<2owuvnt Postbank krijgt toch nog krediet van Kamer Russen maken Afghaanse dorpen met de grond gelijk BON (service Overvallers Rabobank Rijnsburg aangehouden Paus prijst Nederland en landt in Luxemburg Gered! 'CeidócSoutant Woensdag IS mei 1965, 76e jaargang no. 23194 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 10X03 Bank:Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalinq),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW)10,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. In Aktua op Ned. I om 22.05 uur de Indië-veteranen in de politiële actie in 1946. Om 22.30 uur Speel mee met het Concertgebouw. Op Ned. II om 17.30 paus in Luxemburg. Op Ned. I om 22.20 uur speel film „Halloween". Morgen: Op Ned. II om 9.30 uur paus in Luxemburg. HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Vannacht om streeks 9 graden, morgen on geveer 18 graden. Zwakke oos telijke wind. Zon op: 05.46; onder. 21.30. Schev. hoog water 1.51 en 14.05; laag water 9.54 en 22.18 uur. LNPRUZEN HOUDEN IINISTERS VERDEELD SL De landbouwministers van de ien vanochtend hun beraadslagin- ierbroken. De Westduitse minister ïdbouw, Kiechle, is teruggereisd nn voor overleg met zijn regering. vertrek uit Brussel verklaarde dat het compromisvoorstel, dat af- nacht door de Italiaan Pandolfi jgediend, „in deze vorm niet aan- is. Pandolfi hoopte met zijn weer beweging te krijgen in het roen gesprek. Zijn voorstel voorziet Verlaging van 1,6 van de graan door dit jaar. Voor '86 en '87 zouden In met nog eens tweemaal één pro leten dalen. Pandolfi wilde hiermee lover de brug krijgen, die tot nu toe jjsverlaging van de hand wees. Vijftien jaar cel voor moord op agent ROTTERDAM De Rotter damse rechtbank heeft van morgen de twee mannen die op 2 februari betrokken waren bij de schietpartij, waarbij de politieman Willem Schepen om het leven kwam, veroor deeld tot celstraffen van 15 en 14 jaar. De zwaarste straf was voor de 25-jarige C.C. die de agent neerschoot. De recht bank achtte doodslag bewezen. De 27-jarige A.O. was volgens de rechtbank medeplichtig aan de doodslag op de hoofdagent. De officier had tegen beide levenslang geëist. Haring staa t er goed voor VLAARDINGEN De haringstand in de Noord zee is de laatste paar jaar sterk vooruit gegaan. Ook voor de komende jaren wordt een goede stand verwacht. De huidige situatie is vergelijk baar met die van 15 tot 20 jaar geleden. Dat is de mening van drs. A. Corten, bioloog en haringdes- kundige van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek in IJmuiden. Uit onderzoek blijkt dat er een flinke toename is van volwassen haring. De scher pere controle op de vangst van jonge haring, die eind vorig jaar voor de Deense kust is ingevoerd, heeft hiertoe volgens Corten bijgedragen. De Ne derlandse vissers mogen het komende jaar 80.000 ton haring vangen. Een deel daarvan wordt vanaf 1 juni als maatjesharing of Hollandse nieuwe ge vangen. De haringrace begint op die dag in Sche- veningen, met de traditionele „vlaggetjesdag". De eerste Hollandse nieuwe wordt 4 juni in de loop van de ochtend verwacht en zal naar verwachting tegen de drie gulden kosten. i Wit de matchwinner. m je in vkansing Struikelend :lubs in de nationale heeft Nederland de igsronde voor Mexico ld. In Boedapest ij een ongekende van de Hongaren Bn. Rob de Wit maakte Ste minuut de treffer, je's buu rland Oosten- na de Nederlandse ining in het Nep-sta- Hongaarse voetballers I f ider vriendelijk bekij- t hele land heeft daar Jelevisie kunnen zien zelfde elftal gisteren [en publiek veel min- Ide dan 27 dagen eer- anaaVenen. Tl. Po -bewondering past de [■ïvaarom kan het alleen het moet? En natuur- dienen internationale :deraties geen andere stellen voor kwalifi- nooien. Moet de kans iiet-geïnteresseerde of te zwakke een beslis- il speelt in het gebeu- geëlimineerd worden, rlands elftal zal tegen r twee uit groep kwalificatie voor af te dwingen, het uitwedstrijd spelen, instige uitgangspunt FIFA bij loting vast- ontmoeting tegen Polen, Griekenland of l zal plaatsvinden eind De tweede wedstrijd prland volgt in novem- "i preciese data zijn nog tend. Lef Loont prinses Diana geldzorgen IN De vader van Diana, graaf Spencer, >nthuld dat hij een ling van twee miljoen aangegaan om zijn d te kunnen restaure- ïls zoveel Britse aristo- leeft Lord Spencer wel eisachtig landhuis ge- aar niet genoeg onmid- mbeschikbaar geld om stand te houden. De id aan de Britse Monu- :org een schenking vragen, maar heeft voor een banklening, kopen van enig fami- en het geven van di- >r betalende bezoekers. wordt elk jaar door »r 35.000 mensen be- 'ie er blijft eten krijgt hand van Lord Spen- hij zit niet zelf aan ïekuur teers- blemen KDORN De gemeen- Idoorn heeft besloten maandelijks verkeers- lur in te stellen. „Be- kunnen tijdens dat uur ieven kwijt over ver- uaties en de gemeente r op deze manier achter onder de bevolking n k^dus een woordvoerder gemeente. Aanleiding I t spreekuur vormen n als gevolg van recon- |l s in de binnenstad. DEN HAAG De regeringspartijen CDA en VV O kuan p. in-temmen met de plannen van 1 kabinet om een Postbank op te riet ten. Deze sa menvoeging van de bestaande PTT- gelddiensten zou op 1 januari 1986 moeten gaan functioneren. Het idee van de Postbank is negen jaar geleden gelanceerd door de toenmalige minister van financiën Duisenberg (PvdA). Hij meende dat er een door de overheid gecontroleerde bank diende te komen die de concurrentie in het bank wezen moest bevorderen. De VVD heeft zich daar al die tijd tegen verzet, maar ging uiteindelijk akkoord met wat de PvdA een „uitgeklede" versie van het oorspronkelijke plan noemt. Het verschil in inzicht tussen enerzijds CDA en VVD en anderzijds de PvdA is vooral de arm slag die de nieuwe Postbank moet krijgen. De liberalen willen een instelling die ge heel los staat van de overheid, de socialis ten willen juist een nauwere binding met die overheid. VVD-woordvoerder Beer verwees giste ren in de Kamer naar het wetsontwerp waarin de overheid in eerste instantie alle aandelen van de Postbank bezit. De frac tie van de VVD kan daarmee instemmen, mits dit een eerste stap is naar een uitein delijk zelfstandige Postbank. De VVD vindt wel dat er politieke controle op de bank nodig is en dat de activiteiten moe ten worden beperkt. Zo vinden de libera len dat de Postbank niet mag deelnemen in andere ondernemingen. Namens het CDA zei Wolters dat de Postbank onmis baar is voor het overleven van de PTT- gelddiensten. De christen-democraten gaan akkoord met de beperkingen die aan de actviteiten van de bank worden opge legd. Alleen als de bank verder van de overheid af komt te staan of zelfstandig wordt, zou de bank meer mogen gaan doen van het CDA. PvdA'er Kombrink vond juist dat de acti viteiten te veel worden beperkt en sprak over een „misbaksel" en „een sprong in het duister". Ook vroeg Kombrink om meer controle op het doen en laten van de bank. De PvdA'er dreigde met een ingrij pen in de Postbank als de PvdA weer in een Regering komt. (ADVERTENTIE) /TT Gewoon Schoon M I I Zo helder fel werken wij! Schoonhouden Gebouwen Tel. 010-153066'. Telex 26280 INTER CLEAN, 20 t/m 23 mei, stand E229. Hoogbejaarden gewond bij botsing met boom LISSE Drie hoogbejaarden (103, 85 en 79 jaar) zijn gister middag gewond geraakt toen de auto waarin zij reden op de Loosterweg-Zuid in Lisse te gen een boom botsten. Het on geval ontstond toen de be stuurster, een 71-jarige vrouw uit Den Haag, tijdens het rij den de veiligheidsgordel van een van de andere inzittenden wilde vastmaken. Zij verloor daarbij de macht over het stuur en reed tegen een boom. De Haagse bleef zelf onge deerd, maar haar oudere me depassagiers kwamen er min der goed van af. Twee inzit tenden werden met hoofd- en beenletsel naar het Diacones- senziekenhuis in Heemstede vervoerd. Een andere passa- RIJNSBURG Een 40-jarige Amsterdammer en een 34-jarige inwoner van Duinkerken zijn onlangs op de Rijnsburgse vee markt aangehouden wegens een gewapende overval. Die werd op 1 maart gepleegd in het Rabo-filiaal in de veiling Flora in Rijnsburg. Een speciaal rechercheteam is daarin geslaagd op ba sis van signalementen die niet alleen bij de Rijnsburgse overval werden genoteerd, maar ook bij andere, onder meer in Amster dam. De verdachten zijn inmiddels voorgeleid bij de officier van justitie en vervolgens in verzekerde bewaring gesteld. De overval werd gepleegd door twee gewapende overvallers van wie er één de filiaalhouder met een vuurwapen bedreigde en neersloeg, terwijl de andere de cassière onder bedreiging met een vuurwapen dwong geld af te geven. De overvallers gingen er vandoor met 100.000 gulden. Na de overval renden de daders het gebouw uit, achterna gezeten door een 21-jarige Valkenbur ger. Buiten gekomen schoten de overvallers op de hem en het slachtoffer werd in de arm geraakt. De daders vluchtten in een gestolen auto. Van de buit is tot op heden niets teruggevonden. Met een wuivend gebaar naar belangstellenden vertrok de paus vanmorgen uit Amersfoort voor een helikoptervlucht naar Schip hol. Vandaar ging het, na een afscheidsgesprek met de Neder landse bisschoppen, richting Luxemburg, de tweede etappe van het bezoek aan de Benelux. Een opgeheven vinger bij een vriendelijk-ernstig gezicht. De paus wees gisteren, op de laatste avond van zijn verblijf in Nederland, de jongeren in Amersfoort erop dat de Kerk niet toegeeflijk is In zaken als huwelijksliefde, sexuele relaties buiten het huwelijk en homofiele relaties. (Foto's: Brand Overeem) SCHIPHOL Met woorden van uitdrukke lijke lof voor iedereen die hij hier mocht ont moeten is Johannes Pau- lus II vanmorgen uit ons land vertrokken en naar Luxemburg gereisd, waar hij de grond kuste en op weg ging naar een gezelschap van zieken, gehandicapten in bejaar den. In zijn afscheidswoord op Schiphol sprak de paus zijn bewondering voor Neder land uit en zei vervolgens: „Allen die ik heb ontmoet hebben mij een indruk gege ven van christelijke ge meenschappen die concreet gestalte willen geven aan net rijk van God in de tijde lijke werkelijkheden". De paus riep de Nederlandse katholieken op tot nauwe verbondenheid met elkaar en met hun herders. „Dan zullen uw parochies en uw verenigingen van apostolaat bloeien en een kerkelijke symfonie vormen", aldus het slotakkoord van een opge wekte en ontspannen ogen de Johannes Paulus op Schiphol, waar hij vanuit Amersfoort per helikopter was aangekomen. In het klooster Onze Lieve Vrouwe Maria ter Eem werd de paus gisteravond een koud buffet aangeboden. Bij die gelegenheid bracht kar dinaal Alfrink hem onver wacht een tegenbezoek. Ook de vroegere bisschop van Den Bosch mgr. Bluyssen was hierbij aanwezig. Bis schop Bër van Rotterdam vulde het bordje van de paus met vooral fijne soorten vis, waarna Johannes Paulus zich om tien uur terugtrok in zijn slaapkamer. Vanmorgen om tien over zes meldde hij zich voor het ont bijt. Op Schiphol uitgeleide gedaan door onder anderen Eremier Lubbers, de Neder- indse bisschoppen en verte genwoordigers van de Stich ting Pausbezoek, stapte de paus om negen uur in het „Rome" genaamde toestel van de KLM en landde om tien uur in Luxemburg, waar hij werd verwelkomd door onder anderen groot hertog Jan en zijn echtgeno te Josephine Charlotte en premier Jacques San ter. Ook in Luxemburg zal de paus kennis maken met een Kerk in crisis. Hoewel 95% van de 365.000 inwoners nog offi cieel als katholiek te boek staat, is niet meer dan 25% praktizerend. In de stad Lu xemburg is dat percentage slechts 10. De crisis open baart zich het duidelijkst als het gaat om de priesterroe pingen, die sinds 25 jaar te ruggelopen zijn met twee derde. Het aantal wijdingen bedraagt momenteel nog slechts 2 tot 3 per jaar en het resultaat daarvan is dat de femiddelde leeftijd van de 14 actieve priesters boven de 61 jaar ligt Pag. 2: Mgr. Ernst ontkent restauratie BENZINE GOEDKOPER ROTTERDAM De prij zen van benzine en diesel gaan morgen met twee cent omlaag. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpompen wor den dan 198,00 cent voor superbenzine, 191,00 cent voor gewone benzine en 121,00 cent voor diesel. ZEKER DUIZEND DODEN ISLAMABAD Duizend mensen zouden zijn ge dood tijdens een van de grootste „slachtpartijen onder burgers", die in maart door Sovjettroepen is uitgevoerd in het gebied van Laghman in het oos ten van Afghanistan. Dit is vernomen uit westelijke diplomatieke bron in de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad. Volgens de berichten ging het om een „zuiver Sovjetrussi- sche" operatie tegen dorpen die het verzet zouden steunen, waaraan 200 legervoertuigen deelnamen. Daarbij werden zeker twaalf dorpen volledig verwoest. Dergelijke acties zijn bedoeld om de steun van de bevolking aan het verzet te breken. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren unaniem ingestemd met rechtstreekse Amerikaan se steun aan het Afghaanse volk. Hiervoor is een bedrag uitgetrokken van 15 miljoen dollar. Het gaat om humanitai re steun, maar over de manier waarop de hulp terecht moet komen bij de mensen voor wie hij is bedoeld, is niets bekend gemaakt. Het Huis van Afge vaardigden moet zich nog over de steun uitspreken. Honden gemuilkorfd na verwonding kinderen AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft proces-ver baal opgemaakt tegen de eige naar van twee loslopende Rottweilers die maandag in de Bijlmermeer een groep school kinderen aanvielen. Beide honden moeten voortaan muilkorven dragen. De hon den verwondden drie kinde ren van 4, 5 en 8 jaar. De acht jarige Rachel Pietersma is er het ergste aan toe, aldus de po litie vanmorgen. Zij was in haar gezicht en benen gebeten. Volgens de eigenaar hebben de dieren nooit eerder mensen aangevallen. Er is volgens de politie geen aanleiding de hon den af te maken. Dief betrapt LEIDEN Een onbekend ge bleven man heeft zich gisteren uitgegeven voor een medewer ker van een gasbedrijf en ge tracht een bewoonster van de Vrouwen weg te beroven. De man belde aan en vroeg de vrouw de hoodfkraan af te sluiten. De vrouw deed dat en trof de man vervolgens in de huiskamer aan, waar hij een kast doorzocht Toen de man in de gaten had dat hij was ontdekt, ging hij er vandoor. Uit de woning wordt niets ver- Grote vreugde in voetbalminnend Nederland: we komen er weer aan te pas! Spannende verslagen in de Leidse Courant over de voetbalwedstrijd van gisteravond laten duidelijk zien hoe de Nederlandse leeuw in Boedapest erin slaagde de laatste strohalm met 0-1 te grijpen! We kunnen misschien toch nog deelnemen aan de wereldkampioenschappen. Daar zijn nog wel twee andere voetbalwedstrijden voor nodig, maar we doen er alles voor om Mexico te halen. En of dit nu lukt of niet, u blijft natuurlijk de Leidse Courant halen. Hetzij ut uw brievenbus, hetzij bij de sigarenhandelaar op de hoek! Maar m dal laatste geval kan de hieronder staande boo u het wel wat gemakkelijker maken. i D» Lach» Coeruf wil ikb* Mdagen proberm Grata es gshml vrijblijvrnd I. Antwoordnummer 998,2SOO VD Dm Haag. f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1