Paus met vertraging in enthousiast Maastricht Nachtelijk Beek: een grote familie lfrink: bezoek paus staat vernieuwingen niet in de weg „Paus blijft niets bespaard "5NENLAND |Jijleven __t je mee e Agenten krijgen rozenkransen Nonnevotten en pausperiscopen Nijpels -n snelle i te rechtïriff „^choppers «ME KRANT. OMDAT U NIET IEDERE OPHET NNENHOF KUNT ZUN. VROEGE VOGELS OP HET VRIJTHOF iMÉT üg faidteQowUVnt DINSDAG 14 MEI 1985 PAGINA3v lAAG Door zijn bezoek msjxlinaal Alfrink arriveerde lif gisteravond pas rond tien (if tien bij de nuntiatuur in 1 ^ag in plaats van negen uur zee,5 het programma stond ver- 'kenl geruime tijd voor zijn aan- r h^adden leden van het Comi- •nten voor Pausbezoek, zich nuntiatuur aan hun trouw aan .Zij scandeer- velyer meer:"„Jan Paul Twee, „Den met je mee". De politie iur »en niet toe om voor de nun- te blijven staan. hief" id l j nii tot DEN HAAG Mgr. S. Dziwisz, de uit Polen afkomstige particulier se cretaris van de paus, heeft vanmor gen aan een tiental Haagse en Rot terdamse politieagenten bij de nun tiatuur namens de paus een rozen krans uitgereikt. Dit gebeurde kort voordat de paus zijn logeeradres voor de laatste keer verliet. Bij het vertrek ontstond enige drukte om dat te elfder ure werd besloten dat de paus in verband met de mist per auto naar Limburg zou worden ge bracht. Dit had tot gevolg, dat een aantal motoragenten ijlings moest gaan bijtanken bij het hoofdbureau. „Politie kan worden teruggetrokken" AMSTERDAM De voorzitter van de Nederlandse Politiebond, L. van der Linden, is van mening dat een groot aantal van de poli tiemensen die zijn ingeschakeld bij het pausbezoek kan worden teruggetrokken nu is gebleken dat de belangstelling voor het be zoek gering is. Een woordvoerder van minister Rietkerk liet weten dat daar niet over wordt gepeinsd. Van der Linden vindt verder dat oneigen lijk gebruik werd gemaakt van de arrestatieteams. Die zijn er volgens hem niet om als lijfwacht te spelen voor buitenlandse be zoekers, maar om in zeer gevaar lijke omstandigheden mensen te arresteren. Poli tiespeldjes zijn zeer gewild MAASTRICHT De agenten in burger en andere veiligheidsfunc tionarissen bij het pausbezoek wa ren de afgelopen dagen te herken nen aan kleine ronde speldjes, waarop het politieteken en de let ters JP II stonden. Elke dag had den zij een andere kleur: zaterdag geel. zondag wit, gisteren rood en vandaag blauw. De agenten moe ten officieel de speldjes na afloop van het pausbezoek weer inleve ren. Maar elke dag zijn er talrijke „stillen geweest, die het kleinood zogenaamd waren kwijtgeraakt. Het bewuste speldje wordt een col lectorsitem, hier en daar zijn al be dragen geboden van tien tot twin tig gulden. MAASTRICHT De Maastrichtse bakkers hebben zich de afgelopen da gen flink ingespannen bij het maken van de zogeheten „Nonnevotten". Dit is een soort appelflap, die speciaal in ex tra grote hoeveelheden voor het pu bliek bij het pausbezoek werd gebak ken. Deze warme lekkernij vond gretig aftrek bij het publiek dat in het mistige Maastrichtse stadscentrum langer dan verwacht op de paus moest wachten. Minder tevreden dan de bakkers waren de verkopers van de „pausperiscopen". Het was op het Vrijthof weliswaar re delijk druk, maar wie een goed zicht op Johannes Paulus II wilde hebben, had in Maastricht geen veertig centimeter lange verrekijker nodig. ren klot Zo< vo. den rtU'hAAG VVD-lei- (jpels wil dat de zon- n Utrecht gearres- relschoppers heel berecht worden, ndelijk" noemde Je4 hetgeen er in de a"1fepsstad rond het be- J?fan de paus was ge- Volgens hem ,s Idit een „smet op de eeinaam van ons land". '^OIïes erop dat de BBC bur Franse omroep gis- hun berichtgeving het pausbezoek aan isieland steeds begon- ud net het melden van iritlusten in Utrecht, an idei ar wenste nadrukkelijk .^heid te maken tussen Wanten en relschop- en Voor eerstgenoemden hij het triest dat hun lige protest" door ande- bd aangegrepen om een schoppen. Nijpels, zelf hijltholiek, zei het niet in ze fens te zijn met de paus, papeeld met diens stand- over ongehuwd samen- i Volgens hem geldt dat ns ook voor sommige ar ppen, „bijvoorbeeld lis if?en bisschop, monseig- aj jrnst van Breda". Maar yen'■'Pels' meninê neemt »t weg „dat men dan paus met het respect ■ntvangen, waar hij als iik leider recht op rkt om MO rant ontvangen Bel tussen n 19.00 uur. zaterdags tussen .®jn 15.00 uur. telefoonnr.071- riclen uw krant wordt nog dezelf- vritd nabezorgd. MAASTRICHT Op een manier die de ontvangsten in Den Bosch, Utrecht en Den Haag deed ver bleken heeft Maas tricht vanmorgen om kwart voor elf paus Johannes Paulus II een massaal en uit bundig welkom gehe ten. Tienduizenden deden in de smalle straten van het cen trum van Maastricht de magere ontvang sten van eerder deze week totaal vergeten. De paus arriveerde met meer dan een uur vertraging in Maastricht. Na de begroeting door de bisschop van Roer mond mgr. J. Gijsen, en de Limburgse commissaris van de koningin Kremers, stapte de paus op de Kennedybrug over in de gereedstaande pausmo biel. Rijdend over de Maasbou levard moet het de paus duide lijk zijn geworden dat de pu blieke belangstelling in Maas tricht die van de andere paus steden vérre overtrof. Net als eerder in Den Bosch, Utrecht en Den Haag had ook de politie in Maastricht geen enkel risico genomen. Het cen trum yan de stad was gister avond al voor alle verkeer af gesloten. Agenten hebben de hele nacht de belangrijkste punten van de route bewaakt. Vanmorgen vroeg werd de on middellijke omgeving van het Vrijthof aan een laatste, minu tieuze inspectie onderworpen. Wie vandaag niet over de juis te toelatingsbewijzen beschik te, kon de paus uitsluitend langs de route van en naar het Vrijthof zien en toejuichen. De paus bleef bijna een half uur in de Sint Servaas. een van Europa's oudste kerken. Van de oorspronkelijk kerk, die in het jaar 560 werd ge bouwd, resteert onder meer de grafkamer. In de loop van de eeuwen is de kerk vele malen opgeknapt en uitgebreid en sinds 1981 wordt de Sint Ser vaas opnieuw grondig geres taureerd. De paus was voorlo pig de laatste gast die de kerk kon betreden. Volgende week wordt begonnen met een in grijpende opknapbeurt van het interieur. Het hele karwei, dat meer dan 45 miljoen gulden kost, moet in 1990 zijn afge rond. Gulden Boeken Bij aankomst m het prachtig bewerkte en rijkelijk met bloemen versierde bergportaal van de Sint Servaas tekende de paus de Gulden Boeken van stad en kerk. Vervolgens begaf hij zich naar de Sacra mentskapel voor een kort ge bed. Na een bezoek aan het graf van Sint Servaas (gestor ven in 384 na Chr.) in de cryp te van de kerk zegende de paus op het priesterkoor een nieuw beeld van deze heilige, de eerste van de 21 bisschop pen die in Maastricht hebben geresideerd. De paus noemde de verbondenheid van Sint Servaas met de bisschop van Rome „een lichtend voorbeeld, ook voor onze tijd". In 723 verliet de toenmalige bisschop Hubertus Maastricht en vestigde zich in Luik. Later werd de Limburgse bisschops zetel toegewezen aan Roer mond. Na het bezoek aan de Sint Ser vaas vertrok de paus per paus mobiel naar de Onze Lieve Vrouw-basiliek, het oudste Maria-heiligdom van Neder land. Het 600 jaar oude beeld van O.L.V. Sterre der Zee, waarnaar de kerk in de volks mond wordt genoemd, trekt dagelijks vele honderden be devaartgangers. De paus bleef enige tijd in gebed verzonken bij het Mariabeeld. In een kor te toespraak vergeleek de paus Maria met „de ster die ons de koers wijst temidden van de golven der beproeving". Aan Maria droeg hij „de Neder landse gezinnen toe, de cellen waaruit de kerk is opgebouwd en waaruit het geloof van de nieuwe generaties christenen geboren wordt en zich ontwik kelt. Bescherm hen tegen de vele listen waaraan zij blootge steld zijn door de hedendaagse mentaliteit, welke zo vaak de evangelische waarden mis kent", aldus de paus. klapstoelen, door de druilerige regen op weg naar de luchthaven Beek voor de eucharistieviering met de paus. Achter in de kerk onthulde de paus nog een plaquette, als herinnering aan zijn bezoek. Met de pausmobiel reed hij vervolgens, tussen de enthou siaste menigte door, terug naar het Maaspaviljoen. Daar stapte hij weer in een auto, die hem voor de openluchtmis naar het vliegveld Beek bracht. Volksfeest Maastricht had zich overigens zeer gedegen op het bezoek van de kerkvorst voorbereid. Uit de gemeentelijke pot voor „Volksfeesten" was een bedrag van 40.000 gulden beschikbaar gesteld om de straten te ver sieren met vlaggen en wim pels. Gisteravond was er alleen op het Vrijthof enige drukte te bespeuren. Zelfs de kermis op de nabijgelegen markt kon niet extra veel bezoekers naar de Maastrichtse binnenstad lokken. Om half twaalf lag het centrum er in de regen verla ten bij. Ondanks de slechte er varingen van hun collega's in de andere paussteden hadden de Maastrichtse horeca-onder- nemers het zekere voor het onzekere genomen. De cafe's, die vanochtend al om vijf uur opengingen, hadden extra per soneel aangetrokken om de verwachte drukte aan te kun nen. Om zes uur reeds meldden zich de eerste tientallen jonge ren om alvast de nodige pilsjes te vatten op de komst van de paus. „Nee. we zijn niet de hele nacht doorgegaan, we zijn vroeg opgestaan om dit eens mee te maken", aldus een van de vroege vogels, terwijl ze van haar vriend weer een vol „pintske" kreeg aangereikt. De politie had verwacht dat het Vrijthof reeds om zes uur vol zou staan met mensen die zich wilden verzekeren van een goed zicht op de paus. „We moeten het niet van de Maas trichtenaren hebben, maar meer van de mensen uit de omgeving en uit België", aldus een van de horeca-onderne- mers. Een dagje uit Net als in de andere plaatsen die de paus heeft bezocht, is de politiemacht voor een deel uit andere plaatsen aangetrokken. Enkele honderden agenten uit Noord-Holland zijn vannacht met een speciale trein naar Limburg gekomen. „In het pikkedonker zijn we op het Centraal Station in Amster dam ingestapt. Het was best een gezellig ritje en we maken er gewoon een dagje uit van", aldus een agent uit Amster dam. Hij stond vanmorgen in alle vroegte met een aantal collega's in de motregen de tijd te doden met het zingen van liedjes als het carnavaleske „Bim, bam". „Aardige man, die paus. Lijkt een beetje op een van die jongens van de te levisie, Spaan heet-ie geloof ik", probeerde een van de Mo- kummers de Maastrichtse jon geren te vermaken. Alle grapjes en het sombere weer konden twee Maastricht se vrouwen niet deren. Zij hadden al vroeg een goed plekje langs de route bemach tigd en breiden met koffie en broodjes binnen handbereik de tijd tot de komst van de paus vol. BEEK Ondanks voort durend neerstromende re genbuien zijn in de afgelo pen nacht een dikke 2000 fakkeldragers van Val kenburg naar de Lim burgse luchthaven Beek getrokken. Daar heeft paus Johannes Paulus II vanochtend een massale Eucharistieviering in de open lucht geleid. „Als één grote familie hebben we gelopen", aldus een echtpaar uit Hilversum van middelbare leeftijd, dat om half drie arriveer de en de 18 km nog goed in de benen had. „Maar we zijn enthousiast voor de paus, omdat hij naar ons toekomt", aldus een duidelijk vermoeide vrouw. De geestdrift onder de 2000 Beek-gangers was inderdaad groot. Liederen uit het Franse meditatiecentrum Taizé wer den afgewisseld met profane schlagers als: Ik zag twee be ren broodjes smeren. Onder weg sloten tal van Limburgers zich aan bij de fakkeldragers. Velen gingen na afloop naar een tent om daar te mediteren. „Het was er op een gegeven ogenblik stampvol", aldus een vrouw uit West-Friesland. „Al die jongelui op de knieën op de houten planken de rozen krans biddend, geweldig...!". Al in alle vroegte kwamen de eersten met een klapstoel on der de arm het luchthaventer rein opstappen, waar ze neer zegen op de doorweekte grond. Kort daarop werden in de tientallen snack- en frietten tjes de eerste kroketten en aanverwante artikelen in het hete frituurvet gewipt en wer den de eerste gamellen koffie gevuld. Rond zes uur vanoch tend kwamen de eerste bussen er werden er zo'n tweehon derd verwacht het terrein oprijden. De 18 km lange fakkeloptocht, die via kleine binnenweggetjes naar Beek voerde, trok men sen aan uit het gehele land. „We zijn helemaal niet katho liek, maar nu de paus komt, willen we er bij zijn", aldus vier jongelui uit Trebeek. En het Hilversumse echtpaar voegde daaraan toe: „De paus zal. nu hij in Nederland is ge weest. veel meer tot de ver beelding van de mensen spre ken. We hebben de indruk ge kregen dat dat deel van de ka tholieken, dat tot dusver twij felachtig tegenover de kerk en de paus stond, er een andere opvatting op na zou gaan hou den. Ons heeft dit alles zeer gesterkt in het geloof. De paus heeft gezegd hoe we moeten leven en geloven Het is al met al een fantastisch gebeuren, echt Gods volk onderweg...". Slaapzak Onderwijl lagen in de grote ontbijttent tientallen jongelui in een slaapzak om te probe ren nog een uiltje te knappen voor de paus zou arriveren. Tussen een aantal tenten in stond een jonge pastor zich nog te scheren. Een collega van hem poetste nog even zijn schoenen, die meteen weer be smeurd zouden worden door de zachte Limburgse klei. Rond zeven uur trok de reeds grijze lucht als maar dichter en begon de regen weer te druilen. Het podium waar de Eucharistieviering zou worden opgedragen, was nagenoeg on zichtbaar geworden. Desondanks bleef het enthou siasme groot op het terrein van de Limburgse luchthaven, waar zeer strenge veiligheids voorschriften zijn toegepast. Elke in- en uitgang werd be waakt door politie, die ook volop op de zandwegen langs en achter het terrein patrouil leerde. Niet rouwig om druilerig weer BEEK Dr. J.A.W. Onloo, één van de vier eerste-hul- partsen op het luchthaventer rein Beek, was vanmorgen niet rouwig over het druilerige weer. „Ik geloof dat dit voor iedereen aangenaam weer is. Wij zullen doordat het niet zo warm is, veel minder flauwtes krijgen te verwerken, maar wellicht wat meer mensen, die met vermoeidheidsverschijn selen te kampen krijgen, om dat ze nu eenmaal niet op de koude en kletsnatte grond kunnen gaan zitten. Want lang niet iedereen heeft een klap stoeltje mee van huis meege bracht". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECREATIE tl POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA bj TER HEIDE hténaal Alfrink heeft ovle indruk dat het be- Je^van de paus een ne- Joeteffect zal hebben op retf»mieuwingen binnen erJtholieke kerk in Ne- yeiftd. h> KRO-televisie zei de 'ge kardinaal gister- „Ik heb niet de indruk dat hij zoveel teruggedraaid heeft" Alfrink voegde eraan toe dat de paus de afgelopen dagen van zijn bezoek „vele dingen open heeft gezegd"'en dat hetgeen hij heeft gezegd niet was „wat wij verwacht hadden dat hij zou zeggen". Kardinaal Alfrink zei dit na afloop van een twintig minu ten durende ontmoeting met de paus in zijn woning in Huis ter Heide. Die ontmoeting vond plaats op uitdrukkelijk verzoek van de paus en was niet voorzien in het officiële programma. De kardinaal zei „niet enthou siast te zijn over de vorm" waarin voorzitter Hedwig Wasser van de Diocesane Mis sieraad in het bisdom Gronin gen haar kritiek op Rome had gegoten. In de inhoud, zo liet Alfrink merken, kon hij zich wel vinden. Hij zei dat het geen mevrouw Wasser naar yyrén heeft gebracht weinig nieuws bevatte. Het was vol gens Alfrink wat de laatste ja ren naar voren is gebracht Mevrouw Wasser verraste haar gehoor, onder wie de paus, zondag toen zij afweek van haar van te voren inge diende en goedgekeurde tekst door het beleid van de paus te bekritiseren aangaande zijn standpunten over de rol en de positie van de vrouw en de po sitie van ongehuwd samenwo- Kardinaal Alfrink. die zei erg te blij te zijn dat de paus de moeite had genomen om hem te komen bezoeken. Naar zijn mening zal de onverwachte vi site door het katholieke volk worden gewaardeerd. Volgens de bejaarde kardinaal had de paus zich „heel con tent" getoond over zijn bezoek to^, dusver Alfrink zei zich niet te kunnen herinneren of hij met de paus of met ande ren had gesproken over de rel len die zondag in Utrecht de tweede dag van het pausbe zoek omlijstten. In elk geval dacht hij niet dat de rellen veel indruk op de paus hebben gemaakt. Zelf meende Alfrink dat het bezoek „boven ver wachting goed" is verlopen. 99. (Van onze correspondenten) ROME De Italiaanse kranten brengen alle op de voorpagina foto's van het oproer en de vechtpartijen in Utrecht ter gelegenheid van de aanwezigheid van de paus. Het was de „zwartste dag" die de paus op reis neeft mogen beleven, schrijft de Romeinse krant II Messagero (links). „De paus bleef werkelijk niets be spaard. De vrouwen bekritiseerden hem, de vakbon den, de religieuzen, de jongeren. Ze floten hem uit en gooiden eieren en flessen naar hem". Ook Radio Vaticaan ging gisteren uitgebreid in op „enige mani festaties van onenigheid' die in Utrecht hadden plaatsgehad. De pauselijke radio was verontwaardigd, niet zozeer op de relschop pers, meer op de media, „die de reikwijdte van de protestakties en het aantal van de deelnemers daaraan hebben opgeblazen en geheel voorbij zijn gegaan aan de uitdrukkingen van affectie en geloof die Johannes Paulus II ook herhaaldelijk ten deel zijn ge vallen". Het Polen van West-Europa PARIJS „Nederland is het Polen van West-Europa. Er heerst een allergie voor autoriteit. Nederland wordt bewoond door een volk, dat altijd voor zijn eigen ideeen is uitgekomen". Dat zei gisteren de Franse priester Jean-Francois Six op de Franse tele visie naar aanleiding van het paus-bezoek aan ons land. Een commentator van Antenne 2 noemde het opvallend dat Johan nes Paulus II in „een liberaal land als Nederland erg conserva tief overkomt, terwijl de paus in de Derde Wereldlanden juist een progressief imago heeft". In een fervente poging alle moge lijke minderheden te verdedigen, aldus Le MOnde, hebben de Nederlandse katholieken een groep vergeten; de katholieken die trouw zijn aan Rome". Verbazing in Spanje BARCELONA „De eerste dagen van het bezoek van de paus aan Nederland zijn gekenmerkt door de grote verdeeldheid in de Nederlandse kerk. Satirische demonstraties; bommen, aansla gen op religieuze afbeeldingen en bedreigingen behoren tot nu toe tot de orde van de dag. De Nederlandse politie is in staat van alarm". Met deze opvallende inleiding begon de Spaanse staat*^ stelevisie gistermiddag haar reportage over het pausbezoek op een tijdstip dat het middageten in Spanje wordt opgediend zodat miljoenen kijkers getuigen konden zijn van het verslag. Bijna met verbazing constateerde de speciale verslaggever dat de aan komst van de paus in Den Haag zonder incidenten verloperi Nederlands handicap LONDEN De Britse media beklemtonen het opvallende ge brek aan belangstelling dat de Nederlanders paus Johannes- -Paulus betonen. De Londense Daily Telegraph schreef dat het uitblijven van laaiende geestdrift „zonder precedent" was voor de paus. In The Times, de prestige-krant bij uitstek met veel le zers in hoge katholieke regionen, schreef Peter Nichols: „De paus schijnt niet tot de Nederlanders te kunnen doordringen, wat hem niet gauw overkomt. De voornaamste reden hiervan is, dat hij per se Nederlands wil spreken, een taal die hij nog niet goed onder de knie heeft". ï!"-V Problemen niet uit de weggegaan BRUSSEL De Belgische kranten leggen het accent op het ge brek aan belangstelling en tonen geen uitbundige belangstelling, voor het pausbezoek aan Nederland, ondanks het feit dat de zui derburen vanaf hemelvaartsdag de paus vijf dagen als gast in! hun midden hebben. De Gazet van Antwerpen (kath) conclu-; deert dat „de Heilige Vader de problemen niet uit de weg gaat Hij schroomde niet gevoelige kwesties aan te raken en de begin- selen van Rome klaar en duidelijk te herhalen" Duitse verontwaardiging BONN Arme paus! Het Duitse boulevardblad Bild, de meest gelezen krant van de bondsrepubliek, is verontwaardigd over de wijze waarop Johannes Paulus de Tweede in Nederland is ont vangen. „Nog nooit", schrijft Bild. „is een paus zo schaamteloos bespot als Johannes Paulus II bij zijn bezoek in Nederland Ter wijl hij voor Nederland bad. renden relschoppers door Utrecht, die schreeuwden. Dood! Dood! Dood de paus! „Een jaar had hij Nederlands geleerd", zo besluit Bild. „en nu deze haat" Alle" Duitse kranten berichten over de koele ontvangst die de paus- ten deel is gevallen in zijn lastigste kerkprovincie. Stel. aldus de Frankfurter Algemeine, „dat de paus de Nederlanders plotseling' zou dwingen getrouwde priesters te accepteren, dan zouden ze.' als ze niet zelf op dat idee waren gekomen, zich daar net zo he vig tegen verzetten". Ook Tass bericht over paus MOSKOU - Het officiële Russische persbureau Tass, dat de rei zen van de paus doorgaans negeert, heeft maandag melding ge maakt van de demonstraties in Nederland ontmoet. Tass citeer de ondermeer de Amerikaanse krant de Washington Post. vol gens welke de demonstraties in Nederland de grootste zijn die de paus op 26 buitenlandse reizen heeft meegemaakt Minister-president Lubbers biedt de paus de helpende hand bifc het uitstappen uit de pausmobiel. Na een korte tocht vanaf de Houtrusthallen arriveerde de paus gisterochtend bi| het Catshuia voor een ontmoeting met een delegatie van het kabinet Achter de.paus mgr. Bar van Rotterdam.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3