Nucleaire adder in paradijselijk Rongelap s elle gevechten tussen alestijnen en sji ieten acharov opnieuw hongerstaking 'Als ik straks de eerste keer m'n kamerhuur moet betalen, doe ik dat met m'n Rabo-rekeningj Rabobank f3 ENTALLEN DODEN IN BEIROET nth Vader en zoon spioneren voor Sovjet-Unie Cuba zegt immigratie verdrag met VS op imeiJENLAND CcidócSouiant DINSDAG 21 MEI 1985 PAGINA 5 iterse had ite beroerte jAAG De Surinaamse legerlei- i Bouterse is twee weken geleden >n door een lichte beroerte. Als (hiervan was het linker gedeelte AM gezicht enigszins scheef getrok- IK It is vernomen in zeer goed in ge- Iringen in Paramaribo. De leger- leeft inmiddels een medische be- le ng ondergaan. Bouterse verblijft in in hs enige tijd voor herstel in het va- ord Blanche Marie Vallen, in het imse binnenland. Bouterse was de gn twee weken niet meer in het ar verschenen. Officieel is over indheidstoestand van de legerlei- ls meegedeeld, wat leidde tot een van geruchten leidde. Domme afperser REGENSBURG Vanwege zijn „on voorstelbare naïviteit" heeft een recht bank in de Westduitse stad Regensburg de 38-jarige man, die de prins van Thurn und Taxis 50 miljoen mark had willen afpersen, slechts licht gestraft. De man kreeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar en een geld boete van 2.000 mark opgelegd. De man, een nachtwaker die grote schulden had, eiste van de prins uit naam van de Rote Armee Fraktion tien cheques van elk 5 miljoen mark. Daarbij deed hij zich voor als tussenpersoon en gaf zijn naam en adres op. Tegelijkertijd dreigde hij de prins van Thurn te doden als het geld niet op zijn rekening gestort zou wor den. Ook had de nachtwaker zijn reke ningnummer opgegeven. Lubbers voor Shell naar Venezuela WILLEMSTAD Minster-president Ruud Lubbers zal binnenkort naar de Venezo laanse hoofdstad Caracas afreizen, om te onderhandelingen over het openhouden van de Shell-raffinaderij op Curasao. Dat heeft de Antilliaanse premier Maria Liberi a-Peters in Willemstad bekendgemaakt. De Antilliaanse bewindsvrouwe verklaarde „buitengewoon gelukkig te zijn" met het feit dat de Nederlandse premier zelf aan het hoofd zal staan van de delegatie. Er is overigens nog geen datum vastgesteld voor de besprekingen, die zijn voorbereid door jonkheer mr. E. van Lennep, die als specia le afgezant verkennende gesprekken voer de met onder andere Venezolaanse autori teiten, Shell in Den Haag en de Antilliaan se regering in Willemstad. Verjaarsfeestje van ruim 400.000gulden LONDEN De broer van prinses Diana van Wales, burggraaf Althorp, wordt binnenkort 21 en is van plan dat groots te vieren. Het feestje gaat hem niet minder dan 100.000 pond sterling (ruim 427.000 gulden) kosten. De jongeman, die om zijn buitensporigheden ook wel „Champagne-Charlie" wordt ge noemd, heeft 450 gasten uitgenodigd. Het feest wordt gehouden in het 60 kamers tel lende Londense huis van de familie Spencer. Prinses Diana en haar zusters Jane en Sarah zijn ingeschakeld voor de organisatie van een nachtelijk galafeest. Een van de hoogtepun ten wordt een speciale show van soul-zange res Phyllis Nelson in Los Angeles, die recht streeks via een satelliet naar Londen wordt gezonden. Alleen deze tv-show kost 10.000 pond sterling. Noordierse politie auto rijdt op landmijn: 4 doden BELFAST Vier Noordierse politie mensen, drie mannen en een vrouw, zijn gisteren om het leven gekomen toen zij bij Newry aan de Ierse grens met hun voertuig over een landmijn reden die mogelijk met behulp van af standsbediening tot ontploffing werd gebracht. Vijf omstanders raakten licht gewond, aldus de politie. De om gekomen politiemensen begeleidden een geldtransportauto, die uit de Ierse republiek op weg was naar Belfast. In een verklaring aan plaatselijke media stelde het verboden Ierse Republi keinse Leger IRA zich voor de explo sie verantwoordelijk. Tandheelkunde in de oudheid TEL AVIV Oudheidkundigen in Israël hebben bewijzen gevonden van tandheel kunde in de oudheid. Zij werden geïntri geerd door een groene kleur aan een van de tanden van een ruim 2.000 jaar oud ge raamte, dat onlangs in de Negev-woestijn werd gevonden. Röntgenfotografie wees uit dat in de holte van de tand een bron zen pen van ongeveer 25mm was aange bracht Het is de eerste vondst van deze aard in Israël. In Egypte had men al het bewijs gevonden van gebitsbehandeling in het derde millennium voor Christus. Het skelet in de Negev-woestijn was dat van een man van het Arabische volk der Na- bateeërs, die leefde in de derde of tweede eeuw voor christus en stierf toen hij 40 jaar was. i )ET Felle ge- In tussen de sji'iti- Amal en Palestijnen de rond drie Palestijnse lelingenkampen in (t hebben gisteren »ker 52 mensen het gekost. Er vielen dan 300 gewonden. al-militie heeft de kam- pra, Sjatila en Boersj el- neh vrijwel geheel om en lijken na 20 uur van gevechten de Pale- stijnse eenheden in het defen sief te hebben gedrongen. De Amal-beweging wil verhinde ren dat de Palestijnen opnieuw het westelijk stadsdeel van Beiroet gaan controleren, een positie die zij kwijtraakten na de Israëlische invasie in Liba non en de aftocht van de PLO uit Beiroet. Daarnaast ver klaarde de leider van de Amal, Nabih Berri, dat de Pa lestijnen niet zal worden toe gestaan opnieuw posities in Zuid-Libanon in te nemen om van daaruit aanvallen op Is raël te doen. Volgens Radio-Beiroet bieden de Palestijnen krachtig tegen stand. De gevechten hebben het luchtverkeer van en naar de internationale luchthaven van Beiroet nagenoeg stilge legd. Slechts enkele vliegtui gen wisten het vliegveld te be reiken. De PLO-voorzitter Arafat heeft de Syrische president Assad ervan beschuldigd de Amal-militie opdracht te heb ben gegeven de drie vluchte lingenkampen te „bestormen". Arafat legde zijn verklaring af in de Jordaanse hoofdstad Amman. Hij deed een oproep aan de militieleden van de druzen met de Palestijnen mee te vechten teneinde een „nieuw bloedbad in onze kam pen te voorkomen". In 1982 werden honderden Palestijnen in de kampen Sabra en Sjatila door rechtse christenen om het leven gebracht. Volgens Ara fat nemen ook militairen van de Libanese zesde legerbrigade deel aan de belegering van de vluchtelingenkampen. Leden van de sji'itische Amal-militie voeren een aanval uit op een Palestijnse positie vlakbij het vluchtelingenkamp Sabra in Bei roet. WASHINGTON De Amerikaanse federale politie FBI heeft gisteren een gepensioneerde marine-officier gearresteerd, omdat deze probeerde geheime documenten door te spelen aan de Sov jet-Unie. De zoon van de officier, die op het vliegdekschip Ni- mitz is gestationeerd, zou ook bij de spionagezaak betrokken zijn. De man werd aangehouden in Rockville (Maryland) waar hij een pakket met 129 geheime documenten had achtergelaten. Rockville ligt binnen een straal van 40 kilometer van Washing ton. Dat is het gebied dat vrijelijk door Sovjetdiplomaten bezocht mag worden. In het pakket zat een brief waaruit duidelijk werd FBI Walker en ziJn zoon 31 langere tijd actief waren, aldus de DUARTE: EL SALVADOR BEVRUD VAN DOODSESKADERS NEW YORK De Salvadoraanse president Duarte heeft giste ren in New York verklaard te geloven dat zijn land bevrijd is van de huurmoordenaars van de extreemrechtse Doodseskaders. Volgens hem hebben de strijdkrachten, waarvan leden destijds betrokken waren bij de Doodseskaders, zich nu achter zijn rege ring geschaard. Duarte stelde dat hij gedragsregels vastgelegd heeft voor de strijdkrachten en dat hij bombardementen verbo den heeft, zelfs in gebieden die in handen zijn van guerillastrij- ders. Alleen op streken waar mijnen zijn gelegd worden bom men geworpen, aldus Duarte die bezig is met een tiendaagse reis aan de Verenigde Staten. fRO Het water is m helder. Honderd onder je kan je de zien zwemmen. Dit Majuro eilanden- j de „hoofdstad" van órshall Eilanden in ille Oceaan, een ei- hgroep die na de tie Wereldoorlog Me VN als mandaat- Jd aan de VS werd rarouwd, wat bete- aat het gebied onder jr staat van het Ame- ise ministerie van tilandse zaken. Er n veel proeven met wapens plaats, i is een hoefijzervormige [ngroep van nauwelijks 'ikilometer lengte, onge- Viehonderd meter breed en ligt nauwelijks één meter boven de zeespiegel. Eén weg verbindt alle eilandjes van de atol met elkaar. Van de twaalfduizend inwo ners is meer dan de helft on der de zestien. Overal zie je dan ook kinderen spelen in de lagunes of modderpoelen, de natte herinneringen aan de veelvoorkomende tropische, stortbuien. De volwassenen houden zich wat rustiger. De eilandengroep ligt op zeven" graden noorderbreedte, en met een temperatuur die zelfs 's nachts niet onder de twintig graden Celsius daalt en een vochtigheidspercentage van 98 procent is elke inspanning vermoeiend. Het leven .is echter niet zo pa radijselijk als het lijkt. Buiten het postkantoor staat een bord, dat een andere en veel ernsti gere kant vaq deze eilanden laat zien en dat tegelijkertijd ook verklaart waarom Green peace en de Rainbow Warrior met zoveel belangstelling de gang van zaken in het gebied volgen. Het bord waarschuwt de bevolking „te luisteren" naar hun lichaam en zet vervolgens een aantal licha melijke waarschuwingen op een rijtje die op kanker kun nen wijzen. Een paar honderd kilometer ten noorden van Majuro ligt de eilandengroep Rongelap, waar de bewoners nog altijd lijden onder de gevolgen van de atoombomproef uit 1954 op het buureiland Bikini, waar een bom tot ontploffing wprd gebracht die duizend maal krachtiger was dan die van Hiroshima. Hun lijdensweg wordt al meer dan dertig jaar overal in de Marshall Eilanden met zorg gevolgd. Twee maal per jaar brengen Amerikaanse geleerden een bezoek aan Rongelap. De prachtige kreeften, schildpad den, reuze-mossels, kokosno ten en broodvruchten die de eilanders hen aanbieden, wij zen ze beleefd af. Ze hebben hun eigen voorraad eten mee genomen, maar een verklaring voor hun onbeleefde houding geven ze niet. Die ene keer in 1966 dat deskundigen uit het laboratorium van Brookhaven wel het eten accepteerden in het kader van een experi ment bleek dat de geduren de zeven dagen opgenomen hoeveelheid strontium 90 twintig maal hoger lag dan normaal, terwijl dat van caesi um 137 zestig maal hoger lag. Sommige critici van de VS be weren daarom dat de Ameri kanen de eilandbewoners als proefkonijnen beschouwen om het effect te onderzoeken dat langdurige blootstelling aan radioactieve straling op de mens heeft. De VS begonnen na de Twee de Wereldoorlog met het op blazen en radioactief besmet ten van de eilandengroepen Bikini en Enewetok. De bewo ners van deze eilanden wer den geëvacueerd naar kleinere eilanden, maar de bewoners van Rongelap mochten op hun eiland blijven, hoewel meteo rologen de Amerikaanse mili tairen gewaarschuwd hadden dat de wind de na de kern proef ontstane radioactieve neerslag over Rongelap zou voeren. De kinderen op Ron gelap eerst verdoofd door de oogverblindende lichtflits en de schokgolf speelden la ter voor het eerst van hun le ven in de „sneeuw": centime ters dikke radioactieve neer slag. Drie dagen later werden de ei landers alsnog geëvacueerd. Op dat moment hadden velen al brandwonden door radioac tieve straling opgelopen. Meer dan 65 procent van de kinde ren die toen onder de tien jaar waren, is inmiddels aan ge zwellen aan de schildklier geo pereerd. Na drie jaar mochten de ei landbewoners weer naar huis. Volgens de Amerikaanse des kundigen was de resterende radioactiviteit niet schadelijk voor hun gezondheid. Toch hebben sommige mensen, die niet op het eiland waren tij dens de kernproeven, sinds dien aan radioactieve straling gekoppelde ziektes ontwik keld. Het heeft lang geduurd voor dat de eilandbewoners politiek in actie kwamen. Dat komt waarschijnlijk ook omdat ze goed van vertrouwen zijn: in hun taal bestaat er niet eens een woord voor vijand. De Amerikaanse regering pro beert momenteel een verbond met de Marshall eilanden te sluiten. De eilanden zouden dan enige vorm van zelfbe stuur krijgen en een vergoe ding voor de materiële schade. Bovendien zouden de VS het recht moeten blijven houden om de Kwajalein eilanden groep tussen Rongelap en Majuro te blijven gebruiken voor hun raketproeven. Inter continentale kruisraketten, die vanuit Californië worden af gevuurd, plonzen geregeld met een vaart van twaalfduizend kilometer per uur neer in de lagune van Kwajalein. PAUL BROWN Copyright The Guardian Greenpeace haalt bewoners van atol HONOLULU Zeventig bewoners van het door een kernproef in 1954 be smette atol Rongelap zijn gisteren door de milieu-ac tiegroep Greenpeace met het schip Rainbow War rior overgebracht naar het eiland Majetto, eveneens in de Marshall-eilanden. Het door ongeveer 300 mensen bewoonde Ronge lap werd op 1 maart 1954 besmet door de radioactie ve fall-out van een Ameri kaanse kernproef. Leiders van de bevolking hadden de Amerikanen vergeefs om evacuatie gevraagd. fERDAM Minister |als Altes van justitie ie Sovjet-Unie opge- de sinds 1980 naar jd Gorki verbannen che dissident Andrej ta)v en diens vrouw handelen volgens de ationale rechtsnor- isterdamse Boekovski- ig had gisteren ter ere verbannen Nobelprijs- 'ie vandaag 64 [een concert en een con- irganiseerd in de Klei- I van het Concertge- lijn schoonzoon Efrem vitsj heeft uit onaf- ke bronnen vernomen tarov sinds 11 mei op- in hongerstaking is. „Wij hebben het recht, ook als er geen slotakkoorden van Helsinki over de mensenrech ten zouden bestaan, de Sovjet- Unie tot de orde te roepen, al dus Korthals Altes. De dissidente, in West-Duits- land wonende, Sovjet-geleerde L. Kopelev voerde aan dat de onderdrukking van elke oppo sitie in de Sovjet-Unie stélsel- matig voortgaat. Hij noemde voorbeelden van recente ar restaties van mensen die zich in hun land keren tegen de onderdrukking. Maar, zo liet hij er op volgen, er zullen steeds nieuwe oppositionele groepen ontstaan. Kopelev was een huisvriend van Sa- charov. Eén van de weinigen die wel hoopvol gestemd was over mogelijke veranderingen in Oost-Europa was Mient-Jan Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Hij bepleitte versteviging van de contacten met de niet-er- kende, onafhankelijke opposi tie- en vredesgroepen in de Sovjet-Unie en Oost-Europa. Volgens M. van den Heuvel en de historicus Tolstoj, van Wi- trussische afkomst, kunnen deze minuscule groepen wei nig ten goede veranderen. Het is geloven in sprookjes, aldus Tolstoj, die evenals Van den Heuvel meer zag in druk van buitenaf. Op het congres van de Amsterdamse Boekovski- stichting was ook plaats ingeruimd voor Andrej Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner. WE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH b we zó ver zijn, wordt plotseling duidelijk Loetje Saloe om „speciale bescher md gevraagd. In één van zijn kelders zat B Gozewijn van Uylen opgesloten. In een [kelder zat het overvalcommando in de fen was het voor Loetje een klein kunstje t commandant Klunzemans te ontwape- van zijn uniform te ontdoen. „Dat ape- past me precies," mompelde hij. „Jam il het goud, maar zo kom ik zelf tenmin- Pi ongezien weg." Even later kuierde p straat op die echte, rustige agentenma- toaard voortstappend met de handjes op Hij stak het Brouwersstraatje over, [het Smedenpleintje en liep juist het Lan- Ttegasje in, toen het noodlot wreed toe- Nant zie, daar kwam wijkagent Mops aanlopen. „Goeienavond, collega," groette Mops. „Van hetzelfde," zei Loetje en hij sa lueerde keurig terug. Doch toen riep Mops plot seling: „Hé, jijl Hoe ken dat? Ik kan jou niet!" Dat was héél oplettend van wijkagent Mops, want deze kende iedere persoon, elke straat steen en elk huis van de héle wijk." Maar de koene speurder Mops zag nog méér. „Hangs norren dragen, dót mag," bulderbaste hij. „Maar bakkebaarden dragen daarentegen is streng verboden op grond van de regels voor normen en stijl uit het handboek voor de politie man! Ergo conclusie: jij bent een namaak- agent! Dat riekt naar misdaad!" Onthutst keek Loetje wijkagent Mops aan. Zou alles nu tóch nog misgaan? WASHINGTON De re gering van Cuba heeft gis teren het Cubaans-Ameri kaanse immigratieverdrag opgezegd als reactie op de eerste uitzending van een Amerikaanse radiostation, dat speciaal gericht is op Cuba. Radio Marti kwam maandagochtend voor het eerst in de lucht met het bericht dat Cuba het ver drag met de Verenigde Staten zou opzeggen. Het immigratie-akkoord was op 14 december gesloten. Het feit dat het Ameri kaanse radiostation ver noemd is naar de Cubaan se patriot José Marti werd door Radio-Havana als een grove belediging be stempeld. Uit Cuba afkomstige Amerika nen zullen ook niet meer naar Cuba mogen reizen, aldus Ra dio-Havana. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde niet onmiddellijk reageren op het Cubaanse be sluit. In december vorig jaar kwamen de VS en Cuba over een dat ongeveer 3.000 Cu baanse politieke gevangenen zich in de VS mochten vesti gen. De eerste immigranten arriveerden in maart in de VS. In totaal zouden jaarlijks maximaal 20.000 Cubanen naar de VS mogen vertrekken, op voorwaarde dat Cuba onge veer 2.700 ongewenste Cuba nen uit de VS zou toelaten. De meesten van deze Cubanen verblijven nu in gevangenis sen of psychiatrische zieken huizen. Belgisch bedrijfsleven doet mee met Star Wars BRUSSEL De Belgische re gering heeft besloten het be drijfsleven in staat te stellen tot deelname aan het onder zoek naar het Amerikaanse Star Wars-project. Het besluit zal de komende week officieel bekend worden gemaakt. Daarmee zal België het eerste NAVO-land zijn dat zijn in dustrie aanspoort in te schrij ven op contracten van het Pentagon die betrekking heb ben op het Star Wars-project. Andere landen twijfelen nog, of zij aan het project deel zul len nemen. De Belgische rege ring ziet deelname als een kans om 's lands stagnerende economie te bevorderen. (ADVERTENTIE) Makkelijk zo'n Rabo- rekening voor het ontvangen van je eigen geld en het betalen van allerlei zaken. Bovendien kun je Eurocheques krijgen. Voor als je iets leuks ziet en je hebt geen contant geld bij je. Neem ook zo'n Rabo-rekening. Van je eigen Rabobank. Er is er altijd een in de buurt. Schrijf maar bij, schrijf maar af, Rabo-rekening.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5