.Discriminatie is tooit aanvaardbaar" Paus moet tolk zijn van roep om vred99 Zieken en gehandicapten ,ander gezicht van weer tonen kerk" "M'n nieuwe broek betaal ik met een cheque Van m'n eigen Rabo-rekenin ilaus prijst tradities Rabobank Q Audiëntie bij koningin liep 20 minuten uit „Ik vind de paus onwijs te gai" „Toespraak mevrouw Wasser had kans van slagen gehad" Bomalarm op Beek JENLAND SteidócQowiant DINSDAG 14 MD 1985 PAGINA 5 lAAG Paus Jo- i Paulus II heelt isteren sterk uitge- n tegen discrimina- mel name tegen Sid. „Geen enkele van discriminatie, iegd in de wet of I ooit aanvaardbaar christenen, of die ïinatie nu geba- js op ras, afkomst, [Cultuur, sexe of re- Vandaar dat geen feysteem van apart- tf van gescheiden '{keling aanvaard- an zijn als model j ie betrekkingen tus- fnsen of rassen". De paus zei dit in het Vredes paleis in een toespraak tot het Internationale Hof van Justitie en de leden van het Corps Di plomatique. Ook waren daarbij aanwezig minister van Staat mevrouw dr. M. Klompé, staatsraad dr. G. Veringa, oud- -premier P. de Jong, directeur H. Neumann van het instituut Clingendael, VVD-fractievoor- zitter E. Nijpels, de president van de Hoge Raad, mr. Ch. Moons, en de procureur-gene raal bij de Hoge Raad, mr. W. Berger. Volgens de paus worden de ontwikkelingen in de wereld sterk negatief beïnvloed door de tegenstellingen tussen cul turen en ideologieën en door pogingen van het ene ras over net andere te heersen. Dat is naar zijn mening de reden dat de bijdrage van het Internatio nale Hof van Justitie aan de ontwikkeling van internatio nale rechtsnormen zo moei zaam verloopt. Het Hof in Den Haag, een in stantie van de Verenigde Na ties, spreekt alleen recht in ge schillen die staten vrijwillig hebben voorgelegd. „Strikt ge nomen is het Hof niets meer maar ook niets minder dan een eerste stap op weg naar wat hopelijk eens een ge rechtshof zal zijn met totale zeggenschap in een vreedzame wereld", aldus de paus. In zijn toespraak deed hij een beroep op de staten het eigen belang op te geven ten gunste van meer samenwerking voor vrede en gerechtigheid. „Het is thans meer dan ooit noodza kelijk dat conflicten op vreed zame wijze worden opgelost. In de eerste plaats brengt het bestaan van zeer verfijnde wa pens de totale vernietiging van de mensheid steeds naderbij. In de tweede plaats is er nu sprake van een grotere onder linge afhankelijkheid van de volkeren. Wat we nodig heb ben is de wil om werkelijk vrede te bereiken". „De kern van de zaak is dat de mens God moet liefhebben bo ven alles en dat hij zijn naaste moet liefhebben als zichzelf. Het is van essentieel belang voor mensen dat zij zich reali seren dat zij geschapen zijn naar Gods beeltenis en dat zij daarom respect moeten heb ben voor elkaar in plaats van elkaar uit te buiten, te marte len en te doden", zo zei de paus. Tevoren had de president van het Hof, de Indiër mr. Nagen- dra Singh, met kracht gewaar schuwd tegen de gevaren van de kernbewapening. „Er is geen belangrijker taak dan de nucleaire catastrofe te vermij den. We moeten tegen de oor log strijden voordat de oorlog uitbreekt". De president prees het vredeswerk van het Vati- caan, onder meer de bemidde ling bij het geschil tussen Ar gentinië en Cnili over het Bea- glekanaal. Hij verwees daarbij naar de hoop die miljoenen mensen hebben gevestigd op de Vredesvorst, Christus, van wie een beeld in de hal van het Vredespaleis staat. DEN HAAG Het bezoek van paus Johan nes Paulus aan koningin Beatrix op Huis ten Bosch heeft twintig minuten langer ge duurd dan de 25 minuten die waren voor zien. Over het besprokene is niets meege deeld. Het enige dat omstanders hebben kunnen waarnemen is de hartelijke manier waarop de koningin haar gast uitgeleide deed en het uitzwaaien van de paus door prins Claus. Bij het vertrek was van de paus probeerde een groep „punkers" de aandacht van de paus te vestigen op een spandoek, waarop zij in het Italiaans lieten weten dat Jezus te voet kwam. Vanaf Huis ten Bosch ging de paus naar Utrecht via de Utrechtsebaan, die even daarvoor was afgesloten voor verkeer. Slechts tien minuten duur de gisteren de tocht per pausmobiel van de Hout- rusthallen naar het Cats- huis. De stoet zette er flink de vaart in, want men was achter op schema. Aan vankelijk viel de publieke belangstelling tegen, maar toen de paus eenmaal na derde, stroomde het pu bliek toe. Na het korte bezoek aan het Catshuis vertrok de stoet naar de nuntiatuur. Vlakbij de uitgang stonden schoolkinderen die scan deerden: „Jan Paul Twee, we leven me je mee". Tijdens het wachten op de paus ontstonden her en der kleine discussies, zoals die tussen drie leerlingen van de Christelijk gymna sium Sorghvliet. Een meis je vond de paus „onwijs te gaaf", hoewel zij wel van mening was dat hij zich te conservatief opstelde. „Conservatief? Welnee", antwoordde haar klasge note. „Wanneer je je eisen te laag stelt, komt er nooit iets van terecht. Net als op school. Je moet proberen een 10 te halen. Krijg je een 7 dan is dat mooi mee genomen". „Ach het is toch waanzin nig dat hier 10 miljoen gulden aan wordt be steed", zo mengde een an der zich in de strijd. „Het gaat toch niet om geld", antwoordde het meisje bits. Een wat oudere vrouw zei lachend. „Ik heb vanmor gen om kwart voor zes de vlag uitgehangen. Ik dacht: voorruit maar, de f»aus komt niet elke dag angs m'n deur. Een klein dochter zei laatst tegen mij: Oma, wat de paus voor jou is, zijn de Dolly Dots voor mij' 9? DEN HAAG De vice-voorzitter van Pax Christi, oud-minister Jos van Kemenade, hoopt dat de paus een duidelijke tolk moet zijn van de roep om vrede. Hij zei dit tijdens de vredesdemonstratie die Pax Christi giste ren in samenwerking met Justitia et Pax en het IKV hield voor het Vredespaleis toen de paus daar op be zoek was. „Het motto van onze manifestatie luidt: „Ik heb het roepen van mijn volk gehoord". Weet geachte paus, dat het Nederlandse volk, zoals alle andere vol ken verlangt naar vrede. Wees woordvoerder, wees tolk van ons roepen om vrede", aldus Van Kemenade. Van Kemenade ging onder meer in op toenemende bewaping van het Warschau-pact en de NAVO. „Tegen deze bewapingspo- litiek in Oost en West moet een dam worden opgeworpen. Daar bij is de stem van het Vaticaan van belang. Voor de vredesbewe ging is de beroemde encycliek van paus Johannes XXIII, Pacem in Terris, richtgevend". Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi, liet een protest horen tegen het besluit van het Vaticaan om de Braziliaanse bevrij dingstheoloog Leonardo Boff een spreekverbod op te leggen. De aanwezigen werden verder toegesproken door sprekers uit Afghanistan, Nicaragua, Namibië en Guatemala. Zij gingen allen in op het lijden van hun volk en de schending van de mensen rechten. Een van hen was een Nicaraguaanse moeder, een van de zeventien moeders, die aanwezig was tijdens het bezoek van de Johannes Paulus II aan haar land en vergeefs aan de paus vroeg om te bidden voor haar gesneuvelde kinderen. Toen de zeventien moeders destijds tijdens een bijeenkomst met de Heili ge Vader schreeuwden om meer vrede en veiligheid in hun land, reageerde deze slechts met „silencio". De vrouw was op uitnodiging van Pax Christi naar Nederland gekomen om haar oproep aan de paus te herhalen. Zij oogstte daarmee veel ap plaus. Bij het Vredespaleis deed zich ook een incident voor, toen de paus daar per limousine aankwam. Een man wierp vanuit een Doom een leeg jeneverflesje naar de pauselijke auto. De fles mis te doel en viel vlak naast de cameraploeg van het NOS-journaal op de grond. De dader werd na een korte achtervolging ingere kend. —HAAG De paus vertrouwt erop dat „Neder- ;al vasthouden en beantwoorden aan zijn christe- 'fgoed en weerstand zal bieden aan alles wat dit ïrzwakken". De regering en toekomstige regerin- :unnen op de steun van de katholieke gemeen- in Nederland rekenen voor elk £lan dat de vre- gerechtigheid wil bevorderen. eek gisteren uit de toespraak van de paus-tot een verte- Drdiging van het kabinet in het Catshuis. Johannes Pau- zich zeer thuis te voelen in Nederland. Hij herinnerde J „waarlijk heldhaftige mannen", die uit Nederland weg- i om „nieuwe wegen te zoeken naar onbekende wereldde- lij prees de Nederlanders om hun „gezonde vaderlands- 'die op een evenwichtige wijze samengaat met een oprech- irdering voor de rechten en waarden van andere volke- oie tradities van het verleden leven volgens de paus voort aspecten van de huidige Nederlandse samenleving. Hij laarbij op de „vastbesloten inzet van de regering en het »an Nederland" voor de Europese samenwerking en een- eerder roemde de paus de bereidheid van Nederland de prechten en de waardigheid van iedere mens te bevorde- i de „edelmoedigheid van de regering en het volk" op het van de ontwikkelingssamenwerking, en had minister-president Lubbers de paus gezegd niet te verhelen dat vele Nederlanders een gevoel van gereser- &eid en soms van wantrouwen hebben ten aanzien van Lubbers liet evenmin na te benadrukken welk groot res- lardinaal Alfrink bij vele katholieken in Nederland heeft rven door de manier waarop hij hen steunde bij het zoe- li ontwikkelen naar een „eigentijdse geloofsbelevenis". 'meel Us werd later door de voorzitter van de Eerste Kamer en je-voorzitter van de Tweede Kamer, respectievelijk prof. |enkamp en mevrouw D. Cornelissen, in de tuin van- het is informeel onderhouden over de rol van de vrouw in de toevrouw Cornelissen nam de plaats in van kamervoorzit- >lman, die een bezoek brengt aan de Antillen, kamp, evenals mevrouw Cornelissen katholiek, conclu- e later voor de KRO-radio niet „morgen" de benoeming en vrouw tot priester te verwachten. Hij toonde verbazing iet volgens hem door de paus in het gesprek gebruikte ar- (it dat Maria niet had deelgenomen aan het Laatste Avond- Volgens de feministische theologe C. Halkes, die het werd Üen de paus toe te spreken, stoelt dit argument op de ge- e dat, wanneer Jesus had gewild dat de vrouw het prieste- zou kunnen bekleden, hij Maria wel apostel had gemaakt. Uiterst wankel motief", aldus mevrouw Halkes, „een argu- dat geen enkele serieuze bijbeldeskundige meer zal hante- „Een enorm innemende man" DEN HAAG teng^woon „Een bui- innemende man, waar een enorme rust van uit gaat", alduf burgemeester Schols. Di rect na afloop van de eu charistieviering verklaar de hij „geweldig onder de indruk" te zijn geraakt. „En ik denk dat dat nog in hogere mate zal gelden voor alle zieken en gehan dicapten die de viering konden bijwonen". De Haagse burgemeester heeft de afgelopen dagen enkele malen kort met de paus gesproken. „Erg diepgaan de gesprekken kun je dan natuurlijk niet voeren". Toch heeft de heer Schols de paus in die momenten leren kennen als een „in nemende persoonlijkheid" en „iemand waar een enorme rust van uit straalt". DEN HAAG Witte ge zichten. Opgewonden ge zichten. Blijde gezichten. Behuilde gezichten. Kort om: alle mogelijke vor men van door emotie ge tekende gezichten lieten gistermorgen na afloop van de pauselijke eucha ristieviering in Houtrust tesamen weer een heel „ander gezicht van de kerk" zien. Een gezicht, dat misschien lijkt op dat van de kerk in België, zoals een verslaggever door het gebeuren „gegrepen", uit dat land het op de perstri- Het zien van de paus van bune schetste: „Hier in Hol- veraf of nabij een vriende land beredeneert men alles, lijk woord of een handdruk Ge zet alles wat niet deugt op van de kerkvorst, het van hem een rijtje en polariseert. In België is dat anders. Daar is ieilige Communie of het Her- meer... volksgeloof. En daar- inneringskruis; al deze ver schillende contacten met de Heilige Vader waren voor de betrokkenen niet meer te eve naren hoogtepunten in hun le door meer eenheid". De in Houtrust samenge stroomde zieken en hun ver zorgers vormden een soortge lijke eenheid: één grote blijde vens. menigte van mensen, voor wie het gebeuren al bij voorbaat De mensen waren overgeluk- niet stuk kon. Alle deelnemers kig. „Ik zie de paus als de aan de viering de verzor- hoogste onder Ónze Lieve gers en familieleden incluis Heer. Ik heb dit nog nooit waren na -afloop zichtbaar meegemaakt", zegt een me vrouw uit Kwintsheul, „dit vergeet ik mijn leven lang niet meer". Ook een bewoonster van Lisse, die al dertien jaar op bed ligt, kon haar geluk niet op. „Dit is geweldig. Ik ben heel erg gelukkig". Niet alleen de zieken en ge handicapten waren gistermor gen diep onder de indruk. De genodigden, de koorzangers, iedereen was op de een of an dere manier door de paus ge grepen. Rob Kurvers bijvoor beeld, de Wassenaarse pastoor die verantwoordelijk was voor de liturgie van de viering: „Het meest heeft mij ontroerd dat de paus buiten de af spraken om voor de relie ken van de Martelaren van Gorkum op zijn knieën ging. Hij was toen echt met God be zig". Ook deken J. Kwaaitaal van Den Haag was erg onder de indruk: „Zo'n hal vol met mensen die samen zingen. Ik was er werkelijk door ont roerd". Volgens hem werd het gemeenschapsgevoel in de Houtrusthallen opgeroepen door de persoon van de paus. „Want dat viel me op. Hij is zo volkomen fris. Hij treedt enorm ontspannen en steeds weer met van die pretoogjes iedereen tegemoet". UTRECHT Mevrouw Wasser had een kans van slagen gehad, als ze haar pleidooi tegenover de paus voor de rechten van ho mofielen, gehuwde pries ters, vrouwen, ongehuwd samenwonenden en ge scheiden mensen had be- klaard. Mevrouw Hedwig Wasser had de toevoeging aan haar toespraak niet voorgelegd, omdat ze er van overtuigd was dat ze geen toestemming zou krijgen deze uit te spre ken. Mgr. Bër vroeg zich af, waar- sproken in de werkgroep om een dergelijk pleidooi ver die de ontmoeting tussen hinderd zou moeten worden. de paus en de missionaire tr|fstï.riit£e is overbekend' u j j aldus de bisschi groepen voorbereidde. Dat heeft bisschop R. Ph. Bar van Rotterdam giste ren tegenover de pers ver- SKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES aldus de bisschop. Inmiddels staat de telefoon in het huis van mevrouw Wasser niet stil. Gisteren heeft ze on geveer 45 telefoontjes ontvan gen waarvan er twee negatief waren, aldus haar zoon. Voorts zijn er brieven en kaarten be zorgd waarin mensen zich po sitief over haar uitspraken uit lieten. Er zijn haar drie tele grammen gestuurd. Een ervan was afkomstig van de werk- f;roep homofilie van de Katho- ieke Onderwijs Vakorganisa tie (KOV) die haar prees voor haar „heldere en moedige in terventie". „Voor de Missieraad is het een beetje, jammer, want er wordt nu alleen maar aandacht be steed aan die paar persoonlijke zinnen die ik heb uitgespro ken, terwijl het overige ook gewoon een heel goed verhaal was", aldus mevrouw Wasser. „Wat ik zei óver het geven van ruimte aan al die gediscri mineerde groepen geldt ook voor het werk van de Missie raad: het opkomen voor ver drukten en gediscrimineerden. In mijn „officiële" toespraak stond dan ook een zinnetje over het omgaan met vreem delingen en gediscrimineer den. Ik heb dat woord „gedis crimineerden" er gewoon uit gepakt en ingevuld, concreet gemaakt". Mevrouw Wasser uit het Drentse Pelze kon gisteren heel wat bloemen in ontvangst nemen na het persoonlijk woord dat zij zondag tot de paus richtte. BEEK Hoewel de luchtha ven Beek daags tevoren was afgezocht op bommen, waarbij speciale honden voor werden gebruikt, werd vanochtend om kwart voor tien bomalarm ge- f;even in de vertrekhal van de uchthaven. Deze is daarop door de politie ontruimd, waarna de mijnopsporings- diensten een onderzoek is be gonnen. Overigens zou de paus pas drie kwartier later dan verwacht was arriveren op de luchthaven. (ADVERTENTIE) Makkelijk zo'n Rabo-rekening voor het ontvangen van je eigen geld en het betalen van allerlei zaken. Bovendien v kun je Eurocheques krijgen. Vbor als je iets leuks ziet en je hebt geen contant geld bij je. Neem ook zo'n Rabo-rekening. Vfcn je eigen Rabobank. Er is er altijd een in de buurt. Schrijf maar bij, schrijf maar af, Rabo-rekening.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5