Thatcher onder druk van conservatieve rebellen Bufferstaat Oostenrijk viert 30 jaar neutraliteit Europese vakbonden hekelen afbraak sociale zekerheid Gandhi wil wetgeving tegen sikh-terreur verscherpen Frankrijk helpt Nicaragua Minuut van 61 seconden wiizen I BUITENLAND EeidócSou/uvnt Mijnwerkers nemen ontslag JOHANNESBURG Meer dan 800 zwarte Zuidafrikaanse mijn werkers van de goudmijn Presi dent Brand bij de stad Welkom 200 km van Johannesburg heb ben oqtslag genomen. Aanleiding was een gevecht tussen stammen waarbij zaterdagavond 19 doden en 46 gewonden vielen. De mijn werkers hebben besloten op te stappen omdat zij zich niet meer veilig voelen, aldus de woord voerder van de mijn. De meesten zijn Xhosa's, die afkomstig zijn uit het thuisland Transkei, in het zuiden van het land. De oorzaak van de stammentwisten is niet opgehelderd. RUIMTEVEER GAAT APPARATUUR VOOR STARWARS TESTEN CAPE CANAVERAL De astronauten van het ruimteveer Discovery zullen bij hun komende vlucht in juni voor de eerste maal apparatuur testen, die direct in verband staat met het onderzoek naar een in de ruimte te stationeren defensiesysteem. Woordvoerders van de NASA en van het voor SDI verantwoordelijke bureau van het Pentagon verklaarden gisteren dat het „een apparaat voor optische observatie" betreft. De coördinator van het SDI-project, gene raal James Abrahamson, zei ervan uit te gaan dat vanaf 1987 per jaar twee vluchten van een ruimteveer zuilen plaatsvinden, die tot doel hebben experimenten op het gebied van een ruimtedefensie uit te voeren. PARIJS De Nicaraguaanse president Daniel Ortega heeft giste ren verklaard dat Frankrijk bereid is tot nieuwe inspannningen op economisch en politiek gebied om Nicaragua te helpen het hoofd te bieden aan de gevolgen van. de economische boycot door de Vere nigde Staten. Ortega zei dit na afloop van de besprekingen met de Franse president Mitterand. Ortega benadrukte dat hij niet om mi litaire steun had gevraagd, maar dat het vooral gaat om economi sche samenwerking. Hij suggereerde dat Nicaragua om de gevol gen van de boycot te boven te komen niet langer Amerikaanse technologie zou gebruiken. Frankrijk en Nicaragua tekenden tij dens het eerste bezoek van Ortega aan Parijs in 1982 een verdrag over algemene samenwerking. In maart verschafte Frankrijk Ni caragua voor 15 miljoen dollar aan krediet en de Fransen leverden ook graan. De Franse regering is een fel tegenstander van het uit oefenen van economische of militaire druk om de problemen in Midden-Amerika op te lossen. Parijs heeft ook kritiek geuit op de Amerikaanse boycot-maatregel. Ook Berri voelt niets voor verzoening met christenen BEIROET De leider van de sji'iten, Na- bih Berri, heeft gisteren laten weten nog niets te voelen voor een verzoening met de rechts-christelijke militie, de zogenaamde „Libanese Strijdkrachten". Eerder al had Joemblatt, leider van de druzen, zich tegen zo'n verzoening uitgesproken. Als belang rijkste reden gaven zij het feit dat de on langs benoemde leider van de christelijke militie, Elie Hobeika, „een agent van Israël" is. Hobeika zou de organisator zijn van de massamoorden in de Palestijnse kampen Sa- bra en Shatila. Ondertussen gaan de gevech ten in en rond Beiroet onverminderd voort. Een raket veroorzaakte gisteren een brand in het paleis van justitie in Beiroet. Een deel van het gebouw werd vernield en alle dos siers ging verloren. Miljoen mensen op rand hongerdood LONDEN In de Westafrikaanse staat Mali dreigt voor rond 1 miljoen men sen de hongerdood na een langdurige Ëeriode van droogte. >it schrijft de Britse Sunday Times. Het gaat om nomaden van Toeareg-stam- men die zich met hun kudden vee aan de randen van de Sahara ophouden. Zeker 78 doden 1l aanval van Tamil COLOMBO Tamil-guiei strijders hebben gisteren eei val gedaan op een markt e station in Anaradhapoera stad in het noordwesten v/AAF Lanka. Hierbij zouden 78 bfrrd i zijn gedood, onder wie een als g dhistische priester. Er luitse meer dan honderd gewondfloest aanval van de Tamils zoling vergelding zijn voor de ijteits moord op zeventig inwonepaar Jaffna, die door regeringsjoorc ten vorige week is uitgevoeie me Tamil-guerrillastrijders feeg naar een onafhankelijke staVeilil mil-staat op Sri Lanka. He «ras v (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher maakt geen koude drukte over het feit, dat haar ex-mi nister van buitenlandse zaken Francis Pym van daag tijdens een toespraak in Oxford officieel een al ternatieve conservatieve beweging lanceert. Zij doet alsof het haar niet kan schelen, dat steeds meer conservatieven van oordeel zijn dat het rege ringsbeleid voor hun par tij een politieke catastrofe zal veroorzaken. Pym die na de Falklandoorlog door Thatcher ontslagen werd, spreekt in Oxford over de toe komst van de Britse conserva tieven. Persoonlijk is hij van mening, dat deze in het licht van Thatchers anti-sociale op treden er niet zo best uitziet. Al 32 conservatieve Lager huisleden durven er nu voor uitkomen, dat zij het eens zijn met Pym. Verwacht wordt, dat hun aan tal nog fors zal toenemen. Francis Pym, een vinnig man netje, klein van postuur maar veel meer mens dan de huidi ge premier van Groot-Brittan- nie, staat aan het hoofd van een groep die zich met een voetbalterm de „Conservative Centre Forward" (de Conser vatieve Midvoor) noemt. Deze actiegroep werd gesticht op een van de geheime bijeen komsten, die sedert Kerstmis bij Pym thuis hebben plaatsge vonden. Hoewel de ex-minis ter van buitenlandse zaken ontkent dat zijn aanhangers rebellen zijn, die Thatcher uit het zadel willen lichten, lijdt het geen twijfel dat het be staan van de Conservatieve Midvoor de premier meer kwaad dan goed zal deen. Het feit alleen al, dat achter de schermen tegen Thatcher gea geerd wordt, wijst op een toe nemend gebrek aan eensge zindheid. Verliezen Pym heeft speciaal gewacht tot na de desastreuze verkie zingen in de Engelse en Welse graafschappen om het bestaan van zijn groepering wereld kundig te maken. De zware verliezen, die de conservatie ven van Thatcher toen hebben feleden, voorspelden volgens 'ym en zijn aanhangers wei nig goeds voor de toekomst. Voor de Conservatieve Mid voor komt het er in de eerste E laats op aan de suprematie te reken van de extreem-recht se Conservatieven die premier Thatcher omringen. Zij mani- Culeren Thatcher zoals een uikspreker zijn pop gebruikt. De frustraties waaronder vele Conservatieven gebukt gaan, zijn een rechtstreeks gevolg van de dominerende invloed van hun rechtervleugel. Pym zegt, dat zijn volgelingen vele aspecten van Thatchers beleid goedkeuren. Maar er zijn ook zaken, die hen niet bevallen, met name Thatchers niet bepaald charmante per soonlijke stijl, haar anti-sociale maatregelen en haar gebrek aan doortastendheid in ver band met het ernstige werk loosheidsprobleem. De Conservatieve Midvoor wil proberen binnen de Conserva tieve Partij het Beleid van Thatcher te beïnvloeden. Of zij hierin zal slagen, is een an dere kwestie. Toch mag wor den verwacht, dat hun invloed zal toenemen naarmate meer Conservatieven zich aange trokken voelen tot de kritiek van de Midvoor. Een eerste krachtmeting zou binnenkort al kunnen plaats vinden wanneer gestemd moet worden over de grote sociale hervormingen, die de rege- ring-Thatcher wil doorvoeren. Sommige van die maatregelen betreffende de nationale ge zondheidszorg en het pensi oenstelsel. De Midvoor houdt zich ook be zig met het probleem van Thatchers opvolging in het on waarschijnlijke geval dat de premier uit eigen beweging zou aftreden als premier en partijleidster. Een dergelijk ontslag zou onvermijdelijk lei den tot een felle strijd om de macht. Vele conservatieve po litici willen nooit meer een vrouw aan de top; anderen vinden het erg gemakkelijk zich te kunnen veroergen ach ter een dame die in hun plaats impopulaire maatregelen neemt. Gedwor» terug CI P WASHINGTON Tijdwinners opgelet! De minuut van 61 se conden komt gestaag naderbij. Op de laatste minuut van het laatste uur van de laatste dag van juni wordt een schrikkelseconde inge last in de twee atoom klokken in Washing ton en Boulder (Colo rado). Op deze wijze wordt de perfectie van de mense lijke tijd aangepast aan de onvolmaaktheid van de natuur. De a toom tijd wordt afge meten naar de frequentie van het cesium-atoom. De zonnetijd daarentegen is gebaseerd op de snel heid waarmee de aarde om de zon draait. Helaas gaan die twee manieren om de tijd te meten niet altijd gelijk op. Het systeem van de atoomklok is volgens de kenners dagelijks op een- miljardste van een secon de nauwkeurig. De aarde werkt echter niet mee en is voor de tijdrekening een onbetrouwbare fac tor. Soms versnelt zij haar gang, dan weer ver traagt zij die; dat laatste is het vaakst het geval. In 1972 werd tweemaal een schrikkelseconde in gelast en sindsdien ieder jaar behalve in 1980 en 1984. (Van onze speciale verslaggever Aijen Broekhuizen) MILAAN In felle bewoordingen heeft de voorzitter van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EVV), de Belg George Debunne gisteren de politiek van de meeste Europese regeringen gehekeld. Bij de opening van het vijfdaagse congres van de samenwer kende Europese vakbonden in Milaan, stelde Debunne, dat rechts zowel in de politiek als in de financieel-economische wereld bezig is profijt te halen uit de crisis. Hij waarschuwde voor een Amerikaans beleid van zuiver en hard liberalisme, „de wet van de jungle", die door steeds meer Europese rege ringen in praktijk wordt gebracht. „Dat beleid breekt onze maatschappij af, schept een chaotische situatie en is niet al leen gevaarlijk voor de Europese werknemers, maar voor de hele mensheid", aldus de EVV-voorzitter. Volgens Debunne veroorzaakt het huidige beleid alleen maar onstabiele en onrendabele banen met geen of beperkte socia le zekerheid, ondermijnt het de verhoudingen tussen werk gevers en werknemers en draait het alle pogingen om tot een rechtvaardige maatschappij te komen de nek om. De voorzit ter van het EVV had geen goed woord over voor de loonkos tenmatiging, die volgens hem alleen maar een armoedespi raal in de hand werkt, noch voor de gepropageerde flexibili teit op de arbeidsmarkt, die het systeem van sociale zeker heid ernstig zou ondermijnen. Via deregulering zou men er volgens Debunne alleen maar op uit zijn de verworvenheden van de werknemers teniet te doen. De EVV-voorzitter riep de Europese vakbonden op het lot van Europa in eigen hand te nemen en samen een einde te maken aan „het ieder voor zich beleid dat alleen maar voert naar een arm en decadent Europa". Het is vijf voor twaalf, waarschuwde Debunne. „We moeten nu komen tot een be leid dat beantwoordt aan de doelstellingen en de belangen van de arbeiderswereld". Tropische regenbuien Tropische regenbuien hebben de afgelopen dagen enkele dorpen langs de Franse rivier de Loire onder water gezet. Voor de hulsarts van het dorpje Veignè vormde het hoge water echter geen beletsel om toch zijn patiënten te gaan opzoeken. Lopend in lieslaarzen en zijn schoenen In de linkerhand begint hij aan zijn ronde. Duizenden Amerikanen annuleren vakantie in Bonds republiek HAMBURG Duizen den Amerikanen hebben hun vakantiereis naar West-Duitsland geannu leerd als reactie op het controversiële bezoek van president Reagan aan de oorlogsbegraaf plaats van Bitburg op 5 mei. Dit heeft gisteren een woordvoerder van het Westduitse toerisme-cen- trum in New York mee gedeeld. Volgens hem hebben de afzeggingen, hoofdzake lijk van Amerikaanse jo den en oorlogsveteranen, geleid tot een verlies van ten minste 200.000 over nachtingen in de Bonds republiek. NEW DELHI/WASHINGTON Er is sprake van buiten landse betrokkenheid bij de bomaanslagen van extremisti sche sikhs. Dit heeft premier Rajiv Gandhi gisteren tegen over het parlement verklaard. Hij kondigde aan dat India de wet inzake de nationale veiligheid gaat verscherpen ter be strijding van het terrorisme. Op het moment dat in New Delhi het proces van de moordenaar van mevrouw Gandhi begon en onmiddellijk werd verdaagd, is India opnieuw het toneel van een golf van terreuracties door ra- dikale sikhs. De afgelopen dagen zijn bij bomaanslagen al zeker 86 mensen gedood. Rajiv Gandhi heeft evenmin als zijn moeder een oplossing we ten te vinden voor het probleem van het sikh-extremisme. De meerderheid van de zestien miljoen sikhs leeft in de noordelijke deelstaat Punjab. De gematigde Sikhs eisen meer autonomie, terwijl de extremisten de totale onafhankelijkheid van hun deel staat willen. De afgelopen maanden heeft Gandhi geprobeerd tot een overeenstemming met de radikale sikhs te komen. Dit ge matigde beleid kan nu als mislukt worden beschouwd. De Ame rikaanse Federale Recherche (FBI) heeft zeven radikale sikhs gearresteerd, die van plan waren om premier Rajiv Gandhi tij dens zijn voorgenomen bezoek aan de Verenigde Staten, in juni, te vermoorden. Dit is gisteren door de directeur van de FBI in Washington bekend gemaakt. lisscl Italiaanse 1 DU kiezers 'p communist^ C Èerl at Art (Van onze correspond™®® Cees Manders) ROME De Itali™11 christen-democraten |jen sinds gisteren weer de he ste partij van Italië, ën, jaar zomer bij de Eureen verkiezingen wisten de lat munisten hen met neusdis< te (33,3 procent tegen 33>f d cent) te kloppen, maa!e draaien de christen-dem ten de rollen fors on"^16 communisten zakken wa' 33,3 procent terug naar SI procent, terwijl de chrt®ve -democraten van 33 pre klimmen naar 34,9 proc^ dc De laatste tijd hadden del^ en de bisschoppen de katL^n ke stemmers van Italië 2 haaldelijk op het hart ge^ zich niet op de kop te late] nl ten, de stem van hun te volgen, en dus het vakjLn te kruisen achter die f „waaraan de verdediging de christelijke waarden—, best kan worden toi trouwd". I 1 De christen-democraten T 7 sinds gistermiddag de ul F van deze regionale verk?"" gen bekend werden, uitei in opperbeste stemming.bus geldt ook voor de socialist* Al partij van premier Craxf®°! van 11,2 procent klimt 13,5 procent dank zij het >uw. naamde Craxi-effect. Deijhei andere kleinere partijenft* de regeringscoalitie cons<r°® ren hun aanhang. Conc van deze verkiezingen i^ de kiezers de regeringspal beloond hebben en de conkji nistische oppositie flink ben afgestraft. De stabilite de Italiaanse politiek zal CH door toenemen. ff, WENEN Op een grijze dag in Wenen, dertig jaar geleden, ondertekenden de vier ministers van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk het Staats verdrag van Oostenrijk. Daarmee was de onaf hankelijkheid van het land hersteld. De ondertekening wordt nog altijd beschouwd als een unie ke gebeurtenis, niet alleen vanwege de ongewoon warme sfeer die er heerste tussen de toenmalige Soviet-minister Molotov en zijn Westerse col lega's tijdens de bijeenkomst, maar ook omdat het Staats verdrag van Oostenrijk nog altijd de enige naoorlogse overeenkomst tussen de su permachten is waarbij het ij zeren gordijn opengeschoven blijft. Een andere opmerkelij ke bijkomstigheid was dat de Oostenrijkse regering, die al in vanaf 1945 zelfstandig functioneerde, als volwaardi ge partner betrokken was bij de onderhandelingen en het respect van de onderhande lende partners had gewonnen. In de" afgelopen dertig jaar heeft Oostenrijk dat respect weten te behouden. Misschien zal de dertigste ver jaardag van het Staatsverdrag opnieuw een adempauze kun nen scheppen in de confron tatie tussen Oost en West. In scherp contrast met de her denking rond VE-day is de Oostenrijkse viering een reü nie voor zowel de geallieer den als hun vroegere tegen standers. De Grote Vier stu ren morgen, de dag waarop dertig jaar geleden het ver drag werd ondertekend, hun ministers van buitenlandse zaken. Maar ook hun collega's uit de buurlanden West- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Joegoslavië en Hongarije zullen aanwezig zijn. Ontmoetingen Samenwerking zal morgen het voornaamste gesprekson derwerp zijn van de officiële bijeenkomst in Wenen. Ook zijn er gesprekken tussen de verschillende ministers ge pland, waaronder een ont moeting tussen de Ameri kaanse minister George Shultz en zijn Russische colle ga Gromyko, een ontmoeting die misschien uiteindelijk zal leiden tot een topconferentie tussen de VS en de Sovjet- Unie. Het Oostenrijkse Staatsver drag is niet zozeer het pro- dukt geweest van een détente tussen Oost en West, maar van de naoorlogse verdeling van Europa. De onderhande lingen over de afhankelijk heid van Oostenrijk, dat door de geallieerden na afloop van de Tweede Wereldoorlog" in vier sectoren was verdeeld, begonnen al in 1947. Het was geen toeval dat het Staatsverdrag acht jaar later gesloten werd, direct nadat West-Duitsland zich bij de NAVO had aangesloten en de Sovjet-Unie hierop met het Warschau-Pact geantwoord had. De Soviet-Unie en de VS waren beiden bezorgd dat Oostenrijk, net als Duitsland, opgesplitst zou worden. Toch hield de Sovjet-Unie lange tijd de pogingen van de westelijke geallieerden tegen om tot een vredesverdrag en beëindiging van de bezetting te komen. De Sovjet-Unie had er belang bij de industrie, olievelden en scheepvaart op de Donau in de Russische sec tor zo lang mogelijk te behou den. Ook de VS zorgde voor vertraging, overtuigd als he» was dat de Sovjet-Ünie vroeg of laat wel een excuus zou vinden om haar vroegere sec tor in Oostenrijk te bezetten. Daarom raadde de VS de Oos tenrijkse regering aan het le ger van het land te verster ken, zodat men in staat zou zijn zich tegen een eventuele Russische invasie te bescher men. De overlevering wil dat de impasse doorbroken werd toen Bruno Kreisky, toen nog een jonge staatssecretaris, een „eeuwige neutraliteit" voor Oostenrijk voorstelde. Het was echter president Eisenho wer die het neutraliteits as pect in de onderhandelinge»— introduceerde. Hij was er var overtuigd dat het de eenheieme en onafhankelijkheid varvrc Oostenrijk ten goede zou kome men en dat het creëren var to een bufferstaat boze Sovjetear intenties zou voorkomen. in Toch is het feit dat het Staatsitm verdrag van Oostenrijk nïiie dertig jaar nog altijd een sucde ces blijkt een blijvende herin! bi nering dat een overeenkoms)at! tussen Oost en West, wat ooi M de achterliggende motieveihtd zijn, de gemeenschappelijke bekangen kan dienen ler< HELLA PICKBtjt Copyright The Guardiaflijn <1*

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8