iSeidaeSowva/nt Leidse universiteit heeft meer radio-actief afval STAD OMGEVING „School moet opvoeden tot solidariteit en teamgeest" urgers ontzien |NGj bezuinigingen Vertrouwen bij Brill usie in chnisch nderwijs Leen tv met opera's en tandpasta reclame AGINjj •i ZATERDAG 25 MEI 1985 PAGINA 11 DEN De burgers moeten zoveel mogelijk |en ontzien bij de komende bezuinigingsope- O die de gemeente 2 miljoen gulden moet op- ren. Zo zullen bijvoorbeeld niet de reini- 1-123$rechten orn^°°2 6aan> niaar kunnen wel ta- rn voor gemeentelijke diensten worden ver- jarige,,j waar het profijtbeginsel voor geldt (zoals j voor vergunningen en paspoorten). Dat g geeft ^et college van B en W besloten. De ge- nte wil die 2 miljoen bezuinigen om 1 mil- te kunnen besteden aan onder meer uitbrei- van de kinderopvang. De andere miljoen is derertg om een tekort te dekken. De verschillende lelijke afdelingen moeten nu bezuinigings- stellen indienen, waar college en raad later aar definitief uit zullen kiezen. 3-jarig n oude ig. I LEIDEN Boekhandel en Drukkerij v/h E.J.Brill ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. De uitgeverij heeft een groot aantal nieuwe uitgaven op stapel staan, de verkopen ontwikke len zich goed, de drukkerij zit boordevol werk en op het anti quariaat worden vele nieuwe catalogi voorbereid. De resultaten van 1985 zullen echter nadelig worden beïnvloed door de sluiting van de Londense dochter. Een verbouwing heeft voorts een zodanige aanslag gepleegd op de liquiditeit, dat rentebaten dit jaar niet mogen worden verwacht, terwijl rente lasten het resultaat zullen drukken. Met de verbouwing zal in totaal f 2,1 miljoen zijn gemoeid, zo blijkt uit het jaarverslag. De winst na belastingen steeg vorig jaar van f 441.000 tot ruim f 1 miljoen. Voorgesteld wordt, over 1984 (het 301e boekjaar van het bedrijf) 20 procent dividend uit te keren, waarvan 12,5 pro cent in contanten of aandelen en 7,5 procent in contanten. Over 1983 is 14 procent betaald, waarvan 4 procent contant en 10 pro cent naar keuze contant of in aandelen. Kijken met de handen: 5000 bezoekers Petra de Groot uit Hazerswou- de (midden) was gistermiddag de 5000-ste bezoeker van de tentoonstelling 'Kijken met de handen' in de Hortus Botani cus. Ze was met haar school, de St. Mlchlelschool, naar Lei den gekomen voor de opmer kelijke expositie waar de ge toonde voorwerpen nu eens wel mogen worden aange raakt. Zij kreeg van Fie van der Reiden van de Reinwardt Aca demie enkele cadeautjes, zoals een museumjaarkaart, boekjes en bloemen. De tentoonstellihg aan het Rapenburg 73 is nog tot 8 juni dagelijks van 11 tot 16 uur te bezoeken. 'en- J [DEN De scholen Nieuwe Vaart aan het nmenschanspark en de [emene Technische ooi aan de Haagweg n per 1 augustus een ie aan. De fusie moet leerlingen de mogelijk- ke d bieden de keuze voor bepaalde vorm van rtgezet onderwijs zo g mogelijk uit te stel- nieuwe school krijgt de -tn „De Nieuwe Vaart Scho- 0.,3jaaemeenschap voor lavo, Vooj, lhno, en ihno". De brug- oek. pde zal voor alle leerlingen ni]Qn |k zijn. De Nieuwe Vaart sscn na de fusie een samenwer- gsschool zijn waarin het holingsnbaar en het protestant inden. stelijk onderwijs in gelijke jgg p zijn vertegenwoordigd. het oog op de technische ^^tinsen is in het bestuur ingeruimd voor de Leid- Vereniging van Industrie Ie Kamer van Koophandel. Jgebouw aan het Lammen- nspark blijft de hoofdves- tg met een gebouw aan de fetrastraat 120 als depen- ïe. Het gebouw aan de ligweg blijft in gebruik tot- de geplande nieuwbouw het Lammenschanspark is saliseerd. gens de school wordt het erwijs door de fusie met ie voor meisjes aantrekke- LEIDEN Door uitbrei ding van het weten schappelijk onderzoek in het Academisch Zieken huis is voor het eerst sinds jaren de hoeveel heid radio-actief afval van de Leidse universi teit toegenomen. De prij zen die voor het kwijtra ken van het afval moe ten worden betaald, zijn met gemiddeld ruim ze ventig procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. Om deze reden dringt het Bureau Veilig heid van de universiteit er in zijn jaarverslag 1984 dat deze week openbaar werd op aan om de hoe veelheid afval drastisch te verminderen. Het Bureau denkt een ver mindering te kunnen berei ken door het afval op de uni versiteit grondig door te me ten alvorens het te laten af voeren. Bureau-hoofd ir. R. In 't Veld licht desgevraagd toe: „Veel afval komt ten on rechte in een vat terecht met het opschrift „radio-actief". Vaak is maar een klein deel radio-actief. De rest is che misch- of huishoudelijk afval en dat is veel goedkoper af te voeren. Dat is vooral het ge- verdient val bij de zogeheten telpotjes. afval in de telpotjes kan me ten zodat we dat kunnen af splitsen". De kraakinstallatie kost een k anderhalve ton en men hoopt deze kosten bin- Dit zijn kleine plastic cups met radio-actieve vloeistof in een oplosmiddel, die worden gebruikt bij experimenten. Samen met ondermeer de Vrije Universiteit van Am sterdam schaffen we een „kraakinstallatie" aan die de hoeveelheid echt radio-actief Van de 739 vaten die in 1984 werden afgevoerd waren er 254 gevuld met het afval van telpotjes. Een ande re maatregel om de kosten zo laag mogelijk te houden is, volgens de heer In 't Veld, stoffen te gebruiken die al na een paar dagen hun radio-ac tieve werking kwijt zijn. In de medische wetenschap ge beurt dit al op kleine schaal. De prijzen voor afvoer van het afval zijn zo enorm geste gen omdat het sinds vorig jaar bij de wet werd verbo den om het in zee te dumpen. Het opslaan op het land is veel kostbaarder. Het afval wordt sinds kort niet meer door het Energiecentrum Ne derland (ECN) maar door de Centrale Organisatie Voor Radio-Aktief afval (COFRA) afgevoerd. In 't Veld: „Bij de oprichting van deze nieuwe organisatie werden direct de prijzen flink verhoogd". MAATREGELEN TEGEN HOGE KOSTEN VAN AFVOER lijft het pr radio-actief afval nu nog wel binnen de universitaire per ken? Wat de heer In 't Veld betreft wel: „Vergeleken met het industriële bedrijf produ ceert de universiteit maar een een klein plasje. Het pro bleem is echter, dat de soor ten afval veel verscheidener zijn dan in de industrie. We hebben er onze handen vol mee' De enige afdoende op lossing voor het probleem is en blijft: het minder produce ren van afval", besluit het Bureau-hoofd. KORT GEDING OVER KABEL LEIDEN/DEN HAAG H<fc Nederlandse kabelnet ma|f niet worden gebruikt vocfc commerciële doeleinden. DaC stelde landsadvocaat mr. H. Bouma gisteren in een kort géf ding dat de Bond van Adve« teerders en de Nederlandse Vereniging van Erkende Re» clameadviesbureaus voor ae Haagse rechtbank hadden aan gespannen tegen de Kabelre geling van minister Brinkman (WVC). „Je moet er toch niet denken aan dat als je straks op tv naar een operazangeres met prach tige witte tanden zit te kijken er opeens een van ondertitels voorzien reclamespotje met een tandpastamerk voor haar gezicht schuift", aldus mr. Bouma. Het met de Kabelregeling be oogde ondertitelingsverbod is in feite een aanvulling van het verbod van buitenlandse tv- programma's met op Neder land gerichte reclame. Die re clame wordt er nu uitgezeefd. Het verbod vormt een wezen lijk onderdeel van het Neder landse omroepbestel dat onder meer commerciële tv-pro- gramma's wil voorkomen, lichtte de landsadvocaat toe. De adverteerders en reclame makers vinden de Kabelrege ling van minister Brinkman niettemin in strijd met de Grondwet en de Telegraaf en TelefoonweL Hun voornaam ste bezwaren richten zich op de beperkende en controleren de maatregelen die de be windsman wil doorvoeren. Het liefst zouden zij de Kabelrege ling door de rechter geschorst of buiten werking gesteld zien. Vonnis op 7 juni. DR. MARGA KLOMPE IN OPENINGS TOESPRAAK MARIENBURCH LEIDEN „Een onderwijzer moet toekomstvisie hebben. Dat is van belang voor de kwaliteit van het onderwijs. Een leraar moet daarom ook optimist zijn. Een onderwijzer die zwart denkt, moet onsla- gen worden". Dit zei gister middag de voormalig minister van CRM, mevrouw dr. Marga Klompé tijdens de officiële opening van de nieuwe inter confessionele basisschool Ma- riënburch in de Leidse bin nenstad. In haar openingstoespraak ging zij in op wat volgens haar de rol van het onderwijs zou moeten zijn. „In het basison derwijs wordt een fundament gelegd voor het verdere func- tioneren van iemand. Al vroeg moeten kinderen daarom be seffen wat belangrijk is. Bij voorbeeld dat de natuur aan dacht verdient, dat de natuur lijke grondstoffen niet verspild mogen worden, dat kinderen straks te maken krijgen met veel vrije tijd, dat een baan la ter nog helemaal niet zeker is en dat het onderwijs in de multi-culturele omgeving ook in het verdere leven tot begrip en zorg voor elkaar kan lei den. De computer moet niet als bedreiging worden gezien, maar als een produkt van menselijk denken en als een hulpmiddel. Ook moeten kin deren respect krijgen voor kunst, ambacht en techniek. De school moet opvoeden tot solidariteit en teamgeest en veel aandacht geven aan kunstzinnige vorming en dat niet maar één uurtje per week. Dat een protestant christelijke school en een katholieke school fuseren, betekent dat ze niet naar de verschillen heb ben gekeken, maar naar wat hen bindt en dat vind ik een goede zaak. De scheidings wand tussen kleuter en lager onderwijs is opgeheven en de religie is het bindend element" aldus de voormalige bewinds vrouwe. Na haar openingstoespraak onthulde zij een kunstwerk van de Leidse kunstenaar Ed Vijsma. Het kunstwerk waar bij ook de kleuren in het ge bouw behoren, is tot stand ge komen in nauwe samenwer king met de architecten van de school Van Reyzen en Ver beek. Geheel in overeenstem ming met de flexibele geest van het gebouw werd het ook een flexibel kunstwerk. Het is zowel een podium als een speelhoek voor kinderen. Door het metalen podium omhoog te klappen ontstaat een half ron de plaat, waarop de kinderen met magnetische kleurige vor men hun eigen kunstwerk kunnen vervaardigen. Het ontwerp van de school is uit geroepen tot „School van het jaar". De basisschool Mariënburch verhuisde op 1 mei van haar oude onderkomen aan de Hooglandsekerkgracht naar het nieuwe schoolgebouw aan de St. Ursulasteeg 28 in Lei den, in het hartje van de bin nenstad bij de Haarlemmer straat. Door de fusie sinds no vember 1983 tussen de protes tant christelijke school aan de Hooglandsekerkgracht en de rooms-katholieke school Har- tebrug ontstond de intercon fessionele basisschool Mariën burch. De school heeft 250 leerlingen. Voor het nieuwe schoolgebouw ging 30 maart 1984 de eerste paal de grond in en het werd op 29 april dit jaar opgeleverd. Met bijdragen van Frank Buurman, Marcel Gelauff, Rob Perik en Gert Visser Vlemels (1) De Leiderdorpse Engelendaal taat bij veel automobilisten lekend als een duivelse weg net een oerwoud van stop- ichten die alleen maar rood icht lijken te kunnen uitstra- en. Groen licht is van korte luur, ondanks het feit dat het [edeelte van de Engelendaal ussen de Vronkenlaan en de 'ersant Snoepweg door het ;emeentebestuur optimistisch Is een „groene golf" wordt mschreven. )e moeizame doorstroming "op de Engelendaal is tot ver in de omtrek berucht, getuige het feit dat zelfs burgemeester $onnike van Noordwijk er in Zijn rede bij de installatie van burgemeester Bruggeman van Leiderdorp aandacht aan be steedde. „De Engelendaal is de plaats waar vroeger de en gelen gezongen schijnen te hebben. Dat is nu in ieder ge- Val niet meer te horen door al het kabaal van die steeds Weer stoppende en optrek kende auto's", stelde de ïenS Noordwijkse burgervader bij bij de Zijlbrug, waarlangs al dat verkeer wordt omgeleid. En halverwege juni heerst op de Engelendaal weer de ver trouwde „rode golf". De auto mobilisten hebben dan toch in ieder geval even kunnen rui ken aan de „paradijselijke doorstroming" en kunnen Liberaal hoop blijven koesteren op een nieuw groen wonder. tulen van de vergaderingen van de consumentenraad mo gen niet voor de leden van de algemene raad ter inzage worden gelegd. Het begint er op te lijken dat het EBR de instelling van een consumentenraad enkel en al leen wil gebruiken ter verbe tering van het imago. Ener gieverbruikers die zich daad werkelijk met het beleid van het energiebedrijf willen be moeien, kunnen zich een hoop tijd besparen door zich met hun opmerkingen direct tot de algemene raad van het energiebedrijf te wenden. die gelegenheid. die Hemels (2) j- Er is echter hoop voor het le gioen blikrijders dat dagelijks noodgedwongen van deze he mels aandoende doorgangs route gebruik moet maken. De Spanjaardsbrug over de Zijl (Lage Rijndijk) wordt van dinsdag 28 mei tot vrijdag 14 iuni gesloten voor al het ver teer. Om de verstopping van deze vitale verkeersader tus sen Leiden en Leiderdorp te compenseren wordt geduren de die periode op de gehele k Engelendaal de groene golf ingesteld, met uitzondering van de kruising met de Vron kenlaan. De autombilisten kunnen zich derhalve gedu rende twee weken plankgas (Uitleven op het circuit Enge lendaal om vervolgens weer ——♦langdurig in de file te staan Consument Met veel tam-tam liet het Energiebedrijf Rijnland enke le weken geleden weten zich voortaan bij te zullen laten staan door een consumenten raad. Onder meer om het imago van het EBR wat te verbeteren, liet directeur Brooshooft woensdag nog eens weten. Daaraan toevoe gend dat dat naar zijn mening ook hard nodig was. Niet alleen gezelligheidsvere nigingen als de 'Bond van Plattelandsvrouwen' maar ook kritische organisaties als het 'KWJ' en 'Vrouwen in de Bijstand' ontvingen een uitno diging om er aan deel te ne men. Het EBR leek er alle moeite voor te doen om de mening van de particuliere kleinver bruiker (de belangrijkste af nemer van het EBR) te horen te krijgen. Inmiddels is geble ken dat de invloed van de consumentenraad uiterst be perkt zal zijn. Zo komt de consumentenraad onder leiding te staan van een lid van de directie van het EBR (weliswaar zelf ook ver bruiker maar in die functie toch meer directielid dan con sument). Bovendien mag de consumen tenraad slechts advies uit brengen aan de directie. Ster ker nog, het is niet de bedoe ling dat de algemene raad van het EBR het hoogste be stuursorgaan van het energie bedrijf ooit te weten komt' wat de consumentenraad heeft geoordeeld. Zelfs de no In de gemeente Wassenaar heerst een merkwaardige op vatting over het begrip woon ruimtetekort. Waar gemeen tebestuurders overal in Ne derland wanhopig trachten betaalbare huizen te bouwen om de talloze woningzoeken den aan een passend onderko men te helpen, meent men in liberale kringen in Wassenaar dat deze noden slechts opge lost kunnen worden door het bouwen van minder huizen. VVD-fractieleider Chris Apt- root verwoordde het afgelo pen maandag in de Wasse- naarse gemeenteraad als volgt: „Het helpt niet om wo ningen te bouwen voor de woningzoekenden. Dan ko men er steeds meer mensen bij die een woning willen". De vraag is echter hoe Apt- root zich voorstelt de huidige woningzoekenden te huisves ten. Het vermoeden begint te ontstaan dat de liberale frac tievoorzitter onder één hoedje speelt met partijgenoot en ei genaar van pretpark Duinrell, de Graaf van Zuylen van Nij- evelt. Deze heeft een passen de oplossing voor de Wasse- naarse woningzoekenden in huis. Zijn pretpark annex camping is immers groot ge noeg voor tienduizend man. Ziedaar de oplossing van het puzzeltje van VVD-er Apt- root: Alle woningzoekenden kunnen terecht op Duinrell. Er hoeft dus niet te worden gebouwd. Hot van Holland Monument In een eigentijds jasje gestoken (zie Hof van Holland). nominatie om afgebroken te merkt, zou gesloopt moeten Zoals bekend ging de nieuw- worden. Het pand, dat door worden om ruimte te maken bouw niet door en besloot Het Hof van Holland stond de gemeente inmiddels als voor een nieuw gebouw voor C&A naar de Haarlemmer- nog niet zo lang geleden op de monument wordt aange- C&A. straat te verhuizen waarmee het uit 1730 daterende pand, geteisterd door een zwam- menplaag, tot verkrotting ge doemd leek. Nadat het in de jaren zeventig door de Raad van Arbeid was verlaten, werd het door de gemeente als opslagplaats gebruikt. Vorig jaar werd het monu ment opgekocht door een Utrechtse Doekenfirma en vo rige maand opende er een boekenwinkel zijn deuren. Daar waren wat kleine aan passingen in de voorgevel aan vooraf gegaan, een verbou wing die tot enige wrevel bij een enkel gemeenteraadslid leidde. De bezwaren werden echter van tafel geveegd om dat het pand anders nog jaren leeg dreigde te staan. Inmiddels is duidelijk dat de kleine verbouwing de ra men op de begane grond wer den verlaagd om als etalage te kunnen dienen het monu mentale aanzicht van het ko lossale gebouw zichtbaar niet heeft aangetast En levert het Hof van Holland, naast het pas gerestaureerde Gulden Vlies, in een eigentijds jasje gestoken weer een bijdrage aan wat van het historisch krakter van de Breestraat is overgebleven. Subsidie De Stichting Leidse Binnen stad heeft (alweer) een nieu we voorzitter: de Leidse advo caat en procureur Mr. R. van Leeuwen. De nieuwe voorzitter is, zoals dat in zijn beroepsgroep ge bruikelijk is, een welbe spraakt man. Zo welbespraakt dat hij gemakkelijk zijn mond voorbij lijkt te praten. Want hoe moet een uitspraak „de SLB heeft echt geen gemeen tesubsidie nodiganders be oordeeld worden. In deze tijd waarin bezuini gingen bij de overheid vrijwel dagelijks aan de orde zijn, mo- fen diegenen die in de geluk- ige omstandigheid verkeren subsidie van de gemeente te ontvangen, zich uiterst tevre den prijzen. Er zijn uiteinde lijk genoeg Leidse organisa ties die de afgelopen jaren zwaar werden gekort of waar van de subsidie zelfs in het geheel werd geschrapt De organisatie van Van Leeu wen mag jaarlijks aanspraak maken op een bedrag van 17.000 gulden. Weliswaar is er in de gemeenteraad een dis cussie gaande om deze subsi die stop te zetten maar het is nog maar de vraag of VVD- wethouder Jos Fase een der gelijke maatregel zal tolere ren. Fase kwam immers al eerder op een dergelijk besluit terug. Van Leeuwen echter, heeft de gemeenteraad een argument aangedragen om de subsidie aan de SLB met onmiddellij ke ingang stop te zetten. Or ganisaties die zelf te kennen geven subsidie van de ge meente niet nodig te hebben, verdienen deze ook niet. Al was het alleen maar omdat er in Leiden tal van andere or ganisaties zijn die deze 17.000 gulden wél nodig hebben. Volhouder Zo'n twee weken geleden be klaagde het Leidse CDA- raadslid Dick Van Duijn er zich over dat hij en zijn frac tie door de beide collegepartij en nooit serieus worden geno men. Schriftelijke vragen, worden niet, half, of veel te laat beantwoord, ideeën zon der serieus te zijn overwogen naar de prullebak verwezen of onder PvdA en VVD-vlag een paar maanden later als nog uitgevoerd, constateerde hij teleurgesteld. Zo stelde Van Duijn vorig jaar de gemeenteraad al eens te vergeefs voor werkplaatsen voor werklozen jongeren op te richten. Deze week deed hij opnieuw een poging. Met de moed der wanhoop waar schijnlijk, want zijn idee van vorig jaar wat in de prak tijk neerkwam op het oprich ten van een fietsenwerkplaats in de Kooi die door jongeren bemand zou moeten worden werd door PvdA en VVD geheel volgens de traditie hooghartig van de hand ge wezen. Het zou om verschil lende redenen niet uitvoer baar zijn, kreeg de econo misch expert van de CDA- fractie tot zijn verbazing te horen. Met zijn nieuwe voorstel wil Van Duijn dit keer honderd- vijftig zoals dat heet „kansar me" jongeren ervaring laten opdoen. Drie ton gaat dat de gemeente kosten. Wordt ook dit idee niet geac cepteerd dan weet Van Duijn tenminste echt waar hij aan toe is met de socialisten en de liberalen. En de werkloze jongeren ook.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11