i Silva n voetspoor gostino Wisselend succes zeilers Van Hulst opent met tweede plaats Nederlaag Cruz op 800 meter PORTTRIBUIME Strijbos al vrijwel zeker van crosstitel ^Tegenvallende auto races op Zandvoort Coureur Luyendijk maakt indruk FREDDIE SPENCER GROTE MAN OP MUGELLO figidaeSowimt DINSDAG 28 MEI 1985 PAGINA 19 111 uper-premie iaatagelijk in Zeeland - h! ïmt i^ES De Ronde van Midden-Zee- zoen ld, kan volgend jaar uitgroeien tot idse Ijl van de aantrekkelijkste „klassie- ?t zwfs", door een ongekende injectie met dteiteémiegeld. Er wordt serieus overwo- honsci op de nieuwe Oesterdam langs het kam|erse Meer een premiesprint te laten ereldfrijden. Voor de winnaar zou dan ten ereiktnste 15.000 gulden moeten klaar lig- latschji. De ronde voor professionals wordt en. [laatste jaren mede mogelijk gemaakt zevenpr het verlangen van velen de recre- >en, pve mogelijkheden van de Bevelan- belah en Walcheren uit te dragen. De su- ïttingrpremie op de Oesterdam, die vol- langehd jaar gereed moet zijn, past in dit der. Van Gogh en bakkenist Hurkmans op weg naar de Holland Cup. STAPHORST Halverwege de strijd om het Nederlandse kampioenschap moto- cross in de 125 cc-klasse kan Dave Strijbos de titel al vrijwel niet meer ontgaan. De jonge crosser uit Oss zegevierde gisteren in Staphorst opnieuw. Alle drie de man ches waren voor Strijbos. Slechts in de eerste en tweede manche bleef de al even prille Pedro Tragter enigszins in het spoor. Deze pupil van Gerrit Wolsink kreeg dit seizoen dispensatie om bij de se nioren te starten. Na vier van de acht wedstrijden heeft Strijbos 48 punten voor sprong op zijn plaatsgenoot John van den Berk. Er waren in Staphorst 3000 kijkers. Hans van Goch en Peter Hurkmans heb ben gisteren op het circuit het Uiterwaar dencircuit in Zaltbommel de Holland Cup voor motorcrossers veroverd. De derde en laatste zijspancross over drie manches le verde voor 4000 kijkers een zege op voor Muller en Van Heek. Van Goch en Hurk mans wonnen de eerste omloop, Muller en Van Heek de tweede en de derde. De bui tenlandse inbreng bij dit evenement, dat als internationaal op de kalender stond, mocht nauwelijks naam hebben. ÏADITIONELE SLECHTE DAG JOHAN VAN DER VELDE AOLA In de lijst van appewinnaars in de 68e jtgave van de Ronde van alië gaat Acacio da Silvo a het Pinksterweekeinde ileen aan de leiding. De Kórtugeese beroepswiel- jnner in Italiaanse dienst peft tot dusverre in de yaalf dagen oude ronde Vee (individuele) ritzeges poekt. Dé prestatie van ja Silva won aan beteke- is gezien het tijdsbestek p twee dagen waarin ze gafferd geleverd, en het De Èrschil in de overwinnin- Tdt~-n- Zaterdag zegevierde angjj *n het tweede deel van achtste etappe in de assaspurt. Gisteren was u ij de rapste van het door selectieve parkoers tot man uitgedunde nenerrassend was het optreden ier,an Da Silva, de jongste van Ie Erie fietsende broers aller minst. De in Zwitserland woonachtige opvolger van Joachim Agostinho is van het begin van het seizoen in vorm. In de Tirreno Adriatico won hij een etappe en werd hij tweede in het eindklassement achter de opgeleefde Joop Zoe temelk. In de Ronde van Ro mandie werd hij ook tweede, achter een zichzelf overtref fende knecht Jörg Müller. In de Ronde van Italië maakte Stefano Allocchio het voorlo pige succes van de ploeg van de vroegere Italiaanse sprinter Dino Zandegu, waartoe Da Sil va behoort, volledig door het eerste deel op zaterdag te win nen. De negende rit, in het zuidelijkste puntje van Italië, werd een prooi voor Paolo Ro- sola, die twee keer eerder met een verschil van centimeters was verslagen in één van de adembenemende massasprints in het wielerspektakel. Da Silva was niet de enige renner die het afgelopen weekeinde bewondering af dwong. Ook Robert Visentini deed dat. De zoon van een steenrijke begrafenisonderne mer, vorig jaar afgestapt in de Giro d'Italia wegens de onheu se behandeling van het eigen publiek, handhaafde zich zon der moeite tussen de besten in de bergen. Daarbij ontbraken nogal wat namen van renners, die op een goede klassering hadden gehoopt. Zoals Johan van der Velde. De Rijsbergenaar, die de afge lopen week voluit meesprintte voor een handjevol bonifica tieseconden, had zijn bijna tra ditionele slechte dag. Op de Passo di Delia Crocetta, met zijn 979 meter een niet al te hoge, maar desondanks venij nige beklimming, verloor Van der Velde de aansluiting met de voorsten. De nummer elf van het klassement tot dan werd op een achterstand van 14.45 minuten gereden. Stefan Mutter, de voortvarend gestar te Zwitser, verloor meer dan 25 minuten. Oosterbosch Bert Oosterbosch heeft giste ren op zes en een halve secon de de zege in de proloog van Da Silva toont opnieuw zijn kracht in de spurt. de 37e editie van de Dauphiné Libéré gemist. Op het nauwe lijks vier kilometer lange tra ject bij Annemasse in het zuid- -oosten van Frankrijk slaagde de Ier Stephen Roche er in een marge van ruim vier se conden te verwezenlijken met nummer twee, de Fransman Pascal Jules. Roche kwam, tot een gemiddelde van ruim 51 kilometer per uur. Ooster bosch, die in tegenstelling tot Roche wel te boek staat als een specialist in korte, vlakke tijdritten, werd vijfde. De sterke Belgische beroeps- renner René Martens heeft zijn tweede klassieke overwin ning veroverd. De winnaar van de Ronde van Vlaanderen in 1982 won zaterdag de 82e uitgave van de lange-afstands- race Bordeaux-Parijs, vóór de Fransen Duclos-Lasalle, Gallo- pin en Poisson. De Nederlan der Hennie Kuiper werd vijf de. Martens was de achttiende Belg, die de monsterrit over 585 kilometer op de naam bracht. Jan Jonkers, de twee de Nederlander in de koers, eindigde als achtste met ruim drie kwartier achterstand. De Ronde van Limburg voor wieleramateurs, de laatste test voor Olympia's Ronde van Ne derland, is een overwinning geworden voor René Beuker. Als winnaar van de Ronde van Java was hij het beste be stand tegen de hitte en het heuvelachtige parkoers. Op de eindstreep van de A-klassieker had de jonge renner uit Bus- sum een voorsprong van 28 se conden op Marc van Orsouw (tweede) en Peter Hofland. Gerard Schipper uit Ter Apel won zaterdag de 40e editie van de Ronde van Noord-Holland voor amateurs. Hij legde de rit over 210 kilometer met start en finish in Zaandam af in 4 uur, 55 minuten en 16 secon den. Het was de eerste over winning van dit seizoen voor Schipper. Jan Raas heeft voor het eerst sinds zijn blessureperiode weer een koers uitgereden. De ren ner uit 's Heerenhoek eindigde gisteren als tiende in een prof- criterium te Hansweert. Win naar werd Teun van Vliet, die de 100 kilometer aflegde in 2 uur 19 minuten en 18 secon den. Raas zei na afloop weer optimistisch te zijn over zijn wielertoekomst. ans Kitsz gaat met zijn wagen over de kop slaan. Hij zou er een ^ongecompliceerde fractuur aan een arm an overhouden. £ANDVOORT Raymond Coronel heeft gisteren tijdens de ra- istfces om de Nederlandse kampioenschappen autorensport het be- pelangrijkste onderdeel, de race voor productiewagens over veer- Batig ronden, gewonnen. Op het oververhitte circuit van Zand- eefcoort was de tandarts uit Deventer de enige deelnemer die de 'ahfvolledige afstand uitreed. Loek Vermeulen eindigde in 39 ron den als tweede, le.l d ©e gehele dag was medische hulp nodig. Niet zozeer voor veron- ^oijgelukte coureurs, maar voor slachtoffers van de warmte. Zelfs in helpers en organisatoren werden door de zon getroffen. De j°(45-jarige fijder Hans Kitsz uit Nieuw Vennep belandde met een st gecompliceerde fractuur aan een arm in het ziekenhuis, nadat zijn wagen in de klassse Formule Ford 2000 over de kop was opigeslagen. evjGezien de tegenvallende strijd in de klasse voor produktie toer- wagens kreeg de strijd in de Formule Ford 1600 de meeste aan- flaMacht. Aan kop losten vijf coureurs elkaar af. Gerald van Uitert Den Maarten Bottelier passeerden vrijwel tegelijkertijd de eind streep. Later bleek, dat Van Uitert iets sneller was geweest dan zijn concurrent. MEDEMBLIK In de al lereerste open Nederland se titelstrijd in de Olympi sche klassen heeft de na tionale zeilploeg de ver wachte en gewenste con frontatie met de buiten landse concurrentie met wisselend succes door staan. In het lichte weer van het Pinksterweekein de veroverde de omvang rijke Nederlandse ploeg op het IJsselmeer bij Me- demblik drie van de ne gen kampioenschappen. De volslagen onbekende Esther-Pascal van Cor- bach (divisie 2 dames), het overheersende dameskop pel Vermeulen/Sta venui- ter (470) en de verrassen de invaller Steven Bakker met bemanning Vanden- berg (Star) zorgden in de geslaagde regatta voor de successen met een oranje wimpel. Bondscoach Henry van der Aat wilde die oogst niet als te leurstellend omschrijven. „Me- demblik was geen piek in onze seizoenplanning. Na Hyères, waar we erg goed zeilden, hebben we gas teruggenomen. We werken nu via de Kieler Woche naar de regatta's van de zomer om de wereld- en Europese kampioenschappen. Het lichte weer hier was niet in ons voordeel. Hollandse, harde, wind ligt ons beter. Aan de andere kant is dit een uitstekende trainingswedstrijd geweest", aldus de jeugdige zeilcoach, die vorig jaar het initiatief nam tot een „grote" regatta in Nederland om het Olympisch zeilen te stimule- Dringen in de 470-klasse, waarin liefst 73 boten aan de start kwamen. Olympische toekomst gloort er in ieder geval voor het dames duo Tonny Vermeulen/Hen- neke Stavenuiter. In Seoel va ren de vrouwen voor het eerst om Olympisch goud in de 470- klasse. Vermeulen en Stave nuiter, onlangs al winnaar in Hyères, bleken ook in Medem- blik met vijf zeges in zes races van aparte klasse. Coach Van der Aat repte gisteren al over het Van den Berg-effect. „Stephan was drie jaar voor de Spelen ook de allerbeste en heeft die voorsprong steeds weten te behouden. Die kant kan het met Vermeulen en Stavenuiter ook op". De echtgenoten van het stel, John Stavenuiter en Marcel Vermeulen, bleken bij de mannen in de 470 de beste Westeuropese combinatie na het Oostduitse geweld. Het duo werd vierde achter Borowski, Brietzke en Vater. De over macht van Borowski (vier he atzeges) stemde overeen met de ontwikkelingen in andere tweemansboten. De Deen Paul Elvström, viervoudig Olym pisch kampioen, bleek met dochter Trine zijn Tornado-ca tamaran veel sneller te zeilen dan de Nederlandse broers Willy en Cees van Bladel. Het Bossche duo klopte de gerouti neerde Denen in Hyères, maar had in Medemblik te weinig wind om hoog te scoren. In de ogen van Van der Aat blijven Willy en Cees van Bladel kan didaten voor een hoge interna tionale titel. De andere Deense topzeilers in Noord-Holland, de boers Boj- sen Möller overheersten in de FD-klasse met drie gewonnen heats. Het pasgevormde duo Haakman/Alkemade viel op het eigen IJsselmeer tegen met z'n vierde positie. De plaats van beste Nederlanders was nu voor Koning/Schelling (derde). In de Star ten slotte bleek Steven Bakker, met Ko- bus van den Berg, verrassend de beste. De zoon van de ver maarde Geert Bakker, die Ben Staartjes' nieuwe boot stuurde, maakte voor één weekeinde de overstap uit de driemans- -Soling. Met ongekend succes, want Bakker klopte met vier „enen" de favoriete Westduit ser Wrede met dik verschil. Bondscoach Vén der Aat wilde na afloop wel eens overleggen met zijn pupil over meerdere activiteiten in de dure Star. REHLINGEN Elly van Hulst heeft gisteren het internationale baanseizoen geopend met een tweede plaats. Tijdens wedstrijden in het Westduitse plaatsje Rehlingen noteerde de at lete van Olympia 48 op de 800 meter 2 minuten en 02,52 seconden. Van Hulst moest de Ierse Caroline OShea (2.01,14) laten voor- De beste prestatie in Rehlin gen kwam op naam van de Westduitse kogelslingeraar Cristoph Sahner. Met 81,56 meter verstevigde de Europese jeugdkampioen van 1981 zijn eerste positie op de wereld ranglijst De Sovjet-atleet Igor Nikoelin kwam bijna drie me ter minder ver. In Belfast stopten voor 400-meterloper Phil Brown de klokken op 45,26 seconden. Dat is goed voor de tweede plaats op de lijst van snelste Britten. Alleen David Jenkins (44,93) was ooit rapper. Brown blonk voorheen slechts uit in estafettes. Jane Frederick won zondag tijdens internationale meer kampen in Götzis de zeven kamp voor dames. De 33-jarige Amerikaanse verzamelde 6666 punten. Ze bleef de Oostduitse wereldrecordhoudster Sabine PStz voor, die tot 6594 punten kwam. Derde werd de Oost duitse Sibylle Thiele met 6398 punten. Jane Frederick viel vooral op met haar 15,22 meter kogelstoten en 50,98 meter speerwerpen. Bij de tienkampers zegevierde de 23-jarige Oostduitser Uwe Freimuth met een totaal van 8473 punten, voor zijn één jaar jongere landgenoot Torsten Voss (8424) en de Sovjetrus Aleksander Nevski (8409). De als vijfde geëindigde Oostduit ser Christian Schenk (8163) slaagde er in bij het hoogsprin gen over 2,20 meter te komen. De Westduitser Siegfried Wentz, derde tijdens de Olym pische Spelen van Los Ange les, had na zeven onderdelen de leiding, maar viel toen af omdat hij op het polshoog de aanvangshoogte van 4,30 me ter niet haalde. Eddy Annijs bracht zondag middag tijdens een ontmoeting in Gent de beste wereldsei- zoenprestatie hoogspringen op 2,36 meter. De Belgische atleet overbrugde die hoogte in de derde poging. Hij verbeterde het nationale record, dat reeds op zijn naam stond, met twee centimeter. Tijdens nationale wedstrijden in Nijmegen heeft Emiel Mell- aard de 100 meter gewonnen in 11,02 seconden. De AAC-at- leet zegevierde voorts op het onderdeel verspringen met een afstand van 7,64 meter. SAN JOSE Joaquim Cruz, de Olympisch kampioen op de 800 meter, heeft zaterdag in San Jose op dat onderdeel zijn eerste nederlaag sedert bijna twee iaar geleden. De 22-jarige Braziliaan moest zich tevreden stellen met een tweede plaats achter de houder van het Amerikaanse record Johnny Gray. Tijdens de Bruce Jenner Classic, die deel uitmaakte van het Grand Prix-circuit dat de internationale amateur atle- tiekfederatie (IAAF) heeft in gesteld, zegevierde Gray in 1 minuut en 45,76 seconde. Cruz, die zijn laatste nederlaag op de 800 meter leed tijdens de fina le van de wereldkampioen schappen in augustus 1983 in Helsinki, werd tweede in 1.45,89. De Olympische kampioen van Los Angeles was allerminst ontgoocheld. „Iedereen spreek altijd maar weer over winnen. Steeds weer zeggen ze dat ik in een lange tijd niet verslagen ben. Dat legde een druk op me", luidde het commentaar van de Braziliaan. „Ik voel me zeker niet ongelukkig. Ik ben verslagen door iemand die in een uitstekende vorm ver keert. Gray liep zeer sterk." De wedstrijden in Californië werden onder goede weersom standigheden gehouden. Een aantal amerikaanse topatleten moest bij deze eerste Grand Prix-ontmoeting verstek laten gaan. Onder meer Carl Lewis, winnaar van vier gouden me dailles bij de Spelen van Los Angeles, en hordenloper Ed win Moses misten door blessu res de wedstrijden. INDIANAPOLIS De Amerikaanse coureur Danny Sullivan heeft zondag de 69e editie van de 500 mijlsra ce van Indianapolis gewonnen. Hij maakte een tijd van 3 uur, 16 minuten en 6,06 seconden, hetgeen een ge middelde snelheid betekent van 246,194 kilometer per uur. De Amerikaan Mario Andretti werd tweede met een achterstand van 2,4 seconden. Derde werd de Co lombiaan Roberto Guerrero op 11,5 seconden. Er wa ren maar liefst ongeveer 300.000 toeschouwers. De Ne derlander Arie Luyendijk maakte indruk door in het veld met Amerika's beste coureurs als zesde en eerste niet-Amerikaan te eindigen. Het meerijden van Luyendijk was op zich al een primeur, want nog nooit was een Nederlandse autocoureur er in geslaagd de finale van de 500 mijlsrace van Indianapolis te halen. Luyendijk kon zich echter niet mengen in de strijd om de eerste plaats. Dat was zondag op het circuit in Indianapolis alleen weggelegd voor de Amerikanen en de Colombiaan Robert Guerrero die er voor de 300.000 toeschouwers andermaal een uiterst boeiend spekta kel van maakten. De winst in de 39e editie was verrassend genoeg voor de 35-jari- ge Danny Sullivan die de grootste greep mocht doen uit de ruim 10 miljoen gulden omvattende prijzenpot Hij had na de 500 mij len een voorsprong van iets meer dan twee seonden op zijn landgenoot en oud-formule 1 coureur, Mario Andretti, één van de grote favorieten voor de overwinning. Sullivan, vertrokken op de derde startrij, moest in het begin van de wedstrijd de twee plaatsen voor hem als zesde gestartte 45-jarige Andretti voor la ten. De winnaar van 1969 zag gedurende het grootste gedeelte van de race Sullivan als een schaduw achter zich aan rijden. In de slotfase profiteerde Sullivan, die meer als play-boy dan als coureur naam had gemaakt, van problemen aan de auto van An dretti en passeerde hem in de voorlaatste ronde. MUGELLO Freddie Spencer was in het Pinksterweekeinde Hij bleef daarin zijn landgenoot Eddie Lawson ruim negen se- ste plaats binnen te halen. Hij had eèn slechte start, maar werk- op het circuit van Mugello de grote man in de motorraces om de conden voor. „Jammer, dat ik niet dichterbij kon komen aldus te zich ronde na ronde naar voren. Met nog acht ronden te rij- wereldtitel. De 23-jarige Amerikaan won zowel de 250 cc-race Lawson, „Maar er blijven nog genoeg races over om revanche te den had hij de koploper Lavado uit Venezuela te pakken. Aan als de race in de halve literklasse. In beide onderdelen heeft nemen". In de tweede ronde nam Spencer, in 1983 al eens we- de finish bedroeg het verschil nog geen drie seconden. In het Spencer nu de leiding in de strijd om de wereldkampioenschap- reldkampioen, de leiding om die niet meer af te staan. Boet van klassement om de wereldtitel nam Spencer de leiding over van Pen- Duimen finishte als dertiende met een ronde achterstand. de Westduitser Martin Wimmer, die al na twee ronden moest .Spencer begon zondag met een tfiomftocht in de 500 cc-klasse. Jn de 250 cc-klasse had Spencer yprvolgens meer moeite de eer- uitvallen wegens een verbrande koppeling.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19