Industrieterrein Roomburg voorlopig nog onbereikbaar STAD OMGEVING ALLER LEKDS) De melkhandelaar zal nooit verdwijnen GRATIS SPEL KAARTEN ^rjKRATGROLSCH-PpjES. Bruggen in de maak WOENSDAG 29 MEI 1985 PAGINA 9 dse Rechtswinkel pt woningdelers N De Leidse Rechtswinkel houdt vrijdag 31 mei op een speciaal spreekuur voor mensen die problemen heb- et het invullen van een woningdelersformulier. De jvinkel (Ketelboetersteeg) is dan van 10 - 13 uur geopend. 0 mensen bezochten gisteren het speciale spreekuur van jitswinkel. In enkele gevallen bleken mensen met een bij- (itkering van 1029 gulden per maand 310 gulden te moe- jveren. „Het is toch mensonterend om mensen te moeten en om hun eigen kinderen de deur uit te zetten", aldus n de rechtswinkeliers. kling zal vermoedelijk in Leiden per 1 september inge- vorden. Wethouder F. Kuijers (welzijn) heeft laten weten ding niet met terugwerkende kracht in te voeren. De inkel is van plan het gemeentebestuur daar aan te hou- lat de problemen van mensen die gekort worden op hun ig anders te groot zouden worden. Meisje gewond tijdens fondue LEIDEN Een 12-jarige meisje heeft gisteravond ern stige brandwonden opgelo pen tijdens een fondue in een woning aan de Topaaslaan. Het meisje, dat in de woning op bezoek was, wilde een spi ritusbrander bijvullen en daarbij ontstond plotseling een steekvlam. Het meisje werd naar het AZL overge bracht. Vandaar uit werd ze even latfer onder politiebege leiding naar het brandwon dencentrum in Beverwijk vervoerd. Inbraak raadhuis Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Inbrekers hebben vannacht het gehele gemeente huis overhoop gehaald. Kast en laden werden opengebroken. Wat precies is gestolen, staat nog niet vast, maar in elk geval is een hoeveelheid geld ver dwenen. De politie heeft het gemeente huis vanmorgen op mogelijke sporen onderzocht. De inbraak werd vanmor gen om tien minuten voor acht ontdekt en moet na gisteravond elf uur zijn ge pleegd. In verband met de inbraak is het gemeentehuis vanmorgen niet voor Twee jaar geëist voor brandstichting LEIDEN/DEN HAAG De Haagse officier van justitie, mr. I. Klopper, heeft gisteren bij verstek twee jaar gevangenisstraf ge ëist tegen een 23-jarige Leidenaar wegens het gooien van een brandende fles benzine in een bewoonde wisselwoning aan de Leidse Bonairestraat. De verdachte zou uit woede brand hebben willen stichten in de wisselwoning van zijn voormalige vriendin en diens zoontje. De vrouw woonde daar samen met een man, die volgens de Leide naar geld aan hem verschuldigd was. Allen konden op tijd de brandende woning verlaten. De aan heroïne verslaafde Leide naar kwam 's morgens niet opdagen in de rechtbank. Zijn advo caat mr. R. Lever had al maanden niets meer van hem verno men. Het laatste bericht was dat hij het nog geen drie uur heeft uitgehouden in de Emiliehoeve, waar men hem wilde helpen af te kicken. De officier besloot hierop de schorsing van zijn voor lopige hechtenis op te heffen. Vonnis op 11 juni. Auto richt ravage aan LEIDEN Een onbekend gebleven bestuurder heeft vannacht omstreeks twee uur met een auto, die even tevoren was gestolen van de 4e Binnenvestgracht, op de Pelikaanstraat een grote ravage aangericht. Door de vermoedelijk zeer hoge snelheid verloor de bestuurder op het bruggetje bij de Haarlemmerstraat de macht over het stuur, ramde drie paaltjes, een lantaarnpaal en een verkeerslicht. De auto reed door een winkelruit van een winkel op de hoek van de Haarlemmerstraat en kwam uiteindelijk tot stilstand. Ook een lichtrecla me sneuvelde. De auto werd geheel vernield. Voorstelling afgelast LEIDEN De voorstelling 'De talenstudent' van Louis Wolfson die zaterdag 1 juni door Zuidelijk Toneel Globe in de Leidse Schouwburg zou worden uitgevoerd, gaat wegens technische moeilijkheden niet door. EIDEN „De ontslui- ng van dit bedrijfster- iin is uit economisch jigpunt gezien zeer be- ingrijk voor Leiden", lit zei wethouder J. Pe- irs van ruimtelijke or- bning en verkeer gister middag bij de start van e aanleg van de weg die fet industrieterrein oomburg moet ontslui- >n. Peters toonde zich ok tevreden met het ïit, dat de wijk Room- urg geen enkele last an de werkzaamheden ^1 ondervinden. ;t zand dat voor de weg no- is, wordt namelijk vanuit Vlietlanden per schip aan- Ivoerd over het Rijn- Schie- inaal. Een op een boot aande kraan schept het nd uit het schip in een bak. ia een transportband over E Roomburgerweg (deze eg grenst aan het kanaal) landt het zand in een an- ire bak waaronder een achtwagen kan staan. De Jachtwagen brengt het zand aar de bestemde plek, het Dertuig hoeft niet door de 'ijk te rijden. Peters moest jsteren drie handelingen errichten: hij bediende de kraan, zette de transportband in werking en stortte zand in de vrachtwagen. Het industrieterrein Room burg moet komen te liggen tussen de Hoge Rijndijk, de A4 (de snelweg Den Haag- Amsterdam) de spoorlijn Lei- den-Alphen en het Rijn- Schiekanaal. De weg begint vlak bij de oprit van de A4 aan de Hoge Rijndijk en zal evenwijdig aan de snelweg in de richting van de spoorlijn naar Alphen worden aange legd. Voorlopig wordt alleen een aarden wal aangelegd, pas als een bedrijf zich voor Roomburg meldt, zal de weg daadwerkelijk worden open gesteld. Veel problemen le vert dit niet op, een asfalt- laag is een paar dagen gelegd. In totaal wordt 115.000 ku bieke meter zand gestort, men denkt er een half jaar mee bezig te zijn. De ontsluitingsweg moet op langere termijn niet alleen Roomburg bereikbaar ma ken, maar zal ook een be langrijke uitvalsweg van Lei den worden. Volgens de plannen worden de bestaan de op- en afritten van de A4 bij de Hoge Rijndijk opgehe ven en verplaatst. De nieuwe op- en afritten komen ten zuiden van de spoorlijn naar Alphen, maar wanneer dat zal gebeuren staat nog niet vast. Daar zal ook rijksweg 11 de nieuwe weg tussen Leiden en Alphen worden aangesloten op de A4. De gemeente heeft nog geen enkel bedrijf kunnen strik ken voor het industrieterrein Roomburg. De gemeente zou graag de Betonmortelcentrale van de Zoeterwoudseweg naar Roomburg verplaatsen, maar daar is voorlopig geen geld voor. De gemeente is daarvoor afhankelijk van subsidies van hogere overhe den. Een woordvoerder van de directie economische za ken wijst erop dat het con tracteren van bedrijven voor nieuwe industrieterreinen niet eenvoudig is. „We heb ben zelf contacten gelegd met bedrijven waarvan we weten, dat ze mogelijk belangstelling hebben voor het industrieter rein en een aantal andere be drijven heeft zich zelf ge meld en informatie ge vraagd". De gemeente wil in elk geval voorkomen dat in Leiden een situatie ontstaat die in andere gemeenten voor grote finan ciële problemen heeft ge zorgd. In een gemeente als Sassenheim werd bijvoor beeld in het verleden een in dustrieterrein aangelegd, dat nog steeds voor een groot deel leeg staat. Feit is wel dat die gemeente grond heeft ge kocht en allerlei voorzienin gen heeft getroffen, die be drijven moeten aantrekken. Een en ander vergde grote investeringen, die door het ontbreken van bedrijven niet verhaald kunnen worden. Een tweede voorbeeld is een enorm bedrijventerrein bij de Moerdijk. Van de ontwikke ling daarvan is ook weinig terecht gekomen met als ge volg dat Gedeputeerde Staten van Brabant al hebben voor gesteld er maar twee kern centrales te bouwen. „Toch kunnen we om de aanleg van de nieuwe weg in Roomburg niet heen", aldus de woordvoerder van de ge meente. „Als we de weg niet zouden aanleggen, kunnen bedrijven zich er niet eens vestigen. We moeten wel". Daarbij heeft de provincie geld beschikbaar gesteld voor de weg. Juist door de aanwe zigheid van de A4 en van rijksweg 11 zou Roomburg een zeer goede lokatie zijn, waarmee Leiden een voor sprong zou hebben op andere gemeenten. „Door de rijks weg 11 wordt het een van de meest aantrekkelijke be drijfsterreinen van de Rand stad", zo werd gistermiddag opgemerkt. Wethouder Peters geeft het startsein voor de aanleg van de ontsluitingsweg naar het industrieterrein Roomburg. Ruilbeurs In Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 wordt zater dag 1 juni van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's mid- ExDOSltlG dags een grammofoonplaten- ruilbeurs gehouden. zijn een fancy fair en rom melmarkt ingericht en kan men optredens zien van de stageband K&G (13.30 uur), het kindertheater (14.00 uur), boeren blaaskapel Matilo (16.30 uur) en de acrobatiek- groep AIUTO (19.00 uur). Het feest is rond negen uur afgelopen. Op woensdag 29 mei worden in de buurt tus sen zes en negen uur 's avonds spullen voor de rom melmarkt opgehaald. Lunchconcert Het Petra Gospelkoor uit Leiden geeft zaterdag 1 juni een lunchconcert tijdens een grote open huismanifestatie ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de NCRV. De manifestatie wordt ge houden in de Expo-hal en het ernaast gelegen draf- baancentrum Hilversum. Het Leidse gospelkoor treedt van twaalf tot een uur op in het grote openluchttheater dat op het middenterrein is inge richt. Het koor brengt onder meer drie songs uit de nieu we musical waarmee het koor dit najaar op de planken komt. Degenen die het optre den willen meemaken kun nen zich aanmelden bij C. van der Spruit, tel 690196 of O. Zwaan, tel 895974. De kos ten bedragen negenendertig guldenper persoon. Bussen naar Hilversum vertrekken om acht uur vanaf de Petrus- kerk aan de Lammenschans- weg. Wijkieest De stichting Meerburg houdt zaterdag 1 juni het veertien de wijkfeest. De festiviteiten beginnen om half tien met een kinderoptocht. Bij club huis Matilo aan de Zaanstraat ..Japanse mode en mooie vrouwen", zo heet de ten toonstelling die tot en met zondag 14 juli te zien is in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1. De expositie geeft de veran dering weer in het ideaal beeld en de mode van de vrouw gedurende de acht tiende eeuw in de Japanse kunst. De expositie met sten- cilprenten van de Japanse kunstenaar Mori Yoshitoshi is, in tegenstelling tot eerdere berichten, gesloten. Wie de tentoonstelling toch wil zien, kan nog terecht in Lochem (29 juni t/m 27 juli), Gronin gen (10 augustus t/m 29 sep tember) of Helmond (20 okto ber t/m 15 december). Informatie-avond Het Leids Vredesplatform houdt op vrijdagavond 31 mei in het parochiehuis te genover de Leonarduskerk aan de Haagweg 14 een in formatie-avond over het ver zet tegen de kruisraketten. Er wordt gesproken over de in september te houden volk spetitie en over burgerlijke ongehoorzaamheid. Tevens zijn er een try-out over vre- desonderwijs, een optreden van een zigeunerorkest en diverse kraampjes met infor matie. De bijeenkomst begint om half negen. ADVERTENTIE iffïo£scA Vakmanschap is Meesterschap De Spanjaardsbrug is afgeslo ten tot 14 juni. Tot dat tijdstip vaart het pontje voor fietsers en voetgangers. LEIDEN Twee belangrijke bruggen in de binnenstad zijn gisteren voor het verkeer af gesloten. Beide bruggen, de Spanjaardsbrug en de Mor- spoortbrug, verkeren in een dusdanige slechte staat dat herstelwerkzaamheden drin gend noodzakelijk zijn. De opknapbeurt van de Span jaardsbrug de brug tussen de Lage Rijndijk en de Van der Valkbouwman weg moet vrijdag 14 juni achter de rug zijn. Die periode wordt ge bruikt om het brugdek te ver vangen door een nieuw stalen wegdek. Voor fietsers en voet gangers is een pontje ingelegd. Het autoverkeer wordt omge leid via de Zijlbrug en de Lei- derdorpseburg. Op de Willem de Zwijgerlaan en de Sumatra- straat ontstonden daardoor gis teravond files. De afsluiting van de Mor- spoortbrug duurt tot kerstmis. Deze brug is er zo slecht aan toe dat vorig jaar al werd overwogen hem voor het ver keer af te sluiten, ook al was er nog geen geld voor een op knapbeurt. L.P. JANSONLEGT VOORZITTERSHAMER NEER LEIDEN Leidenaar L.P. (Piet) Janson is een bestuurder in hart en nie ren. In 1950 al werd hij lid van het bestuur van de katholieke bond van melkhandelaren, vorige week dinsdag nam hij af scheid als voorzitter van de Nederlandse Melkhan delaren Organisatie, kring Leiden. Vertrek na een 35-jarige carrière met als „hoogtepunten" een fusie en sanering en diverse functies in andere bestu ren en commissies. De 71-jarige Janson kan het regelen overigens nog niet he lemaal laten. Hij blijft nog twee iaar voorzitter van het sociaal fonds voor de melk handel Leiden en omstreken. „Ik heb het altijd met plezier gedaan", kijkt hij in zijn ruime en lichte flat aan de Haagweg terug op 35 jaar in dienst van de melkhandel. Piet Janson, die is opgevolgd door Th. van der Hulst, zal voor velen geen onbekende zijn. In 1935 begon hij een melkhandel aan de Morsweg, een drukke zaak met vier man personeel. Zijn ouders dreven een soortgelijke negotie aan de Langebrug. Op de vraag of hij zich een toekomst als melk handelaar had voorgesteld, antwoordt hij ontkennend. „Ik heb aan de Nijverheidsschool in Voorhout electrotechniek gestudeerd, daar heb ik mijn diploma gehaald". Vervolgens ging Janson in de leer bij de firma Brandt op de Varken markt. Maar zijn toekomst lag toch niet in de electronica. „We waren met vijf jongens thuis, een van mijn broers ging trouwen en toen zeiden mijn ouders tegen mij, kom jij maar naar huis. Tja, zo ging dat in die tijd", klinkt het be rustend. Janson trouwde in 1935 en vestigde zich aan de Morsweg. „We begonnen in de crisisja ren. We hebben heel hard moeten werken, het zag me soms zwart voor m'n ogen", herinnert hij zich. De melk handelaar en zijn vrouw had den een florerende zaak. De twee kazernes die Leiden toen nog rijk was, behoorden tot zijn klantenkring en ook wer den het vliegkamp Valken burg en het Elisabethzieken- huis van zuivelprodukten voorzien. Janson begon tevens een grossierderij in melkpro- dukten die leverde aan ver schillende horecagelegenhe den, zoals de Vergulde Turk. Natuurlijk werd ook melk ge vent, de 71-jarige heeft zelf tot zijn 65ste zuivel langs de deu ren gebracht. „In het begin deden we dat met een handwagen. Daar stonden twee bussen met 40 melk liter melk op plus andere produkten, dus dan moest je al gauw meer dan 100 kilo du wen. Als er dan sneeuw lag, dan was het hard werken", vertelt Janson. Later werd Dt naar de bakfiets, die werd weer ingewisseld voor de motortruck, die op zijn beurt plaats moest maken voor de zogenaamde ijzeren hond. In 1978 vond het echtpaar het welletjes, de zaak werd over gedaan aan een dochter en haar man. De winkel bestaat nog, Janson gaat er dagelijks zijn boodschappen doen. Bij hem komt namelijk geen melkhandelaar aan de deur. Pascalis De bestuurlijke loopbaan van Janson nam in 1950 een aan vang toen hij lid werd van het plaatselijk bestuur van Sint Pascalis, de katholieke bond van melkhandelaren. „Nee, wie Sint Pascalis is weet ik niet", zegt hij. „Die heilige stond wel op ons vaandel, hij had een schaap op z'n nek". Zijn vrouw meldt dat het vaandel nu in Stedelijk mu seum De Lakenhal hangt. In 1955 werd de Leidenaar lid van het landelijk bestuur van St. Pascalis, in 1968 kreeg hij daarin de functie van pen ningmeester. Janson werd in 1963 voorzitter van St. Pasca lis, afdeling Leiden. Hij nam de hamer over van wijlen J. van der Holst. Twaalf jaar later, in 1975, volgde een fusie tussen St. Pascalis. de christelijke bond van melkhandelaren en de neutrale bond. Het geheel ging verder onder de noemer Ne- L.P. Janson: „Een melkventer kan een goed belegde boterham verdienen". derlandse Melkhandelaren Or ganisatie (NMO). Janson, die in 1980 de eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau ontving, kreeg de leiding over Sanering de kring Leiden en omstreken, maar legde zijn landelijke taak neer. Om het bestuurlijke ver haal rond te maken: Al 33 jaar houdt de ex-melkhandelaar zich bezig met het Sociaal Fonds voor de melkhandel Leiden en omstreken, hiervan zijn afhankelijk van de ver koop van hun bedrijf. zal hij nog twee jaar voorzitter zijn. Dit fonds geeft gedurende 12 weken aan zieke handela ren een uitkering. Vervolgens komen zij in het Centraal Risi cofonds (CRF) terecht. Een pensioenvoorziening kennen de melkhandelaren niet, zij Een van zijn belangrijke be stuurlijke taken was de sane ring, waar in 1958 mee werd begonnen. „Vroeger liep elke melkhandelaar door de hele stad, van oost naar west en van noord naar zuid. Wij heb ben de zaak toen gezond ge maakt door de stad in wijken in te delen". Iedere handelaar kreeg zijn eigen rayon", legt hij uit. Drie melkboeren (Jan son heeft geen bezwaar tegen dat woord) deden niet mee aan de sanering, de rest wel. De venters heerste. „Ik ben wel eens naar Arnhem geweest naar mensen die in Leiden zouden komen wonen om te vragen of ze mijn klant wilden worden. Je zorgde ook dat er een bus heet water in het huis klaar stond, zodat de mensen konden schoonmaken". Ook had Janson „informanten" die op een makelaarskantoor werkten en hem de namen van nieuwe bewoners door speelden. „Bij die woning zette je alvast een paar flessen melk neer". Tegenwoordig is dat totaal an ders, weet hij uit ervaring. Wanneer een melkhandelaar voorgoed stopt met zijn werk, dan is het bijna onmogelijk een vervanger te vinden. De verlaten wijk wordt verdeeld onder andere melkboeren. „Ik zou graag mensen willen heb ben", zegt Janson. Leiden ver toont dan ook een aantal witte (melkhandelaar-loze) plekken. Toch kan een melkventer een goed belegde boterham verdie nen, merkt hij op. „Wie een goede wijk heeft en er voor 100 procent achterstaat, heeft het niet slecht Maar dat dan moet hij niet drie, maar vijf keer in de week venten". Grote concurrenten van de middenstanders die met hun produkten langs de deur gaan, zijn de supermarkten. Deze gi ganten kunnen de zuivel aan merkelijk goedkoper aanbie den. „Ik heb nu drie mensen in de Stevenshof kunnen plaatsen en dat gaat goed. Maar zodra de Digros en Al- bert Heijn daar openen, kun nen zij wel inpakken", merkt Janson triest op. Het gegeven dat het beroep van melkboer steeds zeldzamer wordt, zal dan ook geen bevreemding wekken. Vóór de fusie had de Leidse St. Pascalis alleen al 225 leden, momenteel telt de NMO, Leiden en omstreken geest. Leiderdorp en Katwijk) nog 61 leden. Hier van zijn er 50 met een wijk. Janson verwacht dat er heus nog wel slachtoffers zullen vallen onder de melkventers. „Maar", zegt hij beslist. „De melkhandelaar zal niet ver dwijnen, nooit". KEES VAN HERPEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9