eeuwenoud hemelbed Vakantie in I na ZATERDAG 25 MO 1985 Schte! IMPELS Napels heeft pro- lemen met zijn image. Er zijn fcinig steden in Italië (Mafia- bd Palermo is wellicht eea Kgenoot) met zo'n slechte re- Ltatie als Napels. Italianen Jlf trachten deze stad uit hun Ijisschema's te weren, en ook het buitenland hebben al Ikele kwalijke vooroordelen er Napels postgevat. Napels i smerig en vies zijn, chao- ich nogal, en bovenal ge- arlijk en onveilig. it is allemaal waar. Maar toch in je als toerist eigenlijk niet c ipels heen. Napels wordt immers hoofdstad van Zuid Italië ge- hoofdstad typisch voor derde wereld van Europa, de iliaanse Mezzogiorno. Het stads- ituur heeft nu in samenwerking it de provincie en de regio een ipagne gestart om de stad in een |nstiger daglicht te plaatsen, om jar te promoten als cultureel bol- ferk, en ook als toonbeeld van arme en hartelijke gastvrijheid" en geringe klus, temeer daar het kdsbestuur zich al anderhalf jaar htlngl de grootst mogelijke chaos be- ndt, wegens democratische moei- kheden. „We kunnen niets doen, lfs geen plannen maken", zeggen ikele medewerkers op het stad- lis een beetje triest. „Er is geen igroting, en zolang dat duurt mag geen lire worden uitgegeven", apels haalt in de rest van het land ke dag moeiteloos de voorpagi- i's; vanwege de moord en dood- ag waarmee de verschillende fa- ilies van de lokale Camorra (een menklontering van criminele sndes) met elkaar communiceren, e Napolitaanse Camorra vormt er onderhand een schaduw-staat, e zijn onderdanen vaak attenter idient dan de echte, de democrati- he staat. Napels haalt ook de pers n zijn besmettelijke ziektes (hepa- tus B bijvoorbeeld), om de kerk- k B Oof die mode is geworden de atste maanden, om de corruptie et behulp waarvan de overheids- lOlenjenaren hun inkomen aanvullen, iniekh de tonnen vuil die langs de weg ggen te rotten, om de aardbe- ingsellende waaraan nooit een nd komt, en om zijn verkeer dat 6or het meest ongedisciplineerde j>orgaat van het land. ultuur r zijn nog meer slechte aspecten in Napels. „Maar laten we toch schoonheid, met de openbare hy giëne. Een onlangs gestarte inen tingscampagne bracht slechts vier honderd Napolitanen naar de ge meentelijke gezondheidsdienst. Een lokaal dagblad schreef in dit ver band al over „koloniale toestanden, en dat in een stad waarin vijfdui zend afgestudeerde medici zonder werk zijn". Maar een medicus is nog geen vuilnisman. Althans niet in Napels. Er zijn nog meer cijfers te geven die het drama van Napels voltooien: stad met de hoogste werkloosheid, de hoogste bevol kingsdichtheid, enzovoort). Maar cultuur en natuur tonen een opwekkender beeld. De vulkaan de Vesuvius, het handelsmerk van Napels, torent hoog boven stad en zee uit, onaanraakbaar, maar toch binnen handbereik. Een voortref felijk treintje, de Circumvesuviana, brengt je in een kwartiertje naar Ercoleanum. Voor het station staat (als het goed is) geduldig een bus te wachten die de verbinding vormt met de stoeltjeslift. Deze lift of „seggiovia" brengt je tot enkele tientallen meters onder de krater rand. De lift werkt het hele jaar, maar is „helaas" de laatste maan den in reparatie. „U kunt gemak kelijk te voet naar boven", zegt het toeristenkantoor. „Maar u moet dan wel een gids nemen. Dat is verplicht". Historische routes In Napels is trouwens genoeg te doen. De gemeente heeft vier histo rische wandelroutes uitgezet, een van barok, van roccoco, een van de middeleeuwen, en de vierde van de renaissance. De middeleeuwen-rou te scheert langs gebouwen die uit die periode stammen, de renaissan ce-route loopt langs bouwwerken uit de renaissance, enzovoort Met behulp van een (gratis verstrekte) wandelkaart kan niemand verdwa len in dit verbazingwekkende laby rinth van bouwstijlen, kerken en monumenten. „Geen enkele stad in, Europa toont zoveel verschillende cultuurperiodes in zo'n beperkte ruimte'Bij deze wandelingen door de kunstgeschiedenis is Vierdaag- se-ervaring beslist niet nodig, want het gebied beslaat nauwelijks één vierkante kilometer. En als men dan toch nog de weg kwijtraakt, kan elke Napolitaan om advies worden gevraagd. Want de mensen in Napels zijn vriendelijker en be hulpzamer dan in Rome. Kwestie van beschaving, zeggen ze in Na pels. CEES MANDERS een extra pondje neertellen wan neer ze ook de binnenkant van het slot willen zien. In plaats van 11 man personeel, zijn er tegenwoor dig 21 mannen en vrouwen in vas te dienst. Het gewone dagelijkse in komen wordt aangevuld met de op brengst van het verblijf van kleine groepjes vakantiegasten, vaak niet meer dan een echtpaar met enkele kinderen, die op het kasteel kun nen overnachten, ontbijten en di neren. Het avondmaal wordt ge bruikt uit solide zilveren borden. De kokkin van Muncaster Castle kookt lekker; Patrick en Phyllida Gordon-Duff-Pennington zitten trouwens mee aan. Zij zijn onvoor stelbaar gastvrij. Patrick is een sympathieke Schotse schapenfok ker, geschoold in Eaton en Oxford. Hij verlangt nog vaak naar zijn boerderij en 900 fokdieren in de heuvels van Schotland, die hij tij delijk vaarwel heeft gezegd. Overal elders noemen ze hem „Patrick of the hills" (Patrick van de heuvels). Zelfs de politie van het parlement in Londen kent hem bij die naam. Vroeger ging hij daar geregeld de belangen van de „hill farmers" (de Schotse schapenfokkers) bepleiten. Het kasteel runnen is ook geen kleinigheid. „Voor de financiële sa nering van Muncaster Castle heb ben wij tien jaar uitgetrokken", vertelt Patrick. „Toen wij eraan be gonnen, was er een jaarlijks deficit van 50.000 pond; afgelopen jaar is het ons gelukt alle kosten te dek ken". Patrick Gordon-Duff-Pen nington is een buitengewoon gezel lige prater, die zijn gasten onder houdt met leuke anekdotes van po litieke en aristocratische aard. Zo als alle rijke Engelse families wa ren ook de Penningtons tamelijk excentriek. Patrick weet er alles van. Hij leidt ons rond in het kas teel en vertelt honderd uit over de kostbare meubels, het zilverwerk, het porselein, de schilderijen en het beeldhouwwerk dat daarin ten toongesteld is. „Verveel ik u niet met mijn gebabbel?", vraagt hij ge regeld, maar wij geven hem telkens de verzekering dat hij dit nooit zou kunnen. Vooral de achthoekige bi bliotheek van het slot is een merk waardig stukje architectuur. Zij da teert uit 1780 en bevindt zich op de plaats van de keukens in de mid deleeuwen. De rekken bevatten zo'n 6.000 in fraai leer gebonden boeken. „Patrick of the hills" en zijn vrouw Phyllida zitten daar vaak bij de open haard nieuwe ge gevens over de Penningtons op te snorren. Erg fris Muncaster Castle is een erg fris kasteel, zonder centrale verwar ming. ,,'s Winters installeren wij ons in onze zwaarste overjassen bij het haardvuur", verklapt Patrick. Zijn vakantiegasten merken trou wens direct, dat slobbertruien en dikke, gebreide sokken op dit slot gelse auteur John Ruskin (1819-1900) van zijn kant noemde Muncaster de poort naar het Para dijs. Uitgestrekte tuin Maar dit fraaie kasteel is ook we reldberoemd vanwege zijn prachti ge en bijzonder uitgestrekte tuin, gevuld met een unieke verzame ling azalea's, rododendrons, cameli a's en magnolia's, de troetelkindjes van „Patrick van de heuvels". Vooral in april en mei staat dit struikgewas in volle bloei. Als bij komende attractie heeft Muncaster Castle nog een kleine dierentuin vol kleurrijke vogels, wallaby-kan- goeroes en vier honingberen uit het Himalajagebergte. Die beren zijn er al van toen de ouders van Phyllida Gordon-Duff-Pennington zich nog zelf inspanden om hun kasteel het nodige geld te doen opbrengen. Ie mand had Lady Pennington-Rams- den verteld, dat enkele wilde die ren in de tuin meer bezoekers zou den trekken. De kranige dame reisde meteen per trein naar het verre Londen, waar ze in een klei ne „pet shop" (een zaak waarin huisdieren verkocht worden) een leuk zwart beertje aantrof. Lady Pennington-Ramsden besloot op staande voet het te kopen, maar ze vond de jgevraagde prijs veel te hoog. Afdingen zit rijke lieden in het bloed; ze kreeg het beertje voor een schamele 25 pond. De kasteel- vróuwe had het lang niet onge vaarlijke beest al gekocht, toen ze pas tot het besef kwam, dat ze er nog mee naar huis moest. De trein was hiervoor niet geschikt Lady Pennington-Ramsden nam toen maar een Londense taxi, die haar voor veel geld tot aan de ingangs poort van Muncaster Castle bracht. Deze terugreis maakte van haar engste verovering een heel dure ïer, die echter later toch een goe de investering bleek. Muncaster Castle is het enige echte kasteel dat door de Engelse „At Home"-organi- satie aangeprezen wordt voor een vakantie op een buiten. U hebt een auto nodig om er te kunnen ko men, maar u kunt die ook huren in de naburige stad Carlisle, die ge makkelijk bereikbaar is per trein. Desnoods haalt „Patrick van de heuvels" u op aan het station, maar dan kost het meer. Hij vraagt 125 pond per dag om zijn gasten rond te rijden. Een verblijf op het kas teel komt voor een persoon op 40 pond per nacht. Twee personen be talen 70 pond. Een hele week kost hen 480 pond. Maaltijden (behalve het ontbijt) kosten extra: voor een lunch wordt 4 pond en voor een di ner 12 pond (of 14 pond met wijn) gevraagd. Voor reservering wende men zich tot Mw Gretchen Stevens, At Home Country Holidays, Lower House Farm, West Burton, Pulbo- rough. West Sussex, RH20 1HD, Engeland. Op aanvraag wordt u een brochure toegestuurd. bij- ioken d en ifs de twee spoken van Muncas- Castle lieten ons met rust. Het is de geest van de onfortuinlij- Engelse koning Henry, die na (Overwinning van Edward IV te ivkesbury vermoord werd in de Eiver van Londen. Van dit ver- faalde spook wordt verteld, dat 1 verschijnt op de kamer waarin nry zich verscholen had nadat a, terwijl zijn rivaal tot koning geroepen werd, naar Noord-En- and was gevlucht. Spook num- lr 2 is een geest zonder kop. Tij- is zijn leven was hij een jonge ïmerman, die op het kasteel van T incaster zijn lage stand uit het verloor. Hij werd namelijk ver- fd op Heloisa, de schattige doch- van Sir Ferdinand Pennington, ■■■enaar van het slot. Heloisa vond m een knappe jongeling, maar Ferdinand weigerde zo'n werk- üboot in a^s toekomstige schoonzoon te ;epteren. Heloisa moest een rijke b.b.-mjder trouwen. Sir Ferdinand be ll 1 io,fde zÜn nar> Tom the Fooi, wat Jd om de jonge timmerman te iet humoorden. Tom moest evenwel ƒ599! bewijzen dat hij deze akelige op dracht uitgevoerd had. Daarom hakte de nar in de uitgestrekte tuin van het kasteel zijn slachtoffer het hoofd af. Daarna bracht hij dit bloederige bewijsstuk naar zijn meester. Sir Ferdinand dacht wel licht, dat het zaakje hiermee rond was, maar hij had buiten de magi sche krachten van zijn volk gere- kehd. De jonge timmerman zonder hoofd verschijnt naar verluidt nog geregeld in de brede gangen en donkere kamers van Muncaster Castle Hat in de lente, de zomer en een stukje van de herfst bijna dage lijks geopend is voor het publiek. Het prachtige domein van Muncas ter is al zeven eeuwen eigendom van dezelfde familie, de Penning tons, die daar rijke kunstschatten bij elkaar hebben gebracht. De hui dige eigenaars, Sir William en Lady Pennington-Ramsden, laten het beheer over aan hun dochter Phyllida Gordon-Duff-Pennington en haar man Patrick, die sedert drie jaar lofwaardige pogingen doen om Muncaster Castle te red den van een wisse financiële on dergang. Het kasteel trekt nu veel meer dagjesmensen aan, die een pond betalen om de uitgestrekte tuin te mogen bezichtigen en nog De opvallende, achthoekige bibliotheek dateert uit 1780. Hier bevonden zich in de middeleeuwen de keukens van het slot. Muncaster Castle, daterend uit de 13e eeuw, bijzonder fraai gelegen in Cumbria, het graafschap van de Engelse meren. Toeristische trekpleister voor dagjesmensen. Men kan er echter ook overnachten. de normale klederdracht vormen. Elk hemelbed voor de gasten is trouwens uitgerust met een elektri sche deken, die voorkomt dat je 's morgens stijfbevroren op het zeegras ligt. Door de ramen van het uit roze graniet opgetrokken kas teel heeft men een schitterend uit zicht op de diepe vallei van de Elk. Aan de monding van deze rivier ligt de verzande haven van Raven- glass, die in haar Romeinse tijd de drukste van Noordwest-Engeland was. De bergen en meren van het Lake District liggen vlakbij. Ver ondersteld wordt dat Muncaster Castle gebouwd is op de plaats waar zich een vesting bevond, die door de Romeinen gebruikt werd om de Ierse Zee te beheersen. Zij zouden van plan zijn geweest daar een overrompeling van Ierland te beginnen. Later was Muncaster Castle een van de eerste bolwer ken, gelegen vlak bij de Schotse grens, vanwaar Engelse edellieden ten strijde trokken tegen roofzuch tige indringers uit Schotland. Pa trick Gordon-Duff-Pennington zit vol verhalen uit die tijd, waarbij hij wijst op de heerlijke vergezichten, naar het noorden, het oosten en de zee, die je hebt vanuit het kasteel dat hij met goede zorgen omringt Op glasheldere dagen zie je zelfs het eiland Man en daarachter Ul ster liggen. Toen hij nog maar prins van Wales was, werd door koning Edward VII gezegd, dat Muncaster het beste uitzicht van Europa had. Die man kon het weten, want hij was bijna overal geweest. De En niet over die onaangename zaken praten. Napels is voor alles een stad van cultuur", zegt de bezoldigde stadspromotor Gelasio Gaetani. De Camorra, en dat soort dingen, ach dat zijn vervelende zaken'en hij maakt een gebaar alsof hij ze diep onder zijn bureau wil wegstoppen. Overigens moest de politie onlang nog een gewapend cordon leggen om het gebouw waarin de ver maarde Seicento-tentoonstelling wordt gehouden. De Camorra bleek zijn zinnen te hebben gezet op enkele van die geëtaleerde kunstwerken "van onschatbare waarde". De criminaliteit in Napels is een groot probleem, het is een onveilige stad. De Napolitanen vinden dat zelf ook, want nergens in Italië zijn zoveel vuurwapens in omloop. Le gaal: de autoriteiten worden over spoeld door aanvragen van jacht en normale wapenvergunningen. En uiteraard ook illegaal. In een stad waar de misdaad zo'n hoge vlucht heeft genomen is niet anders te verwachten. Het gebruik van handtasjes en een al te opzich tige demonstratie van persoonlijke welvaart worden in Napels ontra den. In Napels lopen massa's men sen rond die alleen op de rijkdom van de medemens uit zijn. Autora dio's zijn na een nachtje parkeren de volgende ochtend dan ook be slist verdwenen, en soms worden ook alle vijf de wielen van de auto meegenomen. Ondanks alles houden de Napolita nen hardnekkig vast aan hun trots en eigendunk. Enkele jaren gele den liet een toeristenorganisatie op stations en andere plaatsen van sa menscholing borden aanbrengen met het dringende advies aan het publiek goed uit te kijken naar zakkenrollers en andere onverla ten. Daar stak toen zo'n storm over op dat de borden weer snel moes ten worden verwijderd. De Napoli tanen voelden zich beledigd. Stank en smerigheid Meer nog dan door onveiligheid wordt de vreemdeling getroffen door de stank en de smerigheid. Rome is geen stad die de algemeen aanvaarde grenzen van luchtver ontreiniging eerbiedigt. Napels is veel erger. Beperking van het lood- gehalte van de motorbrandstof is een zaak waar hier slechts in enke le elitaire kringen over wordt ge discussieerd. Via Roma, of Corso Umberto begint te lijken op een openbare gaskamer. Zelfs de wind van zee verandert daar niets aan. ndige ^50OjnDEN Vakantie in een ■■nelbed is weer iets anders, er zin in heeft, kan te- 1000*- 'ht bij de eigenaars van r met" fncaster Castle, een fraai I.000.- ge*s kasteel uit de 13e eeuw ZO F accommodatie voor va- .000.- ntiegasten, die er de antie- inka- geneugten van het slot .000.- nnen proeven. Een unieke ^^_|evenis. Muncaster Castle op anderhalve kilometer ber-i zuidoosten van het dorpje ï.OOO.-venglass, in Cumbria, het chuuriafschap van de Engelse i-000.-Jren. ■rt geleden hebben wij er voor u van de oeroude hemelbedden tueel ést. Het sliep lekker. De matras .500.- s hard en kennelijk met zeegras ■uld, maar je kreeg er geen mpen van. Het was een hemel- tuin I ^at boeken zou kunnen schrij- 500.- 1 oy/er wat het in zijn langdurig ■taan allemaal heeft meege- akt. Telkens wanneer we erin pten, ons vermoeide lichaam uit- 000~ jkten of ons eens een keertje 'legden, bleef dit antieke ledi- Jjg tt echter verbazend kalm. Het irstond al onze bewegingen zon- ra9®. toornig te kraken. Onze zalige trnachting in dit hemelbed werd '000*" fk bevorderd door hemelse stilte HBrust. Vakantiegasten op Muncas- Castle worden ondergebracht in met i toren, daterend van 1325. De er en ren zijn bijna twee en een halve met ter dik. Een betere isolatie vind .500.- nergens. Stevige houten luiken ■iten de dubbele ramen van de apkamers af. Ook overdag laten i als- nauwelijks licht door. In zo'n 3x10 ner slaap je praktisch in een ge- ,000.- dsvacuüm. The King s bedroom, met eeuwenoud hemelbed, dat boekdelen zou kun nen schrijven over wat het allemaal heeft meegemaakt. Er zitten vele onaangename aspecten aan Napels. Uit toeristisch oogpunt probeert het stadsbestuur echter het image wat op te vijzelen, de vuile was niet al te nadrukkelijk buiten te hangen. Napolitanen hebben dat misschien niet zo in de gaten, want van de tien mensen op straat hebben er negen een sigaret in de mond. Om de geur van het verkeer niet te rui ken? Napels' vuilnisprobleem is haast le gendarisch. Als er geregeld vuilnis mannen uit Rome moet komen om in Napels de rotzooi op te halen, dan weet iedereen hoe laat het is. Rome is namelijk ook niet een van de properste steden van het land. Een beetje straatvuil kan bijdragen tot het pittoreske beeld van een Italiaanse stad, maar in Napels ko men er al ziektes van. De gemeente heeft onlangs een anti-vuilnistele- foon ingesteld. Veel mensen bellen dus op om ratten en muizen aan te geven, om bergen onopgehaald straatvuil te signaleren. Alleen zijn er geen vuilnisauto's en dito man nen genoeg om dan in te grijpen. De een is in reparatie, de ander ziek. Napels is ondertussen in Italië de stad met het hoogst aantal gevallen van hepatitis B, een gevaarlijke ziekte die in oorzakelijk verband staat met (het gebrek aan) publieke

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25