s LOONT ïlirakel camoufleert malaise bij de clubs Oorzaak ramp Bradford staat nog niet vast j Wit helpt Oranje over de drempel fieidócSouoant WOENSDAG IS MEI 198S PAGINA 9 derlijde als overslaggever [PEST Arnold Vanderlijde deed m^jond dienst als radio-verslaggever srdse bokser, vorig jaar tijdens de sche Spelen in Los Angeles goed sons, is al enkele weken in Boeda- trainingskamp voor de Europese wanschappen, die binnenkort in de es.%se hoofdstad worden gehouden. m dijde droeg het Nederlands voet- 167:5 ook een warm hart toe en assis- 32g fack van Gelder in de catacomben es.ot NEP-stadion bij een interview $*Anje-doelman Hans van Breukelen. 139& weer even Nederlands te kun- M.feken", klonk het in onvervalst 349®s. „En zeker bij zo'n mooie gele- 216,'oTnatuurlijk". OFFICIËLE DODENTAL 52 BRADFORD De ramp in Bradford van afgelopen zaterdag heeft een slachtoffer minder geëist dan aanvankelijk werd ver ondersteld. John Domaille. waarnemend politiechef van west-Yorkshire, zei dat het officiële dodental nu 52 is. Hij zei dat een stuk plastic per ongeluk voor een li chaam was aangezien. Domaille zei dat alle vermisten inmiddels zijn opgespoord. Hij zei dat de oorzaak van de brand nog niet was vastgesteld. De politie heeft gezegd dat tijdens de wed strijd van zaterdag in het Valley Parade-s tadion rookbommen waren gegooid, maa wilde met zeggen of de brand hierdoor kon zijn veroorzaakt. Bradford City en Lincoln spelen hun wedstrijd, waarin het bij het uitbreken van de brand na veertig minuten nog 0-0 was, zondag opnieuw in een nabijgelegen rugby-stadion. De opbrengst gaat geheel naar de nabestaanden van de slachtoffers. Coach Trevor Cherry, die zelf aan de vuurzee ontkwam met een noodsprong door een glazen ruit, zei dat zijn elftal vol ledig van de kaart was door het drama. Voor het begin van de wedstrijd wordt drie minuten stilte in acht genomen Piet de Visser naar Willem II TILBURG Piet de Visser (50) heeft een contract als trai ner bij de Tilburgse eerste divi sieclub Willem II getekend. De oud-trainer van AZ 67, waar hij de laatste twee seizoenen werk te, tekende een verbintenis voor een jaar. De Visser wordt de opvolger van Jan Noter- mans, wiens contract niet werd verlengd. De Visser werkte in het verle den ook nog bij DFC, Sparta, De Graafschap, NEC, Telstar, RWDM (België). FC Den Haag en Roda JC. Hamburger SV verliest duel UERDINGEN Hamburger SV heeft gisteravond de inhaalwed strijd voor de Bundesliga bij Bayer Uerdingen met 2-1 verloren. Daar door zijn de laatste, toch al gering geworden, kansen op de nationale titel voor HSV vrijwel verdwenen. Met nog vier wedstrijden te spelen staat de club van trainer Ernst Hap- pel zeven punten achter op koplo per Bayern München. Bayer Uer dingen heeft door deze overwinning goede uitzichten op een plaats in het volgende toernooi om de Uefa-be- ker. sw- rs 13-5 I APEST Eén briljant moment van «8.1-'voetballer Rob de Wit was voldoende. 2:22 /aller soleerde in de 69e minuut door de 2:22 iarse defensie en „stiftte" de bal vervol- 7» ubliem over de vallende doelman Peter 2:22 Voor Marco van Basten reden om na i breed grijnzend in een kleedkamer vol 222 edruis op te merken: „Ik zei je toch al 222 e De Wit gek is. Wie doet dit nou in een 222 n met meer dan 80.000 mensen?" o.oo Ie durf van De Wit De bergen werk verzettende iiioo er wel voor dat Oran- spitsen Wim Kieft en Marco also altijd op Mexico mag van Basten kwamen daar op Want wint Nederland door vrijwel alleen in balbe- oioo» -a dubbel met België zit dank zij hun eigen storen- n - de nummer twee de werk. Maar Nederland )ep 1 - dan kan Ne- haalde wel ongeschonden de de tickets voor het rust, omdat Hongarije zijn re- Ondln 1986 toch nog be- putatie als counterploeg be- Oranje speelt in het vestigde, maar vergeefs zocht zijn eerste wedstrijd naar openingen in de Oranje muur. Al trof Oranje het ook cat Kiprich en Nyilasi twee zag het aanvankelijk achttien-karaats mogelijkhe- o.so niet naar uit in het den op een treffer noncha- lion, dat uit zijn voe- lant lieten liggen. Van Tigge- <90 rstte omdat het Hon- len over die eerste episode: 5^ jubliek de eigen voet- „We hadden wat te weinig 5.00 en massaal eer wen- geduld en leden daardoor vaak balverlies. Een voor deel na de rust was dat we toen ook ballen aan de zij kanten kwijtkonden. Vóór die tijd kwam alles op het middenveld neer". j'oq ietonen voor de WK i!oo :atie. De met duizen- id-wit-groene vlaggen ïioo Bte schare leek zijn jest inderdaad te gaan 2.60 omdat Nederland tavankelijk volledig opponent aanpaste en aan het opbouwen 1.V0 n fatsoenlijke aanval m. Het eerste was ge- jk opzet, het tweede iet de bedoeling. Leo Jsker: „We waren uit- van 0-0 bij de rust, ve wisten dat Honga- Via flanken De verbetering was een ge volg van het vervangen van Lofhoff door De Wit. Been hakker: „Als je halfweg op 0- 0 staat, kun je nog alle kan ten op, fnaar we moesten na tuurlijk wel winnnen. Met een buitenspeler erbij hoef- 11) j ecu UU11C11DUL1CI Cl Uil 1IUC1" alle egards ontvan- den ook de £pitsen miJnder te 1 worden en daarom verdedigen. Achterin diende er minder rond gespeeld te worden, we moesten meer de lengte van het veld zoeken". Consequentie (daarvan was onder meer het regelmatig opschuiven van Rijkaard. De Ajacied vertolkte ook die rol met verve. Hij was na de hervatting ook bij voortdu ring actief bij offensieve ac ties. Rijkaard: „Waar ik speel maak mij in principe niets uit, ik doe wat me opgedra gen wordt. Het was net als tegen Oostenrijk een zwaar beladen wedstrijd, maar dit maal is het gelukkig goed uitgepakt. Ik ben hier vrese lijk blij mee. We hebben alle maal heel duidelijk het besef gehad waar het vanavond om ging en als team keihard gewerkt. En we moesten wel voorzichtig beginnen in dit stadion met 80.000 man". zou zijn het gevecht jaan. Daarom zijn we i!oo wat voorzichtig van gaan, al ging het nu wo veel ten koste van nvallende kracht". 370 ef klopten de zaken JJo ad aardig. Frank wo i bood sterspeler Ti- lasi geen meter speel- ^90 Willy van de Kerk- j'oq ld Lajos Detari kort, 9.20 kers neutraliseerde aar Marton Esterha- r Adrie van Tiggelen nodige moeite met Kiprich. Het goede fan de mandekkers ïhter geen vervolg in i van een fatsoenlijke De door Michel van out verzonden lange belandden steeds bij instander, Simon Ta- verdronk volledig l;5o ht middenveld en 7>o jthoff had net als tij- n debuut in Wenen 5,'so )ostenrijk weer last 3^ kkende knietjes. Rob de Wit durft het aan een fraaie solo met een gestifte bal af te ronden. vieren'ater '0n9e utrechter als ®®n routinier zijn treffer Doorkopbal Negen minuten na de rust bracht Wim Kieft met een doorkopbal Marco van Bas ten in riante positie. De Aja cied mikte tegen de lat, maar gaf wel het duwtje, dat het zelfvertrouwen nog ontbeer de. Vier minuten later liet Kieft een voorzet van Van Basten lopen, maar Dick Schoenaker gleed oog in oog met de openingstreffer uit. Het was een schuiver met bijna fatale gevolgen. Maar Nyilasi benutte de counter kans niet en richtte hoog over na een passje van Ki prich. Het werd echter pas echt stil in het Népstadion, toen Rob de Wit in de 69e minuut zijn wervelende actie met een doelpunt bekroonde: 1-0. „Ach, er komt iets in je op en dat doe je dan maar. Want als je ergens lang over nadenkt gaat het toch niet", deed de ex-Utrechter zijn di amanten treffer als een rou tinier af. Rijkaard onder streepte zijn grote waarde vlak daarna met een redding op de doellijn. De enige nederlaag voor het niet meer echt op scherp staande Hongarije in groep 5 was daarmee overigens nog niet zeker. De spanning bleef tot het laatste fluitsignaal van de aanvankelijk als grensrechter aangewezen Karl Assenmacher - hij ver ving zijn door een enkelbles sure geplaagde en nu lachen de landgenoot Dieter Ahlen- felder bekwaam - omdat Oranje zijn latere kansen niet greep. Hans van Breukelen voor kwam tenslotte op de val- De vreugde van de spelers van het Nederlands elftal kent geen reep zelfs nog een forse de- grenzen. De Wit wordt bedolven onder ploeggenoten, ceptie voor Oranje door vier minuten voor het einde een schitterend schot van Kardos doelman van PSV maakte aldus toch nog een groot aan- op onnavolgbare wijze on- daarmee enkele misgrepen deel in het ongekende succes schadelijk te maken. De bij voorzetten goed en eiste van Oranje op. Gele kaarten Nederland incasseerde met een lach de gele kaarten voor Ben Wijnstekers en Wim Kieft en zorgde ervoor dat de ongerustheid in Oos tenrijk, dat zich na de 1-1 in Rotterdam bijna zeker wist van de tweede plaats in groep 5, gegrond bleek. Toch feliciteerde assistent-bonds- coach Gustl Starek van Oos tenrijk de Nederlanders wel gemeend. „Ik ben hier echt niet in het volste vertrouwen naar toe gekomen, mijn scep sis is bewaarheid. Maar Hol land heeft het zeer goed ge daan. Het heeft de Hongaren in de eerste helft laten dood lopen, al weet ik niet in hoe verre dit helemaal de bedoe ling was. Na rust was Honga rije moe en heeft Nederland op het goede moment, met het beetje geluk dat je als ploeg vaak hebt, toegeslagen. Ik kan deze overwinning dan ook niet onverdiend noemen, hoe vervelend ik dat voor ons zelf ook vind". Starek zal vermoedelijk heel wat prettiger thuiskomen dan Tibor Nyilasi. Hij kwam dank zij Rijkaard in het ge heel niet in het stuk voor. En dat zullen zijn Oostenrijkse ploegmakkers bij Austria Wien hem niet in dank afne men. Net zomin als het Hon gaarse publiek na afloop con tent was, het tracteerde de Hongaarse WK-gangers op een snerpend fluitconcert. Maar het Nederlands elftal leeft dus nog, ook al dank zij die tweede helft, waarin het bewees dat lef in de voetbal lerij nog altijd loont. Maar waarom tonen Nederlandse teams dat tegenwoordig pas als het - bijna - te laat is' WILLEM PFEIFFER hHonganje - Nederland 0-1 (0-0): 69 De Wit 0-1. Scheidsrechter Asscnbacher (Wdl) Toeschouwers 84 000 Gele kaarten Wijnstekers. De Wit en Kieft (allen Ned) Hongarije: Difü, Fallai. Roth. Cara- ba. Peter. Kardos. Nagy (Varga). Dc- tari; Kiprich, Nyilasi en Esterhazy (Meszaros) Nederland: Van Breukelen. Wijnste kers. Van de Korput, V.in Tiggelen. Rijkaard; Schoenaker. Lokhoff (De Wit), Van de Kerkhof Koeman», Van Basten, Kieft, Tahamata De eindstand i Hongarije Nederland Oostenrijk groep 5 u 1 10 12- 4 2 7 11-5 2 7 9-8 6 0 3-18 JjJkPEST Na de i32.otelijke opleving 377fond in het Nép- 30 J' van het Neder- 1 elftal is het de vraag 52$loeg twee keer bij }])ng toe kan slaan nog Mexico af te —n. Zeker wanneer tegenstander (Po- —België) hetzelfde op so ij( staat. Want dat is 34 3/vaar, dat in het 74 37r van Boedapest" Plotseling is alles 60 3/en en vergeten", natie de „helden" 57 3»er uit, maar zingt 26 monter: „We gaan 47 J)lexico, we gaan 37 ipdco". Niks zo ver so 3<k als voetbalpu- 29 39 71 ïrlandse koe, die een se haas ving, wordt e prestatie niet van de "He andere dag een ele- Kort voor het einde kwam coach Leo Beenhakker van zijn bank gante antilope, die moeiteloos iedere horde neemt. Daarvoor zijn de problemen die het tota le Nederlandse betaalde voet bal, de basis dus, teisteren, te groot. Het is vrijwel ondenk baar dat Jan Publiek zich net als na Leipzig ('79) en Dublin ('83) ten derde male voor lan gere tijd zand in de ogen laat strooien. Het snel om zich heen grijpen de verval staat niet plotseling stil, omdat het Nederlands elf tal toevallig een belangrijke wedstrijd wint. Was het maar waar. De toeschouwers zullen misschien nóg een keer mas saal de Rotterdamse Kuip op zoeken. de clubs zullen er voorlopig vast niet van mee profiteren. Nieuwe sluier Bovendien kan de overwin ning als een nieuwe sluier voor het bestuurlijk onvermo gen in de KNVB gebruikt worden. Het bondsbestuur slaagt er bij voortduring in on rust te stoken rond de begelei ding van het Nederlands elf tal. Wat voor zin heeft het im mers om in de twee dagen, voorafgaand aan de wedstrijd in Boedapest, gesprekken te voeren met Leo Beenhakker. Er zijn sterke aanwijzingen, dat het bondsbestuur hem niet te lang aan het roer wil, on danks zijn succes van gisteren. En dan wordt de trucendoos met aanbiedingen aan de lage kant en uitspraken van André van der Louw („Beenhakker heeft misschien geen keus, maar wij wel") opengetrok ken. Sfeerbevorderend heet dat. Het mag paradoxaal klin ken, maar daarvoor was een nederlaag wellicht zinvoller geweest. De hele WK-kwalificatie van een half jaar lang, die dan uit eindelijk nog een tweede plaats in groep 5 heeft opgele verd, heeft op bestuurlijk ni veau Oranjes inspanningen gedwarsboomd. Kees Rijvers kreeg bij voortduring nul op gen Hongarije, zijn biezen. De KNVB was tevreden. De af koopsom en het smartegeld nam men op de koop toe. Rij vers was niet goed genoeg cn wilde te veel lastige oefenwed strijdjes en trainingsbijeen komsten. Paard van Troje De KNVB had inmiddels Ri- nus Michels als bondsmanager ingehuurd. Rijvers beschouw de de voormalige succes-trai ner als het paard van Troje Het trainerstrio Leo Beenhak- ker-Pim van de Meent-Bert Jacobs paaide Michels om iets aan de noodsituatie rond de ei genzinnige Rijvers te doen. Rijvers was het complot van de nieuwe generatie en de oud-sfynx een slag voor. De weg lag voor de KNVB open Michels op de bank te plaat sen. De bondsmanager deed dat, naar eigen zeggen met te genzin, uiteindelijk. De vuur doop van de gelouterde tacti cus verliep desastreus. In We nen werd met 1-0 verloren van Oostenrijk. En wie herin nert zich niet zijn verregende hoofd in Nicosia, verslagen tot Houtman er nog ééntje inkop te? De overmacht sloeg vervol- f;ens toe. Michels werd plotse- ing ernstig ziek en diende tij delijk te worden vervangen. Het bondsbestuur begon al aardig profijt te trekken van de geslaagde missie iegens Rij vers. Leo Beenhakker stapte in het gat en leidde een aan vallend Oranje in Amsterdam langs Cyprus 7-1 Beenhakker had de mazzel de eilandbewo ners in een chaotische bui te treffen. Ene zwaluw Nederland dacht dat die ene zwaluw zomer maakte. Oos tenrijk verloor van Hongarije en de weg naar de tweede C laats lag weer open. Het rakkemikkige voetbal van de Nederlandse topclubs werd echter in het nationale elftal niet terzijde geschoven Oos tenrijk hield een klungelig Ne derland op 1-1 en had plotse ling weer de beste papieren. Dat het vervolgens het slacht offer werd van Cyprus' chaoti sche bui en een briljante be vlieging van Rob de Wit zegt heel veel. De bondsbestuurders kunnen gemopper gecamoufleerd door deze mira culeuze ontsnapping van Oranje Voetballend Neder land zal er geen cent beter van worden. De renaissance van het Nederlandse voetbal laat nog steeds op zich wachten Dat geldt voor de kwaliteit bij de chlb6 en in het nationale elftal. Simon Tahamata, die kennis heeft van het Belgische voetbal: ..België is qua team veel verder dan wij, zij be heersen het 4-4-2. met dat af wachten veel beter" Ben Wijnstekers sprak, barstend van de hoofdpijn door de hitte „Dit is nou éen van die myste ries in het voetbal" Raak ge typeerd! Als een koe een haas een mysterie HENK MULDER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9