SJeldócSomatit^ chade van strenge inter blijft beperkt ;ot enkele tientjes STAD OMGEVING ALLER LEIIDS) Anton Wytenburg van hulpkok in Minerva tot burgemeester in Canada 'amen AK-drama komt met saaie kermisdraak DONDERDAG 23 MEI 1985 PAGINA 13 nsumentenraad EBR tg meedenken EN De binnenkort op te richten consu- »nraad van het EBR mag slechts meeden- jiet de directie van het bedrijf over te ne- besluiten. Het is niet de bedoeling dat de mentenraad de algemene raad van het het hoogste orgaan van het energiebe- gaat adviseren. Evenmin wordt de alge- raad op de hoogte gesteld van de bevin- p van de consumentenraad. Voor deelna- de consumentenraad is reeds een aantal isaties benaderd. Het zijn onder meer Jozenorganisaties, vakbonden, vrouwenor- jties en het Leidse komité Vrouwen in de nd. De consumentenraad moet 15 perso- laan omvatten en komt onder voorzitter- te staan van een lid van de directie. Meisje mishandeld door ex-vriend LEIDEN Een 18-jarig Leids meisje is rond mid dernacht in een woning aan de Tesselschadestraat mishandeld door haar ex-vriend. De man ver nielde een ruit, drong de woning binnen en ran selde het meisje af. Zij liep een bloeduitstorting in het gezicht en diverse blauwe plekken op. De man zou boos zijn omdat de verkering uit is. Hij is nog niet aangehouden. Er is aangifte van mis handeling gedaan. Man steekt vrouw in been LEIDEN Een 20-jarige Leidse vrouw werd gisteravond rond elf uur in café Agora aan de Oude Vest door een 25-jarige Leidenaar met een mes in haar bovenbeen gestoken. Zij is met een 4 centimeter lange wond naar het AZL ge bracht. Haar vriend liep een bijtwond op en te vens werd zijn bril vernield en twee banden van zijn auto lekgestoken. De dader is aange houden. De vrouw zat in het café en zou zijn beledigd. Daarop pakte zij de telefoon en belde haar vriend. Nog tijdens het telefoongesprek drukte de 25-jarige man een brandende peuk in haar gezicht. Toen de vriend arriveerde ont stond er een gesprek, maar vervolgens liep de 25-jarige man naar de vrouw en stak haar in haar been. Daarop ontstond een vechtpartij, die door cafébezoekers werd beëindigd. De 25-jari- ge man stak de autobanden nog lek, maar dat weerhield de vriend er niet van naar het poli tiebureau te rijden. Prof Klein naar Leiden LEIDEN Na 25 jaar werkzaam geweest te zijn bij de Erasmusuni- versiteit, vertrekt de historicus prof. dr. P.W. Klein binnenkort naar de Universiteit van Leiden. Hij wordt als een van de 'smaak makers' van de economische facul teit van de Erasmusuniversiteit be schouwd. De Erasmusuniversiteit heeft dat bekend gemaakt in haar universiteitsblad 'Quod Novum'. Prof. dr. Klein zal wel betrokken blijven bij de korte opleiding Ja- pankunde die het nieuwe universi teitsjaar in Rotterdam van start gaat. Hij was een van de initiatief nemers tot deze studie. BR: ENERGIEREKENING NIET EXTEEM HOOG d^EIDEN De gevolgen n de afgelopen strenge linter voor de verbrui- lim Jgrs van gas en elektrici- |it blijven beperkt tot ikele tientjes op de irlijkse afrekening van verbruikte energie, t heeft het Energiebe drijf Rijnland (EBR) be- jpkend. ilgens het EBR gaat het ;r om een gemiddelde. Het goed mogelijk dat verschil- nde gebruikers boven dit edrag uitkomen. Het EBR 1ndt het niet nodig om hier- bor een aparte koudetoeslag I het leven te roepen zoals is ^vraagd door het Leids Co- Hi\Vé Vrouwen in de Bijstand, ■^■anneer verbruikers in de i^foblemen komen, kunnen ■j een betalingsregeling bij i H?t energiebedrijf aanvragen. Het EBR is momenteel met Leidse sociale dienst in verleg over de oprichting an een sociaal fonds. Het is e bedoeling dat vanuit dit >nds schuldsanering van articuliere verbruikers laats vindt. Schuldsanering was tot op heden bij het EBR slechts mogelijk bij groot-af nemers. De algemene raad van het EBR heeft gisteravond vast- Prijs elektriciteit opnieuw verlaagd LEIDEN De prijs van elektriciteit wordt met terugwerkende kracht vanaf 1 januari van dit jaar met een halve cent per Kwh. (5 procent) verlaagd. Hiertoe besloot de alge mene raad van het Energiebedrijf Rijn land gisteravond. Ge tracht zal worden deze verlaging volgend jaar te handhaven. Eerder werd al besloten de elektriciteitsprijs met 0,8 cent te verlagen. dat de voorgenomen reorganisatie van energiebe drijven in Noordelijk Zuid- Holland niet tot een prijsstij ging voor de verbruikers mag leiden. Enkele leden van de raad gingen een stapje verder door te stellen dat de reorganisatie de verbruikers juist ten goede dient te ko- De reorganisatie is een initia tief van de regering. De be doeling is dat de verschillen de elektriciteitsbedrijven en distributeurs van energie in een regio worden samen ge voegd tot één groot bedrijf. In dit kader zijn ook onder handelingen gaande van het EBR met de Leidse Duinwa ter Maatschappij (LDM) om tot een fusie te komen. Het (grote) EBR zou zich dan be halve met gas en elektriciteit ook met de drinkwatervoor ziening bezig gaan houden. Verschillende gemeenten die deelnemen aan het EBR heb ben zich tegen de overname van de LDM door het EBR uitgesproken. Het gaat met name om de gemeenten die het drinkwater van een an der bedrijf betrekken. Een aantal leden van de alge mene raad van het EBR sprak zich gisteravond dan ook tegen de reorganisatie uit. Zij stelden dat het EBR Controle op fraude bij EBR LEIDEN Het Ener giebedrijf Rijnland heeft twee personen in dienst genomen om er op toe te zien dat er niet met meterstanden wordt gefraudeerd. De twee controleurs krij gen hiervoor een spe ciale opleiding. Wan neer er sprake blijkt te zijn van een omvangrij ke fraude bij de afne mers, is het niet uitge sloten dat het aantal controleurs wordt uit gebreid. zich geen „OGEM-achtige-as- piraties" kan permitteren. Volgens hen dient het geen enkel doel om de werkzaam heden van het energiebedrijf uit te breiden. Maar volgens J. Fase (voorzitter van het College van Beheer van het EBR) dreigt een toekomstig ingrijpen van de minister wanneer geen medewerking aan samenvoegingen van energiebedrijven wordt ver leend. Vooralsnog dreigen de plan nen van het provinciaal be stuur die van het EBR echter te doorkruisen. De provincie streeft een samenvoeging van de LDM met het Haagse drinkwaterbedrijf na. Een werkgroep van de provincie heeft inmiddels berekend dat dit tot prijsstijgingen van het water in de Leidse regio van maximaal 75 procent zou lei den. Het zou een aantal ge meenten dat deelneemt aan het EBR goed uitkomen als de provinciale plannen door kruist kunnen worden door zelf de LDM over te nemen. Daarmee zou een verhoging van de waterprijs voorkomen kunnen worden. S3k Hond verdronken Een 38-jarige Leidenaar reed gistermiddag rond half vijf met zijn auto het water van de Oude Vest in. De man zag kans op het droge te komen, maar voor zijn hond liep het ongeluk slecht af. Het dier zag geen kans zich te redden en verdronk ondanks red dingspogingen van zijn baas en een voorbijganger. De man wilde zijn auto aan de waterkant parkeren. Hij wilde remmen, maar omdat er een blikje kattenvoer onder het pedaal was gerold, luk te dat niet. De wagen is later uit het water getakeld. Bus-omleiding In verband met de tijdelijk afsluiting van de Spanjaards- brug heeft de NZH de dien sten van de lijnen 15 en 16 als volgt aangepast: richting Leiderdorp normaal tot en met halte Meelfabriek, daar na Herensingel-Kooilaan - W. de Zwijgerlaan-Engelendaal- Rietschans-Zijldijk- Splinterlaan; richting Leiden normaal tot en met Splinter laan, daarna Zijldijk- Riet- schans-Engelendaal- W. de Zwijgerlaan -Kooilaan - Herensingel-Zijlsingel en verder normaal. De halten Lage Rijndijk en Sumatra - brug komen tijdelijk te ver vallen. De dienst gaat in op 28 mei en duurt drie weken. Promotie G.C. Beverstock uit Rijns- burg is vanmiddag gepromo veerd tot doctor in de genees kunde aan de Leidse univer siteit op een proefschrift waarin hij ingaat op de dia gnose van de ziekte van Huntington. Promotor was prof. dr. P.L. Pearson. Blechtrommel „Die Blechtrommel" van Volker Schlöndorf is de film die dinsdagavond 28 mei bij K&O aan de Oude Vest 45 wordt vertoond. Deze film, gebaseerd op de beroemde roman van Gunter Grass, gaat over een jongen die van af zijn derde jaar niet meer verder groeit. Hij wordt ou der, maar zijn omgeving blijft hem zien als een kind. Dat wordt nog geaccentueerd door de trommel die hij bij zich draagt. De voorstelling begint om kwart over acht. A vondvierdaagse De Avondvierdaagse in Lei den wordt dit keer gehouden van 3 tot en met 6 juni en van 10 tot en met 13 juni. De wandeltocht over 5, 10 of 15 kilometer heeft in de eerste week als vertrekpunt de kantine van voetbalvereni ging VTL in sportpark De Vliet aan de Voorschoterweg. Elke avond kan hier van zes tot zeven uur vertrokken worden. In de week van 10 tot 13 juni wordt een tweede avondvierdaagse gehouden met als vertrekpunt de kanti ne van voetbalvereniging Leiden in het sportpark Morskwartier aan de Sma- ragtlaan. De vertrektijden en de afstanden zijn gelijk. Deel name kost f4,50. Als men voor 28 mei inschrijft krijgt men een gulden reductie. Dakterrassen aan Langegracht LEIDEN In november wordt begonnen met de bouw van in totaal 55 woningen tus sen de Langegracht en de 3e Binnenvestgracht. De wonin gen komen tegenover de vesti ging van Digros op de plaats waar de voormalige fabrieken van Clos en Leembruggen hebben gestaan. De fabrieks gebouwen werden gesloopt na dat ze jarenlang leeg hadden gestaan en ook gekraakt zijn geweest. Op de begane grond van het nieuwe complex komen 13 wo ningen voor bejaarden. Over wogen wordt nog of er een lift in het gebouw zal worden aan gebracht. Als dat gebeurt wor den op de verdiepingen ook 17 woningen voor ouderen ge maakt. Het aanbrengen van een lift houdt wel in dat de huur omhoog gaat. In het com plex worden bijna allemaal driekamerwoningen gemaakL Hier en daar komt een vierka merwoning. Op de begane grond wordt ook een klein be drijf ondergebracht. Wat voor bedrijf er in komt, is nog on duidelijk. De woningen zijn ontworpen door architect F. Verheijen. Verheijen ontwierp ook de woningen op de Hooigracht waar een kas op het dak is ge construeerd. Op het dak aan de Langegracht komt geen kas, maar wel een paar dak terrassen. In het midden van de gevel aan de Langegracht worden balkons gemaakt die met stalen pijpen met elkaar worden verbonden. Volgens de architect ontstaat op deze manier „een tweede gevel". De woningen worden aange sloten op de stadsverwarming. De eerste woningen moeten voor de bouwvakvakantie in 1986 worden opgeleverd. elangstelling voor de ing Mode en Kleding de school voor mid- ire beroepsopleidin- pe Noorderwiek is zo I, dat de leerlingen op de gangen het Üsche deel van het len moeten uitvoe- De ongeveer 120 ixamenkandidaten deze afdeling hebben schriftelijke deel van ixamen achter de rug noeten nu voor het lische gedeelte een lemd en een wijde k volgens tekening »n. De lokalen raak- e vol en de leerlingen in de naaimachines iren maar op de gang de verplichte kleding- ken te maken. De ingen hebben twee j* |n de tijd voor de kle- sxtukken. Voor het voordeel wordt vooral F I op de algemene in- de belijning, de be ling van de passen en lijpassende schriftelij- verantwoording. De ik en de bloes mogen i keer gepast worden, 1 er meer gepast wor- dan kost dat punten. IDEN 'Kasimir en Karo- van Odon von Horvath elt tijdens de oktoberfees- x in München in de jaren [tig. Toen crisis, nu crisis, i alle reden om het stuk f er aan het publiek te pre steren. Niet in historisch «yjspectief natuurlijk, het ge- "fen is actueel genoeg om de ins van nu iets te zeggen, roline probeert maatschap- gjijk hogerop te komen door ^pties aan te knopen met in- i, ledrijke heren, die haar na- irlijk alleen willen ge- of ^bruiken, en ziet te laat in haar verhouding met de 'oelige, maar net ontslagen :htwagenchauffeur veel jrdevoller was. Maar die 5fft inmiddels het goede ge- in een meisje van twintig, aangetast door de econo- ■he ellende en een slechte vriend, van het rechte pad is geraakt. Zij vlucht dan weer bij haar coupeur, die ze eerder op de kermis was tegengeko men, maar ook al ten onrechte versmaad had voor zijn direc teur en een rechter. „En de liefde houdt nooit op", zegt Horvath in zijn motto. Een zeppelin, hoog in de lucht, is het ideaalbeeld voor de ge teisterde stempelaars en ande re minimumlijders, maar de mens moet het zelf maken, of hij nu man is of vrouw, zich niet tot het slechte laten ver leiden door gebrek aan geld, integer blijven en goed naden ken. In de LAK-dramaprodukties heerst ook al een tijdje een cri sis, en wordt er te weinig na gedacht. Althans over hoe een stuk uiteindelijk aan het pu bliek aangeboden wordt. 'Ka simir en Karoline' had op alle vlakken fouten, en soms blun ders. Sommige acteurs hadden nog iets van hun gewone na tuurlijkheid behouden, Moni que Wegman als Karoline II was daar het beste voorbeeld van, maar bij de meeste was dat grondig weggewerkt. Het stuk werd absoluut niet geac tualiseerd, maar bleef ondanks de kleding van nu hopeloos gedateerd, soms tot in de woordkeus toe. De timing was vaak slecht, het decor was knullig, gang ont brak, ook scènes waarin de tekst ruimte biedt aan een dy namische uitvoering bleven statisch. Met overgangen en decorwisselingen (nu eens in het donker, dan weer in volle dige belichting) wist men geen raad, schaamteloos sentimen tele monologen vol waarheden als koeien werden niet gerela tiveerd, maar juist in een een zame spot voorgedragen, lal lende deunen werden tot in den treure toe als misplaatst geluidsdecor gebruikt. Óm de nadering van politie aan te ge ven, werd op een fluitje gebla zen, dat doet een agent op pa trouille altijd. De typetjes Speer, Rauch en Schürzinger waren tot de rust leuk, maar verloren daarna ook aan over tuigingskracht. Toch werd het duidelijk dat naast de genoem den de zusjes Van Leeuwen en ook de meeste anderen best een acceptabele acteerprestatie (kunnen) leveren, maar dat kwam er in deze regie van Karin Visser onvoldoende uit. DICK VAN TEYLINGEN LEIDEN Anton Wytenburg probeert het eerste kwartiertje nog wel Nederlands te praten, maar gaat al snel over in een mengelmoesje van Engels en Nederlands. Begrijpelijk, want het is inmiddels 37 jaar gele den dat hij Nederland de rug toekeerde en zijn heil zocht in Noord-Amerika. Canada om precies te zijn. Als fameus kok werd hij destijds aangezocht om Nederlands ambassadeur Jan-Hermen van Rooyen te assisteren bij de opbouw van een diplomatieke post in het Canadese. Waarmee een op merkelijke carrière op de noordelijke helft van het Amerikaanse werelddeel met wisselende professies begon. Van leerling-kok in Leidse studentensociëteit Minerva tot burgemeester van het Canade se stadje Goulbourn, zo zou het boek over Wytenburgs levens loop kunnen luiden. Het suc cesverhaal van een Neder landse emigrant die alles aan pakt. Als jongeling van zestien jaar zocht Wytenburg emplooi in het bakkersbedrijf. „Mijn moeder verkondigde de be kende stelregel dat een bakker en een slager altijd werk heb ben. Ik kreeg een baantje bij een banketbakker in Den Haag, al ging mijn interesse toen al uit naar het hotelbe- drijf. Via een vriend kwam ik in contact met de heer Pitlo, de directeur van de sociëteit Minerva. Ik kon daar aan de slag als leerling-kok", verhaalt Wytenburg het begin van zijn carrière. „In die tijd ging je dan nog ëerst even naar de kapper om je haar te laten kammen als je ging sollicite ren. Ik heb daar een tijd in de keuken gewerkt en woonde op kamers aan de Mariënpoel- straat in Leiden. Door toedoen van Pitlo werd ik gebeld door Huis ter Duin in Noordwijk. Ik kon daar aan de slag, even eens in de keuken. Er bleken toen uitsluitend Duitse koks te werken. Zo stond ik dus de hele dag Duits te praten. Ik heb daar vlak na het uitbre ken van de oorlog nog proble men door gehad". Anton Wytenburg even terug in Nederland. De voormalige hulp kok van Minerva is nu eerste burger van het Canadese plaatsje Goulbourn. Infiltrant „Er gingen in die eerste dagen na de tiende mei geruchten, dat er parachutisten in burger geland waren bij vliegveld Valkenburg. Ze zouden zich onder de bevolking gemengd hebben. Toen ik een keer in Noordwijk over straat liep, werd ik aangehouden door een man met een geweer, die mij hoorde praten. Hij dacht dat ik zo'n infiltrant was. Ik heb daardoor nóg een tijdje opge sloten gezeten". Na het uitbre ken van de oorlog besloot An ton Wytenburg terug te gaan naar zijn geboorteplaats Delft. Hij kwam daar terecht in de gaarkeuken, die dagelijks 2000 mensen, vooral vluchtelingen uit Rotterdam, van voedsel moest voorzien. Toen de be vrijders Nederland binnen trokken werd Wytenburg aan gezocht als chef-kok van dt officiersmess van de First Ca nadian Division, die gelegerd was in Apeldoorh. Montgome ry en Eisenhouwer behoorden geregeld tot de gasten die Wy tenburgs kookkunsten konden beproeven. Na de oorlog werk te hij nog een tijdje in een stu dentensociëteit in Delft en een hotel in Baarn. Daarna lonkte in 1947 opeens het buitenland. „Op een gege ven moment hing plotseling het ministerie van Buitenland se Zaken aan de lijn. Of ik met de diplomatieke staf mee wil de naar Canada. Ik heb vrij snel ja gezegd. In Canada ont moette ik na twee jaar mijn la tere vrouw. Ik heb nog bij het Waldorf Astoria Hotel in New York en de Franse ambassade gewerkt. In '52 zijn we ge trouwd en begonnen een ban ketbakkerij in Ottawa. Omdat we een groot gezin met tien kinderen kregen, verhuisden we in 1963 naar Goulbourn, een stadje buiten Ottawa. We betrokken daar een boerderij tje. Dat is inmiddels een vee houderij met 200 koeien. Ik kwam in boerenorganisaties terecht, deed bestuurlijke er varing op en ben in 1982 geko zen tot burgemeester van het 13.500 inwoners tellende Goul bourn", aldus de breedspraki ge „Mayor Anton Wytenburg", zoals het visitekaartje ver meldt. Folders Prompt trekt de grijze burger vader een stapel folders over z'n stadje tevoorschijn en ver telt van de bloei die Goul bourn de laatste jaren door maakt. Enigszins trots meldt hij, dat er zich voor de komen de burgemeestersverkiezingen nog geen tegenkandidaten hebben aangemeld. De vorige verkiezingen won hij namelijk met tweederde meerderheid en dat schrikt potentiële me dedingers naar het burgemees tersambt kennelijk af. Hij is weliswaar 65 jaar, maar van stoppen met werk wil Goul- bourns eerste burger nog niet weten. Wytenburg vertoeft enkele weken in Nederland, omdat hij deel uitmaakt van een Canadese delegatie die hier de herdenkings- en be vrijdingsfeesten meemaakt Hij heeft er nog maar wat we ken vastgeplakt aan zijn derde verblijf in Nederland om fami lie en vrienden te bezoeken. Of hij straks in Canada Neder land weer zal missen? „Nee, heimwee heb ik nooit gehad. Ik vind het wel leuk om hier weer te zijn. Je staat toch iede re keer weer van die kleine afstanden te kijken". PAUL VAN DER BIJL

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13