- fele honderden doden n Palestijnse kampen Agca verstoort proces tegen verdachten van moordaanslag paus NE Joodse kolonisten eisen vertrek van Palestijnen Ondeugdelijk metselwerk oorzaak ramp op camping WANHOPIGE ZOEKACTIES IN GOLF VAN BENGALEN >5 [TENLAND fieidócSoinq/ni DINSDAG 28 MEI 1985 PAGINA 5 nees dorp der rokers NG In het dorp Xuying Chinese provincie Henan in na een anti-rookcam- van 25 jaar alle 150 vol- n inwoners het roken op en. Sigaretten en andere rtikelen zijn er verboden k dorp heeft de bijnaam [okers Dorp gekregen, al- gisteren het Engelstalige ad China Daily. In China, >n bevolking heeft van on- ir één miljard zielen, wordt naar schatting 250 miljoen fen gerookt. De volksrepu- is de grootste consument oducent van tabak ter we- Bonn en Parijs eens over Eureka-project BONN Bonn en Parijs zijn het in grote mate eens over het Franse „Eureka"-pro- ject, de voorstellen voor een „Europa van de technologie". Dit heeft de Westduitse onderminister van buitenlandse zaken, Mertes, gisteren bekend gemaakt. Tegelij kertijd liet hij weten dat een Europese deelneming aan het Amerikaanse SDI- -project ("Star Wars") niet moeten wor den uitgesloten. Bondskanselier Kohl en president Mitterrand ontmoeten elkaar vandaag in Konstanz. Tijdens de laatste top van westerse staatshoofden en rege ringsleiders in Bonn verschilden Kohl en Mitterrand nog sterk van mening over het door de Frankse regering gelanceerde Eu- reka-project. Jihad pleegt aanslag op emir van Koeweit BEIROET Een onbekende man heeft za terdag in een telefoongesprek met een pers bureau in Beiroet gemeld dat de mislukte bomaanslag op de emir van Koeweit gepleegd is door leden van de extremistische organisa tie Islamitische Heilige Oorlog. De man zei dat de Jihad Islami de vrijlating eist van 17 aanhangers, die in Koeweit veroordeeld zijn wegens hun aandeel in bomaanslagen op de Franse en Amerikaanse ambassade in dat land in december 1983. Gebeurt dat niet dan zullen alle tronen van het Golfgebied wanke len, aldus de man. De emir van Koeweit liep slechts lichte verwondingen op bij de aanslag. Wel kwamen twee van zijn lijfwachten en een voetganger om het leven en raakten 12 andere personen gewond. Z-Afrika schaft verbod op gemengde partijen af PRETORIA De Zuidafrikaanse regering heeft dit weekeinde aangekondigd, dat zij nog dit jaar een wet zal afschaffen die ver biedt dat personen van verschillende rassen lid zijn van eenzelfde politieke'partij. Alle bepalingen van de wet zullen worden afge schaft met uitzondering van bepalingen waarin het Zuidafrikaanse politieke partij en wordt verboden gelden uit het buiten land te ontvangen. De regering is ook voor nemens een nationaal forum te scheppen, waarbinnen alle raciale groepen in Zuid- -Afrika de constitutionele ontwikkeling van het land kunnen bespreken. De kleur lingen en Aziaten die sinds kort in aparte kamers in het parlement vertegenwoordigd zijn, hadden aangedrongen op afschaffing van de wet. Iran en Irak beschieten weer eikaars hoofdsteden TEHERAN Iran heeft vanochtend een raket afgevuurd op de Iraakse hoofdstad Bagdad. Dit meldde het Iraanse nationale persbureau IRNA. Volgens IRNA is de raketaanval een „vergelding voor de recente .onmense lijke aanvallen op civiele gebieden in Teheran en andere Iraanse steden". „Talloze onschuldige burgers zijn ge dood of gewond als gevolg van Iraakse lucht- en raketaanvallen op Teheran en een aantal andere steden in het land de afgelopen twee dagen", aldus IRNA. Bij de Iraakse luchtaanval van vanoch tend vroeg op Teheran zijn volgens Ra- dio-Teheran zeker vijf mensen omge komen en twintig gewond. AMERIKAANSE PRESIDENT „Revolutie Nicaragua mag niet slagen" MIAMI Terwille van de vrede in Midden-A- merika en de veiligheid van ons eigen land kunnen we niet toestaan dat de communisten in Nicaragua succes hebben. Dit verklaarde de Amerikaanse president Reagan gisteren in een nieuwe, krachtige uitval naar de regering in Managua. Op een republi keinse bijeenkomst in Miami zei hij dat „Nica ragua gelijk staat met agressie". Reagan bekriti seerde opnieuw het Amerikaanse Congres, dat hulp aan rebellen tegenhoudt. Volgens Reagan sluiten zij de ogen voor het feit dat de Sandinis ten een belangrijke rol spelen „in de commu nistische opstand in El Salvador". starheid" hij iputerbedrijven CCHT Het schrijnende aan informaticadeskun- heeft een nieuw soort fbeid in ons land geïntro- ird: de werving van ;eschool personeel in het riland. Volgens het com- programmatuurbedrijf ;ac (1000 werknemers)' .je duizenden vacatures in ■■■■■vakgebied nauwelijks in - LEItyland te voorzien. Steeds >6 18 bedrijven halen hun in- ^jticadeskundigen daarom et buitenland, aldus Vol- Zaterdag stond het be- op een beurs in Utrecht het doel nieuw personeel rven. ADVERTENTIE nze ervaring berust op onderden Poggenpohl- eukens. Voor u betekent eze Poggenpohl-dege- jkheid: zekerheid, even- Is kwaliteit, een maxi- nale montageservice, erfekte planning en ad res Verliest u deze voor- leien niet uit het oog OP ©[Lggkeukens lustrieweg 14 De Grote Polder| eterwoude-Rijndijk 071-899206 krant ontvangen Bel ti 18.00 en 19.00 uur, za- ags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde d ROME Het proces te gen de drie Bulgaren en de vijf Turken die ervan verdacht worden de moordaanslag op paus Jo hannes Paulus II te heb ben beraamd, maar van wie er slechts vier aanwe zig zijn, is gisteren in Rome onder uitzonderlij ke veiligheidsmaatregelen begonnen. De Italiaanse justitie houdt het erop dat Bulgaarse geheime agen ten leden van de extreem rechtse Turkse organisatie Grijze Wolven opdracht hebben gegeven tot de aanslag. Agca veroorzaakte aan het be gin van de zitting groot ru moer door in het Italiaans te roepen: „Ik ben Jezus Chris tus. Ik ben almachtig en ik ben hier om het einde van de wereld aan te kondigen". Hierna werd hij door twee ge wapende zaalwachten uit de rechtszaal verwijderd, maar na korte tijd kwam hij terug. Ad vocaten verdenken Agca er van dat hij wil aantonen dat hij geestelijk niet in orde is. Agca's verklaringen zijn tot nu toe essentieel geweest voor het proces. Agca, twee andere Turken en de Bulgaarse functiönaris Ser gei Antonov zitten zoals ge bruikelijk bij een Italiaans proces, in kooien opgesloten. Antonov (36) die sinds zijn ar restatie in november 1982 af wisselend in de gevangenis en onder huisarrest verbleef, maakte een zenuwachtige in- De 27-jarige AH Agca staat in zijn kooi tijdens het proces in Rome tegen de samenzweerders tegen de paus. druk en keek strak naar de fo- zaten de Turk Omer Bagci, die tografen. Agca die in de kooi Agca het pistool zou hebben ernaast zit, lachte en zwaaide gegeven en Musa Serdat Cele naar hen. In de andere kooien bi die wordt beschuldigd van het geven van steun bij het or ganiseren van de moordaan slag. De afwezigen zijn de voorma lige Bulgaarse ambassademe dewerkers Todor Aivazov en Zhelyo Vassilev, de in Sofia verblijvende Turkse zaken man Bekir Celonk en Oral Co- lik. die zich tijdens de aanslag met Agca op het St.-Pieters plein bevond en ook een schot zou hebben gelost. Op de publieke tribune zitten functionarissen van de Bul gaarse ambassade en familiele den van Antonov. Zij weiger den met journalisten te praten. Voorts zijn zestig Turken aan wezig uit West-Duitsland ter morele ondersteuning van Ce- lebi, die voor zijn uitlevering aan Italië in 1983 in Bonn woonde. De advocaat van Aivazov en Vassilev wees de rechtbank erop dat zijn cliën ten diplomatieke onschend baarheid genieten. Gisteren werd vooral gesproken over de rol van die twee afwezige Bulgaarse diplomaten. Hun ad vocaat, Manfredo Rossi zei dat ze zich niet achter hun on schendbaarheid willen ver schuilen. maar dat zij de mis daad verwerpen en verklaren onschuldig te zijn. Hij onder streepte overigens dat beide diplomaten aan het onderzoek hebben meegewerkt en niet in staat van beschuldiging kun nen worden gesteld. Op dat moment probeerde Agca iets te schreeuwen, maar de rech ter zei dat hij later aan de beurt zou komen, waarop de Turk niet verder aandrong. De rechter reageerde niet direct op de bezwaren van Rossi. ROET Bij de bitte- 'evechten tussen de sji- che Amal-militie en estijnen om de drie chtelingenkampen Sa- Shatila en Boersj el- •asjneh in Beiroet zijn afgelopen dagen vele tallen burgers en ge lde Palestijnen te- ïtgesteld. Dit hebben getuigen gemeld. Het anese leger heeft ont- dat er in de Pale kampen massa orden hebben plaatsge- ID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH vonden. Het Britse blad de Guardian meldt van daag echter dat guerrilla strijders van de Amal-mi litie meer dan 1000 Pales tijnen hebben gedood. De Guardian baseert zich in haar berichtgeving over de massamoorden op Aboe Bali, een lokale commandant van de Amal-militie die de gevech ten omschrijft als „gevaarlijk, zeer gevaarlijk". „We vechten om elke meter en hebben al 200 manschappen verloren, terwijl er ruim 900 gewond zijn geraakt. Ik denk dat meer dan 1000 Palestijnen zijn ge dood", zo liet Aboe Ali de Gu ardian-verslaggeefster Julie Flint weten. Het is nog niet duidelijk of zich onder de dui zend Palestijnse doden voorna melijk strijders of burgers be vinden. De strijd om de kampen Sabra, Shatila en Boersj el-Barasjneh worden onverminderd voorge zet, terwijl geruchten sterker worden over een mogelijke Syrische militaire interventie. Het Rode Kruis is er gisteren opnieuw niet in geslaagd om alle Palestijnse gewonden uit de kampen te halen. Slechts veertien gewonden konden in veiligheid worden gebracht. Ooggetuigen meldden zondag dat zij hadden gezien hoe le den van de Amal-militie en soldaten van de overwegend sji'itische Zesde Brigade van het Libanese leger meer dan 45 Palestijnen hadden terecht gesteld, onder wie een aantal burgers. Eén van de ooggetui gen zei bovendien dat Pale stijnse guerrillastrijders ge wonde kameraden hadden ge dood om te voorkomen dat zij in de handen van de Amal zouden vallen. „Loetje Saloe wist te ontkomen, mannen," commandant Klunzemans grimmig uit. i maakte daarbij gebruik van een weerzin- Ikkend laaghartige truc. Hij draagt MIJN uni- |m en deze belediging laten we natuurlijk niet ons zitten!" „Natuurlijk niet!" riepen de |en van het overvalcommando. „Mogen we h gaan zoeken? We hebben de jeep bij ons daarmee kammen we de hele buurt uit, 'aat voor straat en steeg voor steeg!" „Dét em ik nog eens taal, mannen!" prees com- indant Klunzemans. „Meteen eropaf maar, en i jullie hem vindenHij grinnikte kwaad- rdig en vervolgde: „Voor mijn part geven jul- hem allemaal een klets met de gummistok. >t zal me geregeld een zorg zijn of ze daar Eigen over gaan stellen in de Derde Kamer. I Loetje Saloe heeft een pak rammel verdiend en daarmee is de kous af." „Hoeréèó, jongens! Méppen!" riepen de agenten verheugd en blij stormden ze naar hun jeepje toe. Dat was nu juuist de plaats, waar brigadier Kleuntjes zich op dit moment bevond. „Da's vreemd," mom pelde Kleuntjes. „Ik had telefonisch om verster king gevraagd en nu staat de jeep van het over valcommando hier wèl. Maar waar zijn de bijbe horende mannen eigenlijk?" Dat zou hij gauw merken, want als een woeste horde kwamen ze de hoek omstormen, de arme Kleuntjes daarbij volkomen onder de voet lopend. Toen hij ietwat verbaasd weer overeind krabbelde, racete het jeepje al weg, gierend verdwijnend in de slop pen en stegen van de oude havenbuurt Hongaarse ex-premier betreurt inroepen Russische troepen WASHINGTON De voor- malige Hongaarse premier An dras Hegedus, die in 1956 na overleg met de toenmalige Russische ambassadeur en la tere partijleider Joeri Andro pov de hulp van Russische troepen inriep om de opstand tegen het communistisch be wind neer te slaan, heeft ver klaard dat zijn besluit ver keerd was. „Ik schaam me, het was verkeerd. Ik moet de me deverantwoordelijkheid dra gen voor het lot van Hongarije na 1945 - en bovenal voor het opleggen van een buitenlands systeem aan het Hongaarse volk", aldus Hegedus in een onlangs afgenomen interview met Radio Free Europe dat za terdag wordt uitgezonden. He gedus werd in 1973 uit de commmunistische partij gezet. Het gesprek is in Wenen opge nomen, aldus radio Free Euro pe. TEL AVIV Joodse kolonisten hebben gisteren in Nabloes op de bezette westelijke Jordaanoever pamf letten verspreid, waarin de Palestijnen die vorige week vrijgelaten werden in het kader van een gevangenen- ruil gemaand worden het gebied te verlaten. De initia tiefnemer van de pamflettenactie, Zev Saffer, ver klaarde de Palestijnen duidelijk te willen maken dat „wij niet instaan voor spontane acties van mensen die vinden dat ze weg moeten en we denken dat het voor iedereen het beste is als ze uit zichzelf weggaan". De minister van defensie, Rabin, betoogde gisteren in de Knes set dat de regering geen andere keus had gehad dan akkoord te gaan met de ruil van 1.150 Palestijnse en Libanese gevangenen tegen drie Israëlische militairen. Rabin benadrukte echter dat Israël nooit met de PLO zal onderhandelen. Dit zal ook niet ge beuren als de PLO Israël zoun erkennen, aldus Rabin. De Israë lische premier Peres heeft bij het ministerie van justitie infor matie gevraagd over de mogelijkheid het proces tegen extremis tische joden stop te zetten. Deze staan terecht wegens terreurda den tegen Palestijnen op de westelijke Jordaanoever. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Ondeugdelijk met selwerk en het ontbreken van goede fundamenten zijn waar schijnlijk de oorzaak geweest van het omvallen van een der tig meter lange en drie meter hoge betonnen muur om een camping in het Zuidfranse plaatsje Saint Cyr sur Mer. Daarbij kwamen zaterdagoch tend elf kampeerders om het leven en raakten er acht ge wond. Uit een eerste onder zoek is gebleken dat de grond rond de muur niet noemens waardig is verzakt. Aanvanke lijk werd aangenomen dat het ongeluk is veroorzaakt door een grondverschuiving als ge volg van de hevige regenval de laatste weken. De muur was juist gebouwd om grond verschuivingen te voorkomen. Volgens getuigenissen van kampeerders vertoonde de muur, die slechts enkele maanden geleden werd ge bouwd, al enige tijd gevaarlij ke scheuren. Om geen risico's te nemen zetten de meeste kampeerders hun tent op vei lige afstand. Onder de slacht offers waren geen Nederlan ders. (Vervolg van de voorpagina) DACCA In de Golf van Bengalen, voor de kust van Bangladesh drijven nog steeds overlevenden én slachtoffers van het natuurgeweld, dat dit straatarme land afgelopen za terdag met verwoestende kracht trof. Leger en marine zijn massaal ingeschakeld bij een wanhopige zoekactie naar overlevenden, die zich drij vende proberen te houden in het water of hun toevlucht hebben gezocht op de hoogste punten van de overspoelde ei landjes. De Bengaalse president Hus- sain Mohammed Ershad bracht gisteren een bezoek aan het eiland Sandwip voor de zuidkust. Hij zei dat de vernie tiging in het gebied met geen pen te beschrijven is. Voor vandaag is een dag van natio nale rouw, afgekondigd. De grootste problemen voor de hulpverleners zijn de uitge strektheid van het getroffen gebied, de geringe vervoers mogelijkheden en de gebrek kige communicatie. Een 13-jarig meisje dat de ramp heeft overleefd vertelde: „We lagen te slapen, maar toen ik wakker werd zat ik te gen een omgevallen boom ge klemd". Volgens deskundigen zal er pas meer duidelijkheid komen over het dodencijfer, als de marine alle, vooral door vissers bewoonde eilanden heeft kunnen bereiken. Plaatselijke functionarissen menen dat de regering met op zet het dodental laag houdt, uit vreès dat een hoog aantal de indruk zou wekken dat de re gering niet adequaat voor stormwaarschuwingen heeft gezorgd. Na eerdere rampen is een cen trum voor stormwaarschuwin gen ingericht, dat is verbon den met de Amerikaanse NASA. Volgens zegslieden is het vasteland van Bangladesj enkele malen voor grotere rampspoed behoed door tijdige waarschuwingen. De storm van zaterdag is men echter niet voor kunnen zijn. Sinds 1960 zijn volgens officië le tellingen in Bangladesh meer dan een half miljoen mensen omgekomen bij 18 zware cy clonen. De ernstigste cycloon woedde op 11 en 12 november 1970, waarbij officieel 500.000 mensen omkwamen. Maar an dere bronnen zeggen dat het er minstens tweemaal zoveel waren. 60 jaar getrouwd De heer en mevrouw A.Dons-Mulder vierden zaterdag in de St.-Willibrorduskerk in Wassenaar hun 60-jarig huwelijk. Het was in dezelfde kerk dat het paar in 1925 in de echt werd verbonden. Voor de gelegenheid was zelfs een van de in Nieuw-Zeeland wonende kinderen overgevlogen, zo dat de 84- en 83-jarige heer en mevrouw Dons-Mulder aan het feest ook nog een tijdelijke hereni ging over hielden. Sinds hun huwelijk hebben ze in Wassenaar gewoond, waar zes kinderen en later 18 kleinkinderen en 17 achterkleinkinderen het licht zagen. De heer Dons is meer dan vijftig jaar bouwvak-arbeider geweest. Hij is goed in orde, al zit hij tegenwoordig in een rolstoel. Met zijn vrouw gaat hij elke week stipt naar de mis, die de pastoor van de St.-Wllllbrordus parochie in hun buurt, het oostdorp, in een zaaltje opdraagt. Op de foto het 60-jarig huwelijkspaar met pastoor R. Kurvers van de St.-Willibrordusparochie en een aantal kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinde-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5