aptain Bob Ryder etuigtzijn dank Omwegen N ,We moeten aan de weg timmeren" A Zuid-Holland in de prijzen Bloemenoorlog op Treubplein Voorschoten EIDEN& OMGEVING Stompwijkse Boys op schot: 17-0 JIEUWE VOORZITTER ONDERNEMERS WARMOND Rooitijd EUROPEES MUZIEKJAAR r\A/ CeidócSotvumt WOENSDAG 29 MEI 1985 PAGINA 11 LEIDENS EERSTE CANADEES'HEEFT GIFTEN AL VERSTUURD at •als menigeen onder u g zal herinneren, rertoefde een maand ge- eden hier ter stede de roormalige captain Ro- >ert Allan Ryder, ge- jruind en wel. Bob Ry- ier was op 8 mei 1945, irie dagen na de Duitse ivergave in het nog be lette deel van Nederland en Noordwest-Europa, de erste Canadees die over Ie kinderhoofdjes van de "oge Rijndijk in zijn ste nige jeep Leiden binnen reed. Als glamour-bink van 22 jaar en met gezag geklede adjudant van de tommandant van het Iste Anti-Tankregiment van de 5e Canadese divi sie. Bob Ryder kwam, rag en overwon al die bleke snuitjes om hem heen. Achter op z'n voer tuig was zeeverkenner Dolf Thomassen geklom men en die gidste in gevolge een artikel in de verkennerswet: „Een verkenner is behulpzaam en trouw"; of iets van die Strekking het hoofd der colonne door de stad haar kasteel Poelgeest in pegstgeest. Het was één root feest en een bijna haotische wanboel tus- ;en een bevolking die na jaar weer eigen baas ;on zijn. Veertig jaar later keerde Bob kyder, gepensioneerd en wel, pis een vergevorderde 20ste- eeuwer, terug naar de lage landen „in Europe" die on uitwisbaar een plaats in zijn B2-jarige hart hebben gekre gen. „Captain" Ryder beleef- Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 IHKi ISB - 12 22 44 op toestel 10-, door Ton Pietors de hier weer eens onvergete lijke dagen en raakte bijna van de wijs door zoveel onge dachte blijken van dankbaar heid „om onze bevrijding" die hem tot een middelpunt van onze erkentelijkheid maakten. Een paar weken lang heeft good old Canadian Bob Ryder, voordat hij weer terugreisde naar zijn zonnige stee in Riverside, Californië, USA, onder ons, dankbare Hollanders, opnieuw heel fij ne dagen in zijn leven mee gemaakt. Alles weer een keer opnieuw. Maar dan als een wijsgeworden man, in een herziene dimensie. Maar Bob Ryder was helemaal „ver kocht", toen hij „the old pla ces" terug zag: Apeldoorn, Leiden, Oegstgeest. Brief op poten Een paar weken geleden was hij thuis, terug op zijn Cali- fornische basis in de zon, weer heel ver van hier. Eén van de eerste dingen die hij deed was, op een ouderwetse typewriter, een brief „op dankbare poten" schrijven naar al die Hollanders, die de 5e mei 1985 voor hem als niet meer weg te branden hebben gemaakt. Die brief belandde op onze redactie. Ik geef van zijn „acknowledgement", summier, een vrije vertaling. „Namens alle voormalige le den van het 1ste Canadese Anti-tankregiment wil ik mijn welgemeende dank en waardering uitdrukken aan de geweldige bevolking van Leiden en Oegstgeest die mij zulk een schitterend welkom hebben gegeven tijdens mijn jongste trip naar die twee heerlijke gemeenten. Zolang als ik leef zal me dat bij blij ven. De burgemeesters C.H.Goekoop en Sj. H.Scheenstra en hun vrien delijke en bekwame staf had den niet hartelijker en be hulpzamer kunnen zijn. Ik dank u zeer, heren, en dames ook! Vooral ben ik veel ver schuldigd aan dr. en me vrouw Helene Nauta-Barge die zo hartelijk hun prachtige huis voor mij geopend heb ben en mij zo welkom deden voelen. Ik ontmoette Helene Barge bij een paar gelegenhe den kort na de bevrijding, toen haar ouders, prof. en mevrouw Barge, verscheide ne van ons uitnodigden op party's bij hen thuis. Hetzelf de huis, aan de Boerhaave- laan, waar ik vier weken ge leden terugkwam, en eens de residentie van de Nazi Orts- kommandantur! Heel bijzonder dank ik ook Dolf Thomassen, die als jonge „sea scout" ons konvooi naar kasteel Poelgeest leidde en, veertig jaar later, mij in de auto terugreed over dezelfde wegen naar Apeldoorn om daar de Canadese herden kingsparade bij te wonen, en daarna naar de plechtighe den op het Canadese oorlogs kerkhof bij Groesbeek. Dank ook aan mr. C. Cath van de Leidse universiteit voor alle tijd en welwillendheid aan mij besteed, en aan de heer Marcel Keezer. nu in Wasse naar, die kapitein-liaison-of- ficier was bij ons regiment in '45. Hij heeft een bijzondere verzameling van Bevrijdings dag-herinneringen. Dank ook aan de heer en mevrouw Oliver Gebhardt te Oegst geest die me meenamen naar de prachtige Keukenhof op een schitterende lentedag in mei '85. Het was ook een heel aparte eer voor mij, te wor den uitgenodigd om een krans te leggen, in de naam van mijn regiment, bij uw Bevrijdingsdagviering. Ortskommandant Ik beleefde ook een mate van voldoening, dat ik verbleef in hetzelfde huis waar de Nazi- Kommandant van Leiden had geslapen gedurende uw 5 jaren onder het Duitse juk de Ortskommandant had prof. Barge en zijn familie slechts 2 uur de tijd gegeven om hun huis te ontruimen... Mijn welgemeende dank, in naam van uw en onze Cana dezen, aan alle inwoners van Leiden en Oegstgeest, zo wel jong als oud. die mij geld en cadeaus hebben gegeven. Het geld, meer dan 500 Canadese ponden, zal vanzelfsprekend zo snel gestuurd worden naar de Canadese welzijnsvoorzie ningen. fondsen die eens zijn opgericht voor de verschil lende batterijen van ons regi ment, allemaal in het oosten van Canada. Het geld is daar meer dan welkom en er zal een goed gebruik van wor den gemaakt, daar mag u ze ker van zijn. Erg dankbaar ook zijn we de anonieme schenker van een aanzienlijk bedrag. Jammer, dat we u niet persoonlijk kunnen be danken. Maar: hartelijk dank, meneer of mevrouw. Misschien nog meer dan om het geld zijn de „oude solda ten" dankbaar te weten, dat de mensen in Leiden en Oegstgeest die om hen geven „hun Canadezen" zich nog steeds herinneren na al die vele jaren. De slagzin van het 1945-1985 Holland-Canada comité „We do remember" Wij herinneren ons is ze ker in volle mate uitgedragen door die geweldige burgerij van uw gemeenten. Moge God u allen zegenen". Was getekend: Hoogachtend, Ro bert A.(Bob) Ryder, ex-cap tain, Canadian Army. Waarschuwings borden in Noordwijk NOORDWIJK De ge- meente Noordwiik plaatst deze week weer borden bij de strandafgangen, met daar op in drie talen de betekenis van verschillende vlaggen. De vlaggen kunnen worden gehesen om te waarschuwen voor een gevaarlijke stro ming of een gevonden kind. Ook worden ae strandafgan gen van nummers voorzien. Die nummers dienen om eventuele hulpverlening te vergemakkelijken, omdat ongevallen nu gemakkelijker kunnen worden gelokali seerd. De nummers worden aan de zeezijde aangegeven op de achterzijde van de waarschuwingsborden, aan landzijde zijn speciaal ver vaardigde bordjes geplaatst. LEIDEN Stompwijkse Boys heeft in de laatste wed strijd in de afdeling zondag een monsterzege geboekt op Leidse Boys. De score liep zo hoog op dat achteraf ondui delijkheid bestond over het preciese aantal doelpunten. De Stompwijkers bleken er uiteindelijk zeventien te heb ben gemaakt. De doelpun tenmakers: Theo van de Bosch 8, Jan van de Bosch 3, Gerard van Rijn 2, Edwin Develing 2. Rene van der Burg 1 en Peter Bregman 1. Bij Leidse Boys ontkende men overigens de enorme nederlaag: „U begrijpt zelf wel dat 17-0 een onmogelijke score is. We hebben met 1-2 gewonnen. Nico Dop heeft twee doelpunten gemaakt". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA O ARMOND Het bestuur ,n de Warmondse onderne- ersvereniging heeft enkele (jzigingen ondergaan. Voor ter E. Kool is in verband p t drukke werkzaamheden getreden en is opgevolgd or G. v. Leeuwen. Verder ieft J. Mentink het bestuur jrlaten eri zijn de heren J. v. lm en J. Zwetsloot bestuurs- I geworden. De nieuwe voor- ,ter begint zijn taak vol opti- Isme. Hij ziet de toekomst •or de Warmondse midden- ind niet erg somber, alhoe wel hij erkent, dat iedere win kelier zal moeten blijven vech ten voor4 zijn taak, maar dan met de aloude service-verle ning en nieuwe durf. „War mond is maar een klein dorp maar daaromheen wonen een heleboel mensen die graag te rugkomen voor uitstekende service, goede kwaliteit en de typische dorpsgezelligheid die Warmond te bieden heeft". In zijn electriciteitswinkel en werkplaats van de nieuwe voorzitter komen niet alleen mensen uit Warmond. „War mond moet als geheel aan de weg timmeren", is daarom het motto van de nieuwe voorzit ter. Belangrijke aktiviteiten van de ondernemersvereni ging in de nabije toekomst zijn de braderie en het jazz-evene- ment van de horeca-exploitan- ten, „Jazz behind the Toll". De geplande antiekmarkt gecom bineerd met oude ambachten zal wellicht pas volgend jaar kunnen plaats vinden omdat de voorbereidingstijd nu te kort is. Er zal wel naar ge streefd worden zo'n soort markt jaarlijks te gaan hou den. Overigens heeft de samenwer king onder de winkeliers er inmiddels al toe geleid dat er een meer uniforme winkels luitingsregeling en koopavond zijn ingevoerd. Op dinsdag zullen veel Warmondse win kels in het winterseizoen ge sloten zijn. In de zomermaan den kiezen de meeste winke liers voor een langere ope ningstijd zodat de recreanten een proef die tot half septem ber zal duren. Voorlopig blijkt de belangstelling voor de koopavond nog heel wisselval lig. De ene vrijdag geeft de Dorpsstraat een levendig beeld te zien en de andere week is er niemand te bekennen. Na half september zal worden beraads laagd over voortzetting van de koopavond. i ...et*-- - - I. 070» Pt. 070-qet is volop hooitijd. Het droge warme j^j^eer van de afgelopen dagen heeft er- mweJor gezorgd dat alle boeren weer de iddeaCoibouwkoorts hebben gekregen. Aan .".e Veenderdijk in Rijpweteringen werkten 1161? agrariërs M. J. Mooren en J. B. Uiten- fenbogaard gisteren eensgezind samen '«9jj het zogenaamde „graskuilen". Afgelo- '22i9 za,erda9 is het 9ras gemaaid, waar- b het gedurende de Pinkersterdagen op Bt land kon drogen. Toen half Nederland lekker lag te zonnen, was het met recht „hooibouw" voor de Nederlandse boe ren. Zij benutten de beide feestdagen voor het losschudden van het gras op het land. Gisterochtend was het gras droog genoeg (40 50% droge stof) om te wor den ingekuild. Nog dezelfde avond lag het luchtdicht afgesloten onder een flink stuk plastic. Zand erover.... en klaar waren Uitdenbogaard en Mooren komende win ter hebben zij weer prima voer voor de koeien. ZOETERMEER De prijsuitreiking van de te ken- en opstelwedstrijd „1985-Europees muziek- jaar" in het ministerie van onderwijs in Zoeter- meer was gistermiddag een Zuid-Hollandse aan gelegenheid. Vrijwel alle prijzen gingen naar jon geren uit deze provincie. Drs. S.J.C van Eyndho- ven, dirécteur-generaal voor het voortgezet on derwijs van het ministe rie reikten de prijzen, reisjes naar het buiten land, in de vorm van certificaten uit. De wedstrijd is bedacht door de Raad van Europa, voor leerlingen van Euro pese scholen ter bevorde ring van de Europese ge dachte. Het Centrum Euro pese Vorming in het Neder landse Onderwijs organi seerde de wedstrijd in Ne derland. Opdracht was het maken van een aankondi ging van het Europese mu- ziekjaar. De eerste prijs in de categorie van 14 tot 16 jaar ging naar Angelique Valk uit Zoeterwoude. Tweede werd Hein Visser uit Leiderdorp. Beiden zijn leerling van het Rijnlands Instituut voor Onderne mersonderwijs in Leider dorp en hadden een poster ontworpen. Zij hebben een reis naar Oostenrijk gewon nen. De inzending van An- geliaue Valk zal ook wor den beoordeeld door een in ternationale jury, later dit jaar in Straatsburg, waar een Europese finale wordt afgewerkt. In de categorie van 17 tot 21 jaar ging de tweede prijs naar Erik Detiger uit Den Haag. Ook hij had een pos ter ontworpen die hem een reis naar Denemarken ople vert. Bij de groepsinzending in de categorie 14 tot 16 jaar ging de prijs naar het Haar lemmermeerlyceum uit Hoofddorp. Het ging om twee wandkleden, respec tievelijk vervaardigd door Mark Dijksterhuis, Vanessa Leydekkers en Marian Klomp, en Monique Beu- kelman, Annelies Broersen en Ellen van de Woestijne. Zij hebben een reis naar West-Duitsland verdiend. De reizen naar het buiten land hebben overigens prijswinnaarsbijeenkomsten tot doel, waar de Europese jeugd elkaar kan ontmoe ten. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar C. Brou wer (79) en T. Brou- wer-Oomen (76) uit Aarlanderveen is van daag 50 jaar ge trouwd. De heer Brou wer, die in Aarlander veen is geboren, ging direct na school de scheepsbouw in en bleef tot zijn pensione ring als scheepsmaker werkzaam. Mevrouw Brouwer, die in Roelo- farendsveen ter wereld kwam. ging na haar huwelijk in Aarlander veen wonen, waar zij veel aan gezinshulp deed. Het echtpaar heeft vier kinderen en elf kleinkinderen. De heer Brouwer is erelid van de muziekvereni ging Door Samenwer king Sterk, waar hij vele jaren een muzie kinstrument hanteer de. Het huwelijksfeest wordt zaterdag 1 juni gevierd in de Petrus en Pauluskerk. Aan vang 14.00 uur. aan sluitend wordt een re ceptie gehouden in zaal De Leeuw In Noorden van 16.00 tot 18.00 uur. VOORSCHOTEN De Ondernemingsvereniging Voorschoten heeft zich gemengd in de bloemen- oorlog op het Treubplein. Daar is een zakelijk ge vecht ontstaan tussen een bloemenkoopman en een bloemenwinkel. De voorgeschiedenis is als volgt: de heer Bol verzocht enige jaren geleden om tijdens het weekeinden een stand plaats voor bloemenverkoop te mogen innemen op het Treub plein. Burgemeester en wet houders verleenden toestem ming om hem daarmee een kans te geven „verder" te ko men. De heer Bol kwam in derdaad verder, hij is thans de exploitant van de bloemen kiosk bij het Leidse station Lammenschans. Het college kreeg daarna een verzoek van de heer Mechelse om de open gevallen standplaats te mogen, innemen. Het college verleen de een voorlopige vergunning. Enige weken geleden kwam een brief binnen op het ge meentehuis waarin de bloe- menzaak „Mille Fleures" ver- zocht de vergunning van de heer Mechelse in te trekken. Deze zaak vestigde zich enige jaren geleden in het nieuwe winkelpand en wees het colle ge op de aanwezigheid van twee bloemenhandelaren bin nen 10 meter. Bovendien hield de heer Bol zich aan de af spraak en verkocht uitsluitend snijbloemen, terwijl de heer Mechelse een volledig assorti ment aanbiedt. De heer Me chelse is tevens exploitant van de Voorschotense bloemen kiosk „Corine" aan de Prins Bernhardlaan en valt als zoda nig niet onder de normen waaronder een standplaats wordt verstrekt. De Ondernemingsvereniging Voorschoten verzoekt het col lege thans dringend om het verkooppunt op het Treub- Elein ongedaan te maken in et belang van de winkel. Het kan nimmer de bedoeling zijn dat een gevestigd winkelier als het ware op de lip gezeten wordt door een ambulante verkoper. Indien burgemees ter en wethouders het ver kooppunt tijdens het weekein de handhaven, dan zal de ge vestigde winkelier de deuren moeten sluiten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11