Zoetermeer legt ziji? bedrijven in watten Hoofdverpleger De Terp heeft nergens spijt van Goed jaar voor Bloemenveiling Westland DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. D I I CeicbeSouwi/nt- brieuen lezers Topsurfen onder de vuurtoren mm Winnend debuut Another Moon ft |tc BINNENLAND CeidacGoiucwi DONDERDAG 23 MEI 1985 PAGINfljjR DEN HAAG „Op de mo menten dat de huisarts tot eut hanasie besloot, was ik het daar volledig mee eens. Er was sprake van een uitzichtloze en mensonterende situatie. Ik sta nog steeds achter die beslissin gen", aldus de 32-jarige Haagse hoofdverpleegkundige van het verzorgingstehuis De Terp. Hij werd op 11 maart gearres teerd, verdacht van betrok kenheid bij een strafbare vorm van levensbeëindiging bij ten minste zes bejaarden. De afge lopen twee maanden stonden in het teken van isolatie en ondervraging. „Ik had nooit verwacht dat euthanasie op deze manier kon worden uit gelegd". „Ik ben nu wel vrijgelaten, maar officieel heeft de officier van justitie nog altijd verden kingen tegen mijvertelt John. Zijn verloofde, die zicht baar onder de spanningen van de laatste weken heeft gele den, luistert aandachtig mee naar zijn relaas. „Eigenlijk had ik verwacht dat de raadkamer me wel zou ontlasten, maar dat is niet gebeurd. In hoever re ik uiteindelijk word ver dacht van medeplichtigheid, hangt vooral af van de officier van justitie". Maar het kwaad is volgens de hoofdverpleegkundige al voor het grootste deel geschied. „Zowel maatschappelijk als fi nancieel ben ik al veroordeeld. Ik ben zo afschuwelijk afge schilderd en justitie heeft zich door al die verhalen laten mis leiden", meent hij. „Ze dach ten dat ze een tweede Frans H. te pakken hadden. Een kanjer van een baars, maar achteraf bleek het nog niet eens 'n blin- Frustratie Op dit moment zit alleen de betrokken huisarts nog vast. Hij heeft toegegeven zes onge neeslijk zieken een dodelijke insuline-injectie of morfine te hebben toegediend. De gerech- „VOORLOPIG VRU MAAR TOCH AL VEROORDEELD" telijke onzekerheden die aan dergelijke medische ingrepen kleven, beschouwt de hoofd verpleger als zijn grootste per soonlijke frustratie. Soms krijgt een arts die euthanasie pleegt het gelijk aan zijn zijde, „maar als er ook maar één klein procedurefoutje wordt begaan, dan wordt er ineens over moord of doodslag ge sproken. Een gerechtelijke dwaling", noemt John dat. Er zijn naar zijn weten vier si tuaties in De Terp voorgeko men waarbij gesproken kan worden van actieve euthanasie door middel van toediening van insuline. Alleen de huis arts en de leiding van de ver pleging waren hiervan op de hoogte. De patiënten in kwes tie varieerden in leeftijd van 76 tot 92 jaar en waren volgens John ongeneeslijk ziek en ster vende. Ondanks dat zij in coma verkeerden, leden zij volgens de waarneming van de huisarts veel pijn. John: „Ik hulpverlener aan het iemand staat die in coma ligt, kun je alleen afgaan op uiter- T 9c»pr lijke symptomen. Pijn is altijd subjectief te beoordelen, maar als een patiënt ligt te kreunen en te draaien is het vrij duide lijk dat zo iemand het zeer on aangenaam heeft". dat de huisarts als eerste het voornemen uitte om het leven van de bewuste patiënten te beëindigen. Twee keer was hij zelf aanwezig bij de uitvoering daarvan. John verdedigt zijn loyale steun aan de huisarts met de stelling dat iedereen het recht heeft om op een menswaardige manier te ster ven. In drie van de vier situa ties werd de dodelijke dosis in suline toegediend na overleg met de familie. De verpleeg kundige herinnert zich één ge val waarbij dat mogelijk niet is gebeurd. Daarnaast is tijdens het politie onderzoek nog een geval be kend geworden van een be jaarde in De Terp die in een stervenssituatie verkeerde en insliep na toediening van een te hoge dosis morfine. „Het motief om morfine toe te die nen was om de pijn te bestrij den", aldus John. „Voor mij als hoofdverpleegkundige is het moeilijk in te schatten wat nu precies teveel is en wat niet' Menswaardig Die gevallen waarbij de huis arts tot actieve euthanasie be sloot.. omschrijft broeder John als noodsituaties. Uit zijn re laas komt verder naar voren Op 11 maart van dit jaar werd John plotseling gearresteerd. „Het was om kwart over ze ven in de ochtend. Er stond een heel legertje agenten met walkie-talkies in de straat. Dat schijnt er bij te horen. Mij werd alleen gezegd dat ik werd verdacht van valsheid in geschrifte". Het enige dat John naar eigen zeggen heeft gedaan, was het invullen van personalia op de overlijdens verklaringen; geen ongebrui kelijke gang van zaken. „Ner gens staat mijn handtekening". Zijn arrestatie schriift John volledig toe aan de laster en verdachtmakingen van vier ex-medewerkers die De Terp uit onvrede hebben verlaten. De spanningen in het tehuis namen snel toe toen de staf, onder leiding van de broeder, tijdens een interne vergade ring het functioneren van de directie ter discussie stelde. John beschuldigt de algemeen- directeur nu van een „bizarre reactie" daarop, door de politie in te lichten over vermeende spanningen tussen het perso neel en zijn persoon en tal van verdachtmakingen over dief stallen. Kort voor zijn arresta tie maakte de hoofdverpleeg kundige tegenover een collega de opmerking: „Ik heb de in druk dat ze me kwijt willen". John houdt dezelfde club van ontevreden ex-medewerkers verantwoordelijk voor het af leggen van allerlei belastende verklaringen tijdens het poli- tie-onderzoek en later tegen over de pers. Hij is ervan overtuigd dat hij geen negen weken had vastgezeten als de gebeurtenissen in De Terp door justitie op een wat meer zakelijke manier aan de media waren voorgelegd. Erg gecho queerd was de hoofdverpleeg kundige vooral over het ver haal dat een ex-medewerkster op 17 april jongstleden in Het Binnenhof deed. Hij over weegt de bewuste groep ex- medewerkers van het tehuis te Bijna zes weken lang werd de broeder van De Terp volledig van de buitenwereld afgeslo- teif. Zelfs zijn verloofde mocht geen bezoekje brengen en brieven werden pas overhan digd nadat zij op hun inhoud waren bestudeerd. „Je voelt je op een gegeven moment ge woon een gevangenisboef". In de laatste weken van zijn de tentie stelde het verhoor naar zijn eigen zeggen nauwelijks iets voor. „De laatste maand ben ik bij elkaar nog geen drie uur ondervraagd". Een pluspunt van de Terp-af faire hoe bitter dat ook mag klinken is volgens John dat er nu voor het eerst serieus over de rol van de verpleeg kundige in euthanasie-kwes- ties wordt gesproken. Tot nu toe beperkte die discussie zich steeds tot de relatie tussen de arts en de patiënt. „Nooit wordt er gesproken over de hulpverlener die dagelijks aan het ziekbed van een patiënt staat. Ook zijn rol is belang rijk". De voorlopig op non-actief ge stelde hoofdverpleger is erg onzeker over zijn toekomst. Het liefst wil hij zo snel moge lijk weer aan de slag in De Terp. „Als ze mij niet terugha len zou dat alleen maar een bevestiging zijn van de flau- wekul-verhalen die over mij zijn uitgestort. Ik heb altijd dag en nacht klaar gestaan voor De Terp en weet dat de bewoners veel om mij geven. Ik wil knokken voor mijn vak, waar ik veel liefde voor heb". Of hij daarbij kan reke nen op de steun van het be stuur van De Terp is de vraag. Voorzitter L. Smits is niet be reid tot het geven van welk commentaar dan ook, zolang het justitieel onderzoek naar de verdachte sterfgevallen in het Haagse tehuis nog niet is afgerond. NICO MOKVELD LOEK MOOR Zorg over stabilisatie afzet West-Duitsland HONSELERSDIJK De Bloemenveiling Westland heeft een goed jaar achter de rug. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag over 1984. In december werd op feestelijke wijze het miljard omzet gepasseerd, de werkgelegenheid groeide met zeventig for matieplaatsen, Werken op Niveau (waarschijnlijk de grootste koelcel ter we reld) wordt binnenkort in gebruik genomen en men ging onder meer een leve ringscontract aan voor een nieuwe (digitale) telefoon centrale. Het miljard aan omzet werd bereikt door een stijging van 11,46 procent. De aanvoer van planten nam in 1984 met 18,72 procent toe, terwijl toch nog een prijsstijging van 2,85 pro cent werd behaald. De snij- bloemenaanvoer, waarvan chrysanten, freesia's en de ro zen het grootste aandeel, groeide met 6,42 procent. De prijzen stegen met ruim 3,7 procent. Voorzitter M.J. Vare kamp sprak overigens wel zijn zorg uit over de stabilisatie van de export van bloemen naar West-Duitsland. Deze grootste afzetmarkt nam het afgelopen jaar niet meer bloemen af dan in 1983; wel steeg de afzet van planten. Va rekamp zei namens het be stuur te overwegen een pro motiecampagne te starten ge richt op Duitsland, maar ook op de Nederlandse consument, die volgens de Bloemenveiling wel wat vaker een bloemetje in huis mag halen. De afzet in Frankrijk steeg met 24 pro cent, in de Verenigde Staten met maar liefst 56 en in Enge land met 23 procent. Door een groeiende aanvoer, een voortschrijdende uitbrei ding van het gebouwencoplex en de ingebruikneming van een vijfde veilingklok, kon ook de werkgelegenheid met 70 formatieplaatsen toenemen. In totaal werken op de bloe menveiling 754 mensen. Extra werkgelegenheid en nieuwe uitbreidingen van het gebouw tot aan 1990 zijn de gevolgen van de verwachting dat de aanvoer verder zal stijgen en de omzet naar de twee miljard gulden oploopt. Werken op Niveau, waarschijnlijk de grootste koelcel ter wereld (voor de koeling is alleen al 8500 kilo ammoniak nodig) wordt over enige tijd officiëel in gebruik genomen. 'hi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- Schuttersveste Als ongeveer tien jaar geleden de Churchilllaan was doorge trokken naar de A4, zou er nu veel meer belangstelling zijn voor dit uniek ontwikkelde za kencentrum 'Schuttersveste'. Iedere zakenman die per auto uit de richting Rotterdam of Utrecht komt, moet zich nu met veel knelpunten door de oude binnenstad wringen om het Schuttersveld te bereiken. Hoofdwet in de economie is nog altijd een 'goede bereik baarheid'. Die zou voor het Schuttersveld optimaal wor den indien de Churchilllaan alsnog werd doorgetrokken naar de A4 met een aquaduct onder de Vliet. De Lammebrug zal bij de te verwachten opleving van de economie ook een groeiend ziektebeeld vertonen in het toenemende verkeer en de op leving van het eens zo rijke Leiden in de weg staan. F.C.J. Deppe Leiden Bij Batavus 135 banen op de tocht HEERENVEEN Bij Batavus Intercycle BV te Heerenveen staan 135 banen op de tocht. Hoewel het marktaandeel in het eerste kwartaal van 1985 is gestegen is een reorganisatie noodzakelijk vanwege de afne mende vraag naar fietsen en een toenemende concurrentie op de binnenlandse markt. Dat heeft de directie vanmorgen het personeel meegedeeld. Mede op grond van een onder zoek dat het adviesbureau McKinsey heeft verricht, is besloten tot de ingrijpende re organisatie. Eind 1986 zullen naar verwachting bij het Frie se bedrijf na uitvoering van de plannen nog zo'n werkzaam zijn. Bedrijvigheid afgenomen DEN HAAG De industriële produktie is in het eerste kwar taal van dit jaar met 0,5 procent gedaald ten opzichte van het laatste kwartaal van 1984. Het is voor het eerst sinds het derde kwartaal 1982 dat een daling van de industriële produktie op kwartaalbasis optreedt, aldus CBS-gegevens. Vooral in januari en februari nam de bedrijvigheid af. In maart nam het volume van de produktie weer toe. Ten opzichte van het eerste kwartaal 1984 steeg de produktie in de eerste drie maanden van 1985 met 3 procent, een stijging die lager was dan die in de andere kwar talen van 1984. Internationaal jeugdtoernooi bij FC Lisse LISSE De voetbalvereni ging FC Lisse houdt zaterdag en zondag in nauwe samen werking met de stichting Euro Sportring een internationaal jeugdtoernooi. Plaats van han deling is het Lissese sportpark Ter Specke waar niet minder dan 16 A-juniorenteams uit verschillende europese landen zullen verschijnen. Het toer nooi maakt deel uit van een reeks van tien kwalificatie toernooien, die in zeven ver schillende europese landen wordt afgewerkt. De finale zal dit jaar eind juni in Amstel veen worden gehouden. Blad voor Leidse afgestudeerden LEIDEN „Leidraad" is de naam van een nieuw blad dat door de Leidse Universiteit wordt uitgegeven. Het blad verschijnt een maal in de drie maanden en richt zich speciaal op de afgestudeerden van de Rijksuniversiteit Leiden. Het eerste nummer wordt vanmid dag door de voorzitter van de redactiecommissie, mr. J. Knook, aangeboden aan de voorzitter van het Leids Uni- versiteits Fonds, mr. P. Cleve- ringa en aan de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, mr. K. Cath. Alle afgestudeerden van de Leidse universiteit ontvangen het blad gratis tot mei 1986. Dit wordt mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van het Universiteits Fonds. VERANDERT DEMODE NOG ZO SNEL. DE KRANT. DIE ACHTERHAALT HAAR WEL. SCHEVENINGEN Olympisch kampioen Stephan van den Berg en Olaf van Tol zijn aan staande zaterdag, zondag en maandag (aanvang 10.30 uur) de grote trekpleisters tijdens de der de wedstrijdreeks van de Holland Surf Pool voor de kust van Scheveningen. Van den Berg is niet meer bang voor de ervaren brandingsur fers, hetgeen hij afgelopen weekeinde bewees door alle onderdelen tijdens de wedstrijden Vrouwenpolder te winnen. De Noordhollangpj was daarvoor nog in Japan waar hij deeln,n(je aan wedstrijden voor de World Cup. In Lfman Pinksterweekeinde komen onder de vuurto^ de van Scheveingen ook in actie Europees kanfjer c pioen Paul Jansen en Nederlands beste vro.f Mei Martine van Soolingen. (voet evena stek NIEUWE WERKNEMERS EERDER EEN HUIS, DERDE HOTEL IN GROEISTAD lakte kerwi en de ker d [eëind d «J Rn ZOETERMEER „Zoe termeer moet haar imago van hoge prijzen en tarie ven kwijt. Er moet wor den gestreefd naar een zo flexibel mogelijk grond- uitgiftebeleid, waarin meer ruimte is voor de wensen van de betrokken bedrijven". Dat staat te le zen in een rapport van de gemeente Zoetermeer, dat vanmiddag door burge meester H. Hoekstra van de groeikern openbaar is gemaakt. „Een beeld van een vestigings plaats" heet het rapport. Het is een onderzoek naar het imago van Zoetermeer bij het plaat selijke bedrijfsleven. De pre sentatie van het rapport valt samen met een evenement dat drie dagen duurt, waarin Zoe termeer als vestigingsplaats centraal staat. Op initiatief van de gemeente Zoetermeer en in samenwer king met de Raad voor Handel en Industrie, zijn de afgelopen zomer tachtig bedrijven en in stellingen schriftelijk bena derd met een vragenlijst. Het doel van het onderzoek was, te weten te komen welke facto ren bij het plaatselijk bedrijf sleven de doorslag hebben ge geven om zich in Zoetermeer te vestigen en ook hoe men deze stad nu ervaart als vesti gingsplaats. Door 72 bedrijven werd antwoord gegeven. Van de ondernemingen is twintig procent in Zoetermeer opge richt en gehuisvest op de hui dige plaats. Bijna een zelfde percentage is tussen 1976 en 1984 verplaatst binnen Zoeter meer. Vijfenvijftig procent van de bedrijven heeft zich vanaf 1976 in Zoetermeer ge vestigd. Bijna twee derde hier van is afkomstig uit de Haagse agglomeratie. De andere be drijven komen uit de agglome ratie Rotterdam en de rest van de Randstad. Verplaatsing Gebrek aan uitbreidingsmoge lijkheden is volgens het rap port de belangrijkste reden waarom bedrijven zich hebben verplaatst. Ook de ongeschikt heid van het pand speelt een rol bij die beslissing. Vervol gens worden problemen met bereikbaarheid, parkeren, la den en lossen genoemd. Deze aspecten spelen vooral een rol bij bedrijven, die zijn ver plaatst vanuit Den Haag. Ook bedrijfsreorganisatie en vooral de centralisatie van voorheen verspreid gelegen delen van het bedrijf, wordt diverse ma len als reden voor verplaatsing genoemd. Naar verhouding komt dit veel voor bij bedrij ven en instellingen die afkom stig zijn uit de randgemeenten van de Haagse agglomeratie en andere delen van de randstad, aldus het rapport. Als redenen voor bedrijven om zich juist in Zoetermeer te vestigen, wordt vooral de be reikbaarheid per auto als een positieve factor genoemd door 56 procent van de geënquê teerden. Veel heil in de ruimte en mogelijkheden dm een ei gen gebouw neer te zetten zag 47 procent. De ligging ten op zichte van cliënten en leveran ciers en de ligging ten opzichte van de grote steden was voor veel bedrijven tenslotte ook een goede reden om naar Zoe termeer te komen. Hoge prijzen Het ervaren van een betrek kelijk hoog prijsniveau van grond en opstallen, de vrij hoge tarieven van gemeentelij ke belastingen en de onvol doende geschikte opvangmo- nder ex); Boys gelijkheden van bezoekers hotels en restaurants pleit. tegen Zoetermeer als ver gingsplaats. Ook het aanbod van technisch schoold personeel en het breken van voldoende „bre^® J beroepsonderwijs, zoals middelbare technische scho 19; evenals het geringe aantf van culturele voorziening werkten negatief op de grdn.aa? kern als vestigingsplaats. P1 Daar wil de gemeente nu f.T een en ander aan gaan dot^9 Zo moeten bestaande contfl ten tussen gemeente en drijfsleven intensiever wr den. Via een regelmatig uitfc brengen nieuwsbrief moet f bedrijfsleven op de hoof11* worden gebracht van actu(, ontwikkelingen, zoals het a bod van nieuwe bedrijfsterif nen - en ruimten en c te verlaging van grondprijz? in het industriegebied L^ singhage. Ook streeft de gemeente na'-. Er een betere samenwerking tf'Pj"6 sen bedrijfsleven en ondipi"e wijsinstellingen. Bekek|nt wordt of nieuwe medewerk* beë' van gevestigde Zoetermee* f'n bedrijven voorrang kunn(erw krijgen bij het toekennen vj een woning. Aan het tek<i aan hotels, restaurants en cjfrfe turele voorzieningen, zal wT den gewerkt. De gemee^EM/ spreekt hier over een tweehg hotel in het stadscentruidag waarvoor de plannen al langde I bestaan, maar ook over e<>fare derde hotel. ring Vandaag, morgen en overmo Er gen voeren tal van prominei uur ten het woord. Zo was al ee var der vandaag de voorzitter v^t v< het Nederlands Christelijvorc Werkgeversverbond, de hejen S.J. van Eijkelenburg aan hflet woord en zal morgen ond<den anderen de staatssecretarjbov van financiën, mr. A.E. Kt ning spreken. [u-v WASSENAAR De tweejarige volbloeds kwamen gisteren voor het eerst op de Wassenaarse renbaan Duindigt in actie. Uit de stallen kwamen de berichten dat Another Moon met Mario van Gisteren (uit de training van Henk van der Kraats) over de 1000 meter niet zou kunnen verliezen. Nu moet men bij zo'n eer ste optreden altijd de nodige reserve in acht nemen. Maar Another Moon, een bruine merrie, kreeg veel vertrouwen en won tegen een winnende cote van /T,50. Blijft de vraag of Another Moon ook had ge wonnen als Hemingway goed was vertrokken. Toen de startboxen open sprongen miste deze hengst handen van Terry Cain de start, maar werd toch nog tweede. Met belangstelling wachten de renliefhebbers een tweede ontmoeting tussen deze paarden af. LEIDEN Bij ASC en War- munda zullen tijdens de pink sterdagen een tweetal zaal- voetbaltoernooien op het veld worden gehouden. Op het veld aan de Oegstgeestse De Kem- penaerstraat vindt dat, ooit door SV Krant opgestarte, lu diek bedoelde evenement voor de zevende keer plaats. Vijf tien teams zullen op eerste pinksterdag acte de presence geven. In Warmond is men „pas" aan de tweede uitvoering toe. Daar Zaal - veld - toernooien bij ASC en Warmunda staat echter wel tegenover dat het over meer velden beschik kende, nu 40 jaar bestaande Warmunda 48 teams van 18 verenigingen heeft uitgeno digd. De Warmondse club houdt haar toernooi op tweede pink sterdag. Ongewenste intimiteiten ook bij ambtenaren DEN HAAG Voortdurend dubbelzinnige en schunnige opmerkingen en gebaren, on nodig lichamelijk contact. Deze ongewenste intimiteiten, waarvoor enkele werkgevers zich bij de rechter hebben moeten verantwoorden, ko men ook op de ambtelijke werkvloer nogal eens voor, constateert het personeelsblad Van 300 deelnemers aan een gemeentelijke bijeenkomst over emancipatie verklaarde bijna tien procent, 24 vrouwen en vier mannen, dat zij zelf in hun werk wel eens te maken hebben gehad met ongewenste intimiteiten. Slechts vijf van hen hebben dat „ergens" ge meld. Zeven hielden liever hun mond en zestien zouden niet weten waar zij met hun klacht terecht kunnen. Ook de helft van de ambtenaren die geen last hebben gehad van intimiteiten tast daarover in het duister. Het unieke Surfgdme is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eilanden, 3 boeien, 1 windpijl, 1 start/finish, 15surfcards, 1 dobbelstee/ en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakt in een •handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaald; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: n kwartaal O automatisch per maand [j jaar Stuur het Surigame naar NAAM: POSTCODE:PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidae Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). CcdelNZ S!

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16