VIDEOFILMEN Gebruik video letterlijk kinderspel Smalfilmen „maar niks"? Dure familiepret, maar wel even wennen De vakhandel ziet geen brood meer in smalfilm; vervan gende video-filmapparatuur vindt om verschillende rede nen maar matig aftrek. Uit de advertentiekolommen is filmapparatuur vrijwel verdwenen. In een gesprek met handelaren worden de voordelen van video-filmen breed uitgemeten ten opzichte van de verdwijnende smalfilm. Voor een groot deel te recht. Maar dat smalfilmen opeens „maar niks" is, zoals een handelaar ons wil doen geloven, gaat toch te ver. Wie weinig filmt kan in deze tijd, waarin smalfilmapparatuur voor „cadeauprijzen" wordt aangeboden, aanschaf van deze filmapparatuur nog steeds overwegen. Ook al is de film zelf duur 25,- per drie minuten. En ook al krijgt men later bij inruil van de apparatuur er geen cent voor terug. corder. Dit naast de camera in het 2000-systeem met losse recorder d^e al enige tijd in de handel is. De kosten zullen elkaar niet veel ontlopen; de koper zal voorname lijk moeten bedenken wat hem het handigst lijkt: een lichte camera verbonden aan een desnoods 23 meter lang snoer naar de (desge wenst ook draagbare) recorder, of een iets zwaardere video-movie met ingebouwde recorder. DUBBELE AANSCHAF? thus ook een recorder nodig is, zal ma al gauw worden opgescheept me „iets dubbelsuit én thuis een reorder. Dat lijkt vervelend en zekr in financiële zin. Maar wie er .et geld voor over heeft, houdt er éts aardigs aan over. Desmalfilmers met hun drie-mi- nufcnspoeltjes, weten wat efficiënt filnen is. Wanneer men de be- schkking heeft over twee of drie uuifilm voor hetzelfde geld, ver- andrt er iets: er wordt film ge makt; geen filmpje. Dat leidt al gauv tot „knippen", wat thuis niet moplijk is. Wel mogelijk is het ovespoelen op een tweede recor- der daar heb je 'm) en wel in elke MET VIDEO WERKEN IS GOEDKOPER DAN MET FILM gewenste volgorde van shot, waar bij ongewenste passages kunnen worden weggelaten op de film zo als die uiteindelijk moet worden. In de meeste gevallen beschikken stationaire videorecorders echter niet over de montage-mogelijkhe den die nodig zijn een goede las te maken, waardoor de beelden niet zo vlekkeloos in elkaar overlopen als bij smalfilm. Philips heeft een eindweegs voor uitgedacht. Zoals elk radiotoestel in principe uit twee delen bestaat: ontvanger met afstemmer (samen de tuner) en versterker, zo bestaat een videorecorder ook uit twee de len: ontvangstgedeelte én afspeler, de recorder. Philips heeft dan ook twee soorten huiskamerrecorders gefabriceerd; een apparaat uit één stuk (de meest gebruikelijke vorm) en een apparaat in deze twee de- De gedachtengang hierachter is dat men eerst thuis zal willen op nemen en weergeven en misschien later op de gedachte komt dat fil men ook wel aardig zou kunnen zijn. Welnu; in dat geval (als er niet zelf wordt gemonteerd) hoeft alleen de camera te worden bijge- kocht, want het recorderdeel dat thuis op de plank staat, kan een voudig worden losgekoppeld en is Het aantal volwassenen dat de voorkeur geeft aan een normaal polshorloge boven een digitaal wondertje dat on der meer de tijd aangeeft, is groot. „Pa begrijpt het niet meerDe jeygd van nu wordt op school al vertrouwd gemaakt met computertaal en de oude zegswijze: „Vraag maar aan pa" wordt in de elektronica al gauw vervangen door: „Vraag maar aan Pietje". Want Pietje van twaalf be grijpt veel eerder dan pa, hoe het nou moet, met al die knopjes en kneepjes. Lag de smalfilmcamera doorgaans vér buiten bereik van kinderhandjes, met de video-camera zal dat anders kun nen liggen. Niet alleen, omdat kinderen van twaalf jaar al zo donders handig met de apparatuur kunnen omgaan, maar ook, omdat het filmmateriaal in feite niets kost: elke opname kan worden gewist, wat met smalfilm niet moge lijk is. Menig huisvader die zich video-apparatuur heeft aange schaft, zal even moeten slikken, als hij die dure camera in handen geeft van zoon of dochter: „Je doet toch wel voor zichtig Maar gelijktijdig zal hij ervaren, dat kinderen van nu hun creativiteit leggen in apparatuur van nu. Waardoor de term „Videofilmen kinderspel" een dub bele betekenis heeft gekregen en in handen van die kin deren een waardevolle. buitenshuis opeens een portable recorder geworden. GOEDKOPE HOBBY Wat voorheen een kostbare grap was, doorgaans voor pa alleen, het smalfilmen, blijkt nu op langere termijn een goedkope hobby te zijn geworden waaraan alle gezinsle den deel kunnen nemen. Na de eenmalige prijzige aankoop van een camera c.q. camera/recorder- combinatie zijn de kosten beperkt tot de aanschaf van (aanvankelijk) een band, waarop vrijwel einde loos kan worden opgenomen. En dit. is niet het enige voordeel bo ven smalfilmen: men ziet onmid dellijk resultaat (op de monitor of in de zoeker), waardoor zelfs Kin deren in letterlijke zin spelender wijs met filmen vertrouwd raken. Het maken van een desnoods drie uur durende huwelijksreportage (mét geluid) is een kwestie van twee tientjes geworden (de band- aanschaf) en zelfs de meest door gewinterde smalfilmer moet toege ven dat de video-camera, in welke vorm dan ook, meer mogelijkhe den biedt De lichtgevoeligheid, niet van de film c.q. band, maar van de camera, is dermate groot geworden dat filmzonnen in vrij wel alle normale gevallen overbo dig is geworden. TOEKOMST Nu en in de nabije toekomst wordt de video-filmer de keus voorge legd: gaat die recorder om de hals of op de schouder?; de cassette zal steeds ook in de huisrecorder pas sen, eventueel met de hulp van een adapter (aanpasser). 8-mm video zal in de toekomst mogelijk een grote rol gaan spelen. Tenslotte is het beeld van hoge kwaliteit evenals het geluid (hifi). Bovendien staat een 8-mm huisre corder op stapel. Of daarmee ook de bestaande ap paratuur het veld zal ruimen, wordt betwijfeld. Albert de Vries, manager tv/video van Philips: „Wat is ingeburgerd, verdwijnt niet zo maar, zeker niet als de in vesteringen hoog waren. Toen de aanstekers op de markt kwamen, werd ook gedacht dat de lucifers wel gauw zouden verdwijnen. Maar ze zijn er nog steeds; en wat is nou helemaal een lucifer?" FRITS BROMBERG Baby op film zetten, terugko men met leuke vakantiefilms, de nieuwe generatie amateur filmers die zich de apparatuur daarvoor nog moet aanschaf fen, komt voor vreemde situ aties te staan. Want om met de conclusie te beginnen: de aanschaf van smalfilmappara tuur (super acht, met of zon der geluid) is financieel erg aantrekkelijk, maar het fil men zelf is een blijvend dure onderneming. Bij video is dat net andersom: de apparatuur is prijzig, maar het filmen zelf kost bijna niets. Waarbij voor op staat dat drie minuten smalfilm ongeveer evenveel kost als drie uur video-film. Toch zijn beide vormen van filmen nog steeds mogelijk. Maar wie zich voorneemt morgen met filmen te begin nen, dient zich goed te reali seren wat hij er met name in de toekomst van verwacht. Wat betreft smalfilm is de keus beperkt en gemakkelijk: met of zonder geluid. Bij video zijn er niet alleen de drie systemen: VHS, Beta of VCC, er moet ook een keus worden gemaakt tussen een losse recorder of een in de camera inge bouwde. Dan zijn er nog eens com- pactcassettes en we kunnen beter nog maar zwijgen over de 8-mm videocamera, die ons in de toe komst te wachten staat. De handel: „Het hele smalfilmge- beuren ligt niet op z'n gat, maar op z'n rug. Dat is afgelopen. Als de apparatuur daarvoor nog voorra dig is, dan gaat die voor cadeau- prijzen de winkel uit". Smalfilmcamera's die een goed jaar geleden nog zo'n tweeduizend gulden moesten opbrengen, zijn thans indien voorradig te koop voor een paar honderd gul den. Maar de films daarvoor, goed voor nog geen drie minuten bewe gend beeld, kosten bijna dertig gulden, aan het eind van dit jaar nog meer. Terwijl videofilm voor minder dan dit bedrag twee tot vier uur beelden verschaft. Maar de apparatuur daarvoor kost drie tot zesduizend gulden en als men dat er al voor over heeft, dan nog is de ontwikkeling hiervan zo on stuimig bezig, dat een jaartje wachten redelijk is. Terwijl sommige foto- en filmza ken alle smalfilmapparatuur al volledig aan de kant hebben gezet, ligt in andere winkels deze appa ratuur op gretige kopers te wach ten. Vooral de geluidscamera's met -projector is griezelig in prijs ge daald; voor sommige „stomme" ca mera's is de prijsverlaging aan zienlijk minder. De handel: „Daar is nog enige vraag naar, zij het mi nimaal". Wie zich, gelokt door deze prijs verlagingen, toch aan nieuwe smalfilmapparatuur waagt, moet zich bedenken dat deze later geen cent meer waard is. Een hande laar: „Elke nu nieuw gekochte smalfilmcamera moet op de dag De nieuwste VHS-camera, het C-model. Om de opgenomen cassette af te spelen zijn geen hulpmiddelen meer nodig. Hij kan zo van de camera in de videorecorder worden gestopt. (Foto: Milan Konvalinka). aankoop al als volledig afge schreven worden beschouwd. We geven er niets voor terug". Maar wie tevreden is met een kwartiertje vakantiefilm per jaar, kan zich verheugen in een hand le camera die relatief weinig kost, weinig weegt en weinig baga geruimte vraagt. Bovendien heeft de vertoning op een groot projec tiescherm nog iets feestelijks en zijn de kleuren opvallend mooi en rm getint; iets dat bij video nog wel eens ontbreekt. VIDEO Toch wordt de filmer van nu ge dreven naar video-filmapparatuur, waaraan grote voordelen vastzit ten, maar ook nadelen. De keuze in systemen is niet alleen alarme rend groot, de ontwikkeling is nog lang niet tot staan gebracht, al lijkt enige rust in zicht te komen. De handel: „Videocamera's met draagbare recorder zullen worden verkocht, tot de camera met inge bouwde recorder algemeen is ge worden. Waarbij het dan nog de vraag is welk systeem zal winnen: de acht millimeter cassette die via camera op televisie thuis kan worden afgespeeld, of de compact sette in het bestaande VHS-sys- teem". Omdat zich op dit gebied nog de nodige ontwikkelingen voordoen, moet de aspirant-filmer een wel bewuste keuze maken, of nog een poosje wachten. Deze keer niet, omdat er nog verbeterde snufjes te verwachten zijn, maar omdat over enkele maanden de camerarecor der algemeen zal worden aange prezen Deze camera met inge bouwde recorder zal vooral wor den toegejuicht door de videofil mer die een dagje in de weer is ge weest met de losse recorder en het woord „draagbaar" met moeite over de lippen kan krijgen. Maar omdat ook de camera-recorder niet licht zal kunnen zijn, zal het gebruik van een goed statief nood zaak zijn. Maar dat geldt de Al i ander ook een kwestie leren omgaan apparatuur. PHILIPS Philips heeft onlangs het bericht de wereld ingezonden, dat nog de eerste helft van dit jaar een carr ra kan worden verwacht waai de normale (huiskamer)-VHS-c; sette past. Dat wil zeggen met g bruik van de normale speelduur van maximaal vier uur. En dat voor ruim twee tientjes, terwijl de camera binnen de vierduizend- guldengrens zou blijven. Ook an dere fabrikanten zijn met verge lijkbare systemen bezig. Lopende ontwikkelingen waarmee de markt niet of nauwelijks wordt lastiggevallen daargelaten, volgt de huidige markt drie hoofdstro mingen: losse of ingebouwde re corder en de 8-mm camera. Wat nu nog is en voorlopig ook zal blijven, is de (relatief) lichte video camera, met een losse recorder, al dan niet met ingebouwde accu voor voeding voor een en ander. Wat voor de hand lag is inmiddels ook ontwikkeld en in de handel gebracht: in het Beta-systeem de bij de camera ingebouwde recor der: de video-movie. Op komst is de ingebouwde VHS-recorder, het meest gebruikte systeem. De camera wordt er hierbij wel compacter op, maar ook zwaarder, al is het gewicht van beide compo nenten tezamen lager dan camera en recorder „los". Opnieuw geldt: er zijn voor- en nadelen aan ver bonden, waarover straks meer Om die voor- en nadelen in één klap op te heffen, heeft Sony een oud stokpaardje van stal gehaald, waarmee Philips eind december 1982 al ophef maakte: de 8-mm vi deocamera. Sony heeft deze came ra-recorder inmiddels op de Ne derlandse markt geïntroduceerd. Philips hanteert al vele jaren de slagzin: „We kunnen alles maken als er maar vraag naar is. Maar er is geen vraag naar dingen die niet te betalen zijn, dus maken we ze niet". Zo eenvoudig is dat nu. Maar moe ten de dingen zo kostbaar zijn? Philips: „In de huidige wereld van de elektronica zijn de stemmen zeer verdeeld Er zijn vele syste men, tfan afspraken komt bijna niets terecht. Iedere fabrikant ver dedigt zijn eigen marktaandeel, heeft er het geld niet voor om het voortouw te nemen. Wij zijn klaar met de ontwikkeling van de 8-mm camera. Zodra de markt zich daar voor leent, gaan we hem achter el kaar maken en aan de man bren gen. De tijd is nog niet rijp; maar die tijd komt wel" Wie met video-thuis vertrouwd is geraakt, is ook vertrouwd met de tamelijk grote cassettes; de appara tuur is bedrijfszeker geworden, men zal er niet gauw afstand van doen voor „weer wat nieuws". Desondanks heeft Sony de gok toch gewaagd met het video 8-sys- teem. Philips daarentegen houdt vast aan het bestaande VHS-systeem en heeft vóór de zomer een camera beloofd, met ingebouwde (VHS)re-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 24