Alle treinen gaan naar Neurenberg Lagere lonen bieden geen extra werk VV-voorzitter maant werkgevers tot meer banen 150JAAR DUITSESPOORWEGEN von rife/i i I zij Zek culm cultm ■n hM CIA: Nicaragua „middelpunt terrorisme" WASHINGTON De Sovjet-Unie en Cuba „heb ben en consolideren hun bruggehoofd op het Amerikaanse continent" om, vanuit Nicaragua, hun ondermijnende activiteit te exporteren in en naar Centraal- en Latijns-Amerika. Aldus ver- klaarde vandaag de directeur van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA. Nicaragua, aldus Casey, zal voor Latijns-Amerika worden wat Beiroet is voor het Midden-Oosten, „het middelpunt van het internationale en regionale terrorisme". De Noorse regering heeft gisteren overduidleijk laten blijken het helemaal niet met deze Ameri kaanse visie eens te zijn. Noorwegen heeft beslo ten de hulp aan Nicaragua te verhogen. Eerder had ook Zweden verklaard dat het manieren zoekt om Nicaragua te helpen, de gevolgen van de onlangs afgekondigde Amerikaanse handelsboycot op te vangen. ZATERDAG 18 MEI 1985 PAGINA 5 Griekse regering mobiliseert verkeersleiders ATHENE De Griekse regering heeft een civiele mobilisatie afgekondigd voor luchtverkeersleiders, om een einde te maken aan een reeks werkonderbrekin gen aan het begin van het toeristensei zoen. De maatregel is volgens een be kendmaking van het ministerie van verkeer getroffen om ernstige schade aan de nationale economie te voorko men. De 480 Griekse verkeersleiders wilden gisteren en maandag achturige werkonderbrekingen houden om betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. De voorzitter van het verkeersleidersgilde, George Katsimilis, noemde de maatre gel ondemocratisch, maar zei dat de bond zich er bij neer zal leggen. Chaos op vliegvelden VS door staking UA NEW YORK Op veel vliegvelden in de Verenigde Staten heersen sinds gisteren chaotische toestanden als gevolg van een staking van de 5.200 piloten van United Airlines, de grootste binnenlandse lucht vaartmaatschappij in de VS. United Airli nes voert gewoonlijk dagelijks 1.550 vluchten uit met zo'n 120.000 passagiers. Nu de piloten voor onbepaalde tijd in sta king zijn gegaan, heeft United Airlines een aantal andere piloten in dienst geno men om althans enkele van de belangrijk ste vliegvelden te kunnen bedienen. De piloten van United Airlines verdienen per jaar gemiddeld 90.000 dollar en eisen een salarisverhoging van vier procent. De maatschappij biedt twee procent. CcidócCouuiTit Carrington pleit voor meer technologische samenwerking LONDEN Secretaris-generaal van de NAVO Lord Carrington heeft bij de Europese NAVO-lan- den aangedrongen op meer samenwerking op het terrein van technologie en wapenproduktie. Car rington zei dat het feit dat de Verenigde Staten zeven maal zoveel wapens op de Europese markt afzet als van Europa afneemt, een doorn in het Europese oog is, maar naar zijn mening nog altijd grotendeels een kwestie van eigen schuld. De NA- VO-chef noemde met name de Britten, Fransen, Westduitsers en de Italianen als elkaar beconcur rerende bondgenoten op het gebied van onderzoek naar en ontwikkeling van wapensystemen. Hij pleitte voor een gezamenlijke Europese financiële en wetenschappelijke inspanning op het gebied van de ontwikkeling van gepantserde gevechts voertuigen, vliegtuigen en radarsystemen. Libië: Israël heeft kernwapens gestationeerd NEW YORK Libië heeft Israël er van beschuldigd dat het raketten met kernkop pen heeft gestationeerd op de hoogten van Golan en in de Negev-woestijn. In een brief aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties schreef de Libische minister van buitenlandse zaken Ali Al-Treiki dat Israëls optre den de Arabische wereld noodzaakt „zijn recht op zelfverdediging uit te oefe- r JITENLAND -^feer joden weg '°^t Sovjet-Unie JCj (EVE Vorige maand hebben Russische joden de Sovjet-Unie (en verlaten. Dat is het hoogste lal in bijna twee jaar, zo heeft Internationale Comité voor Mi- je, die de joden bij hun vesti- i elders helpt, verklaard. De se emigratie uit de Sovjet-Unie e afgelopen jaren sterk gedaald. 79 mochten nog ruim 50.000 de Sovjetunie verlaten. De lopen maanden is er een stij- |e tendens zichtbaar. In januari jen 61 joden een uitreisvergun- in februari 88, in maart 98 en pril 166. opengewerkte stoomlocomotief geeft zijn technische ge- Vanaf Neurenberg Centraal rijdt dagelijks deze extra 'J m ïen prijs. naar tentoonstelling. doi Evenals het materieel is ook het personeel in een historisch jasje ge stoken. heid en de voortdurende ver mindering van afstand en ruimte zijn de permanente be geleiders van de trein met zijn beroemde passagiers. Van het tijdperk van de indus trialisering en de onstuimige groei van de spoorwegen in het keizerrijk rijdt de trein via de crisis in de Weimarrepu- bliek de donkere tunnel van de Hitlerdictatuur binnen, om weer te voorschijn te komen in de gouden jaren vijftig van het „Wirtschaftswunder". En kele bekende passagiers zijn: Karl Marx, Richard Wagner, Friedrich Nietzsche, Rosa Lu xemburg, Albert Einstein, Adolf Hitler, Romy Schneider en Konrad Adenauer. Modeltreinen In een aparte zaal wordt met behulp van 1400 dia's en tien tallen diaprojectoren en video recorders een multi-media- Op nagebouwde perrons staan, voor het publiek toegankelijk, tientallen goederen- en personenwagons tentoongesteld. show gepresenteerd die de we reld van het treinverkeer een half uur lang visueel en akoes tisch tot leven roept. Op een zo grootse treinten- toonstelling als deze kan de modeltrein natuurlijk niet ont breken. Dat doet hij dan ook niet: op verschillende plaatsen in het overdekte gedeelte van de tentoonstelling zijn model banen opgesteld met een to taaloppervlak van 800 vier kante meter. Dat de kleine trein ook groot kan zijn be wijst het feit dat de ICE in de modelbouw al dienst doet. Dit in tegenstelling tot zijn even beeld in de werkelijkheid. Filmfestival Tegelijkertijd met de jubi leumtentoonstelling wordt in de „Kino-express" op het ex positieterrein een filmfestival gehouden van rolprenten waarin de spoorwegen de hoofdrol spelen. In de speciale festival-bioscoop worden in de komende drie maanden ruim 80 films gedraaid uit binnen- en buitenland. Ruim de helft van de films die in het festi valkader in omloop worden gebracht is al jaren niet meer te zien geweest. Juist door de aanwezigheid van die zeldza me archiefkopieën wordt het festival het grootste retrospec tief van treinfilms dat ooit heeft plaatsgevonden. Tot één van de hoogtepunten van het festival moet ongetwijfeld de vertoning van Abel Gance's legendarische „La Roue" gere kend worden. Het stomme, filmhistorische mammoetwerk van Gance wordt begeleid door de Keulse filmpianist Joachim Barenz. Zowel van de tentoonstelling als van het filmretrospectief is een catalo gus uitgekomen, die op het ex positieterrein te verkrijgen is. Voor alle treinliefhebbers geldt de komende zomer waar schijnlijk: alle treinen gaan naar Neurenberg. YVES VAN ERP trein De Intercity Experimenteel die vanaf november 1985 proefrit ten met een snelheid van 300 kilometer per uur gaat maken. 'zon JRENBERG Toen en 7 december 1835 de n lelaar" het eerste Duit- treintje trok, van Neu- mak berg naar Fürth, was tnhe,i iedereen even ge- rmeerd van het zwar- stoom uitbrakende ge- rte. Nu, 150 jaar later, it de „Adelaar" te nzen in een grote ten- vat nstellingshal aan de êe/1 van een trein. Met als •uit magiërs bekende Duit- 'fam.die inmiddels ge- *iet iedenis hebben ge- reven. Zonder uitzon- ing is het publiek vol iet zag voor de Duitse lei imlocomotief waar het opt imaal mee begon en in nig paar treinliefheb- r ide ogen twinkelen 'jt v ook lichtjes van ple- 1 ztr' 2re van het 150-jarig jubi- i/7i van de Duitse spoorwe- is in de nabijheid van het flrenbergse station Oost, op jt terrein van een voormali- ijzersmelterij, een tentoon- ling ingericht die in de itse historie zijn weerga nog t kent. „Zug der Zeit - Zeit Züge" heet de expositie, loopt tot 18 augustus van vjlaar- f 29.000 vierkante meter toonstellingsruimte, zowel nen als in de open lucht, It een overzicht gegeven heden, verleden en toe- nst van de spoorwegen in itsland. Van „Adler" tot "1. Vorige zomer is men be nen met de bouw van de toonstelling, die tot nu toe miljoen Mark heeft gekost, tot aan de openingsdag, af- open woensdag, zijn hon den vaklieden onafgebro- ken in de weer geweest om al les op tijd klaar te krijgen. Signaalstraat Komende uit de richting van het jubileumstation Neuren berg Oost begint het trein- spektakel met een „signaal- straat" waar 27 seinen staan opgesteld, die door het publiek kunnen worden bediend. Naast de „signaalstraat" staan diverse moderne bouwmachi- nes op het spoor die verschil lende specialistische railwerk zaamheden uitvoeren. Bijvoor beeld de laatste uitgave van de machine die de zware moeren waar de rails mee aan de biels vastzit, aandraait. In de grootste hal van het ge wezen ijzersmeltcomplex „Ta fel" staan verschillende loco motieven opgesteld die nog da gelijks onder stoom staan. Een van de oude beestjes zal echter nooit meer rijden. Want om eenieder in één oogopslag in zicht te geven in het functio neren van zo'n oude Stoomma chine is hij gedeeltelijk door gezaagd en opengewerkt. Om te laten zien dat restaure ren niet alleen een kwestie van een nieuw verfje is, heb ben diverse Duitse spoorweg clubs een aantal historische wagons in de hal opgesteld, die nodig aan een opknapbeurt toe zijn. Tijdens de openingsuren zetten enthousiaste leden van de treinverenigingen hun bes te beentje voor zodat tegen het einde van de tentoonstelling de oude wagens zijn veranderd in bedrijfsklare treinrijtuigen. Recordlocomotief In de open lucht staat als sym bool van de „nieuwe spoorwe gen" de locomotief uit de serie E 120 die op 17 oktober vorig jaar met z'n 7700 paardekrach- ten een recordsnelheid haalde 265 kilometer per uur. Die sprinter staat voor een com plete intercity-trein, waar het publiek aan machinisten en ander treinpersoneel beroeps- en andere vragen kan stellen. Als bewijs van de verdere ver nieuwingen van de Deutsche Bundesbahn (DB) staan er op nagebouwde perrons prototy pen van de nieuwe City-Bahn- wagons zoals die voor het ver keer tussen Keulen en- Gum- mersbach in gebruik zijn. Ook staat er een exemplaar van de „Kinderland-Wagen", de rol lende speeltuin van de expres- streinen en een uiterst luxe „Clubwagen" van de TEE „Rheingold". Verder nog tien tallen speciale wagons zoals die in het huidige Duitse per sonen- en goederenverkeer in gebruik zijn. Om de toeschouwer zowel vi sueel als inhoudelijk aan te spreken zijn in het overdekte gedeelte de thema's onderge bracht op „eilanden" in de vorm van enorme treinonder- stellen. Een greep uit de vele onderdelen van het spoorweg bedrijf die op de tentoonstel ling visueel gemaakt zijn: het goederenvervoer in al zijn fa cetten, rangeertechniek en de mogelijkheden van de elektro nische dataverwerking, het personenvervoer, de geschie denis van het treinkaartje, de moderne infrastructuur, pro- duktie en techniek, en als vooruitblik op de toekomst het windtunnelmodel en een cou pé van de Intercity Experi menteel (ICE), die in de nabije toekomst met een snelheid van rond de driehonderd kilome ter per uur tussen de Duitse steden zal razen. Cultuurhistorie „Zug der Zeit - Zeit der Züge", het motto van de tentoonstel ling maakt duidelijk dat ook de verhouding tussen tijd en trein, tussen tijdperk en spoor weg een belangrijke rol speelt. In een aparte hal is daarom een „trein van de tijd" opge steld die het cultuurhistorische belang van de spoorwegen in Duitsland benadrukt. De trein maakt een reis door 150 jaar Duitse geschiedenis. De „Zug der Zeit" is daarmee de snelste trein uit de historie want in één trein schiet 150 jaar cul tuur, politiek en wetenschap voorbij. Aan de kop van de trein staat de „Adler" die 150 jaar gele den in de Biedermeiertijd het begin van de Duitse spoorwe gen inluidde. De in de navol gende wagons meereizende passagiers staan voor de ge beurtenissen en veranderingen van hun tijd. De wijziging van denkbeelden en gevoelens, de verandering van de tijdgeest, de gewaarwording van snel- LAAN De nieuwe voor- Ier van het Europees Ver- van Vakverenigingen "VV), de Duitser Ernst Breit, eft na zijn verkiezing door EVV-congres in Milaan de ropese werkgevers ervan schuldigd zich te verrijken er de ruggen van de werk- mers. Breit verweet hen het d dat de werknemers bij de ^nonderhandelingen in de kijven hebben gelaten, met de bedoeling dat daar nieuw werk mee zou worden gescha pen, te gebruiken voor 'beleg gingen in landen met hoge rentes. „Waar blijven die nieu we banen?", vroeg Breit zich af. De nieuwe EVV-voorzitter bekritiseerde ook de verschil lende Europese regeringen. „Zo lang zij in hun beleid geen rekening houden met de ver langens van de werknemers, hebben zij geen enkel recht vakbonden mede verantwoor delijk te houden voor de de plorabele economische toe stand. Het is de hoogste tijd dat de aanpassing van de rech ten van de werknemers plaats maakt voor een gecoördineerd Europees beleid van korter werken, investeringsstimule ring en milieubescherming", aldus de nieuwe voorzitter van het EVV. t!6) „Dat gaat fout," mompelde Loetje Saloe, 1 v e alles gezien had. De geschiedenis had zich ihter zó snel afgespeeld, dat hij niet meer had innen ingrijpen. „Hmmm..," gromde Loetje. enJ)e brigges heeft de kans gezien de schuur 201 nnen te komen. Laten we hopen, dat Janus jm aén kan. Nou is alleen die kerel met zijn dj13 ekelkuif nog buiten. Als ik daar éérst es mee de reken. Vervolgens pak ik die agent. Misschien )aaI de koffer met goud dan tóch nog te redden.." val nel sprong hij naar buiten en de uitdrukking 1zijn gelaat voorspelde niet veel goeds, even- 'ê'0 lin trouwens als het trommelpistool, dat hij 1 w eevoerde. Rat-tat-tat-tat! Een knallende vuur- n oot weerklonk en een regen van kogels spoot rdt igen de muur, juist op de plaats waar smidje erholen zonet nog had gestaan. Gelukkig bleef 5 smid ongedeerd, want met een enorme sprong had hij zich om het hoekje in voorlopige veiligheid kunnen brengen... En juist op dat mo ment weerklonk een hevig bonken op de toe gangspoort tot het oude binnenplaatsje. „In naam der wet! Open doen! Politie!" werd er ge roepen. Maar de koene mannen van het over- valcommando wachtten niet eens op antwoord. Met een paar fikse trappen van hun dienstlaar- zen versplinterden ze de deur en daar kwamen ze al massaal naar binnenrollen, log en onstuit baar als een tank. Bekwaam en geoefend zwaai den ze met blote vuist, revolver en wapenstok... „Ai!" schrok Loetje Saloe. „De politie schijnt al gewaarschuwd te zijn! Da's een tegenvaller! Wat nu?" Koortsachtig zocht hij in zijn misdadige brein naar een laatste ontsnappingsmogelijk heid... (Van onze speciale verslagge ver Arjen Broekhuizen) MILAAN Verlaging van de lonen leidt over het algemeen helemaal niet automatisch tot meer banen. Er is nauwelijks enig aantoonbaar verband tussen het loonniveau en de bereidheid van onder nemers om te investeren. Ook een relatie tussen loonniveau en winst is niet te bewijzen. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van een ervaringsstu die van het Europees Vakbondsinstituut, die deze week op het congres van de Europese vakbon den in Milaan is gepubli ceerd. Het moment van publicatie van deze studie is bewust ge kozen. Het Europees Verbond van Vakverenigingen (EVV) sprak zich deze week nogal krachtig uit tegen een verder gaande politiek van inleveren en loonmatiging. Er moet wor den doorgegaan met arbeids tijdverkorting (het doel is nu een 35-urige werkweek), maar dan met behoud van loon. De kosten van het korter werken moeten maar worden betaald uit de stijging van de produk- tiviteit, uit het economisch herstel. Als het aan het EVV ligt is de tijd van inleveren definitief voorbij. En omdat men weet dat dit de werkgevers op hun achterste benen zal brengen, heeft het Europees Vakbonds instituut een uitvoerig onder zoek gedaan naar mogelijke verbanden tussen lagere lo nen, winsten, investeringen en werkgelegenheid. De stelling van elke werkgever is immers dat hij pas kan investeren en voor meer werk kan zorgen als de lonen omlaag gaan, res pectievelijk niet stijgen. „Onzin", zegt directeur Günter Köpke van het EVV Vak bondsinstituut. Hij zette met zijn medewerkers de erva ringsfeiten van 18 Europese landen naast die van de Vere nigde Staten en Japan en ging soms terug tot de jaren zestig. Uit zijn studie blijkt dat de stelling dat kortingen op het loon arbeidsplaatsen scheppen, domweg niet opgaat. „In te gendeel", zegt Köpke, „beper kingen van het loon kunnen juist de werkgelegenheid in gevaar brengen. De toekomst van Europa moet liggen in ho gere produktiviteit en hogere technologie. En niet in het el kaar beconcurreren met goed kopere arbeid". Verlaging van de lonen om bijvoorbeeld het marktaandeel te vergroten werkt volgens de bevindingen van het EVV-instituut ook al niet, omdat allerlei landen het zelfde beleid proberen te voe ren. Daarmee wordt dan juist een spiraal naar beneden inge zet die tot minder koopkracht, minder produktie en uiteinde lijk minder werk leidt. Volgens het Europees Vak bondsinstituut klopt er ook niets van de stelling dat de Amerikaanse situatie heeft aangetoond, dat lagete lonen wel tot meer investeringen en werk zouden leiden. De groei van het aantal arbeidsplaatsen in de VS hangt volgens het EVV-rapport alleen maar sa men met het enorme begro tingstekort van dat land. Er wordt bovendien op gewezen dat in 8 van de 18 Europese landen die in het onderzoek zijn betrokken, sprake is van een verhoudingsgewijs even- grote toename van het aantal arbeidsplaatsen als in Ameri ka, terwijl een aantal andere Europese landen lagere werk loosheidspercentages kent. Dat alles kan niet worden toege schreven aan Amerikaans- achtig beleid, maar heeft vol gens de EV V-studie juist alles te maken met een actieve ar beidsmarktpolitiek van de be trokken Europese landen. In rapporten van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling, is jarenlang beweerd dat het lage investeringsniveau in Europa een gevolg was van de slechte winstpositie van de on dernemingen. Het Europees Vakbondsinstituut vecht ook die bewering aan. Sinds 1981 is er in vrijwel alle Europese landen een stijging van de winst en een daling van het loonpeil te zien. Niettemin bleef in deze periode de werk gelegenheid fors dalen. Onder nemers blijken bij de beoorde ling of investeringen verant woord zijn niet te kijken naar hun winstpositie of naar het loonniveau maar naar hun groeikansen, zo stelt het Vak bondsinstituut vast. Er ligt dus een duidelijk verband met af zetmogelijkheden, met con sumptie en er moet een even wicht zijn tussen winsten en lonen. De bewering dat lage lonen goed zouden zijn voor het in- flatiepeil wordt ook door de Europese vakbonden bestre den. Zij vinden die stelling kortzichtig. Ze gaat hooguit op in tijden van recessie. Zodra weer een economisch herstel optreedt en de vraag naar ar beid stijgt wordt ook de roep om loonsverbeteringen luider. Als de lonen dan jarenlang kunstmatig laag zijn gehouden dreigt er alleen maar een in haaleffect, waardoor de infla tie juist extra wordt aange wakkerd. Amerika wordt in Europa graag als voorbeeld genomen om aan te tonen dat het hier allemaal anders zou moeten. Nog niet zo lang geleden nam de president van De Neder landse Bank, Dr. Duisenberg, Amerika ook als voorbeeld toen hij een hartstochtelijk pleidooi hield voor meer flexi biliteit op de Nederlandse ar beidsmarkt. Daarmee doelde Duisenberg niet alleen op het sneller tevreden zijn met een ander en misschien minder be taald werk dan waarvoor men oorspronkelijk is opgeleid, maar hij had vooral een grote re bereidheid om ten behoeve van een baan te verhuizen voor ogen. De bankpresident beriep zich toen vooral op de ontwikkelingen in de Ameri kaanse staat New England. In de analyse van het EVV wordt met de redenering van Dr. Duisenberg de vloer aan geveegd. Ook het Europees Vakbondsinstituut heeft de ontwikkelingen in New Eng land onder de loep genomen en deze afgezet tegen die in andere Amerikaanse staten en Europa. Het EV V-rapport komt dan tot de conclusie dat de werkloosheid in New Eng land vooral is afgenomen als gevolg van verbeteringen in de beloningen van de werkne mers en dat de grote mate van arbeidsmobiliteit in de Vere nigde Staten alleen maar op gaat voor zeer bepaalde en be perkte groepen werknemers. Bovendien wijst de vakbonds studie er fijntjes op dat het enige wezenlijke probleem is dat er gewoon niet genoeg ba nen beschikbaar zijn: „Je kunt nog zo bereid zijn voor een baan te verhuizen, maar als er op elke 20 werknemers in Eu ropa maar één vacature te vin den is kom je niet ver". ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5