Csidóc Qowumt „De SLB heeft die gemeentesubsidie echt niet nodig" STAD OMGEVING Circusshow vol vaart Tijdelijke uitbreiding itedelijk Gymnasium Waterschappen krijgen zorg voor strand en duin WEEK EINDE ZATERDAG 18 MEI 1985 PAGINA 13 EIDEN Het Stedelijk Gymnasium krijgt voor het komende hooljaar twee lokalen in het naast de dependance gelegen gebouw in e Mey van Streefkerkstraat. Op die wijze hoopt het gemeentebestuur gemoet te komen aan de lokalennood van het gymnasium. De nood- ikelijke ruimte had ook gevonden kunnen worden in de aula van de jpendance, maar deze is in gebruik bij het buurthuis en het bejaar- nwerk, waarvoor nog geen alternatieve ruimte is gevonden. Voor de ekomst hoopt het college ruimte te vinden in het gebouw van de orentzschool aan de Lorentzkade. Dit gebouw komt binnenkort leeg ndat de school verhuist naar een nieuw onderkomen. Permanente tbreiding voor het Stedelijk Gymnasium nabij het hoofdgebouw, :ht het college niet haalbaar. „Dat zou wel een goede oplossing zijn, aar vanwege een door het ministerie afgekondigde bouwstop niet ogelijk", aldus het college in antwoord op vragen van de VVD- ladsleden M. van der Nat en C. Elzinga. K G succesvol in Medemblik LEIDEN/MEDEMBLIK De Leidse show- en marchingband K G heeft op Hemelvaartsdag behoorlijk „huisgehouden" op een nationaal concours in Medemblik. K G, dat uitkwam in de eredivisie, ging met maar liefst vijf bekers naar huis. Er wer den eerste prijzen (met lof van de jury) behaald in de mars- en showwedstrijden en tevens legde Simon Dubbelaar beslag op de tambour-maitreprijs. Hoofd voorlichting gemeente naar Zeeland LEIDEN Het hoofd van de ge meentelijke directie voorlichting, mr. J.C. Lelieveldt, is per 1 septem ber benoemd tot hoofd van het bu reau voorlichting van de provincie Zeeland. Lelieveldt is 55 jaar oud en was in 1964 de eerste voorlichter in Leiden. Hij bouwde de afdeling voorlichting op. De nieuwe provinci ale voorlichter was betrokken bij het opstellen van een modelverordening van het VNG voor het hanteren van de Wet Openbaarheid van Bestuur en doceert op oplei heidsvoorlichting. Eerste academische apotheek staat in De Stevenshof LEIDEN De eerste academische apotheek in Nederland, die aan de Petronella Moensweg in de Leidse nieuwbouwwijk Stevenshof staat, wordt op dinsdag 21 mei officieel geopend. De heer L. Gin jaar, voorzitter van het college van bestuur van de Utrechtse universiteit, zal de officiële openings handeling verrichten. Ginjaar mag dat doen omdat de subfaculteit Far macie van zijn universiteit zeer nauw betrokken is bij de apotheek. Die is er namelijk niet alleen voor de patiëntenzorg en levensmiddelenvoorzie ning in deze nieuwe wijk, maar ook voor de oplei ding van studenten en voor het doen van onder zoek. Zo kunnen studenten die apotheker willen worden stage lopen in deze nieuwe apotheek. R. VAN LEEUWEN NIEUWE VOORZITTER STICHTING LEIDSE BINNENSTAD: De Leidse advocaat en procureur R. van Leeuwen is de nieu we voorzitter van de SLB. Als belangrijkste doelstelling van de SLB noemt hij het verbeteren van de economische functie van de binnenstad. Verder wil hij „de overlegsituatie met de ge meente en tussen de verschillende economische groeperingen verbeteren". LEIDEN De vorige vertrok een half jaar ge leden, zeker twee kandi daten hebben de uitnodi ging de afgelopen maan den beleefd doch zeer beslist afgeslagen, maar de Stichting Leidse Bin nenstad (SLB) is er toch weer in geslaagd een nieuwe voorzitter te vin den. Leidenaar mr. R.Th. van Leeuwen, advocaat en procureur te Leiden, secretaris van de Leidse Vereniging van Indus trie, heeft de functie deze week aanvaard. Niet met de moed der wanhoop, maar eerder met een overdosis ener gie en een portie ambitie is hij van plan de praat club van economisch Leiden van de onder gang te redden. En wat de „nieuwe" SLB misschien nog wel meer van de oude zal onderscheiden: de (on)afhankelijkheid van politiek Leiden. Van Leeu wen zal de luimen van de po litici zoveel mogelijk van zich af laten glijden. Lange volzinnen, waarin op een wat prekerige toon alleen maar de hoop op een vruchtbare samenwerking met alles en iedereen en het belang van de eigen organisatie wordt uitgedrukt, zijn er wel, maar Van Leeuwen lijkt dat ni veau toch ook te ontstijgen. Getuige bijvoorbeeld zijn eer ste reactie op zijn nieuwe bij baan: „Nou gefeliciteerd, dat lijkt me wat overdreven. Het is geen aantrekkelijke taak. Dat gedoe rond wel en geen voorzitter is natuurlijk nooit goed voor het image. De ge meente heeft flink op de SLB ingehakt en er is de nodige negatieve publiciteit geweest. Het is natuurlijk geen functie om flink te scoren". Zoals dat hoort bij nieuwe voorzitters is er uiteraard wel sprake van „een uitdaging". Een tweede voorbeeld van het streven duidelijk te zijn: de SLB zelf. „Als blijkt dat de SLB een overbodig orgaan is, moet je hem opheffen. Daar zou ik dan geen moeite mee hebben". En mocht de gemeente van plan zijn de subsidie van 17.000 gulden per jaar aan de SLB in te trekken dan zal de nieuwe voorzitter daar al acht hij het „onverstandig" niet wak ker van liggen: „Als we het daar van zouden moeten heb ben. Ik heb genoeg contacten in Leiden om die paar dui zend gulden ergens anders vandaan te halen en boven dien vind ik dat de SLB niet zo afhankelijk van een subsi die van de gemeentelijke overheid mag zijn". De eigen partij van Van Leeuwen, de VVD, kan het verzet tegen de pogingen van de PvdA de subsidie te schrappen, dus bij deze opgeven. De PvdA gebruikt juist de sa menwerking tussen SLB en Kamer van Koophandel als één van de argumenten tegen de gemeentelijke subsidie een ander is dat de SLB niets uitvoerd en dus geen ge meenschapsgeld nodig heeft maar ook wat dit betreft is Van Leeuwen niet van plan zich iets van de politici aan te trekken: „SLB en Kamer van Koophandel zijn een paar weken geleden geza menlijk begonnen aan een onderzoek naar het econo misch functioneren van de binnenstad en we maken het samen af. Het is onzin dat de gemeente de Kamer op deze manier indirect en ongewild subsidieert. De Kamer heeft met nog meer gemeenten te maken en we mogen alleen maar blij zijn dat de Kamer van Koophandel bereid is tijd, kennis en geld in dit on derzoek te steken. Je kan be ter zeggen dat de Kamer de SLB indirect subsidieert". KNOV een nieuwe praatclub op economisch gebied. Er zou een soort lokale SER moeten komen. Als secretaris van de Leidse Vereniging van In dustrie veegde Van Leeuwen al de vloer aan met dat plan, dat door de liberale wethou der J. Fase als een goed initi atief werd omarmd. Maar dat was net in een periode dat ook de Leidse VVD in de ga ten begon te krijgen, dat van de SLB nog maar weinig in- spirerends uitging. Van Leeuwen herhaalt die kritiek nu: „Dat wordt een kletsclub en een machteloos orgaan. Een club van gemeenteraads leden en vertegenwoordigers van werknemers en werkge vers kan wel eindeloos filoso feren, maar uiteindelijk ne men college en gemeenteraad de besluiten. De SLB is een club van alleen de economi sche sector, zodat die sector eerst op één lijn kan worden gebracht. Pas daarna moet je met de gemeente gaan pra ten. Dat is een stuk duidelij ker". Onder leiding van de Leidse advocaat en procureur zal ook de verkeerssituatie in de binnenstad het belangrijkste met de gemeente. Van Leeu wen spreekt over de regio- functie van Leiden zoals dat in SLB-kringen hoort „de winkels trekken steeds min der mensen van buiten Lei den" en dat leidt automa tisch tot de conclusie dat het aantal parkeerplaatsen on voldoende is. „De binnenstad is de laatste jaren door de linkse partijen fantastisch op geknapt en ze hebben terecht de woonfunctie versterkt. Maar daar moet het niet bij ophouden. Ik denk dat er nog wel plekken zijn te be denken waar je een garage neer kunt zetten. Ik hoop dat de gemeente dat ook zal in zien en ook bereid zal zijn daar zelf geld in te steken. Andere gemeenten doen dat ook". ^MARCE^ELAUF^ LEIDEN In een half met publiek gevulde tent heb ben de artiesten van Circus Holiday gistermiddag hun eerste voorstelling in Leiden gegeven. Het werd een tweeënhalf uur durende show vol vaart en afwisseling. De programma-onderdelen werden aaneengepraat door de clown Didi, die met zijn maatje Gionni voor de nodige jolijt zorgde. Gionni bleek overigens nog over andere capaciteiten te beschikken. Hij droeg tot groot plezier van de aanwezige jeugd zijn steentje bij aan de vliegende trapeze. Circus Holiday tracht elk jaar weer een programma vol nieuwe attracties te brengen. Ook de artiesten wisselen per jaar. Dit jaar vormt het duo moeder Maria en dochter Daniela een grote ver rassing. Niet alleen op het slappe koord staan zij hun „manne-* tje", maar ook hun goochelact was vol verrassingen. De vooral in Leicfèn-Noord zeer bekende „ome Joop" Vervoorn viel de eer te beurt te voelen of moeder Maria stevige knopen om het mid del van dochter Daniela had gedaan. Vervolgens werd hij met dochter naar een verplaatsbaar kleedhok in de piste geleid. Er werd een beetje aan het gordijn getrokken en zie daar ome Joop verscheen zonder overjasje. Dit had dochterlief aan met daar over heen het touw dat haar moeder zo stevig had vastgemaakt. - Ook waren er bekende gezichten. Zo trad directeur Hans Mar tens weer op met de baby-olifantjes, die ondanks hun impone rende omvang vertedering wekken. Ook herkenden we Stép- han, die een solo-act bracht in de trapeze. Groot slotstuk van het programma vormde de groep Golgojews Kozakken met paardeb en Barsoi-honden. Het moet voor de artiesten van circus Holiday een teleurstellen* de show zijn geweest. Ondanks het enthousiasme van het aart* wezige publiek, waren er te weinig mensen in de tent om de artiesten met een hartverwarmend applaus te belonen. Circus Holiday geeft vandaag nog voorstellingen om drie uur en om acht uur en morgen om één uur en om kwart over vier. Van Dis en Oltmans in De Burcht LEIDEN Adriaan van Dis en Willem Oltmans zijn de hoofd rolspelers in de Conversatie van de Stichting Burcht, op dins dagavond 21 mei. De titel van het gesprek is: „De heren als mid delpunt en Rusland als tegenvoeter". De bijeenkomst, die wordt 1 gehouden in de Burchtzalen aan de Burgsteeg 14, begint om ne gen uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50, donateurs r gulden betalen. moeten vijf DEN HAAG Er komt een nieuwe opzet van het kustbeheer. In de toekomst zullen waterschappen de zorg krijgen voor de duinen en het strand. De rijksoverheid zal alleen nog verant woordelijk zijn voor kustwerken en voor het aanvullen van de hoeveelheid zand op het strand als dit voor de veiligheid nodig Een en ander blijkt uit een notitie over het kustbeleid die minis- ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) aan de Kamer heeft ge zonden. De minister is van plan nog voor medio 1986 haar voor nemen in een wetsvoorstel aan de Kamer aan te bieden. Hier mee wil de minister tegengaan dat de kust zich langzamerhand nog verder landinwaarts verplaatst. Die ontwikkeling kan na melijk verstrekkende gevolgen hebben voor de duinen en hun functie om het zeewater te keren. Minister Smit-Kroes zal zo snel mogelijk met de provincies gaan praten over haar plannen. De uitvoering daarvan zal ook gevol gen hebben voor de financiering van werken aan de kust. Tot nu toe gaf de rijksoverheid daarvoor tussen 60 (onderhoud) en 80 procent (bijzondere werken) subsidie. Hoe dat precies veran derd wordt, is nog niet bekend. Met bijdragen van Frank Buurman, Willem Buijte- weg, Marcel Gelauff en Gert Visser Kruistocht (1) De fractievoorzitter van het Leidse CDA, Joop Walen kamp, heeft op zijn kruistocht tegen PvdA en VVD onver wacht hulp gekregen in de persoon van Joop van den Berg. Van den Berg is directeur van de Wiardi Beekman Stichting (het wetenschappelijk bureau van de PvdA), hij sprak vori ge week op een PvdA-verga- dering over het functioneren van de gemeenteraad. Walenkamp bracht deze dis cussie op gang, hij vindt dat PvdA en VVD hun democra tische plichten niet nakomen en zich als regenten-partijen opstellen. Omdat enkele pro minente PvdA-leden het niet met hem oneens waren, werd Van den Berg gevraagd zijn visie op de zaak te geven. Van den Berg was er maar al te duidelijk over. De gemeen teraad moet geen parlementje willen spelen, stelde hij vast: Geen constructie scheppen waarin grote partijen uit de boot vallen en voor oppositie moeten gaan spelen. Dat is voor het parlement bij wet vastgelegd. Maar plaatselijk moet het dagelijks bestuur (het college dus) zoveel moge lijk een afspiegeling zijn van de lokale bevolking. Kruistocht (2) Nu is dat wel niet precies wat Walenkamp heeft betoogd maar beider bedoelingen ko men overeen. Zowel Van den Berg als Walenkamp gaan er van uit dat de gemeenteraad niet de juiste plaats is voor het voeren van een harde opposi tie. Walenkamp ontkent deze naar zijn partij toegeschoven rol met de „constructieve op stelling van h§t CDA". Van den Berg gaat een stapje ver der met zijn afspiegelingscol lege. Dat alle partijen in de raad bij het beleid dienen te worden betrokken, staat bij beiden voorop. Een afspiegelingscollege is een boos woord voor de Leid se PvdA'ers. Het heeft de Leidse socialisten immers een hoop moeite gekost om er vanaf te komen. De terechtwijzing van Van den Berg. werd hem dan ook niet in dank afgenomen. Ge suggereerd werd dat de PvdA-voorman niet meer op de hoogte was van het reilen en zeilen van de plaatselijke politiek en de diepgaande po litieke verschillen die in Lei den bestaan. Kortom, Van den Berg kon zich maar beter bij ziin wetenschappelijke ar beid houden. Walenkamp moet bij het ho ren van dit alles in zijn vuistje gelachen hebben. Want wat is nu aardiger dan dat een con currerende partij van hoger hand gecorrigeerd wordt. On getwijfeld zal de naam Van den Berg in de discussies die nog volgen door Walenkamp veel gebruikt worden. Onge twijfeld heeft ook deze wel eens een boekje het licht laten zien waaruit Walenkamp ar gumenten kan putten. Kruistocht (3) Binnenkort gaan de fractie voorzitters in het openbaar discussiëren over deze mate rie. Dat moet Walenkamp deugd doen want openbaar heid ligt hem na aan het hart. Zo vroeg hij onlangs in een open brief om een openbaar debat met PvdA-fractievoor- zitter Marietje van der Molen. Een overbodig verzoek want burgemeester Cees Goekoop was reeds zo goed geweest dat debat voor zijn commissie te agenderen. Maar het aardigste element in de open brief van Walen kamp was ongetwijfeld dat hij zijn twijfels uitsprak over een mogelijke samenwerking met PvdA als deze zich zo on democratisch op blijft stellen. Deze toevoeging, had hij maar beter achterwege kunnen la ten. De dwerg maant de reus, ze hebben er zich bij de PvdA dood om gelachen. Hoe komt Walenkamp erbij dat de PvdA op het CDA zit te wachten om na de verkiezin gen een college samen te Kun nen stellen. De positie van het CDA is niet van dien aard dat de partij zich dergelijke twij fels kan permitteren. Of rekent Walenkamp erop dat er in '86 met de VVD wel iets te regelen valt? Is dat dan misschien de reden dat hij zijn brief enkel naar de PvdA en niet naar de VVD toch ook deel uitmakend van die ondemocratische coalitie heeft verstuurd? Reserve Een telefoontje naar het Wa terleidingbedrijf De Rijn streek in Boskoop op een doordeweekse dag tussen 12.00 en 12.30 uur. De telefoon gaat één maal over. Dan treedt een stuk geavanceerde techniek in werking. „Met het reserve- antwoordapparaat van Waterleidingbedrijf De Rijnstreek. Het antwoordap paraat is momenteel overbe zet. Wilt U het straks nog een keer proberen", vraagt een vriendelijke stem op een bandje. Iets later nog een keer probe ren. En jawel, daar komt het hoofd-antwoordapparaat in eigen persoon aan de lijn om te vertellen dat „onze kanto ren" in verband met de pauze van twaalf tot half één geslo ten zijn en in noodgevallen kan er dan weer een soort alarmnummer worden gebeld. Allemaal zeer correct. Een half uur pauze, kom daar nog maar eens om tegenwoordig en zelfs dan is het bedrijf voor noodgevallen bereikbaar en beschikbaar. Toch slaat de schrik je om het hart als je beseft dat je zojuist te woord werd gestaan door het robot-hulpje van een ro bot, wat een antwoordappa raat eigenlijk is. Het schrik beeld van een alles overheer sende automatisering, de mens een nummer in een door computers gedomineerde maatschappij doemt levendig En daarbij: kan het reserve- antwoordapparaat niet het zelfde verhaaltje ophangen als zijn grote broer? Of zou een geheel zelfstandig opererend computer gestuurd hoofd-ant woordapparaat daar soms be zwaar tegen hebben? Toekomst sfc-ggE»* II door de gemakkelijk scheu rende plastic zak. En met die zak kwamen ook de talloze »en die zo ver gaan bijna een complete handleiding nodig is om er nog uit te komen. Gebakjes (2) Anno 1985 moet het glas in de glasbak, tenminste als er geen statiegeld op zit. De nette bur ger dient de dop er van te vo ren af te halen en het glas werk schoon spoelen wordt ook hogelijk op prijs gesteld. Plastic mag niet meer, want dat is pas slecht voor milieu. De lege batterij moet naar de drogist. Het restje olie uit de vastgelopen versnellingsbak mag niet meer in het putje, maar dient bij de garage te worden ingeleverd en de ter- petine en verf die overblijven na een avondje klussen, hoort niet langer door de zwanehals richting gemeente riolering te worden afgevoerd. Voor me dicijnen is er de apotheek en voor foto-chemicaliën de foto graaf. De pechvogel die in Leidse Tuinstadwijk woont, heeft het nog moeilijker. Die moet de scheiding verder doorvoeren, scheiden „aan de bron" dus in verschillende soorten. De wisselsokkel (zie 't Zelfde) De president van de Haagse rechtbank verordonneerde Pardoeza-eigenaar Leo Kamphues deze week na klachten over geluidoverlast een tijdschakelaar op zijn muziekinstallatie aan te bren gen zodat de muziek er voort aan stipt op tijd het zwijgen toe zal doen. Een vinding die de politie veel werk uit handen zal kunnen nemen; en hét ant woord op de al jarenlange woedende discussie rond de sluitingsuren van de Leidse cafés: tijdschakelaars in alle Leidse kroegen; niet alleen verbonden aan de muziekin stallatie maar ook aan het lichtnet. Zodat op een door de gemeenteraad bepaald tijdstip keurig muziek en licht uit gaan ten teken dat de bezoe kers het etablissement moeten verlaten. En wanneer de gemeenteraad om de overlast te beperken de sluitingsuren wil spreiden, geen probleem. De computer kan dit alles piekfijn regule- Financieel moet het allemaal geen probleem zijn. De ge meente beschikt immers al ja ren over een zogeheten pro cessor, aangeschaft om de verkeerslichten in Leiden te reguleren. Daar kunnen al die tijdschakelaars mooi op aan gesloten worden. Want naar de doorstroming van het ver keer te oordelen, staat deze processor er toch maar onge bruikt bij. 't Zelfde Sinds drie jaar staat op de hoek van de S.tille Rijn en de Stille Mare een wisselsokkel: een ongetwijfeld in de zachte sector van het stadhuis uitge dacht woord dat staat voor een betonblok waarop naar believen een beeld kan wor den geplaatst. De toevoeging „wissel" getuigt van de inten tie van de culturele sector om bij tijd en wijlen een ander beeld op het betonnen pootje te plaatsen. Maar zoals zo vaak met dit soort mooie gedachten: in de praktijk blijken ze maar niet ten uitvoer te kunnen worden gebracht. De wisselsokkel wordt sedert zijn onthulling in gebruik gehouden door een rondvormig, koperachtig, sculptuur. Het is er nog niet van gekomen om er eens een ander kunstwerk op te plaat sen omdat, zo laat men ten stadhuize weten, er te weinig kunstwerken worden ge maakt die op de wisselsokkel passen. Bovendien had men niet voorzien dat het steeds weer opnieuw verankeren van het kunstwerk in de wis selsokkel een hoop geld kost. Teveel althans. En zo wordt de wisselsokkel in tegenstelling tot alle goede bedoelingen al drie jaar lang gesierd door het kunstwerk van de Leidse kunstenaar Rob van 't Zelfde. Al drie jaar lang van 't zelfde, zogezegd. Gebakjes (1) Het leven wordt er niet een voudiger op. Vroeger werd al het dagelijk se huisvuil zonder nadenken in de ronde, loodzware vuil nisemmer (hier en daar beter bekend als asemmer) gegooid. Dat was nog de tijd, dat je op school een filmpje te zien kreeg over de gigantische af valscheidingsinstallaties in Drente of daaromtrent. Waar men kunststof, metalen en glas scheidde van het zoge naamde organische vuil. Waarvan dan weer zoiets als tuinaarde werd gemaakt. Enige uitzondering was toen al het oud papier, want dat was jaren bestemd voor de voetbalclub op de hoek. Of werd door de min-vermogen- den opgespaard om eens per maand naar de lommerd te brengen en er gebakjes van te kopen. Voor de restanten van groenten en aardappelen kwam wekelijks de schillen boer dan nog langs. Prachtig allemaal en reuze simpel. Inmiddels is milieubescher ming meer dan noodzaak en de vuilnisemmer vervangen Gebakjes (3) Helaas is dit alles blijkbaar nog niet genoeg. Een paar Leidse wijken wor den binnenkort verblijd met een papierbak. Een stuk of twintig containers worden in De Mors, Zuia-West maar vooral de Merenwijk neerge zet in de hoop dat degene die tot dusver de oude kranten in de zwarte huisvuilzak depo neert, dat voortaan in de pa pierbak doet. Met name in de Merenwijk worden zeer veel kranten ge lezen, weet de gemeente en bovendien is de binnenstad veel te lastig voor de vracht wagens die bakken moeten le gen. Dat kost tijd en dus geld. terwijl deze oud-papier-actie behalve het milieu vooral ook de portemonnee moet dienen van het particuliere bedrijf dat de in „milieukleuren, af wisselend donker en licht groen" uitgevoerde bakken neerzet Vuilnisman, kunnen deze bakken ook mee?

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13