uij wis vciKiijguaanaoiiy viueoö. De nieuwe wereldstandaard voor videocamera/recorders. tm' jjlrT7T1 -rTTT INGESTELD OPGEMAK DE KODAK DISC4000CAMERA van der horst „TIMER" volgens ouderwetse klok FILMS EN DIA'S OP VIDEO NOG STEEDS KWESTIE VAN UIT KIJKEN Beeldplaat veelzijdig in gebruik 127 Elektronika-fabrikanten hebben al ja gezegd tegen Video 8. Alleen is Sony weer eens de eerste. De camera weegt nog geen 2 kilo. Is dus overal moeiteloos mee naar toe te nemen. De CCD opnamechip zorgt, vermogen, voor een nog scherper beeld. De Video 8 cassette is net zo klein als een muziekcassette, maar goed voor 3 uur perfekt beeld. Afspelen kan op elke tv. Zonder aparte videorecorder, want het recordergedeelte zit in de camera ingebouwd. Bij ons kunt u dit mi- niatuurwonder zien en uit proberen. Voor f4.499,-krijgt u 'm kompleet met alle nodige accessoires. Kunt u er di- rekt mee aan de slag. Sony Vergelijk Sony wint. De Panasonic VHS movie! De definitieve doorbraak in portable VHS movie. Nieuw van Panasonic: de unieke videokleurencamera met ingebouwde VHS-recorder. Werkend met de gebruike lijke VHS videocassettes. Vraag naar de speciale introduktieprijs! Leverbaar voorjaar 1985. AQÖQ Reservering mogelijk. '1999a1 speciaalzaak Dorpsstraat 146, 2712 AP Zoetermeer, tel.079-164506 Goudenregenplein 59-64, 2565 GK Den Haag, tel. 070-451989 AALMARKT 12-14-15-16 - Telefoon 071-121782 2311 EC LEIDEN De Nordmende cv 155 video- movie, 'n staaltje van perfektie. Opname- en weergave-apparaat ineen. Bij uw CombiFoto-Vakman ligt een folder voor u klaar. Beperkt leverbaar en reservering mogeiijk. j aCa Kompleet lavvi1 Sony 8 mm video camerarecorder 4499.- en Betamovie 500 P 3995.- Tijdelijk t.m. QQ 30juni wW* Nu hoeft u geen foto meer te missen Want de Kodak Disc 4000 camera regelt alles voor u: filmtransport en belichten. Ook het flitsen doet 'ie automatisch zodat elke foto goed gelukt is. De nieuwe Kodacolor VR disc film zorgt voor 15 prachtige kleurenfoto's. En de ultra-life energiebron staat garant voor jarenlang fotoplezier Wij demonstreren 'm graag voor u. KODAK DISC. DE CAMERA DIE AAN ALLES DENKT Doezastraat 22-24, Leiden, tel.071-124702/143657 het is voor de violist en de visventer, en het komt elke dag in de bus ra ra de krant natuurlijk! Fotoboetiek VAILLANT 138 DEN HAAG tel. 070-802228 HOBBEMASTRAAT 156 - Den Haag tel. 070-802228 FOTO'S ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN IN EEN PAAR UUR KLAAR! v'de0., I lOBQVNl \0iWa\ Nog steeds, en dat zal nog wel lange tijd zo blijven, levert de werking van de „timer", waarmee bij videorecorders programma's voor automa tisch inschakelen worden ingesteld, voor velen problemen op. Dit komt mede doordat de functies niet in het Nederlands zijn aangegeven, de hele terminologie is „ondoorzichtig" en voor een ieder niet altijd even „logisch". Het is dus niet verwonderlijk, dat er vaak iets misgaat. In de praktijk, zeker in het begin, wordt dan ook de „timer" ingesteld met de gebruiksaanwijzing in de hand. Zelfs dén is de verrassing groot als naderhand blijkt, dat alle handelingen ook inderdaad goed zijn ver richt Wat is namelijk vaak het geval? Velen denken, dat zoals bij een „ouder wetse" klok (die met wijzers dus), na twaalf uur de middag of de volgen de dag begint. De „digitale" klokken laten de uren zien van 1 tot 24. Wanneer per ongeluk te lang of te vaak op het betreffende knopje wordt gedrukt bij het instellen van de „start"- of „stoptijd" en de 24 uurs aanduiding gepasseerd wordt, houdt dit niet in, dat de volgende dag op de display verschijnt of ingesteld wordt. De dagen moeten altijd apart ingesteld worden. Dit is slechts één van de denkbeeldige, mogelijke ver gissingen die, vooral als er niet geregeld mee wordt gewerkt, gemaakt kunnen worden. Bij Sony heeft men dit „probleem", dat zeker veel ouderen vaak af schrikt, onderkend. Men construeerde een uiterst eenvoudige wijze van programmeren, die echt geen enkel probleem oplevert. Helaas is dit unieke systeem niet op elk type videorecorder aangebracht, alleen op de „SL 80". Waar ging men van uit? Een terugkeer naar de „ouderwetse" klok zou de minste vergissingen geven. Aldus heeft men in de afstands bediening de oude klok met wijzers, althans een wijzerplaat die vertrou wen wekt, toegepast. Na het openen van een dekseltje ziet men twee wijzerplaten. Eén voor de uren, één voor de minuten. Het is mogelijk maximaal vier programma's in te voeren, maximaal 14 dagen vooruit. Na de „urenschijf" op de gewenste tijd te hebben ingesteld, van 1 tot 24 uur en daarna de minutenknop, wordt de starttijd van het programma, dat automatisch opgenomen moet worden (dit laatste hebt u tevoren ge kozen), bij het drukken op het knopje: „execute" overgeseind naar de recorder en daar in de „timer" opgeslagen. Alle benodigde gegevens, de in- en uitschakeltijden seint u, terwijl u de afstandsbediening richt op de recorder, door. Geen gepriegel meer met miniknopjes achter de klepjes: makkelijker kan het eenvoudig niet. Het toppunt van bedieningsgemak. Dia's en smalfilms kunnen geweldige herinneringen zijn aan geslaagde vakanties of momenten uit voorbije jaren. Maar wie die beelden één of meer keren heeft bekeken, houdt het meestal wel voor gezien. De kleurige positief- -films verdwijnen in een kast of een doos en komen zelden meer te voorschijn. Wie het verleden op beeld toch af en toe wil laten herleven, voelt die lust al snel weer bekoeld bij de gedachte aan de rom mel in de kamer: het te voor schijn halen van de projector, het opzetten van het projec tiescherm, de spaghetti-ach- tige wirwar van draden en snoeren. Dat is allemaal niet meer nodig, nu steeds betere mogelijkheden bestaan om al die dia's en films op videoband te lateg overzetten. Wat is er tenslotte makkelijker dan een cassette in de videorecorder te doen en de gefilmde vakantie of de gefotografeerde huiselijke tafe reeltjes op televisie nog eens te be leven?. Geen rompslompen ook hier dient het gemak de mens. Was er enkele jaren geleden nog alle reden om min of meer teleur gesteld te zijn over het eindresul taat, nu leveren professionele be drijven over het algemeen een aanzienlijk betere kwaliteit. De prijs blijft echter t'an adres tot adres sterk uiteenlopen. Het is daarom nog steeds een kwestie van goed uitkijken welk bedrijf Oei, oei, had ik ze nou maar op vid wordt ingeschakeld. Bij gebrek aan recente testresultaten hier ligt een duidelijke taak voor video* bladen en de Consumentenbond kan men het beste afgaan op erva ringen van vrienden en kennissen. Een van de professionele bedrij- laten overzetten ven die alom goede kritieken oogst, is Zonneveld Videoproduc ties aan de Sijtwinde 135 in Noot dorp (telefoon 01731-8860). De 37- jarige Robert Zonneveld over zijn aanpak van „overschrijven" en de mogelijkheid voor de consument om dit karweitje zelf te klaren. „Wil je het zelf doen, dan heb je een videorecorder nodig, een kleu- ren-videocamera en een zoge noemd glasscreen (een volgens een speciaal procédé vervaardigd mat glazen projectiescherm). Met de projector projecteer je het beeld op het glasscreen en met de videoca mera neem je die beelden weer op. Het is niet alleen een fikse inves tering van meer dan vijfduizend gulden, het blijft natuurlijk fröbe len. Zo ben ik ook begonnen. Het nadeel is dat er onscherpte ont staat, omdat je tweemaal via een lens projecteert en weer opneemt". Het probleem van onscherpte hoeft de consument bij Zonneveld niet te verwachten, zegt hij zelf. Hij beschikt over professionele ap paratuur van enkele tienduizen den guldens. Bij het overzetten van smalfilm maakt hij gebruik van een prisma op de videocamera in plaats van een lens. Het beeld wordt rechtstreeks op dit prisma geprojecteerd. Door de uitermate geringe afstand (4 a 5 centimeter) blijft het beeld kleurrijk en gesto ken scherp. Met dia's werkt hij wel via het glasscreen. „De men sen zijn over het algemeen tevre den. Is dat niet zo, dan doe ik het over", zegt Robert Zonneveld. De Nootdorper zet de hem aangebo den beelden niet klakkeloos over op video. Hij brengt desgevraagd orde in de beeldenchaos, maakt de films schoon en knipt er eventueel overtollig beeldmateriaal uit. Du ren de filmpjes bij elkaar langer dan een half uur, en zijn ze inder tijd zonder geluid opgenomen, dan voegt hij er zelfs achtergrondmu ziek aan toe. Robert Zonneveld vraagt voor zijn werk 1,25 gulden per minuut, ex clusief de kosten van de video band. Bij menig bedrijf kost dit zelfde karwei al gauw het dubbele. Zonneveld: „Eigenlijk zou ik dat ook moeten doen, maar dan komt er geen mens meer". De „beeldplaat" verovert gaandeweg meer terrein. Ofschoon het voor de gewone gebruiker nog niet mogelijk is zélf opnamen te maken zoals dat bij de videorecorder wél kan, schijnt er een grote groep gebruikers te ontstaan, die totaal geen behoefte heeft aan het vastleggen van TV-pro- gramma's, maar die zo nu en dan een film wil bekijken en daarbij verze kerd wil zijn van de allerbeste beeld- en geluidskwaliteit. Het beschikba re (speel)filmrepertoire omvat honderden titels van bekende films in elk genre. Ook complete opera's, balletten e.d. zijn beschikbaar. Zo'n beeldplaat heeft in de zogenaamde „langspeel' -versie een speel- duur van ongeveer één uur per kant. Samen met het beeld worden twee geluidskanalen vastgelegd. Verder geen extra informatie zoals dat wél kan bij de zogenaamde „actieve" beeldplaat. De speelduur per kant is daarbij ongeveer 36 minuten. Het is echter wel mogelijk alle afzonderlij ke beelden, en dat zijn er ongeveer 50.000 per plaatzijde, met een even tueel op het beeldscherm „stilstaand" beeld te bekijken door via de af standsbediening bijvoorbeeld het gewenste paginanummer „op te roe pen" en beelden in variabele „slow-motion" te bekijken. Versnelde weergave tot honderd keer kan eveneens (een en ander zowel voor- als achteruit). Indeling in hoofdstukken kan uiteraard ook. Het bekijken van stilstaan de afzonderlijke beelden, welke binnen enkele seconden beschikbaar zijn heeft zijn toepasing gevonden in combinatie met informatiesyste men zoals „Viditel", waarbij het weer mogelijk is gegevens welke opge slagen zijn in een centrale computer ergens in Nederland, via een tele foonverbinding en een aansluiting door middel van een „modem" op uw TV-toestel in de huiskamer of elders zichtbaar te maken. De koppeling met een beeldplatenspeler biedt de mogelijkheid al die gegevens te illu streren met beelden. Reisbureaus of warenhuizen, enzovoort, kunnen hun aanbiedingen zichtbaar maken aan de client via beeldplaten: voor de aanvullende informatie, zoals prijzen en aan verandering onderhevi ge gegevens of kenmerken is „Viditel" beschikbaar, waar la minute mutaties verwerkt kunnen worden. Ook voor archiefsystemen is de beeldplaat uitermate goed te gebruiken. Ingenieursbureaus bijvoorbeeld die vaak honderdduizenden (of meer) tekeningen dienen te bewaren en die soms snel beschikbaar moeten hebben, kunnen zo'n 45.000 tekenin gen op één plaatkant vastleggen en binnen tien of twintig seconden te rugvinden. Daartoe moeten eerst alle tekeningen „gefotografeerd" wor den en omgezet in digitale signalen. De originele tekeningen kunnen na derhand door middel van een „plotter" weer worden gereproduceerd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 22