leldócSowumt leker half miljoen 'raude bij GSD ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING ►iscussie over gemeente- laad op neutraal terrein nutsspaarbankri Kees Hoogeveen neemt afscheid ier controle van politie op overlast IONTROLETEAM KAN VELE KLIKBRIEVEN NIET AAN s MiSi jselaarsbank in volle glorie i twee jaar geleden werd de Gijselaarsbank steentje voor steentje afgebroken en de afge- len maanden op dezelfde manier weer opgebouwd. De bank moest tijdelijk verdwijnen in (band met de aanleg van een nieuwe riolering en overkluizing in het Kort Rapenburg. De (neenteraad slaagden erin maanden te ruziën over een goede plaats van de bank. Uiteinde- besloot men toch de bank weer op zijn oude plek te zetten. De bank is genoemd naar een irmalige burgemeester van Leiden. JA-FRACTIEVOORZITTER: (ADVERTENTIE) .flDEN CDA-fractievoor- Walenkamp heeft er aig behoefte aan om in een missievergadering diep- md van gedachten te wisse- ^yer het functioneren van [gemeenteraad. Walenkamp I PvdA-fractievoorzitter M. h der Molen hiertoe op „een ptrale plaats" uitnodigen, tienkamp is niet van plan I de VVD in eerste instantie ■J dit gesprek te betrekken ■dat het juist de PvdA is die politieke gang van zaken Jaalt. V functioneren van de ge- jenteraad, zoals vorig jaar pr Walenkamp aan de orde Iteld, staat geagendeerd voor de komende vergadering van de commissie bestuurlijke aangelegenheden. Volgens Walenkamp dienen daar ech ter uitsluitend procedurele kwesties aan de orde te komen omdat de burgemeester (die voorzitter van deze commissie is) over politieke zaken weinig mag zeggen. Walenkamp is bo vendien bang dat de discussie in deze commissie door de aanwezigheid van raadsleden van alle andere partijen een te politiserend karakter zou krij gen hetgeen de aandacht van de zaak zou afleiden. Walenkamp wil met Van der Molen ondermeer gaan praten oyër de ondergeschikte rol die de oppositie van het college in de gemeenteraad krijgt toebe deeld. Hij heeft er geen be zwaar tegen wanneer dit ge sprek door geinteresseerden wordt bijgewoond. Walen kamp heeft goede hoop dat de PvdA-fractievoorzitter zijn uitnodiging zal aanvaarden „omdat gebleken is dat zij de zaak serieus heeft opgevat". Raadsleden van andere partij en zouden later in de discussie kunnen worden betrokken. Een neutrale plaats heeft hij nog niet in gedachten. „Maar van mij zou het zelfs midden in de Breestraat mogen plaats vinden", aldus Walenkamp. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teleloonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN De Leidse univer siteit en de Leidse Reinwardt Academie gaan samenwerken op het gebied van de museolo gie. Na de gemeenteraad heeft gisteravond ook de universi teitsraad zich akkoord ver klaard met een samenwer kingsovereenkomst tussen de twee opleidingen. Het is voor het eerst in Leiden dat de uni versiteit en een hogere be roepsopleiding elkaar hebben gevonden. Leiden, niet voor niets „Museumstad" genoemd, is de enige plaats in Nederland waar men zich kan bekwamen in de museologie. De Rein wardt Academie is een oplei ding voor museummedewer kers en de Leidse faculteit der letteren verzorgt sinds vorig jaar een cursus museologie voor de studenten. Tijdens dit experimentele jaar is een ge deelte van het onderwijs ver zorgd door docenten van de Reinwardt Academie. De sa menwerking zal vooral zijn gericht op het gebied van on derwijs. Men zal van eikaars bibliotheken gebruik maken en de Reinwardt Academie krijgt toegang tot het universi taire auaio-visuele centrum. De samenwerking geschiedt met „gesloten beurzen". De universitaire student in de museologie wordt opgeleid voor wetenschappelijke taken in een museum en voor taken op het terrein van cultureel overheidsbeleid. De hbo-stu- dent wordt voorbereid op een functie in het middenkader, in de beleidsvoorbereiding of in de leiding van kleinere musea. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraag baar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rentepercentage voor juni is: DE DICHT BU HUIS BANK Na 35 jaar heeft gistermiddag bedrijfsleider Kees Hoogeveen afscheid genomen van de Leid se Schouwburg. Tijdens de afscheidsreceptie in de Schouwburg overhandigde wethouder van cultuur F. Kuijers Hoogeveen de gouden speld van de gemeente Leiden. Van de gemeente ontving de graag knutselende Hoogeveen verder nog een set dopsleutels. Ook kreeg hij wijn glazen. De heer Hoogeveen, die gebruik maakt van de VUT-regeling, stelde met pijn in het hart afscheid te nemen van „zijn" schouwburg. Als kleine jongen liep hij namelijk al tussen de coulissen, omdat zijn grootvader toneelmeester was bij de toen nog niet gerestaureerde schouwburg. Na school ging hij dan naar zijn opa en dan mocht hij meehelpen. Later kwam hij in vaste dienst. De laatste jaren, nadat schouwburgdirecteur H. van Dam ziek werd, heeft Hoogeveen als bedrijfsleider de Schouwburg gerund. Hij is van plan om zich in de komende zee van vrije tijd te wijden aan zijn hobby, antiek restaureren, het koper slaan en het kweken van groenten in zijn moestuintje. La lune In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat \7 wordt van donderdag 23 tot en met woensdag 29 mei (behalve zondag 26 mei) de film Les favoris de la lune" van Josse Liani ver toond. Het is een satire op de bourgeoisie. De voorstel lingen beginnen om acht uur en kwart over tien. Uitbreiding Boekhandel Kooyker aan de Nieuwe Rijn is uitge breid. De boekhandel begon in 1863 in het pand Nieuwe Rijn 16. In 1972 kwam daar Nieuwe Rijn 15 bij. Op 23 mei wordt het pand Nieuwe Rijn 13 officieel aan de boekhandel toegevoegd. Ter gelegenheid van deze uit breiding wordt 23 mei van vier tot zes uur een receptie gehouden. Ouderen Het dienstencentrum orga niseert op 23 mei voor ou deren een excursie naar de boerderij in de Meren wijk. Opgave bij mevr. Goud- berg, tel. 143503. Rommelmarkt In club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pie- terskerkchoorsteeg wordt donderdagavond 23 mei van zes uur tot half negen door kinderen een rommel markt gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor de inrichting van de kindersoos. Politiebus De politie-in formatiebus staat donderdag 23 mei weer op het Stadhuisplein. Deze mobiele expositie biedt de mogelijkheid ken nis te maken met het werk van de politie. Aandacht wordt onder meer besteed aan onderwerpen als sur veillance, verkeer en de wijkagent. De bus staat op BreehllVS het Stadhuisplein van tien tot vijf uur. wenste zwangerschap en al leenstaand ouderschap zoekt een vrijwilliger om zitting te nemen in het stichtingsbestuur. Van kan didaten wordt verwacht dat zij beschikken over juridi sche kennis, dat zij bereid zijn intensief mee te den ken in het stichtingsbeleid en dat zij bereid zijn werk zaamheden voor het secre tariaat te verlenen. Belang stellenden kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de voorzitter van het be stuur van de stichting FIOM Leiden, p/a Lange- gracht 62 2312 NW Leiden. Telefonische informatie is te krijgen via tel 144715 bgg 892209. ICTO-Leiden Het ICTO, Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwa pening, heeft sinds 13 mei een afdeling voor Leiden en omstreken. De organisa ties is de enige interkerke lijke vredesorganisatie die uitgaat van de Bijbel als Woord van God. Zij heeft tot doel het bevorderen van de bezinning op het vraag* stuk van oorlog en vrede. Het secretariaat van de af deling is gevestigd in Schouwenhove 95, Leiden, tel 769524. Vrijwilliger FIOM Leiden, het bureau dat hulp verleent bij onge- Scholierencentrum ,,'t Breehuys" is donderdag avond van acht tot elf uur weer open. Dan wordt er een scholierencafé gehou den. Scholieren kunnen dan darten of tafeltennis sen. Zaterdagmiddag is er van twee tot vier uur bre akdance soos en 's avonds wordt er van acht tot twaalf uur hard rock ge draaid (toegangsprijs twee gulden). Dinsdag 28 mei is er weer een meideavond van half acht tot half elf. Katholieke ouderen De Katholieke bond voor Ouderen houdt morgen een eucharistieviering in de Lo- dewijkskerk aan de Steen- schuur. De bijeenkomst be gint om half negen. 1 mui ebrulkte DINSDAG 21 MEI 1985 PAGINA 13 1 caravc, .50 met prijs f EN Wethouder J. Peters van 'iS*nn eiijke ordening zal de burge- 12.300, er verzoeken er bij de politie op dringen dat er meer aandacht I besteed aan overlast van cafés rijven. Bovendien wil de wet- dat de politie nauwkeuriger bt hoeveel klachten er over ist binnen komen. beloofde dit gisteravond in Vergadering van de raadscom- p ruimtelijke ordening waar gesproken over klachten van hers in de Oude Morsch over „De mensen zijn terecht ngerust. Er is daar een concen tratie van activiteiten die nauwelijks te harden is", aldus Peters. Volgens Peters ontbreekt het geld om verschillende bedrijven uit de buurt te verplaatsen. In het stadsvernieu wingsfonds is voor bedrijfsverplaat- singen slechts zes ton aanwezig wat veel te weinig is. Door een betere controle hoopt Peters de overlast in te dammen. Peters wil dat het op korte termijn afgelopen is met de overlast van de Koets-o-theek in de Kruisstraat en het taxibedrijf Kerkhof in de Narm- straat. Bovendien wil Peters actie on dernemen tegen mogelijke uitbrei ding van 'Le Bateau' aan de Steen straat. Aantal eenmalige uitkeringen verdubbeld LEIDEN Het aantal Leidenaren dat vorig jaar een eenmalige uitke ring kreeg, is in vergelijking met twee jaar geleden, het jaar dat de uitkering werd ingevoerd, meer dan verdubbeld. Het aantal ver strekte eenmalige uitkeringen be droeg vorig jaar 7065. Bijna 1900 aanvragen werden afgewezen. In '82 ontvingen 3379 mensen een eenmalige uitkering. Toen werd nog meer dan de helft afgewezen. Twee jaar geleden werd in Leiden een totaalbedrag van 7.5 ton uitge keerd. Vorig jaar bedroeg dit be drag 4.3 miljoen. Jonge vrouw verkracht LEIDEN Een 18-jarige Leids meisje is omstreeks kwart over twaalf in de nacht van zondag op maandag ver kracht door een onbekende. Het meisje fietste op de Schip- holweg. Een ongeveer 35-jari- ge man met een bol gelaat en donkerblond golvend haar trok haar van de fiets en sleurde haar de bosjes in, waar hij haar verkrachte. Mogelijke getuigen, die gezien hebben dat het meisje van de fiets werd getrokken worden ver zocht de Leidse politie te bel len, tel. 149961. KRAKERS VERJAAGD DOORROOKPOT LEIDEN Tot twee maal toe heeft een huur der van een pand aan de Stationsweg 18-20 een stel krakers verjaagd door gebruik te maken van een soort rookpot. De eerste keer gebeurde dat op 23 april. Jongeren hadden het pand ge kraakt, maar verlieten het diezelfde avond nog. De huurder kon toen de krakers ertoe „bewe gen" het pand geheel vrijwillig te verlaten. Gis termorgen werd het pand weer gekraakt. Kort nadat bij de politie de melding binnen kwam, kwam bij de brandweer ook een melding bin nen. Voorbijgangers dachten dat het pand in de brand stond vanwege een grote rookontwikke ling. Toen de brandweer arriveerde, waren de krakers verdwenen en ook bleek toen op welke wijze de huurder ze eruit had gekregen. De rookpot veroorzaakte zo'n stank, dat de krakers er niet wilden blijven. Exhibitionist aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen weekeinde in de Meren- wijk een 33-jarige man aangehouden die regel matig zijn geslachtsdelen toonde aan voorbijgan gers. De man werd tij dens het exposeren door een Leidse vrouw gezien en gevolgd naar zijn wo ning. Daarna gaf de vrouw het adres van de exhibitionist door aan de politie. Meer openbare toiletten in binnenstad LEIDEN De gemeente is van plan het bestaande toilet aan de Kaasmarkt op te knap pen. Bovendien is het de be doeling dat er twee nieuwe toiletgroepen (zowel toeganke lijk voor mannen en vrouwen) bijkomen. Met het onder grondse toilet aan de Vismarkt telt de binnenstad dan vier openbare toiletten. Het is de bedoeling de urinoirs af te bre ken. Alleen de klassieke 'krul' wordt, mits betaalbaar, ge handhaafd. Zeker een miljoen gulden is in zeven maanden vorig jaar ten on- door de Gemeen- Sociale Dienst uitgekeerd. Dit leeft een onderzoek van Ée GSD naar fraude met uitkeringen uitgewezen. Het fraudebedrag moet feitelijk nog veel hoger Jiggen, omdat van de veehonderd gevallen vaar onderzoek naar fraude nodig werd ge- 46 procent kon wor- Voor de was geen tijd. Van de tweehonderd verzoe ken om onderzoek naar mo gelijke fraude met uitkerin gen was bijna de helft af komstig uit doorgaans anonieme klikbrieven. Juni vorig jaar werd het Team Bijzonder Controle bij de Sociale Dienst opgericht. Het team houdt zich bezig met het onderzoeken van fraudezaken. Bij het team zijn drie sociale rechercheurs werkzaam. Volgens een woordvoerder van GSD wordt voorlopig ondanks de grote werkdruk niet tot uit breiding van het team over gegaan. „De GSD is in eerste instantie een organisatie die uitkeringen verzorgt. Contro le is geen hoofdtaak". Moge lijk dat het team op langere termijn wel wordt uitgebreid. In de periode van juni tot de cember 1984 werden 218 mel dingen van vermoedelijke fraude gedaan, waarvan een groot deel via de zogenaamde klikbrieven: vaak anonieme tips van buren dat een uitke ringstrekker „zwart" bijver dient. Een klein deel van deze aanmeldingen werd doorverwezen. Van de 62 ge vallen die het team zelf heeft onderzocht, bleek in 22 ge vallen sprake te zijn van fraude. Van 28 gevallen bleek geen fraude aan te to nen, de overige zaken zijn nog in behandeling. Van die gevallen waar fraude werd aangetoond, is bij 77 procent aangifte gedaan bij de offi cier van justitie. Overigens staat de strafvervolging die de officier kan instellen, los van de maatregelen die de GSD zelf tegen een fraudeur neemt. In principe probeert de GSD de ten onrechte ge noten uitkering terug te vor deren. In alle gevallen waar fraude is geconstateerd, wordt de uitkering stopgezet of aangepast. Bij het bepalen van de perio de waarover fraude zou zijn gepleegd, is het criterium voor de GSD in hoeverre deze periode „aannemelijk" te maken is en niet of deze bewezen kan worden. In alle gevallen waarin onderzoek wordt verricht, wordt dit toe gevoegd aan het dossier van de cliënt, of hij nu schuldig is bevonden of niet. Volgens de woordvoerder van de GSD wordt dit gedaan, „omdat nu eenmaal vastgelegd moet worden wat de uitkomst van het onderzoek naar fraude is". De GSD heeft becijferd dat het merendeel van het aantal geconstateerde fraudes van toepassing was op uitkerin gen die in het kader van de RWW werden verstrekt. Het fraudebedrag voor zover dat aangetoond kon worden- waarbij in de RWW en WWV uitkeringen sprake is, bedraagt circa twee ton. Bij uitkeringen die in het kader van de Algemene Bijstands wet werden verstrekt, is on geveer 177 duizend gulden gefraudeerd. Leidse museologen vinden elkaar

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13