Drama in stadion schokt Europa LAATSTE NIEUWS Coalitie wil haast maken met Postbank OVERVALLERS POSTTREIN HAALDEN EEN „ZEPERD" 41dodenen honderden gewonden Rouw in Brussel, champagne in Turijn Chaos in stadion onbeschrijfelijk" amer akkoord met lachtarbeid vrouwen Van den Broek wil geen botsing met Indonesië Bouwlift stort neer: twee doden Tragisch BON: m$T£eidóe (Sou/io/nt CeicUc 6oma/ntU Uitgave Westerpers, behorende tot SijtholJ Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excT5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Donderdag 30 mei 1985, 76e jaargang no. 23205 Losse nummers f 1,00. Film „Private Benjamin" met Goldie Hawn op Ned. I om 21.40 uur. Op Ned. II om 20.40 uur „Tus sen kunst en kitsch" vanuit het Gemeentemuseum. Op België 2 om 19.45 uur mu ziekconcours Kon. Elisabeth. Zonnig met middagtempera- tuur van omstreeks 23 graden. Matige, noordoostelijke wind. Minimumtemperatuur onge veer 8 graden. Ook in het weekeinde vrij warm en zon nig. Zon op: 05.27, onder: 21.49; hoog water Schev.: 01.07 en 13.31, laag water: 09.13 en 21.54. aus prijst Von Weiszacker STERDAM De Westduitse president Ri- Id von Weizsöcker is vanmorgen in Amster- aan zijn driedaagse staatsbezoek aan Neder- begonnen. Von Weizsacker en zijn echtgeno- terden verwelkomd door koningin Beatrix en s Claus. Von Weisz&cker is de tweede West- se president die Nederland bezoekt. In 1969 icht Gustav Heinemann Nederland. Prins noemde gisteravond in een vraaggesprek ,de Westduitse televisie dit bezoek „een water- (iding" in de Duits-Nederlandse betrekkingen, js zei dat ook Von Weiszacker op een gunstig [aal kan rekenen na zijn moedige herden- rsrede ter gelegenheid van het einde van de pg in de #Bondsdag waarin hij onplezierige theden niet schuwde. Het echtpaar Von Weis ier bezoekt vandaag Amsterdam, morgen zijn h het Westland, waar de Veiling Zuid en een iderij in 's-Gravenzande wordt bezocht. Tiental zakken terecht AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft gisteren op een crossterrein bij station Sloterdijk een tiental postzakken gevonden, die afkomstig waren van de overval 24 uur eerder op een posttrein bij het station Bijlmermeer. Het is niet be kend of hiermee alle geroofde zakken te rug zijn. De zakken, vermoedelijk be stemd voor België, waren goed doorzocht. Er zaten nog wel poststukken in. De buit gemaakte postzakken bevatten precies twaalf aangetekende stukken en voor de rest „normale" post als brieven en kaar ten, aldus een PTT-woordvoerder. Hoe- vr veel waarde de stukken haden is niet be kend. De afzenders van de aangetekende stukken krijgen van de PTT per persoon gulden maximaal vergoed. De woordvoerder noemde de buit van de overvallers „een kat in de zak". Een poli tiewoordvoerder sprak van een „zeperd". Bij een overval op de internationale trein Bordeaux—Milaan hebben gewapende bandieten gisteren een onbekend aantal postzakken buit gemaakt. De overval vond plaats tussen Tarascon en Marseille Politiemannen doorzoeken de postzakken die bij in Zuid-Frankrijk. het station Sloterdijk zijn teruggevonen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Waar maak ten de Belgische autoritei ten de fout, toen de rellen rond de Europa Cupfinale Liverpool-Juventus, een steeds grimmiger karakter kregen? Dat is de vraag die steeds luider klinkt na het bloedbad in het Brus selse Heizelstadion, dat aan minstens 41 mensen (25 Italianen, zeven Bel gen, een Fransman eh acht van nog onbekende nationaliteit) het leven heeft gekost terwijl voor het leven van zeker 11 mensen nog wordt ge vreesd. Meer dan 200 mensen raakten gewond. Ondanks de rampzalige ROME Italië is in een toe stand van shock. Staatspresi dent Pertini is de hele nacht niet naar bed geweest. Pre mier Craxi, op zakenreis in de Sovjet Unie, is voortdurend in contact gebleven met de am bassade in Brussel. De paus op zijn beurt trok zich na de ont stellende berichten uit Brussel terug in zijn privékapel om zich geruime tijd te concentre ren op het zieleheil van de slachtoffers. En de supporters van kampioen Juventus thuis in Turijn? Zij vierden feest tot in de ochtend. Duizenden au to's reden luid claxonnerend in de straten van deze statige stad. Overal weerklonk vreug- degehuil en werd- champagne gedronken. Ook in Milaan en Rome vormden zich lange rij en auto's als eerbetoon aan Ju ventus. Pagina 3: Italianen verbijs- „De wilden hebben, het tgedood" gebeurtenissen werd de westrijd later op de avond toch gespeeld „om meer rellen te voorkomen". Ju ventus won met 1-0 en vierde feest, alsof er niets gebeurd was. Uit vrijwel alle Europese lan den kwam forse kritiek op de' veiligheid in het Heizel-sta- dion. Kritiek met name, op het feit dat rivaliserende suppor ters in twee naastliggende vakken werden ondergebracht en het gegeven dat de politie pas een half uur na het uitbre ken van de bloedige rellen ingreep. De Belgische autori teiten wezen alle aantijgingen vanmorgen niettemin van de hand. Louis Wouters, voorzit ter van de Belgische voetbal bond: „Wat hadden we meer kunnen doen? Hadden we de staat van beleg moeten afkon digen om een wedstrijd te la ten spelen?". Premier Martens wees erop „dat een belangrijke ordedienst was georganiseerd", maar hij ging niet in op de vraag of die ordedienst op het kritieke moment gefaald heeft. Precies een uur voor het begin van de wedstrijd was in het stadion de hel losgebroken. Li verpool-supporters drongen, gewapend met messen, flessen," stokken en stukken steen een vak vol Juventus-aanhangers binnen. In paniek trachtten mannen, vrouwen en kinde ren trachtten over elkaar heenklauterend een goed heenkomen te zoeken. Ze wer den eenvoudigweg vertrapt en platgedrukt. Anderen werden verpletterd door een omval lende muur, of verloren het leven onder de betonnen pila ren die afbraken als lucifer houtjes. De Britse premier Thatcher verklaarde dat de Liverpool- -aanhang opnieuw schande heeft gebracht over de Britse natie en de voetbalsport. Paus Johannes Paulus sprak er zijn ontsteltenis over uit dat zich juist bij een sportevenement, dat een middel zou moeten zijn tot verbroedering, derge lijk grof geweld voordoet. De UEFA, die een diepgaand onderzoek heeft aangekon digd, zette vanochtend al wel vraagtekens achter het voort bestaan van het Europa Cup voetbal. Vier Juventus-supporters hebben zich ternauwernood in veiligheid kunnen brengen, maar worden op het veld overmand door emotie als ze zich realiseren welk drama zich heeft afgespeeld. HAAGSE OOGGETUIGEN RAMP BRUSSEL BRUSSEL/DEN HAAG „Nooit meer naar voetbal". Dat was de eerste reactie van twee redacteuren van onze krant, die gisteren uit liefhebberij naar Brussel waren gegaan om de Euro pa Cupfinale Liverpool-Ju ventus bij te wonen. Door toeval waren ze in het be wuste tribune-vak terecht gekomen, waar zich de dra matische tonelen afspeel den, die aan vele tientallen supporters het leven kostte. De redacteuren, Dick Dijk huizen en Adri de Bruijn, troffen reeds bij aankomst in de middag een chaos aan rond de Heizel. Vele hon derden dronken Engelse supporters lagen en stonden op het plein voor het sta dion temidden van een enorme wanorde van kapot gegooide en lege flessen. Bij het binnen gaan van het stadion was er eveneens sprake van een organisaroi- sche chaos. De controle schoot in alle opzichten te kort, doordat grote delen van de stadion-omheining kapot was gemaakt. Daar door konden vele honder den supporters zonder en treekaartje zonder de min ste hinder het stadion-ter- rein betreden. Er was even min sprake van fouilleren, ook niet op de plaatsen waar nog wel controle werd uitgeoefend. In het „rampvak", waar de noodlottige botsing tussen Engelse en Italiaanse fans plaatsvond, troffen Dijkhui zen en De Bruijn direct bij aankomst een onbeschrijfe lijke toestand aan. Vele tientallen lichamen van ge wonde en dode bezoekers lagen her en der verspreid temidden van brokstukken van het stadion en kleding stukken, tassen met geld. „De organisatorische wa norde bleek overal. Zowel direct na de aanval van de Engelsen door de politie, die de Italianen terugsloeg in het vak waar de paniek on gelooflijk was als bij het af voeren van de gewonden en doden". Pagina 3: „Nooit SN HAAG Een grote eerderheid van de iveede Kamer heeft gis- ren ingestemd met het •orstel van het kabinet het verbod voor achtarbeid van vrouwen de industrie ongedaan maken. De nachtarbeid in vrouwen wordt wel een vergunningen stelsel gebonden worden. CDA en PvdA maakten de kanttekening dat na drie jaar bij een meer fundamentele herziening van de arbeidswet, de negatieve aspecten die aan nachtarbeid kleven, nader be keken moeten worden. Ook de VVD steunde het wetsont werp, al had deze fractie lie ver gezien dat een vergunnin genstelsel achterwege was ge laten. Benzine en diesel weer duurder ROTTERDAM Normale en superbenzine en diesel wor den met ingang van morgen één cent duurder. De prijs voor een liter diesel stijgt met 1,2 cent per liter. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankstations voor een liter super wordt daarmee twee gulden. Voor een liter normale benzine moet 193 cent worden betaald en voor een liter diesel 122,2 cent. De prijsveranderingen zijn het resultaat van de werking van de internationale produktnoteringen in combinatie met de ontwikkeling van de dollarkoers. (ADVERTENTIE) 10! I vondellaan 80,1 Lelden. Tel.:071 -769313. Scholieren richten vernielingen aan in Wassenaar WASSENAAR Leerlin gen van het Rijnlands Ly ceum hebben flink wat ver nielingen aangericht op de Hartenkampbrug. Dat zei wethouder mr. A.F. Cocher- et de la Morinière gister avond tijdens de raadscom missie ruimtelijke ordening. De wethouder gaat contact opnemen met de scholenge meenschap, omdat enkele namen van daders bekend zijn. Cocheret noemde geen bedrag dat nodig is voor her stelling van de brug. Gasflessen exploderen bij brand in Hengelo HENGELO Op een fa briekscomplex in Hengelo heeft vannacht een grote brand voor miljoenen guldens schade aangericht. Het vuur ging gepaard met hevige ex plosies van gasflessen, die tot op vijf kilometer van de brand te horen waren. Ruiten in de omgeving sneuvelden, maar niemand raakte gewond. Ge schrokken omwonenden moesten hun huizen verlaten en de brandweer kon de vuur zee maar ternauwernood be heersen. Na 3,5 uur was de fa briek, waar afsluiters worden gemaakt, geheel in de as ge legd. Een nabijgelegen voor malig schoolgebouw ging eveneens grotendeels verloren. (ADVERTENTIE) De aardbeien oogst in Italië vertoonde een plotselinge explosie. AH wist ze heel goedkoop in te kopen en vervoerde ze met snelle vrachtauto's naar Nederland. Aardbeien, O CH mand halve kilo fLmsJ\J Geldig t/m zaterdag 1 juni Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 16.00 uur, telefoonnr. 070-190888 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De Kamer heeft vandaag het debat over het wetsontwerp inzake de oprichting van een Postbank, een samenvoeging van de PTT-gelddiensten, toch voortgezet. Het is niet uitgesloten dat volgende week de eindstemming wordt gehouden. Er wordt niet gewacht op een advies van de commissie-Albeda over de status van het personeel van de toekomstige Post bank. Volgens het CD A-kamerlid Eversdijk kan de Kamer niet langer wachten omdat de Postbank er anders niet op 1 januari 1986 kan zijn. Vorige week had hij „ten onrechte" ingestemd met uitstel, ervan uitgaande dat de commissie-Albeda binnen zeven dagen kon adviseren. Hiervoor is echter vier weken nodig. Volgens Eversdijk kan de Kamer het betrokken wetsontwerp afhandelen omdat de regering bereid zou zijn met en novelle te komen als het advies van Albeda ver afwijkt van de teksten in het wetsontwerp. Een novelle is een apart wetsontwerp waar mee onbedoelde fouten in een al liggend ontwerp worden gecor rigeerd. Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat is op dat ministerie echter niets bekend over plannen tot de in diening van een novelle. Door de oppositie werd fel gereageerd op het plan van Evers dijk. PvdA-fractieleider Den Uyl achtte het ontoelaatbaar dat een kamerlid mededelingen namens de regering deed. Boven dien wees hij erop dat een novelle niet bedoeld is om een wets ontwerp ingrijpend te veranderen. DEN HAAG Minister Van den Broek is verontwaardigd over de recente executie van de vakbondsleider en commu nist Mohammed Munir, maar hij wil geen openlijk protest aantekenen bij de regering van Indonesië. Volgens de mi nister zal zo'n „confrontatie" met Djakarta eerder een ave rechts resultaat hebben, wat hem niet verstandig lijkt nu er nog drie communisten op hun executie wachten. Van den Broek zou de Kamer vanmiddag laten weten wat hem voor stappen voor ogen staan die misschien ertoe kun- bijdragen het leven van /ier mannen die even eens gevangen zitten sinds de machtswisseling van 1965 te redden. „We zullen buitenge woon omzichtig en zorgvuldig te werk moeten gaan". De mi nister wil ook overleg plegen met zijn collega Schoo van Ontwikkelingssamenwerking, die gisteren terugkeerde van een zevendaagse reis naar In donesië. Zij heeft op de laatste dag van haar bezoek van de dood van Munir gehoord en tegenover president Suharto verklaard dat de Nederlandse regering geschokt is hierover. Van den Broek heeft overi gens weinig hoop dat Neder land nog invloed zal kunnen uitoefenen. Hij wees erop dat mevrouw Schoo in verband met de dood van Munir te ho ren had gekregen dat „het recht z'n loop moet hebben". Alle woordvoerders in de Tweede Kamer toonden zich diep geschokt dat de Indonesi sche regering ondanks een plechtige belofte aan Neder land, gedaan in 1979 aan mi nister Van der Klaauw, Mo hammed Munir toch ter dood had gebracht. De linkse frac ties meenden dat dit en de dreiging van nog meer execu ties reden is de ontwikkelings hulp aan Indonsië kritisch te bekijken. Zij wezen erop dat volgende week in Amsterdam de IGGI-conferentie wordt ge houden, waar onder voorzit terschap van mevrouw Schoo een aantal donorlanden naar verwachting zo'n 2,7 miljard gulden aan Indonesië zal ver strekken. Volgens mevrouw Schoo kun de executie gen in vloed hebben op de ontwikke lingshulp. AMSTERDAM Bij het neerstorten van een bouwlift gisteren in Amsterdam-Osdorp zijn de 37-jarige P. Overdijk uit Zoeterwoude en de 23-jari- ge P. Bersee uit Lisse om het leven gekomen. De 43-jarige G. Jonker uit Delft raakte daarbij levensgevaarlijk ge wond. Zij stonden op het bouwplatform van de lift toen deze naar beneden stortte. Volgens de politie waren zij klaar met metselwerkzaamhe- den en juist bezig de lift te de monteren. Door nog niet opge helderde oorzaak schoot de be geleidingskabel los en brak la ter af, waarna de lift van de twaalfde verdieping neerstort te. wel of niet doorgaan? Moest de NOS die reportage nu wel of niet uitzenden? Deze en tal van andere vragen spelen vandaag door het hoofd van iedereen, die het nieuws op raio en televisie heeft gevolgd. Ook de Leidse Courant wijdt de nodige ruimte aan de tragische gebeurtenissen in Belgié. Als altijd met het doel de lezer zo goed mogelijk te informeren en zo goed mogelijk bij te dragen aan de meningvorming over, in dit geval, de aanpak van het voetbalvandalisme. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. j

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1