Omroep Rijnland moeizaam van start STAD OMGEVING ïeidaeSoti/ta/tit-t' ilorspoort fgesloten MTS fietst rond IJsselmeer Kinderen lopen voor kinderen ALLER LEI(DS) Leidenaars betrapt als nep-controleurs Stenen gegooid na geluidsoverlast MAANDAG 20 MEI 1985 PAGINA 7 raad}"" gratis abelregeling inzet kort geding PMi IDEN Vijftien binnen- en buitenlandse reclame- en ad- IhI sbureaus plus een aantal instellingen, betrokken bij de ex- itatie van abonneetelevisie in ons land, zullen de president de Haagse rechtbank vrijdag in kort geding om schorsing wel buiten werkingstelling vragen van de zogenaamde Ka- Boetiregeling van minister Brinkman. 20800 Kabelregeling mag volgens de organisaties zolang de Haagse Beverl htbank nog geen einduitspraak heeft gedaan in een door hen ihangig gemaakte bodemprocedure. De bevoegde rechter 8.30, l: City gt zich thans over de verbindendheid en de toepasselijkheid ising .30. 2 de regeling. De voornaamste bezwaren richten zich op de terkingen en controlerende maatregelen, die de minister wil irvoeren. Het geschil betreft met name de vanuit het buiten- (Statioid aangeboden tv-programma's, die geen op het Nederlandse Vrij4 jliek gerichte reclameboodschappen mogen bevatten. Minis- Brinkman heeft de exploitanten ook verboden in hun uitzen- "2413 f>en Nederlandstalige ondertitels te gebruiken. De 15 organi- I es noemen de Kabelregeling in strijd met de Grondwet. Mooi weer speelt Museumdag parten LEIDEN De publieke belangstelling in Leiden voor de zaterdag gehouden internationale Museumdag is wat tegen gevallen. Grote „boosdoener" was het fraaie weer, dat de mensen veelal naar bos en strand lokte. Toch was het Rijksmuseum van Oudheden, een van de musea die z'n deuren voor iedereen openstelde, met zo'n 200 bezoekers niet echt ontevreden. Het Rijksmuseum vertoonde de hele dag films. Het Stede lijk Museum De Lakenhal hield een open dag met rondleidingen. De inter nationale Museumdag werd georgani seerd door de International Council of Museums, een wereldwijde organisatie Auto tegen boom Een 20-jarige autobestuur der uit Warmond is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur gewond geraakt toen hij met zijn auto uit een bocht van de Oegstgeesterweg vloog en tegen een boom tot stilstand kwam. De jon gen is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Waarschijnlijk verloor de bestuurder door te hard rijden de macht over het stuur. Agenten gewond bij vechtpartij LEIDEN Drie agenten zijn in de nacht van vrijdag op za terdag gewond geraakt bij een vechtpartij met zogenaamde „punkers". De zo omschreven jongeren waren omstreeks half vier de studentensociëteit SSR aan de Hoge woerd binnen ge drongen en zorgde daar voor overlast. De politie heeft de 10 jongens het pand uitgezet Op straat ontstond een vechtpartij, waarbij een agent zijn midden- handbeentje brak. een ander een gezwollen oog opliep en een derde kneuzingen. De her rieschoppers namen snel de benen. Er werden geen arres taties verricht. Betrapt bij inbraak KATWIJK Drie jeugdige Katwijkers zijn vrijdagnacht op heterdaad betrapt toen ze inbraken in de kan tine van de voetbal vereniging Valken '68. Het drietal, 15, 17 en 20 jaar oud, had bier en koffie al gereed staan om mee te ne men op het moment dat de politie, gealar meerd door het stil alarm, hen in de kraag greep. •414): ixlekk 1.15. dj. 19 IDEN In verband met de Odzakelijke restauratie Vdt de Morspoortbrug met 1718-7 ang van dinsdag 28 mei wn ir alle verkeer afgesloten. I Dr fietsers en voetgangers );_tijd«rdt een noodbruggetje aan- TEjegd, waarmee volgende i '!lïk al wordt begonnen. De Bloo< ig blijh tot half december esloten. Hoe het verkeer ir de Morsstraaf wordt om- fVolveiejd, is nog niet bekend. AC arover vindt komende jj ensdag overleg plaats. Win- iers hebben al geëist dat de •ichting op de Morssingel tij- ijk wordt omgedraaid en de Rijnsburgerbrug voor verkeer in de richting enstraat wordt opengesteld. Igende week wordt ook be- inen met het opknappen de Spanjaardsbrug (tussen *e Rijndijk en Van der Valk jwmanweg) over de Zijl. De ug verkeert in zeer slechte lat. Vrijdag 14 juni wordt de otton^j» weer geopend. Het snel- 15_ fkeer wordt omgeleid via de el. 46 Ibrug. Voor voetgangers en 4.00, tsers wordt een pontje inge- IABYL r erwarmmgs- ïeven chterhaald (al); De politie van Leidschen- :!L2im heeft zaterdagavond ROPOpe inbrekers kunnen ach- >r derhalen. De inbrekers, Am- ^^rdammers van 18. 25 en 29 ROP0Pr ou<* hadden in de Hooi- lai): imp in plan 't Lien uit een aanbouw zijnde woning ketel van de centrale 'arming en drie radiato- weggenomen. getuige waarschuwde de itie die de mannen in hun RIS ijto achtervolgde tot in Lei- 3tot 2n' samenwerking met putinf Leidse politie konden PARree van de daders op de ^teposeveltstraat in Leiden 77Vvprden aangehouden. Een U5, ifrde kon later in Amster- (Dennlm worden gearresteerd. 1: Jei 4|a trio is ingesloten op het 2: DeÈidschendamse politiebu- 30. Rfeu. of thi LEIDEN De her nieuwde start van Om roep Rijnland is uiterst moeizaam verlopen. De radio-uitzending die za terdag de officiële ope ning inluidde, was tot vrijdagavond laat onze ker. De PTT kon pas te gen het middernachtelijk uur een technisch man kement verhelpen, dat uitzending verhinderde. De feestelijke opening, die rechtstreeks vanuit de Menken Bowlinghal in Leiden werd uitgezon den, verliep vrij chao tisch. Het geluid via het kabelnet was van dusda nig slechte kwaliteit dat toespraken bijna onver staanbaar waren. Programmaleider T. Scheffer weet de slechte kwaliteit aan de geringe voorbereidings tijd. „We kregen vrijdaga vond laat pas te horen dat het toch door kon gaan. We hebben daardoor alleen za terdagochtend een beetje proef kunnen draaien. Dat was duidelijk te kort". De omroep zal haar radio-uitzen dingen gaan verzorgen van uit het gebouw van de Stich ting Welzijn aan de Bree- straat. Volgens Scheffer zul len die uitzendingen tech nisch veel minder problemen geven. In het twee uur durend pro gramma verrichtte burge meester S.H. Scheenstra van Oegstgeest de officiële ope ningshandeling door een knop van het mengpaneel te bedienen. Minister E. Brink man van WVC, die in eerste instantie was uitgenodigd voor de opening, moest van wege een kabinetsvergade ring verstek laten gaan. Voorzitter J. Walenkamp van Omroep Rijnland bena drukte nog eens dat de om roep niet in het vaarwater van de regionale pers wil gaan zitten: „Omroep Rijn land wil iets toevoegen. De regionale kranten hebben in het verleden wel eens geuit dat ze de omroep een concur- rend medium vinden. Dat zien ze verkeerd. Wij willen alleen aanvullend werken in de berichtgeving". Namens het ministerie van WVC was aanwezig C. Ronteltap, belast met lokale omroepzaken. Hij deed voor de microfoon nog eens uit de doeken welke moeilijkheden Omroep Rijn land heeft moeten overwin nen. Het heeft Omroep Rijnland veel moeite en geduld gekost voordat een definitieve ver gunning door WVC werd verstrekt. Rijnland werkte tot 1 november 1984 in Lei den met een proefvergun- ning. Daarna bleef het lange tijd stil op de kabel. De voor een zendvergunning vereiste representativiteitsverklarin- gen van de 15 gemeenten in het gebied van Rijnland druppelden mondjesmaat binnen. De verklaring van de gemeente Katwijk leverde extra moeilijkheden op. De Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) maakte eveneens aanspraken op het fiat van de gemeente. Omdat het technisch niet mogelijk was om alleen Katwijk van de kabel af te sluiten, moest Rijnland wachten op een doorbreking van de impasse. Eind april werd de knoop eindelijk doorgehakt. De VLOK kreeg de representati- viteitsverklaring van Kat wijk en de streekomroep kon onder de vlag van de VLOK uitzenden in Katwijk. De uitzendingen van Rijn land blijven voorlopig be perkt tot de radio. De omroep zal dagelijks gaan uitzenden via de 88,1 Mhz. FM van het kabelnet. Vanwege de hoge kosten kunnen slechts inci denteel televisieprogramma's worden gemaakt. Ook de re gionale kabelkrant zal nog enkele maanden op zich la ten wachten. Het experiment dat momenteel in de Leidse Merenwijk loopt kan nog niet worden uitgebreid tot de De eerste radiouitzending van Omroep Rijnland kende ook een quiz met vertegenwoordigers hele streek. De vereiste tech- van de vijftien gemeenten die deel uitmaken van het uitzendgebied van Rijnland. Quizmaster nische faciliteiten ontbreken Leo van Zanen ondervroeg de deelnemers op hun kennis van de streek. namelijk nog. Negentien leerlingen en een leraar van de Christelijke MTS in Leiden zijn dit weekeinde in twee dagen rond het IJsselmeer gefietst. De vrijdagochtend gestarte deelnemers aan de toer tocht bereikten zaterdagavond na een fietstocht van 385 kilometer allen de finish. Vrijdag nacht overrrachtte het gezelschap, dat begeleid werd door een bezemwagen, in de jeugdher berg In Sneek. Op de foto huldigt directeur Vogelaar van de technische school de enige vrou welijke deelneemster na aankomst bij de MTS aan het Lammenschanspark. SPONSORLOOP VOOR UNICEF LEIDEN De kinderver lamming (polio) moet in het jaar 2005 de wereld uit zijn. Dit doel hebben de rotaryclubs (in nauwe sa menwerking met UNI CEF) zich gesteld. Het jaartal is niet toevallig ge kozen: in 2005 viert Rota ry International het 100- jarig bestaan. Ook de drie Leidse rotaryclubs dragen hun steentje bij aan dit streven om de polio voor goed de „nek om te draai en". Op zaterdag 8 juni wordt in de Leidse Hout een sponsorloop gehou den, waaraan iedereen mag meedoen, maar die toch vooral bedoeld is voor kinderen van vijf tot twaalf jaar oud. „Kinde ren doen iets voor kinde ren", is het motto. De drie Leidse clubs hopen op een grote opbrengst voor het kinderfonds van UNICEF. Zij wijzen in dit kader op sponsor lopen die in Zoetermeer en Al phen aan den Rijn werden ge organiseerd door de plaatselij ke rotaryclubs. Deze twee eve nementen brachten tientallen duizenden guldens op. Wie aan een sponsorloop meedoet, zoekt vooraf een geldgever (sponsor), die hem een bepaald bedrag per kilometer toezegt. Of een zeker bedrag wanneer de hele afstand wordt afge legd. Diverse variëteiten zijn mogelijk en men kan natuur lijk lopen voor verschillende sponsors. In de Leidse Hout is een par cours uitgezet dat in principe is bedoeld voor wandelaars, maar wie de afstand wil hol len, joggen, rennen, snelwan delen of sprinten zal geen duimbreed in de weg worden gelegd. De startplaats is geves tigd op het sportpark in de Leidse Hout waar tussen tien uur 's ochtends en drie uur 's middags kan worden begon nen aan het traject door het park. Kinderen tussen de vijf en zeven jaar oud mogen ove rigens alleen onder begelei ding meedoen. Iedere deelne mer krijgt een UNICEF-loop- medaille. Het geld dat bijeen wordt ge bracht is in het bijzonder be stemd voor de immunisatie- projecten die UNICEF over de hele wereld uitvoert. Immuni- satie (ervoor zorgen dat men niet meer vatbaar is voor in fectieziekten) is een van de pijlers van het GOBI-project van UNICEF. GOBI staat voor Groei, Orale rehydratie (met "een eenvoudig geneesmiddel zorgen dat kinderen niet uit drogen door diarree) Borstvoe ding en Immunisatie. Het inenten tegen kinderverlam ming (polio) valt onder het laatste. Volgens UNICEF sterven jaa- rijks vijf miljoen kinderen en raken er net zoveel lichame lijk en geestelijk gehandicapt, terwijl ze hadden kunnen worden geholpen met immu nisatie. Per kind kost dat vijf dollar. In Afrika wordt 21 pro cent van de kinderen van één jaar oud ingeënt tegen polio, in Azie is dat nog geen 14 pro cent, terwijl Europa een per centage van 81 kent. De drie rotaryclubs zullen alle basisscholen en sportclubs in Leiden, Leiderdorp en Oegst geest benaderen met het ver zoek om mee te doen aan de sponsorloop. Wie meer inlich tingen wil hebben, kan contact opnemen met mevrouw de Rooij, 071-141687. Geslaagd 11 Alle cursisten van de Katho- lieke Nationale Bond voor EHBO, afdeling Leiden „Peerke Donders" zijn ge- mslaagd voor het eenheidsdi- Iploma EHBO. I Uniek - Bel Slot exposeert tot en met I 22 juni haar collectie handbe- li drukte stoffen in de winkel - Unieke Produkten aan de Hooigracht 34. De kunstena- resse, die haar opleiding aan n de Koninklijke Academie in Den Haag volgde, drukt haar ai ontwerpen zelf in kleine op slagen. Zij werkt ook in op dracht. De stoffen kunnen worden gebruikt voor gordij nen, bekleding en dergelijke. Unieke'produkten is op don derdag en vrijdag van één tot zes uur geopend en op zater dag van één tot vijf uur. Taboe De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia houdt vandaag in het gebouw aan het Rapenburg 100 een open avond over het commu nisme in de Verenigde Sta ten. De bijeenkomst gaat om acht uur van start met de videofilm „Seeing red" van James Klein en Julia Rei- chert. Vervolgens is er dis cussie met medewerking van de CPN Orson Welles „The Magnificent Amber- sons" (1942) en „Citizen Kane" (1940) zijn twee films van Orson Welles die morgen worden vertoond in LAK Cinema aan de Cleveringa- plaats 1. De eerste film (die om acht uur begint) is een bitter-zoet drama over een decadente Amerikaanse aris tocratische familie. De twee de film tien uur) werd on langs op de Nederlandse tele visie vertoond en is een re constructie van het leven van de krantenmagnaat Kane. Lakenhal De Lakenhal houdt morgen avond de jaarvergadering in het museum aan de Oude Singel. Op de agenda staat, behalve een aantal huishou delijke punten, een lezing door prof. dr I. Schöffer over „Het dagelijks leven in Ne derland in de 17e eeuw". De bijeenkomst begint om acht VVV- vergadering De VVV houdt morgen een algemene ledenvergadering in hotel-restaurant Nieuw Minerva aan de Boommarkt 23 vanaf vijf uur. Wanneer het huishoudelijke gedeelte is afgehandeld, wordt gespro ken over de komende Leidse Lakenfeesten. Thriller K&O (Oude Vest 45) draait morgen de film Un papilion sur l'épaule" van regisseur Jacques Deray met in de hoofdrol Lino Ventura. De film toont een man in een hotel in Spanje, die wordt ge confronteerd met een bizarre moord. De voorstelling be gint om kwart over acht. De Jonkies De Jonkies, de toneelgroep van scholengemeenschap De Vlietschans, voeren op dins dag 21, donderdag 23 en vrij dag 24 mei het stuk „Bieder- mann en de brandstichters" van de Zwitserse schrijver Max Frisch op. De voorstel lingen beginnen om acht uur en zijn te zien in de school aan de Apollollaan 262. b°otewonde bij inrijding IDEN Een 49-jarige man it Berkel en Rodenrijs is gis- niddag omstreeks half drie ond geraakt bij een aanrij- ing op de kruising Haagweg- urchilllaan. De man, die Jet zijn auto door het rode Jerkeerslicht is gereden, botste •uewfgen een andere auto. De i S *an uit Berkel en Rodenrijs 1 :l^)tste vervolgens tegen een ^^Jtrkeersbord en reed het talud ueij» het fietspad op. Hij is met oi Ugletsel en een hersenschud- ieeiing naar het Academisch Zie- enhuis afgevoerd. LEIDEN/DEN HAAG Twee Leidenaars van 26 en 28 jaar zijn vrijdag op het Hoge Zand in Den Haag gearresteerd, om dat zii zich tegenover enkele bewoners in strijd met de waar heid hadden uitgegeven voor controleurs van het GEB. Eén bewoonster doorzag de smoes meteen en liet de mannen dan ook niet binnen. Ze belde wel onmiddellijk de politie. Deze hield het tweetal aan op een volgend adres. De politie zoekt nog uit wat de Leidenaars zoal op hun kerfstok hebben. Bij hun aanhouding werden geen gestolen spullen ontdekt. Krakers parkeermeter gepakt LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagmiddag om streeks half één twee Leidena- ren van 18 en 23 jaar aange houden die kort daarvoor en kele parkeermeters op het parkeerterreintje voor het sta tion hadden gekraakt. De kraakaktie werd door een voorbijgangster opgemerkt, die de politie waarschuwde. De politie trof het tweetal in een file op het stationsplein aan. In hun auto was een grote hoe veelheid kwartjes en guldens aanwezig. LEIDEN De Leidse politie heeft het afgelopen weekend 29 keer moeten optreden in verband met klachten over geluidso verlast. In de meeste gevallen werd het probleem opgelost door de geluidsinstallatie zachter te zetten. De geluidsoverlast, dat een studentenfeestje in de tuin van een woning aan het Utrecht se Veer veroorzaakte, leidde echter tot incidenten waarbij ge wonden vielen. De politie had de feestgangers tot twee maal toe erop gewezen dat ze te veel lawaai maakten. De stereo-installa tie werd toen door de studenten ingepakt en opgeborgen, maar even later moest de politie weer verschijnen omdat de buren klaagden over gezang. Nadat de politie weer was vertrokken, werden de studenten door een boze buurman en diens zoon ge- tracteerd. Drie meisjes werden gewond en overgebracht naar het AZL. Eén vrouw had hoofdwonden en kneuzingen aan de rug en een andere vrouw snijwonden aan het hoofd en een her senschudding. De 47-jarige buurman en zijn 20-jarige zoon zijn wegens mishandeling aangehouden Vrouwen voeren actie tegen huisbaas D© actiegroep "Vrouwen tegen Sexueel Geweld" heeft za terdag actie gevoerd bij Cafè-Restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg In Leiden. Rond half een drong een groep van zo'n twintig vrouwen, voorzien van trommel en spandoe ken, het etablissement binnen. Eén van hen las een verkla ring voor, waaruit bleek dat grieven van de vrouwen zich richten tegen vermeend sexistisch gedrag van de eigenaar van het café-restaurant. De eigenaar verhuurt kamers die boven Eigenzorg liggen. De kamers worden alleen verhuurd aan vrouwen. Volgens de actiegroep maakt de man zich geregeld schuldig aan sexistisch gedrag en ongewenste intimiteiten. Hij zou de kamerbewoonsters bij voortduring lastig vallen en misbruik maken van z'n positie als huisbaas. Volgens „Vrouwen te gen Sexueel Geweld" misdraagt de man zich al gedurende lange tijd, maar durven de betrokken vrouwen geen klacht in te dienen. De eigenaar zelf ontkent de aantijgingen. Hij denkt dat de actie is ontketend door een rancuneuze oud-kamerhuur ster, die hij de huur heeft opgezegd. Volgens hem heeft hij zelden problemen met z'n huursters.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7