Klein Zwitserland heeft toch nog toekomstmuziek Dames HGC prolongeren Europees succes met moeite VRIESEKOOP DOET AANVAL OP CHINA Boksploeg na f eerste ronde EK gemimseerd SPORTTRIBUIME NK schaken zonder Jan Timman HAGENAARS GRIJPEN NAAST HOOFDPRIJS BIJ EUROPA CUP ¥T Vm Burgman kampioen dankzij gemiddelde ri (Van onze verslaggever) FRANKENTHAL De damesploeg van HGC heeft het succes in de strijd om de Europa Cup op moeizame wijze kun nen prolongeren. In het toernooi, waarin de Was- senaarse formatie van coach Frank Dikmoet in tegenstelling tot vorig jaar niet één keer kon vlam men, beslisten veertig strafballen uiteindelijk over het lot van Skif Mos kou. Na zeventig minuten (1-1) en een extra verlen ging van een half uur moesten twee series van strafpushes uiteindelijk uitsluitsel geven. HGC hield het hoofd iets koeler dan de Russische tegen stander. Marike van Doorn had met de beslis sende bal geen enkele moeite en doelvrouwe Yvonne Butar was het middelpunt van vreugde omdat zij met vier reddin gen goed werk had ver richt. HGC heeft in het verleden be tere wedstrijden gespeeld dan tijdens de Pinksterdagen in Frankenthal. Na de beslissen de zege van vrijdag op Am sterdam volgden in de poule overwinningen op Pegasus (5- 1) en Sheffield (9-0). Grote uit slagen, die echter meer zeiden over het matige niveau van de tegenstander dan over de kracht van HGC. In de finale liet de Wassenaarse ploeg ver volgens tegen het Russische Skif ook geen vrij, overtui gend spel - dat bij een club van bijna louter internationals hoort - zien. „Wij waren overgeconcen treerd", meldde coach Frank Dikmoet, die in zijn eerste jaar als coach direct de primeur van de landstitel en de Europa Cup mocht beleven. „De ploeg was tegen de Russinnen duide lijk te nerveus. Ik ben blij dat zij dit, met de verlenging en de strafballen, hebben meege maakt. Want dit is toch weer een extra ervaring, waar zij al leen maar beter door kunnen worden". Verzwakt In Wassenaar weet men dat HGC, met zoveel kwaliteit in de ploeg, voorlopig nog wel al les zal blijven winnen. Overi gens is de kans niet uitgesloten dat het team zal worden ver zwakt omdat international Ca rina Benninga overweegt over te stappen naar concurrent Amsterdam dat overigens be slag legde op de bronzen plak. Benninga is haar rol van voor stopper een beetje beu en last een bedenktijd in om over de transfer na te denken. Als HGC, dat in Aletta van Manen terecht de beste speel ster van dit toernooi had, de strafscore nog kan verbeteren mag helemaal geen enkele te genstander zich nog als een se rieuze concurrent beschouwen. Tijdens het hele toernooi ver liep de korte hoekslag minder goed. Laurien Willemse sloeg niet zo nauwkeurig aan en Li- sanne Lejeune, die met Ellen van der Ben van Amsterdam topscorer werd met acht doel punten, Was ook niet altijd trefzeker. In de finale werd uit twaalf strafcorners slechts één indirect doelpunt gebeurd, toen Marike van Doorn een strafbal benutte. „Ik ben erg moe", stelde aanvoerster Eve line Kuik achteraf. „Ik denk dat dat voor iedereen geldt. Wij spelen zoveel wedstrijden dat je soms denkt: ik stop er mee. Voor mij is dat moment echter nog niet aangebroken. Ik zal zeker niet tot mijn der tigste doorgaan. Want er is nog meer dan hockey". „Geen Russinnen" Deze opmerking typeert de in stelling van de meeste dames bij HGC. Vrolijk lachend werd het Europees clubtoernooi af gewerkt. En zelfs de strafbal- len-serie werd luchtig opgevat. „Dat geeft ook niet", vond Dikmoet. „Zij moeten er ook plezier in hebben. Wij zijn geen Russinnen". AMSTERDAM De grootmeesters Jan Timman en Genna Sosonko zullen van 14 tot en met 27 juni in Hilversum niet deelnemen aan het schaaktoernooi om de nationale titel. Timman speelt dan in Mexico mee in het interzonale toernooi en ook Sosonko bevindt zich in die pe riode in Mexico. Grootmeester John van der Wiel zal zijn titel wel verdedigen, hoewel hij al op 30 juni in het interzonale toernooi in Biel moet aantreden. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: grootmeesters: Van der Wiel en Ree; internationale meesters: Van der Sterren, Cuij- pers, Ligterink, Langeweg, Böhm en Hartoch; FIDE-meesters: Boersma, Gelpke, Douven en Welling. Vijfde plaats van kanodames SZEGED De vijfde plaats van Annemieke Derckx en Annemarie Cox was de beste klasse ring van de Nederlandse afvaardiging naar de internationale kanowedstrijden in Szeged. De K2 op de 500 meter passeerde de streep na twee Oostduitse en twee Hongaarse ploegen. De DDR won. Op het individuele onderdeel bereikten de Nederlandse kanovaarsters de finale niet; beiden finishten als vierde in een halve eindstrijd. De K4 heren vertolkte in de finale 500 meter niet meer dan een bijrol. Stephan Regtien, Eroll van Groenewoud, Jan van Laarhoven en Gerard de Leede eindigden als zesde. De winst was voor de op vertrouwd water varende Hongaren. Bij de KI (Jan Dirk Nijkamp) en Jan Van Laarhoven (vijfde en zesde) en de K2 (De Leede en Regtien), vierde, bleken halve finaleplaat sen het hoogst haalbare. Winst en verlies voor hockeyjeugd DEN HAAG Het hockey- team van Jong Oranje (heren) heeft dit weekeinde twee oe fenwedstrijden tegen hoofd- klasseploegen gespeeld. Zater dag ging het duel met HDM in Den Haag met 2-0 verloren door treffers van Roorda (strafbal) en Van der Heide (strafcorner). Zondag won de jeugd in Wassenaar met 2-1 van HGC. Nadat Faber Jong Oranje de leiding had gegeven zorgde Verstappen voor de ge lijkmaker. Klijn maakte er uit eindelijk 2-1. Vrijdag speelt Jong Oranje een oefenwed strijd tegen Schotland. SEOEL Kort na de premiè re van de Europese Grand- -Prixfinale in Breda kent de tafeltenniskalender, althans waar het die voor de dames betreft, opnieuw een uitbrei ding. In het Chang Choon Sportgymnasium van Seoel vertonen, naast de gebruikelij ke zestien mannen, ook de twaalf meest constante speel sters van het afgelopen inter nationale tafeltennisseizoen deze week hun kunsten in het kader van de Wereld Grand- -Prixfinale. Het totale prijzen geld bedraagt 60.000 gulden. Dat Bettine Vriesekoop deel uitmaakt van het twaalfkoppi ge veld is een logische zaak want de Hazerswoudse beleef de een bijzonder sterk seizoen. CcidAöSomant DINSDAG 28 MEI 1985 PAGI! Begin oktober van het vorig jaar al maakte Vriesekoop tij dens de open Nederlandse kampioenschappen een win nende come-back na een pe riode van slepende conflicten met de bond. Daarna onder streepte onder andere een top-twaalf-triomf dat Vriese koop dit seizoen de hegemonie in Europa weer stevig in han den heeft genomen. De interesse van de Neder landse gaat de laatste tijd dan ook al lang uit naar het ach terhalen van de Chinese top. Bij de Open Franse kampioen schappen leverde dat een sen sationele winst op tegen we reldkampioene Cao Yanhua, maar bij de wereldkampioen schappen in Göteborg bleek de kleine Ni Xialian als materi aalspeelster bij de laatste zes tien een te zware opgave. Die zelfde Ni zal in Seoel echter, bij gebrek aan behaalde inter nationale punten, niet eens van de partij zijn. Bettine daarover: „Bij de we reldkampioenschappen heb ik geprotesteerd tegen het deel nemen van zes Chinese vrou wen. Hier zijn alleen Geng en Qi Baoxiang en daardoor kun nen de Chinezen niet speciaal één speelster meenemen om mij uit te schakelen". Toch zou het een tikkeltje voorbarig zijn het vizier alleen op de Peking-ploeg te richten want in de poule ontmoet Vriesekoop opnieuw Olga Ne- mes, de naar West-Duitsland gevluchte Roemeense, die vo rige week in Breda Vriesekoop nog een behoorlijk pak slaag gaf. „En niet alleen dat, mijn eerste tegenstandster is dins dag de Zuidkoreaanse Lee Sun en die zal voor eigen publiek flink uit willen pakken. Bo vendien is haar spel mij volle dig onbekend". Vriesekoop wees er tevens op dat geen van de Europese deelnemers het tijdsverschil af te boven is. Zondag bij een training in het Nationale Ta- feltenniscentrum mocht de leerlinge van Gerard Bakker dan het langst achter de tafel staan, het gemopper over „pap in de benen" was er niet min der om. „Als ik maar door die eerste dagen heen kom en in m'n ritme raak. Kijk, ook voor mij is volstrekt nieuw in deze tijd van het jaar in vorm te moeten zijn. Normaal gespro ken lummel ik wat op de ten nisbaan. Nu zit ik in Seoel en iedereen verwacht dat ik, als sterkste Europese, een nieuwe aanval op de Chinese over macht onderneem. Poule-indeling: Groep A: Geng (China), Urban (Hon), Thiriet (Fra). Groep B: Yang (Z-Kor), Batinic (Joe), Gref- berg (Fin). Groep C: Vriese koop (Ned), Nemes (BRD), Lee Sun (Z-Kor). Groep D: Qi Ba oxiang (China). Olah (Hon), Daviaud (Fra). Van der Duim up marathonschaat,os HEERENVEEN H van der Duim neemt iDES komende schaatsseizoen ad, 1 deel aan binnenlandse ljt vi baanwedstrijden. Het zwys", punt van zijn activiteitepmie liggen in het marathonsqi op sen. De tweevoudig kamjerse van Europa en de wereldfrijd overeenstemming bereikrste een verzekeringsmaatschfi. D die hem zal sponsoren, laat De 28-jarige Fries, zevenbr h Nederlands kampioen, eve zijn baan als leraar belah en ker dan de voorzettingrpre zou presteren. Hij krijgt vol gend jaar denk ik ook een rui me kans om zich in de ploeg te spelen", oordeelde de coach over de jeugdinternational die het „ijskonijn" in de Haagse gelederen was. Immers nog geen 24 uur voor de sportief slecht gelopen finale had KZ een spannende dag gekend. In de laatste poulewedstrijd tegen het Franse Lille moest met vier treffers verschil worden gewonnen. Echter, KZ bleef na en zinderende strijd op 5-2 steken en moest wegens een gelijk doelsaldo via strafballen de strijd aanbinden met de ti telverdediger Frankenthal. Bij die gelegenheid gaf Joost Claushuis, die volgend seizoen wegens werkomstandigheden stopt, blijk van zijn klasse. Liefst vier van de tien West- duitse strafballen werden door de Haagse goaly gestopt en te recht werd hij na afloop van het evenement tot speler van het toernooi uitgeroepen. Claushuis, dolgelukkig met deze uitverkiezing, ging na af loop op de schouders bij de spelers, die eerder al uit eerbe toon voor Dalhuisen hadden geklapt toen deze het zilver kreeg omgehangen. „Ik ga vanavond een stevig potje bier drinken. Dan zit ik morgen (vandaag, red.) met een dubbe le kater in de bus naar huis". Geen onvrede Klein Zwitserland had overi gens na afloop geen onvrede over de pittige nederlaag: „Zij waren gewoon beter", klonk het in koor. „Ik wist dat zij moe waren", zei Dalhuisen. „Vier wedstrijden in één toer nooi is toch heel wat". Boven dien klom Terrassa al heel snel op een voorsprong, want nadat de wegens het onweer gestaakte strijd bij een speel tijd van ruim zes minuten was hervat, sloegen Olvia en Escu- de na een vlotte voorsprong van 2-0. Toen Malgosa er ver volgens nog een derde treffer aan toevoegde was de strijd beslist. Het feit dat de Span jaard De Paz wegens een inci dent met Vriezendorp voortij dig het veld al vlak voor de rust moet verlaten, had geen enkele invloed op het verloop. Overigens had de scheidsrech ter ook Vriezendorp een rode kaart mogen geven, omdat deze de eerste slaande bewe ging met de stick had ge maakt. KZ bleek na de rust met één man meer niet meer in staat tot scoren te komen. Voor het eerst sinds jaren greep KZ naast alle prijzen. De Hagenaars zullen volgend sei zoen dan tevens niet meer kunnen beschikken over Maarten van Heeswijk (sterk toernooi) en de minder op dreef zijnde Tjeerd Borstlap. Nationale doelman Lex Bos zal de ploeg komen versterken. En verder zal de eigen jeugd voor aanvulling moeten zor gen. Maar wie tijdens de Pink sterdagen Maurits Crucq aan het werk zag weet ook dat de nationale competitie volgend jaar in KZ wederom een grote kanshebber voor de titel her bergt. Kampong, dat wellicht volgend seizoen het toernooi om de Europa Cup organiseert, is gewaarschuwd. DENNIS MULKENS HGC viert feest na het ietwat moeizaam binnenhalen van de Europa Cup. Pedro van Raamsdonk kon het in een zwaardere gewichtskl(.n niet bolwerken tegen de Oostduitser Suetovius. !apr r is BOEDAPEST Gilbert Hallie heeft gisteravond op de derde dag van de 26ste Europese bokskam pioenschappen in Boeda pest de Nederlandse te leurstellingen wat ver minderd. Na de nederla gen van Reino van der Hoek (licht-welter), Ro meo Kensmil (weiter) en Pedro van Raamsdonk (half-zwaar) versloeg de technisch voortreffelijk boksende Amsterdammer de Tsjechoslowaak Miros- lav Strbak ruim op pun ten. Alle vijf juryleden ga ven de partij aan de Ne derlander, die geen mo ment in gevaar was tegen de voortdurend aanval lende Tsjechoslowaak. Met de zwaargewicht Arnold Vanderlijden en Hallie staan twee Nederlanders in de kwartfinales. Vanderlijden ontmoet morgenmiddag de Tsjechoslowaak Pavel Sovik en Hallie komt donderdag avond uit tegen de Bulgaarse zwaar-weltergewicht Mihail Takov, die de Westduitser Manfred Zielonka, in Los An geles winnaar van een bron zen medaille, in een hard ge vecht op punten versloeg. Romeo Kensmil, die zich bij de nationale titelstrijd van zes weken te zwaar op de weging presenteerde en daardoor de kampioenschappen aan zich voorbij zag gaan, mocht uitein delijk toch naar de Europese titelstrijd. Hij trof met Israel Akopkokjan een tegenstander uit de Sovjet-Unie. De rechts voor staande Europese jeugd kampioen van 1979 nam in een merkwaardige rechtop staande stijl het midden van de ring maar deed nauwelijks iets. Ook in die laatste ronde plaatste de Rus nauwelijks een treffer. Hij kreeg de partij in feite in de schoot geworpen door de openbare waarschu wing die de Turkse scheids rechter Tuncer Kensmil hal verwege de derde ronde vol komen ten onrechte gaf'ere gens laag inkomen. De £rs< tenzege van de Rus werd -bn ten onrechte - door hetj"- bliek met gefluit ontvangt Opnieuw beginnen d Pedro van Raamsdonk, s zich vorig jaar tijdens Olympische Spelen in Los geles overvleugeld zag ^oe Arnold Vanderlijde, zal opnieuw moeten beginnenerr; 24-jarige Amsterdammer.an vier jaar geleden bij de Brie pese kampioenschappen Tampere zilver veroverdt, een jaar later bij de wel kampioenschappen in chen met brons werd geti- staat weer met beide benei- de grond. Van Raamsdonk de Spelen overgestapt naai! half-zwaargewicht, omdat! de grens van 75 kilo (midi gewicht) niet meer kon h^ is te licht voor de zwaarf klasse. Hij presenteerde zondag met 78,4 kilo, was niet alleen qua gempjj duidelijk de mindere varN" Oostduitser Rene Suetoi* De technisch veel begaaflj 20-jarige Oostduitser hadgj taal geen moeite met de H staande vader Van Ra donk, die gistermiddag naar huis terugkeerde od geboorte van zijn eerste £|™j af te wachten. Kansloos ,Ik heb volstrekt kansloos loren", constateerde de zv getekende Nederlander na loop. „Hij was fysiek veel ker dan ik. Ik ben geen half-zwaargewicht. NorJ weeg ik 81 kilo, maar wanif ik volop in training ben, vaj zo drie kilo af. Op deze mal is er weinig aardigheid aldus de Amsterdammer,! echter niet zoals in Los Aa| les, nadat hij in de kwart-f| le was uitgeschakeld, teleul steld aankondigde met bolf te zullen stoppen, maar binj enkele weken op die besliss terugkwam. Net zo kansj als Van Raamsdonk ging* terdag lichtwelter Reino der Hoek ten onder tegengeci Rus Vatsjeslav Janowski. ZAl MADRID Raymond Burgman heeft zijn talent als kadristtes derstreept met de Europese biljart-titel in het 47/2 voor spelanj onder 22 jaar. De in mei 21 jaar geworden inwoner van Batig dankte het kampioenschap zondagmiddag in Madrid in de eelvoo plaats aan het betere gemiddelde: 42,92 tegen 41,03 voor Fabivoll Blondeel, de Westduitse tegenstrever. den De titel van Burgman was onzeker tot de laatste carambole, i nieuwe kampioen was uitgerekend veel dank verschuldigd (De de uiteindelijke nummer twee in de eindstand. Blondeel woitoeli de laatste ronde van Mare Massée. Bij elk ander resultaat inhei; ontmoeting was de eindoverwinning gegaan naar de jo445-j Fransman, die nu met het minste moyenne genoegen moest Igec men met de derde plaats. aijn Blondeel gebruikte vijf beurten in de slotpartij. Brugman op'ges! tafel ernaast had twee beurten nodig om Horvat, de pas zevjGe; tienjarige, maar zeer talentrijke Oostenrijker, te verslaan, waj In de twaalf partijen leed Burgman één nederlaag, tegen MaWac die voor de tweehonderd caramboles één beurt gebruikte. Den zelfde staaltje verrichte Burgman tijdens het toernooi tegenistn Spanjaard Martinez. ;zijr FRANKENTHAL Nog geen vijf minuten na af loop van de prijsuitreiking was het drassige kunst- grasveld van Frankenthal akelig leeg. Alleen was daar toen nog de verlie zende coach Dick Dalhui zen van HC Klein Zwit serland. Zijn ploeg was niet overdonderd door het Spaanse Atletico Terrassa (3-0) en snelde na de offi ciële plichtplegingen di rect naar de spelersbus. De coach van KZ toonde zich zwaar teleurgesteld. Niet, om dat de Spanjaarden een onte rechte overwinning hadden geboekt, ook niet omdat het toernooi om de Europa Cup zo slecht was verlopen, maar om dat niet de eerste plaats was bereikt, die in de sport nu een maal alleen telt. Voor de vier de maal in zes jaar was er voor Klein Zwitserland slechts het zilver. Daar de Hagenaars er tevens niet in slaagden de landstitel te prolongeren, zal het toernooi om de Europa Cup volgend jaar voor het éérst na acht afleveringen zon der Klein Zwitserland worden gespeeld. De kans dat Dalhuisen, de op volger van de huidige bonds coach Joost Bellaart, ooit nog met een cup in zijn handen zal staan, is daardoor ook zeer klein geworden. Immers Dal huisen is van plan na volgend seizoen te stoppen. „Omdat ik vind dat Ties Kruize het dan moet gaan doen", zei hij. „Maar Ties wil ook nog zo Maarten van Grimbergen in aci graag hockeyen, dus wellicht plak ik er nog een jaar aan vast. Want eigenlijk wil ik wel eens zo'n ding winnen". Lichtpuntjes Ondanks de kansloze neder laag zag Dalhuisen terecht echter een aantal lichtpuntjes. „We kwamen in de finale te kort, maar in de poule is alles goed verlopen. Met dit team, zonder Ties Kruize en Ron tijdens één van de poule-weds Steens is denk ik het maxima le bereikt. Ties Kruize is niet fit, maar als Ron niet geschorst was geweest, had ik hem er zeker graag bij gezien". Er wordt de laatste jaren veel gepraat over de invloed van routiniers bij KZ. Kritici vin den een aantal spelers te oud en voorzien een ineenstorting. Maar de Hagenaars lieten tij dens de Pinksterdagen in West-Duitsland wel zien dat het tijdperk Klein Zwitserland ijden van Klein Zwitserland. niet voorbij behoeft te zijn. A- jeugdspeler Maurits Crucq ont popte zich Jijdens de poule- wedstrijden tegen Limburg (1- 1) en Lille (5-2) zelfs als een groots talent. De middenvel der, pas 17 jaar oud, toonde een brutaliteit waar menig in ternational jaloers op mag zijn. „En we hebben nog een paar goede spelers achter de hand. Crucq heeft goed gespeeld. Ik wist dat hij wat kon, maar ik had niet verwacht dat hij nu al

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18