", vertelde de geëmotioneerde Van Marle, ook penningmeester van de UEFA, na de dramatische gebeur tenissen. „Maar mijn collega's bleven op me inpraten. Ze wezen me op het gevaar van nog meer rellen, nog meer doden. Daardoor begon ik steeds meer begrip te krijgen voor het algemene standpunt van de UEFA". jlHRIJVER DESMOND MORRIS MAAKTE STUDIE VAN „VOETBALFAN" Oesmond Morris saties en g| gehlN HAAG/OXFORD ?t woensdagavond tien uur. t gisyerpool-Juventus is „ge- ^ier|on" begonnen. Tot on- ïld flten*s van ve*en- «Met fwa?e wedstrijd ben ik ook e onOdgegaan. Engeland is erin zich schamen voor de ot nree grootste blamages in Italijetbal. De vreselijke de fed in Bradford, en nu y0t", zegt bijna huilend i iS p ex-voetballer, nu ver- deraggever voor de BBC. 2St ij. roermond Morris, de befaamde aoloog („De naakte aap"), "".tuurslid van voetbalclub ford die met zijn boek „Spel de bal" een van de weinige idies ter wereld leverde •r het gedrag van suppor- 5, maakt zich in zijn woon- iats bij de televisie ongeloof kwaad. Als kenner van voetbalfan" is hij inmid- al ettelijke malen gebeld erdjj commentaar. Wanneer ik enPim aan de lijn heb, is hij hef- 'S2 opgewonden en vooral ardtvaad. „Wat hier vanavond is jeurd moet voor honderd icent toegeschreven worden n de verregaande nalatig- >id van de autoriteiten in het hisselse stadion", stelt hij in s eerste plaats. Je zult zien dat de „fans" forgen met z'n allen in de ranten zullen worden afge- ïhilerd als het Grote Kwaad, Is de verschrikkelijke boos- oeners. Ook de autoriteiten jllen graag alle verantwoor- elijkheid van zich afschui- en. Maar bij hen ligt het be- in van alle ellende". Even la- rader verontschuldigt Desmond senlorris zich een beetje voor de ijn uitval. „Ik ben nu een- jw taal verschrikkelijk emotio- lanjeel bij het „fan-wezen" he mdrokken. Als ik zeg dat hon- meierd procent schuld bij de sta- tofdion-autorireiten ligt, wil ik dtaar wel iets van terugnemen, jurtfaar een feit blijft het dat we Vjlemaal op de televisie vele duizenden fans gezien hebben, die rustig stonden te kijken, die nergens van wisten. Het gebeurde allemaal in die ene hoek. En wie zegt me wie daar precies stonden. Fans, gewoon tuig, reltrappers, die zich tus sen het publiek hebben ge mengd, zoals je zo vaak ziet? En wie zegt dat een toeschou wer in Liverpool-shirt ook een Liverpool-supporter is? Ik wil me er voorlopig niet aan wa gen Engelsen of Italianen de schuld te geven. Maar ik waarschuw ervoor, dat we een heksenjacht op de supporters zullen krijgen. Die onmiddel lijk als monsters en duivels zullen worden afgeschilderd. Ik geef toe, natuurlijk is het waanzin dat je stadions tegen woordig als slagvelden moet afschermen. Maar neem die wedstrijd van Everton in Rot terdam en je ziet dat een goede organisatie een hele hoop ver mag". „Ik maak me vooral kwaad op die idioten van de Britse tele visie, die het nu al over een straf voor Liverpool hebben. Helaas zul je inderdaad zien dat de voetbalclubs zelf de dupe worden. De consequentie van dat alles is straks en dat zie ik echt gebeuren dat er geen „vreemde" toeschou wers meer toegelaten worden. Dat je een verbod krijgt op het reizen van voetbalfans. Dat je alleen pure „thuiswedstrij den", voor alleen eigen pu bliek krijgt. Triest voor juist Lverpool, dat in het Engelse voetbal wat geweld betreft een brandschone naam heeft". Het is duidelijk dat Desmond Morrisde echte voetbalsuppor- Een Belgische politieman In rel- tenue achtervolgt een supporter op het voetbalveld, terwijl één van zijn collega's achtereen reclamebord een andere toeschouwer die het veld op was gevlucht, krachtig op de rug slaat. ters wil beschermen tegen wat hij „boeven" (thugs) noemt, die hij ervan verdenkt van wedstrijd naar wedstrijd te rei zen, louter om de rellen. Mor ris: „Maar ik blijf erbij dat de fouten die er gemaakt zijn in Brussel om moeilijkheden vra gen was. Je kon het zien: een flinterdunne afscheiding tus sen twee „vijandige" groepen. Het is onbegrijpeljk dat zoiets kon gebeuren. De gewone, goedwillende voetbalsuppor ters en dat zijn de meesten toch wordt de dupe". BERT JANSMA v LONDEN Voetbalge weld, zoals dat gisteren in het Brusselse Heizel-sta- dion tientallen levens eis te, heeft zich overal ter wereld voorgedaan. Van Argentinië tot Polen en van Mali tot zelfs in Chi na. Maar geen land heeft op dit gebied zo'n slechte reputatie als Groot-Brit- tannië. Al meer dan dertien jaar ple gen Britse voetbalfans zich in het buitenland te buiten te gaan aan geweld. Tegenmaat regelen van regeringen en sportbonden hebben tot nu toe weinig effect gehad. In 1972 zorgden de supporters van het Schotse Glasgow Ran gers als eersten voor ernstige rellen in Barcelona. Sindsdien hebben Britse voetbalaanhan gers huis gehouden in de sta dions en straten van Barcelo na, Rotterdam, Parijs, Turijn, Madrid, Bazel, Oslo, Amster dam, Luxemburg en Lissabon. Daarbij is voor miljoenen gul dens schade aangericht en wa ren ook al enkele mensen om gekomen. Clubs kregen hoge boetes opgelegd, werden ver oordeeld tot het overspelen van wedstrijden of werden zelfs tijdelijk uitgesloten van de Europese voetbalcompeti ties. Echter, de ketting van ge weld werd nooit doorbroken. Maatregelen Ook in eigen land zorgen de Britse voetbalsupporters her haaldelijk voor grote proble men. Twee maanden geleden kwam premier Thatcher per soonlijk in actie, nadat bij een wedstrijd in de eerste divisie veertig gewonden waren ge vallen. Zij stelde een interde partementale commissie in om de „voetbalterroristen" aan te pakken. Er werd onder meer voorgesteld stabiele hekken in ieder stadion te plaatsen en tv-camara's te installeren om vandalen op te sporen en de omstreden eis voor een per soonsbewijs met foto. Maar deskundigen wezen erop dat bijvoorbeeld clubs als Chelsea en Leeds United ondanks hoge hekken te maken hebben met de gewelddadigste supporters. Chelsea liet zelfs een elek trisch hek oprichten, dat met „krachtige, korte stoten" van 12 volt de fans van het bestor men van het veld moest weer houden. Maar de gemeente raad van Londen verbood la ter dit „schrikdraad"-hek. De Britse minister van bin nenlandse zaken, Leon Brit tan, kondigde in een witboek maatregelen aan, die overigens ook bedoeld zijn om rassenrel- len en stakingen aan te pak ken. In de herfst zal de betref fende wet in het parlement worden behandeld. Volgens de voorstellen mag de politie het aantal toeschouwers bij voet balwedstrijden en andere ma nifestaties beperken. Het wit boek voorziet verder in een verbod van de verkoop van al cohol in Engeland en Wales, een maatregel die al eerder in Schotland is genomen. Minister Brittan onderstreept in het document dat is gepro beerd een evenwicht tot stand te brengen tussen het belang van vrijheid van bijeenkom sten en bescherming van het individu en groepen tegen be dreiging en geweld. Twee Engelse oud-voetballers hebben drastiscTie maatregelen aanbevolen. Bobby Charlton adviseerde de regering dienst plicht weer in te voeren en de vroegere speler van Liverpool Emlyn Hughes stelde voor persoonsbewijzen te verstrek ken, die zouden kunnen wor den ingetrokken bij wange drag en zonder welke men geen stadion meer zou mogen betreden. De Britse regering voelt hier echter nog niet veel voor. Ontvankelijker De Amerikaanse psycholoog Jeffrey Goldstein, onderzoe ker aan de Temple-universi- teit en deskundige inzake sportgeweld, verklaarde dat Engelse fans ontvankelijker lijken voor geweld. „Als een sport, zoals voetbal, zelf al een bepaalde soort geweld inhoudt, dan stimuleert dat op zich al geweld onder de aanhangers", aldus Goldstein. „Als je daarbij het feit neemt dat fans vaak naar deze wedstrijden gaan met de verwachting van een soort geweld, is dat voldoende om te leiden tot enige vorm van geweld". Een extra pro bleem, zegt hij, is het feit dat er veel wordt gedronken voor de wedstrijd begint en zeer veel mensen op elkaar staan gepakt. „Als iemand comforta bel zit, is het niet aannemelijk dat een vechtpartij uitbreekt tussen twee mensen". Volgens zijn collega onderzoeker Coa- tes van de universiteit van Ohio zijn Amerikaanse sta dions beter geconstrueerd dan faciliteiten in andere landen en worden zij zorgvuldig be stuurd, met goed opgeleide portiers en duidelijk aangege ven uitgangen. In onderstaand overzicht van „voetbal ram pen" na de oorlog zijn overigens ook die rampen opgenomen, die niet te wijten waren aan supportersrellen Maart 1946: 33 doden en 500 gewonden bij de Engelse be kerwedstrijd Bolton - Wolver hampton. December 1957: 120 gewonden bij de Italiaanse competitie- - wedstrijd Fiorentina - Juven tus door een ingestorte tribu ne. Oktober 1959: 65 gewonden in Napels al toeschouwers het speelveld bestormen. April 1961: 5 doden en 300 ge wonden bij Chili - Brazilië in Santiago door een ingestorte tribune. Mei 1964: 350 doden en 500 ge wonden bij supportersbotsing bij Peru - Argentinië in Lima December 1964: 84 gewonden bii Turkiie - Bulgarije. Maart 1966: 300 gewonden bij Zamalek - Sporting in Cairo. September 1967: 44 doden en 600 gewonden bij Sivas - Kay- seri (Turkije). Juni 1968: 73 doden bij Boca Juniors - Rio de la Plata. Januari 1971: 66 doden in Glasgow bij een ingestorte tri bune. Februari 1974: 48 doden in Caïro bij Zamalek - Dukla Praag April 1977: één dode en vijf tien gewonden bij Hambur ger SV - Bayern Munchen. September 1979: 12 doden in het stadion van Medan (Indo nesië). Februari 1981: 21 doden en 54 gewonden bij Olympiako- s- AEK in Athene November 1981: 17 doden bij een instorting van het stadion in Ibague (Colombia) Oktober 1982: vermoedelijk 60 doden na de UEFA-bekerwed- strijd Spartak Moskou-Haar lem. November 1982: 24 doden en 50 gewonden bij America - Ca- li in Colombia. November 1982: 8 doden en 600 gewonden in Algiers. Mei 1985: 53 doden en 60 zwaargewonden bij een brand in het stadion van Bradford. Mei 1985: ernstige onlusten in Peking bij de VVK-wedstrijd China - Hong Kong. Mei 1985: tien doden en 50 ge wonden in Mexico Stad bij de finale van het Mexicaanse kampioenschap. 29 mei 1985: 41 doden en meer dan 200 gewonden bij de Euro- pa-Cupfinale in Brussel. ROTTERDAM De dui- lelijke aanwezigheid van ie Rotterdamse politie mor en tijdens de recente Suropacup-finale tusSen tjjet Engelse Everton en Jtapid Wien in de Kuip in Rotterdam en de inbeslag name van allerlei soorten ilagwapens, waren de be langrijkste preventieve {naatregelen die hebben itgeleid tot het vrijwel vlekkeloos verlopen van deze voetbalwedstrijd. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is het niet onaannemelijk, dat aan beide voorwaarden in Brussel onvoldoende is vol daan. De woordvoerder van de politie zegt dat slagwapens in de vorm van bijvoorbeeld vlaggestokken, bierflessen en beugels en dergelijke, die in Brussel volop voorhanden ble ken te zijn, in Rotterdam al bij binnenkomst in het stadion van de supporters waren afge nomen. Dronken supporters werd daarnaast de toegang ge weigerd. Bovendien maakte de politie van meet af aan haar aanwezigheid rond het suppor- tersgebeuren duidelijk, aldus de woordvoerder. Bij de aan komst van de supporters wer den waarschuwende folders uitgedeeld over mogelijk poli- tie-optreden. Ook na de wed strijd deden zich in Rotterdam nauwelijks noemenswaaardige incidenten voor. Medewerkers van het Rode Kruis en de poli tie te paard vormden de coulissen waarach ter zich de meest af grijslijke tafrelen af speelden. MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 125) In het hoofdbureau van politie was intussen Ipen grote verwarring ontstaan. Hoofdinspecteur Maffelaer had nachtdienst en de krachten voor pit zware werk verzamelde hij altijd op een com fortabele divan, die in zijn werkvertrek stond opgesteld. Toen hij echter de boodschap kreeg, ntiat wijkagent Mops was binnengekomen met «en belangrijke vangst, stormde hij zonder dra- ndlen naar beneden.., zonder pantalon en zonder ai)6choenen. Dat aaf niks, want belangrijke vang roten gingen vóór.... En wie zal des hoofdin specteurs verbazing beschrijven, toen hij in het liOvachtlokaal een stralende Mops aantrof, die p trots op zijn arrestant wees. „Nou!?" vroeg r<Mops. "Hoe vindt U dat? Ik heb hem zélf lens- ïtfieslagen!" „Een knap staaltje vakwerk," tilPrees de hoofdinspecteur. „Maar eh..., zo te zien is het een van onze eigen mannen. Waar om. Mops, WAAAROM?" „Hij is helemèèl niet van ons," snoof Mops verontwaardigd. „Het is Loetje Saloe. U weet wel, Loetje Saloe van de Swarte Piraet. We loeren al jèéren op hem!" „Wat doet die kerel dan in óns politie- uniform?" vroeg de H.l. verbaasd. „Ik..., ik ben lid van een toneelclubje," probeerde Loet je. „We voeren vanavond een stukkie op. Mag ik nu gaan, want anders kom ik te laat voor de repetitie..." „Repeteer jij maar in de cel. Loetje," besloot de hoofdinspecteur. „Daar heb je mooi de tijd je rol nog eens door te nemen. Intussen zoeken wij wel uit wat er precies met jou aan de hand is." En terwijl de H.l. dit zei, naderde buiten een zekere smidje Verholen met een portier aan een touwtje... DEN HAAG In Neder land is met afschuw gere ageerd op de gebeurtenis sen in het Brusselse voet balstadion. Staatssecretaris voor sportzaken Van der Reijden zei te vrezen voor een definitief einde van de Europa-Cupwedstrij den als de Europese rege ringen niet snel echte maatregelen nemen. Hij sprak van een „trieste be vestiging van alles waaro ver de Europese sportwe reld zich al enkele jaren zorgen maakt. Van der Reijden leverde gis teravond voor de Tros-televi- sie zware kritiek op het door gaan van de voetbalwedstrijd. „Als 36 doden niet genoeg zijn om een voetbalwedstrijd niet door te laten gaan, dan moeten het er blijkbaar 22 zijn: bij ie der elftal 11", aldus een sarcas tische Van der Reijden. Hij wees erop dat bij dergelijke wedstrijden een scherp draai boek een eerste vereiste is. Aan het einde van het televi sieprogramma liet de staatsse cretaris nog eens duidelijk blij ken afstand te nemen van het doorgaan van de wedstrijd door van harte in te stemmen met kritiek daarop van de pre sentator. Samen met zijn Engelse colle ga McFarlarie heeft Van der Reijden de afgelopen jaren in de Raad van Europa het voor touw genomen in de discussies over voetbalvandalisme. Ove rigens tot dusverre zonder op zienbarend resultaat „Het is V spijtig dat wij in de raad zo weinig bijval hebben gekre gen, maar nu wordt het toch wel tijd voor echte maatrege len", aldus een onthutste Van der Reijden. André van der Louw, voorzit ter van de sectie betaald voet bal van de KNVB, pleitte gis teren voor een uitvoerig on derzoek naar de oorzaken van deze rellen. „Het is afschuwe lijk, wat er is voorgevallen. En dan mogen we achteraf nog heel blij zijn, dat het twee we ken geleden in het Feyenoord- stadion bij Everton-Rapid Wien zo goed is gegaan. Daar zaten tenslotte toch ook 20.000 Engelsen op de tribunes". Frits de Kimpe, de directeur van het Feyenoord-stadion, heeft in Brussel met eigen ogen gezien dat de beheerders van het Heizel-stadion in Brussel niet corform de regels van de Europese voetbalunie (UEFA) hadden gehandeld. „Supportersgroepen van twee clubs moeten gescheiden wor den door een neutraal vak, of anders door dubbele hekken met een vrije doorgang daar tussen. In de Heizel was daar geen sprake van. Ze stonden te dicht bij elkaar", aldus De Kimpe. Ook De Kimpe wijst op de wedstrijd Everton-Rapid Wien., die mede dank zij een goede vak-indeling zonder noemenswaardige incidenten verlopen is. Een woordvoerder van de politie van Rotterdam voegde daar aan toe dat de duidelijke aanwezigheid van de politie vóór en tijdens die wedstrijd benevens de inbe slagname van allerlei soorten slagwapens vooraf, problemen heeft voorkomen. Volgens de woordvoerder is het niet on aannemelijk dat aan beide voorwaarden in Brussel woensdag onvoldoende is vol daan. Dertien juni is er in Den Haag een mondeling overleg van de vaste commissies voor politie en verkeer en waterstaat en de betrokken ministers over aanbevelingen ten aanzien van de aanpak van voetbalvanda lisme. Een van de belangrijk ste aanbevelingen is dat er een landelijk overleg moet komen over voetbalvandalisme, waar in alle betrokken instanties zijn vertegenwoordigd, om tot een goede aanpak van het pro bleem te komen. Gaan krant ontvangan Bat tussen 18 00 an 19.00 uur. zaterdaga tuaaan 14.00 an 15 00 uur. teMooonr .071-122244 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5