„Proloog" Whitbreadrace zaterdag in Scheveningen Glasbergen op drempel van interregionaal zaalvoetbal 51 f GehateDertiendePenningnog dertig jaar vette melkkoe Bekerfinale dag verschoven DHC morgen tegen EHC SPORT CcidócSoiwant DINSDAG 21 MEI 1985 PAGINA, SCHEVENINGEN Op 28 september a.s. gaat in Portsmouth (Eng) de Whitbread zeilrace rond de wereld weer van start. De Nederlander Conny van Rietschoten won deze monsterrace over 27.000 mijl al twee keer. Dit jaar doen voor Nederland twee' schepen mee, te weten de Philips Innovator van de Friese schipper Dirk Nau- ta en de Equity Law van schipper Pleun van der Lugt uit Den Haag. Als voorproefje op de gro te (handicap-)race organi seert de Jachtclub Sche veningen i.s.m. met de Stichting Scheveningen Bad komende zaterdag ter hoogte van de boulevard van Scheveningen al een krachtmeting tussen bo vengenoemde schepen en het Belgische jacht Ruca- nor TriStar van Staf Ver- si uys. In een olympische driehoek wordt van 11.00 tot 15.00 uur een spectaculaire race geva ren, maar belangrijker is nog de voorstelling van de jachten en hun bemanning aan de zeil- liefhebbers. Bij goed weer zal het publiek deze „proloog" van de Whitbreadrace vanaf de kust uitstekend kunnen volgen. Zondag zeilen de drie jachten in een race naar Oos tende, alwaar een dag later een Belgische presentatierace zal plaatsvinden. Reeds nu staat vast dat straks alleen Dirk Nauta een arts aan boord zal hebben. Op de Belgische Rucanor daarentegen bevindt zich zaterdag al een in het oogspringend bemanningslid, dat de andere jachten ontbe- De drie jachten liggen vanaf vrijdag in de Scheveningse ha ven bij het parkeerterrein aan het Adriaan Maasplein, direct achter de boulevard. Er be vindt zich daar ook een infor matiestand. Het zeiljacht van de Haagse schipper Pleun van der Lugt op volle zee. Dirk Nauta aan boord van zijn Innovator. ZEIST De ronden om het Nederlands voetbalkampioen schap voor de amateurs begin nen morgenavond met de wedstrijd tussen de zondag hoofdklassers DHC en EHC. In tegenstelling tot vorig jaar is een scheiding aangebracht tussen de zaterdag- en de zon dagploegen. De clubs ontmoe ten elkaar twee keer. De strijd tussen DHC, EHC en Rheden eindigt op 5 juni. In de zater dagafdeling wordt de competi tie tussen Kozakken Boys, GVVV en Spakenburg op 12 juni afgerond. de twee petities spelen op 19 en 22 juni de wedstrijden om het algeme- beslissingsduel is voor 26 juni op de agenda gezet. Het speelschema is: Zondagamateurs: 22 mei: DHC-EHC 25 mei: EHC-Rheden 27 mei: Rheden-DHC 30 mei: EHC-DHC 2 juni: Rheden-EHC 5 juni: DHC-Rheden Zaterdagamateurs: 25 mei: Kozakken Boys- GVVV 28 mei: Spakenburg-Kozakken Boys 1 juni: GW V-Spakenburg 4 juni: GW V-Kozakken Boys 8 juni: Spakenburg-GVW 12 juni: Kozakken Boys-Spa kenburg Om de algemene titel: 19 en 22 amateurtitel. Het eventuele juni, eventueel 26 juni. ZEIST De finale van het toernooi om de KNVB-beker zal één dag later, op donderdag 6 juni, worden gespeeld. Het be sluit is genomen om de clubs die in de nacompeti- tie van de eerste divisie spelen, op woensdagavond de ruimte te geven. De clubs die in de bekerfina le uitkomen mogen zelf van,f de plaats van hlndeling elftal ,egen de bepalen. De voetbalbond heeft in prin- "P voor de twee beslissingswed strijden van het Nederlands nummer twee groep 1 in de voorronden van het toernooi om de we reldbeker in 1986. De data móeten uiteraard nog wel cipe de woensdagen 16 oktober worden doorgesproken met de en 2 november ingeruimd nog onbekende tegenstander, al lijkt België wat dat betreft de meest waarschijnlijke. Voor de beide interlands zijn de weekeinden vrijgehouden van competitievoetbal. Op 12 en 13 oktober wordt echter wel de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker afge werkt. Het is voorts de bedoe ling tweemaal van 2 tot met 4 en van 23 tot september een driedaigV trainingskamp voor het nat nale team op te slaan. Mede verband met de belangen v Oranje start de competitie het seizoen 1985-'86 in h weekeinde van 17 en 18 augu tus. Drie keer op de woenM? dagen 21 en 28 augustus en november wordt door week gespeeld. De competit*. wordt afgesloten op 3 en mei, terwijl de bekerfina voor Hemelvaartsdag 8 ma y 1986 gepland staat. Tweei i Kerstdag begint de wintersti die duurt tot 1 februari. In d ',r fase vindt weer het indoop soccertoernooi plaats. LEIDEN Het zaalvoetbal team van Glasbergen heeft zich gisteren zo goed als zeker in de interregionale competitie '85-'86 gespeeld. De kampioen van de Leidse hoofdklasse, die de eerste twee wedstrijden in deze promotiecompetitie om twee interregionale plaatsen ook al winnend afsloot, ver sloeg Margriet uit Gouda met maar liefst 16-2. Alleen als het Haagse Alter Boys op 3 juni Spartaan '20 verrast en Spar taan Glasbergen een monster- nederlaag toebrengt, kan de promotie Glasbergen nog ont gaan. De formatie van coach Nico Glasbergen besefte gister avond ook terdege dat het doelsaldo aan het einde van de rit van belang kan zijn. Het zwakke Margriet werd vanaf de eerste minuut op de eigen helft vastgezet en na een wat moeizame start („slechts" zes goals voor rust) dan ook ver pletterd. Jan Hogewoning was met zes doelpunten topscorer, Martin van der Plas was met vijf een goede tweede. Wim Driebergen en Peter Hogewo ning (beiden 2x) en Arie van Dijk maakten de zestien vol. Het Leids zaalvoetbalteam werkte gisteravond in Lisse een tweetal oefenwedstrijden af. Hoewel selectiespelers Nico Groeneweg, Frank Bakker, Hans van Leeuwen, Ruud Al kemade en Hennie Koet ont braken (de eerste vier om „le gale" redenen; Koet bleef zon der afschrijven weg) werden Cassiopeia (5-0) en een combi natie van FC Lisse (10-1) des ondanks ruim verslagen. Bax- speler Kees van der Lans greep de kans om zich defini tief in het Leidse team te spe len gretig aan, terwijl met sterk spelende keeper ED Zuidhoek ook invaller Jaap ide van Duyn een goede indru maakte. Wim Bouckaert w; in het eerste duel met dri pj] treffers topscorer. Tegen F Lisse namen Mario Faber e 06 Marco van der Plas (beide drie goals) die rol o Tite Stand promotiecompetitie Glasbergen 3-6 26- pn Spartaan '20 2-4 13- jd< Alter Boys 3-4 26- Project 4-2 11-1 4-o 4-5a; Margriet Pausbezoek (5) toen met tranen in zijn ogen naar zijn vader en riep zo hard hij kon, zodat ook de anderen het hoorden, „eindelijk heb ik ook een échte vader". M. Koppert, NAALDWIJK. Pausbezoek (6) Allen die er aan hebben mee gewerkt om de zieken in de Houtrusthallen een onvergete lijke dag te bezorgen wil ik graag hulde brengen. Voorts: alles wat er allemaal over de paus is gezegd deed me den ken aan de volgende „para bel". Van een stel kinderen dat op straat kattekwaad uit haalde, kwam dan de ene, dan de ander vader naar buiten om ze er van langs te geven. Be halve de vader van één jon gen: die had met zijn zoon te doen en gaf hem een schou derklopje, nadat zoonlief ver teld had hoe het allemaal was gekomen en hoe moeilijk het allemaal wel was. Maar die jongen ging het steeds bonter deze krant maken, totdat ook zijn vader zoek. naar buiten stoof en hij er van langs kreeg. De jongen sprong Tijdens de tocht van de paus door Den Haag per pausmobiel van de Houtrusthallen naar het Catshuis, stond een en thousiast publiek hartelijk groetend langs de route. Wat echter ontbrak was de school jeugd. Daar op Prinsjesdag alle Haagse scholen vrij-af hebben is het wel zeer teleurstellend, dat bij dit zeker voor het ka tholieke volksdeel zeer be langrijk bezoek, het bijzonder onderwijs geen wegen heeft kunnen of willen vinden om ook daar bij aanwezig te zijn. Daardoor is onze jeugd een wel zeer bijzondere ervaring, een ontmoeting met de paus, onthouden. Overigens: dank voor de goede berichtgeving in het pausbe- Pausbezoek (7) Het goede journalistieke prin cipe van hoor en wederhoor wordt door de prima actuali teitenrubrieken Brandpunt en Echo niet alleen beleden, maar ook in praktijk gebracht. Maar wie of wat weerhield de KRO er eigenlijk van godsdienstige kwesties in hun programma's altijd te laten bespreken door katholieken van verschillende opvatting? Al jaren waait de wind uit dezelfde hoek, alleen de windsterkte vertoonde va riatie. En er zijn natuurlijk ook mensen, die eenvoudig or thodox willen blijven in de leer, maar overigens voorstan der zijn van elke positieve verandering of vooruitgang. In tv-reacties op de benoeming van bisschop Ter Schure zag ik drie mensen die hun in stemming of aanvaarding mochten komen toelichten. Eindelijk, „per gratie Gods". Het bleken bescheiden en in tegere mensen, met wie best te praten viel. Overigens ging het om twee NOS-program- ma's en één van de KRO. Men vraagt van progressieve zijde Koeien in een stuk weiland in de noordwesthoek van de provincie Utrecht. De grond waarop zij staan wordt al sinds de middeleeuwen „uitgemolken" met behulp van het recht van de Dertiende Penning. Kopers Onroerend Goed achtervolgd door Middeleeuws recht ABCOUDE Verbijste ring, verslagenheid en on begrip zijn te lezen op het gezicht van de man die een stuk grond met een huis wil kopen in Abcou de. „Wat? Dertiende Pen ning betalen? Wat is dat voor iets middeleeuws?". Een uit de vroege middel eeuwen daterend recht van de Dertiende Pen ning, uiteraard volledig uit de tijd, bezorgt kopers van onroerend goed in een aantal plaatsen in de provincie Utrecht grijze haren. Hebben ze allerlei kosten gemaakt die elders in het land ook gebruike lijk zijn, krijgen ze van een wildvreemde „recht hebbende" een heffing opgelegd van maar liefst elf procent van de grond. van hoe het nu precies zit met dit recht. Het is dan ook een zeer merkwaardig en voor heel Nederland uniek recht, die Dertiende Penning. Het heeft vele eeuwen van proce deren overleefd", aldus notaris H. Schoenmaker uit Abcoude, die beroepshalve veel te ma- ken heeft met de middeleeuw- terugkerende taak mogelijke wel en wat niet wordt belast, loopt dwars door de gemeen ten heen. „Over de grond on der het ene huis moet wel worden betaald, terwijl het aan de overkant van de straat misschien weer niet hoeft", legt Schoenmaker uit. Als notaris heeft hij de steeds waardoor de landbouw schade lijdt. De naam van het gehate recht, is penning XIII, ik heb ge- echter een adder onder het verschillende procedures gras schuilen. De woningzoe- maatstaven op na. „Een slech- kende loopt een goede kans elf procent van de waarde van de grond over te moeten maken naar een buitenstaander, die in het bezit is van het recht bepaling. De notaris heeft de loop van de jaren een heel archief opgebouwd over het merkwaardigste stukje zake lijk recht van Nederland. De Dertiende Penning is een zakelijk recht dat op onroe rend goed rust. Als er een stuk grond wordt verkocht waarop het recht van de Dertiende Penning rust, dan kunnen de eigenaren van dat recht (niet altijd de eigenaren van de grond) de koper een aanslag opleggen. Dit unieke recht is nog steeds van kracht in de gemeenten Abcoude, Harme ien, Kockengen, Vinkeveen "'averveen, Loenen „Niet iedereen in de noord- totaal rust het recht op een op- westhoek van de provincie pervlakte van 3.500 hectare Utrecht is goed op de hoogte grond. De scheidslijn van wat kopers van onroerend goed het gebied uit te leggen hoe het zit met die Dertiende Pen ning. Hij stuit daarbij voortdu rend op verbijstering bij zijn toehoorders. „Het is ook niet zo makkelijk uit te leggen hoe het komt dat een zo oud recht zoveel aanslagen door de eeu wen heen heeft overleefd". Volgens Schoenmaker begon in 1420 al een woedende boer tegen het recht te procederen. Zijn moeite was tevergeefs en de man koelde zijn woede door op een landhek de volgende tekst te krassen: „Wie hier dit land koopt, zij bedacht dat hier nog altijd kracht het recht uit de oude pruiken tijd, Wildernis Hoe onstaat zo'n recht van de Dertiende Penning? De histo rici nemen aan dat dat rond 1100 na Christus is gebeurd. Het recht had oorspronkelijk betrekking op wildernis, die door de landsheer ter ontgin- ning uitgegeven werd. De ont- Afkopen ginners (de heren van Abcou de en Proos en het kapittel Wie zijn n van Sint-Pieter) bedongen als hebbendi contraprestatie voor hun werk de Staat der Nederlanden, die de Dertiende Penning. Ze heb- vooral in Abcoude en omge- te zaak voor de rechtszeker heid van de kopers van onroe rend goed", zegt Schoenma ker. „Bovendien hoeven de bezitters van het recht op geen ben het recht in de loop 1 kwam van particulieren. Zo kan in 1985 de volgende tekst in de streekbladen staan: „Te koop in Vinkeveen: huis van gulden. Informatie in te 1 Prijs ƒ200.000 het taxeren i bij de heer X." Een heel drie groepen particulieren advertentie. In plaats als Vinkeveen kan de Dertiende Penning. Zo enkele manier rekening te hangt boven de verkoop van houden met de door de koper een huis in de genoemde en verkoper van de grond plaatsen als zwaard van Da- overeengekomen prijs. Er mocles altijd «de Dertiende wordt door de heffers gewoon Penning. een nieuwe taxatie gemaakt". Per 1 januari is een wet in werking getreden die de af schaffing van het recht regelt. Dat betekent dat de rechtheb benden nog tot het jaar 2015 van de Dertiende Penning kunnen profiteren. Omdat het daarna helemaal afgelopen is, is bij wijze van schadevergoe ding het percentage van de heffing verhoogd van 7,7 pro cent (een dertiende deel dus) naar elf procent. De wet schaf te ook het reeds lang in on bruik geraakte „naastings- recht" af. Wie in het gebied van de'Penning zijn grond wil verkopen is nu niet meer offi- ving heffingen oplegt. Alleen kopen, voor anderhalf maal het bedrag dat normaal ge sproken wordt geheven. Ove rigens is de staat erg mild met de grond. Verder zijn i totaal bijna honderd perso- Alle groepen houden er Miljoenen Over de precieze inkomsten die uit het bezit van het recht op de Dertiende Penning voortvloeien is men niet erg mededeelzaam. „Het moet in de miljoenen guldens per jaar lopen", denkt Schoenmaker. „Het is gewoon een melkkoe. Het is dan ook niet zo verwon derlijk dat de houders van het recht zich de afgelopen eeu wen met hand en tand tegen de opheffing ervan hebben verzet. Er is geregeld geproce deerd, maar het recht was kennelijk zo sterk, dat de rechters altijd weer de bezit ters van het recht van de Der tiende Penning in het gelijk stelden. Dat is dus over dertig jaar afgelopen en de mensen in de noordwesthoek van de provincie Utrecht kunnen dus opgelucht ademhalen. De mid deleeuwen liggen dan pas voorgoed achter ons. ARJEN VAN DER SAR aan Rome om openheid e „ruimte". Zou het voor de Ne1, derlandse kerkprovincie geer11* verrijking zijn als de KR( eni eens zelf in praktijk brachjiet waar zij om vraagt? Na 15 ?fëv jaar alleenvertoningsrech voor progressieven van diver se pluimage moeten m.i. ooi redelijke orthodoxen regelma tig aan het woord kunnen kol)le< men. Inteelt resulteert immer ijn in scheve ogen, kleine oren ei njr lange tenen? En tenslotü Voo raakt zelfs „het brede midden' met dergelijke afwijkingen bel. hept. Ik wil niet vleien, maai 'Jn ik moest in dit verband tocl eens opmerken, dat het hooft^ stuk „godsdienst" in d krant een sympathieke veelzijdige aandacht krijgt. pausreis is bijvoorbeeld bijzon der goed en soms geinig ver slagen. Dat moet een hele kluif] zijn geweest. Jan de Vries, DEN HAAG. Pausbezoek (8) Tussen de vaak veel te nega- - tieve reacties van de media^Q (het positieve kwam te weinigJ naar voren) kwam de eenvou- dige en ontroerende getuigenis an van de koks van wie er één NI met trots de rozenkrans liet^d der verademend vonden het een eer voor de paus te mogen koken. M. van Loon de Rooy, DEN HAAG. Pausbezoek (9) De veelal negatieve en leuge- »er nachtige verslaggeving vaï het pausbezoek in verschillen-v de binnenlandse en buiten °e landse bladen, geeft duidelijk aan wat de journalistiek waarden is! Het panel van de KRO-tele-bijs visie zat zo in elkaar, dat bij voorbaat vaststond dat buiten- Eer, kerkelijken volop aan hunje trekken zouden komen. De tv-jn beelden op zich en de versla- let gen in deze krant waren hetver meest zinvol. In het KRO-pa-^ nel verzuchtte mevrouw L.pn r Stael-Merkx, dat de paus geen hebben we waarden die zich hier het ontwikkelen zijn. Welke nieuwe waarden dan wel? Van moord- en doodslag waar kranten bol van staan? V; vernielzucht bij voetbalwed strijden? Van milieuvernieti ging bij het wegwerken var vergiften? Van roof- en steel- partijen in banken en waren huizen? Van aanrandingen en kindermisbruik? Van aangega ne verplichtingen die njet worden nagekomen? Van leu gen en bedrog? Het is voor een christen duidelijk dat de paus de leer predikt van Christus, die heeft gezegd: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Le ven En wie de inhoud deze woorden niet aanvoelt kan ze, profaan uitgedrukt, misschien ook in deze zin weergeven: Christus is de Psy choloog, de Filosoof en de So cioloog bij uitstek voor alle tij den voor iedereen. En Chris tus moet het weten, want de mens is van Zijn schepping. Q.J. v.d. Horst, met RIJSWIJK. Tamils Woningtekort, werkloosheid, bezuinigen en overbevolking maken ons land ongeschikt om te dienen als luilekkerland voor ontevreden mensei alle hoeken van de wereld Het kabinet-Den Uyl kwam met een slap toelatingsbeleid, dat diverse regeringen stand hielden. Als resultaat van een onderzoek moeten de Tamils nu terug. Eindelijk een verstandig voornemen onze regering. En het zijn weer de socialisten, communis ten en andere linkse figuren die nu op de grote trom slaan tegen dit verstandig regerings besluit. P. de Jong, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8