Sowta/rtt Vijftien mille voor jongeren STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) „Politie treedt nauwelijks op tegen overlast cafés" Werkloosheid blijft dalen logheemraadschap bureaucratisch en zorgvuldig Lood van dak Zuiderkerk gestolen UIT FONDS VOORMALIG WEESHUIS -/ HUURDER IN KORT GEDING: Mm II WOENSDAG 15 Me 196S PAGINA 13 J De manier waarop het Hoogheemraadschap Rijn- i verontreinigingsheffing oplegt, is onzorgvuldig en bu- tisch. Dat schrijft het raadslid R. van Lint (PPR/PSP) jiouder J. Peters. Peters zou, omdat hij ook in het alge- estuur van het hoogheemraadschap zitting heeft in een Ir verandering moeten brengen. Het hoogheemraadschap Irolgens Van Lint zoveel mogelijk aanslagen de deur uit betaling van drie vervuilingseenheden wordt verlangd, |soms geen en in andere gevallen maar één vervuilings- I verschuldigd is. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor al- inden. Zij moeten zelf Zij (zwaarschrift indienen een lagere aanslag in ing te komen. Op die haalt het hoogheem- ip rente binnen en bo- worden die bezwaar- zeer bureaucratisch [deld, meent het raads- Igens Van Lint komt voor dat kamerbewo- hoofdbewoner van een }k voor drie eenheden aangeslagen zonder hoogheemraadschap >f de alle kamerhuur- over zelfstandige imte beschikken. Vol- regels van het hoog- ladschap hoeft bij niet |0f* idige woonruimte al- j hoofdbewoner de hef- betalen. Ook in deze moet men wel de hef- '^"Horuit betalen en krijgt ter na het indienen van jaarschrift het geld te- Lint wijst erop dat •^gheemraadschap zelfs die gezamenlijk een v&pcfléit bewonen soms *^slag oplegt. Het raads- pt er via wethouder Pe nter te komen hoe vaak rschriften worden in- 1. Degene die een be- jhrift indient, zou ook van betaling moeten en het hoogheemraad- zelf maar moeten welke aanslagen noeten worden opge- Winkelier voorkomt diefstal LEIDEN Personeel van een juwelierszaak aan de Bree- straat heeft gistermorgen dief stal van horloges van enkele duizenden guldens per stuk uit de winkel voorkomen. Om kwart over tien stapte een onbekend gebleven man de winkel binnen, liep onmiddel lijk naar de etalage en begon horloges in zijn zak te stoppen. Een personeelslid zag dat en ging op de man af. Er ontstond een worsteling waarbij het personeelslid er in slaagde de horloges terug te krijgen. De dief verdween vervolgens. Vijf auto's weggesleept LEIDEN In opdracht van de parkeerpoli tie zijn gistermorgen vanaf de Apothekers- dijk vijf auto's weggesleept. De auto's ston den geparkeerd op plaatsen die zijn bestemd voor invaliden. Volgens een woordvoerder van de politie wordt in de hele binnenstad met de regel maat van de klok streng opgetreden tegen automobilisten die parkeren op plaatsen voor invaliden. Zo werd vorige week vooral in de Pieterswijk gesleept. Ook in de avonduren treedt de politie op tegen auto's op plaatsen voor invaliden. Wegslepen kost de eigenaar van de auto behalve een boete wegens de parkeerovertreding 160 gulden. Daar komen kosten wegens stallen van de auto eventueel nog bij. LEIDEN Twee jongens van 14 en 15 jaar zijn gister avond betrapt bij diefstal van lood vanaf het dak van de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg. Het tweetal was bezig met het wegsnijden van het lood van de vorig jaar afgebrande kerk. De po litie heeft de jongens ver hoord, en vervolgens overge dragen aan hun ouders. Kunstenaars tegen apartheid LEIDEN In de Burcht aan de Burgsteeg 15 wordt vanavond de tentoonstelling Kunste naars tegen apartheid' geopend. De expositie is tot en met 31 mei te bezichtigen. Tijdens de opening wordt het woord gevoerd door Gavin Jantjes, een Zuidafrikaans kunste naar die ook het affiche van de tentoonstelling heeft ontworpen. Behalve werk van Jantjes zijn er tevens inzendingen van zijn landgenoten Le- fifi Tlade en Lallitha Jawahirilal en van een aantal Nederlanders onder wie Pol Jong, Hil- brand Bruijning, Albert van der Weide, Lydia Luyten. Henk Hollebeek. Wim Lamboo en Jan Rotteveel. De tentoonstelling laat zien, dat het verzet in Zuid Afrika zich ook cultureel mani festeert. De Burcht is woensdag tot en met zon dag open van twaalf tot vijf uur. Slippartijen op A 44 LEIDEN Op de AM de snelweg Wassenaar Amster dam hebben zich gistermor gen als gevolg van de over vloedige regenval binnen twee minuten twee identieke slip partijen voorgedaan. Om kwart over acht verloor een 40-jarige inwoner van Maas tricht in een grote plas water de macht over het stuur. Zijn auto draaide om zijn as, raakte de vangrail en een andere auto en kwam tot stilstand. Even later overkwam een 26-jarige inwoner van Wassenaar het zelfde. Bij de aanrijdingen raakte niemand gewond. LEIDEN De Stichting 'Burchtgroep' heeft 15.000 gulden beschik baar gesteld voor activi teiten van Leidse jonge ren. De jongeren kunnen geld aanvragen door een plan bij de stichting in te dienen. Het geld is af komstig uit een fonds van het voormalige 'Hei lige Geest' weeshuis dat tot 1959 aan de Hoog landse Kerkgracht heeft gestaan. Het geld is beschikbaar voor activiteiten die niet op ande re wijze kunnen worden gefi nancierd. De enige voor waarde die aan subsidiever lening wordt gesteld, is dat het een activiteit betreft die haalbaar is en ten goede komt aan jongeren. Het kun nen activiteiten zijn in de vorm van tentoonstellingen of produkties maar ook acti viteiten gericht op tijdsbeste ding (bijvoorbeeld sport en spel). Het kan zowel om groeps- ais om individuele activiteiten gaan. Degenen die een beroep op (een deel van) het beschik baar gestelde bedrag willen doen, moeten voor 31 mei een plan opsturen naar Post bus 196, 2300 AD in Leiden. Voor 1 juli wordt er uitsluit sel gegeven. Nadere inlich tingen zijn ook verkrijgbaar via tel. 123394 of 214493 (tus sen 19 en 20 uur). Ongebruikt Vanuit het fonds werd al eer der omvangrijke financiële steun verstrekt. Zo werden er de totstandkoming van de drie Leidse Boddaertcentra en jongeren-activiteiten in De Kooi mee gefinancierd. Maar ook de Klussenbank, de Stadskrant, De Zonnebloem en diverse andere instellin gen werden er mee geholpen. Binnenkort wordt een bedrag beschikbaar gesteld aan de Stichting Ex-drugsverslaaf den. De omvang van het fonds maken de leden van de Burchtgroep liever niet open baar. Maar er is voldoende geld beschikbaar om nog een groot aantal jaren geld voor dit soort activiteiten beschik baar te stellen. De Burcht groep is tot dit initiatief ge komen omdat „het belache lijk zou zijn dat in deze tijd zoveel geld ongebruikt zou blijven liggen". Vanuit het bestuur is actie ondernomen om ook beheerders van ande re „slapende" fondsen te sti muleren het geld beschikbaar te stellen voor projecten om sociale nood te ledigen. Het 'Heilige Geest' weeshuis werd in 1316 gesticht. In 1959 werd het gebouw in de Leid se binnenstad verkocht (mo menteel is er het museum voor Geologie in gevestigd). De kinderen van het wees huis verhuisden naar de Lij sterhof aan de Rijnsburger- weg. Overbleef een omvang rijk kapitaal dat wordt be heerd door het bestuur van het voormalige weeshuis en ongebruikt slechts rente zou gaan opleveren wanneer het bestuur niet had besloten het te besteden aan activiteiten in Leiden waarvoor de over heid geen geld beschikbaar stelt of gewoon niet beschik baar heeft. Voor de toekenning van het geld is een stichting in het le ven geroepen die door het le ven gaat als de 'Burchtgroep'. Een naam die overigens al leen werd gekozen omdat het bestuur in een nabij het mo nument gelegen etablisse ment vergaderde. In het be stuur van de stichting zitten, behalve twee leden van het bestuur van het voormalige weeshuis, enkele represen tanten van het Leidse maat schappelijke leven. sp Golgojew, Russische kozakken met een wervelende TCUSHOLIDA Y BRENGT IERS, OLIFANTEN, LUCHT- —tOBATEN EN CLOWNERIE NI Zeven kozakken, vijf steppepaarden en twintig Rus- ftPParsoi-honden zorgen voor een woest en wervelend spec- it doorgaans alleen tè aanschouwen is op de onherbergza- ïrische vlakten. Vrijdag, zaterdag en zondag echter ook indltl^ hooggeëerd publiek in Leiden. Want dan is het Circus neergestreken op het parkeerterrein van de Groenoord- en in het Siberische spektakel wordt als hoogtepunt van het »enhalf uur durende programma aangeprezen, ^^oliday is een Nederlands circus, dat zich -geheel in de 5^ende klatergouden stijl- aanprijst als 'Het laatste grote Circussen hebben het moeilijk in ons land en ook circus ontkomt daar niet aan. Jaarlijks vraagt men subsidie het ministerie van WVC, maar deze aanvraag wordt tra il geweigerd. „De heren van het ministerie hebben ook in tit een van onze 453 voorstellingen bezocht" voegt toer- ir Maurice Veldkamp daar aan toe. Hij laat echter weten, iday niet treurt om de desinteresse van het ministerie, t echt moet eten we allemaal wel een boterham minder. ;us,vatet belangrijkste is, dat de voorstelling telkens weer een voor het publiek". t Holiday dit keer weer proberen met een geheel nieuw ima. Behalve het Russische programma-onderdeel heeft t keer diverse luchtnummers waaronder een vliegende in de 2000 zitplaatsen tellende tent. Dieren zijn er volop: i tien Bengaalse tijgers, een handvol baby-olifanten en [)Ck stoet kleine dieren als apen, vossen en duiven. Didi, en de Saltarini's zorgen voor clowneske noten, iggeëerd publiek is welkom op vrijdag en zaterdag om acht uur en zondag om een uur kwart over vier uur. Horus De driemans formatie Pere laar treedt vrijdagavond op in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1. Het reper toire bestaat uit lichte mu ziek uit de zestiende en ze ventiende eeuw en eigen composities en wordt geken merkt door het gebruik van viool, kromhoorn en schal mei. Het concert begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Usselmeer- fietstocht De Chr. MTS Leiden houdt vrijdag en zaterdag haar tweede lJsselmeerfietstocht. In twee dagen zal door 21 leerlingen en enkele leraren 400 kilometer moeten wor den afgelegd. Halverwege de tocht wordt overnacht in een jeugdherberg. De toertocht vertrekt vrijdagmorgen om zeven uur vanaf de MTS aan het Lammenschanspark. Museumdag toond over Leiden voor de Tweede Wereldoorlog. Te-' vens zijn er twee tentoonstel lingen te bezichtigen name lijk „Leven in Leiden in de zeventiende eeuw". Dit is een thematische opstelling van schilderijen uit eigen bezit. De schilderijen zijn gekozen op grond van hun voorstel ling. Makers en stijlen spelen geen rol. De andere tentoon stelling is „Schilderijen zoe ken sponsors" getiteld. Deze tentoonstelling is ingericht om particulieren, verenigin gen en bedrijven te interesse ren voor het subsidiëren van restauraties van schilderijen. Ook zullen schilderijen te be wonderen zijn, die afgelopen jaar gerestaureerd werden. Restaurateur L.D. Vercoute- ren geen om twee uur en om drie uur aan de hand van di verse gerestaureerde schilde rijen uitleg. De toegang tot het museum is gratis. Voor andere activiteiten tijdens de museumdag: Zie Uitkrant. Hofjeswandeling De VVV organiseert op za terdagochtend een wandeling langs de Leidse hofjes onder begeleiding van een gids van de VVV. De wandeling be gint om half elf vanaf het kantoor aan het Stations plein. De duur van de wan deling is twee uur, de kosten van deelname bedragen drie gulden. Hiermee komt de stadswandeling die voor deze dag gepland stond, te verval len. Ter gelegenheid van de in- ternationale museumdag Culinair houdt stedelijk museum „De Lakenhal" zaterdag open huis van tien tot vijf uur. De hele dag worden er rondlei dingen gehouden langs de vaste verzameling van het museum. Om twee uur en om half vier worden films ver- Hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10 houdt van zaterdag 18 tot en met vrijdag 24 mei een „Franse Hallen festival". Er staan on der meer kraampjes met ver se Franse waar, er speelt een accordeonist Franse deuntjes en er is een speciale Franse Hallen menukaart. Hans de Booy De zanger Hans de Booy treedt zaterdagavond op in restaurant Le Forestier aan de Rembrandtstraat 2. Wie de zanger wil horen zingen, zal ook moeten aanschuiven en een hapje mee eten. Het optreden begint om elf uur 's avonds, het souper kost 67,50. Studio Statief Foto's van Linda Rooden- burg (1954) zijn van zaterdag 18 mei tot en met zaterdag 29 juni te zien in Studio Statie1 in de Koppen h inks teeg 6. Linda Roodenburg fotogra feert sinds 1974 en exposeer de eerder in Leiden, Oegst- geest en Loenen aan de Vecht. Zij is redactielid van het fotomagazine Perspek- tief. Op de zwart-wit foto's van Linda Roodenburg, die zij maakte op haar reizen naar diverse landen, zijn mensen afwezig of figureren als decor. Studio Statief is op woensdag en zaterdag twaalf tot vijf uu geopend. Uitmarkt De Leidse Uitmarkt wordt zaterdag 14 september voor de tweede maal gehouden. De Uitmarkt is een evene ment waarbij allerlei groepe ringen op het gebied van de amateuristische kunstbeoefe ning zich presenteren. Nog een beperkt aantal kramen en podiumruimten is be schikbaar. Aanmelden kan bij: Werkgroep Leidse Uit markt, Kloksteeg 16 Leiden en (alleen op woensdaga vond) telefonisch via 131518. Een foto gemaakt door Linda Roodenburg. Eetcafé Pardoeza zou veel geluidsoverlast veroorzaken. LEIDEN /DEN HAAG „De politie treedt nauwe lijks op tegen geluidsover last die door cafés wordt veroorzaakt. Een recher cheur zei tegen me dat de politie daar ook niet aan kan beginnen. Als we ver gunningen te nauw ne men, kunnen we elke tent in de stad wel sluiten, kreeg ik te horen". Zo motiveerde binnenstadsbe woner W. Hofman gistermid dag voor de Haagse president van de rechtbank, mr. J.J. Brinkhof, het kort geding dat hij had aangespannen tegen de exploitant van eetcafé Pardoe za aan de Doezastraat. Juist omdat de politie weinig of niets aan de overlast van cafés zou doen, vroeg Hofman de president gistermiddag een dwangsom van 1.000 gulden per overtreding door Pardoeza op te leggen. Vooral de mu- ziekvergunning zou stelselma tig door Pardoeza worden ge negeerd. Volgens Hofman hadden politie en gemeente hem overigens afgeraden het kort geding te beginnen, om dat hij ook volgens die weg weinig kans zou maken in zijn strijd tegen de geluidsoverlast. Hofman woont sinds 1980 bo ven Pardoeza. Pas september vorig jaar toen de huidige exploitant, Pardoeza B.V. met als directeur L. Kamphues, de horecagelegenheid onder zijn hoede nam zouden de pro blemen zijn ontstaan. Het per soneel van het café zou zich slecht aan de voorwaarden in de vergunning houden. In het café zou vooral veel te lang harde muziek worden ge draaid. Hofman en ook andere huurders zouden sindsdien menig uurtje noodzakelijk nachtrust hebben gemist. Begin maart riep Hofman de politie te hulp omdat praten niet hielp, maar ondanks vier telefoontjes in één nacht zou de politie maar even binnen zijn geweest en niets hebben gedaan. Alleen de wijkagent zou later bemiddelend hebben Politie: wél strenge controle LEIDEN Een woord voerder van de politie zegt in een reactie op de uitspraken van Hofman, dat aan het naleven van muziek vergunningen door cafés streng de hand wordt gehouden. „Als ergens klachten vandaan komen, wordt onmiddellijk opgetreden en als klachten aanhou den wordt geluidsappa ratuur in beslag geno men. Er worden ook me tingen gedaan om het ge luidsniveau te controle ren. Het is volstrekt on juist dat alle cafés wel dicht zouden kunnen als de politie aan naleving van de vergunningen de hand zou gaan houden. Omwonenden van cafés zorgen er wel voor dat het zover niet komt". het personeel hem ook be dreigd hebben, omdat hij de politie te hulp riep. Hij be schuldigde het personeel ver der van huisvredebreuk. Pardoeza wees alle beschuldi gingen gistermiddag van de hand. Van de geschetste over last zou geen sprake zijn. „We houden ons aan de regels. Mis schien is hier en daar eens een keer door het personeel een kwartiertje gesmokkeld, maar dat is dan ook alles", aldus Kamphues. De houding van de kamerhuurder zou voortko men uit een ruzie met de eige naar van het pand en niet het personeel maar juist de huur der zou gedreigd hebben. „Ik doe echt wat ik kan om alles via de regels te laten verlo pen", zei de directeur verder. Vooral op aandringen van de rechtbankpresident „dit is een welles-nietes spelletje waar ik niet makkelijk over kan oordelen en bovendien valt een vonnis waarin een dwangsom wordt opgelegd, maar moeilijk uit te voeren" kwamen beide partijen uit eindelijk tot een voorlopig compromis. Op de muziekin stallatie komt een tijd schake laar, zodat de muziek geen mi nuut te laat uitgaat en direc teur Kampheus zal zijn perso neel nog eens vragen zoveel mogelijk met de belangen van de huurder rekening te hou den. Mocht deze proefperiode van een half jaar geen succes heb ben, dan zal de rechtbankpre sident alsnog worden gevraagd i te wijzen. LEIDEN/LISSE De werkloosheid in de regio's Leiden en Lisse blijft gestaag dalen. Het arbeidsbureau Leiden noteer de in april een daling van ruim 400, Lis- se deed het met een afname van ruim 30 heel wat bescheidener. De vermindering van de werkloosheid is deels beïnvloed door het seizoen. De helft van de daling kwam voor rekening van de bouw, de horecabedrijven slokten 100 werklozen op. In totaal zijn in Leiden en Lisse nog 8052 mannen en 3998 vrouwen zonder werk. Leiden en Lisse schreven 1252 nieuwe werk zoekenden in; 692 mannen en 560 vrouwen. Opvallend was dat de werkloosheid onder vrouwen in het rayon Lisse met 61 toenam. Deze stijging was te wijten aan het feit dat het aantal werldoze ongeschoolde vrouwen van 80 naar 207 steeg. Deze vrouwen zijn werkzaam in de bloembollensector en dan met name in de kleinhandelsbedrijven. Deze nemen zo'n drie vier keer per jaar wel honderd ongeschoolde vrouwen aan om ze, wanneer er geen werk meer is, weer te ontslaan. Zoals gewoonlijk de laatste tijd nam de jeugd werkloosheid weer sterker af dan de totale werkloosheid. Het aantal jongemannen zondet werk daalde met 158 naar een totaal van 1448. bij de vrouwen met 46 naar 1331. Volgens de heer Tibbe, directeur van het Leidse arbeidsbu reau, zijn er landelijke plannen om de grote aandacht, die de Nederlandse arbeidsbureaus op de jeugdwerklooshèid richten, wat meer tr verschuiven in de richting van andere mensen zonder werk. „We moeten natuurlijk niet el- treem doorslaan naar de langdurig werklozei£, aldus Tibbe. „Dat kost erg veel energie en Wc moeten de mensen toch aan het werk hclpeti*. Volgens de directeur had Leiden al eerder ge zegd niet uitsluitend achter de jeugd te blijven aanhollen. De werkloosheid in de gemeenten die behoren tot de rayons van de Arbiedsbureaus in Leiden en Lisse, gemeten eind april: Mannen Alkemade Katwijk Hillegom Leiden Leiderdorp Lisse Noordwijk Noordwijkerhodt Oegstgeest Rijnsburg Sassenheim Valkenburg Voorhout Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige 178 619 321 4431 372 294 452 221 219 116 177 31 Vrouwen 79 245 209 2024 188 204 234 128 153

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13