/ipanning stijgt ten top jidAeOou/iq/nt Iruins Slot licit eert lad de Mos Anti-climax EC hockey 22e titel A jax aan eind van rechte lijn TIEN DODEN IN STADION MEXICO s„OTFASE EERSTE DIVISIE ENERVERENDER DAN OOIT FRANKENTHAL De laatste dag van de strijd om de Europa Cup hockey eindigde met een anti-climax. Vanaf vrijdag had de zon volop geschenen, maar bij de aanvang van de herenfinale tussen Atletico Terrassa en HC Klein Zwitserland (3-0) trokken zich donkere wol ken boven het Westduitse Frankenthal samen. Na 6.20 minuut vonden de scheidsrechters het beter het duel te staken, omdat het losgebroken onweer steeds dreigen der vormen aannam. Inderdaad volgde even later een enorme regenbui, waarna pas na hulp van vrijwilligers en de plaatselijke brandweer het veld in een uur kon worden gedroogd. Echter, door de enorme water massa mondde KZ - Terrassa toch uit in een glijpartij. De voorbereiding van KZ op de eindstrijd verliep toch al niet zo vlot, omdat ook niet op het geplande tijdstip van 15.00 uur kon worden begonnen. De dames-eindstrijd tussen HGC en Skiffs Moskou had een verlenging en extra strafballen nodig om een voor de Wassenaarse ploeg gelukkige beslissing te forceren. Na ruim een uur wachten en vervolgens de onweer-pauze kon den KZ en Terrassa om 18.15 uur het karwei voortzetten. „Ie dereen liep met een lege maag, want wij hadden nu dus al aan tafel willen zitten", meldde coach Dalhuisen direkt na afloop „Maar Terrassa is voor mij een terechte winnaar, want de ploeg speelde veel beter". HGC had inmiddels de inwendige mens met geestrijk vocht ge vuld. De Wassenaarse dames hadden zich voor de derde keer in successie in bezit gesteld van de Europa Cup en vierden dat heu gelijk feit op gewoonlijke wijze. DENNIS MULKENS Zie verder pagina 17 AMSTERDAM In de uit wedstrijd tegen Roda JC heeft Ajax zaterdagavond zijn 22e landskampioenschap zeker ge steld. Veertien van die titels dateren uit 31 seizoenen be taald voetbal, dat zijn er meer dan Feyenoord en PSV, de concurrenten, gezamenlijk veroverden. Opmerkelijk in die reeks successen is, dat de trainers bij een club als Ajax, dat met Jack Reynolds ooit een trainer „voor het leven" in dienst had, elkaar de laatste jaren in snel tempo hebben op gevolgd. Het duo Jaap van Praag (voor zitter) en Henk Timman (pen ningmeester) legde de basis voor een voetbalbedrijf, dat zich in alles onderscheidde. Er werd met één grote stap af stand genomen van het ama teurverleden van de club en het semi-professionalisme bin nen de spelersgroep werd ver vangen door voetbal op zuiver zakelijke basis. De gedachte van de voozitter, „het kapitaal van de club behoort op het veld te staan", werd uitge voerd. Grote stap Een grote stap, mentaal, maar ook feitelijk. Ajax had een dure huishouding met zijn ve- dettenploeg. Zo duur, dat bij voorbeeld in het topseizoen 1972/1973 de kosten niet ge dekt konden worden door de inkomsten uit de normale competitie. Om de begroting sluitend te krijgen zou Ajax bij zijn competitiewedstrijden ge middeld 2000 toeschouwers meer hebben moeten trekken dan de maximale capaciteit van het stadion. Toen al vond de club uit de Watergraafsmeer de weg naar extra inkomsten om de zaken gezond te houden en Aiax naait nog altijd, als niet be drijfsgebonden voetbalorgani satie, de grootste bedragen binnen aan sponsoring en re clame. Van Praag, naar buiten de be minnelijkheid zelve, heeft de basis gelegd voor dat beleid omdat hij niet wilde aanvaar den dat een krap behuisde club uit een klein land beperkt zou kunnen zijn in zijn moge lijkheden. De aanwezigheid van in eigen huis gerijpte spe lers als Cruijff, Keizer, Krol, Suurfcier, Swart en een welo verwogen aankoopbeleid - Va- sovic, Neeskens, Mühren, Rep, Haan - maakten van Ajax een grote temidden van de groot sten. Model De dynamiek van Ajax stond model voor het Nederlandse voetbal. Er gebeurde veel in De Meer en niet alleen op het speelveld. Het bruiste er altijd en soms borrelde de put wel eens over. Ook in het bestuur, waar kandidaat-opvolgers voor Van Praag, als Arie de Wit en Dick Boerop, van de ene dag op de andere verdwe nen. Er diende te worden ge presteerd en daarvoor was een rechte lijn uitgestippeld, waar niet van kon en mocht worden afgeweken. Ton Harmsen, de opvolger van Van Praag, is op hetzelfde spoor verder gegaan. Erelijst DEN HAAG In het na tionale voetbal houdt Ajax een aantal vrijwel onaan tastbare records. Met 22 landstitels staat de club op eenzame hoogte, met 70 aan het Nederlands elftal geleverde spelers, onder wie record-international Ruud Krol (83 wedstrij den) ook. Andere opmerkelijke pres taties van Ajax in het be taalde voetbal zijn: Grootste overwinning: Aiax - Vitesse, 12-1, 71/72, Meeste doelpunten: Ajax 122, 66/67, Grootste doelsaldo: Ajax 88, 66/67, Meeste overwinningen: Aiax 30. 71/72 en 72/73, Minste nederlagen: Ajax 1, 69/70 en 71/72 (gedeeld met Feyenoord 69/70 en AZ '67 80/81). Meeste winstpunten: Ajax 63. 71/72. Ajax zal in het komende seizoen voor de twintigste keer in successie aan een van de Europese beker toernooien deelnemen. In die periode won Ajax drie keer de Europese beker voor landskampioen (71, 72 en 73) en de wereldbe ker in 1972. DINSDAG 28 MEI 1985 PAGINA 13 NGEN De Groninger gemeentepolitie - de nacht van eerste op tweede pinksterdag 1 ers van het Nederlands jeugdelftal aangehou- pp ens diefstal van kleding uit een kledingzaak. H 1 lerlands jeugdelftal nam in Groningen deel Wmm. driedaagse Euro-voetbaltoernooi en verloor - H ïjd om de derde plaats met 1-0 van Queené WiwA nêers- ende drietal werd tot gistermiddag één uur ouden en vervolgens naar huis gestuurd, jr het team van Ger Blok extra gehandicapt jaatste wedstrijden begon. Blok kon namelijk liet beschikken over spelers uit ere- en eerste vanwege de competitie. Volgens Marten Kas- L vice-voorzitter van het bondsbestuur, zullen fe termijn disciplinaire maatregelen tegen het jvorden genomen. st productieve speler van het toernooi was Ed jeyenoord) met acht doelpunten. „Rookie" De Nederlander Arie Luyendijk maakt een pit stop tijdens de beroemde Indy 500. Met zijn ze vende plaats (beste niet-Ame- rikaan) wacht de debutant uit Oss zo goed als zeker de in de Verenig de Staten zeer veel publiciteit opleverende titel „Rookie of the Year". Zie verder elders in Sporttribune. MEXICO STAD Ten minste 10 jongeren verloren het leven en 50 personen werden gewond toen duizenden mensen afgelo pen zondag probeerden een plaatsje te bemachtigen in een over vol voetbalstadion in Mexico Stad. De slachtoffers werden onder de voet gelopen of stikten in het gedrang voor de hekken van het stadion dat volgepakt was met meer dan 80.000 toeschou wers. Zij waren gekomen voor een wedstrijd tussen de clubs America en Universidad de Mexico. De winnaar had zich kam pioen van Mexico mogen noemen, maar de ontmoeting eindigde in 0-0. Vandaag vindt de replay plaats. Een onderzoek wees uit dat het ongeluk is veroorzaakt door het sluiten van de deuren van een tunnel die toegang gaf tot de tribunes. Toen tegelijker tijd de lichten uitgingen brak er paniek uit onder de menigte die zich in de tunnel bevond. Naar schatting bevonden zich tiendui zend mensen teveel in het stadion, dat 70.000 toeschouwers kan bevatten. HAAG Nog nooit {lotfase in de eerste I zo spannend ge- als nu. Met de laat- iredstrijdronde ko- zondag voor de [zijn er maar liefst Subs die in aanmer- I komen voor directe I >tie naar de eredivi- belangrijkste gega- 9 is Heracles, dat gis teren door een puntende- ling van 2-2 tegen Wage- ningen alleen op kop kwam. Op een achter stand van één punt volgen FC VVV, RKC, De Graaf schap en FC Den Haag. Het ziet er dus naar uit, dat de doelcijfers een doorslaggevende rol gaan spelen. In dit opzicht staat FC VVV er het gunstigste voor met een doelsaldo van +35. Daarna komt RKC met +23. De Graaf schap en FC Den Haag hebben een doelsaldo van respectievelijk +22 en +20. De kansen, dat FC Den Haag direct promoveert, zijn dus be trekkelijk klein. Hoewel de Hagenaars gistermiddag hun laatste thuiswedstrijd tegen RKC wonnen met 2-0, hadden zij hun perspectieven aanzien lijk kunnen vergroten door de enorme hoeveelheid doelkan sen te benutten. „Wij gaan zondag bij Vitesse natuurlijk wel strijden om rechtstreeks te promoveren. Echter, om dit te bereiken moet ons wel ver schrikkelijk veel meezitten", verklaarde trainer Rob Baan. Zijn collega van RKC, Leen Looyen, gaat er al geheel van uit dat zijn ploeg, zich al moe ten opmaken voor de nacom- petitie. Immers, in het geval, dat een periodekampioen di rect promoveert naar de hoog ste afdeling van het betaalde voetbal, wordt de plaats in de nacompetitie ingenomen door hoogst geéindigde club in de totaalstand. Dan is de debutant in het betaalde voetbal natuur lijk een grote kanshebber. Willem II is sinds gisteren de belangrijkste kandidaat voor de vierde periodetitel. In Hel mond Sport heeft het de be langrijkste concurrent. De cruciale wedstrijden in de eerste divisie van zondag zijn: RKC-DS'79, De Graafschap- Helmond Sport, FC VVv- Eindhoven, RBC-Heracles en Vitesse-FC Den Haag en SVV- Willem II. jatste succes jr—jteert van '80 STERDAM Inter- onaal zijn de laatste ifi van Ajax niet de e geweest. In 1980 |de Ajax nog de halve les van het toernooi de landskampioenen, in Nottingham Forest, ir daarna was het af- ipen. In 80/81 stuitte ern Milnchen Ajax in weede ronde en daar- werd de periode van vroege eliminaties rtgezet. Tottenham spur,, eerste ronde; eerste ronde, mpiakos Piraeus, eer- ronde, Bohemians ijag, tweede ronde. De nationale titels iverde Ajax in 1918, 1931, 1932, 1934, 7. 1939, 1947, 1957, 0, 1966, 1967, 1968, 0, 1972, 1973, 1977, 9, 1980, 1982 en 1983. lx en Cruyff slissen snel STERDAM De con- en tussen Ajax en Jo- Cruyff verlopen goed. Ie tweede helft van de ende week worden de >rekingen afgerond en het er nu naar uit 1 zal Cruyff een functie [eboden krijgen in de nische staf van de Jskampioen. Zeker lijkt Cruyff terugkeert in ;Meer, de plaats waar ijn roemruchte loop- is begonnen. ric komt )or oude bienden ISTERDAM De Joe- lavische trainer Tomas- Ivic was één van de Ichouwers bij het duel Sen Ajax en Volendam. voormalige trainer van pc ontkende, dat zijn be- k een bijzondere reden „Ik ben in Nederland oude vrienden op te ken en ja, dan kom ik luurlijk bij Ajax te- Iht", zei hij minzaam, ee, ik heb geen contac- I met Ajax, ook niet met 'V. Ik heb in vele jaren M3hi vakantie gehad en TH nu eerst wel eens rust. linenkort komt mijn fck over voetbal uit en Srna zien we wel weer rder". wimpelde de Joe- alle verslaggevers KERKRADE/AMSTER- DAM Ajax heeft zater dagavond nog hard moe ten werken om de 22e na tionale voetbaltitel binnen te halen. Dat het kampi oenschap naar de Amster dammers zou gaan, stond al lang te „voren vast, maar Ajax wilde het zeke re voor 'het onzekere ne men en al in Kerkrade triomferen om eventuele verrassingen in de slotfase van de competitie te voor komen. De enige, die in het feestge druis na afloop enigszins nuch ter bleef was Tonny Bruins-S- lot, die drie weken geleden de taak overnam van de ontsla gen trainer Aad de Mos. „Ik feliciteer op de eerste plaats Spitz Kohn en Aad de Mos", waren zijn welgemeende woorden Terugkijkend op „zijn" drie wedstrijden als hoofdcoach, met zeges op Fey enoord en Roda JC en een ge lijkspel tegen FC Twente, zei hij vervolgens: alles wel be schouwd was de wedstrijd te gen Feyenoord voor ons nog de gemakkelijkste. Voor die ploeg stond ook nog iets op het spel. Roda en Twente konden vrijuit voetballen in een fase waarin bij ons de situatie naar een climax groeide. Ja zag het hier tegen Roda ook weer, verschillende spelers liepen te voetballen met lood in hun schoenen. De zenuwen speel den een grote rol". Gemakkelijk ging het zaterdag inderdaad allemaal niet. Roda JC werkte, uiteraard, niet mee aan het feest van Ajax en pas 20 minuten voor het einde kon Vanenburg zijn ploeg op een beslissende voorsprong zetten, nadat Ajax twee keer tegen een achterstand had aangeke ken. Daar kwam bovendien nog bij dat de stadionspeaker een zes tal minuten voor het einde de rumoerige Amsterdamse aan hang dacht stil te krijgen door om te roepen dat de fans na afloop van het duel het veld op zouden mogen om hun fa vorieten te huldigen. Maar de supporters vatten die bood schap letterlijk op en stormden nu vijf minuten voor het einde massaal het veld op. De beel den deden denken aan de cha otische slotfase van het duel Willem II - Feyenoord vorig seizoen, toen de Rotterdam mers in Tilburg de titel weg haalden. Ook gisteren moest het duel van Ajax, thuis tegen Volendam worden gestaakt. Zeven minuten voor het einde was verder spelen niet meer mogelijk door een invasie van ^fans, waarna scheidsrechter Hobé het verder voor gezien hield. Scheidsrechter Geurds had zaterdag bij Roda JC nog wel kans gezien om het duel te laten hervatten. Daarvoor had bet er al lange tijd naar uitgezien dat Ajax het kampioenschap pas gisteren thuis tegen Volendam veilig zou kunnen stellen. Een tot de Voor het begin en •zeven minuten voor het einde van de wedstrijd Ajax- Volendam werden de spelers van de Amster damseclub gehuldigd. tanden mentaal gewapend Roda maakte het de Amster dammers erg lastig. Bovendien hadden enkele jeugdige Aia- cieden in deze „beslissende" wedstrijd danig last van hun zenuwen en moest bovendien 's middags nog aanvoerder Dick Schoenaker onderwacht afhaken, omdat zijn vader plotseling was overleden. Hij had, tegen het met volle inzet spelende Roda, de drijvende kracht op het middenveld kunnen zijn. Gassselich kon die rol duidelijk niet aan. Akelig stil Al na elf minuten werd het akelig stil bij de Amsterdamse aanhang toen Daerden met een lange pass Hofman aan het werk zette en Gorter diens voorzet achter Galjé knalde 1-0. Maar nog binnen de mi nuut antwoordde Ajax. Van der Ven beoordeelde een lange trap van Meeuws verkeerd en alleen voor doelman Smits maakte Gasselich geen fout, 1-1. Daarna wekte Ajax lange tijd de indruk genoegen te nemen met die gelijke stand. Met name Vanenburg en Rijkaard speelden erg zwak en Roda JC kon een overwicht opbouwen dat drie minuten voor rust uit mondde in een nieuwe voor sprong. Een voorzet van Gor ter werd door Van Geel val lend ingekopt, 2-1. Na de hervatting was Ajax een stuk agressiever. Tijd om echt nerveus te worden was er niet, want al in de 56e minuut werd een schot van Koeman van richting veranderd en lag de gelijkmaker achter Smits. Toen in de 69e minuut een vrije trap van Vanenburg van richting werd veranderd en Smits voor de derde keer kansloos was (2-3), was voor Ajax alle „leed" geleden. Volendam Ajax ontmoette in Volendam overigens een aanzienlijk be ter spelende ploeg dan 48 uur tevoren tegen Excelsior. Vo lendam kreeg enkele mooie kansen, vooral door toedoen var* de ijverige Meijer. Maar Menzo, die op het laatste mo ment de door een insekt gesto ken Hans Galjé moest vervan gen, deed zijn werk goed. Ta melijk onverwacht schoot Van Basten raak, toen hij in de 23ste v minuut uithaalde. Zes minuten later soleerde hij door de verdediging, waarbij hij drie man het nakijken gaf en voor nummer twee tekende. Ajax was heer en meester, speelde zelfbewust, maar gaf ook Volendam de gelegenheid te voetballen. Toen bleek we derom dat deze ploeg tech nisch veel in zijn mars heeft. Nog voor rust verkleinde Sil- ven de achterstand na voorbe reidend werk van Molenaar, goed op dreef in de oude om geving, en Kemper. Het harde schot van Ronald Koeman bracht Ajax twee mi nuten na de pauze op 3-1. Plot seling verslapten de Amter- dammers. Meijer profiteerde daarvan. Hij omspeelde Spel- bos wel heel simpel en bracht Volendam weer dichterbij. Even later redde Silooy op de doellijn, zijn ploeg voor een flinke tegenslag behoedend. Van Basten kreeg het vervol gens op zijn heupen en zette Ajax binnen drie minuten op grote afstand: 5-2. Daarna ver hinderden de feestvierende supporters meer doelpunten. Roda JC - Ajax 2-3 (2-1): 11. Gorter 1-0, 12 Gasselich 1-1, 42. Van Geel 2-1, 56. Koeman 2-2, 69. Vanenburg 2-3. Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers 11.000. Gele kaart Van de Ven (Roda JC). Roda JC: Smits; Hanssen. Klein, Cal- derwood, Marijnissen; Van de Ven, Daerden, Van Geel, Jans; Hofman, Gorter. Vanenburg, Van Basten. De Wit. Ajax - Volendam 5-2 (2-1): 23 Van Basten 1-0, 29. Van Basten 2-0, 42. Silven 2-1, 47. Koeman 3-1, 65 Meijer 3-2, 74 Van Basten 4-2, 77. Van Bas ten 5-2. Scheidsrechter Hobé. Toe schouwers: 10.500. Ajax: Menzo; Silooy, Spelbos, Meeuws. Boeve; Rijkaard, Koeman, Schoenaker; Vanenburg (Van 't Schip), Van Basten, De Wit (Gasse lich). Volendam: Schilder; Zwarthoed, Plugboer, Guyt, Schokker; Molenaar, Tuyp, Silven (Holshuijsen); Kemper (Vije> t), Meijer, Helling.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13