CéicUc Qowuvnt Kabinet verwijst Tami naar zuiden Sri Lanka 4 Kabinet onder voorbehoud akkoord met Markerwaard Winstgevend BON: Bij mijnramp in Japan 61 doden Stimulering van micro- elektronica aan hogescholen Menken doet gooi naar Amerikaanse en Chinese markt Demonstratie tegen Khomeiny in Teheran Zaterdag 18 mei 1985, 76e jaargang no. 23196 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthol! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betalingkkwartaal I 65,68. jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Zaterdag: Toneel „Gebroken glas" op Ned. I om 22.25 uur. Op Ned. II om 21.40 uur paus in België en om 23.15 uur nachtfilm „Een heel leven oor je". Morgen: Op Ned. I om 20.10 uur Adriaan van Dis en op Ned. II om 12.00 uur in "Capitool" de Starwar. Maan dag: Ned. II om 9.00 uur Paus in België. HET WEER Zonnig, maar later op de dag in het zuiden van het land mo gelijk een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden, aan zee enkele graden lager. Noordoosten wind, toenemend tot matig, aan de kust vrij krachtig. Zon op: 05.41, onder 21.34. Hoog water: 03.27 en 15.45; laag water 11.58 en 00.01. lelegaties van Noord- en uid-Korea hebben giste- entfen in Panmoenjom, in de Jemilitariseerde zone jn de beide Korea's, in nieuwe gespreksronde ihouden over de moge- <heden om de contacten ssen beide landen te rbeteren. De handdruk '/^Missen de Zuidkoreaanse ïinister Kim Ki-Hwan inks) en zijn Noordkore- I anse collega Li Sung-Rok 4 i3Q \/r>Pr unnr rto fntr>nra- inddruk ssen Korea's 'oer voor de fotogra- en. Enig tastbaar resultaat het gesprek overi- liet opgeleverd. eel Russisch-Europese samenwerking in nieuw Marsproject MOSKOU De Sovjet-Unie en het Europese ruimtevaartbureau ESA heb ben besloten tot samenwerking in een nieuw Marsproject, dat in 1988 van start moet gaan. Aan het project wordt tevens deelgenomen door Bulgarije, de DDR, Oostenrijk, Hongarije, Polen, Finland, Zwitserland en Tsjechoslowa- kije. In 1988 moet een ruimtesonde in een baan om Mars worden gebracht, waarbij van de planeet onder meer de chemische samenstelling, de tempera tuur, de dichtheid en stofverzadiging in de atmosfeer worden bestudeerd. De reis van de ruimtesonde gaat een jaar en drie maanden duren. Drie kwart van alle werklozen laag opgeleid DEN HAAG Meer dan drie kwart (576.000) van de werklozen die bij de ar beidsbureaus staan ingeschreven, heeft niet meer dan basisonderwijs of lager be roepsonderwijs en staat daardoor vaak langdurig ingeschreven. Een en ander blijkt uit het maandverslag van de ar beidsmarkt over april, dat gisteren door het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid is gepubliceerd. In april wa ren er 748.140 werklozen, van wie 498.773 mannen en 249.367 vrouwen. Van de werklozen met alleen basisonderwijs staat 62 procent langer dan één jaar en 42 pro cent langer dan twee jaar ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Bij werklozen met een academische opleiding liggen deze percen tages op respectievelijk 43 en 23. Honden bijten meisje dood FLENSBURG Twee herdersbonden hebben in de Westduitse stad Flens burg een meisje van elf jaar doodgebeten. De honden waren uit een kennel ontsnapt en be gonnen aanvankelijk met het kind te spelen. Toen het zich daarbij ver wondde likten de honden aan het bloed. Het meisje duwde de dieren weg waarop deze haar ver scheidene malen in de keel beten, zo deelde de politie mee. surfplank ian banden ÏEN HAAG Het cabinet heeft beslo- en tot het invoeren n bijzonder I eglement voor l kleine vaartuigen, vaardoor met name iet varen met surf- ilanken aan ban- jen wordt gelegd. zullen surfplan ken voortaan niet gebruikt mo- ;n worden op die ïdeelten van be- lalde vaarwegen, bestemd zijn de doorgaande /aart. Oversteken nog wel, mits lit gebeurt op de snelst mogelijke wijze en zonder de scheepvaart te hin- 5 deren. Overtreding B van de nieuwe re- B gels kan gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste tien dagen of een geldboete van maximaal 150 gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „In het zuiden van Sri Lanka zijn voldoende opvangmoge lijkheden voor de Tamils die in het noorden en oos ten van dat land worden vervolgd. Bij de beoorde ling van asielaanvragen van Tamils zouden de Ne derlandse rechters met dit gegeven rekening moeten houden". Dit zei premier Lubbers gisteren na af loop van het kabinetsbe raad. In het kabinet was gediscus sieerd over het rapport dat een Nederlandse onderzoekscom missie heeft opgesteld naar aanleiding van een recent be zoek aan Sri Lanka. Deze commissie was tot de conclusie gekomen dat de Tamils welis waar in het noorden en oosten van hun land worden be dreigd, maar in het zuiden rustig kunnen leven. Het kabi net heeft deze conclusie over genomen. Volgens Lubbers heeft de commissie alle vrijheid gehad om te gaan en te staan waar zij wilde. „Zij heeft zich breed kunnen oriënteren", aldus de premier. „Hoewel is gebleken dat de autoriteiten onvoldoen de optreden tegen excessen, is er van vervolging van Tamils door de overheid nergens sprake. De overheid heeft zelfs toegezegd in het zuiden vol doende opvangmogelijkheden te zullen creëren voor Tamils die elders in het land worden vervolgd en ook voor Tamils die het land uit gevlucht zijn en willen terugkeren". Lubbers kondigde aan dat het kabinet initiatieven zal nemen om in Europees verband het „verzoeningsproces op Sri Lanka te bevorderen". Overi gens zullen alle asielaanvragen van Tamils in Nederland op de gebruikelijke wijze worden af gehandeld. Lubbers: „Dat wil zeggen dat elk geval indivi dueel zal worden beoordeeld. Niemand wordt zomaar terug gestuurd". De PvdA wil dinsdag over deze zaak met het kabinet overleggen. Kamerlid vrouw Haas-Berger vindt dat het kabinet over eerst met de Kamer moet spreken. CNV tegen verbod op investeringen in Zuid-Afrika MILAAN Het CNV heeft gisteren als enige Europese vakbond niet ingestemd met de oproep van het Europees Verbond van Vakverenigin gen (EVV) om nieuwe investe ringen van bedrijven in Zuid- -Afrika te verbieden. De chris telijke vakcentrale vindt een investeringsboycot schadelijk voor de strijd van de zwarte vakbeweging in Zuid-Afrika. De duimschroeven van de apartheid zullen worden aan gedraaid als gevolg van derge lijke isolerende maatregelen", zo zei hoofdbestuurder A. Hor dijk van het CNV in Milaan in een toelichting op de opstel ling van zijn vakcentrale. Het CNV heeft wel de resolu tie over Zuid-Afrika die op de slotdag van het EVV-congres in Milaan werd aangenomen, ondersteund, terwille van de eenheid binnen de Europese vakbeweging. Maar volgens CNV-voorzitter Van der Meu- len is de eis van het EVV wel voor een deel een „papieren tijger". FN V-voorzitter Wim Kok toonde zich teleurgesteld over de opstelling van het CNV in Milaan. De FNV was één- van de initiatiefnemers van de op roep tot een economische boy cot. Kok is het niet eens met het argument van het CNV dat de zwarte vakbeweging zelf ook geen voorstander is van een economische boycot. Het CNV zelf is voorstander van „conditionering" van bui tenlandse investeringen in Zuid-Afrika. Dit houdt in dat pas als bedrijven hun zwarte en blanke werknemers niet gelijk willen behandelen, de christelijke vakcentrale actie gewenst vindt, die tot uiting kan komen in een wettelijk verbod op nieuwe investerin- Pagina: 5 Lagere lonen bieden geen extra werk. Een van de mijnwerkers van de Minami Oh Yubari-mijn die net kon worden gered, wordt in een deken gewikkeld naar een wachtende ziekenauto begeleid. TOKIO Een gasexplosie in ramp, de tweede in een Japan- luk deed zich voor op een een kolenmijn in het noorden se kolenmijn binnen drie we- diepte van 3.900 meter, terwijl van Japan heeft aan 61 mijn- ken, gebeurde in de Minami er 738 mijnwerkers aan het werkers het leven gekost. Er Oh Yubari-mijn in Yubari op werk waren. Bij een explosie zijn 22 gewonden, van wie er Hokkaido, 900 kilometer ten in dezelfde mijn vonden in zeven ernstig aan toe zijn. De noorden van Tokio. Het onge- 1979 15 mijnwerkers de dood. DEN HAAG De technische hogescholen kunnen tussen 1985 en 1990 een bedrag van ruim 130 miljoen gulden extra besteden om het onderwijs en onderzoek op het terrein van de micro-elektronika te stimu leren. Een werkgroep met des kundigen uit het wetenschap pelijk onderwijs en het bedrijf sleven zal binnen zes weken ,een plan opstellen voor de be steding van het bedrag. De drie technische hogescho len maken op hun eigen be groting gezamenlijk 35 miljoen gulden vrij voor het stimule ringsplan. Dat wordt aange vuld met een bijdrage van 25 miljoen gulden van Economi sche Zaken, 58 miljoen van Onderwijs en Wetenschappen en 14 miljoen van de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM). Bij het totale bedrag van 132 miljoen gulden is nog niet inbegrepen de mo gelijke steun vanuit het be drijfsleven. Het is de bedoeling dat de drie TH's de activiteiten op het ge bied van de micro-elektronika gaan bundelen. Door taakver deling moeten op elke TH zo genoemde gespecialiseerde 'centers of excellence' worden gevormd, waar op een bepaald onderdeel van de micro-elek tronika onderwijs en onder zoek van hoge kwaliteit plaatsvindt. Het onderwijs zal zich vooral gaan richten op de ontwerp-technologie. Bij het bedrijfsleven bestaat grote be hoefte aan ontwerpers van ge specialiseerde chips. Philips heeft al vaker geklaagd over gebrek aan deskundigen, no dig om de concurrentie met de VS en Japan aan te kunnen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI! UW KRANT MET INFORMATIEOVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren „in begin sel" besloten tot inpoldering van het Markermeer. Een definitief besluit daarover zal echter aan een volgend kabinet worden overgelaten. Die beslissing zal afhan kelijk zijn van nader onderzoek naar de wijze waarop de Markerwaard (41.000 ha.) zou moeten worden inge richt, de financiering van het project en de vraag in hoeverre het particuliere bedrijfsleven bij de inpolde ring en de financiering daarvan wordt betrokken. „We hebben vastgesteld dat de voordelen van een Markerwaard groter zijn dan de nadelen", zei premier Lubbers gisteren na af loop van het kabinetsberaad. „Er zijn echter nog zoveel vragen open, dat we het niet verantwoord achten nu al een definitieve beslissing te nemen. De inpoldering vergt een behoedzame be sluitvorming. We kunnen nu dus nog niet zeggen: hoe eerder hoe beter". De premier acht het niet uitgesloten dat een volgend kabinet alsnog tot de conclusie komt dat de Markerwaard toch maar niet moet worden aangelegd. Minister Smit-Kroes beaamde dit gis teravond. „Als er bijvoorbeeld geen verantwoorde financierings- vorm kan worden gevonden, dan houdt het feest op", aldus Smit-Kroes. Toch was het beginselbesluit aanleiding tot onmiddellijke reac ties. De PvdA wijst het besluit af en vindt het treurig dat ruim telijk beleid afhankelijk wordt gemaakt van de vraag of particu liere finsanciers in de beurs willen tasten. De Vereniging tot be houd van het IJsselmeer acht het een positief element dat in elk geval niet aleen wordt gekozen voor een polder met uitsluitend landbouw. Natuur en Milieu noemt het besluit „onzinnig", maar meent dat door de aard van het besluit wordt aangetoond dat de noodzaak van de polder onvoldoende duidelijk is. Het Landbouwschap is om tegengestelde reden ongelukkig met het besluit. Telers van pootaardappelen en bloembollenkwekers hebben grond nodig, aldus voorzitter J. Schouten. Het bedrijfsle ven in de bestaande IJsselmeerpolders is zeer tevreden met het besluit, dat het zelf had voorgesteld. Een duidelijke uitspraak pro zou tot een „nee" van de Kamer hebben kunnen leiden. AMSTERDAM Drie dagen lang wordt in het Concertge bouw in Amsterdam „open heid het in boeken en muziek geïnte resseerde publiek. Van van daag tot en met zondag 19 mei worden in alle zalen van het Concertgebouw de meest uit eenlopende activiteiten wor den gehouden. Musici geven uitvoeringen van mini-concer ten en recitalsm, er vinden li teraire lezingen en muziek quizzes plaats, onder leiding van Ivo de Wijs komt er een poëzieprogramma en daar naast zal er ook een „magisch Concertgebouwspel" zijn. Er worden compact-disk-demon- straties gegeven en men kan kijken naar het bouwen van (papieren) Stradivarius-violen. In de grote zaal is een boeken- en platenmarkt ingericht, waaraan 25 boekenuitgeverij- Muzen Markt in Concertgebouw maatschappijen meeweri Bijna 500 musici en schrijvers leveren belangeloos hun me dewerking aan dit evenene- ment, waarvan de entreegel den ten goede komen aan de actie „Steun het Concertge bouw". AVRO-radio maakt tij dens de Muzenmarkt opna men, die op een later nog te bepalen tijdstip worden uitge zonden. Tijdens de opening van de Mu zenmarkt maakte een woord voerder van de Edison Stich ting bekend dat in totaal 31 klassieke geluidsdragers, zoals grammofoonplaten en compact disks, in twaalf categoriën zijn genomineerd voor de Edison Klassiek. De bijna 700 werknemers en de directie van Menken Landbouw Holding bv. vieren vanavond in Noordwijker- hout het zestigjarig jubileum van het familiebedrijf. Behal ve de respectabele leeftijd van dit grootste particuliere zui velbedrijf van ons land, heeft Menken meer reden tot feestvreugde. Want het economisch tij op de binnenlandse markt mag dan hard tegenzitten, met de nieuwste export- activiteiten gaat het de laatste jaren erg goed. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een miljoenencontract met een groot Amerikaans levenmiddelenbedrijf. Goed boeren is het ook in het Midden-Oosten waar Menken in samenwerking met enkele partners, kant en klare zuivel fabrieken verkoopt. Verder heeft Menken zijn zinnen ge zet op de veelbelovende Chinese markt en heeft het pas overgenomen notenbedrijf in België vorig jaar de omzet weten te verdubbelen. Reden genoeg voor onze verslagge ver Henk Engelenburg te gaan praten met directeur Ad Menken. Op de voorpagina van Finale zijn verhaal. VERDER IN FINALE: Variété en circus, geza menlijke droom van Haags gezin. Frida Bartels van ANWB-steunpunt Tor- remolinos: „Bejaarden Spaanse zon". Dinosaurus voor het eerst op reis na 125 miljoen jaar. „Een opera aan de Amstel. Dan kun je niet zeggen: Miepje probeer het maar eens". Rudi Vermeer als eerste Nederlander lid van in En gels voetbal geïnteresseerde 92-club. Van NOC-bestuurder tot Chef de Mission. Wim Cor- nelis verzot op topsport. Ad Visser stapt na 15 jaar uit meest bekeken poppro gramma. Ben Steneker, de Twentse cowboy, voelt zich in de steek gelaten. knappen helemaal op in NICOSIA Enige honderdduizenden mensen zouden in de Iraanse hoofdstad Teheran hebben deelgenomen aan een grote betoging tegen de huidige machthebber Khomeiny en voor de afgezette Iraanse monarchie. Volgens het Iraanse nieuwsagent schap IRNA ging het om een kleine demonstratie. Maar het Iraanse verzet en inwoners van Teheran verklaarden dat hon derdduizenden mensen te voet of per auto naar de hoofdstad waren gekomen. Tot het protest was opgeroepen door ex-pre mier Bakhtiar, die in ballingschap in Parijs woont. De demon stratie, die de hele middag duurde, verliep rustig. Een deel van de betogers ging vervolgens voor een picknick naar een van de parken. Volgens de zegslieden heeft de politie een twintigtal mensen opgepakt. Ook in andere Iraanse steden is de afgelopen weken gedemonstreerd tegen het regime en voor het beëindigen van de oorlog. I De Dolly Dots, het sextet Tony Eyk en de Dutsch Rythra Steel Showband en zevenhonderd personeelsleden komen er vanavond aan te pas om in Noordwijkerhout het zestigjarig bestaan van Menken Landbouw Holding BV uit Wassenaar te vieren. Een bedrijf, waarvan de directeur, door het personeel steevast aangeduid als „meneer Ad", vindt, dat „je nooit verder moet springen dan je stok lang is". Feit is, dat het bedrijf al die jaren winstgevend is geweest. En dat is in deze tijd, waarin de economiepagina van de Leidse Courant bol staat van het tegendeel, weer eens goed nieuws. Vandaar vandaag meer hierover in de „Finale", de bijlage waar de lezers van de Leidse Courant elke week weer naar uitkijken. De Leidse Couianl wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. lodtcn daartoe aanleiding beslaat kanoën verzoek j (Bowvcvnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1